Autor Téma: Není sdílení jako sdílení  (Přečteno 613 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Není sdílení jako sdílení
« kdy: Únor 01, 2017, 08:36:38 odpoledne »
I sdílení věci nesnižuje konzum. Jen lidi utrati za něco jiného. Tak nevidím rozdíl mezi Uber nebo dílnami.
Uber je lepší varianta než taxiky. Proč jedna věc je špatná a druhá dobrá? Komunitní zahrada ničí pracovní místa prodejců zeleniny a zaměstnanců v tom odvětví.

http://denikreferendum.cz/clanek/19702-neni-sdileni-jako-sdileni

SoňaR

  • Host
Re: Není sdílení jako sdílení
« Odpověď #1 kdy: Únor 01, 2017, 09:53:38 odpoledne »
Uff... tak ten článek, to je teda mazec. Regulovat "sdílení"??? No nazdar. Jenže to, o čem ta paní píše, většinou právě není sdílení. A že by se na tyto činnosti nedaly narazit existující pravidla, normy, zákony? To bych se divila.

Sdílení, to původní, "pravé", stále fungující (pro ty, kteří chtějí) určitě není o tom, že si zavoláš levnějšího řidiče, ale že se domluvíš s někým, kdo jede ve stejnou dobu stejným směrem a svezeš se s ním. A dle domluvy mu přispěješ na benzín, nebo příště svezeš ty jeho (např. zaměstnanci z jednoho podniku). Bývaly na to i bezplatné komunikační kanály.

A ta komunitní zahrada? No to snad né... že by ten jeden pytel nebo ohrádka až tak ohrožovala prodejce zeleniny? A co teprve ta spousta soukromých zahrad?

SoňaR

  • Host
Re: Není sdílení jako sdílení
« Odpověď #2 kdy: Únor 01, 2017, 10:13:14 odpoledne »
Tak a jen pro doplnění - Uber je nejspíš normální podnikatel, který zprostředkovává službu a tudíž funguje nejspíš na základě povolené volné živnosti o zprostředkování služeb. Všichni jeho "smluvní" řidiči by dle zákona měli mít udělenou koncesovanou živnost silniční motorová doprava. Pokud ji mají, pak splňují státem určené podmínky pro přepravu osob, pokud ne, tak si koledují o postih. Prostě a jednoduše - zcela jistě se nejedná o sdílení, ale o poskytování služby.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Není sdílení jako sdílení
« Odpověď #3 kdy: Únor 02, 2017, 05:47:50 dopoledne »
výborná myšlenka, regulovat sdílení zdrojů a prostředků, i služeb.Já bych loboval za regulaci přátelství, lásky a myšlenek.Určitě tam unikají nějaké daně.A zřídil bych ministerstvo sdílení a přátelství.Je třeba vše regulovat, jinak se z toho pochopitelně zblázníme.
Já beru prvidelně při cestě dolů pasažéry, klouček je někde na tom facebůku sežene přes nějaké to sdílení a když jedu velkým autem, tak 5 a jedno dítě, a nebo v malým autě 3.Zadarmo, jen musí respektovat podmínky jízdy a fertig.Líbí se mi sdílení prostředků a zdrojů na spontální, dobrovolné vlně.A když někam hrčí auto, je fajn, když nejede prázdný.
Když respektují moje podmínky, jedou zadarmo, když ne, tak naposledy.S přáteli sdííme techniku, jako formu družstevního hnutí. A aby do toho někdo žgryndal, to mi přijde opravdu zcestné a amorální, i když zcela v souladu se současnou nomenklaturní filozofií.

SoňaR

  • Host
Re: Není sdílení jako sdílení
« Odpověď #4 kdy: Únor 02, 2017, 08:54:54 dopoledne »
A to je to opravdové sdílení, to se mi taky líbí. Kolem nás to v pohodě funguje.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Není sdílení jako sdílení
« Odpověď #5 kdy: Únor 02, 2017, 09:05:18 dopoledne »
Ty samolepky ke zvonku, co dotyčný nabízí ke sdílení, jaké mají lidé tuším v Rakousku, to je také dobrý nápad.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Samotář

  • Host
Re: Není sdílení jako sdílení
« Odpověď #6 kdy: Únor 02, 2017, 10:54:42 dopoledne »
Zdravím.

Vidím to stejně jako SoňaR. Hranice mezi sdílením a sdílením-vyděláváním bude v tom, kde se činnosti provádějí za úplatu s cílem dosažení zisku.

Uber (provize pro zprostředkovatele a odměna pro přepravce) i krátkodobé pronájmy za úplatu jsou typické daňové příjmy.

Výměnu nářadí mezi sousedy, pokud se za to nic neplatí, nemá cenu regulovat, není to daňový příjem. V případě společně používané techniky by to mohlo být složitější. Aby to bylo úplně čisté, je vhodné, aby všichni uživatelé byli spoluvlastníci a společně hradili náklady na údržbu a opravy. Pokud techniku vlastní třetí osoba, například družstvo, to je úplně jiný případ.

Článek asi míří na tu věc, že příjmy z Uberu nebo Airbnb se dají obtížně kontrolovat. To je úplná pravda. Prostě bude muset finanční správa hnout zadkem a začít něco zjišťovat. Podobná věc se před pár lety řešila na Aukru, kde si někteří lidé vydělávali prodejem přes Aukro.

To, že to někomu bere práci, je nepříjemné. Ale pokud to bude pro lidi výhodné, žádná regulace tomu dlouhodobě nezabrání.

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Není sdílení jako sdílení
« Odpověď #7 kdy: Únor 02, 2017, 10:28:45 odpoledne »
výborná myšlenka, regulovat sdílení zdrojů a prostředků, i služeb.Já bych loboval za regulaci přátelství, lásky a myšlenek.Určitě tam unikají nějaké daně.A zřídil bych ministerstvo sdílení a přátelství.Je třeba vše regulovat, jinak se z toho pochopitelně zblázníme.
Já beru prvidelně při cestě dolů pasažéry, klouček je někde na tom facebůku sežene přes nějaké to sdílení a když jedu velkým autem, tak 5 a jedno dítě, a nebo v malým autě 3.Zadarmo, jen musí respektovat podmínky jízdy a fertig.Líbí se mi sdílení prostředků a zdrojů na spontální, dobrovolné vlně.A když někam hrčí auto, je fajn, když nejede prázdný.
Když respektují moje podmínky, jedou zadarmo, když ne, tak naposledy.S přáteli sdííme techniku, jako formu družstevního hnutí. A aby do toho někdo žgryndal, to mi přijde opravdu zcestné a amorální, i když zcela v souladu se současnou nomenklaturní filozofií.

Skoda ze nekoho nenapadlo regulovat blbost. To bych i podporil.
Praktikující cynik

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Není sdílení jako sdílení
« Odpověď #8 kdy: Květen 06, 2017, 10:57:18 dopoledne »

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Není sdílení jako sdílení
« Odpověď #9 kdy: Září 19, 2019, 12:40:25 odpoledne »
Nemůžu přijít stále proč se tak brojí proti Airbnb. Určitě bohatí lidi nebudou pronajjimat byty cizím, alezlstanou pěkně doma. Jen lidi, kteří maji málo peněz to dělají. Neměl by to spíš stát a nebo města podporovat, aby lidi měli vyšší příjem? Čim vyšší přijem, tak lepší ekonomická situace rodiny.

Vypadá to, že politické strany se v tomhle všichni schodnou. Nesnáší kapitalismus.:)  Budou se spoléhat na udavače.

https://www.lidovky.cz/domov/alternativa-airbnb-v-praze-lide-pronajimaji-obecni-byty-mesto-se-snazi-situaci-resit.A190616_191206_ln_domov_ele

SoňaR

  • Host
Re: Není sdílení jako sdílení
« Odpověď #10 kdy: Září 19, 2019, 01:04:54 odpoledne »
Protože to konkuruje komerčním ubytovacím službám, ale bez nutnosti splňovat řadu podmínek, které oficiální ubytovací zařízení plnit musí. Navíc už to dávno není záležitost toho, že "zrovna jsem na pár dní odjel, mám volnej kvartýr, tak můžu někoho ubytovat", ale komerční záležitost, jen skrytá za "sdílení". Lidé kupují byty za účelem, aby je takto pronajímali, protože z toho mají daleko víc peněz, než když někoho ubytují dlouhodobě.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Není sdílení jako sdílení
« Odpověď #11 kdy: Září 19, 2019, 01:21:44 odpoledne »
Citace
Tohle uvazovani si myslim je trochu mimo, AirBnb vyslovene nici mesta, protoze si dobre lokalizovane byty kupuji lidi, kteri na to maji, a delaji to proto, aby si na tech bytech jeste vic vydelali. Nedelaji to lidi, kteri maji malo penez...
Tomu se říká pokrok a kapitalismus. Pokrok níčí vesnice a města a nikomu to nevadí.  Bez kapitalismu bychom se neměli tak skvěle.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Není sdílení jako sdílení
« Odpověď #12 kdy: Září 19, 2019, 01:47:11 odpoledne »
Citace
Neni to pokrok, ale zneuzivani (spatne nastaveneho) systemu, ktery puvodne opravdu mel slouzit flatsharingu, a proto u toho nebyly velke dane ani poplatky, a misto toho se stal z toho byznys. A kdyz nekdo chce mit hotel anebo byt vyslovene k pronajmu turistum, a to v centru mesta, mel by to registrovat a platit prislusne dane a poplatky, a pak najednou nebudou to vsichni delat, protoze proc si driv nezridili tyto hotely a byty?
Já bych řekl změna složení turistů. V minulosti chtěli bydlet v hotelech a pro mnohé taky nedostupné cestování. Aplikace, která všechno usnadnila a tím umožnila pronajímat ty byty. Než se objevil Airbnb, tak tu byli vlastníci domů a bytů, kteří pronajimali ty byty. Pochopitelně to chtěli na delší dobu, protože jim to sebralo hodně času všechno to zařizování.