Autor Téma: Pozabíjet nebo nepozabíjet krávy po PA?  (Přečteno 1559 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Pozabíjet nebo nepozabíjet krávy po PA?
« kdy: Leden 31, 2017, 04:46:11 odpoledne »
Dejme tomu, že po PA se dostaneme k JZD, kde chovaji krávy na mléko.

Já bych je pozabijel kromě několika kusů, abych ušetřil krmivo. Né najednou, ale postupně. Tolik, aby se snědli v pohodě a nebylo potřeba sušit,zavařovat.

Jsem toho názoru, že dnešní krávy jsou přešlechtělé a těžko přejdou na stravu sena a trávy. Mluvím o krávách v v JZD zavřené celý život.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7590
Re: Pozabíjet nebo nepozabíjet krávy po PA?
« Odpověď #1 kdy: Leden 31, 2017, 04:55:02 odpoledne »
Názor máš nesprávny.  8)
A myslíš, že ostaneš na svete sám? A že tie kravy tam budú čakať len na teba?  ;D
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Pozabíjet nebo nepozabíjet krávy po PA?
« Odpověď #2 kdy: Leden 31, 2017, 06:12:53 odpoledne »
Sena tam je hodně balíků.  To, že získáme JZD je 90 procent jisté. :) Ale vidim bledě ubránit JZD, proto sem zdá lepší přesunout všechno na jedno místo.

V okruhu 3km je tu jídlo asi pro 10 tisic lidi na rok pokud budou jíst jako sahaw. :))

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7590
Re: Pozabíjet nebo nepozabíjet krávy po PA?
« Odpověď #3 kdy: Leden 31, 2017, 06:22:44 odpoledne »
Môj skromný názor je, že čím viac zvierat sa dostane medzi okolitých ludí, tým menší hlad v okolí bude a tým pádom aj udržatelnejší život tam budete mať. Taktiež bude šanca, že vám tam ostane dáky genetický matroš do budúcna.
V opačnom prípade  sa vám tam ťažko a krátko bude žužlať cudzie mäsko...
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Pozabíjet nebo nepozabíjet krávy po PA?
« Odpověď #4 kdy: Leden 31, 2017, 07:18:24 odpoledne »
Krávy "na mléko" jsou choulostivé - omrzají jim vemena. Ale jsou pastevní plemena krav, která mohou být venku (v nejhorším pod přístřeškem) celoročně.
Krmivo na první zimu by v kolchoze s trochou štěstí moho být uskladněno (převáží se z kolchozu do kolchozu jen minimálně) a živá zbířata by se skutečně mohla hodit lidem v okolí.
Protože opravdu méně hladu=silnější společenství. V případě, že v okolí sta kilometrů zůstane naživu jen dvacet lidí, můžou klidně celou zimu jíst postupně krávy a neubude jim. V takovém případě by bylo záhodno oběhnout všechny okolní chovatele a co možno všechna zvířata vypustit.
Otázka je spíš co psi... 
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Pozabíjet nebo nepozabíjet krávy po PA?
« Odpověď #5 kdy: Leden 31, 2017, 07:42:30 odpoledne »
Majitel si pro krávy přijede s kamionem, aby je vyměnil v praze za zlato.nebudou mít jednoho, ale deset majitelů a některého z nich to napadne.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Pozabíjet nebo nepozabíjet krávy po PA?
« Odpověď #6 kdy: Leden 31, 2017, 09:48:00 odpoledne »
JZD nepatří jednomu člověku jako třeba supermarkety. Už vidim jak vedoucí supermarketu braní s brigátnikami a špatně placenou ochrankou supermarket před davem. Spíš budou první linii, kdo bude rabovat. U JZD nikoho první dny nenapadne rabovat, protože lidi budou chtít polotovary. Zpracovat krávu nebo zrní nikoho nenapadne.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7590
Re: Pozabíjet nebo nepozabíjet krávy po PA?
« Odpověď #7 kdy: Leden 31, 2017, 10:14:03 odpoledne »
Len keď sa vyžerú obchody a špajzky, potom sa pôjde aj po kravách, a teda aj po tých, čo ich šlohli.

S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: Pozabíjet nebo nepozabíjet krávy po PA?
« Odpověď #8 kdy: Leden 31, 2017, 10:39:43 odpoledne »
Keby došlo na príliš zrýchlený prechod do PA doby tak po obsadení kolchozu kravy rozdať čo najväčšiemu počtu ľudí schopných sa o tie zvieratá postarať buď priamo alebo pod dozorom toho kto kravám aspoň minimálne rozumie.  Keby došlo na máloľudnú PA situáciu je možnosť kravy vyhnať do lesa s dostupnými lúkami.
Kravy sa zvyknú držať na mieste kde majú čo žrať, kde sa dá nájsť soľ a voda.  Na dnešných kolchozoch sú kilometre elektrických oplôtkov, ktoré sa dajú použiť na vymedzenie pohybu kraviek.  Každopádne by som hromadne nelikvidoval zdroj mlieka, masla, tvarohu, mäsa a zdroj ťažnej sily.
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Pozabíjet nebo nepozabíjet krávy po PA?
« Odpověď #9 kdy: Únor 01, 2017, 09:46:14 dopoledne »
Je to skoro jak v Ďablově alternativě (Forsyth), když Rusům došlo z blbosti jedince obilí pro celý národ a hrozil hladomor....pozabíjet je jedna věc, ale bude kapacita na konzervaci a zmrazení stáda? Nebo to chceš rozdat a rozprodat lidem? A co z toho? Peníze už v té době moc znamenat nebudou. Votroubek se tu kdysi kasal hrdinským výkonem, když dokázal krávu nacpat do konzerv za týden...z mého pohledu sice obdivuhodný výkon, ale 30-50 krav potřebuje jiný, rychlejší způsob.....Navíc konzervy by se daly dále výhodně směňovat a nežerou proud. Takže být velkostatkářem asi bych vytipoval chovné kusy, zbytek bych vybil a už teď bych se předzásobil materiálem a autoklávem na konzervaci....On 25l papiňák nebo 50 nerezová várnice se dá taky sehnat a na propanbutanovém hořáku by to mělo jít rychleji...takže 2-3kusy papiňáků či várnic a dostat se na hodinovou kapacitu alespoň 60-100 kg masa a pak ve 2-3dospělých lidech v 3 směnných šichtách do týdne zpracuješ i menší stádečko....10-15 krav.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Pozabíjet nebo nepozabíjet krávy po PA?
« Odpověď #10 kdy: Únor 01, 2017, 11:26:37 dopoledne »
Ještě tedy záleží na počasí. Letošní zimu by krávy vydržely pověšené na trámu , takže času dost. Na zrárnu mám už projekt v solárním provedení, , tam taky získám čas, a taky mám pár kubíkových nádrží, které naplním masem a zaliju slanou vodou, taky získám čas, takže já osobně se nějakého stádečka nezaleknu, když pominu, že to maso můžu nasucho nasolit, sušit, a zvířata nechat živé jako živé konzervy.Nepodcenit sůl, je potřeba, jako sůl......
Uvažuju však výhradně o vlastním mase, na podzim bych měl místo půlky ovcí dovézt 20kusů aberdeen angus i s vlastním býčkem.
Na druhou stranu, kdo bude chtít krást v těch pohnutých dobách, bude muset být připraven na kulku mezi rohy.

Offline sedlacek

  • ***
  • Příspěvků: 46
Re: Pozabíjet nebo nepozabíjet krávy po PA?
« Odpověď #11 kdy: Únor 01, 2017, 11:44:17 dopoledne »
Dojny kravy se musi DOJIT !! Jinak behem oar dni dostanou zanet vemene a budete je muset zabit !!! Nasolit vyudit ususit .... Nasoleny maso vydrzi rok a pri tom ho muzu zavarovat a jinak zpracovat.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Pozabíjet nebo nepozabíjet krávy po PA?
« Odpověď #12 kdy: Únor 01, 2017, 11:51:16 dopoledne »
Rozdojený krávy.Pokud krávě nesebereš tele, já to tak u čestrů měl, nedojil jsem, tele si s tím poradilo, na venku v klidu.Pokud nepodojíš rozdojenou, umře. Ty záněty vemen bývají naprosto devastační.S tím zaníceným vemenem se to maso nedá žrat.....

Offline sedlacek

  • ***
  • Příspěvků: 46
Re: Pozabíjet nebo nepozabíjet krávy po PA?
« Odpověď #13 kdy: Únor 01, 2017, 12:01:12 odpoledne »
Tohle budou z kravina a dojeny tim je otazka odpovezena.  Nebudu se ptat jestli je to cestr nebo holstyn. Musim se priznat ze sem se rezal smichy kdyz sem si predstavil Sahawa a Saladina jak se staraji o dobytek  :D

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Pozabíjet nebo nepozabíjet krávy po PA?
« Odpověď #14 kdy: Únor 01, 2017, 12:32:23 odpoledne »
No, kdyby jim jela voda, tak by to mohlo být veselý, kdyby nejela, bylo by to smutné.Mě čestr vylemtal při krmení suchým 50 litrů vody denně, neměl jsem napaječky, tak to dobře vím.Měly přístup k soli, tak si lízaly a lemtaly.....
Nedokážu si představit kýblovat vodu pro 5 krav,nosit to odněkud.......
Ale to jsem je dojil.......Ručně sušená jetelinka a vojtěška, na sušácích dosoušená, vymodlená, vymazlená, jako od liprta.

Offline sedlacek

  • ***
  • Příspěvků: 46
Re: Pozabíjet nebo nepozabíjet krávy po PA?
« Odpověď #15 kdy: Únor 01, 2017, 12:50:46 odpoledne »
Tyhle kravy co jsou zvykly ze maj krmeni az pod mulec se neumi ani napast budou stat po kolena v trave a budou rvat hlady.

SoňaR

  • Host
Re: Pozabíjet nebo nepozabíjet krávy po PA?
« Odpověď #16 kdy: Únor 01, 2017, 01:09:45 odpoledne »
Sedláčku, a to jsi zkoušel? Já bych ta zvířata tak nepodceňovala, však by si poradili  :)

Offline sedlacek

  • ***
  • Příspěvků: 46
Re: Pozabíjet nebo nepozabíjet krávy po PA?
« Odpověď #17 kdy: Únor 01, 2017, 01:46:58 odpoledne »
Ano mel jsem takovy tele  trvalo to 14 dni nez se naucilo past do ty doby zralo jen ze zlabu

SoňaR

  • Host
Re: Pozabíjet nebo nepozabíjet krávy po PA?
« Odpověď #18 kdy: Únor 01, 2017, 02:15:12 odpoledne »
Takže zároveň stále dostávalo do žlabu?

Offline sedlacek

  • ***
  • Příspěvků: 46
Re: Pozabíjet nebo nepozabíjet krávy po PA?
« Odpověď #19 kdy: Únor 01, 2017, 02:48:03 odpoledne »
Jiste ono podtrhnout odstaveny tele jde velice snadno. Ja mel tu jaluvku do chovu tak dostaval nazrat

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Pozabíjet nebo nepozabíjet krávy po PA?
« Odpověď #20 kdy: Únor 01, 2017, 03:48:31 odpoledne »
Vlastně i přechod mezi krmením je u těchto výkonných mašin problematické a rizikové.Hrozí výpadek užitkovosti a trávení, nastane nadutí, zácpa, acidobazická nerovnováha, ketoza.
Je třeba si uvědomit, že krávy, které nenadojí min 6500 litrů mlíka za laktaci, tak jdou.Udržovat ten vysoký výkon vyžaduje čarování s krmivy a choulostivění organismu. Navíc krávy dojené strojním dojením prakticky nelze podojit ručně, protože mají krátké struky a v ruce opravdu nelze mačkat. Opravdu bídně a vydojit takto plné vemeno, 15 až 25 litrů je o karpály.A když to neuděláte pořádně, pak je zánět jako hovado. Dnes se uchovní jen jalůvky s krátkými struky pro strojní dojení, dlouhé na ruční už nejsou. Prý se vytahají, ale trvá to měsíce dřiny.
Takže všechno chce svoje a od zánětu vemene k celkové otravě organismu nás dělí většinou hodiny, max dny.
A bez antibiotické léčby to bude marný.

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re: Pozabíjet nebo nepozabíjet krávy po PA?
« Odpověď #21 kdy: Únor 01, 2017, 04:13:01 odpoledne »
Zdravím.
Není to k pozabíjení/nepozabíjení, ani ke krávě. Ale k zánětu vemene.

Bylo mi strašně zle, nikde nikdo a já věděla, že musím podojit kozu, aby nedostala zánět. V zimě. Nabalila jsem se, nešlo mi jít, tak jsem k chlívku lezla po čtyřech :-[, no trapas. Měla jsem pak ledové ruce tak koza nepustila ani kapku. Zahřála jsem si ruce a dělala na vemínko takové "šťouchy", co dělají kůzlata čumákem před pitím a nějak tím stimulují laktaci ? nevím.
Podojila jsem jí na zem :-[, vyždímala vemeno co to šlo, protože jsem nevěděla, jak mi bude večer. Doma jsem zjistila, že i ty blbé holínky jsem měla nazuté opačně  P:-/. Ale zpětně jsem na sebe hrdá, že jsem nenechala zviřátko trpět :pa: