Autor Téma: Desatero preppera  (Přečteno 13780 krát)

Offline Mobile

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 5
    • http://minimalisti.tym.cz/
Desatero preppera
« kdy: Listopad 14, 2012, 11:12:10 dopoledne »
                        Desatero preppera

  1. Pokud máš volné peníze, kup věci, které využiješ v budoucnosti.

 2. Kupuj do zásoby jen jídlo, které běžně jíš a pomalu zkus přejit na zdravou stravu.

 3. Kup si do zásoby alespoň na 3 měsíce běžné potraviny a na 2 roky obiloviny (pšenice,...).

 4. Pokud máš něčeho málo a nemůžeš si dovolit to koupit, tak se to nauč vyrobit.

 5. Poznej dokonale své okolí a zapamatuj si, co z každého místa můžeš využít.

 6. Poznej dobře sousedy a měj s nimi dobré vztahy .

 7. Připrav se tak, abys do svých zásob musel zasahovat co nejméně.

 8. Staň se součástí nějaké skupiny. Pokud není, tak ji založ.

 9. Psychicky se připrav.


10. Nauč se dovednosti, které budeš potřebovat.

Offline Ekozámeček Stroupeček

  • ***
  • Příspěvků: 17
  • Dnes opravovaný zámeček, zvířátka, permakultura…;
    • http://stroupec.webnode.cz/novinky/
Re:Desatero preppera
« Odpověď #1 kdy: Leden 17, 2015, 09:38:30 dopoledne »
Krásně výstižné,  ;), ale chybí nám tam podstatná věc: Zajistit zásoby před poškozením (myši, plísně, počasí...).

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7598
Re:Desatero preppera
« Odpověď #2 kdy: Leden 17, 2015, 12:19:00 odpoledne »
To je samozrejmosť. O tom sa tu dosť obšírne píše. Sterilizácia, vákuovanie, sušenie, mrazenie, a ostatné konzervovanie potravín  ;)

Tiež v desatore nie je popísané, ako si zarobiť tie zvyšné peniaze, alebo ako sa stať členom skupiny, či komunity.... :)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

kitar

  • Host
Re:Desatero preppera
« Odpověď #3 kdy: Leden 17, 2015, 01:33:55 odpoledne »
alebo ako sa stať členom skupiny, či komunity.... :)
Před pár dny to bylo v bylo v komunitách. Jak ji založit. Jak schánět lidi do komunity a jiné postupy o komunitách. Asi to někam přesunuli nebo promazali.

Offline Ekozámeček Stroupeček

  • ***
  • Příspěvků: 17
  • Dnes opravovaný zámeček, zvířátka, permakultura…;
    • http://stroupec.webnode.cz/novinky/
Re:Desatero preppera
« Odpověď #4 kdy: Leden 18, 2015, 09:36:50 dopoledne »
To je samozrejmosť. O tom sa tu dosť obšírne píše. Sterilizácia, vákuovanie, sušenie, mrazenie, a ostatné konzervovanie potravín  ;)

Za samozřejmost bys takto klidně mohl označit některé z desater,  :D. Když už se to řekne, tak to zní jako samozřejmost, ale asi jsi ještě neviděl např. v baráku cca 10 pytlů obilovin prožraných zevnitř od myší tak, že to z venčí nebylo znát...  :-\ Mnohé "samozřejmosti" jsou iluze a nejspíš mj. kvůli nim ("samozřejmosti Systému"...) existuje prepperství,  ;).

Tiež v desatore nie je popísané, ako si zarobiť tie zvyšné peniaze, alebo ako sa stať členom skupiny, či komunity.... :)

Ano, není to tam popsané, poněvadž je to dle mého spíše logickou/ implicitní součástí k jejich naplnění víceméně narozdíl od zabezpečení (neuškodilo by tam to slovo zmínit,  :)). Ale každý to pochopitelně může vidět jinak a měl by si udělat jakési své individuální desatero na míru sobě/ své komuny,  ;).

Před pár dny to bylo v bylo v komunitách. Jak ji založit. Jak schánět lidi do komunity a jiné postupy o komunitách. Asi to někam přesunuli nebo promazali.

To by mě/ nás docela zajímalo,  ;). Už pár let sháníme členy do komunity, kde se dá, ale zatím tu jsme trvale pořád "jen" 2...


Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re:Desatero preppera
« Odpověď #5 kdy: Leden 18, 2015, 11:00:11 dopoledne »
se nediv, my tento rok jedeme 10 rok a sme taky dvaja.... ale deje se kopu akci, kopu lidem pomahame, takze to az tak cerne nevidim.... a popravde nevi jestli tady na preppers foru, najdeme nejake cleny.
ja se na to koukam tak ze resim sebe a ty osttani at taky resi sebe. nebudu resit a prisubovat veci tomu ze nekdy nekda mozno nekdo prijde. az prijde tak to budu resit. ted sme dva tak sme dva a resime evci ktere my dvaja chceme.
At se vam tam dari....."dvojka"
"trojka" je lepsi.....
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí

Offline Ekozámeček Stroupeček

  • ***
  • Příspěvků: 17
  • Dnes opravovaný zámeček, zvířátka, permakultura…;
    • http://stroupec.webnode.cz/novinky/
Re:Desatero preppera
« Odpověď #7 kdy: Leden 23, 2015, 10:00:13 dopoledne »
Následující citace je z příspěvku, který byl původně tady, ale někdo ho pak hromadně (od konce předchozí reakce) přesunul do téma "Naše vaše komunity, volná diskuse..." zde: http://preppers.cz/forum/index.php?topic=7767.0

Krásně výstižné,  ;), ale chybí nám tam podstatná věc: Zajistit zásoby před poškozením (myši, plísně, počasí...).
a toto ti nestačí?: " 10. Nauč se dovednosti, které budeš potřebovat."

Jak jsem pak doplnil:

Ale každý to pochopitelně může vidět jinak a měl by si udělat jakési své individuální desatero na míru sobě/ své komuny,  ;).

Pod č. 10 ("Nauč se dovednosti, které budeš potřebovat.") si lze představit ledasco, těžko se z těch slov vyvozuje přímo "zabezpečit zásoby" (nepleť si vyvození a odůvodnění čili dedukci a indukci, ;) ), což je jedna z nejpodstatnějších věcí při jejich tvorbě, a proto by to mělo být součástí desatera (byď připojené k nějakému bodu).

Z č. 10 si takto klidně můžeš odůvodnit např. č. 9 ("Psychicky se připrav.") ve smyslu získat schopnost psychické odolnosti. Ale jen proto by se č. 9 nemělo vyškrtnout, xD.




Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7598
Re:Desatero preppera
« Odpověď #8 kdy: Leden 23, 2015, 10:33:46 dopoledne »
Ono, zásoby sú jedna vec. Ale je fajn, keď človek nevsadí len na jednu kartu, napr. na tie naškrečkované zásoby.
O tie môžeš prísť velice rýchlo-rabovka, požiar, prípadne rýchly odsun. Tiež nie sú nekonečné. Preto sa tu zapodievame o zásobách, ich uložení, a aj o novovybudovaní dosť obšírne. Je dobré vedieť, kde sa dá núdzová potrava zohnať v prírode, ale aj vypestovať. Taktiež o trvanlivosti a uskladnení potravín.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Ekozámeček Stroupeček

  • ***
  • Příspěvků: 17
  • Dnes opravovaný zámeček, zvířátka, permakultura…;
    • http://stroupec.webnode.cz/novinky/
Re:Desatero preppera
« Odpověď #9 kdy: Leden 23, 2015, 10:59:46 dopoledne »
Ono, zásoby sú jedna vec. Ale je fajn, keď človek nevsadí len na jednu kartu, napr. na tie naškrečkované zásoby.
O tie môžeš prísť velice rýchlo-rabovka, požiar, prípadne rýchly odsun. Tiež nie sú nekonečné. Preto sa tu zapodievame o zásobách, ich uložení, a aj o novovybudovaní dosť obšírne. Je dobré vedieť, kde sa dá núdzová potrava zohnať v prírode, ale aj vypestovať. Taktiež o trvanlivosti a uskladnení potravín.

Samo o sobě souhlasím, ;), poněvadž to ve skutečnosti není argument proti tomu, co jsem napsal, :D.

Ani bych se nedivil, kdybych původně zkusil vylepšit třeba nějaký bod o dovednostech a ty (nebo kdokoli jiný) jsi napsal: "Ono, dovednosti jsou jedna věc. Ale je fajn, když človek nevsadí jen na jednu kartu. Když by se něco stalo a ty jsi neměl žádné zásoby, jen fůru dovedností, těžko by sis rychle vytvořil vše potřebné... Zeleninu v zimě moc nevypěstuješ, sehnat si dřevo také zabere dost času..." Obojí je to však víceméně součást komplementarity implicitně ukryté v tomto desateru, ;).

Takže doporučuji odstavec, který jsem psal v reakci na bartoloeje (hl. to, že bychom se měli snažit méně kritizovat/bořit a více chápat/tvořit), :) :

Pochopitelně to slovní spojení (a kterékoli jiné) je jen symbol pro to složitější reálné slovami dokonale nepopsatelné, takže symboliku nelze absolutizovat, nikdy nemůže být čistě zaměnitelná s realitou, ;). Takže snad nic řečené nemůže být absolutně platná pravda, vše lze do jisté míry kritizovat a to pak bohužel vede k zbytečnému nedorozumění... Je to zajímavá minimálně lidská vlastnost: hledat, jak bychom s něčím mohli nesouhlasit místo toho, abychom hledali, jak by tvrzení ostatních mohla být pravdivá, xD, narušuje to fungování komunit/ společnosti. Už nějaký čas si to uvědomuji, pokouším v tom o rovnováhu (pochopitelně mi to jako každému může občas ujet) a vysvětlit to dalším...


Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7598
Re:Desatero preppera
« Odpověď #10 kdy: Leden 23, 2015, 11:29:40 dopoledne »
Dobre píšeš. Len teraz dumám, že si tu registrovaný 6 dní, a neviem, ako dlho sa preperstvu venuješ. A ako prvé, sa pustíš rovno do úpravy a vylepšovania "Desatero preppera".
Ale teraz si predstavujem dvoch osamelých chlapíkov na zámku, ako hladajú členov komunity, teda ludí, s ktorými by chceli žiť, a vôbec sa im nedarí dakoho zohnať, a vôbec nevedia prečo.  ;D

Ako sa zatváriš na to, keď tam k vám niekto nový príde, a začne do všetkého kecať, a všetko prerábať, upravovať a vylepšovať k svojmu obrazu?  ::)
A ani naopak to asi nebude fungovať. Teda že príde niekto, kto je vyzretý, čo si predstavujem akože má človek v hlave jasno, vie čo chce a vie, ako to dosiahnuť. A hneď na začiatku mu bude niekto boriť jeho pevné postavenie a presvedčenie.... ::)

Neber to prosím, ako osobnú urážku, ale iba ako bod č. 9 teda psychickú prípravu.  ;)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Ekozámeček Stroupeček

  • ***
  • Příspěvků: 17
  • Dnes opravovaný zámeček, zvířátka, permakultura…;
    • http://stroupec.webnode.cz/novinky/
Re:Desatero preppera
« Odpověď #11 kdy: Leden 23, 2015, 12:46:24 odpoledne »
Dobre píšeš. Len teraz dumám, že si tu registrovaný 6 dní, a neviem, ako dlho sa preperstvu venuješ. A ako prvé, sa pustíš rovno do úpravy a vylepšovania "Desatero preppera".
Ale teraz si predstavujem dvoch osamelých chlapíkov na zámku, ako hladajú členov komunity, teda ludí, s ktorými by chceli žiť, a vôbec sa im nedarí dakoho zohnať, a vôbec nevedia prečo.  ;D

Ako sa zatváriš na to, keď tam k vám niekto nový príde, a začne do všetkého kecať, a všetko prerábať, upravovať a vylepšovať k svojmu obrazu?  ::)

Dík, snažím si to v hlavě ujasňovat, ;).

Datum registrace na fóru pramálo vypovídá o skutečném životě. Ekozámeček v naší režii funguje od roku 2010 viz. historie: http://stroupec.webnode.cz/zajimavosti/historie/ A oba jsme již předtím získali různé potřebné praktické zkušenosti…

Pokud mám pravdu, že zabezpečení zásob proti poškození by se mělo v desateru odrazit, nevidím na tom nic špatného, ;).

To, že se zajímáme, jak komunitu zakládají ostatní, neznamená, že bychom "vôbec nevedia prečo" tu jsme zatím 2. Jak jsem psal Blackovi:
Mnozí by nejraději přišli do hotového (málo kdo to prostředí chce pomoct pracně utvářet) a stali se spoluvlastníky farmy, aby získali jistotu kvalitního trvalého bydliště (takže se raději snaží koupit si něco svého, založit svou komunitu a pak vzniká spousta máločlenových komunit). Nebo pro měšťáky bývá zapojení se do života farmy šok, že si to raději rozmyslí. A až do nedávna jsme nezkoušeli hledat tak aktivně (to se právě snaž/zkouš-íme změnit a uvidíme, jak to uvidíme po čase)...

Také je to trochu o štěstí. Když nejsi vidět, moc lidí tě nenajde a spíš najdou jiné prostůrky... A spousta lidí, kteří hledají kotviště na ekofarmách, mají různé psychické problémy a zjišťují, že se vlastně nikde necítí úplně dobře, poněvadž ty problémy si nosí s sebou a neutečou jim, dokud je nezačnou řešit...

Co se týče otázky, záleží na konkrétním případu a míře (tak jak to píšeš to ale vyznívá přehnaně jako někdo kdo hledá spor a to není dobře). Když nám tu jedna brňačka místo plevelu vytrhala ze záhonu polovinu jahodníků, krávu dojila 2 hodiny, tvářila se otráveně a odmítala při tom naší pomoc, nebyli jsme nadšení. Ale když třeba jindy jeden španěl bez optání otočil postel tak, aby vznikla přepážka mezi tou vedlejší s jiným dobrovolníkem, přišlo nám to jako fajn nápad a ani jsme mu nevytýkali, že poškrábal podlahu, ;).

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7598
Re:Desatero preppera
« Odpověď #12 kdy: Leden 23, 2015, 01:04:00 odpoledne »
Som stihol tesne pred tvojím príspevkom trošku editnúť svoj príspevok, ale nič  podstatné to zase nebolo.

Ano, najhoršia práca je s ludmi. Ja preto nemám záujem s nimi pracovať. Iba v tom prípade, že o to požiadajú. Ale o komunitách radšej vo vedlajšom vlákne :)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Námořník

  • ***
  • Příspěvků: 1
Re: Desatero preppera
« Odpověď #13 kdy: Září 15, 2015, 01:58:54 dopoledne »
Zdravím, tak tady čtu všechny ty názory a zkušenosti ale pořád mě napadají různé otázky...
Například, moje rodina, mohu jim vůbec věřit ? Ano každý namítne ,že se musím rozhodnou sám ale nebudou mě mít za blázna a hlavně neprozradí mé tajemství ??
 

Offline Goof

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 489
    • Goofy's vintage workshop
Re: Desatero preppera
« Odpověď #14 kdy: Září 15, 2015, 07:16:28 dopoledne »
Zdravím, tak tady čtu všechny ty názory a zkušenosti ale pořád mě napadají různé otázky...
Například, moje rodina, mohu jim vůbec věřit ? Ano každý namítne ,že se musím rozhodnou sám ale nebudou mě mít za blázna a hlavně neprozradí mé tajemství ??
 

Hlavně jde o to jim to pořádně vysvětlit a připravovat i rodinu postupně. Někdy i několik let. Začít pomalu a zdokonalovat vše co posléze děláš a jak. Pokud chceš abys byl v pořádném utajení je to dlouhodobější proces. Musíš to udělat, tak aby si toho nikdo nevšimnul a v některých případech i vlastní rodina, kterou na to musíš připravit.

Nemůžeš přijít jednoho krásného dne domů a prohlásit před rodinou: Teď jsem prepper a budem se připravovat na apokalypsu. Nakoupit jídlo na 5 let a začít budovat mříže na okna a na zahradě bunkr.
To skončíš dřív než si začal.

Podle mě to chce zezačátku přejít na systém postupné systematické přípravy. Nejdříve budování zásob. To se nechá ukecat tím způsobem, něco jako že jídlo nebude levnější a teď je právě výhodné koupit to či ono. Dnes je spousta lidí, kteří se vrací ke způsobu života jako to bylo dříve na vesnicích. Do města se jelo třeba jen jednou za měsíc dokoupit nezbytné věci a všeho měli doma dostatek. Naučit se vhodně využívat nastřádané suroviny. Minimalizovat odpad, to máš zase další důvod koupit třeba slepice, na odpad z kuchyně a zbytky jídla. A takovýmto postupem začít přetvářet své okolí a rodinu. Naučit se věci opravovat a upravovat aby déle vydrželi. Kupovat jen kvalitní a prověřené věci. Postupem času dojde člověk ke zjištění, že tento způsob života je i po finanční stránce výhodnější.

Myslím že rodina se do programu zkvalitnění stravy a snížení nákladů zapojí celkem rychle a nebudou mít k tomu připomínky. A takto postupně je začít přetvářet k obrazu svému.

Další věcí jsou schopnosti. Musíš si najít koníčky a záliby, které samostatně vypadají nevině a pomůžou ti překonat případné PA situace. Například rybaření, myslivost, zahrádkaření, chov zvířat atd. Zase po čase nenásilně zapojit rodinu. Až uvidí, že ze zahrádky jsou koše zeleniny a nemusí kupovat tu ze supermarketu rádi se taky připojí.
 
Pak až rodina uvidí, že jde život i bez toho, aby jste byli závislí na zdrojích z okolí (elektřina, plyn, atd.)
Můžeš zkusit nadhodit solární zdroj elektřiny, kamna na tuhá paliva, a další věci které ti dokážou udržet životní standart pokud nastane, určitá krize.
Jako příklad:Stačí třeba kachlová kamna, je to hezký doplněk kuchyně a máš hned možnost vytápění aspoň jedné místnosti + možnost vaření, pečení. Rodině řekneš, že by to vypadalo hodně dobře jako dekorace a nadchnout pro to hlavně manželku.

Takto postupuji já při svém přetváření okolí (rodiny). Zatím se mi to daří celkem snadno. Ale je to dáno, tím že jsem z vesnice a takto se tam žilo už dříve a není zase takový problém se k tomu vrátit a jistá mentalita je taky jiná než u konzumních lidí z paneláku a měst.
   
"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Desatero preppera
« Odpověď #15 kdy: Září 15, 2015, 07:57:52 dopoledne »
Goofe, naprosto s tebou souhlasím. Už jsem to psal někde jinde a ty jsi to v podstatě přesně shrnul (podle mě teda).

Jaksi nakráčet v podvečer po práci domů, předstoupit před rodinu a prohlásit to tqk hezky, jak jsi to napsal ty je skutečně cesta do pekel. V lepším případě skončí dotyčný s nálepkou magora, v horším na psychiatrii.

Připravovat je potřeba pomalu, pozvolna a zabalit to do něčeho jiného, co mlže být pro většinovou společnost akceptovatelné (většinová společnost je míněna i rodina). Prostě zásoby s tím, že levněji už nebude a podobně.

No a pak je druhá skupina příprav, kde třeba já počítám s tím, že kdyby to přišlo, tak prostě chceš nechceš, naložím svoje rodiče a půjdu k nám. Rodiče manželky zrovna tak. Líčit jim cokoli o připravenosti a prepperství je neprostý nesmysl, prostě tam to neprojde ani za nic, mám nálepku "ten divnej" ... no, ale na druhou stranu, až budu stěhovat naše (jedná se o cca 15 - 20 km), prostě se přiberou jejich zásoby zdravotnického materiálu (mámaje doktorka). O tom, že bych si vytvářel svoje zásoby (a přes koho tom ůže být jednodušší než přes doktora v rodině) je to zcela neprůchozí, prostě jsem divnej a hotovo. Takže až to přijde, pro rodiče a plný auto se nakufruje zásobama, snad to půjde.

Tolik  k tomu, jak psychologicky řídit přípravu. Prostě většina lidí to nedokáže skousnout. proto se to musí zabalit do nějakého jiného obalu a podat to v tom. Jako když psovi dávám prášek v salámu, protože jinak bych ho do něj nedostal ani bohovi.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7598
Re: Desatero preppera
« Odpověď #16 kdy: Září 15, 2015, 06:07:30 odpoledne »
Tak o zdravie a kondicku by sa mal starat asi kazdy, komu na sebe trosku zalezi. Na to netreba ziadne desatoro prepera.  ;)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline tatík

  • ***
  • Příspěvků: 4
Re: Desatero preppera
« Odpověď #17 kdy: Prosinec 19, 2021, 07:50:51 odpoledne »
Na uložení potravin,třeba ve sklepě,jsou dobré staré(dílenské,nebo kancelářské)plechové skříně. tam se hlodavci nedostanou. ;D

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Desatero preppera
« Odpověď #18 kdy: Prosinec 23, 2021, 07:09:20 odpoledne »
Dobrý tip, bacha, aby dobře lícovali. Myš se protáhne i malou spárou.
Jinak super, dá se pořídit za pár korun.

Offline Neomezena

  • ***
  • Příspěvků: 2
Re: Desatero preppera
« Odpověď #19 kdy: Duben 20, 2022, 11:24:33 odpoledne »
To by člověk nevěřil ale do blázince mě nezavřeli...
To jsem takhle před čtvrt rokem přišla před mou mamku a manžela a oznámila že budeme preppeři vysvětlila co to znamená a na oplátku neschytala ani zdvižené obočí. Naopak jsme se dali do odpoledně večerní skoro noční debaty o tom co a jak. Dnes místo "železné zásoby" papírovek v trezoru máme ve sklepě zásoby potravin které máme rádi ale kupovali jsme je vždy až když došli. Čímž sme je zhodnotily jak sem počítala líp než v bance neboť dnes by jsem je kupovala o cca 25% dráž. Příští měsíc přijde víc peněz a tak budeme kupovat vodárnu a napojovat alespoň zahradní kohoutek ( kvuli vod a stoč pujde voda jen na zahradu v domě pojede dál z řádu). Pořídíme k malé bombě s hořákem ještě velkou s větším a pár dalších věcí. Stavíme slepičárnu a počítám v brzké době s naskladněním pšenice do sudů a zaplynovani CO2. Vytvářím si semenou banku a rozšiřuji záhony na zahradě. A vše s přispěním rodiny která mi ještě hází další tipy. Šťastný sem to člověk a jsem ráda za tohle forum už sem zde nastudovala spoustu užitečných rad díky a jentak dál.
Ps: můj postřeh proti parchantům molům se kterýma sme válčily jakou dobu nasbírat kaštany nastrouhat usušit dát do látkových pytlíčků a do krabic a skříní a máme pokoj
Lepší být připraven zbytečně nežli být zbytečně zaskočen nepřipraven :-D

Offline xB.H

  • ***
  • Příspěvků: 1537
Re: Desatero preppera
« Odpověď #20 kdy: Duben 21, 2022, 08:16:12 dopoledne »
Bod  8. Staň se součástí nějaké skupiny. Pokud není, tak ji založ. Mi teda připadá obzvlášť složitý. U nás nefungují kloudně ani kluby vojenské historie ( a to jsme tu k tomu měli téměř ideální podmínky), natož nějaká skupina, co by spolu měla dlouhodobě nějak úzce fungovat...to je doslova utopie.

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2374
Re: Desatero preppera
« Odpověď #21 kdy: Duben 21, 2022, 11:25:03 dopoledne »
Aha tak uz chapem prečo si mi neodpovedal na sukromku...
Pritom stačilo napisat " vole, tohle není můj obor"...
Ignoranciou si priatelov neziskas a zostanu ti zatvorene dvere od trinastej komnaty...
Ale možno sa mylim a len si zrovna mňa prehliadol, potom soráč)
( trochu ot, ale nemohol som si odpustit, som alergicky na ignoranstvo)