Autor Téma: Záhon č.1 řepy  (Přečteno 883 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Záhon č.1 řepy
« kdy: Září 16, 2016, 02:21:14 odpoledne »
Vysázel jsem 14.09. na záhon černou řepu, kedlubem, krmnou řepu, červenou řepu,ředkvičky, tuřín a vodnici.

Budu je pravidelně zalévat.

Očekávám jen bulvy ředkviček a bulvy červené řepy velikosti třešní. U ostatních jen listy.

Experiment má dokázat, že se dá sázet ještě do září sazeni a dá se sklidit asi 50g bulev z 1m2 a asi 1kg listové zeleniny.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Záhon č.1 řepy
« Odpověď #1 kdy: Listopad 19, 2016, 10:45:00 odpoledne »
Ředkvičky splnili mé očekávání, ale to nebylo překvapení. Už jsem to zkoušel předchozí roky. Trochu mně zklamala červená řepa, ale nějaké bulvy jsem našel.

Krmná řepa má krasně křehké listy. A našel jsem bulvy asi ředkví nebo tuřínů. Musím se na to podívat lépe.

Na cca 10 m2 bych podle mně zajístil jídlo pro jednu osobu na den, kdyby bylo sázeny řepy až v září. Ale je potřeba zalévat.

Uvidím jak to dopadne na jaře. Budu muset přehodit přes to sít, aby se do toho nepustila srnka nebo zajici.

Skoda, že člověk nemůže jíst ředkvičky denně 1kg. Dá se vypěstovat v pohodě až do října nebo i do listopadu  venku.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Záhon č.1 řepy
« Odpověď #2 kdy: Listopad 19, 2016, 10:54:44 odpoledne »
Mít semena z ředkviček není problém. Za pár měsíčů po vysazení už člověk sklízí semena.

Zkoušel jsem černou ředkev, kterou jsem vysázel v srpnu 2015 a sklizel jsem tento rok(asi cervenec 2016) semena.

Doufám, že to vyjde u i jinych řep jako červená,krmná nebo tuřínu. Bylo by to fakt super sklízet semena z rostlin, které jsem vysadil na podzim.:)

Vím, že nevytvoří pořádné bulvy, tak semen nebude tolik, ale ono jedna rostlinka i s malou bulvou dává asi 100 semen. Tak to moc nevadí.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Záhon č.1 řepy
« Odpověď #3 kdy: Listopad 20, 2016, 06:43:37 odpoledne »
Trošku jsem se lépe podíval na záhon a našel jsem pěknž kousek.A bez blech.
Ostatní jsou drobné.

Těšil jsem se na malé kulaté červené řepy, ale nevyšlo to. Ale těším se na vyzkoušení jestli listy přežijou zimu. hlavně u červené řepy a krmné řepy. Jejich listy jsou fakt vynikající na chuť.

Vím, že ředkví vydrží v pohodě mrazy, ale listy červené řepy i jako krmné jsou moc křehké a podle mně maji hodně vody.

Na jiném záhoně jsem nechal pěkně velké bulvy červené řepy, tak uvidím jestli přežijou zimu.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Záhon č.1 řepy
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 02, 2016, 09:29:47 dopoledne »
Záhon přežil bez ujmy tyto mrazíky. Viděl jsem teplotu -5 stupnů. Uvidim jak dopadne příště.

Nemám odstavnovac a moje tělo není na to zvyklé, ale to mi nebraní dělat pokusy jestli se dá vypěstovat dost zeleniny na denní dávku enegie. 100ml červené řepy má 30 kcal. 100ml jablek má 200 kcal.

SoňaR

  • Host
Re: Záhon č.1 řepy
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 02, 2016, 10:49:40 dopoledne »
Upřímně jsem zvědavá, jak ta tvoje řepa dopadne... testuješ ji i chuťově? Zatím jsem všude četla, že je lepší řepu sklidit před příchodem prvních mrazů, že to sice jde ještě po prvních mrazících, ale už "to není ono"... akorát jsem se zatím nedočetla "co" není "to ono".  :)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Záhon č.1 řepy
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 02, 2016, 11:29:52 dopoledne »
Zimu řepa nepřežije, na jaře z ní bude smradlavá kaše.Vyzkoušeno.Tak i kapusta a zelí u nás přežili  ty šestistupnové mrazy, delší mrazy nepřežijou, takže sklízíme. Růžičková kapusta a kadeřávek přežijou celou zimu až do jara.když je ovšem za sucha zalijeme, jináč uschnou, jako každej bez vody.Mrkev jo, tu necháváme na části záhonku na to zimní rejpání protože čerstvá je čerstvá.
Řepy se sklízely vždy po prvních mrazech, protože rostou až do úplného konce. Tak i červená řepa, ktrou jdu právě rvát.Bude vypadat jako jinej botanickej druh, taková baculatá, kulatá, jako pěst. Nejchutnější jsou ty ženské pěsti, a nejlépe se krájí na kysanou řepu ty mužské pěsti.Ty největší nejíme, necháváme na semenaření.
Sahaw, kdy jsi sel tu řepu, že ti nevyrosla?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Záhon č.1 řepy
« Odpověď #7 kdy: Leden 15, 2017, 12:18:15 odpoledne »
Dnes jsem otestoval vodnici ze záhonku. Asi 3 cm pod snehem. A část listů byla ještě zelená.

Bohužel nemůžu řici jestli chutově byla špatná. Mně chutnala.

Teploty dosahovaly -15 stupnů. Ale asi bude rozdíl, když jen pár dní mrzne a pak je mráz celé měsíce.

Myslím si, že u řep je důležitá velikost bulev. Čím menší, tak přežijí mrazy. KDyž jsem nechal předchozí roky venku velké bulvy, tak jsem o ně přišel. Ale když jsem nechal prcky, tak vydrželi. Ale ty prckové byli pod zemí cca 2 cm. Tak uvidím jak to dopadne tento rok, když jsem to nechal jen tak.

Pokud by vydrželi na záhonech do května, tak by už nehrozil v PA době v CR hlad.:)

Sázel jsem řepy 14.09. jako sazeničky na záhon.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Záhon č.1 řepy
« Odpověď #8 kdy: Únor 19, 2017, 09:06:03 dopoledne »
Včera jsem testoval chut cukrové řepy. Chut kořene byla normalní. Listy bohužel už pozorování bylo vidět, že utrpěli mrazem. Chutově nic moc, ale dali se sníst.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Záhon č.1 řepy
« Odpověď #9 kdy: Únor 26, 2017, 07:48:23 dopoledne »
Zkouska proběhla a byl v pořádku. Přežil na záhonech mrazíky. Vypadá to, že mám vykrytých celých 12 měsíčů jídlem. Musim ted dělat pokus jestli to fakt funguje, ale věřím, že ano.

jídlo na celý rok v 0,5l pet láhvi(mysleno semínky) :)