Autor Téma: Je důležité vzdělání na dobu PA ????  (Přečteno 271 krát)

Offline štika

Je důležité vzdělání na dobu PA ????
« kdy: Srpen 02, 2016, 02:55:35 odpoledne »
Tak dávám nové vlákno, ať vzdělání není pod mimozemšťany.

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
Re: Je důležité vzdělání na dobu PA ????
« Odpověď #1 kdy: Srpen 02, 2016, 03:49:28 odpoledne »
Štiko, mohu sem připojit debatu o vzdělání z mimozemšťanů, ale pak nebude první příspěvek už váš.. Vzpomínám si, jak jste minule reagovala emotivně, jako že vám někdo "ukradnul" vlákno.. Musel jsem pak vyhrabat jeden hodně starý příspěvek s minimální informační hodnotou tak, aby byl na začátku vlákna a vlákno se znovu tvářilo jako vaše.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline štika

« Odpověď #2 kdy: Srpen 02, 2016, 04:25:03 odpoledne »
Štiko, mohu sem připojit debatu o vzdělání z mimozemšťanů, ale pak nebude první příspěvek už váš.. Vzpomínám si, jak jste minule reagovala emotivně, jako že vám někdo "ukradnul" vlákno.. Musel jsem pak vyhrabat jeden hodně starý příspěvek s minimální informační hodnotou tak, aby byl na začátku vlákna a vlákno se znovu tvářilo jako vaše.

Jo, to se týkalo jenom Kecání jen tak, kde kdosi připsal jen další slovo. Jinak na nic jsem nereagovala. :)
Snad je rozdíl mezi tématy Vzdělávání a Mimozemšťany.
Pokud ne, tak jsem mimo......

Offline votroubek

• Praktikující prepper
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
« Odpověď #3 kdy: Srpen 02, 2016, 08:44:36 odpoledne »
Vzdělání pro použitelnost člověka je irelevantní. Nemyslím jeho specializaci... zubař, technik, programátor, astronom.
Spíše jeho lidské vlastnosti, jako přátelskost, empatie, pokora, spolehlivost, improvizace.
Nač mi bude rndr csc, když bude svéhlavý, ješitný, urážlivý a sobecký.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
« Odpověď #4 kdy: Srpen 02, 2016, 09:01:56 odpoledne »
Vzdělání (ať už formální či neformální) poskytuje člověku informace, vědomosti, znalosti. Těch není nikdy dost a nikdy dopředu nevíš, jaké budeš potřebovat. Takže když to vezmu obecně, tak obecně, jak je položená otázka v názvu tématu - ale jistě že je vzdělání důležité. Každý, kdo něco umí, se to přece musel nejdřív někde naučit, vzdělat se. Ať už je to pekař, kovář, konstruktér, architekt, veterinář či co já vím kdo ještě.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #5 kdy: Srpen 02, 2016, 09:24:00 odpoledne »
Bože tvůj, každej máme nějaký vzdělání, záleží na tom?Znáš někoho, kdo je bez vzdělání? Vybíráš si přátele podle vzdělání?????
Proboha....

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6 kdy: Srpen 02, 2016, 09:39:33 odpoledne »
No však právě  :D

Offline PooM

• Praktikující prepper
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
« Odpověď #7 kdy: Srpen 02, 2016, 09:45:47 odpoledne »
Bože tvůj, každej máme nějaký vzdělání, záleží na tom?Znáš někoho, kdo je bez vzdělání? Vybíráš si přátele podle vzdělání?????
Proboha....

No tak to já asi jo (jestli jsem teda pochopil zadání). Budižkničemu - tzn. někdo kdo nic neví, nic nedělá, nic neumí a o nic se nesnaží nemůže být mým přítelem. Jinak si myslím, že kamarádů mám poměrně široké spektrum. Od kydačů hnoje, přes kopáče...konče inženýry, ale skutečných přátel jen pár...

A obecně, i negramotný člověk může být skvěle vzdělán životem...takže vlastně opravdu...nechápu zadání. nešlo by to upřesnit?
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline MDobromila

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #8 kdy: Srpen 02, 2016, 09:51:57 odpoledne »
Je to myšleno asi akademické vzdělání...
Spousta vystudovaných oborů bude v době PA k ničemu...oproti tomu taková obyčejná selka, která s vyzná v řemeslech - šitím počínaje a předením konče-, která navíc pozná byliny a jedlé rostliny a dokáže z nich uvařit chutný pokrm, umí naštípat dříví a zatopit bude asi potřebnější než vystudovaná modelka s právnickým titulem....

Ale nepopírám, že i ona selka může mít VŠ vzdělání...to se nevylučuje... ;)

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #9 kdy: Srpen 02, 2016, 10:00:05 odpoledne »
Pak i zde si myslím, že je spousta VŠ oborů, které budou v PA době potřebné - lékaři, veterináři, inženýři (myšleno strojní, elektro, stavební ...), chemici, farmaceuti,...

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #10 kdy: Srpen 02, 2016, 10:01:11 odpoledne »
Díky bohu za dobromilu....
Nezáleží na tom, jaké máte vzdělání, záleží na tom, jestli se chcete učit dál, právě česání vlny, předení, tkaní, šití, pletení nejen proutí z vrby, a mnoho dalších činností.
Mnoho vzdělanců je přesvědčeno o absolutní váze svého vzdělání a odmítá další vzdělávání. Je přeci nepředstavitelné, aby mne, akademicky vzdělanou osobu poučoval alois dabl jů votroubek.
Moje paní je vyštudovaná arciúřednice..... A nikdy se ze selského stavu nechce nikam nijak vrátit. Právě probírá s babama na chatu, jak se které kterou bylinkou zabarvila vlna.
Na vzdělání nezáleží. Pokud si vybíráte přátele podle vzdělání, OK, nic proti.Mne zajímá, co kdo dělá, co umí, co ho zajímá , než na co má diplom. Hej, fakt jste tak tupí, nebo si ze mně děláte srandu....

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #11 kdy: Srpen 02, 2016, 10:02:47 odpoledne »
Děláme si z tebe srandu..

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #12 kdy: Srpen 02, 2016, 10:08:10 odpoledne »
Mi připadá, že tady motáme víc (neporovnatelných) věcí dohromady - výběr lidí jako přátel podle vzdělání a zda budou vzdělaní lidé uplatnitelní nebo potřební v PA... tož o čem teda toto vlákno je???

Offline MDobromila

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #13 kdy: Srpen 02, 2016, 10:21:06 odpoledne »
Otázka byla, jestli je vzdělání důležité pro PA dobu...na to jsem reagovala a vyjádřila se...

Za velké štěstí považuji, že jsem potkala za život skoro všechny učitele, kteří mi dali hodně a vzdělali mě ve spoustě oborech....vynikající češtinářku a hudebníka na základce, skvělou starou paní učitelku klavíru, zapáleného zeměpisce a skvělou dějepisářku na střední a nikdy nezapomenu na výborné profesory a asistenty na VŠ...praktiky...
A samozřejmě jsem se narodila skvělým a moudrým rodičům a ti zase skvělým a moudrým prarodičům...to byli moji první a úplně nejlepší učitelé ze všech...naučili mě, jak žít....

Takže je vzdělání a vzdělání...snad také jednou některé děti( nejen ty vlastní) ocení, že jsem se snažila je vzdělávat...teď nemyslím jen násobilku nebo vyjmenovaná slova...ale lásce k přírodě, k řemeslu, ke slušnému bytí....

Online MaunaKea

• Praktikující prepper
  • Mus uni non fidit antro.
« Odpověď #14 kdy: Srpen 03, 2016, 12:21:47 dopoledne »
Vzdělání má význam vždy. Před i po PA. A je jedno zda jej člověk získá na základce, střední či VŠ...na učňáku nebo na stavbě na brigádě, když okukuje fortel starých praktiků....Dnes je důležité, na co máte papír.... No možná někoho ohromí, kolik máte písmenek před a za jménem....Ale důležité je, co umíte udělat....nic víc, nic méně....A to, jestli jste vyzrálí lidí umožní využít vaše vzdělání pro ostatní....Já se tesařinu naučil od tesaře, se kterým jsem stavěl krov...Kameničinu jako samouk, zedničinu na brigádách,....pokud člověk není líný a je ochoten něco zkusit, má pokoru a připustí, že není vševěd, vždy se může něco od někoho naučit....Jinak úroveň vzdělání obecně klesá...lidé se učí mnoho věcí nazpaměť, ale nerozumí podstatě a principům....Data a poznatky se rychle mění a inženýr který není v oboru po 5 -7 letech už je v oboru mimo...Pokud chlap umí uvařit, vyprat, pohlídat děti, něco spočítat nebo vymalovat kvartýr...vše se hodí a v PA dvojnásob.

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #15 kdy: Srpen 03, 2016, 05:52:15 dopoledne »
Jsem revizní technik, a přesto se stále učím od řadových elektrikářů. Kolikrát žasnu, co jsou schopni vymyslet. Někdy i šílím, ale to už je, jak říkal Barbar Conan, jiný příběh..

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #16 kdy: Srpen 03, 2016, 08:36:34 dopoledne »
Vzdělání je důležité pro vývoj osobnosti, pro start, a pro splnění kriterií u zamestnavatele. Pokud člověk bere vzdělání jako jediný kvalitativní ukazatel, je v řiti.Přátele si podle vzdělání vybírá jen blb, je to totiž chronologicky minulost. Stalo se to tehdá, před 10 20 nebo 40 leta. Od té doby někomu mohl zesračkovatět mozek, mohl se z něj díky ztrátě půlky mozku stát idiot a nebo zakrnět díky stagnaci příjmu informací. Vzdělání,tedy dosažený stupeŇ, nechť jest jakékoli, nezobrazí zvídavost, kreativitu, entuziasmus a mnoho dalších, velice cenných vlastností. Je důležité, jistě, na čtvrtém až šestém stupni´důležitosti.Sami se neustále vzděláváme, drtím informace, nové postupy, vzdělávání je každodenní chléb, vstřebávání informací. Pokud něco chcete umět, něco znát a vědět, bez vzdělání to nejde. To je pravda. Nebude škol, bude třeba knih, aby se bylo možno dozvědět, jak se vlna češe, jak se mléko ošetřuje, jak se kráva telí, jak se dřevo loupe.Nepotřebujete k tomu ani papír, ani titul, ani otisk mentorova ega. Ale že by si vybíral lidi podle dosaženého vzdělání?
Ano, do komunity zubaře, chirurga, chemika, někoho alespoň rámcově užitečného.Ale nikoli zubaře, který to vystudoval a zbytek života se hrabal v papírech u pojištovny.Tedy než dosažené vzdělání jest praxe dů§ležitější.
Při výběru přátel nás samozřejmě dosažené vzdělání zajímat nemůže.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #17 kdy: Srpen 03, 2016, 08:46:36 dopoledne »
Votroubku, nezlob se na mě, ale proč tu pořád píšeš o vybírání přátel podle vzdělání? O tom tu snad nikdo jiný přece nepsal, natož, že by si podle vzdělání vybíral přátele. Nebo mi tu snad něco uniklo?

Offline Sumo.cz

• Teoretik prepper
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
« Odpověď #18 kdy: Srpen 03, 2016, 09:02:21 dopoledne »
Votroubek naťukl něco co se v populaci běžně stává. Ono se díky vzdělání a práci motáte v okruhu lidí co má podobné vzdělání či práci. S dlouhým pobytem v jednom oboru je jasné že postupně budete mít přátele, či známé s podobnou prací či vzděláním.

Velkou část přítel poberete ve škole a další část v práci. Takže ač si je podle tohoto nevybírá jsou to lide se kterýma se často stýká a tak je jasné že si tam přátelství najde.

Jde o následek vystavení se po dlouhé době jisté skupině lidí. A né naopak.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline k.vancura

• Praktikující prepper
« Odpověď #19 kdy: Srpen 03, 2016, 09:48:17 dopoledne »
No, já můžu říct, že to co nakousl Sumo je jistě do určité míry pravda, i když co se týče skutečných přátel, s klidným svědomím můžu říct, že mám jen jednoho. Respektive, jednu rodinu, se kterou se přátelíme. Nevídáme se zase tak často, ale při tom vím, že když budeme vzájemně potřebovat, vždycky se obejdeme.

Jeto můj spolužák z první třídy. Po páté třídě se naše cesty rozdělily, já šel na gympl, on dodělal základku, pak má obchodku a vystudoval techniku na ČVUTU, já vejšku nedodělal. Oba děláme úplně v jiných oborech, ale máme hodně společného a společných zájmů. Takže to nemusí být vždy o tom pracovním prostředí, i když tam člověk tráví většinu času, to je pravda. Byli jsme si na svatbě, dělal mi svědka ...

No a pak mám haldu kamarádů a známých, pár z nich vím, že bych se na ně mohl spolehnout a naopak, ale nejsou to ti praví přátelé, které by si člověk pustil kdykoli do zad.

Jinak, abych nebyl úplně mimo topic, tak teď jsem se o víkendu ocitl na zámku Žleby, bohužel jsem ze zdravotních důvodů nemohl kovat, byl tam za mě kamarád, ale byla tam jedna slečna kovářka. Nevyučená, v podstatě co jsme se bavili tak samouk a moc šikovná a kovařinou se živí. Jinak, vystudovaná doktorka filozofie.

Offline Dag Björndal

• Praktikující prepper
« Odpověď #20 kdy: Srpen 03, 2016, 11:19:15 dopoledne »
Soňa, ano je tu v pozadí jedna prestrelka, ktorá prišla z marťanmi...

Proboha....

No tak to já asi jo (jestli jsem teda pochopil zadání). Budižkničemu - tzn. někdo kdo nic neví, nic nedělá, nic neumí a o nic se nesnaží nemůže být mým přítelem..........
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Dag Björndal

• Praktikující prepper
« Odpověď #21 kdy: Srpen 03, 2016, 11:32:43 dopoledne »
Inak tu patlete páté přes deváté. Pozerám, že slovo "vzdelanie" u každého znamená niečo iné. Pre jedného sú to diplomy, tituly, bumážka, pre iného remeslo a zručnosť, pre dalšieho vedomosti, skúsenosti a šikovnosť.
Človek by sa mal vzdelávať celý život. V škole dajú základ, ale zvyšok by sme mali robiť sami.

Takže pre niektoré PA obdobie bude titul nahovno. Ale v niektorých prípadoch aj posratý titul môže znamenať prežitie.
Napríklad zo zamorenej a neobývatelnej krajiny budú evakuovať obyvatelstvo. V prvom rade môžu vyberať jedincov a rodiny s titulom. Teda inžinierov, doktorov, vedcov..... opičákov majú všade dosť. :D

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #22 kdy: Srpen 03, 2016, 12:51:03 odpoledne »
NEBO NAOPAK - budou likvidovat přednostně ty s titulem - jako ve Schindlerově seznamu. Opičák, co umí manuálně pracovat se vždycky hodí, a co s inteligencí.. Jen by se bouřila, organizovala odboj, přemýšlela..

Offline k.vancura

• Praktikující prepper
« Odpověď #23 kdy: Srpen 03, 2016, 12:52:19 odpoledne »
Já se prosím hrdě hlásím k těm opičákům. Řvát jako pavián už umím, kolikrát jsem vyjevenej jako lemur (OK, to je poloopice, ale skoro tedy opice), podle mé matky, i přes můj věk, jsem drzej jako opice (asi míněno všeobecně bez bližšího určení druhu), jen mi tam moc neštymuje jedna věc, protože manželka mi kolikrát tvrdí, že jsem tvrdohlavej jako mezek ... ale to je přece úplně jiný živočišný druh. Nebo se pletu a podle týhle logiky by byl mezek speciálním rodem opice? :bee:

Offline Dag Björndal

• Praktikující prepper
« Odpověď #24 kdy: Srpen 03, 2016, 04:50:50 odpoledne »
Tvrdohlavosť je tiež hodne všeobecné pomenovanie rôznych ludských vlastností. Je rozdiel, keď je tvrdohlavý hlupák, či vzdelanec. Dríč, alebo lenivec. Praktik, alebo hlava kockatá. :)

Tvrdohlavosť môže byť spôsobená hlúposťou a lenivosťou vymyslieť či urobiť niečo nové, lepšie, jednoduchšie, šetrnejšie. /Tvrdohlavo odmieta odpadky triediť a vynášať ich do popelnice. Neustále ich hádže von oknom a susedovi do studne..../

Tvrdohlavosť môže byť aj silná a nezlomná povaha ktorá si ide za svojim vytúženým snom, či cielom. /Až raz budem velký, budem mať svoj sebestačný ranč na samote a v stodole si postavím vlastnú hviezdnu bránu..../

Tvrdohlavosť môže životy zachraňovať, ale aj brať. Môže hory prenášať, ale ich aj likvidovať.  ;)

Opakom tvrdohlavosti bude osoba lahko ovplyvnitelná. Kade vítr, tade noha. Neviem, či je to o moc lepšie. Ale zhruba to bude stejné, ako u tvrdohlavcov. :D

Offline štika

« Odpověď #25 kdy: Srpen 03, 2016, 05:37:25 odpoledne »
Dagu, máš pravdu, asi jsem tvrdohlavá, neboť jsem vždy šla za svým snem a cílem a dokázala jsem to. Teď mám poslední etapu snu- život na chalupě a být soběstačná.

Offline Samotář

• Praktikující prepper
« Odpověď #26 kdy: Srpen 03, 2016, 08:24:02 odpoledne »
Mám to úplně naopak. Kdyby k něčemu došlo, tak k sobě pozvu pouze lidi chytré - inteligentní, bez ohledu na to, jakou práci do té doby dělali nebo co umí.

Můj kolega v kanceláři to hezky vyjádřil: inteligence je o schopnosti přežít. Inteligentní člověk si dokáže poradit, něco vymyslí, najde náhradní řešení. A když to nejde jinak, pokusí se s tím smířit a vyrovnat. A inteligentní lidi v životě obvykle utrpí i formální vzdělání, obvykle vyšší než nižší.

V nejhorší, alespoň půjdu do pekla v dobré společnosti ...

Online MaunaKea

• Praktikující prepper
  • Mus uni non fidit antro.
« Odpověď #27 kdy: Srpen 03, 2016, 08:33:43 odpoledne »
Jenže co tou inteligencí myslíš??? Je to ta logická, sociální...empatická...Existují lidí, kteří ti z hlavy spočítají mocniny...jenže v normálním životě nejsou schopni udělat řidičák, protože nejsou schopni současně začadit rychlost, hodit směrovku a udělat kolíbku spojka-plyn...Politici jsou také občas inteligentní lidé...ale to neznamená, že bych jim věřil a považoval je za dobrou inteligentní společnost....To raději promitiva, který mě nenechá na holičkách s tím, že se budeme bavit třeba o tom, jak vaří guláš....Já preferuji charakter...Jeden sobecký inteligent tě nezachrání, vždy bude především preferovat sebe... a nevíš, kdy tě podrazí.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #28 kdy: Srpen 03, 2016, 08:54:04 odpoledne »
ano, jak pro lásku boží, poznáš inteligentního člověka? Ven s tím....Prosím......

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #29 kdy: Srpen 03, 2016, 09:02:31 odpoledne »
Dagu, máš pravdu, asi jsem tvrdohlavá, neboť jsem vždy šla za svým snem a cílem a dokázala jsem to. Teď mám poslední etapu snu- život na chalupě a být soběstačná.

A až umřeš, tak si děti nechají na pozůstalost připravit kontejner..

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #30 kdy: Srpen 03, 2016, 09:23:07 odpoledne »
Tož pokud se chceme bavit o inteligenci, tak bychom se měli seznámit s pojmy. Abychom tady nehaněli to, co se nám vlastně líbí. Takže inteligence je velmi složitý pojem, zahrnující rozsáhlý soubor schopností člověka. Dál v definici úmyslně nepokračuji. Inteligence má několik základních druhů, které se dále mohou dělit. Základní druhy jsou abstraktní inteligence (schopnost řešit dobře definované problémy, je to ta část inteligence, která se měří pomocí IQ testů), praktická inteligence (jak se dotyčný dokáže porvat s běžným životem), sociální inteligence (jak umí jednat s lidmi), emoční inteligence (sem patří i Maunou zmíněná empatická inteligence). To všechno je inteligence a spadá pod pojem inteligence. A tak mě napadá - když se tu tak hádáme o tom, zda inteligenta ano, nebo ne - jestli bychom pro účely této debaty neměli nahradit to slovo "inteligentní" slovem "chytrý". To se totiž dříve hojně používalo na vyjádření toho prvního druhu inteligence, tedy abstraktní inteligence.

Offline štika

« Odpověď #31 kdy: Srpen 03, 2016, 09:27:35 odpoledne »

A až umřeš, tak si děti nechají na pozůstalost připravit kontejner..

Ale prdlajs, nechají si ji na dobu PA a rádi. Byl jsi tu, tak to znáš. Navíc to množství knih a i chytrých- tak toho se určitě nezbaví. I dcera s rodinou kteří bydlí u Prahy, se při průseru okamžitě chystají nějak dopravit do Beskyd.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #32 kdy: Srpen 04, 2016, 06:16:30 dopoledne »
chytrý, vzdělaný, študovaný, vysokoškolák, hlupák, .... potřebujeme definovat.Jak zjistit, jestli je ten člověk potřebný se svým dosaženým vzděláním či nikoli. Já osobně rozděluju lidi na dva tábory. POUŽITELNÍ A NEPOUŽITELNÍ.
Samozřejmě jak na co.Většinou potřebuju střípky z konstrukční praxe, něco z chemie a nyní potřebuju vypočítat cívku elektromagnetu pro sycení jádra o magnetickém toku 0,5 tesla a příkonu 220v 50hz o průmeru cívky min 31mm a šířce do100mm...Zbývá dosadit průměr drátu a počet závitů.
Až budu potřebovat poradit s nařízením vlády o odpadcích, pak budu muset vyhledat použitelného úředníka.Každej je použitelnej na něco, otázka je, nač koho budeme potřebovat .Jsou mezi námi štastlivci, co pro život vědí úplně všechno,to je v pořádku.Ti se vše dozvěděli v hospodě, nebo na katedře.
Pokud tedy víme, nač toho, kterého člověka budeme potřebovat, můžeme si barvitě představit, zdali je na ten který úkon připravený či nikoli.Každý si svoje síto nastavíme po svém. Někdo lidi z praxe, jiný pouze vysokoškolsky vzdělané, neb tam jest největší záruka vzdělanosti a inteligence.
Nic proti, každý podle svého naturelu.A to je v tom nejlepším pořádku.Každý umíme něco, třebas jen vytáhnout z nosu fenomenálního holuba, nebo odříhat hymnu.Málokdo neumí vůbec nic. Jde jen o to, zdali jeho vědomosti a dovednosti využijem, zdali jeho charakter a naturel je pro nás vyhovující.