Autor Téma: Dršťková polévka z kůžiček - vyprošťovák  (Přečteno 1407 krát)

Offline siedler

Dršťková polévka z kůžiček - vyprošťovák
« kdy: Prosinec 21, 2015, 11:44:38 odpoledne »

Offline Dag Björndal

• Praktikující prepper
Re: Dršťková polévka z kůžiček - vyprošťovák
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 22, 2015, 12:30:59 dopoledne »
Sakriš, keďže držkovú zbožňujem, tak už dlho laborujem, čím by sa dali držky nahradiť, alebo nadrobiť. Kilo držiek u nás stojí 5 eur, čo je cena kvalitného mäsa. Skúšal som hlivu, to šlo.
Takže budúci rok kurence skalpujem :)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline milo1944

« Odpověď #2 kdy: Prosinec 22, 2015, 07:17:36 dopoledne »
Pusinkovou polívku já taky rád, dělá se u nás ji i z hlívy nebo kotrče, ale chce to přidat alespoň trochu drštěk.
S kůžiček vařit jsem nezkoušel, a abych se přiznal - těm televizním expertům nějak moc nefandím  ???
Je možný vařit taky z vepřových žaludků, to je (skoro) hodně podobný.

Podle ceny, o který se zmiňuješ předpokládám, že kupuješ dršťky jako polotovar - předvařené a nakrájené.
Skus najít malýho řezníka, a koupit dršťky syrové. Je s tím trochu práce, ale vyplatí se.
Syrový dršťy musíš doma dobře vyprat ve studený vodě, vytřít hrstí soli. Po druhý vyprat, a dají se vařit - do studený vody. Nevoní to nějak extra vábně, voda se slije, dá se druhá voda, trochu soli - a ta se taky většinou vylije. (Ještě je cejtit ! Někdy musíš dát ještě další vodu  ???) Pak se teprve přidá kořenová zelenina, a vaří se do měka.
Protože to je pracný, kupuju nejmíň 4 - 5 kg naráz. Vaří se na kamnech, a část nakrájenejch vařenejch drštěk se dá do mrazáku.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline siedler

« Odpověď #3 kdy: Prosinec 22, 2015, 08:15:22 dopoledne »
Kdysi jsem viděl v Africe, jak domorodci vařili nějákou polévku z kůží. Já dršťkovou polévku nesnáším. Taková s játrovými knedlíčky, mňammm.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 22, 2015, 09:18:28 dopoledne »
No jo, u nás je tradicí polévka držková půlnoční, ta se konzumuje při kamarádské sešlosti o půlnoci.
Dodá takovou sílu, že jsme schopni v přátelení pokračovat až do rána. Sám jsem ze svého telete dělal držky, je to pracné jako ludra, takže si pořídím pračku na držky ze stäré automatky.
Držkovka je kultovka, jako můj jehněčí gulášek, skopové klobásky , vánoční mošt nebo plzenský pivo s grilovanejma žebrama.
Ten hruška je blázen.... radit lidem, aby žrali to největší svinstvo, co se dá na světě sehnat, to už chce fištrona.

Offline Dag Björndal

• Praktikující prepper
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 22, 2015, 11:02:59 dopoledne »
Aký odpad? Veď z papŕč je ten najlepší hydinový vývar.

Inak som teraz od známeho počul, že aj z oviec je výborná držková. A my sme to vždy vyhadzovali. Len by to chcelo naraz viac kusov klofnúť, lebo s jedným smradlavým bachorom sa neoplatí naťahovať...

Inak, je velký rozdiel držková a držková. ja som ju začal zbožňovať až som raz ochutnal výbornú držkovku v jednom rodinnom tyráckom autostope. Bola vychýrená po všetkých čertoch. Som sa snažil uvariť takú istú. A mal som teda velký problém. Aj keď som solidný replikátor a obstojný kuchár. Niekedy som si tam len tak zašiel na držkovku, aj keď to mám 100 km od domu.

Čo som skúšal všetky ostatné vychválené, tak nič moc to už nebolo. Bolo z toho cítiť vela korenia, múky, a glutamanu. Často na to boli použité staré, aj skysnuté polievky.

Offline milo1944

« Odpověď #7 kdy: Prosinec 22, 2015, 11:33:44 dopoledne »
No jo, u nás je tradicí polévka držková půlnoční, ta se konzumuje při kamarádské sešlosti o půlnoci.
Dodá takovou sílu, že jsme schopni v přátelení pokračovat až do rána.

Je to hóódně dávno, asi okolo sedmdesárýho roku jsem jezdil s kamarády do hospody k panu Waisovi, kousek od Suchejch skal, v Českým ráji.
Pan hostinskej Wais dával o půlnoci gratis dršťkovku, a pořádně ostrou  :P Dodnes na ní vzpomíám !
A ráno, v sedm, kdo vydržel, dostal bílou žitovku  :P

Jóóó, to byly časy !

Offline Cynik

« Odpověď #8 kdy: Prosinec 22, 2015, 03:57:40 odpoledne »
Pro nás odpad, pro Číňany pochoutka - kuřecí drápy.

http://www.tfysw.com/2014/0207/67496.html

https://www.google.cz/search?q=%E7%94%A8%E4%B8%9C%E5%8C%97%E6%96%B9%E5%BC%8F%E9%85%B1%E5%87%BA%E6%B5%93%E6%B5%93%E4%BA%94%E9%A6%99%E8%99%8E%E7%9A%AE%E9%B8%A1%E7%88%AA%EF%BC%88&biw=811&bih=406&tbm=isch&source=lnms&sa=X&ved=0ahUKEwiZ05Gtke_JAhVGtBoKHacxBFYQ_AUIBygB&dpr=1.58#imgrc=_

Kdo neochutnal, nevi jaka je to dobrota. Svetla varianta se dela nejcasteji s cesnekem, chilli, trochou octa a soli. Ji se na studeno jako tlacenka a do stavy se na zaver pridava nasekany cerstvy koriander a sezamovy olej. Tmava verze se dela v laku z vody, badianu, tmave sojove omacky, cerstveho zazvoru, celeho cesneku a karamelu. Vari se pomalu na slabem ohni az se temer voda vyvari a omacka zhoustne. Tyhle dve jsou nejobvyklejsi, jinak samozrejme receptu jsou stovky a velmi odlisne podle oblasti. V lepsich restauraci vam i svetlou variantu vykosti, ale cinani maji beztak nejradeji obiracku. Cim vic kosti tim lepe...
Praktikující cynik

Offline milo1944

« Odpověď #9 kdy: Prosinec 22, 2015, 04:56:28 odpoledne »
Copak Číňani ! Ti sežerou všechno, co má nohy a není to stůl  ;D
Já v Číně nikdy nebyl, moje manželka taky né, ale když se vařila slepičí polívka, tak se nohy nechaly vždycky vyvařit. - - Teda nejdřív se spaří, sloupnou, a pak se dají vyvařit.
Jednou se takhle vařila polívka, přijely na návštěvu moje dcery z prvního manželství. manželka se bála, že nebudou polívku jíst, když viděly v hrnci ty pařáty, ale oni se o ně navzájem popraly  :D
U nás to odpad nikdy nebyl, ale že by se s tím někdo extra vytahoval, to taky né.

Jako prodavač ve vesnický Jednotě jsem si zažil, že se třeba mladý paničky ofrňovaly nad uzeným hovězím jazykem, nebo nad kravským ocasem. (Když jsem objednával uzeniny, objednal jsem si zavakuovaný s tím, že pokud neprodám vezmu si to domů sám  ;) )
Přitom z kravskýho ocasu je jedna z nejlepších polívek  :P

Offline Cynik

« Odpověď #10 kdy: Prosinec 22, 2015, 07:06:16 odpoledne »
Cinani opravdu vyuzijou vsecko. Zaujal mne recept s nakvasenych, nasekanych kedlubnovych listu s buckem. Nebo jsem v Shanghaji nekolikrat jedl jetel (trilistky) spareny a podlity tou jejich palenkou. To byla opravdu zajimava chut. Snad 2x jsem to delal v CR, ale byla s tim hrozna prace to natrhat v trave protoze toho je treba velka hromada - po spareni je toho tak 5% na objem, navic je treba jen mlady, starsi kousky nejsou dobre. Predopkadam, ze tam to vysevaji jako normalni zeleninu a jen se srpem nasece. Zraloci strevo bylo taky vynikajici, jen si ze mne blbci delali srandu, ze to je "jina" podlouhla cast zraloka. Ale snedl bych i to, protoze to bylo vazne dobry. Bezvadna vec a to delam kazdy rok je smazena repka. Chce to trhat brzy, kdyz jeste neni v kvetu a jen horni jedno dve patra rostliny. Roslina musi jit krasne tahem oddelit od zbytku. Casti ktere se nedaji snadno utrhnout jsou uz drevnate. Pozdeji na kvetoucich polich jsou jeste nekvetouci rostliny na krajich pod stromy, kde je hodne stinu. Doma to nahazim do vany, necham to odmocit hodinku ve studene vode, pak jeste properu a necham okapat. Na prkynku nakrajim na cca 2-3 cm dlouhe kousky. Hodim na rozpalenou hlubokou panev (tesne pred tim olej) a prosolim. Smazim nejrive stonky az pozdeji pridam i listy. Uplne v zaveru pridam najemno nasekany cesnek. Stejny recept jde pripravovat i s kurecim (prsa), nebo veprovym masem (kyta). Maso se dela zvlast (pred zeleninou) a z oleje se vynda. V tomto pouzitem oleji se pak restuje zelenina. Kdyz je hotova tak se maso prida spolu s cesnekem a promicha. Uplne stejny postup jde delat i se spenatem, mangoldem, nebo s drobnou brukvovitou rostlinou podobnou mangoldu, ktere Cinani rikaji Xiao Baicai. Cesky nazev neexistuje, nebo ho alespon neznam.
Praktikující cynik

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #11 kdy: Prosinec 05, 2016, 05:37:48 dopoledne »
Jako novacek se prokousavam timto forem a narazil jsem na vlakno, kdo cim muze pomoci. A nic mne nenapadalo. Strojarine rozumi skoro kazdy chlap,  ze na plyn staci jedna trubka ale na elektriku musi byt dva draty (mistni revizaci prominou) vi taky kdekdo a neco chovat ci pestovat se u zdejsich ucastniku jaksi predpoklada.
A nyni jsem zjistil, cim mohu pomoci. Kdyz nam na jatkach porazi byka, tak nam ho vraci kompletne i  s vnitrnostmi. Drstkovku mam sice rad, ale cela drstka do polivky je trochu moc. Takze tem, co obcas jezdi po D1 a mohou si je vyzvednout nabizim drstky za symbolickou cenu,  prvni zakaznik z tohoto fora je ma gratis. Zdravim. Sedlak.

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #12 kdy: Prosinec 05, 2016, 06:25:40 odpoledne »
No tak, Dagu, Milo, Votroubku, co jste zde psali, ze mate drstkovou radi, nic?
Rekl bych, ze vas strach z nove prichozich je az paranoidni!

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #13 kdy: Prosinec 05, 2016, 07:36:46 odpoledne »
Ale vůbec ne, držky jsou moje potěšení, jen přemýšlím, kolik držtěk mi necháš naráz.Určitě nepohrdnu,budu rád, tohle si těžko dovedu odepřít.
Jen se vzhýbám d1, abych tam neskejsnul,......

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #14 kdy: Prosinec 05, 2016, 07:49:41 odpoledne »
Ze sestimetrakoveho byka maji asi deset kilo, jak jsem psal, kdyz budes prvni, mas to gratis.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #15 kdy: Prosinec 05, 2016, 07:59:09 odpoledne »
Něco vymyslím, potřebuju trochu času, mám to z ruky.Abych to k něčemu přiřadil.

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #16 kdy: Prosinec 06, 2016, 04:44:32 dopoledne »
Cerstve budou tuto sobotu, dalsi az po Novem roce.

Offline Dag Björndal

• Praktikující prepper
« Odpověď #17 kdy: Prosinec 06, 2016, 10:44:16 dopoledne »
No tak, Dagu, Milo, Votroubku, co jste zde psali, ze mate drstkovou radi, nic?
Rekl bych, ze vas strach z nove prichozich je az paranoidni!

Ale vúbec né. Akurát som tu pár dní nebol, až teraz. A druhak nemávam cestu po D1.
Ale dobrý tip, mám známeho, a ten pár krát do roka zabíja býčka. Musím zistiť, čo robí z "držkami".

Offline milo1944

« Odpověď #18 kdy: Prosinec 06, 2016, 02:54:41 odpoledne »
Copak  to, držky mám rád, i bych si s nima dovedl poradit.
(Taky to není jednoduchý, musí se vyprat, a potom vařit nejmíň ve třech vodách, aby polívka nebyla cejtit tím, čím nemá  :P  Ale u nás se vaří na kamnech, teda lacino můžu vařit jak dlouho chci.)
Navíc bydlím deset kiláků od D1, skoro uprostřed, jenomže já jsem bez auta :-\
a navíc jsem bez papírů.
Já se k tobě při nejlepší vůli nedostanu  :-\
(Před časem mi doktorka zatrhla ježdění, prej ze zdravotních důvodů  :( Že prej to se mnou myslí dobře  :-[ )

ooo

Vzpomněl jsem si na Vlastu Buriana :
"Máte zadělávaný pusinky ?"
"To nemáme, co to je ?"
"Já bych řekl držky, ale já nechtěl bejt sprostej !"

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #19 kdy: Prosinec 07, 2016, 12:32:08 dopoledne »
Votroubku slpletl jsem to, v sobotu, ale az pristi, 17.12., omluva.