Autor Téma: Přírodní léčiva  (Přečteno 2098 krát)

Offline Personne

  • ***
  • Příspěvků: 34
Přírodní léčiva
« kdy: Červenec 09, 2014, 12:31:04 odpoledne »
Přijde na to co chceš léčit, ale mam nějaké bylinky. Například Jitrocel na řezné rány a zanícené rány.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Přírodní léčiva
« Odpověď #1 kdy: Červenec 09, 2014, 12:43:40 odpoledne »
Šalvěj na záněty v ústech...bolest krku, zubů.
Na kašel diviznu, lípu, černý bez...u suchého spíše ten bez s lípou...u kašle s vykašláváním diviznu.
Měsíčková mast na všechno možné...
Tinktura z vlaštovičníku na rány, jizvy, bradavice...vnitřně jsem ještě nezkoušela, ale prý je také velmi léčivá...

A teď testuji domácí pleťové oleje bylinné...sedí mi skvěle...krémy nepoužívám už dlouho, ale oleje jsem si kupovala...teď si tvořím doma a testuji. Ten z růžových okvětních lístků je vynikající...maceruji i jiné bylinky, tak vyzkouším...

štika

  • Host
Re: Přírodní léčiva
« Odpověď #2 kdy: Červenec 09, 2014, 12:52:41 odpoledne »
Šalvěj Retti doporučuji zároveň i s heřmánkem (ale šalvěj vede) na výplachy úst nejen při zánětech. Ale pozor_na bolesti zubů nemají vliv.
Možná jsi to pochytila z toho. že při zánětu bolí i zuby a po odeznění zánětu přejde i bolest zubů. :)

Bolest zubů je hrozně stěhovavá. Zánět zubu může být i jinde, než je kaz.
Zvláště u dětí při oteklé tváři se nedívám jen na jednu čelist(horní), ale i na dolní.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Přírodní léčiva
« Odpověď #3 kdy: Červenec 09, 2014, 12:57:54 odpoledne »
Určitě máš pravdu...já naštěstí (klepu na dřevo) na bolesti zubů netrpím...chodím pravidelně na prohlídky a snažím se zubní hygienou kazům předcházet...
Ale můj tchán si to velmi pochvaluje...vždycky si u nás na zahrádce pár větviček utrhne a pak si dělá odvary...a prý mu to pomáhá na zuby...ale kdoví jak to je...:D

A kloktání mám vyzkoušené osobně...občas trpím na záněty cest dýchacích...letos na jaře mě to ale skolilo a ani šalvěj nepomohla...snad mám zase antibiotika vybrána na x let...

A heřmánek je bezva...i na pleť a vlasy...

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Přírodní léčiva
« Odpověď #4 kdy: Červenec 09, 2014, 02:36:10 odpoledne »
Ano, heřmánek, ten je skvě
lý i na žaludeční i fstřevní potíže a vředy, na špatně se hojící rány, i na záněty.
Rozhodně šalvěj lékařská, rýmovník na dýchací potíže a respirační potíže,kopce dalších, spíše řadím rostliny podle oučinku.
 

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Přírodní léčiva
« Odpověď #5 kdy: Leden 16, 2015, 08:05:18 odpoledne »
Přišlo mi emailem...nemám to vyzkoušeno, i když jednotlivě tyto suroviny běžně používám...některé i kombinuji.
Tato směs bude asi pořádná síla  :)

Níže se dozvíte o nejsilnějším přírodním antibiotiku.
Má silný antivirový a protiplísňový vliv, zlepšuje krevní a lymfatický oběh ve všech částech těla. Tento lék na rostlinné bázi je nejlepší volbou v boji proti kvasince Candida albicans. Toto tonikum pomohlo mnoha lidem při léčbě spousty virových, bakteriálních, parazitárních a houbových onemocnění dokonce včetně moru! Proto bychom sílu tohoto přírodního prostředku určitě neměli podceňovat.
Tajemství je v silné kombinaci vysoce kvalitních přírodních a čerstvých surovin.

Recept na unikátní tonikum

Bude lepší, pokud budete mít během přípravy ochranné rukavice (zvlášť při manipulaci s pálivými paprikami), protože může být následně nepříjemné cítit brnění v rukách! Buďte opatrní, jeho vůně je velmi silná a může proto okamžitě stimulovat dutiny.

 

Složení:

700 ml jablečného octa (vždy používejte v bio kvalitě)
¼ šálku jemně nasekaného česneku
¼ šálku jemně nasekané cibule
2 čerstvé chilli papričky - nejpálivější, které najdete
¼ šálku strouhaného zázvoru
2 polévkové lžíce strouhaného křenu
2 polévkové lžíce práškové kurkumy nebo 2 kusy kořene kurkumy
 

Příprava:

Smíchejte všechny ingredience v misce, s výjimkou octa. Přendejte směs do zavařovací sklenice.
Nalijte dovnitř jablečný ocet a doplňte sklenice až po vrchol. Nejlepší je, když 2/3 sklenice jsou naplněny suchými přísadami a zbytek je vyplněn octem.
Dobře sklenice uzavřete a protřepejte.
Sklenici skladujte na chladném a suchém místě po dobu 2 týdnů. Několikrát denně protřepejte.
Po 14 dnech zmáčkněte dobře a přeceďte kapalinu přes plastové sítko. Pro lepší výsledek můžete na něj položit ještě gázu. Důkladně zmáčněte, abyste získali skutečně suchou směs, resp. co nejvíce tekuté šťávy.
Vymačkanou šťávu můžete využít i při vaření.
Nyní je unikátní tonikum připraveno k použití. Nemusíte tonikum skladovat v lednici. I tak vám vydrží dlouho.
Extra tip:  Tonikum můžete také použít při vaření - smíchejte ho s trochou olivového oleje a použijte jako zálivku nebo přidejte k dušenému masu.   

Upozornění: Aby nedocházelo k nejasnostem - jako léčivo se používá tonikum = tekutá část. Suchý "odpad" však můžete bez obav spotřebovat také.

Dávkování:

Pozor: chuť je velmi silná a pálivá!
Extra tip: Snězte plátek pomeranče, citronu nebo limetky poté, co si vezmete tonikum na zmírnění pocitu pálení.
Nepoužívejte ředěné vodou, protože to snižuje účinek tonika.
Užívejte jednu polévkovou lžíci denně k posílení imunitního systému a k boji proti nachlazení.
Zvyšujte každý den množství tonika, dokud nedosáhnete dávky jedné malé skleničky denně (zhruba velikosti likérové skleničky)
Máte-li bojovat proti závažnější nemoci či infekci, užívejte jednu polévkovou lžíci tonika 5-6 krát denně.

Zdravotní přínosy

Česnek je silné antibiotikum s širokou škálou výhod pro zdraví. Na rozdíl od chemických antibiotik, které v těle zabíjejí i miliony přátelských bakterií, jsou jeho jediným cílem bakterie a mikroorganismy. Česnek také podporuje a zvyšuje úroveň zdravých bakterií. Je to silné antimykotikum, zničí jakýkoliv antigen, patogen a škodlivé choroboplodné mikroorganismy.

Cibule je nejbližší příbuzný česneku a má podobný, ale mírnější vliv. Společně vytvářejí silnou dvojku bojující proti různým nemocem.

Křen je silná bylina, prospěšná zdraví dutin a plic. Otevírá kanály dutin a zvyšuje krevní oběh tam, kde běžné nachlazení a chřipka obvykle začínají.

Zázvor má silné protizánětlivé účinky a je zároveň silným stimulatem krevního oběhu.

Chili papričky jsou nejsilnějším stimulátorem krevního oběhu. 
Jednoduše směřují své antibiotické vlastnosti tam, kde je třeba s nemocí nejvíce bojovat.

Kurkuma je nejdokonalejší koření, odstraňuje infekce a snižuje záněty. Blokuje vznik rakoviny a zabraňuje demenci. Je zejména užitečná pro ty, kdož bojují s bolestí kloubů.

Jablečný ocet musí obsahovat něco velmi zdravého, když ho užíval  kvůli jeho léčivým vlastnostem i otec medicíny Hippokrates již kolem roku 400 př.n.l. Ví se, že používal pouze dva léky: med a jablečný ocet. Jablečný ocet se vyrábí z čerstvých a zralých jablek, které jsou později fermentované a procházejí přísně kontrolovaným procesem výroby. Jablečný ocet obsahuje pektin, což je vláknina, která snižuje špatný cholesterol a reguluje krevní tlak. Odborníci se shodují, že lidé s přibývajícím věkem potřebují více vápníku. Ocet pomáhá extrakci vápníku z potravin, se kterými je smíchán, a pomáhá tak zachování pevných kostí.
Nedostatek draslíku zase způsobuje řadu problémů, včetně vypadávání vlasů, lámání nehtů a zubů, zánětu vedlejších nosních dutin a rýmy. Jablečný ocet je bohatý na draslík. Studie ukázaly, že nedostatek draslíku zpomaluje růst. Všem těmto prolémům se lze vyhnout, pokud budete pravidelně užívat jablečný ocet. Draslík také pomáhá odstraňovat toxiny z těla.
Další látka - beta-karoten - zabraňuje poškození volnými radikály, udržuje pokožku pevnou a mladou.
Jablečný ocet je dobrý i pro ty, kteří chtějí zhubnout. Rozkládá tuk, který podporuje přirozený proces ztráty hmotnosti.
Jablečný ocet obsahuje kyselinu jablečnou, účinnou v boji proti houbovým a bakteriálním infekcím. Tato kyselina rozpouští usazeniny kyseliny močové, které se tvoří okolo kloubů, a tím zmírňuje bolesti kloubů. Rozpuštěná kyselina močová je později odstraněna z těla.
Předpokládá se, že jablečný ocet je užitečný při léčbě stavů jako je zácpa, bolest hlavy, artritida, slabé kosti, trávicí potíže, vysoký cholesterol, průjem, ekzém, bolest v očích, chronická únava, mírné otravy jídlem, ztráta vlasů, vysoký krevní tlak, obezita a mnoho dalších zdravotních problémů.

Unikátní tonikum je pro všechno výše uvedené nejlepší kombinací pro boj s každou ze zmíněných nemocí. Chraňte své zdraví pomocí přírodních antibiotik!


štika

  • Host
Re: Přírodní léčiva
« Odpověď #6 kdy: Leden 16, 2015, 08:33:30 odpoledne »
Ná vánoce jsem dostala knihu Přírodní antibiotika. Je to pořádná bichle. :)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Přírodní léčiva
« Odpověď #7 kdy: Leden 16, 2015, 08:55:35 odpoledne »
Já preferuji přírodní antibiotika...a slivovice :-)

Syn přijel z hor s pořádnou virozou a s vysokými horečkami...strávil 3 dny v posteli s mým domácím zázvorovým sirupem, obklady, bylinkami a pořádnou česnečkou...už je jak rybička :-)  Přidala jsem první den paralen. Pak už jen příroda :-)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Přírodní léčiva
« Odpověď #8 kdy: Květen 25, 2015, 10:52:45 dopoledne »
Já vyzkoušel na bolest zubu dubové kapky dědka kořenáře a.... nastříkal jsem si to na bolavý zub i dáseň, věčer, ráno a večer a druhý den po bolesti ani vidu, ani slechu. A to jsem chtěl hrbatej letět k zubařovi, i když se ho bojím, jako čert kříže....
Poradil mi to kámoš, dovezl mi to a .... moc dobrý.Sice nechápu, jak to funguje, ale účel scvětí prostředky....

Offline Žabka

  • ***
  • Příspěvků: 599
  • Bohové pomáhají těm, kdo si pomohou sami.
Re: Přírodní léčiva
« Odpověď #9 kdy: Leden 28, 2020, 06:29:19 odpoledne »
Pokud (nebo až) se rozšíří nový virus k nám, podle dosavadních známých čísel (20% nakažených má vážnější respirační problémy, často zápal plic) bude podle mého názoru problém dostupnost lékařské péče. Pandemický plán ČR počítá při pandemii chřipky s 1% pacientů vyžadujících hospitalizaci.

Takže se vynasnažím popsat možné způsoby léčby chřipky a „kašle“ v domácích podmínkách (samozřejmě pokud máte zásoby antibiotik a léků na předpis, máte jiné možnosti, ale aktuální koronavirová infekce nereaguje na léčbu známými antibiotiky ani antivirotiky).
Toto shrnutí se může hodit pro různé PA scénáře.

Vezmu to stručně, pokud někoho bude zajímat nějaký konkrétní bod více, můžu se tomu věnovat později, klidně se ptejte, je to obsáhlé téma.

Každopádně nejlepší je prevence, nezapomínejte na posilování imunity, dokud to jde (např. zdravá strava, prosperující střevní mikroflóra, dobrá fyzická kondice, otužování, vitamíny, v době zvýšeného rizika podpůrné například bylinné doplňky – česnek, echinacea…), vyhýbání se možné nákaze, využití ochranných prostředků.

Pokud už onemocníte, nebo někdo z rodiny, a z rozličných důvodů nebude možná/žádoucí návštěva lékaře, je důležité snažit se nemocného vyléčit co nejdřív, nemoc nepřecházet, pak je větší riziko komplikací (které se samozřejmě léčí hůř).

Nemocný potřebuje klid, teplo a podpořit imunitní systém (opět vitamíny – ovoce, zelenina, byliny na podporu imunity). Pozor na jídlo, někdy trávení zbytečně zatěžuje organismus, který potřebuje kapacity na boj s nemocí. Takže pokud nemocný nemá chuť k jídlu, ne vždy je dobré mu jídlo nutit – musíte zvážit další okolnosti, věk, fyzický stav, délku nemoci…). Každopádně jídlo by mělo být snadno stravitelné, lepší jsou malé porce několikrát denně. Ideální jsou různé vývary (dostanu se k nim později). Vhodné jsou také kaše, ovocné či zeleninové šťávy, smoothie a podobně. Ale nepřehánějme to se syrovou stravou, dost potravin je stravitelnějších po uvaření. Stravitelnější jsou také zakysané mléčné výrobky, než ty ostatní. Maso je lepší v podobě již zmiňovaných vývarů.
Nezapomínejte na tekutiny, hlavně při horečce, ale při každém onemocnění, i bez horečky, tělo potřebuje víc tekutin, než jindy.

Můžeme použít podpůrné volně prodejné léky, pokud je máme, nebo bylinky. Ty se dají použít ve formě bylinných čajů ze sušených (nebo v sezóně čerstvých) bylin, tinktur (výluh v alkoholu) či sirupů (všechny formy se nyní běžně dají koupit v lékárnách či obchodech se zdravou výživou). Kromě čaje se dost bylin dá použít i do vývaru (nebo obecně do polévky), díky tomu, že v polévce je i tuk, vylouhují se látky rozpustné nejen ve vodě, ale i v tucích. Výborně se k tomu hodí např. majoránka, oragano (dobromysl), libeček, tymián a další „zelené“ běžně používané koření/bylinky. Z exotičtějších stojí za zmínku kurkuma.

Vřele doporučuji využití esenciálních olejů (pozor, neplést s vonnými oleji), protože díky nim se účinné látky z bylin vstřebávají i jinak, než skrze trávicí soustavu. A to jak nosní sliznicí (při vdechování) tak kůží, při použití v olejích či mastech. Samozřejmě využití odpařování esenciálních olejů (v aromalampách, aromadifuzérech či v „čichacích tyčinkách“) je jednodušší, než domácí výroba olejů a mastí (ale ani a není složitá).
Při využití správných esenciálních olejů (z běžných třeba eukalypt, máta) také zabráníme množení choroboplodných zárodků v domácnosti a zmenšíme riziko nakažení dalších lidí. Skvělá je na to třeba indická bazalka tulisi. Na podobném principu fungovalo dřív různé vykuřování nemocných (v Evropě už od doby kamenné třeba pelyňkem), samozřejmě použitím esenciálních olejů se zbavujeme nepříjemných účinků přímého spalování.
(Jasně, esenciální olej si většina z nás doma nepřipraví, ale tyto oleje při správném skladování vydrží několik let a jsou mnohem koncentrovanější, než sušené bylinky, takže zaberou míň místa. Taky je můžete běžně používat a doplňovat zásoby).

Jedním z projevů nemoci bývá horečka. Horečka je obranný mechanismus těla, a pokud horečku hned srážíme, přiděláváme imunitnímu systému práci. Zvlášť u dětí je na o potřeba dát pozor, protože častým zbytečným srážením horečky se tělo naučí, že horečka není dobrá obrana (případně se snaží horečku vyhnat o to výš, aby přebilo naši „péči.“)
Samozřejmě dlohotrvající nebo příliš vysoké horečky je potřeba srážet. Rychlým (ale často ne dlouhotrvajícím) řešením jsou studené zábaly. Pokud nemáme antipyretika z lékárny (zvlášť pro děti je dobré mí dostatečnou zásobu, kvůli dávkování), z přírodních zdrojů jsou skvělé vrbová kůra a tužebník jilmový. I u horečky (zvlášť když ji chceme jen přitlumit na únosnou mez) mohou pomoci esenciální oleje, např. citronová tráva).

Už se dostávám ke kašli, na ten jsou vhodné různé sirupy a tinktury a samozřejmě i čaje. Je důležité rozeznávat suchý kašel (který většinou potřebujeme tlumit) a produktivní kašel, kterým se z dýchacích cest dostává hlen, ten primárně tlumit nemůžeme, protože by se hlen mohl hromadit. Podle toho použijeme buď léčiva z lékárny, nebo byliny vhodné pro naši situaci (mohu se tomu někdy věnovat podrobněji), u mnoha bylin je výhoda, že je můžeme použít při obou typech kašle. Při kašli pomáhá zvlhčovat prostředí (rozvěsit kolem postele mokrá prostěradla) a obzvlášť na spaní nemocnému hodně podložit záda a hlavu, aby spal v polosedu, protože v leže bude častěji drážděn ke kašli a hůř se vyspí.
U kašle se opět velmi hodí odpařování esenciálních olejů, protože účinné látky se vstřebávají rovnou dýchacími cestami. Dalším léčebným prostředkem jsou masti a další věci (zábaly, placky), které se přikládají na hrudník. Dříve se při léčbě komplikovaného kašle (zánět průdušek či plic) používaly právě různé placky, připravené většinou z oleje, mouky a léčivé rostliny. Nejčastěji šlo o cibulové a křenové placky.
Křen a cibule spolu s česnekem jsou nejvyužívanějšími antibioticky (a antiviroticky!!!) působícími přírodními prostředky v našem regionu.
O něco jednodušší na přípravu než placky je zábal z cibule, kdy nakrájenou cibuli osmažíme na troše tuku tak, aby pustila šťávu (můžeme k ní přidat i další byliny, např. semena fenyklu, anýzu či kmínu) a co nejteplejší, ale tak, aby nedošlo k popálení, ji rozprostřeme nemocnému na hrudník, buď přímo, nebo na tenké plátno/mul a necháme působit 15 – 30 minut. Opakujeme alespoň 3x denně.
Dalším cenným přírodním antibiotikem je lichořeřišnice, dá se koupit jako tinktura, právě oblast dýchacích cest je jednou ze dvou věcí, na které funguje nejlépe.

Koukám, že už je můj „stručný“ návod dlouhý jak týden, a to jsem vynechala bolení v krku.

Takže teď už opravdu stručně.

Vzhledem k možné epidemii koronaviru, který vyvolává virový (nebo s k němu připojí sekundární bakteriální) zánět průdušek a plic, doporučuji vám vaše domácí zásoby doplnit o dostatečné množství cibule, česneku a případně křenu.
Cibule se při kašli dá využít i na přípravu cibulového čaje, nebo cibulové šťávy (s medem či cukrem).
Jelikož čerstvé ovoce a zelenina nevydrží dlouho a může být problém se zásobováním, vzpomeňte si na naše předky a nakupte kysané zelí, s tím u nás šlo přežít celou zimu (pozor, sterilované zelí v lahvi není to samé, kysané zelí má mnohem víc vitamínů).


Pokud ještě nemáte, zvažte pořízení alespoň základních esenciálních olejů.

Má nezbytná lékárnička zahrnuje tyto:
tea tree – na dezinfekci ran a kousnutí od hmyzu, široké spektrum použití, je antibakteriální, antivirotický a antimykotický (nosím všude s sebou, případně v létě mám kombinaci tee-tre a levandule, což je skvělé na hmyzí kousance)
levandule -protizánětlivá, uklidňující
libavka – silně protizánětlivá, pozor, využívat s rozumem, chce to nějaké zkušenosti
hřebíček – protizánětlivý, skvělý proti bolesti zubů, na zánět uší
meduňka – uklidňuje, hojí kůži, protizánětlivá, na problémy se žaludkem
eukalypt/máta – nebo něco jiného, co „čistí vzduch“

přímo na bronchitidu je určený afrikán, tymián, badyán, dá se využít elemi, verbena a samozřejmě bazalka tulisi a další (tabulky účinků esenciálních olejů a bylin najdete jednoduše)

dražší a hůř sehnatelná je manuka, je to takový silnější bratříček od tea tree, ale mohu jen doporučit, například na plísňová onemocnění kůže, nebo na nemoci dutiny ústní, také se dá s úspěchem použít místo framykoinu (který je bohužel na předpis, a přitom by ho každý z nás chtěl mí doma)


Pokud něco není dost jasné, nebo je potřeba upřesnit, ptejte se. Časem doplním info o domácí léčbě bolesti v krku (pokud ho tu nenajdu, ke kašli jsem nic smysluplného nenašla).

SoňaR

  • Host
Re: Přírodní léčiva
« Odpověď #10 kdy: Leden 28, 2020, 07:04:01 odpoledne »
Ok, pokusím se tedy co nejrychleji doplnit abecední seznam aspoň o odkaz ke kašli, bolení v krku, imunitě apod., aby se ti to snáz hledalo  :) ... ono je to tu rozstrkané na více místech, prostě trochu chaos  ::)

edit 1: tak jsem doplnila do seznamu odkazy na ten kašel, zatím tedy jen na základě obecného vyhledávání, až rozdám večeři, tak se vrhnu na to bolení v krku  :)

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Přírodní léčiva
« Odpověď #11 kdy: Leden 28, 2020, 07:19:01 odpoledne »
Moc hezký a rozumný příspěvek. Mě se líbí připomenutí, že se nemoci dají dobře léčit nejen vnitřně, ale i z venku různými obklady.
Jednou jsem dostal nepříjemný, suchý kašel, kterého jsem se nemohl dlouho zbavit. Léčil jsem klidem a volně prodejnými léky na kašel a jitrocelovým sirupem. Žádný výsledek a já už byl úplně hotovej, pomalu už jsem neměl sílu kašlat.
Manželka se naštvala, vzala vepřový sádlo, rozpustila ho a vychladlé nalila na vatu a to mi připlácla na prsa. Po pár hodinách vyměnila a já najednou začal odkašlávat a chrchlat.  Ještě mi párkrát natřela záda nějakou pálenkou a bylo po všem.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Přírodní léčiva
« Odpověď #12 kdy: Leden 28, 2020, 07:25:01 odpoledne »
Ok, pokusím se tedy co nejrychleji doplnit abecední seznam aspoň o odkaz ke kašli, bolení v krku, imunitě apod., aby se ti to snáz hledalo  :) ... ono je to tu rozstrkané na více místech, prostě trochu chaos  ::)
Myslím, že nevadí, když se něco napíše dvakrát. Fórum je tak rozsáhlé, že málokdo má sílu ho celé prolistovat. Vyhledávač je sice celkem spolehlivý, ale člověk si spíše dobré rady zapíše za uši v diskusi.

SoňaR

  • Host
Re: Přírodní léčiva
« Odpověď #13 kdy: Leden 28, 2020, 08:53:35 odpoledne »
Opakování sice matka moudrosti, ale v tomto případě bychom akorát rozšiřovali ten chaos. Naopak se tu snažím diskuze na stejné téma slučovat, aby bylo vše pohromadě a nebylo kousek tady, kousek tam a zmínka tamhle  :D

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Přírodní léčiva
« Odpověď #14 kdy: Leden 29, 2020, 07:34:14 odpoledne »
Jsi hodná a děláš to dobře, ale je to nadlidská práce @-->. Přesto, že téměř každý příspěvek se dá někam umístit, vznikají nová vlákna.
A opravdu nevím, proč by Žabka nemohla napsat svůj postup na léčbu bolesti v krku tady.

SoňaR

  • Host
Re: Přírodní léčiva
« Odpověď #15 kdy: Leden 29, 2020, 07:44:54 odpoledne »
Jo takhle  :) ... Tak to bylo špatně pochopeno - Žabka se v závěru svého příspěvku zmínila, že se tu pokusí info k bolesti v krku najít a ke kašli že nic nenašla. Tak na to jsem reagovala, že to dám rychle do abecedního seznamu, aby s tím hledáním neměla takovou práci - přišlo mi, že ani Žabka sem nechce zbytečně psát něco co už tu je. A to se ani nedivím, pak se vždycky najde někdo, kdo upozorní, že už to tady je  :D

Offline Žabka

  • ***
  • Příspěvků: 599
  • Bohové pomáhají těm, kdo si pomohou sami.
Re: Přírodní léčiva
« Odpověď #16 kdy: Leden 29, 2020, 08:13:10 odpoledne »
Jo, já to myslela i pochopila jako Soňa, nechci zbytečně psát něco, pokud už to tu je, případně to třeba jen doplnit. Ale ještě jsem se nedostala ani k tomu se tu po radách na bolení v krku podívat, natož něco napsat. Kašel mi přišel důležitější, ale bolení v krku je taky často součástí virové infekce.

Offline Žabka

  • ***
  • Příspěvků: 599
  • Bohové pomáhají těm, kdo si pomohou sami.
Re: Přírodní léčiva
« Odpověď #17 kdy: Únor 04, 2020, 03:52:24 odpoledne »
Tak jsem tu s radami pro domácí léčení číslo 2.

Tentokrát to bude bolení v krku (podle všeho se u některých pacientů s novým koronavirem objevuje, hlavně na začátku nemoci).

Objevila se zpráva, že WHO uvedla, že není známo, že by jakékoli bylinné přípravky pomáhaly proti koronaviru. Domnívám se, že někdo chtěl zbohatnout na nějakých „zaručeně účinných“ kapičkách. To, co doporučuji já, jsou byliny pomáhající zmírňovat symptomy onemocnění.

Na bolení krku existuje spousta domácích receptů, pravděpodobně máte nějaký vyzkoušený, ale opakování je matka moudrosti, že. Já sama na různé záněty hltanu a hrtanu trpím od mala, takže jsem vyzkoušela skoro všechno.

Existují různé volně prodejné léky, většinou jako pastilky k cucání. Jsou dezinfekční a protizánětlivé.  Stejně tak existují bylinné bonbóny. K dezinfekci krku lze také použít různý alkohol  (domácí slivovice nebo jiná -ice bývá nejlepší).
Dají se také dělat bylinkové čaje z mnoha různých protizánětlivých bylin, kdybych měla vybrat jednu, tak na krk je to šalvěj (pozor u malých dětí, pro ty je bezpečnější šalvěj muškátová, ale není tak běžná).
I tady se dá použít výše jmenovaná cibule, česnek, křen a u bolení krku doporučuji zázvor.
Můj osvědčený recept při začínajícím bolení v krku je silná masala (indický kořeněný čaj s mlékem), které si uvařím hrnec a piju ji několikrát denně dva až tři dny (pozor, silně prokrvuje, takže může zhoršit krvácení dásní, krvácení z nosu, teoreticky by mohla být nebezpečná v těhotenství). Stejně tak pozor na zázvor, má vliv na tlak, zvlášť při dlouhodobějším užívání. Také česnek má vliv na tlak, snižuje ho, takže pozor u citlivějších lidí na případné pocity na omdlení.

Dalším osvědčeným domácím receptem je Priessnitzův obklad.
Jeden šátek namočíte ve studené (ale ne ledové) vodě, vyždímáte, obtočíte kolem krku a pak buď překryjete igelitem a jiným suchým šátkem, nebo rovnou suchým šátkem. Igelit má asi své výhody, ale já nesnáším, když mi na krku šustí, takže ho vynechávám. Obklad se na krku nechá tak hodinu, dvě, Není dobré ho nechávat dlouhodobě. Samozřejmě se to dá opakovat i víckrát denně, ale ne hned po sobě, nechte vždycky pár hodin krk zabalený jen v suchém šátku. (Obklad jde obdobně použít i při jiných zánětech, i na zánět průdušek/plic by určitě šel aplikovat.)

I na krk jdou mazat masti nebo oleje zevně, obecně něco protizánětlivého, šalvěj, máta, eukalypt…

Samozřejmě i zde je vhodné použít nějaký esenciální olej do aromalampy.

Obecně chceme zabránit virům (i bakteriím při bakteriálním zánětu) v tom, aby se množily. Zavázání krku zvyšuje teplotu, takže to pomáhá na stejném principu, jako horečka. Pokud krk dezinfikujeme (třeba tou slivovicí), je lepší několikrát denně. Ale záleží na celkovém zdravotním stavu, pokud je člověk slabý, nebo má další příznaky, tak alkohol může udělat víc škody, než užitku! Těl má práci s jeho odbouráním a nemůže pak bojovat s nemocí. Takže alkohol má své místo při prvních příznacích a s ohledem na celkové zdraví pacienta (ledviny, játra…).

U dětí nebo obecně tam, kde alkohol nemůžeme použít, se dá také přechodně snížit teplota v krku – cucat kostku ledu. Viry i bakterie potřebují konstantní teplotu, výkyvy nemají rádi.

A jako poslední, i když co do důležitosti mělo být spíš první, je kloktání. Dá se k němu použít šalvěj, heřmánek či jiné byliny. Také je účinná slaná voda a někdo používá ke kloktání i alkohol.

Pokračování příště, na řadu přijde průjem, zvracení a riziko dehydratace. Mělo to být už tady, ale bylo by to moc dlouhé.

Offline Žabka

  • ***
  • Příspěvků: 599
  • Bohové pomáhají těm, kdo si pomohou sami.
Re: Přírodní léčiva
« Odpověď #18 kdy: Únor 05, 2020, 04:53:13 odpoledne »
Tak jsem tu znovu.

Nejdřív doplnění k výše uvedenému, na co jsem zapomněla a vzpomněla si až později.

Česnek – nejúčinější je, když se před konzumací dobře rozmačká (buď naplocho nožem, nebo v lisu na česnek, případně nastrouhá na struhadle na zázvor. Se zázvorem je to obdobné.
Výborná věc na posílení imunity je česnekový výluh v alkoholu – česnekem naplníte lahev (tak velkou, jakou očekáváte spotřebu) a přelijete alkoholem. Necháte 2-3 týdny louhovat v pokojové teplotě v temnu, pak scedíte. Užívá se po lžičkách (třeba lžičku ráno).
Ještě pozor na to, že česnek může někdy dráždit žaludek, na to pomůže mléko, nebo mléčné výrobky. Česnek se dá třeba dát na chleba s pomazánkovým máslem, nebo z něj udělat klasickou česnekovou pomazánku (s nastrouhaným sýrem).

Zánět dýchacích cest a spánek
Aby se nemocný uzdravil, potřebuje hlavně spát, ale kašel ho často budí, protože při ležení se městná výpotek a tělo ho potřebuje uvolnit. Proto je dobré na spaní hodně podkládat záda, až do polosedu. Na podporu spánku je možné využít meduňku, dobromysl nebo jiné zklidňující byliny (ať už do aromalampy, nebo jako čaj před spaním – pozor, byliny jsou často močopudné). Také pomáhá už výše uvedené zvlhčování vzduchu. A samozřejmě nezapomínáme větrat, obzvlášť před spaním to  pomáhá. I mírné snížení teploty v místnosti pomáhá spánku (ale pacient musí být v teple).

Med – úžasný pomocník v boji s nemocemi, jen pozor na případné alergie.


Léčba průjmu
Ačkoli se to nemusí zdát, průjem může i ohrozit život, a to pokud díky němu vznikne dehydratace organismu. (Více níže.)
Na průjem existuje spousta volně prodejných léků, doporučuji každému mít doma alespoň živočišné uhlí (to pomáhá i při otravách) a pak něco dalšího, na co jste zvyklí. Třeba pro děti (nebo jinak citlivé lidi) je vhodná Smecta (případně přímo nějaký čištěný jíl, dá se koupit třeba pro kosmetické účely, některé firmy i uvádějí prvky, které obsahuje, počítá se u něj i s konzumací, i když na to není přímo určen. Vyjde levněji, než Smecta, doporučuji ho do prepperské výbavy, dá se využít víceúčelově.)

S bylinami na průjem to není úplně jednoduché, protože třeba mrkev, která se dříve používala, už kvůli tomu, jak je pěstovaná, moc nefunguje. Ale samozřejmě dá se to zkusit. Při mírnějších potížích kromě mrkve pomáhají třeba borůvky nebo silný černý čaj.
Na silnější průjem pak třeba bukvice lékařská, drchnička rolní, hadí kořen, kakost smrdutý, mochna nátržník, tyto byliny se dřív používaly třeba i na úplavici. Nicméně nejsou příliš známé.
Známějším lékem je sušená drcená dubová kůra (pozor, sbírá se z tenkých (1- 2 cm) větviček, nikoli  přímo z kmene.
Dříve se také na průjmy používalo surové opium (získává se z naříznutých nezralých makovic), ale to je spíš informace do případné PA doby, než že bych to někomu doporučovala teď k domácí léčbě…

Nicméně jen samotné projevy průjmu nejsou to, co by nás mělo trápit. Značná část našeho imunitního systému je více či méně závislá na zdraví našich střev (pro představu, ve střevech máme více mikroorganismů, než kolik je lidí na Zemi), takže je potřeba dbát na to, abychom při a po průjmovém onemocnění spoluobyvatele našeho těla co nejvíce podpořili (protože pokud ve střevech nebudou oni, jejich místo zaujmou méně přátelští návštěvníci).
Hodí se k tomu samozřejmě různé laktobacily, zakysané mléčné výrobky (zvlášť jogurt), kysaná zelenina. Důležitý je příjem vlákniny (zelenina a ovoce) a také „dlouhých“ sacharidů. Ty najdeme v celozrných potravinách, nebo třeba v uvařených, ale potom vystydlých bramborách (v čerstvě uvařených jsou řetězce kratší). Velmi důležitý pro naše střeva je inulin, který najdeme ve velkém množství v čekance. Takže mít v lékárničce (a ještě lépe denně v hrnečku) „cikorku“ je dobrá volba. V obchodních řetězcích se dá koupit rozpustná čekanková káva Caro (čekanka a pražené žito), ve zdravých výživách i Karo (čistá čekanka).

Zvracení
Ještě omezenější je bylinná léčba zvracení. Ale nejdříve je potřeba si ujasnit, kdy zvracení vadí. Například při otravě je zvracení prospěšné, protože se díky němu tělo zbaví části jedu, který ještě nepronikl do krevního řečiště, proto je potřeba někdy i zvracení podpořit, nebo vyvolat. Ale tomu se teď věnovat nebudu, jde nám o to, jak zastavit zvracení, které není prospěšné a může vést k dehydrataci.
Někomu prý na potlačení zvracení pomáhá zázvor. Já mám lepší zkušenosti s mátou (třeba inhalační tyčinka je v tomto případě výborná). Ale pro mě je jasnou volbou při vleklém zvracení konopí. Účinkuje i konopí bez THC, které má vysokou hodnotu CBD (ale nejsem si jistá, jak je to s legalitou jeho pěstování u nás). Nevím, zda by pomohlo i úplně technické konopí. V případě úporného zvracení je potřeba lék do pacienta dostat jinak, než orálně, protože pokud vyzvrací vše, co spolkne, tak mu bylinkový čaj nepomůže. Na aplikaci konopí je skvělá věc vaporizér (vaporizace je zahřívání bez hoření, účinné látky se uvolňují teplem, existují i verze vaporizéru do ruky, používají se se zapalovačem, speciální keramická destička zabraňuje hoření, na internetu jsou i příklady, jak vyrobit improvizovaný vaporizér). Samozřejmě jsou možné i klasičtější způsoby užití, ale pamatujme, že při hoření se uvolňují i škodlivé látky a naopak ty prospěšné mohou být částečně odbourány.

Velkým rizikem při průjmu i zvracení je dehydratace
Je dobré znát test pomocí kožní řasy. Mezi prsty se opatrně vezme kůže nemocného, prsty se přesune k sobě a pustí se, u člověka, který netrpí dehydratací, se kůže ihned narovná, čím je dehydratace větší, tím se kůže narovnává později (určitě někde na internetu najdete video).

Dehydratace hrozí při průjmu, při zvracení a při horečce. Při všech těchto problémech je potřeba dbát na doplňování tekutin. Kromě vody (bylinkového čaje, slabého opravdového čaje, ředěných ovocných šťáv…) jsou vhodné (v přiměřeném množství) i minerálky. V lékárně se dají koupit různé rehydratační nápoje v prášku (doporučuji mít v domácí lékárničce), dají se použít i různé iontové nápoje pro sportovce. Pokud nic z toho nemáme, můžeme si pomoci i z domácích zdrojů, ve vodě se rozmíchá sůl, cukr a citronová šťáva.
Na dostatečnou hydrataci je potřeba dbát i několik dnů po odeznění příznaků, po jakékoli nemoci má tělo zvýšenou potřebu vody a u těchto příznaků obzvlášť.

Pomocí (zvlášť pokud pacient stále zvrací a vodu v sobě neudrží) mohu být různé obklady, zvlhčený vzduch v pokoji, případně i pacienta na chvíli přemístit do napuštěné vany.

Dehydratace může být v ojedinělých případech i přínosná, protože snižuje bolest. Takže pokud uvažujeme o PA scénářích, je dobré o tom vědět. I v paliativní péči se tento aspekt zvažuje.

SoňaR

  • Host
Re: Přírodní léčiva
« Odpověď #19 kdy: Únor 05, 2020, 06:59:51 odpoledne »
Moc pěkné příspěvky. Aspoň to tu bude všechno tak nějak pohromadě  :)

Offline Žabka

  • ***
  • Příspěvků: 599
  • Bohové pomáhají těm, kdo si pomohou sami.
Re: Přírodní léčiva
« Odpověď #20 kdy: Únor 17, 2020, 06:54:50 odpoledne »
Tak v Číně prý léčí koronavirus zlaticí (u nás se jí říká zlatý déšť, pozor ten opravdový zlatý déšť je jedovatý).

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/zoufali-cinsti-lekari-zkouseji-na-koronavir-dva-tisice-let-stary-lek-40313769?seq_no=1&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

Nadpis článku je příšerný, nevím, co je na léčbě tradičními prostředky zoufalého, zoufat z toho může farmaceutický průmysl  ;)

Protože já léčebné využití zlatice neznám, trochu jsem se na to podívala. Zdá se, že v tradiční čínské medicíně plod zlatice se používá jako lék na záněty horních cest dýchacích.
Obsažené látky jsou protizánětlivé, snižují horečku, jsou mírně močopudné a je mají slabší antibiotické účinky. Pomáhá prý i proti zvracení. Mimo jiné obsahuje hodně rutinu, který má příznivý vliv na cévy (a také na sliznice).
Může prý být mírně toxická, nedoporučuje se užívat malými dětmi a těhotnými a kojícími ženami.

Protože se jedná o obecný lék na dýchací soustavu, myslím, že ho můžeme v našich podmínkách nahradit nám blízkými bylinami s podobnými účinky. (Jiné by to bylo u "tradiční" importované nemoci, kdy může být potřeba importovat i lék.) Některé jsem popsala výše, na rutin je bohatá především pohanka (pokud ji nechcete rovnou jíst, dá se uvařit čaj z jejích slupek, které ho obsahují také hodně).

Obecně s východní medicínou u nás může být problém, protože nemusí stejně působit na středoevropany, jako na Asiaty. Může to být kvůli genetice, celkovým podmínkám (klima atd.) ale třeba i kvůli jinému složení střevní mikroflóry. Setkala jsem se s tvrzením, že například pro správné účinky žen-šenu v těle je potřeba mít "asijskou" střevní mikroflóru, protože jinak žen-šen neúčinkuje. U nás jsou ale jiné tradiční všeléky, například výše zmíněná cibule a česnek.

Když jsme u plicních chorob, zanedlouho bude čas sbírat květy podbělu a o něco později plicník. Plicník se hodí i pro regeneraci plic po prodělané nemoci.

Nalim

  • Host
Re: Přírodní léčiva
« Odpověď #21 kdy: Únor 17, 2020, 08:46:57 odpoledne »
Tak v Číně prý léčí koronavirus zlaticí (u nás se jí říká zlatý déšť, pozor ten opravdový zlatý déšť je jedovatý).

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/zoufali-cinsti-lekari-zkouseji-na-koronavir-dva-tisice-let-stary-lek-40313769?seq_no=1&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

Nadpis článku je příšerný, nevím, co je na léčbě tradičními prostředky zoufalého, zoufat z toho může farmaceutický průmysl 
Přiznejme si, že docela příšerná je po mnoho let situace celého českého zdravotnictví - i proto, že bylo vládami pojato jako zcela komerční průmyslové odvětví. Když léčba tradičními prostředky fungovala - jako tehdy jediná možnost - po mnohá tisíciletí, není důvod, aby nefungovala i dnes. Akorát teď máme navíc ten problém, že státu tahle tisíciletá zkušenost ekonomicky "nevoní".
 
Už teď - a po mnoho let - jede české zdravotnictví dlouhodobě nadoraz - a co bude, až virus dorazí i k nám? Je přece notoricky známo, že chybí lékaři, chybí sestry, chybí veškerý personál. Odkud vláda "vykouzlí" personál pro specializovanou nemocnici, když už v současných nemocnicích se omezuje provoz pro nedostatek personálu?

Offline Žabka

  • ***
  • Příspěvků: 599
  • Bohové pomáhají těm, kdo si pomohou sami.
Re: Přírodní léčiva
« Odpověď #22 kdy: Únor 21, 2020, 04:59:29 odpoledne »
Ještě upřesnění ke zlatici, někde jsem našla info (u článku o koronaviru), že je zlatice příbuzná našemu jitroceli. To sice je, ale hodně vzdáleně, stejně jako stovky jiných rostlin, všechny hluchavkovité. A například květy hluchavky bílé jsou výborné na kašel. Což i zmiňovaný jitrocel. Ale myslím, že není nutno jít po příbuznosti se zlaticí, ale využívat všechno, co tu máme, a co pomáhá na nemoci dýchací soustavy.

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Přírodní léčiva
« Odpověď #23 kdy: Únor 21, 2020, 06:16:52 odpoledne »
Žabko, prosím tě, vyhledáš mi latinský/celý anglický nebo čínský název té zlatice co ji používají?
Zlaticí je velké množství poddruhů, u nás se vyskytuje pouze jeden který může být zcela neúčinný.
Zlatice patří k olivovníkovým a jejími příbuznými jsou Olivovník Evropský, Jasan, šeříky, vonokvětka (osmathicus), ptačí zob nebo třeba jasmín.

S jitrocelem je příbuzná asi jako já s ptakopyskem.

Offline Lucina

  • ***
  • Příspěvků: 396
Re: Přírodní léčiva
« Odpověď #24 kdy: Únor 21, 2020, 06:24:12 odpoledne »
U nás se teda pálí všecko, ale na léčbu bych pálenku vynechala. Ono to při pití nic nedezinfikuje, to je jen takový zvlášť u nás na Moravě oblíbený mýtus (vypalme červa  :D ) . Pít při nemoci alkohol neni dobrý nápad, akorát to oslabí sliznice i tělo a ty viry stejně nedřepí akorát v krku, ale aj v nose a jinde, tak se to tam pak všecko rychleji rozleze a rozmnoží.

Lepší je slepičí polivka s česnekem na léčbu i posílení, cibulový čaj s majoránkou nebo tymiánem na kašel (nebo cibulový sirup), lipový čaj na pocení, na kašel i na uklidnění maroda.

Offline Žabka

  • ***
  • Příspěvků: 599
  • Bohové pomáhají těm, kdo si pomohou sami.
Re: Přírodní léčiva
« Odpověď #25 kdy: Únor 21, 2020, 06:31:20 odpoledne »
Chinalady: Jo, jenže všechny olivovníkovité patří do hluchavkotvarých a ptakopysk i lidi jsou saveci, ale to je v tom "stromu" o něco výš, asi na úrovni vyšších dvouděložných? Těžko říct. Stejně je to jedno  ;)
říše Plantae - rostliny »  oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné »  třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny »  řád Lamiales - hluchavkotvaré »  čeleď Oleaceae - olivovníkovité

Já se to jen snažila uvést na pravou míru, že ten jitrocel není moc blízko, když to nějaký novinář vytáhl (ale fakt už nevím kde).

Měla by to být zlatice převislá - Forsythia suspensa, ale já se v Čínské medicíně nevyznám. Někde jsem našla, že by podobně měly účinkovat i jiné druhy zlatic. Nicméně jak už jsem zmínila, doporučuji k léčení naše byliny, které znám.

Offline Žabka

  • ***
  • Příspěvků: 599
  • Bohové pomáhají těm, kdo si pomohou sami.
Re: Přírodní léčiva
« Odpověď #26 kdy: Únor 23, 2020, 03:43:59 odpoledne »
Bo se ví, že Covid-19 (mimochodem, také ve vás to číslo evokuje, že bude následovat Covid-20, 21…?) může poškodit i srdce a ledviny, případně další orgány, tak přidávám pár rad pro domácí léčení.

Se srdcem je to těžké, existují bylinky na jeho léčbu, ale nedá se radit ne dálku a všeobecně. Ale existuje jedna výjimka, a tou je hloh. Používají se kvetoucí konce větviček (listy i květy) a je to bylina, která srdce obecně posiluje a napomáhá jeho správné funkci. Dokonce umí srdeční činnost povzbudit, pokud je slabá, nebo naopak přitlumit, pokud je zbytečně velká. Ale pomáhá jen při menších obtížích, určitě nikomu, kdo bere léky na srdce nedoporučuji, aby je přestal brát a nahradil je hlohem.

Ledviny jsou velmi důležité, při jakékoli nemoci je vhodné dbát na pitný režim, aby těl mohlo všechny škodliviny rychle vylučovat. Pokud nějaká nemoc ledviny přímo napadá, o to větší je potřeba na ně dávat pozor a případně hned při podezření na onemocnění doplnit pitný režim o močopudné či přímo na ledviny působící čaje (pampeliška, celík zlatobýl, přeslička, truskavec, kopřiva...) A vyvarovat se všeho, co ledviny zatěžuje – alkohol, cigarety, chemie v jídle, bílá mouka, červené maso, příliš smaženého, zelenina s kyselinou šťavelovou – špenát apod.
Naopak pomáhá celer, potraviny s vysokým podílem vlákniny (celozrné pečivo, hnědá rýže), fazole.
Nezapomínáme ani na na teplo, ledvinový pás je skvělý vynález.

Obecně bych doporučila k urychlení zbavení se nemoci a jejích případných následků čistící čaje. Skvělá je to bříza (zvlášť první jarní listy), kopřiva a již zmíněný truskavec (nenápadná bylinka, která často roste ve spárách chodníků). Na detoxikaci organismu najdete všude spoustu návodů, jen je potřeba si je ověřit a myslet hlavou (pít Savo fakt není dobrý nápad).

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Přírodní léčiva
« Odpověď #27 kdy: Únor 23, 2020, 04:07:05 odpoledne »
Ohledně detoxikace si dejte pozor na některé detoxikační čaje a směsi. Můžou obsahovat bylinky vyvolávající průjem. V momentě když jste oslabení nějakým svinstvem by to mohl být poslední hřebíček do rakve.
V nemoci nebo rekonvalescenci nepoužívejte k detoxikaci bylinky vyvolávající průjmy.

Na srdce dobře účinkuje houba Reishi - Lesklokorka lesklá, která posiluje imunitu, chrání srdce, ledviny a další vnitřní orgány.
Jenom při nákupu si A) kupte plodnice nebo čistý prášek z reishi. B) Důkladně si prostudujte obsah reishi v produktu např. směsích nebo kapslích, cca 90 % obchodů tam dává téměř homeopatické množství houby a tudíž jsou jejich doplňky zcela neúčinné.



Offline Friday Baldwin

  • ***
  • Příspěvků: 1
Re: Přírodní léčiva
« Odpověď #28 kdy: Únor 29, 2020, 09:41:55 odpoledne »
Na kašel můžu doporučit čaj ze sušeného jitrocele a mateřídoušky, bylinky v poměru 1:1. Chutná i dětem a pomáhá. Mám doma astmatiky a fakt to funguje. Na jitrocel nedám dopustit a roste skoro všude. Navíc se dají sušené bylinky snadno koupit.