Autor Téma: Základní potraviny x konzervy?  (Přečteno 2788 krát)

Plz28

  • Host
Základní potraviny x konzervy?
« kdy: Srpen 25, 2012, 11:32:32 dopoledne »
Čemu dáváte přednost při vytváření dlohodobých zásob?

Základní potraviny (obiloviny,luštěniny) nebo vše co prošlo průmyslovou úpravou(konzervy,Food Storage,cukr,MRE,KDP,BDP)

homan

  • Host
Re:Základní potraviny x konzervy?
« Odpověď #1 kdy: Srpen 30, 2012, 06:48:30 odpoledne »
Jedině základní potraviny.

Obsah jednotlivých živin v mouce záleží na stupni vymletí obilného zrna. Čím více je vymleté, tím více obilových vrstev zůstává a tím vzniká celozrnná mouka, která je zdraví jednoznačně prospěšnější než bílá mouka. Celozrnné výrobky obsahují více obalových vrstev zrna, více bílkovin, tuku, vitamínů, minerálních látek a vlákniny. Bílé mouky jsou energeticky bohaté, ale chudé na vitamíny a minerální látky.
V poslední době se na trhu objevují i méně známé obiloviny jako je proso, pšenice, špalda, pšenice dvou a jednozrnka, pohanka. Tyto obiloviny mají jisté přednosti, např. pohanka obsahuje látku rutin, která působí anti skleroticky, navíc tyto obilniny neobsahují lepek a jsou tudíž vhodné pro bezlepkovou dietu.

Dogma

  • Host
Re:Základní potraviny x konzervy?
« Odpověď #2 kdy: Říjen 22, 2012, 08:27:33 odpoledne »
Kupujte  potraviny  s  dlouhou  záruční  dobou  -  každý  výrobek  ji  má  povinně  uvedenou. Založte si databázi co máte - co, kolik, v jakých baleních, jaká je uvedena záruční doba, kde máte  co  uloženy.  Tuto  databázi  si  raději  zálohujte  na  vytištěných  arších,  ať  vá  nezaskočí výpadek  proudu  a  tím  nemožnost  otevřít  vaše  pc.  Databáze  vám  takto  dovolí  konzumovat nebo  darovat  potraviny  dříve,  než  vyprší  jejich  expirační  doba.  Je  ale  dobře  vědět  i  to,  že skutečná  trvanlivost  dobře  uskladněných  (v  suchu,  chladu,  tmě)  konzerv  nebo  jedlých  olejů může být o roky delší než je uváděna na obalu, takže pokud by šlo opravdu do tuhého, mnohé produkty  mohou  být  použitelné  mnohem  déle  jako  je  na  nich  napsáno.  Je  to  cosi  jako bezpečnostní koeficient.

Offline Goof

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 489
    • Goofy's vintage workshop
Re: Základní potraviny x konzervy?
« Odpověď #3 kdy: Květen 11, 2016, 11:51:43 dopoledne »
Rozhodnul jsem se podrobit testům různé druhy potravin, které lze dlouhodoběji skladovat a nebo používat tak jak jsou. Postupem času bych sem chtěl přidávat další testy různých konzerv a MRE balení, mám toho něco málo nakoupeno a dokonce i nějaké které přesáhly dobu trvanlivosti. Několik jsem jich už podrobil testu, tak sem hodím zatím průběžné výsledky co mám. Jen chci předeslat že nenabádám nikoho ke konzumaci prošlého čehokoliv a neručím za následky, ani nedělám reklamu žádnému produktu a nechci ani pomlouvat, jen napíšu moje pocity a jak mi to chutnalo/ nechutnalo.
"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)

Offline Goof

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 489
    • Goofy's vintage workshop
Re: Základní potraviny x konzervy?
« Odpověď #4 kdy: Květen 11, 2016, 12:17:33 odpoledne »
Tak jako první jsem zkusil klasickou konzervu viz obrázky níže, hovězí ve vlastní šťávě. Zakoupeno v ČR. Měl jsem celkem vysoké očekávání, ale bylo to zklamání, jelikož moje kritérium je aby se to dalo jíst i v tepelně neupravené formě.
Chuť byla strašná, přesolené a různá směska čehosi co občas připomínalo kousek masa. Po několik soustech jsem musel přestat s konzumací, a to jsem k tomu měl i čerstvý rohlík a stejně se to nedalo. Myslím v hodně špatný době by to šlo, ale rozhodně doporučuji ohřát.
"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Základní potraviny x konzervy?
« Odpověď #5 kdy: Květen 11, 2016, 12:26:19 odpoledne »
Pokud konzervy, tak na míru dělané v ceně 200,- Kč / kg. Gulášové hostky, maso ve vlastní šťávě a podobně - maximum živočišné bílkoviny. Hotovky jsou nesmylné plýtvání penězi.

Člověk potřebuje opravdu minimum živočišných bílkovin, jedna kilová konzerva poctivého masa stačí v nouzi na 3 dny pro 4-5 ti členou rodinu, v běžných časech se z ní po dvou letech udělá moc dobrý guláš na oběd. Tedy, můžeš mít jídlo na několik let a přesto se ti nebude kazit. Živočišné bílkoviny doplníš obilovinami a olejninami (ořechy a semena). Ve špatných časech se dá fungovat i na 10% toho, co dnes, s odpuštěním, sežereme.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Goof

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 489
    • Goofy's vintage workshop
Re: Základní potraviny x konzervy?
« Odpověď #6 kdy: Květen 11, 2016, 01:21:35 odpoledne »
Jako možnost koupit už udělané konzervy stylem samé masu uvnitř, mě nadchnula možnost po shlédnutí pořadu na streamu.

https://www.stream.cz/jidlo-s-r-o/10009541-konzervy-pro-psy-a-kocky

Určitě si ji někde pořídím a vyzkouším :-)
Navíc mají při odběru nad 3000Kč slevu.

Pak už jediná možnost je domácí výroba, ale investice v podobě plechovek a masa a práce atd. Volím v dnešním relativně konzumním světě možnost vše už koupit hotové a ve výsledku to za tu cenu doma neudělám.
"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Základní potraviny x konzervy?
« Odpověď #7 kdy: Květen 11, 2016, 01:23:10 odpoledne »
no, každopádně v tomhle něco vím...
když jsem se rozvedl, přišel za mnou jeden chalupník, ešli nechci krávu.  na dožití, nebo zabití, protože už má za sebou hodně a že má nemocnou ženu a .... a protože jsem permanentně slavil odchod mé bejvalé stračeny, tak jsme se strašně ožrali a v tom radostném rozpoložení jsme si plácli, já, když jsem ráno vystřízlivěl, bučela mi u vrat kráva, vedle ní byla položený mašinka na výrobu konzerv a bedna s konzervama...
vše za 5000. nu, nejdřív jsem si myslel, že jsem se pomátl, ale nakonec jsem celičkou kravku nacpal do konzerv, ve všelijakém stavu. Žrali jsme to se psem a kočkama celej rok, až do příchodu nové , současné hospodyně.
Pak byla pauza, nu a pak další tři roky jsem dojídal, co jsem týden tehdá zavařoval.V kotli, v koupelně.
Věřte , nezáleží na tom, jak to zvíře je starý, stačí fantazie a velikej papinův hrnec, já měl dva devítilitrový a syčeli tehdá týden skoro v kuse.
Hovězí kousky na kari, na houbách, na chilli, česneku, majoránce, gulášovej základ, mletý, pouze solený.....
A od té doby jsem zjistil, že to nemá chybu ani ekonomicky, ani kulinářsky.
A občas koupím konzervu, abych se ujistil, že vařit už dneska nikdo do konzerv neumí.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7532
Re: Základní potraviny x konzervy?
« Odpověď #8 kdy: Květen 11, 2016, 03:46:13 odpoledne »
Goofe, už sa to tu všelikde riešilo. Nemusíš si teraz kaziť zdravie... :D
Najlepšie sú buď spomínané domáce konzervy, prípadne z dákej malej výrobne. Tam treba rátať s trochu vyššou cenou.
Alebo tie lacné konzervy vychádzajú najlepšie - cena, chuť, kvalita /pomer mäsa/ v lidli.

A záleží, nač ti bude zásoba konzerv. Ja som tento paštikársko-preperský štýl života zamietol. Nemienim zvyšok života s rodinou pojedať konzervy s prošlou zárukou... ::)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Goof

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 489
    • Goofy's vintage workshop
Re: Základní potraviny x konzervy?
« Odpověď #9 kdy: Květen 11, 2016, 04:14:56 odpoledne »
Dalším produktem masové konzervy pro srovnání jsem si vybral tentokrát z Německa Tuším snad Penny. Cena byla vyšší, ale na jídlo bezvadný, celý jsem to snědl skoro bez přílohy a pochutnal jsem si. Dokonce jsem přesvědčil i přítelkyni aby ochutnala a tak dobrou reakci jsem nečekal.
"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)

SoňaR

  • Host
Re: Základní potraviny x konzervy?
« Odpověď #10 kdy: Květen 11, 2016, 04:46:15 odpoledne »
Ta je z Lidlu, mají ji tam pořád a má velmi dobré recenze.

Offline Goof

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 489
    • Goofy's vintage workshop
Re: Základní potraviny x konzervy?
« Odpověď #11 kdy: Květen 12, 2016, 07:14:54 dopoledne »
Zdravý si určitě neničím, zatím nejhorší následky z jídla jsem měl ze školní jídelny a závodního stravování.
I po prošlém MRE jsem byl v pořádku, než po těch dobrotách z jídelny.

Další byla na řadě Bojová dávka potravin MENU IV
Pro účel testu jsem zvolil prošlou verzi, nebyla nijak zvlášť skladovaná, byla u mě doma ve skladu, kde byli podmínky jako v nebydlené stavbě (Chalupě). Chtěl jsem tím simulovat pokud bude v PA době potřeba jídlo a budu nucen jíst i prošlé věci, jak jsme na tom s kvalitou. A jako další pokud by někoho zajímalo jak tyto jídla vypadají.
"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)