Autor Téma: Divoké rajče  (Přečteno 1709 krát)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Divoké rajče
« kdy: Srpen 10, 2015, 01:07:52 odpoledne »
Myslím, že tato rostlina si zaslouží být v seznamu rostlin po PA...samostatné téma o divokém rajčeti jsem nenašla.
Moje zkušenosti jsou zatím jen krátké...pěstuji cca 4. rokem.
Rajčata jsou opravdu maličká, ale jejich chuť je skvělá.

Letos zasazené sazeničky rostly velmi pomalu a postupně zašly.
Objevily se mi ovšem nové rostlinky vysemeněné z loňských plodů...pár jsem jich tam nechala a mají se čile k světu...viz. foto.

A tady něco o pěstování...
http://www.potravinovezahrady.cz/rajce-divoke-pestovani-vyuziti-a-semenareni/



Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Divoké rajče
« Odpověď #1 kdy: Srpen 10, 2015, 03:02:58 odpoledne »
Pošlu ti semínka...nesháněj... @-->

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Divoké rajče
« Odpověď #2 kdy: Srpen 10, 2015, 06:52:07 odpoledne »
Zatím jsem u něj plíseň neměla...hlavně se vysemeňuje a rostlinky jsou pěkně rostlé...letos jsou mnohem lepší než ty předpěstované... @-->


Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Divoké rajče
« Odpověď #3 kdy: Srpen 10, 2015, 07:00:00 odpoledne »
Pošlu ti na podzim semínka...mám i loňská, ale letošní rostlinky jsou silné, plody pěkné a sucho se zálivkou průměrně 1x za 3 dny zvládají...o víkendu zalévám sobotu i neděli...dnes jsem zalila, protože jsme jeli dát krmení včelám...a ted tam pojedu zas až ve čtvrtek.


Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Divoké rajče
« Odpověď #4 kdy: Srpen 10, 2015, 07:12:43 odpoledne »
Ok...fazole jsou to jediné, co mi letos dělá opravdovou radost...pokud nepřijde v září nějaký mráz, mám asi 4 druhy...
Moje nejoblíbenější jsou tzv. becoky -fazol šarlatový...pěstuji již několik let ze svých semen...ale jsme mimo téma... :)

Semínka pošlu, popř. se domluvíme na dalších rostlinkách... :bee:

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Divoké rajče
« Odpověď #5 kdy: Srpen 10, 2015, 08:46:30 odpoledne »
Bavíte se o červených nebo žlutých divokých rajčatech? Ta červená nadchla hlavně slepice a ta žlutá - no, mít nevyužitý záhon, zasadila bych je, ale na najedení to není, tak leda na dekoraci.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Divoké rajče
« Odpověď #6 kdy: Srpen 10, 2015, 08:49:09 odpoledne »
ja mam tento rok 3 korene divych paradajok.rastu na mieste kde som mal pred 3mi rokmi hnojisko.to tam uz tri roky nieje ale paradajky si kludne rastu sami od seba.moje polievam cca raz za tyzden a aj tak su cele obsipane plodmi.sice maličke,ale chutia dobre.semena neodkladam.len treba zaistit aby niektore s plodov zhnili pod rastlinou a mate zaistene ze aj na dalsi rok tam vyrastu nove rastliny
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Divoké rajče
« Odpověď #7 kdy: Srpen 10, 2015, 08:55:36 odpoledne »
Ano, přesně tak, náčelníku...suché rostliny jsem na jaře odstranila a semínka z plodů co, shnily, vyrazily.

Mám červená a chuťově opravdu skvělá...

Offline Magnity

  • ***
  • Příspěvků: 169
Re: Divoké rajče
« Odpověď #8 kdy: Srpen 11, 2015, 08:19:37 dopoledne »
Zaujímavé, o divokom rajčeti som ešte nepočula, dakujem za tip, skusim sa popytať po okolí, ci sa to da zohnat...cca aky typ pôdy take rajče potrebuje, predpokladam viac humusovitu, ci sa to az tak nerieši ? BTW. Vynos rajčín sa zvyši, ak do jamky pred vysadbou dáte cerstvu rybu, idealne mensie rybky s vela kosťami, napr belicu
 :) Nemam to odskusane, knihu o tom som citala az teraz v lete, ale na buduci rok skusim.
Ak zlyhá plán A, je tu stále plán B, ak zlyhá B, je tu možnosť C, ak padne C... abeceda má stále dosť písmen. ;)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Divoké rajče
« Odpověď #9 kdy: Srpen 11, 2015, 08:34:27 dopoledne »
Asi se to moc neřeší...mám ho ted na osluněném záhonu, ale pěstovala jsem ho úspěšně i v horších podmínkách.
Plody jsou opravdu maličké...menší než cherryrajčátka...ale výborné...

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Divoké rajče
« Odpověď #10 kdy: Srpen 11, 2015, 10:42:01 dopoledne »
Líbí se mi "bezzáshové" pěstování, jako minihouština. 
Naše zahrádka je ale opravdu malinkatá. Snad se mi podaří pro ty divochy vymoci napříští rok  alespoň kousek místa.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Divoké rajče
« Odpověď #11 kdy: Srpen 11, 2015, 10:54:01 dopoledne »
nám rostou divoká rajčata divoce, nic nesejem, ale nikomu se nechce je trhat,jsou malá. Pěstujem venku asi šedesát rajčat, tedy sazenic a něco se vysemenilo ve skleníku, cherry rajčata.Jsou nádherná, obsypaná a žena každý den sklízí velikou mísu plodů. Budou omáčky na těstoviny, lečo, kečup, čatný a na saláty....odolnost rajčat je daná organickým hnojením a zálivkou, samozřejmě odrůdou.Když si utrhnete černé masité rajče půlkilové, sníte ho, tak se těm divokým rajčátkům budete smát, až se budete za břicho popadat.
Půl dne byste trhali půl kila divokých rajčat.takže divoká rajčata ano, ale pouze jako zajímavost.
jedna rostlina nám pokryla deset metrů čtverečných....

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: Divoké rajče
« Odpověď #12 kdy: Srpen 11, 2015, 10:55:31 dopoledne »
A není na menší zahrádce právě lepší co největší výtěžnost z plochy a tyhle houštiny jsou vhodnější na větší zahrady, kde se na efektivitu tolik nehledí?

Beru plodiny co jdou semenařit, žádné F1 a jiná hybridy.

Je pravda, že výtěžnost těchhle rajčat neznám, ale tak 2-3 kila na m2 to mít nebude, ne?

Votroubek bych rychlejší:)
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Divoké rajče
« Odpověď #13 kdy: Srpen 11, 2015, 11:10:50 dopoledne »
Já mám problém v podmínkách, které na chalupě jsou, rajčata vypěstovat. Skleník tam nemáme, dojíždíme tam často jen o víkendech....a toto jediné rajče jsem tam schopná dopěstovat. Proto to nadšení..

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7593
Re: Divoké rajče
« Odpověď #14 kdy: Srpen 11, 2015, 11:50:03 dopoledne »
Kamarát ako velký nadšenec perma, chovatel a pestovatel zohnal asi 30 starých odrôd z celého sveta. Narobil planty a tie za symbolický poplatok rozpredal kamarátom. No a výsledok nikoho neohromil. Jediné, čo vtedy zarodilo boli planty kúpené na trhu.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Divoké rajče
« Odpověď #15 kdy: Srpen 11, 2015, 01:43:25 odpoledne »
Někomu se vysévají v nějakém koutě zahrady...není se třeba moc o ně starat, semena přežijí zimu v zemi a uchovají si klíčivost...v tom spatřuji výhody této rostliny...a pokud v období, kdy plodí, sezobnu hrst minirajčátek, bude mi to stačit k obhajobě rostliny, která se mi na mé zahradě líbí...prostě proti gustu žádný dišputát...

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7593
Re: Divoké rajče
« Odpověď #16 kdy: Srpen 11, 2015, 02:00:03 odpoledne »
Keď si odkladáš semená ako osivo, tak robíš aj onu fermentáciu?

V tom kamarátovom pokuse malo ísť hlavne o to, nájsť dáku nenáročnú odrodu, ktorej by sa darilo aj v našom drsnejšom prostredí a bez skleníka. Boli tam aj dáke severské a ruské odrody,
Nevyšlo to. Tebe sa asi podarilo ju nájsť.
Tiež by som ocenil pár semienok na skúšku. Ak by sa dalo.  ;)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Divoké rajče
« Odpověď #17 kdy: Srpen 11, 2015, 02:05:40 odpoledne »
Semínka získávám kvašením dužiny ve vodě a následným propláchnutím sítkem.

Klidně pošlu...semínek snad bude dost...první hezké plody nechám na semínka...chci vygenerovat ty první, abych získala postupně rostliny, které budou plodit co nejdříve...

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re: Divoké rajče
« Odpověď #18 kdy: Květen 04, 2016, 06:48:33 dopoledne »

Objevily se mi ovšem nové rostlinky vysemeněné z loňských plodů...pár jsem jich tam nechala a mají se čile k světu...



Zdravím, Dobromilo už se ti klubou rajčátka ? U mě zatím nic ...

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Divoké rajče
« Odpověď #19 kdy: Květen 04, 2016, 06:58:28 dopoledne »
Ahoj Májo....na chalupě jsem minulý víkend nebyla, možná v neděli....tak uvidím. Ale nevím, co udělaly mrazíky.
Jezdíme teď makat na novou zahradu...ráda bych si tam rajčátka dala také... @-->

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re: Divoké rajče
« Odpověď #20 kdy: Květen 04, 2016, 07:57:25 dopoledne »
Vloni jsem měla rajčátka poprvé, letos jim chci najít samostatné místo mimo záhon a nechat si je džunglit po svém :).

Celou sezónu jsem je přidávala do "rychlé pánve", neboli narychlo orestovaná aktuální zelenina, rajčátka přidaná nakonec jenom prohřát. Jak zmiňuje Votroubek, sklízení je piplačka, chodila jsem na ně s hrnkem jako na lesní jahody. Zato byly ještě v říjnu. Chuť skvělá, výrazná.
Kdyby klasická rajčata napadla ve velkém nějaká nemoc, plíseň, padlí, tak otužilá divoká mrňata by to mohla/měla ustát a bylo by aspoň něco. I proto je chci u nás trvale zabydlet.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Divoké rajče
« Odpověď #21 kdy: Září 13, 2017, 11:51:55 dopoledne »
Odsuzoval jsem rajčata a i okurky. Považoval jsem to za zbytečnou věc a moc jsem nechápal preppery v USA, kteří to pěstují ve velké a k tomu i papriky. Zdá se mi to zbytečné. Aby měl dost energie z nich, tak by musel sníst 10kg denně. Ale změnil jsem názor. Je to dobrý jako objemové krmivo/jídlo pro člověka. A v létě, kdy jsou vysoké teploty, tak teoreticky má člověk menší energetickou spotřebu stačí sníst třeba 2kg rajčat/okurek a pocit hladu zmizí. Asi tělo čerpá ze zásob člověka v tu dobu. Ale pokud vezmu, že rajčata i okurky se pěstují velmi snadno a dokonce i bez zalévání a hnojení a využije se jako objemové jídlo s nějakou energeticky vydatným pokrmem(kukuřice, olej) nebo v létě na odstranění pocitu hladu, tak se ušetří dost jídla, které je časově náročné na pěstování.

Na fotce nejsou divoká. Budu mít dost semínek divékých a i obyč. Naštestí mám 160 papírových sáčků od cukru, tak je roztrhnu a budu na to dávat semínka. Počítám, že sáček je zdravotně neškodný. Pak ten papír se semínky sázim do květináče. Voda papír rozmočí.  Kvašení jsem zkoušel, ale je to víc pracné.

SoňaR

  • Host
Re: Divoké rajče
« Odpověď #22 kdy: Září 13, 2017, 02:46:35 odpoledne »
Rozumím tomu dobře, že nebudeš vůbec připravovat semena rajčat kvašením? Ono to kvašení má totiž svůj význam - semena rajčat jsou ve speciálním obalu, jehož složení zabraňuje klíčení semen. A to i když je usušíš. Proto to kvašení, které tento obal rozruší a odstraní.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Divoké rajče
« Odpověď #23 kdy: Září 13, 2017, 02:57:16 odpoledne »
Ten obal jen prodlouží dobu než může klíčit. Bylo by zajimavé zkusit o kolik dní se to prodlouží.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Divoké rajče
« Odpověď #24 kdy: Říjen 02, 2017, 10:10:29 dopoledne »
Necháváte dozrávat zelená rajčata?

A pokud je zavařím, tak ten jed z nich zmizi? Zkusim jednu velkou sklenici zavařit a dát do skromné polévky místo brambor.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Divoké rajče
« Odpověď #25 kdy: Říjen 02, 2017, 10:56:04 odpoledne »
Koupil jsem si rajčata od místního zahradnictví, rozkrojil a ony už měly uvnitř naklíčená semínka..   :-ů
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)