Autor Téma: Češi opravují chalupy, proč asi?  (Přečteno 1769 krát)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: Češi opravují chalupy, proč asi?
« Odpověď #1 kdy: Červenec 31, 2015, 11:55:22 dopoledne »
Páč to přebírají mladší generace. Na chatě to krásně v okolí vidím.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7598
Re: Češi opravují chalupy, proč asi?
« Odpověď #2 kdy: Červenec 31, 2015, 12:14:29 odpoledne »
Kto robí tie prieskumy, prečo asi, a odkial berie podklady?  :D
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Češi opravují chalupy, proč asi?
« Odpověď #3 kdy: Červenec 31, 2015, 12:16:30 odpoledne »
Taky jsem ten článek četl. Já jen nevím, jestli se jedná jak říká Sumo jen o mladší generace.

Spíš bych za tím viděl několik různých věcí, jestli můžu, rozepíšu je (se):

1) Pár lidí v mém okolí co znám tak začalo dlabat na dovolené v zahraničí. Měli chaty / chalupy dřív, i před listopadem, a jak se otevřeli hranice, tak jcestování bylo jaksi nové, neokoukané, konečně umožněné, tak začalali jezdit ven. Nejdřív Evropa, pak Kanáry, pár výletů do Asie a Ameriky ... a jednak už viděli co chtěli, jednak se dostavilo stáří a strávit 10 a víc hodin v letadle je pro tyhle postarší lidi už problém,ale dovolené a odpočinku se nechtějí vzdát, tak si zase vzpomněli, že mají nějaké chalupy, ale za ta léta, co to pro ně byla okrajová záležitost značně zpohodleněli, takže jim dosavadní úroveň víkendového bydlení nevoní a rekonstruují.

2) Jako v bodě jedna, jenomže místo stáří je zde bezpečnostní riziko, které nemají chuť podstupovat. V Tunisu se střílí, o cekově Arabském světe netřeba mluvit, letadla nejsou tak zabezpečená, ve Francii nepokoje ... tak prostě utečou na léto a zimu na chalupu ... a zase nestačí mim dosavadní standard, z "normálního" života jsou zvyklí na daleko vyšší standard než jim poskytuje chalupa. Tak přestavují.

Oba tyto případy se týkají lidí v vyššími až nadstandardními příjmy.

3) Dorostla další generace, z rodičů chalupářů se stávají rodiče velkých dětí, případně babičky a dědové a chtějí potomstvu nabídnout luxus a pohodlí, aby za nima vůbec na ty chalupy a chaty jezdili.

4) Zase jako v 3), a zase to hodně vidím kolem sebe, jenom s tím rozdílem, že přenechali mladým byt / domek ve městě a na "stáří" se stěhují na chyty a chaluy, protože jaksi nemají na to, aby mladým byt kouili, nechtějí, aby si mladí museli brát hypotéku a svoje chaty a chalupy mají rádi. A rekonstrukce je přece jen mnohdy levnější než nový byt.

5) Do téhle škatulky řadím sebe, i když se to značně překrývá s bodem 4), si lidi připravují bydlení na později, až se budou chtít nebo budou muset stěhovat. Já vím, že tak do 5 let se budu muset stěhovat (a že se sakra stěhovat chci, jen to nejde tak rychle), tak si přestavuju statek k obrazu svému. Pár místností navíc, do střechy už také začíná zatékat ... prostě dokavaď můžu a nezatěžuje mě to, tak přebudovávám, abych pak nemusel najednou a hrrr.

6) Pryč z města, do přírody, od toho hnusného shonu a blázince, navíc pokud někdo platí nájem v bytě, je to logická volba, že chce zmizet někam, kde nájem nebude muset platit a bude ve svém daleko od páchnoucího města.

7) Jak píše Sumo ...

Další důvody bych viděl jako marginální, i když u každého je to jistě individuální.

Dagu: To je jednoduché ... částečně je to pravda (nějaký zaplacený průzkum od Banky) a částečně to má být pobídka (zase od banky) pro ty, co ještě nezačali, aby měli pocit, že něco zmeškají a rychle, až se jim hlavičkybudou třepat, běželi do banky si vzít úvěr nebo hypotéku, aby je náhodou nepředběhl soused a oni pak nevypadali jako balíci.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Češi opravují chalupy, proč asi?
« Odpověď #4 kdy: Červenec 31, 2015, 12:21:57 odpoledne »
Ještě mě napadlo, to, co by tady asi lidi nejvíc čekali, to je příprava na časy zlé a ještě horší, to bude záležitost pár lidí a to ještě převážně z tohoto fóra a jemu podobných, "normální" většinová populace si problémy takového typu, o jakých my se tady bavíme, naprosto odmítá připustit, natož sena ně aktivně připravovat.

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Češi opravují chalupy, proč asi?
« Odpověď #5 kdy: Červenec 31, 2015, 02:51:10 odpoledne »
Můj bod je 6. Bohužel, ještě není dotažený do konce. Ale doufám, že již brzy a pak nastane nový začátek krásné poslední etapy života. ;) :) :)
Jo a také příprava na ty horší a ještě horší časy.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Češi opravují chalupy, proč asi?
« Odpověď #6 kdy: Srpen 01, 2015, 07:40:00 dopoledne »
Moji rodiče něco jako 4)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Češi opravují chalupy, proč asi?
« Odpověď #7 kdy: Srpen 01, 2015, 07:41:35 odpoledne »
ja by som tam pridal este jeden bod.chaty skupuju a prerabaju zbohatlici,podnikatelia...pretoze ide o prestiž
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Češi opravují chalupy, proč asi?
« Odpověď #8 kdy: Srpen 01, 2015, 08:19:27 odpoledne »
Lebo to sů kokoti, mají kupovat půdu a né nějaký barabizny bez půdy. Barák bez půdy, to je jako chlap bez koulí, auto bez kol, ženská bez....... sukně.
Půdou myslím pozemky, nikoli podkrovní místnost.......

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Češi opravují chalupy, proč asi?
« Odpověď #9 kdy: Srpen 01, 2015, 09:17:58 odpoledne »
Neopravuju, dodělávám, co jsem za ta léta nestihla. A 2000 m2 zahrady prodávám, protože už nemám síly se o ni starat. Zbývajících 2000 m2 mi musí stačit.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Češi opravují chalupy, proč asi?
« Odpověď #10 kdy: Srpen 01, 2015, 10:00:34 odpoledne »
Ormien?! Proč tam nemáš nějakého prepperáka - minimalistu? 2.000 metrů, tam by se dala postavit zahradní chatička. Přinejmenším by ti sbíral slimáky a zaléval..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Češi opravují chalupy, proč asi?
« Odpověď #11 kdy: Srpen 01, 2015, 10:08:18 odpoledne »
K cemu by ji byl minimalista. Jsou to jen sociopati, kteri nemaji vakciny na  vsechny mozne nemoce.:))
Je skoda se zbavovat pudy, kdyz jeste k tomu sousedi s pozemkem.:(

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Češi opravují chalupy, proč asi?
« Odpověď #12 kdy: Srpen 01, 2015, 10:44:00 odpoledne »
Je to jílový suchý svah - a teď tam schnou i stromy. Už jsem svého času spolupráci zkoušela, ale narazila jsem na člověka s tulení chorobou, který měl pocit, že rozhodí semínka a na podzim přijde sklidit. Nadělal víc škod než užitku a stálo mě moře času, než jsem to po něm dala jakž takž do pořádku. A teď je to zase zarostlý, protože nestihám. Takže znovu... Navíc to s mým pozemkem nesousedí. A kupuje to šikovný soused ochotný pomoci, bude-li třeba. Na jaře jsme spolu káceli vrby a byla to malá symfonie o spolupráci, šlo nám to báječně od ruky...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: Češi opravují chalupy, proč asi?
« Odpověď #13 kdy: Srpen 02, 2015, 07:56:31 odpoledne »
Nasaď tam agáty, hloh a trnky
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Češi opravují chalupy, proč asi?
« Odpověď #14 kdy: Srpen 02, 2015, 09:40:06 odpoledne »
Trnky jsem v širém okolí hledala marně. Gloch mi k tomu vysvětloval, že je tuším vytlačily špendlíky, ale nejsem si moc jistá, jestli jsem si to zapamatovala dobře:(
Akáty já nerada, kolonizují tak agresivně, že bych tím ten pozemek odepsala.
Nicméně je rozhodnuto, sousedovi jsem to po zralé úvaze slíbila a za svým slovem si stojím. Brzy bych se dostala do situace, kdy bych péči o tak velký pozemek nezvládala - s 2000 m2 mám nadosmrti dost co dělat. Musím tam nadělat terasy, aby se aspoň trochu chytala voda z deště, zalívání a tání, a s tím bude práce ještě dost a dost...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Češi opravují chalupy, proč asi?
« Odpověď #15 kdy: Srpen 02, 2015, 09:43:58 odpoledne »
Opravujeme chalupu už skoro 20 let a vypadá to, že dalších 20 ještě budeme... :)
Ale když by přišlo na lámání chleba, dá se tam žít...a je to to nejkrásnější místo, jaké znám... :bee: @--> "hold"


Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Češi opravují chalupy, proč asi?
« Odpověď #16 kdy: Srpen 02, 2015, 09:57:03 odpoledne »
Je tam nová, ne úplně dokončená chata, takže tam nejde ani tak o opravy, jako o dodělávky a péči o zahradu - buď zalívám nebo sekám trávu...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7598
Re: Češi opravují chalupy, proč asi?
« Odpověď #17 kdy: Srpen 02, 2015, 10:02:13 odpoledne »
Aj slováci opravujú chalupy. Celý život :D  Každý má svoj vlastný dôvod.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Češi opravují chalupy, proč asi?
« Odpověď #18 kdy: Srpen 02, 2015, 10:08:40 odpoledne »
Taky jsem opravoval chaloupku. Začal jsem před 9ti rokama, a myslel jsem, že na to potom dosmrti smrťoucí nebudu muset sáhnout.
Nová střecha, okapy, voda v plastu, nová elektrika, nový okna - - - ale pomalu s opravama budu muset začít znova.

Na baráku je potřeba pořád makat dokolečka, dokola.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Češi opravují chalupy, proč asi?
« Odpověď #19 kdy: Červenec 11, 2016, 05:15:57 odpoledne »
Nejnejnejhorší je, že nynčko, po těch letech vidím, co jsem měl udělat jinak  :(
Ale dneska by oprava znamenala zbourat všechno, a udělat znova  :-[
a to je prakticky neprovejitělný   .  .  .
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Češi opravují chalupy, proč asi?
« Odpověď #20 kdy: Červenec 11, 2016, 07:04:37 odpoledne »
Tak to neber...co se stavělo před revolucí by dnes podle energetického štítku neprošlo....Lidi si stavěli chatky ze škvárobetonů, vyráběli na vibrolisu tvárnice a pak zjistili, že je to plné radonu a pokud se neuvětrají hrozí jim při dlouhodobém pobytu rakovina plic...nikdo neupozorňoval a málokdo o tom měl potuchy....To snad již dnes nehrozí....Nejlepší dostupnou lepenkou byla IPA...co dodat....Prostě je to také vývoj a životní cesta stavebníka podobně jako sedláka....získáváš zkušenosti a je otázka, zda je máš komu předat a budou dále využity...Já když se podívám po své práci, vidím, že jsem se do sveta již obtiskl,ale vidím i chyby....