Autor Téma: CB radio  (Přečteno 2127 krát)

Golf

• Host
CB radio
« kdy: Duben 25, 2012, 05:40:02 odpoledne »
Jaký máte CB rádio?

Vlastním Galaxy DX 2517?

Offline Goof

• Praktikující prepper
Re: CB radio
« Odpověď #1 kdy: Říjen 11, 2016, 07:34:54 dopoledne »
Poslední dobou přemýšlím o instalaci CB radia do auta.
Občas na silnicích potkávám osobní vozy s CB anténou a rád bych se přidal.
Hledal jsem nějaké informace o aktuální nejlepší volbě, ale nenašel jsem nic aktuálního.
Měl by někdo možnost se podělit o nějaké postřehy, jak to vypadá u Nás na silnicích.
Proto se chci zeptat jaké CB rádio používáte, je to dostatečně rozšířené (používá to hodně lidí)?
Je to použitelné u nás na silnicích, nebo je to spíše výjimečné, že občas něco chytnete?

Přemýšlel jsem o značce President Teddy:
http://www.president-electronics.cz/president/eshop/0/0/5/86-President-Teddy-ASC

Dále k tomu anténu 1,5m s magnetem též od President.

Může mi někdo poradit zda je to dobrá volba? Nechci do toho investovat více než kolem 3 tisíc.

"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)

Offline PooM

• Praktikující prepper
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
« Odpověď #2 kdy: Říjen 11, 2016, 09:46:37 dopoledne »
Nejsem odborník, jsem pouze nenáročný uživatel, takže správnost volby nepotvrdím a ani nevyvrátím...ale CB v autě používám už víc než deset let. Stanici jsem měl Albrecht a anténu "Prezident", cca. 120 cm. Anténu někdo ulomil a stanice nějak umřela (asi ve věku 20 let?), takže teď mám anténu "od kámoše" značku netuším, magnetku asi 150 cm a stanici Alamat - taky už hodně veteránka.

Celkem obstojně se dá v běžném provozu domluvit na 3-5km, ve městě to jsou stovky metrů. Na druhou stranu za dobrých podmínek jsem mluvil s někým, kdo byl právě na Mohelničáku z Červenohorského sedla. Já ale vysílačku používám hlavně kvůli dopravním informacím - takže kilometr většinou stačí (kde je bouračka/radar/kolona/kudy se to dá nejlíp objet...).

Dopravní info je na kanále 10. Dřív to tak opravdu fungovalo, dnes moc ne. Málokdo si dá práci s tím, aby "dal vědět"...

EDIT: Magnetka se dá schovat do auta, takže ji nikdo nešlohne a určitě je lepší stanici mít než nemít, jeden nikdy neví co se může hodit...
Pro případ nouze je dobré vědět kde (který kanál) a kdy vysílají radioamatéři - ti by mě nejspíš slyšeli líp, než stanice na druhém autě.

Důležité je anténu správně naladit, je na to takovej aparátek...není-li k dispozici aparátek, "univerzální nastavení" je dát anténu do cca. středu zadní třetiny střechy...ale nemusí to platit stoprocentně. 

Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #3 kdy: Říjen 11, 2016, 12:19:22 odpoledne »
Dopravní info je na kanále 10. Dřív to tak opravdu fungovalo, dnes moc ne. Málokdo si dá práci s tím, aby "dal vědět"...

Driv si tam hlasili informace hlavne kamionaci. Dneska to dela napr.
https://www.waze.com/
neco umi automaticky (typicky ucpane silnice), neco posilaji uzivatele... tim odpada nutnost hlasit si to na CB a zdroj informaci pro ty co chytrou navigaci nemaji...

Offline Cynik

« Odpověď #4 kdy: Říjen 11, 2016, 07:56:56 odpoledne »
Nejsem odborník, jsem pouze nenáročný uživatel, takže správnost volby nepotvrdím a ani nevyvrátím...ale CB v autě používám už víc než deset let. Stanici jsem měl Albrecht a anténu "Prezident", cca. 120 cm. Anténu někdo ulomil a stanice nějak umřela (asi ve věku 20 let?), takže teď mám anténu "od kámoše" značku netuším, magnetku asi 150 cm a stanici Alamat - taky už hodně veteránka.

Celkem obstojně se dá v běžném provozu domluvit na 3-5km, ve městě to jsou stovky metrů. Na druhou stranu za dobrých podmínek jsem mluvil s někým, kdo byl právě na Mohelničáku z Červenohorského sedla. Já ale vysílačku používám hlavně kvůli dopravním informacím - takže kilometr většinou stačí (kde je bouračka/radar/kolona/kudy se to dá nejlíp objet...).

EDIT: Magnetka se dá schovat do auta, takže ji nikdo nešlohne a určitě je lepší stanici mít než nemít, jeden nikdy neví co se může hodit...
Pro případ nouze je dobré vědět kde (který kanál) a kdy vysílají radioamatéři - ti by mě nejspíš slyšeli líp, než stanice na druhém autě.

Důležité je anténu správně naladit, je na to takovej aparátek...není-li k dispozici aparátek, "univerzální nastavení" je dát anténu do cca. středu zadní třetiny střechy...ale nemusí to platit stoprocentně. 

Allamat je dobra. Taky se znackami Alan, Albrecht, President mam ty nejlepsi zkusenosti.
Jestli jsi Poome zapl tu vysilacku s poskozenou antenou tak to pravdepodobne odeslo kvuli tomu. Vadna, nebo dokonce chybejici antena je problem, to se stanice nema vubec zapinat.
CB mam v aute, ale jinak spis pouzivam dualbandovou UHF/VHF. Maji daleko vetsi dosah. Nekolik kolegu ma stabilni stanici s vykonnou antenou, ktera se pouziva jako prevodnik, takze se jim da dovolat po republice i na vzdalenost nekolik desitek kilometru. A to treba na dalsi rucku, nebo do auta na mobilni stanici.
Praktikující cynik

Offline PooM

• Praktikující prepper
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
« Odpověď #5 kdy: Říjen 11, 2016, 08:01:48 odpoledne »
Ta vysílačka funguje na příjem bezvadně, ale nevysílá...což by přesně odpovídalo "vypálenýmu koncáku" a že k tomu došlo v době, kdy jsem byl bez antény a nevšíml jsem si toho, což je klidně možný.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Cynik

« Odpověď #6 kdy: Říjen 11, 2016, 08:17:20 odpoledne »
Me se stalo to samy, nekdo mi ukradl prut z magnetky (leta jsem ji neschovaval) takze jsem si sel koupit rovnou vsecko, protoze jsem to odpalil.
Praktikující cynik