Autor Téma: Amišové  (Přečteno 6002 krát)

petka

• Host
Amišové
« kdy: Srpen 19, 2012, 07:37:10 odpoledne »
Jaký máte názor na Amenity?

http://cs.wikipedia.org/wiki/Amenit%C3%A9

Offline miki

• Moderátor
Re:Amišové
« Odpověď #1 kdy: Srpen 28, 2012, 03:33:02 odpoledne »
Zdravím.
Tak s tímhle směrem bych já nesouhlasil je tam příliš mnoho donucování a žádná rovnost. Zvláště to náboženství a striktní dodržování příkazů je dost podobné fanatizmu a totalitě. Na druhou stranu je tam dost pozitivních věcí, nízká úmrtnost dětí (nižší než u majoritní populace), vysoký počet dětí na rodinu a další do PA vhodné znalosti.
Amišové jsou mimořádně zruční a jejich pracovitost je příslovečná. Sousedovi shoří stodola a společenství během týdne postaví společnými silami novou.
Miki.

Offline CyPro

« Odpověď #2 kdy: Září 17, 2012, 10:56:03 odpoledne »
miki: Vysoký počet dětí na rodinu je pozitivní? Z jakého důvodu?

Offline miki

• Moderátor
« Odpověď #3 kdy: Září 17, 2012, 11:29:04 odpoledne »
Zdravím.
V Pa době bude vysoký počet dětí podmínkou přežití jakékoliv komunity.
Nemůžu předpokládat, že dnešní počty, kdy se na rodinu rodí jedno max. dvě děti stačí.
Takový národ a nebo skupina lidí nutně musí v průběhu dvou max tří generací zaniknout.
Když bude jedno dítě, tak v jedné generaci bude polovina lidí a v druhé již 1/4. To říká bohužel matematika.
V Pa době bude větší úmrtnost obyvatelstva. (obrana úrody, života, střelba rabujících band)
V Pa době bude velmi krátká doba života. (lidé budou sedření v 50 letech)
V Pa době nebude existovat důchod a tak tě budou muset na výměnku živit děti. (teda pokud si je dobře vychováš ne jako dnes ti FRIKULÍNI. (od slov FREE COOL IN ). Ti si naopak dovolí jako hyeny, dojet do domova důchodců své rodiče ještě oškubat o jejich důchod.
V PA době bude pro jakoukoliv komunitu nebezpečný homosexuál, asexuál a tzv. singl, prostě lidé, kteří buď nechtějí (zajímá je pouze jejich osobní a pohodlný život) a nebo nemohou mít děti, pro svou sex. orientaci.
Já se totiž o ně nebudu starat,......to striktně odmítám....klidně je vyženu za hradby ať se o sebe postarají sami. Vyžírky přeci nebudu živit, za cenu strádání případně ohrožení života mé rodiny.
Jednak jsou potenciálním zdrojem problémů v budoucnu a jednak si nedovedu představit kdo se o ně ve stáří bude starat. Každý bude mít dost svých problémů s přežitím svým a své rodiny.
Jen tak na okraj.
..... máš již zbrojní průkaz a jseš dobře vyzbrojen a s patřičnou dávkou střeliva....
Miki.

Offline Saladin

• Moderuje
  • I' ll be back!
« Odpověď #4 kdy: Září 19, 2012, 08:55:04 odpoledne »
Ahoj Miki! zdravím tě po dlouhé odmlce.. Musím napsat té paní z té zemědělské knihovny.. Měl jsem šílenou honičku postední měsíc (dva?!) Úplně jsem ztratil přehled o čase..

Souhlas se vším, co jsi napsal! 3-4 děti do každé rodiny jsou naprosto nezbytné minimum!.

Slečny učitelky nejsou problém, vychovají dostatek dětí, které se o ně rády postarají.. Dokonce jsem uvažoval i o řádových sestrách, kamarádím s jedním klášterem. Ale buzíky nebrat :-D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline CyPro

« Odpověď #5 kdy: Září 19, 2012, 08:58:15 odpoledne »
miki: Existuje názor, že lidstvo je přemnožený druh. Což po snížení dostupnosti fosilní energie i jiných zdrojů (voda, některé materiály) bude vážný problém. Přemnožení je hlavní důvod našich potíží. Proto by postupné snížení počtu lidí bylo na místě.  Snížení neznamená snížení na nulu a tedy vymření. Samozřejmě otázkou je, co je to postupné snížení. Nelze postupovat ani příliš rychle (sociální otázky) ani příliš pomalu (nestihlo by se to před nárazem na surovinové limity).
Jinak souhlas s tím, že pokud by došlo k velkému průseru, tak bude výhodnější mít víc dětí, ale jen v případě, že tyto děti budou už dospělé a co platné při obraně či práci. Koho zastihne velký průser s malými dětmi, tomu bude hůř s nimi než bez nich.

Offline miki

• Moderátor
« Odpověď #6 kdy: Září 20, 2012, 01:12:05 dopoledne »
Zdravím.
2cypro : Tady jsme si nerozuměli.
1)
Souhlas, že je lidstvo přemnožené, v důsledku levné energie v ropě. Následující hladomory
budou proti africe procházka růžovou zahradou. Úživnost zeměkoule bez ropy ja tak (nejenom můj odhad) 1-1,5 miliardy lidí. Ale to znamená, že pomře zhruba (v době PA bude podle odhadů na světě 7 miliard lidí) tak 5,5 - 6 miliard lidí. Tak asi takhle. ! ? ! ?
Dokáže si to dnes někdo i jen představit ? ? 
2)
.......Citace : Nelze postupovat ani příliš rychle (sociální otázky) ani příliš pomalu (nestihlo by se to před nárazem na surovinové limity).....

Nesouhlas :
Již dnes stačí aby se zdražila nafta na dvojnásobek a ČR vyhladoví během jednoho týdne. Kdo myslíš, že nám ty potraviny doveze když bude nafta na dvojnásobku. Naše 100 % soběstačnost v potravinách vzala za své během 20 let od komunistů v důsledku vlády bandy politických zlodějů, kolaborantů a korupčníků, dluh vzrostl z nuly na cca 47 % HDP. Dále stačí aby se položilo pár bank v EU a vezeme se s nima.
Málokdo ví, že v r. 2008 se zastavila ekonomika na pár týdnů protože nebyly volné fin. prostředky. Co pak ??? Toto není proces, který by se dal regulovat. Ten se bude samoregulovat. Česky řečeno bude živelný. Hladomor v africe je proti tomu procházka růžovou zahradou.
3)
Děti si budeš muset vychovat od kolébky. Nikdo ti nedodá dospělé a správně vychované  děti. To bude pro tebe otázka zda přežiješ ve stáří v relativním dostatku a nebo chcípneš hlady v příkopě u cesty. Počet dnes vysoký ale v PA době nutný je min. 3 a více dětí na rodinu. Musíš zajistit přežití komunity ať už jakéhokoliv typu a na to nestačí ani ty dvě děti.
4)
A své zdroje a výsledky své lopotné práce si budeš muset také obhájit třeba se zbraní v ruce. Nebo si myslíš, že policie a armáda tě ochrání když nedostanou pár měsíců
výplatu ? ! ? ! Co udělají bachaři s vězni v kriminálech ? ? No pustí je ven a hned tady máš 35-40 tisíc kriminálníků, kteří budou loupit a vraždit kvůli kusu žvance do huby. Armáda a policie se bude snažit jak si pomocí zbraní obstarat potravu pro sebe a své rodiny.
Atd. No je to neradostná vyhlídka.

2 bond :
Já se na tebe ani moc nezlobím měl jsem jak jistě víš dost činností v rodině a tak se teprve teď jaksi rozjíždím do normálu. Jen tak na okraj dělal jsem na svatbu 60 porcí guláše, a ještě týden jsem se nemohl hnout.
A s těmi slečnami učitelkami jdi už k šípku :D :D
No a ty sestry z kláštera už smrdí církevní totalitou.
Maně si vzpomínám na knihu "Den trifidů od Johna Windmana" nedávno to dokonce šlo v TV. (mám ji v knihovně).Tam to taky vedla velmi ambiciózní sestra..... všichni vychcípali....tam kde víra zatemní rozum tam je zle ! ! ! 
Víš jakej mám názor na naše termobratry. Dnes mě nevadí ale v PA  době to bude přítěž a jádro budoucích problémů. Takže jakýkoliv homosexuál, asexuál, singl.....
Rychlej proces ....za hradby a postarej se sám...
Miki.

Offline plenty

• Moderuje
« Odpověď #7 kdy: Září 20, 2012, 09:39:41 odpoledne »
Vlákno by malo byť o Amišoch  ;)
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline Saladin

• Moderuje
  • I' ll be back!
« Odpověď #8 kdy: Září 20, 2012, 10:57:09 odpoledne »
Vlákno by malo byť o Amišoch  ;)

Amišové jsou náboženští fanatici, kterým to funguje :-D

Miki: co si myslíš, že dělaly lesbičky dříve?! Velmi často pracovaly jeko vychovatelky a guvernantky, byly to "staré panny", které se nikdy nevdaly nebo jeptišky.. Nebo se vdaly a po porodu několika dětí je stále bolela hlava.. Chudák manžel, který se s ní ani nemohl rozvést.. Takže s párem lesbických učitelek v osadě nemám problém, ale buzíky raději ne, s několika z nich (se všemi které jsem potkal) jsem udělal hodně špatných zkušeností.. Není spoleh na jejich reakce, jsou neupřímní, falešní, jsou to zkrátky buzíci..

Offline plenty

• Moderuje
« Odpověď #9 kdy: Září 21, 2012, 10:33:19 odpoledne »
Amiši nie sú žiadni fanatici, majú špecifickú vieru a filozofiu ale toje snáď všetko. Pár holiwoodskych filmov o nich vlastne nič nevraví...

Amiši sú protestantské kresťanské spoločenstvo, ktoré vyšlo z anabaptistického hnutia zrodeného v 14. storočí vo Švajčiarsku. Samotné hnutie amišov založil koncom 17. storočia mennonitský kazateľ Jakob Ammann. Odklonil sa od tradičných mennonitov, pretože prestali rešpektovať prísne tradície. Postupne sa k nemu pridávali veriaci zo Švajčiarska, Holandska či Nemecka. V 18. storočí hľadali útočisko pred prenasledovaním v Amerike, a iba tam sa ich komunita v počte asi 200 000 ľudí zachovala dodnes.

Američania ich podľa prostého oblečenia volajú jednoduchí ľudia. Oblečenie je totiž to, čo na amišoch púta ako prvé. Ženy nosia jednoduché jednofarebné dlhé šaty s bielou alebo čiernou zásterou. Na hlave majú trojuholníkovú šatku. Pre mužov sú typické tmavé nohavice, tmavá vesta, košeľa a klobúk. V lete svetlý, v zime tmavý. Či je sparné leto alebo tuhá zima, vždy majú obuté ťažké kožené topánky.

Aj ich príbytky sú jednoduché a bez veľkej výzdoby, hoci sú známi aj svojimi výšivkami a prešívanými prikrývkami.

Na konských povozoch brázdia cesty v Ohiu, Pennsylvánii, Indiane, ale aj v Michigane, Iowe či kanadskom Ontáriu. Niektorí sa presídlili do Strednej Ameriky, kde si v Belize založili osadu San Ignacio.

Ako žije komunita:
Vidiecke komunity amišov, v ktorých je asi tridsať rodín (približne tristo ľudí), žijú ako jedna rodina. Kontaktu s cudzincami sa vyhýbajú. Ak sa dostanete do ich blízkosti, nefotografujte ich. Amiši veria, že fotografie sú v rozpore s biblickým učením o zákaze podobizní, ako sa to píše v knihe Exodus. Okrem toho sú presvedčení, že fotografie sú primárnym zdrojom pýchy a samoľúbosti. Ak zbadajú kameru či fotoaparát, otočia sa, alebo si zakryjú tvár rukami či klobúkom.

Podľa toho, ako prísne zachovávajú tradície, sa amiši delia do troch skupín: nového poriadku, starého poriadku (Old Order) a ešte konzervatívnejšie komunity. Najznámejší a najpočetnejší sú amiši skupiny Old Order.

Ich absolútnou prioritou je rodina, v ktorej má hlavné slovo muž. Rodiny sa navštevujú denne a so vzdialenejšími príbuznými zostávajú v kontakte poštou. Majú aj vlastné noviny - The Budget, ktoré majú 20-tisíc predplatiteľov, z toho je 18-tisíc amišov.

Vzdelanie:
Po anglicky sa učia v škole, kde začínajú chodiť od šiestich rokov. Jednotlivé komunity majú väčšinou vlastné školy, ktoré majú iba jednu miestnosť. Najmä v minulosti však posielali deti aj do verejných škôl, aby spoznávali svet. Vzdelávanie bolo vždy predmetom nezhôd medzi vládou a amišmi. Tí si však nakoniec aj po rozhodnutí Najvyššieho súdu v 70. rokoch právo na vlastné vzdelávanie obhájili. Podstupujú však všetky testy pre základnú školskú dochádzku, v ktorých dosahujú lepšie výsledky než žiaci verejných škôl. Amiši tvrdia, že ich deti strednú školu nepotrebujú, pretože od útleho veku pracujú v domácnosti a na statkoch. Vďaka tomuto spôsobu života majú nulovú nezamestnanosť.

Vzťah k štátu:
Pokiaľ ide o vzťah k štátu, amiši si uvedomujú jeho dôležitosť, no na druhej strane sa od neho dištancujú. Niektorí z nich sa zúčastňujú na voľbách. Jasnú politickú preferenciu pritom nemajú. Ich konzervativizmus ťahá niektorých k republikánom, iní zase uprednostnia sociálne a pacifistické tradície svojej cirkvi a volia demokratov.

V roku 1961 americký daňový úrad rozhodol, že amiši nemusia platiť sociálne poistenie. Ich komunita totiž preukázala, že sa o starších ľudí dokáže postarať sama. Od štátu teda nedostávajú penziu. Daň z príjmu však platiť musia. Keďže odmietajú brannú povinnosť, ešte pred druhou svetovou vojnou im udelili výnimku, aby mohli absolvovať civilnú službu.

Ordnung a meidung:
Kľúčovú úlohu v ich životoch má náboženstvo, z ktorého pramení celý ich životný štýl. Riadia sa príkazmi a vzdávajú sa pozemských pôžitkov, len aby boli bližšie k Bohu. Bohoslužby majú každú druhú nedeľu. Kostoly by ste však v ich obciach márne hľadali, stretávajú sa vždy v dome jednej z rodín. Preto sú ich príbytky postavené tak, aby sa v nich dalo hýbať stenami, a tak sa vytvoril priestor pre trojhodinovú omšu. Pravidlá cirkvi - ordnung, sú záväzné pre všetkých bez výnimky. Ak sa veriaci nepodvolia, musia sa dočasne komunity strániť. Proces stránenia nazývajú meidung. Ak sa nevedia s pravidlami stotožniť, sú exkomunikovaní a nemôžu sa viac kontaktovať ani s vlastnou rodinou.

S bradou a bez fúzov:
V šestnástich až osemnástich rokoch sa amiši vyberú do sveta - vyskúšať si ho. Toto obdobie volajú rumspringa - behať vôkol. Potom sa môžu rozhodnúť, či chcú byť súčasťou svojej cirkvi, alebo odísť. Väčšina z nich sa vracia a nechá sa pokrstiť. Amiši sa ako anabaptisti - novokrstenci, nechávajú totiž pokrstiť až v dospelosti. Bez krstu môžu síce zostať súčasťou komunity, nesmú sa však oženiť.

Sobášiť sa môžu iba medzi sebou, inak sú zo spoločenstva vylúčení.

Podľa starých biblických zákonov si dospelí muži nechávajú narásť bradu. Vyzývajú k tomu aj mladých chlapcov - ak sa to dá, v každom prípade musia mať bradu v manželskom zväzku. Nenosia fúzy. Súvisí to s ich perzekúciou ešte na starom kontinente, európski vojaci sa totiž často hrdili bujnými fúzmi. Ďalším neprijateľným vojenským symbolom sú pre amišov gombíky, ktoré boli na uniformách. Preto nosia košele na viazanie. Od gombíkového zákazu už niektoré komunity upustili, no zips je stále tabu. Ženy nepoužívajú kozmetiku...

Ako prežívajú:
Vo všeobecnosti sa živia najmä farmárčením, no mnohí sú remeselníci. Vyrábajú nábytok, ktorý je medzi Američanmi veľmi vyhľadávaný, alebo bričky, niektorí sú kováčmi, hrnčiarmi či tkáčmi. Keďže je poľnohospodárstvo v poslednom čase v útlme a aj finančné vstupy narastajú, mladí amiši často pracujú v reštauráciách alebo továrňach neďaleko svojich komunít. Niektoré skupiny žijú z turistického ruchu. Benzín je tabu, niektorí však používajú palivo na pohon púmp, ktoré zásobujú kuchyne a kúpeľne tečúcou vodou. Tí, čo majú ložisko zemného plynu priamo na svojom pozemku, si môžu kúriť, mať tečúcu horúcu vodu i jednoduchú chladničku. Zákaz elektrického prúdu sa už tiež trochu zmiernil, zelenú majú napríklad tužkové baterky.

Zakázané je používanie vlastných automobilov, občas však môžu využiť taxíky, autobusy (medzi niektorými komunitami je dokonca pravidelné autobusové spojenie) a vlaky. Absolútny zákaz platí pre leteckú dopravu. Najčastejšie sa prepravujú konskými povozmi a pešky. Nemajú ani telefóny, aspoň nie v domácnosti. V blízkosti komunít sú telefónne búdky, prípadne v urgentných prípadoch využijú telefóny neamišských susedov.

Nevymierajú:
Hoci by sa mohlo zdať, že amiši musia byť na pokraji vyhynutia, nie je to tak. Naopak, ich počet sa zvyšuje, nie je totiž vzácnosťou, že jedna rodina má aj sedem detí. Len v amišskom okrese Lancaster, kde sa odohral pred dvoma týždňami školský masaker, sa počet obyvateľov od roku 1960 viac ako strojnásobil.

Keďže amiši sú potomkami iba niekoľkých stoviek pôvodných prisťahovalcov, genetické poruchy nie sú výnimočné.

Offline miki

• Moderátor
« Odpověď #10 kdy: Září 22, 2012, 02:32:06 dopoledne »
Zdravím.
Dík za osvětlení. Zajímavé informace, mnohé jsem nevěděl.
No jak jsem již psal. Pro mě žádné specifické náboženství a obyčeje (chcete-li filozofii)
..... prostě fanatizmus...... Na jejich obranu platí to co jsem již napsal shora. Tam obdiv, bohužel toho pro mě nepřijatelného je tam mnohem víc.
Miki.

Offline Cajgalamo

• Moderátor
« Odpověď #11 kdy: Září 22, 2012, 02:41:46 dopoledne »
Plenty: podobne ako miki, rád som sa poučil

Miki: Rovnako nemám rád akýkoľvek druh fanatizmu. Určite odmietam také extrémy, ako napr. tie fotografie, telefón, manželstvá iba v rámci komunity...
Zaujímavé je však to, ako ich tento druh náboženského fanatizmu drží viac menej v stave pripravenosti na VP omnoho väčšom, ako zvyšok ameriky. Vedia farmárčiť, chovať, vyrábať odevy, nádoby, nástroje, stavať domy - robia to už niekoľko generácii. A čo je dôležitejšie - vedia fungovať ako komunita! Náramne sa mi pozdáva tiež dominantné postavenie muža. V tejto otázke som prísne konzervatívny.  :)

Anyway, ťažko povedať, kde by celá komunita skončila, nebyť fanatického dodržiavania svojich zásad. V prostredí "amerického sna" by pravdepodobne veľmi rýchlo splynula s konzumným spôsobom života.
"Svet v temných, ale skutočných farbách má väčšiu cenu, ako svet v ružových farbách, ale falošných." Jean Gwenaél Dutourd

Offline Mobile

• Administrátor
    • http://minimalisti.tym.cz/
« Odpověď #12 kdy: Říjen 04, 2012, 08:32:00 odpoledne »
plenty wolfs: Nevíš jestli používaji kola?

Offline plenty

• Moderuje
« Odpověď #13 kdy: Říjen 05, 2012, 09:40:25 odpoledne »
Bicykle nepoužívajú  8)

Okrem iného aj napríklad vodovodné potrubia, syntetické textílie, gombíky, ženy sa nemaľujú - žiadna kozmetika alebo parfumy, nepoužívajú plasty...  Keď sa to tak vezme vo všeobecnosti  majú povolené prírodné materiály vyrábané nepriemyselne.... V posteli matrace naplnené slamou, ktorú menia 2 x ročne...  nemajú autá, v domoch elektrinu ...  ale napríklad mrazák v suteréne u susedov je o.k.   :)   Kľudne cestujú vlakom, prenajmú si auto so šoférom...

alwarez

• Host
« Odpověď #14 kdy: Listopad 04, 2012, 04:58:30 dopoledne »

Offline miki

• Moderátor
« Odpověď #15 kdy: Listopad 04, 2012, 08:11:24 odpoledne »
Zdravím.
Alvarez : Tak co už jsi přemýšlel o tom pomoct nám, kteří neumí anglicky ?
Tak kdyby ty titulky byly české to by bylo žůžo. To já jen tak alibabo naokraj. Nemusíš ale mohl bys.
Podle mně by to bylo velmi zajímavé.
Miki.

Offline Saladin

• Moderuje
  • I' ll be back!
« Odpověď #16 kdy: Listopad 04, 2012, 10:13:33 odpoledne »
Miki: Prosil jsem Alibabu o pomoc s Amishi v SZ a po e-mailu. Odmítnul s tím že Amishové jsou, dle jeho názoru, debilové.

Tak jsem ho požádal, aby se spojil s týmem Dr. Marcina Jakubovského (www.opensourceecology.org), který vyrábí prototypy, výrobní dokumentaci a výrobní postupy 40-ti strojů potřebných pro civilizaci. Rád bych se do tohoto projektu zapojil s naší partou, kterou dáváme dokupy. Také žádná reakce.

Smiř se s tím, že Alibaba alias Alvarez není schopen spolupráce s kýmkoliv. Umí jen dávat na odiv svou genialitu, prudit OT kecy, neustálým omíláním svých oblíbených "pravd" a podobně.

fallout

• Host
« Odpověď #17 kdy: Prosinec 24, 2012, 03:49:28 odpoledne »
 řekl bych že tohle je nevýstižnější  http://www.youtube.com/watch?v=lOfZLb33uCg   ;D ;D ;D ;D

Offline stepan-hawk

• Teoretik prepper
« Odpověď #18 kdy: Prosinec 24, 2012, 08:22:24 odpoledne »
Řekl bych jen tři postřehy:
1) amišové jsou separatisté - nechtějí se spojovat s lidmi kolem a tak by vzájemná manželství nebyla možná.
2) používají techniku, kterou se svými zvyklostmi a prostředky nejsou schopni vyrobit. nějak si nedokážu představit amiše, kteří si sami vyrábí železo. Ale možná o amiších vím málo.
3) Myslím, že při své povaze a přístupu by je brzy někdo vykradl. Jsou to dle mne horší pacifisté než já. A o mně někteří lidé tady tvrdí, že jsem na té špatné straně hranice. :-)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

sofie

• Host
« Odpověď #19 kdy: Září 03, 2013, 12:55:27 odpoledne »

Offline plenty

• Moderuje
Re: Amišové
« Odpověď #20 kdy: Říjen 10, 2016, 01:40:36 odpoledne »
Smejú sa im, no sú to jediní ľudia na svete, ktorí nemávajú rakovinu

Experti na zdravie preskúmali ich stravovanie a životný štýl a následne učinili šokujúci objav.
Podľa súčasnej štúdie publikovanej v Žurnále príčin a kontroly rakoviny (Journal of Cancer Causes and Control), sú Amišovia v Amerike najzdravšou komunitou ľudí. Zároveň sú jediní, medzi ktorými sa súčasnosti nevyskytuje jediný prípad rakoviny. Ako to títo ľudia dokázali?

Vedci z Univerzity v Ohio preskúmali, ako uvedená komunita žije. Prišli na to, že vôbec nevyužívajú výdobytky „modernej“ medicíny, žijú tradičným životom a napriek tomu zdravím priam prekypujú.

Čo sa týka rakoviny, tak okrem ojedinelých prípadov (zaznamenaných v minulosti) ňou takmer nikdy netrpia.

To isté platí o mnohých ďalších civilizačných ochoreniach ako sú cukrovka, obezita či dnes tak rozšírené alergie a iné autoimunitné ochorenia.

Vedci sa preto zamerali na ich spôsob života, o ktorom predpokladajú, že by mohol byť príčinou absencie uvedených ochorení.

zdroj: http://domacaliecba.sk/smeju-sa-no-su-jedini-ludia-svete-ktori-nemavaju-rakovinu/

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
« Odpověď #21 kdy: Říjen 10, 2016, 02:05:17 odpoledne »
No to je zajímavé, ale asi není pravda, že to jsou jediní lidé na světě, kteří nemívají rakovinu. Stejné tvrzení jsem četla i o kmeni Hunza, který prý netrpí rakovinou proto, že ve velkém množství konzumují meruňky (a mají dost pohybu atd.).
http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/6557-dozivaji-se-120-let-rodi-deti-do-65-let-a-nikdy-nemaji-rakovinu-jak-to-delaji

Offline votroubek

• Praktikující prepper
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
« Odpověď #22 kdy: Říjen 10, 2016, 02:38:57 odpoledne »
K amyšům... Jsou to skvělí řemeslníci a vyrábějí suprový vercajk za koně, i bryčky.
Sám jsem viděl jejich práci a i když jedou furt ve whitwortech, je to nádhera.Jednou bych tam chtěl.....jen na čumendu. Všichni jsou dlouhověcí, páč je neotravujou úředníci, nic hlubšího v tom nebude.

Offline plenty

• Moderuje
« Odpověď #23 kdy: Říjen 10, 2016, 11:08:40 odpoledne »
Keď sme pri tej strave tak prečítajte si tento článok:

Strava slovenských horalov vo svetle dnešných názorov na racionálnu výživu

http://jozefmarecmudr.blog.sme.sk/c/435017/strava-slovenskych-horalov-vo-svetle-dnesnych-nazorov-na-racionalnu-vyzivu.html

Offline Safama2

« Odpověď #24 kdy: Prosinec 13, 2016, 06:46:31 odpoledne »
Já jsem se s Amiši setkal osobně ve Wisconsinu. Velice příjemní a obětaví lidé. Samozřejmě soudím jen z krátkého pobytu v jejich komunitě.  :)
Jejich čokoláda? Kam se hrabe Milka a jí podobné! :D