Autor Téma: Podivuhodná zahrada Igora Ljadova  (Přečteno 2195 krát)

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Podivuhodná zahrada Igora Ljadova
« kdy: Červenec 08, 2015, 07:53:04 odpoledne »
Asi jsem to zde kdysi vkládala, ale pro ověžení dávám znovu.

http://leva-net.webnode.cz/products/podivuhodna-zahrada-igora-ljadova/

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Podivuhodná zahrada Igora Ljadova
« Odpověď #1 kdy: Červenec 08, 2015, 07:56:05 odpoledne »
Podivuhodná zahrada, která jen koluje internetem, ale nikdo ji nedělá.  ;D ;D ;D

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Podivuhodná zahrada Igora Ljadova
« Odpověď #2 kdy: Červenec 08, 2015, 08:00:32 odpoledne »
Proč si myslíš, že to nikdo nedělá? ;D
Až budu budovat zahradu, tak určitě takto.

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re: Podivuhodná zahrada Igora Ljadova
« Odpověď #3 kdy: Červenec 08, 2015, 08:06:57 odpoledne »
Vyvýšené záhony dělá dneska každej  ;D

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Podivuhodná zahrada Igora Ljadova
« Odpověď #4 kdy: Červenec 08, 2015, 08:09:02 odpoledne »
Anakin
presne tak.tusim aj Ormien pisala ze ma vyvysene zahony a na vrch doklada pokosenu travu atd
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re: Podivuhodná zahrada Igora Ljadova
« Odpověď #5 kdy: Červenec 08, 2015, 08:10:38 odpoledne »
Tie vyvýšené záhonky nie sú všemocné. Majú dve výhody. Že sa človek nemusí až tak zohýbať, a keď potrebujete pestovať na bažine.
 Sa pozrite na tie fotky, pol záhrady sú len chodníky. A vyvýšené záhony treba až tri krát tolko polievať. A to nevravím o piesčitej pôde.

V našich podmienkach sú ovela výnosnejšie a menej náročné spôsoby, ako pestovať. Len ludia neustále hladajú skratky. Vždy sa v permakultúre kecá kopa sračiek a omáčok, https://www.youtube.com/watch?v=g519Hl_L8Ek ale vždy sa zabúda pripomenúť, že pestovanie a chovanie je v prvom rade drina a drina. A jedno, ako to zabalíte...
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re: Podivuhodná zahrada Igora Ljadova
« Odpověď #6 kdy: Červenec 08, 2015, 08:13:45 odpoledne »
Taky mám pár takových záhonů, ale rozhodně takto nechci pěstovat všechno.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Podivuhodná zahrada Igora Ljadova
« Odpověď #7 kdy: Červenec 08, 2015, 08:15:18 odpoledne »
To máte takovou zahradu nebo jen pár vyvýšených záhonů? To je totiž velký rozdíl. ;D ;D

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re: Podivuhodná zahrada Igora Ljadova
« Odpověď #8 kdy: Červenec 08, 2015, 08:27:59 odpoledne »
Nedělej blbýho, viděl jsi je  ;D

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Podivuhodná zahrada Igora Ljadova
« Odpověď #9 kdy: Červenec 08, 2015, 09:59:21 odpoledne »
Vyvýšené záhonky mají jen jednu jedinou relevantní výhodu, která má vliv na úrodu, a tou je prohřívání půdy.
Trpajzlík ljadov to má pěkně udělané, nelze mechanicky pracovat na půdě a tedy vše ručofučo.
Závlahu má, transport živin zvládl také, takže tam je velice málo neznámých, či proměnných.
Chtěl bych brnknout na téma mechanizace, versus zahrada. Já to tak mám.,... Vlezu do traktůrku, 25 koní,jmenuje se dong feng, vulgo čankajškovy saně.
Zapojím rotavátor a zarotavátoruju všechnu biomasu, co jsem nasypal na zahrádku.Biomasu, tedy kompost nebo hnůj navezu velkým traktorem, co má lžíci jeden kubík, hnůj kleštěma na hnůj  na dvě tuny hnoje. Zahradu mám tedy pohnojenou za dvě tři hodinky nadstandartním množstvím 15 kg na metr čtverečný, jednou za dv1a roky...
Neořu, nemám pluh.Rotavátor vytvoří nadýchaný, provzdušněný záhon, široký metr třicet, oddělený se sousedním malou rýhou.Je to japonský typ, značky kubota, se zahnutýma kudlama, třicet pět centimetrů hluboko tu půdu změním v mletý kafe. Ta pekelná dřina se dá změnit v pár hodin hrkání.
Letos naposledy koukáme na plevel na třetině zahrady, příště už ne.
Proč dong feng a ne kubota.
Takže, df má redukční převodovku, dva hydraulické okruhy, zapinatelný přední náhon, servořízení, ekspézetku, chcete li,a hlavně váhu 1650 kilo.Ta váha je důležitá, je to o tažné síle.Má dvě možnosti otáček vývodového hřídele, tedy 540 a 1000....
Dva hydraulické okruhy jsou fajn na štípačku polen i aktivní nářadí, jako mám já, v předu nesenou vyžínací sekci do sadu a vzadu nesu mulčovač.
Jeden okruh žene hyFromotor a druhý zvedá celý ten vergl na pístnici, skrze přejezdy a otáčení.
Mám za to štěpkovač do 6 centimetrů na jemnou agroštěpku, pobere ji i můj automatický kotel.
Mám za to mulčovač, proorávač brambor a budu kupovat sazeč brambor a přesný secí stroj.
Mám tam kouli na automobilový přívěs a utáhnu v pohodě dvě tuny.V terénu, na rovince roztáhnu svůj šestitunový traktor...
To je rozdíl, mezi přemotorovanou kubotou a dong fengem. Tažná síla a dospělost. Já kubotu měl a prodal jsem ji.Měla 22 koní a vážila 6 metráků. Větší kubota, která by mi vyhovovala stojí 400 tisíc, 250 ojetá.
Čankajšek stál 140000 bez daně fungláč a po čtyrech letech mordování jede stále stejně  s neuvěřitelnou porcí motohodin.Na silnici to jede téměř 40 kilometrů v hodině a na zadních rjamenech, tedy tříbodovém nosiči nářadí odvezu pohodlně balík sena, vážící ke třem metrákům napíchlý na špichélu samodoma.
Je to univetzální kámoš, kterej bude na soudek nafty připravovat záhumenek po dobu deseti let.A z lesa doveze dva kubíky dříví ve spotřebě od půl do litru na motohodinu.
Při výběru nářadí je třeba být opatrný, stojí to peníze, ty pokusy a omyly.
Nepíšu to proto, abych zde Demonstroval nějaké strojní vybavení, to mám skrze povolání, ale pro vykreslení ulehčení dřiny..

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Podivuhodná zahrada Igora Ljadova
« Odpověď #10 kdy: Červenec 08, 2015, 11:39:57 odpoledne »
Mám svou malou zahradu doma (6 x 10 m) z vyvýšených a vysokých záhonů z několika důvodů:
1) do základů při jejich vytváření ukládám dřevo, tj. záhon se vybere v hloubce cca 25 cm pod původní povrch. Dřevo nasákne vodu, takže se zachytí v půdě více vlhkosti, a pracuje, takže udržuje půdu nad sebou kypřejší, skýtá potravu rostlinám a chutná žížalám.
2) vyšší záhony se podstatně lépe obsluhují. Přes okraje se hodí kus prkna, který vytvoří sedačku. Vzápětí mohu prkno použít přes a nohu opřenou nad záhonem mám výš a snáze se sehnu k práci. Ze začátku se mi to jevilo jako nepodstatná výhoda, kterou postupně oceňuju stále víc a víc:)
3) snáze se brání prorůstání plevele z cestiček
4) záhony se nezdupávají směrem od cestiček. Je-li vše v jedné úrovni, postupně se cestičky stále více rozšiřují, jak člověk šlape vedle. Okrajové rostliny záhonů se méně sešlapávají a člověk má obecně menší tendenci do záhonů stoupat, takže se nezdupávají, a nemusí se tedy rýt (dle potřeby se jen nakypří motykou/ploskořezem, příp. se rozhrábnou při sklizni hlíznatých/kořenových plodin).
5) vzhledem k pěstování jakonů, ocy, batát, hrachoru hlíznatého apod. hlíznatých a kořenových plodin se kopčení provádí dosypáváním materiálu. Záhony jsou tedy zpracované hlouběji (cca 50 cm) a dle potřeby z nich lze hlízy/kořeny snáze dobývat - např. černý kořen - po odšroubování jedné stěny.
6) záhony mají sloužit v zimě jako kryté záhony. Rámy krytu by měly víc vydržet, když leží na dřevěném "límci" než kdyby ležely na zemi.
7) kterýkoliv vyvýšený záhon může na jaře, když loňské vrstvy sednou, sloužit jako pařeniště. Stačí přes něj přeložit desky skla nebo plexiskla. Tím se také přiblížím své představě zahrady přístupné běžně slepicím.
8 ) tmavé dřevěné rámy se lépe prohřívají
9) vyvýšené záhony obecně dělám tak, že se mírně svažuji ke středu, takže voda nemá tendenci odtékat ze záhonu pryč jako u normálních záhonů, kde se cestičky časem sešlapou níž a člověk zalívá cestičky.
10) při pokládání kapkové závlahy by na rozvod vedoucí po obvodu zahrady měl být zapojený každý záhon jednou smyčkou, která se bude dát samostatně zavřít podle typu osevu. Např. ocu nebo batáty stačí i za těchto veder zalít 2x týdně, zatímco jakon nevydrží bez zalívání ani den.
11) mohu si určit, jakou půdu ten který záhon bude mít. Na sprašovém základě tak mám záhony pískové, vápenité (zásadité), rašelinové (kyselé) a "normální".

Nevýhody:
1) postavení záhonů je pracné a náročné na materiál (prkna), záhony se postupně musí obnovovat.
2) v okrajích se rádi schovávají plzáci. Po jedné dávce hlístic ale stačilo okraje záhonů zasypat popelem.

Pocitově mi vyvýšené záhony vyhovují lépe, možná proto, že je měla na zahradě i babička. Ale je to jednoznačně záležitost malých zahrad. Samozřejmě nemá smysl do nich sázet obilí apod. Já v nich mám ale i kukuřice, i když vždycky jen pár pokusných rostlin.

Mimochodem, na panu Ljadovovi mi něco nesedí, jen jsem zatím nepřišla na to, co to je. Je něco divného, falešného v obrazu, který prezentuje, ...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re: Podivuhodná zahrada Igora Ljadova
« Odpověď #11 kdy: Červenec 09, 2015, 08:59:43 dopoledne »
Pekne si to rozpísala. Ano, na hranie sú vyvýšené fajn. Na Ljadovovi je podozrivý ten text, ktorý dáky amatér upatlal pomocou translátora.  ;D
A druhé, že je schválne taký maličký, aby zelenina pri nom vyzerala obrovská. Takže zabudli k Liadovovovi priložiť škatulku od zápaliek, ako sa to bežne robí...  :o
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re: Podivuhodná zahrada Igora Ljadova
« Odpověď #12 kdy: Červenec 09, 2015, 09:04:56 dopoledne »
Rozmýšlam urobiť žene pár vyvýšených záhonkov z takýchto plotových betónových dielcov. U nás to jeden vyrába, a má aj druhú triedu. Nevyšlo by to drahšie, ako drevo.
A hlavne bolo by to na veky...  ::)
http://www.bau-eko.sk/eko-bau-web/index.php?option=com_content&view=article&id=3&Itemid=3
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Podivuhodná zahrada Igora Ljadova
« Odpověď #13 kdy: Červenec 09, 2015, 09:18:30 dopoledne »
Jen to zkomplikuje vyjednávání tvých dětí až prodaji tvůj dům s pozemky, protože nový majitelé to nebudou chtít a budou chtít slevu.:)


Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: Podivuhodná zahrada Igora Ljadova
« Odpověď #14 kdy: Červenec 09, 2015, 10:18:52 dopoledne »
taky mám problém u vyvýšeních záhonu že tam raptoři nejdou a že se tam rozjíždějí pomalu ale jistě slimácí prevíti.... Jinak vyvěšené záhony po ostnatých stránkách sou dobré..
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re: Podivuhodná zahrada Igora Ljadova
« Odpověď #15 kdy: Červenec 09, 2015, 10:31:28 dopoledne »
U nás, čo sa riadne na jeseň nepoorie, a na jar nepobráni, tak sa premení na spleť krčačincov a myších a hraboších chodieb. Trošku teraz pomohli prasátka, ale nie je to až také ideálne...
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Podivuhodná zahrada Igora Ljadova
« Odpověď #16 kdy: Červenec 09, 2015, 12:03:11 odpoledne »
Na úplný spodek vyvýšeného záhonu můžeš dát pletivo, aby se do toho krtci a hraboši neprohrabávali...
Kdyby chtěly děti dům prodat, budou vyvýšené záhony plus - není třeba je rýt a i po odstranění okrajů a rozhrabání hlíny bude zahrada mít kvalitnější půdu než ostatní běžné pozemky v této lokalitě.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Podivuhodná zahrada Igora Ljadova
« Odpověď #17 kdy: Červenec 14, 2015, 07:44:38 dopoledne »

Citace
Proč? Třeba z toho důvodu, že co funguje na jednom místě, to nefunguje na jiném? Zahrádka Igora Ljadova koluje na netu už roky, ale ještě se to v našem klimatu nikomu nepodařilo zreplikovat. Asi v tom bude nějaký háček, že?

https://www.youtube.com/results?search_query=Игорь+Лядов

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Podivuhodná zahrada Igora Ljadova
« Odpověď #18 kdy: Červenec 14, 2015, 07:58:30 dopoledne »
Citace známého permakulturisty... ::)

Nejlepší je vše vyzkoušet, vzít si z toho co každému vyhovuje... :bee:

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Podivuhodná zahrada Igora Ljadova
« Odpověď #19 kdy: Červenec 14, 2015, 09:16:40 dopoledne »
Už jsem rozklíčila jednu věc, která mě na Ljadovových prezentacích zaráží - všude jsou snímky typu "Ljadov a záhonky", "Ljadov a zelí", "Ljadov a mrkev"... Už začínám mít těch věčných "selfíček" dost... Copak se už nenajde nikdo, komu jde čistě o věc?
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re: Podivuhodná zahrada Igora Ljadova
« Odpověď #20 kdy: Červenec 14, 2015, 10:46:46 dopoledne »
Ljadov je celebrita no...

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Podivuhodná zahrada Igora Ljadova
« Odpověď #21 kdy: Červenec 14, 2015, 10:54:06 dopoledne »
Většina lidí si neuvědomuje, že svou přítomností ty snímky kazí. A tohle je zrovna parádní příklad...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Podivuhodná zahrada Igora Ljadova
« Odpověď #22 kdy: Červenec 14, 2015, 11:20:03 dopoledne »
z fcb

Citace
Já bych řekl, že pěstuje pěkně. Nevýhoda vyvýšených záhonů je především v jejich pracnosti a spotřebě materiálů, ale jinak jsou fajn. To přehnojení tam je zřejmé. Na focení super, ale klidně bych se vsadil, že třeba do normy udávající maximální obsah dusičnanů v zelenině by se nevešel. Také trvanlivost takové zeleniny bude při uskladnění horší. Pak je tam i to rozdílné klima, díky kterému mu to tak pěkně naroste.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Podivuhodná zahrada Igora Ljadova
« Odpověď #23 kdy: Červenec 14, 2015, 12:23:01 odpoledne »
Je to fakt na steroidech........Indikátorem dusičnanů je dřeň v mrkvi.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Podivuhodná zahrada Igora Ljadova
« Odpověď #24 kdy: Červenec 14, 2015, 07:09:29 odpoledne »
Dají se ty dusičnany nějak objektivně a jednoduše (levně) měřit?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Podivuhodná zahrada Igora Ljadova
« Odpověď #25 kdy: Červenec 14, 2015, 07:23:18 odpoledne »
Existují papírky na stanovení dusičnanů, ale nevím, jestli to funguje i v zelenině. A Ljadov nemusí hnojit dusičnany, může hnojit organickým dusíkem (aspoň to naznačují i odkazy na jím doporučovaná hnojiva - hnůj, slepičince, jíchy) - možná je opravdu dobrej, co já vím... Nebo má vybraný extra velký odrůdy, aby to na fotkách vypadalo dobře. Netuším, kde je tady zakopanej pes...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Podivuhodná zahrada Igora Ljadova
« Odpověď #26 kdy: Červenec 14, 2015, 08:09:26 odpoledne »
Lze tím rozlišit organický dusík (močovinu, hnůj, ...) a anorganický (ledek)?
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Podivuhodná zahrada Igora Ljadova
« Odpověď #27 kdy: Červenec 14, 2015, 08:12:46 odpoledne »
Primorskij kraj (u Vladivostoku) není nic extra..

Je trochu jižněji než my (Vladivostok = 43° severní šířky, Brno 49° severní šířky), takže tam bude trochu tepleji než u nás, více srážek, teplejší zima..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: Podivuhodná zahrada Igora Ljadova
« Odpověď #28 kdy: Červenec 14, 2015, 08:27:08 odpoledne »
Kamarád se vrátil z vladivostoku a přinesl mi pár nových knížek....je to king
Ljadov na cestách
Ljadov od A do Z
Ljadov cesta k úspěchu
Ljadov o mne beze mne
Ljadov mých 8 synů
Ljadov zakládáme sad a chmelnici
Ljadov  můj životopis
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Podivuhodná zahrada Igora Ljadova
« Odpověď #29 kdy: Červenec 14, 2015, 08:28:46 odpoledne »
Jestli má syny tak velké jak tu zeleninu...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Podivuhodná zahrada Igora Ljadova
« Odpověď #30 kdy: Červenec 14, 2015, 08:38:36 odpoledne »
Kruci. To je grafoman. Na něj nemám. ;D

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Podivuhodná zahrada Igora Ljadova
« Odpověď #31 kdy: Červenec 14, 2015, 08:43:53 odpoledne »
Nejmenuje se ten pán civilním jménem Zlatoslav Lockhart?
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: Podivuhodná zahrada Igora Ljadova
« Odpověď #32 kdy: Červenec 14, 2015, 09:09:49 odpoledne »
Jestli má syny tak velké jak tu zeleninu...
a jestli má tu chmelnici...
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Podivuhodná zahrada Igora Ljadova
« Odpověď #33 kdy: Červenec 14, 2015, 09:27:07 odpoledne »
Na chmel je potřebná železitá půda jako v okolí Žatce. Všude jinde vyroste něco podivného, ne opravdový chmel..
I Japonci dováží Žatecký chmel, ta moje ho tam prodávala..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Podivuhodná zahrada Igora Ljadova
« Odpověď #34 kdy: Červenec 14, 2015, 10:09:43 odpoledne »
Nejmenuje se ten pán civilním jménem Zlatoslav Lockhart?

Opravdu se jmenuje Igor Ljadov.. Určitě bychom si s ním rozuměli..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)