Autor Téma: Práce s kosou  (Přečteno 2932 krát)

reset

  • Host
Práce s kosou
« kdy: Srpen 18, 2012, 08:02:25 dopoledne »
Umíte pracovat s kosou?

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Práce s kosou
« Odpověď #1 kdy: Srpen 18, 2012, 01:27:09 odpoledne »
Jo

slnko

  • Host
Re:Práce s kosou
« Odpověď #2 kdy: Srpen 22, 2012, 11:39:29 dopoledne »
Jen na rovince.

bramborak

  • Host
Re:Práce s kosou
« Odpověď #3 kdy: Srpen 22, 2012, 12:14:40 odpoledne »
Jaké hrábě jsou nejlepší na posekanou trávu?

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Práce s kosou
« Odpověď #4 kdy: Srpen 22, 2012, 01:19:23 odpoledne »
Jaké hrábě jsou nejlepší na posekanou trávu?
Dřevěné a nebo plastové.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Práce s kosou
« Odpověď #5 kdy: Srpen 22, 2012, 06:29:24 odpoledne »
S kosou moc neumim. Jde mi to jen,kdyz je trava hodne vysoka.:(

Glochu: Co je lepsi drevene a nebo plastove hrabe?

Ja pouzivam zelezne,protoze mam maly pozemek,tak to jde rychle. Tedy ja hrabe ani nepouzivam.:)
Az budu mit zvirata,tak budu muset chodit pro travu,tak budu muset zacit pouzivat hrabe. Zajima mne zivotnost. Asi platove vic vydrzi nez drevene?

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Práce s kosou
« Odpověď #6 kdy: Srpen 22, 2012, 06:35:54 odpoledne »
Plastovým  praskají zuby a nejdou opravit - dřevěné vydrží dýl, ale musíš se o ně starat, jinak je po nich. Takže záleží na tvém přístupu k nim.

Offline Prof

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 900
  • člověk
Re:Práce s kosou
« Odpověď #7 kdy: Leden 07, 2013, 08:57:53 dopoledne »
až se stydím přispívat s takovou pitomostí.... ale...nedalo mi to.

Na posekanou trávu a seno volit rozhodně hrábě dřevěné (plastové) takové ty klasické, s širokými mezerami mezi jednotlivými kolíky. Důvod je jedna váha hrabí a jednak technika hrabání.

hrabe se tak, že se hrábě drží u těla téměř kolmo k zemí, (takže kolíky jsou téměř rovnoběžně se zemí)
a nehrabe se po zemi, ale jakoby klouže nad ní. Tráva se  nadzvedává a přesouvá na stranu, vzniká pás sena a pás země, jak se kráčí po louce. Pak se jen ten pás trávy zužuje a zužuje jak se seno suší a přehazuje... Nikdy, opakuji nikdy se dřevěné hrábě nepoužívají na "klasické hrabání" ulámaly by se zuby.

Železné hrábě se v nouzi také dají použít (ale jsou těžké) a mají husté zuby, rychle se zahltí. Železné se používají na trávníku pouze na jaro k vyhrabávání staré trávy (vytrhání mechů a provzdušnění) tam se normálně hrabe "zapíchnutím" kolíku do trávníku a pohybem k sobě.

Pro úplnost dodávám, že jsou v prodeji také hrábě drátěné, které tvoří takový vějíř odpružnených drátů. Tohle jsou hrábě na udržování nízkého trávníku na rovném terénu. Seká se zpravidla sekačkou...Hrabe se normálně a je to s nimi velmi pohodlné. Jsou vhodné též pro hrabání listí na podzim na nízké trávě...

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Práce s kosou
« Odpověď #8 kdy: Leden 07, 2013, 12:19:31 odpoledne »

hrabe se tak, že se hrábě drží u těla téměř kolmo k zemí, (takže kolíky jsou téměř rovnoběžně se zemí)
a nehrabe se po zemi, ale jakoby klouže nad ní. Tráva se  nadzvedává a přesouvá na stranu, vzniká pás sena a pás země, jak se kráčí po louce. Pak se jen ten pás trávy zužuje a zužuje jak se seno suší a přehazuje... Nikdy, opakuji nikdy se dřevěné hrábě nepoužívají na "klasické hrabání" ulámaly by se zuby.
Pěkně popsané, obrátit železnýma hráběma třeba 4000m čtverečních posečené louky je na svalovou horečku

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Práce s kosou
« Odpověď #9 kdy: Leden 07, 2013, 12:29:41 odpoledne »
Měl jsem na sušení sena také plastové hrábě a žádné zuby jsem neulámal.. Bravo Proof, skvěle popsáno!
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Práce s kosou
« Odpověď #10 kdy: Leden 07, 2013, 01:02:55 odpoledne »
Na 4000 m čtverečních by se už vyplatilo udělat za koně jednoduchou obracečku ne?
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Práce s kosou
« Odpověď #11 kdy: Leden 07, 2013, 01:06:15 odpoledne »
Mam 4 děti a manželku :-), dělali jsme i přes 6 tis. metrů, když jsme měli hodně dobytka, těď  už to není potřeba, ale ty 4000 byly tak zhruba co jsem dokázal 2x za den obrátit ručně i sám. Ale s Brufenem.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Práce s kosou
« Odpověď #12 kdy: Leden 07, 2013, 01:07:30 odpoledne »
Měl jsem na sušení sena také plastové hrábě a žádné zuby jsem neulámal.. Bravo Proof, skvěle popsáno!
Ten plast jak stárne tak křehne - po čase to začne padat.

štika

  • Host
Re:Práce s kosou
« Odpověď #13 kdy: Leden 14, 2013, 12:31:02 dopoledne »

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2710
Re:Práce s kosou
« Odpověď #14 kdy: Leden 15, 2013, 11:20:07 odpoledne »
viem narábať s kosou na kosenie trávy a kosenie obilia .....  a tiež z kosou vz.58 ;)   
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline alcarmo

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 38
Re:Práce s kosou
« Odpověď #15 kdy: Červen 03, 2015, 09:45:37 odpoledne »
Myslím že ideální jsou hrábě dřevěné, když ulomíš kolík vyřežeš si nový ze střemchové větvičky (je pružná neláme se) Tak mě to naučil děda  ;)

Offline Goof

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 489
    • Goofy's vintage workshop
Re:Práce s kosou
« Odpověď #16 kdy: Červen 04, 2015, 06:22:34 dopoledne »
Máme doma několik hrábí a jsou asi min. cca 25 let starý, všechny ze dřeva, jejich životnost je neuvěřitelná, děláme s nimi každý rok 3-4 za sezónu kolem 1000m2 a za celou dobu se měnila jen jedna násada a několik zubů (zuby si děláme doma sami). Když to shrnu poměr cena/výkon, tak za mě určitě bych šel do dřevěných.

Pokud někdo sháníte hrábě doporučuji se zeptat někoho v okolí (hospoda) odkud bere hrábě, u nás v sousední vesnici je chlapík, který vyrábí dřevěné násady na různé nářadí a prodává i hrábě celý nebo náhradní díly. Cena je sice o něco málo vyšší, ale kvalitativně jsou úplně někde jinde, než ty ze supermárketu :-)
"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7538
Re:Práce s kosou
« Odpověď #17 kdy: Červen 05, 2015, 12:22:11 dopoledne »
Staré kosiská bývali často okované. A tie vydržali hodne. Mám také asi 40 ročné, a kosím s ním teraz každý deň, a drží.... :D
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.