Autor Téma: Státní bankrot  (Přečteno 922 krát)

Offline stepan-hawk

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Státní bankrot
« kdy: Červenec 09, 2015, 06:13:09 dopoledne »
Tak vám nevím. V tom článku, který doporučil Plenty o Řecku je informace, že dluh větší než 110% HDP je považován za nesplatitelný. Tak jsem se podíval, které všechny země se v této skupině nacházejí a docela jsem koukal.
A to hlavně proto, že jsem nejdříve našel jiný údaj. tam se jednalo o tzv zahraniční dluh tady součet zahraničního dluhu státu a zahraničních dluhů občanů a firem.

Takže státní dluh: (první číslo je velikost dluhu, druhé číslo procento vzhledem k HDP)
 Japan 9,872 214.30%
 Greece 436 161.30%
 Italy 2,334 126.10%
 Portugal 297 119.70%
 Singapore 370 111.40%
 Belgium 396 99.60%
 France 2,105 89.90%
 United Kingdom 2,064 88.70%
 Spain 1,228 85.30%
 Egypt 479 85%
 Canada 1,206 84.10%
 Germany 2,592 81.70%
 United States* 17,607 73.60%
 Netherlands 488 68.70%
 Brazil 1,324 54.90%
 Poland 434 53.80%
 India 995 51.90%
 Pakistan 283 50.40%


Jak to, že je někdo ochoten ještě půjčit Japonsku? :-)
A dalších několik zemí je také v nesplatitelné části.

(Mimochodem celkem ucházející výsledek Spojených států je daný tím, že jsou započítány dluhy jen centrální vlády. Kdyby se započítaly i dluhy jednotlivých států, tak to naroste o zhruba 25%.)


A podle zahraničního dluhu: (údaj je procento vzhledem k HDP)
Luxembourg 3,443
Iceland 724
United Kingdom 406
Sao Tome and Principe 349
Hong Kong  334
Netherlands  316
Belgium 266
Guinea-Bissau 722 259
Monaco 240
Switzerland  229
Portugal  223
France 222
Burundi 202
Austria 200
Sweden 187
Denmark  180
Greece 174
Spain 167
Puerto Rico  164
Republic of the Congo  155
Seychelles 147
Germany  145
Norway 141
Cyprus  129
New Zealand 126
Italy 124
Democratic Republic of the Congo 122
Hungary 115
Comoros  115

Tedy že tam bude Burundi, Seyšely Itálie a Portugalsko.... to jsem prosím čekal. Ale to, že na tom bude skoro nejhůře Velká Británie a že do téhle skupiny bude patřit většina Evropy.... to jsem nečekal. Francie, Německo, Benelux, Středomořské státy (s výjimkami postJugoslávských a Albánie) a Skandinávie s čestnou výjimkou Finska (které má "jen" 94) Ze států bývalého Sovětského bloku se do této sbírky dostal jen jediný - Maďarsko. (A vzdáleně ho olizuje platebně neschopná Ukrajina s 81%) Tak vám nevím co si o tom myslet. Vypadá to, že lidé z východního bloku přece jen nejsou tolik zvyklí žít na dluh.

Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re: státní bankrot
« Odpověď #1 kdy: Červenec 09, 2015, 08:04:02 dopoledne »
Takové Německo pomalu začíná hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. V pohodě splácí úroky a proto mu bankrot nehrozí. Je to ekonomický tahoun. Itálie, Portugalsko, Španělsko rozhodně tahouny nejsou a problém se splácením úroků tam existuje. Čím nižší rating, tím nižší ochota věřitelů půjčovat. USA má rating vysoký, asi proto že je to prostě USA. 28% jejich dluhu má zahraničí, většinou asi Čína, 50% vlastní FED, který jen tiskne jak píše Setik. Zbytek je rozloženo do menších vládních i nevládních subjektů.

stepan-hawk: Všechny tvoje překlepy o procentech HDP jsem opravil ze zkratky DPH (daň z přidané hodnoty) na HDP (hrubý domácí produkt)

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: státní bankrot
« Odpověď #2 kdy: Červenec 09, 2015, 08:53:09 dopoledne »
Setik to napsal podle mě velice správně, když to zjednoduším, peníze dávno neodrážejí skutečný stav hodnoty jednotlivých ekonomik (kapitálu v daných ekonomikách). Neboli jinak, pokud tomu tedy dobře rozumím, hdnota akcií neodpovídá reálné hodnotě podniků, které představují a navíc celková hodnota burzy je nafouklá deriváty, které nepředstavují v reálu vůbec nic, jen to vůbec nic je set sakra drahý....

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re: státní bankrot
« Odpověď #3 kdy: Červenec 09, 2015, 11:08:07 dopoledne »
A kto to všetkým požičiava? Všetci majú dlhy. Nie?  ::)

Je to ako v tom starom ale poučnom vtipe:

..... Časy sú zlé, každý má dlhy a všetci žijú na pôžičku. Jedného dňa sa v mestečku zjaví nemecký turista a zastaví pri malom hotelíku. Požiada majiteľa, aby mu ukázal izby, možno by si jednu prenajal. Majiteľ mu dá kľúče od niekoľkých izieb a vypýta si 100 Euro kauciu. Vtedy to začne:
1. Akonáhle návštevník zmizne na schodisku, zoberie hoteliér 100 Euro a uteká k susedovi - mäsiarovi, aby zaplatil dlh za mäso
2. Mäsiar so stoeurovkou beží na dolný koniec dediny a zaplatí farmárovi na miestnom statku za dobytok
3. Farmár sa ponáhľa zaplatiť splátku za krmivo a prenájom políčka na miestnom roľníckom družstve
4. Predseda družstva zoberie 100 Euro, beží do krčmy a zaplatí sekeru
5. Krčmár zaplatí prostitútke, ktorá mu dovtedy dávala na dlh
6. Prostitútka uteká naspäť do hotelíka a zaplatí účet za izbu, do ktorej chodila uspokojovať svoju klientelu
7. Hoteliér položí bankovku na recepčný pult.
Práve vtedy zíde dolu po schodoch nádejný hosť, povie že sa mu žiadna izba nepáčila, zoberie si svojich 100 Euro a odíde z mesta....
=> nikto nič nevyrobil
=> nikto nič nezarobil
=> všetci zúčastnení sa zbavili svojich dlhov a s veľkým optimizmom sa pozerajú do budúcnosti.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: státní bankrot
« Odpověď #4 kdy: Červenec 09, 2015, 01:28:00 odpoledne »
Výše uvedený příběh ukazuje, jak funguje lokální ekonomika s vlastní měnou. Něco podobného se dělo v USA v době velké krize a na dalších místech světa vždy, když banksteři naordinovali krizi,

Všichni ctihodní gentlemani i ona dáma lehčích mravů v tom řetězci vytvořili nějakou hodnotu či službu, jen neměli patřičnou likviditu. Zato si navzájem důvěřovali a tak ta bankovka splnila jen funkci zúčtovacího instrumentu. Jestli dobře počítám, tak se v té obci otočila 7x než opět opustila komunitu.

V tomto je právě síla lokální ekonomiky, někdo přiveze zvenčí peníze (napsal jsem revizní zprávu zákazníkovi  v Praze).

Zaplatím paní, která mi hlídá děti,
sousedovi, který mi zalévá zahradu,
druhému sousedovi, který mne (a další sousedy) vozí mikrobusem do Prahy,
dalšímu sousedovi, který za mne pracuje na plantáži křídlatky a na velínu kde se hlídá obec, řídí topení a výroba elektřiny,
všichni si koupíme chleba u pekaře,
máslo, mléko, sýry u mlékaře
a ještě nám všem zbude na pivo a večeři u hostinského, který také vyváří pro děti ze školy a školky.

Nějaké peníze z obce odejdou na náhradní díly k elektrocentrále, olej do auta, pneumatiky a nové akumulátory k mikrobusu, který část z nás za naší elektřinu vozí pracovat v Praze. Odpadní teplo, které při té výrobě elektřiny vzniká nám ohřeje vodu na mytí a praní, vytopí skleníky a domy..

Pravda, Šampaňské, kaviár, banány, ananasy, sardinky a další drobnosti nakupujeme venku, ale když se každá koruna alespoň 3x otočí uvnitř obce, tak jsme těžce vysmátí..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: státní bankrot
« Odpověď #5 kdy: Červenec 09, 2015, 01:28:35 odpoledne »
Jo, souhlas. Jenomže problém je v tom, že ty peníze vlastně už nic reálného nepředstavují. Tedy většinou. Rohlík představuje dejme tomu hodnotu 2 korun, to není problém si představit. Jenomže, problém je v tom, že většina peněz nepředstavuje nic. Krásně to popsal Dag v tom vtipu ... teoreticky ta jejich ekonomika představuje X set euro, ve skutečnosti ale nic ... a podobně je to s dluy, deriváty, naprosto nereálně oodncenými akciemi, fondy...prostě je to nesmysl. Nesmysl, který ovšem dává smysl snažení většiny lidí.

Zlatá nebo stříbrná mince představuje hodnotu. Výrobek představuje hodnotu ... jenomže, tady je zase už problém. Unce stříbra má hodnotu právě té unce stříbra. Nebo nějakého zboží. Jenomže, aby se dneska unce stříbra vyměnila za zboží, je to barter, kdy jeden musí mít něco, co pro něho má hodnotu právě té unce stříbra, druhý, co má tu unci stříbra, musí potřebovat to dané zboží a musí pro něj mít zase hodnotu právě té unce stříbra. A tdy je ten problém. Petflaška vody na poušti může mít cenu klidně i unce zlata a ve střední Evropě hodnotu skoro nulovou.

A podobné je to při přepočítání přes papírové peníze. Ta unce stříbra pak nemá hodnotu něčeho určitého, jasně definovaného, ale podle toho, co si banksteři myslí někde v  ::! na burze a to ovlivňuje její cenu. Cenu té unce v papírových penězích, které ve skutečnosti nemají hodnotu žádnou.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re: státní bankrot
« Odpověď #6 kdy: Červenec 09, 2015, 01:36:42 odpoledne »
Kdo jim půjčuje? Morgani, Rockeffeleři, Rothschildi a spol. tj mafianské famílie s monopolem na prachy. ....



Vidíš, na tých som zabudol. Jasné, že títo banksteri riadia svet. A práve preto nedopustia rozpad a krach krajín, či únií..... aj keď na druhej strane, určite zarobia aj na tom, keď vedia zarábať aj na vojnách.  ::)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: státní bankrot
« Odpověď #7 kdy: Červenec 09, 2015, 01:48:27 odpoledne »
Saladine, souhlasím s Tebou, jenomže k tomu, co popisuješ, kromě tedy nákupů z venčí, nepotřebuješ v rámci komunity peníze. Můžeš klidně na to zavést dřevěné peníze, směnky, dokonce, pokud si lidi budou věřit, tak klidně jen slib podáním ruky. Peníze pak potřebuješ jen navenek, protože jinak ti místo peněz může posloužit prostě cokoli, co vyjádří nějak hodnotu práce a poslouží de facto jako účetní jednotka pro zúčtování. Pokud by to ve finále byly shnilé brambory nebo hlávky zelí je jedno.

Jiná věc nastává v okamžiku, kdy obchoduješ s venkovním světem, pak je nezbytné používat jednotku měny, kterou akceptuje okolí, což jsou v současnosti všeobecně peníze, které ovšem nepředstavují nic. Vzduch (a dokonce ani ten ne). Aby byl akomunika (nebo prostě jednotka) udržitelná, musí mít přebytky a ty vyvážet mimo více méně uzavřenou komunitu. Aby to mělo smysl, pak by za tyto přebytky, směněné za peníze, měla nakupovat potřebné zboží zvenku (klidně to šampaňské nebo kaviár nebo prostě cokoli i méně potřebného, jako třeba náhradní díly na stávající techniku a techniku novou).

To je ve své podstatě pravý smysl peněz (jakýchkoli). Je to prostředek směny. Já mám brambory, Franta řepu a Honza buchty. Já chci buchty, Franta moje brambory, ale Honza chce novou motorku. a nechce brambory ani řepu. Tak prodám za peníze brambory Frantovi a za peníze koupím od Honzy buchty a Honza si koupí tu svoji motorku. Prostě peníze umožňují směnu. Jenomže, problém nastává v okamžiku, kdy peníze přestávají být prostředkem směny a stanou se pro mě cílem, tedy tím statkem, o který mi jde. Pak měním třeba EUR na USD a zpátky, sice generuju "zisk", ale jen přelévám cosi kamsi a nicnikam ... prostě nevytvářím reálně nic, ale mám toho nic pořád víc. No a když to začne dělat hodně lidí (viz. bankéři, burziáni a podobně jak je tomu dnes), tak mám problém, který tady máme teď a tady. Produkuju nic, produkuju toho haldy, ale nepředstavuje to žádnou reálnou hodnotu. Není za tím upečený rohlík, vypěstované brambory ani vyrobená elektřina. A z toho vznikl celý dnešní ekonomický systém s celým tím průšvihem, jaký je dnes úplně všude.

Prstě, peníze mají být prostředek, nikoli cíl!!!

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: státní bankrot
« Odpověď #8 kdy: Červenec 09, 2015, 02:38:52 odpoledne »
Setiku, možná jsem se blbě vyjádřil. Nejsem proti penězům jako takovým. Je to prostě jak píšu prostředek směny, nikoli její cíl. Dokonce i v rámci jedné komunity od její určité velikosti je nutné jě používat i v rámci té dané komunity, to je bez debat, jak píšu, potřebuješ nějaký prostředek směny, na jeho tvaru a formě prostě nezáleží. A směrem navenek to musí být prostředek směny všeobecně uznávaný, tedy v našem případě peníze. Jen prostě tvrdím, že peníze jsou prostředek a nikoli cíl.

A k těm bankéřům ... nastartovali něco, co si žije do určité míry vlastním životem.

Offline stepan-hawk

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: státní bankrot
« Odpověď #9 kdy: Červenec 09, 2015, 05:46:18 odpoledne »
Napadjí mne dvě poznámky k vaší debatě o penězích. 

Napadá mne jak se v seriálu sňatky z rozumu diskutovalo o tom jestli je práce pokud někdo nakoupí sto rohlíků po dvou zlatých a prodá je po pěti zlatých. Ano vydělal tři sta zlatých, ale pro snědení je k dispozici stále jen těch sto rohlíků. Takže byla to práce nebo nebyla? (schválně jsem použil tehdejší měnovou jednotku, aby jste nenechali ovlivnit výsledek papírovostí peněz.)

(jen tak mimochodem tady je odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=re5kCDxTH7Y čas 1:16:30)

A druhá poznámka je vlastně vtip:
Malý Hugo Roubíček přichází k otci a chce znát rozdíl mezi pojmy "teoreticky" a "prakticky". Pan Roubíček se zamyslí a zavolá manželku:
"Sáro, vyspala by ses za půl milionu s úplně cizím chlapem?"
"No," přemýšlí Sára.
"Podívej už jsme spolu dvacet let, pel už jaksi opadl, no a půl milionu je hodně peněz, to by se hodilo - řeknu ti, vyspala."
Roubíček zavolá dceru:
"Rebeko, vyspala by ses za půl milionu s docela cizím pánem?"
"Ach, tati," usměje se Rebeka, "půl melounu jsou slušné peníze a když si vzpomenu, kolikrát jsem to mizerně udělala zadarmo... Vyspala."
Roubíček dámy propustí a obrátí se k synovi:
"Vidíš, chlapče," rozpřáhne ruce. "Teoreticky máme doma milion - prakticky ovšem dvě kurvy."
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: státní bankrot
« Odpověď #10 kdy: Červenec 09, 2015, 09:52:12 odpoledne »
Tohle židovskou anekdotu miluji.. Jmenuje se to teoreticky a prakticky..

Teoreticky máme doma milion dolarů a prakticky jen dvě k...
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline SharKhan

  • ***
  • Příspěvků: 183
Re: státní bankrot
« Odpověď #11 kdy: Červenec 09, 2015, 11:00:03 odpoledne »
Ja to poznám trochu inak: potenciálne a reálne.
Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова

Offline SharKhan

  • ***
  • Příspěvků: 183
Re: státní bankrot
« Odpověď #12 kdy: Červenec 09, 2015, 11:00:43 odpoledne »
Ja to poznám trochu inak: potenciálne a reálne.
Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Státní bankrot
« Odpověď #13 kdy: Říjen 23, 2020, 07:21:07 dopoledne »
Je na čase oživit toto téma, protože bankrot ČR nás pravděpodobně nemine. Virus jednou oslabí, ale ekonomické důsledky pro celý svět budou trvat možná 20 let. Kdyby někdo měl zajímavé články o státních bankrotech ve 20. století, tak sem s nimi.

Argentina zažila několik bankrotů a nyní je část země ve 200 dní trvajícím lockdownu. Tam je zkušenost asi největší.

konec

  • Host
Re: Státní bankrot
« Odpověď #14 kdy: Listopad 26, 2020, 09:36:46 odpoledne »
Tak vám nevím. V tom článku, který doporučil Plenty o Řecku je informace, že dluh větší než 110% HDP je považován za nesplatitelný. Tak jsem se podíval, které všechny země se v této skupině nacházejí a docela jsem koukal.
A to hlavně proto, že jsem nejdříve našel jiný údaj. tam se jednalo o tzv zahraniční dluh tady součet zahraničního dluhu státu a zahraničních dluhů občanů a firem.

Takže státní dluh: (první číslo je velikost dluhu, druhé číslo procento vzhledem k HDP)
 Japan 9,872 214.30%
 Greece 436 161.30%
 Italy 2,334 126.10%
 Portugal 297 119.70%
 Singapore 370 111.40%
 Belgium 396 99.60%
 France 2,105 89.90%
 United Kingdom 2,064 88.70%
 Spain 1,228 85.30%
 Egypt 479 85%
 Canada 1,206 84.10%
 Germany 2,592 81.70%
 United States* 17,607 73.60%
 Netherlands 488 68.70%
 Brazil 1,324 54.90%
 Poland 434 53.80%
 India 995 51.90%
 Pakistan 283 50.40%


Jak to, že je někdo ochoten ještě půjčit Japonsku? :-)
A dalších několik zemí je také v nesplatitelné části.

(Mimochodem celkem ucházející výsledek Spojených států je daný tím, že jsou započítány dluhy jen centrální vlády. Kdyby se započítaly i dluhy jednotlivých států, tak to naroste o zhruba 25%.)


A podle zahraničního dluhu: (údaj je procento vzhledem k HDP)
Luxembourg 3,443
Iceland 724
United Kingdom 406
Sao Tome and Principe 349
Hong Kong  334
Netherlands  316
Belgium 266
Guinea-Bissau 722 259
Monaco 240
Switzerland  229
Portugal  223
France 222
Burundi 202
Austria 200
Sweden 187
Denmark  180
Greece 174
Spain 167
Puerto Rico  164
Republic of the Congo  155
Seychelles 147
Germany  145
Norway 141
Cyprus  129
New Zealand 126
Italy 124
Democratic Republic of the Congo 122
Hungary 115
Comoros  115

Tedy že tam bude Burundi, Seyšely Itálie a Portugalsko.... to jsem prosím čekal. Ale to, že na tom bude skoro nejhůře Velká Británie a že do téhle skupiny bude patřit většina Evropy.... to jsem nečekal. Francie, Německo, Benelux, Středomořské státy (s výjimkami postJugoslávských a Albánie) a Skandinávie s čestnou výjimkou Finska (které má "jen" 94) Ze států bývalého Sovětského bloku se do této sbírky dostal jen jediný - Maďarsko. (A vzdáleně ho olizuje platebně neschopná Ukrajina s 81%) Tak vám nevím co si o tom myslet. Vypadá to, že lidé z východního bloku přece jen nejsou tolik zvyklí žít na dluh.

Zvláštní je, že nejvyšší dluh k HDP má Lucembursko, a přece mají Lucemburčané dlouhodobě nejvyšší životní úroveň ze všech a nikdo jim ji nevezme. Jak je to možné?

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Státní bankrot
« Odpověď #15 kdy: Listopad 27, 2020, 07:23:57 odpoledne »
Já myslím, že v tabulkách není zohledněno, kolik mají státy pohledávek. Takže třeba Japonsko může dlužit těch 10 000 milionů (nebo v čem to je), ale mít v Africe rozpučovanejch 20 000 milionů.Fakt nevím.
Myslím, že USA to takhle mají.

konec

  • Host
Re: Státní bankrot
« Odpověď #16 kdy: Listopad 27, 2020, 08:08:57 odpoledne »
Já myslím, že v tabulkách není zohledněno, kolik mají státy pohledávek. Takže třeba Japonsko může dlužit těch 10 000 milionů (nebo v čem to je), ale mít v Africe rozpučovanejch 20 000 milionů.Fakt nevím.
Myslím, že USA to takhle mají.

Japonsko může mít klidně rozpůjčované více, než kolik dluží... (netvrdím, že to tak je, jen vytvářím hypotetický příklad) ... jenže pohledávky budou nedobytné. Jestliže Japonsko nebude schopnné splácet svůj dluh a současně nebude schopné nic dostat z těch, co dluží Japonsku, tak prostě Japonsko zkrachuje, bude muset vyhlásit bankrot, protože nebude schopné splácet.
Teoreticky kdyby všichni dlužníci Japonsku všechno splatili, tak bude Japonsko bohaté, ale v praxi Japonsku nikdo nic nesplatí a proto Jaopnsko bude muset vyhlásit bankrot.

Asi jako když v Americe krachovali banky před deseti lety.
Kdyby všichni dlužníci bankám vše splatili, tak budou banky bohaté. Ale v praxi dlužníci nebyly schopni splácet své hypotéky, nesplatili nic. A banka nebyla schopna za dobrou cenu prodat exekučně zabavenou nemovitost.
Takže zkrachovali nejenom lidé, kteří měli hypotéku, ale v návaznosti zkrachovali i ty banky.

Jinak, co já jsem si četl o Japonsku, tak Japonsko má vnitřní dluh. To znamená, že Japonsku půjčovali sami Japonci. To je pro Japonsko dobré. Tedy mít dluhy je špatné, ale je Japonsko v lepší situaci, než kdyby dlužila někomu v zahraničí.


Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Státní bankrot
« Odpověď #17 kdy: Listopad 27, 2020, 08:42:34 odpoledne »
Já jen zpochybňoval tu tabulku. Jinak je fakt divný, že dneska všichni dluží (nejen státy)  a teda jako komu.
Banky sice mají zisky, ale taky dluží národním bankám, národní banky půjčují státům, ale taky dluží jiným státům.
To je fakt mela a já z toho mám dost, to nemůže dopadnout dobře f-)

Offline pamelnik

  • ***
  • Příspěvků: 403
Re: Státní bankrot
« Odpověď #18 kdy: Listopad 27, 2020, 09:50:14 odpoledne »