Autor Téma: Nedostatek vody v Čechách  (Přečteno 316 krát)

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
  • Mus uni non fidit antro.
Nedostatek vody v Čechách
« kdy: Prosinec 07, 2018, 07:43:34 odpoledne »
K založení tématu mě inspiroval tento článek:
https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/obce-kvuli-suchu-potrebuji-poprve-cisterny-na-vodu-i-v-zime/r~022cfed8fa2411e8a09cac1f6b220ee8/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_content=default&utm_term=position-0&utm_campaign=Aktualne

Zarazilo mě, že se to děje uprostřed zimy, což znamená, že tyto obce již budou mít nejspíše celoroční problémy s pitnou vodou, která se nestačí přes zimu doplňovat. Tento stav se již přímo a dlouhodobě bude projevovat na kvalitě života v dané lokalitě. Pokud někdo bydlíte v podobné oblasti nebo vám významě ubývá voda ve studních...zkuste dát, s ohledem na anonymitu své osoby, vhodným způsobem vědět.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
Re: Nedostatek vody v Čechách
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 07, 2018, 07:55:49 odpoledne »
Tak to je zlé...  :(

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 07, 2018, 08:11:15 odpoledne »
Problém je opravdu palčivý, i když stále většinou obyvatelstva a před vánocemi přehlížený. Ale třeba se Votrobek a ostatní zemědělci konečně dočkají a budou si smět na svých polnostech a hajích postavit na ohlášku malé rybníčky....https://zpravy.aktualne.cz/domaci/sucho-zasahlo-uz-95-procent-ceska-ke-stavbe-maleho-rybnika-n/r~7159e848f32611e8a1900cc47ab5f122/

A klidně bych na to poslal i část dotací z povolenek na CO2....Zemědělci disponují svou těžkou mechanizací, takže by stavba mohla být efektivní a často zhotovená z větší částí svépomocí. A stát by mohl přispět a třeba sestavit kolektiv hydrogeologů a projektantů vodních děl a staveb a platit zemědělcům odborné konzultace a řekněme stavební dozor, aby ty stavby byly správně a kvalitně zhotovené. Je třeba problémy řešit, ne jenom o tom kecat. Ale většina obcí nemá ani na to, aby si vyčistila rybník na návsi, tedy pokud už ho dávno nezasypala a neudělala z něj obecní parkoviště.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 07, 2018, 08:31:08 odpoledne »
abych řekl pravdu, nechat si vyschnout rybník i s rybama by mi utrhlo srdce.A u nás bylo letos opravdu nejhorší sucho všech dob.A rozhodně to nevypadá, že by se cokoli změnilo.Žádné podzimní plískanice, stromy byli rádi,že mohli shodit listí a ptáci odtáhnout jinam.Bažiny, kde žily v hradech bobři s ondatrama zmizely i s nájemníkama, blatouchy a poměnky letos nikdo neviděl.U nás nejsou ještě všude kanalizace a tak v suchách v potoku teče molotovův koktejl z přepadů žump a senkrovní.Pračky, myčky, vonítka do záchodů vytvoří krásnou smradlavou strouhu, v které jsem jako děcko chytal raky A pstruhy.
Moje dvě jezírka beznadějně vyschla , a salamandři, ti oranžoví zmizeli jak pára nad hrncem.
Jedná se o trest boží. Ten nahoře už se nemohl dívat na to, jak kvůli blbé řepce trávíme vzduch, vodu i zem, jak kvůli bioplynovým stanicím už není, kde pěstovat žito na chleba.
Se suchem se nedá bojovat, to prostě je.My můžeme jen dostat vodu k lidem, v cisternách nebo potrubím, příroda vysychá.

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 07, 2018, 09:09:46 odpoledne »
Vždyť v tom nemusíš hned chovat ryby :), No tak vyrobíš definovanou louži pro žáby, orobinec a nějakou tu tvou opěvovanou vrbu....A když ne ty, tak třeba jednou tvoje potomstvo. Dobré je, že se zjednodušuje povolení, když uhodí krize...je to pořád lepší, než konfiskovat lidem z úředního rozhodnutí vodu ze studní, které si samy na vlastní nákklady vybudovali.

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 07, 2018, 09:46:11 odpoledne »
Zase musím konstatovat, že hodně škod dělají úředníci. Ne každý do toho může pumpovat stovky milionů,  jako u těch Valtic. Ale obnovit zaniklý rybník dokáže sedlák i vlastní mechanizací a bez dotací. Právě to realizujeme. Máme to jednodušší, protože ač rybník  komunisti zlikvidovali, tak v mapách zůstal. Takže to děláme bez posvěcení úřadů, kdyby nás někdo bonznul, tak budeme tvrdit, že je to jen oprava. Ryby tam chovat chceme, k rybníkům to vždy patřilo. To samozřejmě předpokládá dostatečný zdroj vody. A tak jsme po tři roky měřili přítok a i v tom největším suchu to byl dvojnásobek proti vypočtenému odparu z hladiny.
Hůř je na tom kolega, který chtěl udělat totéž, ale má smůlu, že je v CHKO. Rybník mu obnovit nepovolili, že prý to může být jedině tůň. A tůň je mělčí a nemá vypouštěcí zařízení, takže tam nelze chovat ryby. A byli nekompromisní, buď tůň, nebo nic.

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 08, 2018, 12:39:49 dopoledne »
Třeba časem přijdou k rozumu. Ono totiž lidí co jsou schopni a ochotni něco udělat spíše ubývá...oproti těm úředníkům, co se ohání razítky. Jenže vodu potřebujeme všichni. Znám vesnici, kde si z rybníka udělali protipožární nádrž. Pak na to roky nikdo nešáhl a zanesla se bahnem a nyní uvažují, jak tam obnovit chov ryb....přesto, že je to vybetonované včetně dna....a ukecávají hasiče, aby se s nima o to dělili.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
« Odpověď #8 kdy: Prosinec 08, 2018, 06:04:55 dopoledne »
No, právě....plac na rybníček mám, docela ideální, nechtěl bych velikej, spíše tak od čtvrt do půl hektaru, jenže, když si představím, že bych jednal s úřady, mám z toho omrzliny.Sedlák má výhodu, že tam rybník byl, já bych musel na zelené louce, a tolik sil věnovat úředníkům nechci. Sajou ze mne životí eergii, je se na ně podívám.