Autor Téma: Zavlažování  (Přečteno 1802 krát)

Offline kaludan

  • ***
  • Příspěvků: 68
Zavlažování
« kdy: Červenec 06, 2015, 08:40:27 odpoledne »
mozna ze nepisu do spravneho tema ale nevim kde takze to dam sem
tak sem si udelal mini automaticke zalivani na 1 rajce :D casovac se co da nastavit po 1 minute a cerpadlo co se pouziva v akvariu na rybicky , ja sem cely tyden v praci a moji manzelce by chcipnul i kaktus
kdyz to videla tak me rekla takove sr..ni kvuli 1 rajceti  P:-/

[příloha smazaná administrátorem]
Doufej v nejlepší a očekávej nejhorší
Stephen King
sorry za moje cestinu ale sem rumun a lepsi zatim to nebude

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Zavlažování
« Odpověď #1 kdy: Červenec 06, 2015, 09:37:21 odpoledne »
No, může se nám to zdát veselé, ale dotknul ses naprosto stěžejního problému, který nás bude pronásledovat, pokud budeme chtít být soběstační.
Zavlažování šetrnou metodou, tedy kapenkovou závlahou..
Bez vody to neroste.

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Zavlažování
« Odpověď #2 kdy: Červenec 06, 2015, 09:51:11 odpoledne »
Ta kapénková metoda se mi líbí už dlouho.
Na dobu PA ale raději myslet bez motorku.
Líbí se mi tato hadice na samospád.

http://www.zavlahy-jerabek.cz/2360-kapkove-trubky/78665-rosici-hadice-dew-drop-12quot-po-15-m/

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Zavlažování
« Odpověď #3 kdy: Červenec 06, 2015, 10:17:49 odpoledne »
Když závlaha, tak kořenová. Kapénková závlaha je nehospodárná, muselo by se zalévat uprostřed noci, když půda trochu vychladne, aby se většina vody okamžitě neodpařila..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline kaludan

  • ***
  • Příspěvků: 68
Re: Zavlažování
« Odpověď #4 kdy: Červenec 06, 2015, 10:21:21 odpoledne »
a na druhe strane to nezere zas tolik elektriny - davam 0,5l vody rano (a to za 1 min ) a 0,5l vecer, cerpadlo bere jen 3w (ja sem si koupil nejslabsi, dava 30 az 60 l za h) a casovac 5w za 24h, coz je za tyden dohromady asi 37 w. To pobezi skoro zdarma, celkova investice asi 650kc, ale ten pocit, kdyz utrhnu rajce, za to stoji, dalo by se pouzivat i na vic, ale na balkon to u me asi nedopadne :)
Doufej v nejlepší a očekávej nejhorší
Stephen King
sorry za moje cestinu ale sem rumun a lepsi zatim to nebude

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Zavlažování
« Odpověď #5 kdy: Červenec 06, 2015, 10:33:08 odpoledne »
No, kořenovou závlahu neznám, jen kapenkovou, jak se ta voda dostäne ke kořenům?
Hunter má celý program na kapenkovou závlahu, letos jsem udělal jen páteř, zbytek příští rok.

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Zavlažování
« Odpověď #6 kdy: Červenec 06, 2015, 10:37:45 odpoledne »
Kapénková závlaha kořenová má jen jeden rozdíl. Hadici uložíme do země 15-20 cm.
A tak dávám znovu web, je to hadice jak na povrch, tak do země.
Metr za 22 Kč je myslím dobrá cena.

http://www.zavlahy-jerabek.cz/2360-kapkove-trubky/78665-rosici-hadice-dew-drop-12quot-po-15-m/

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Zavlažování
« Odpověď #7 kdy: Červenec 06, 2015, 11:52:58 odpoledne »
Je "kapénková závlaha" správně česky? Měla jsem dojem, že se říká "kapková" závlaha... S pojmem "kapénky" spojuju spíš infekci:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Zavlažování
« Odpověď #8 kdy: Červenec 07, 2015, 07:30:34 dopoledne »
Ormien, máš pravdu, správně je kapková závlaha. :)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Zavlažování
« Odpověď #9 kdy: Červenec 07, 2015, 07:35:00 dopoledne »
Takhle (kapénková závlaha) tomu říkají i profíci - zahradníci. Asi proto, že ty trysky vytváří velmi malé kapičky, až by člověk řekl že vodní tříšť - mlku - zkrátka, ne kapky, ale kapénky.  Mají různé vychytávky, například k betonovým obrubníkům dávají za strany trávníku plastové destičky cca 1 mm tlusté, protože beton pije vodu a odpařuje ji, potom u obrubníku usychá tráva.. S pár zahradníky jsem měl tu možnost hovořit, když dělám revize elektro, tak se už zpravidla zakládají okrasné zahrady a anglické trávníky. Většina zavlažovacích systémů pracuje na tlak vody, elektřina je potřebná jen na otevárání ventilů.

Ta rosící se hadice je zajímavá, díky Štiko. Jestli tomu rozumím, tak do ní dám tlakovou vodu a ona se sama po celém povrchu rosí.. Já jsem uvažoval o něčem podobném, jen jsem hledal nějaký pidivrtáček. I tak by se to těžko regulovalo.

Tenhle způsob zavlažování je nejlepší do vyvýšených záhonů. Hadice dlouhá 15 metrů by se měla dát vytáhnout i před sklizní mechanizací. Jestli bude pokračovat takovéhle počasí, tak nás čeká i zalévání obilí, uvidíte..

Organika, organika a ještě jednou organika do půdy, tak aby si udržela co nejvíce vláhy po zimě, nejspíše i nějaký ten biouhel a rašelinu. Nechám si jí ze Soběslavi přivézt celý návěs hned jak vyženu jezedáky z pole ta humny.. Pak tam budu několik let pěstovat jetel a podobné záležitosti a udělám z toho pastvinu.. To by v tom byl čert, aby to nezačalo plodit i bez hnojiva na list :D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Zavlažování
« Odpověď #10 kdy: Červenec 07, 2015, 08:18:30 dopoledne »
Kapková závlaha, to je ono, je  třeba uvést v patrnost princip. Sice u katalogu hunter závlahy je uvedenýn kapénky, jsou to kapky, protože se pouští kapka po kapce, přímo k bázi rostliny .
Činí se tak pomocí hadiček, které mají dirky na kapání v konkretních roztečích, tedy jednoduchou hadicí v řadě, nebo i tenšími hadičkami, které se rozbíhají pavoukovitě od základní hadice, tedy railu.Velikost dírek je závislá na potřebě i použitém tlaku.
Není to až tak šíleně drahé, mnohdy se cena rovná běžné hadici zaradní, tedy 6 až 13 kaček za metr.
Dá se to všelijak ladit, časovat, dávkovat na základě vlhkoměru v půdě, takže se nepřelejvá.
To množství potřebné vody je šíleně malé, technik od hunteru mi na tu naši zahrádku 2000metrů čtverečných vystačí 200 až 300 litrů denně.
Velikou výhodou jest automatická činnost,a ještě větší jest nezavlažování plevele.My jsme vyzkoušeli, že lze mulčovací textilii použít desetkrát za sebou, takže přejdeme na bezplevelné pěstování s kapkovou závlahou.
Saladine, opravdu ta organika je nezbytná, stačí i seno či sláma, tráva nebo cokoli,i hnůj.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Zavlažování
« Odpověď #11 kdy: Červenec 07, 2015, 10:54:55 dopoledne »
jeden z mnoha systémů kapkové závlahy, i když je označená jináč a všichni to korporativně pletou, tedy i já...
https://www.youtube.com/watch?v=ZVefJUiZPaw

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Zavlažování
« Odpověď #12 kdy: Červenec 07, 2015, 07:32:22 odpoledne »
Jak jsi se dopracoval právě k tomu Hunteru? Co je na jejich systému závlah tak zajímavé, že ty, starý praktik, který už hodně viděl a zkusil jsi zvolil právě je?

Díky..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline kaludan

  • ***
  • Příspěvků: 68
Re: Zavlažování
« Odpověď #13 kdy: Září 27, 2015, 01:57:13 odpoledne »
tak takhle to vypada teď, už jsem asi 10 sebral a jeste asi 40 ks tam je (rajcat).
Už to ma přes 2m na výšku :)
Doufej v nejlepší a očekávej nejhorší
Stephen King
sorry za moje cestinu ale sem rumun a lepsi zatim to nebude

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Zavlažování
« Odpověď #14 kdy: Říjen 24, 2015, 10:46:24 odpoledne »
a na druhe strane to nezere zas tolik elektriny - davam 0,5l vody rano (a to za 1 min ) a 0,5l vecer, cerpadlo bere jen 3w (ja sem si koupil nejslabsi, dava 30 az 60 l za h) a casovac 5w za 24h, coz je za tyden dohromady asi 37 w. To pobezi skoro zdarma, celkova investice asi 650kc, ale ten pocit, kdyz utrhnu rajce, za to stoji, dalo by se pouzivat i na vic, ale na balkon to u me asi nedopadne :)

Delaj se i casovace ktery honi ten tlak ty vody, takze cely system funguje samostatne z uplnou absenci elektriny.
Praktikující cynik

Offline DrBoliTo

  • ***
  • Příspěvků: 8
Re: Zavlažování
« Odpověď #15 kdy: Prosinec 30, 2016, 07:37:09 odpoledne »
Velmi podobný systém využívám na zahradě 2 roky. Jako kapátka mám toto: https://www.hornbach.cz/shop/Koncovy-kapkovac-forq-2-l-h/5527372/artikl.html . V balení je asi 8 kusů.
Celé to mám ubastlené z nejobyčenější zahradnické hadice 1/2", vrtákem jsem udělal díry a konec zablindoval. U nádrže slabé fontánkové čerpadlo s časovačem.Nádrž je v nejvyšším místě zahrady. Pár postřehů- je vhodné nepoužívat průhledné hadice(řasy), před čerpadlo vložit aspoň molitan jako filtr.
 Vpodstatě nevím co je to zalévání, celé se to hlídá samo. Spotřeba vody je minimální. Zvláště pro plodovou zeleninu se systém osvědčil. Příští rok rozšířím pro skleník a uvažuji i pro jabloně zákrsky.
 :pa:

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Zavlažování
« Odpověď #16 kdy: Prosinec 30, 2016, 09:02:55 odpoledne »
Na jaké ploše to máš?

Offline DrBoliTo

  • ***
  • Příspěvků: 8
Re: Zavlažování
« Odpověď #17 kdy: Prosinec 31, 2016, 01:32:39 dopoledne »
Jeden záhon +/- 15m2