Autor Téma: Rostliny generující velké množství zelené hmoty  (Přečteno 842 krát)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Rostliny generující velké množství zelené hmoty
« kdy: Září 16, 2015, 11:09:13 dopoledne »
Kdesi tu zapadl Setíkův dotaz, jaké rostliny generují nejvíce zelené hmoty. Bavili jsme se o tom cestou, tak se k tomu vracím.

Podle mých informací jsou kandidáty:
vlákeň oboupohlavní (nemám žádné zkušenosti, zkusím příští rok)
keř kandidující na zdroj zelené hmoty pro bioplynky (nemohu si vzpomenout na jméno, zmiňoval se tu o ní Saladin, že to plánuje zasadit...) - křídlatka (díky za připomenutí:)
kostival lékařský (relativně nízký, ale listy jsou kvalitním hnojivem)
čirok (některé druhy u nás nekvetou, čili se nemnoží invazivně)
kukuřice (skvělá, vedle zelené hmoty dá i zrno)
topinambury (jsou sice vysoké, ale relativně řídké)
dýně (pokryje koncem léta zbytečně velkou plochu)
loubenka pochybná (thladianta dubia)
laskavec (některé druhy u nás nekvetou, ty místní se množí invazivně)
lebeda (invazivní plevel)

Prosím o doplnění, koho ještě co napadá.

Pořadím objemu zelené hmoty na čtvereční metr "zablokované" půdy si nejsem jistá. Letos mi vyrostl čirok tak mohutný (aniž vykvetl), že z metru čtverečního je čtvrt krychlového metru štěpků (drtím to na drtičce větví).
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Goof

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 489
    • Goofy's vintage workshop
Re: Rostliny generující velké množství zelené hmoty
« Odpověď #1 kdy: Září 16, 2015, 11:22:32 dopoledne »
Ještě zajímavý jsou Paulovnie. Něco jsem si načetl.

http://semeniste.cz/paulovnie/220-paulownie-shan-tong-paulownia-shantong-semena-paulovnie-10-ks.html

Letos jsem zasadil asi 10 semínek a mám z toho 4 rostliny. Příští rok je zkusím nařízkovat a rozmnožit.
Zatím je mám zasazený asi tak od dubna a mají cca 70 cm. Příští rok počítám s větším přírůstkem. 
"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)

CyPro

  • Host
Re: Rostliny generující velké množství zelené hmoty
« Odpověď #2 kdy: Září 16, 2015, 11:38:31 dopoledne »
Mohly by to být rostliny, pěstované za účelem výroby pelet. Tj. např. energetický šťovík (druh neznám, ale jistě by se dalo dohledat), ozdobnice čínská, technické konopí. Viz články (např. na BIOMu) na toto téma.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Rostliny generující velké množství zelené hmoty
« Odpověď #3 kdy: Září 16, 2015, 12:17:33 odpoledne »
Křídlatky všechny, bolševník, nejlépe velkolepý, hořčice, krmná kapusta, vrba, kostival. Není místo jako místo, není účel jako účel....

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Rostliny generující velké množství zelené hmoty
« Odpověď #4 kdy: Září 16, 2015, 04:06:28 odpoledne »
Ještě zajímavý jsou Paulovnie. Něco jsem si načetl.

http://semeniste.cz/paulovnie/220-paulownie-shan-tong-paulownia-shantong-semena-paulovnie-10-ks.html

Letos jsem zasadil asi 10 semínek a mám z toho 4 rostliny. Příští rok je zkusím nařízkovat a rozmnožit.
Zatím je mám zasazený asi tak od dubna a mají cca 70 cm. Příští rok počítám s větším přírůstkem.
No, 70 cm není proti čiroku, který mi letos dorostl dvou metrů a síle stébla 5 cm, nic moc...
Dřevité rostliny bych radši ani moc do této kategorie neřadila. Dřevo se kompostuje pomaleji...

Bolševník je dobrý nápad, ale všude to vleze a strašně rychle se to množí, brzy se to vymkne kontrole.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Punisher

  • ***
  • Příspěvků: 40
  • Žít znamená bojovat.
Re: Rostliny generující velké množství zelené hmoty
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 22, 2016, 07:40:57 dopoledne »
Záleží na co tu zelenou hmotu chcete. Pokud na krmení tak čirok nebo kukuřice u ostatních rostlin si nejsem úplně tak jist procentem stravitelnosti rostliny pro jednotlivá zvířata ( to neznamená že to nesnědí, ale kolik % stráví a využijou a kolik % jde z nich ven nevyužito).
U těchto rostlin je důležité hnojení, obecně platí že kolik odvezete, tolik by jste měli pak dodat půdě zpět.
Kukuřice má výhodu šáchů které se dají uskladnik olámané a oloupané v pytlích. Nejlepší sou síťované pytle jako jsou na brambory, ty vyvěsit třeba na půdu a kukuřice vydrží rok jako nic.
Čirok není tak náročný na vodu, takže mu tolik nevadí sucha jaká se teď objevují.

Sice to je možná malinko mimo, ale co třeba i krmná řepa ? V průběhu roku se musí okopat a vyjednotit takže pokud si dáte práci tak máte krmení i v průběhu roku, má chrást který se krmý na zeleno a bulvy se dají uskladnit a vydrží i do května dalšího roku. Nehledě na to že všechna zvířata chrást i řepu milují a má i nezanedbatelnej obsah minerálních látek.

Pěstování na hmotu na hnojení.
Zde stojí za zmínku hořčice, svazenka vratičolistá, ale z nouze se dá použít i třeba olejka nebo směska ruznych plodin. Důležité je časné zasetí fo nejdřív po sklizni. Účelem zeleného hnojení je nárust zelené hmoty, která se následně zapraví do země, kde pak tleje a uvolňují se zní živiny, nehledě na to že tlením v půdě se podporují přirozené půdní organismy, které mají na půdu kladný vliv.

Kdyby se to mělo rozepsat tak to je na hodně dlouho, bylo by ideální kdyby se udělalo téma pro každou rostlinu, kde by byli zapsány základy pěstování ( výsevek, hlobka setí, agrotechnické postupi, atd.) a taky užitkovost rostlin a využití. Co myslíte ?
Jestli se v něčem opakuji tak se omlovám :)

Offline Punisher

  • ***
  • Příspěvků: 40
  • Žít znamená bojovat.
Re: Rostliny generující velké množství zelené hmoty
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 22, 2016, 09:38:49 dopoledne »
Ještě mě tak napadla jedna základní rostlina, kterou bych zařadil hodně do popředí a to je vojtěžka.
Má velice dobré výživové hodnoty, je to víceletá rostlina, dá se krmit na zeleno a nebo usušit v sušácích (jehlanech). Dá se pravidelně sekat na krmení. Může se i sešrotovat a přidat do směsí (sušená). Suší se na jehlanech, na kferé se zavadlá naskladá a pak na nich doschne, dá se na nich nechat i delší dohu, protože voda zteče po vrchu. A dá se sní krmit asi cokoliv :)