Autor Téma: Chlazení a mražení potravin za podmínek soběstačnosti  (Přečteno 1540 krát)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Chlazení a mražení potravin za podmínek soběstačnosti
« kdy: Červenec 04, 2015, 07:41:24 odpoledne »
Opět dotaz na Tebe, Setíku: jak řešíš otázku lednice a mražáku? Předpokládám, že je nepoužíváš vůbec, protože podle toho, cos psal, že používáš (olej, trocha mouky, kompoty), není lednice zapotřebí vůbec.
Se svou slabostí pro jogurty, tvaroh, máslo a sýry bych asi dokázala lednici odsimulovat pomocí lavóru vody a v něm postaveného nepolévaného květináče, ve kterém je v písku usazený starý hrnec s poklicí a shora odizolovaný třeba kusem polystyrénu (já vím, že to není pěkné, ale je to účelné). To celé by mohlo bydlet venku na terase, kde se bude voda slušnou rychlostí odpařovat a celý systém chladit.
Další alternativou je sklep, ve kterém je i v těchto vedrech 13 - 15°C, což dnešní polomrtvé jogurty, sýry a malá kostka másla v pohodě pár dnů ustojí.

Otázka mražáku už je horší. Ale - jednak jsem toho názoru, že matka příroda se cíleně snaží, aby se občan jednou přejedl třešněmi, podruhé morušemi a potřetí ostružinami, a to tak, že se mu po nich přes zimu nebude stýskat. A druhak lze tohle všechno zavařit/nasušit, i když to pak zdaleka není totéž (např. zavařené moruše opravdu nemusím, zato čerstvých jsem schopná se ujíst k smrti - letos je chci zkusit usušit). Takže mražák vidím jako něco, bez čeho se lze obejít...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re: Chlazení a mražení potravin za podmínek soběstačnosti
« Odpověď #1 kdy: Červenec 04, 2015, 11:31:58 odpoledne »
Ledničku bych řešil sklepem do kterého bych nanosil v zimě kusy ledu, ideálně zmrzlého spolu s pilinami. To vydrží.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Chlazení a mražení potravin za podmínek soběstačnosti
« Odpověď #2 kdy: Červenec 04, 2015, 11:55:46 odpoledne »
Evidentně záleží na míře informovanosti ledu - mé pokusy v tomto ohledu nevydržely a navíc ve sklepě vzniklo dost nepříjemné vlhko. A vzhledem k tomu, že to je ideální sklep na brambory (mám skvělé loňské brambory ještě teď), tak bych ho nerada odsoudila k "rozštěpení osobnosti", mohlo by se snadno stát, že pak nezvládne ani jednu z obou úloh...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline arbiczech

  • ***
  • Příspěvků: 9
Re: Chlazení a mražení potravin za podmínek soběstačnosti
« Odpověď #3 kdy: Září 03, 2015, 10:23:19 odpoledne »
Ahoj.
Dříve se do pivovarských sklepů v zimě navozil led, který vydržel až do další zimy. Teplota kolem 5 °C. Je ale jasné, že buď budete mít takovýhle sklep, nebo normální. Kombinace je podle mě v "domácích" podmínkách nemyslitelná právě třeba kvůli vlhkosti.
Já bych však sklep řešil dírou v zemi, obloženou kamením (např. pískovcové štuky) popř. přímo dírou ve skále - takový měl děda sklep na chalupě, když jsem byl děcko a teplota v něm i za parného léta nepřesahovala 15 °C. A to se bavím o nijak neodizolovaných obyčejných prkených dveřích, kde byly několikacentimetrové díry...

Něco jako "mrazák" by podle mne teoreticky šlo také, pokud by se "vychytal" princip onoho výše zmíněného pivovarského sklepa, takže led, dobrá izolace, dvojí dveře apod. Ale stále se bavíme o teplotách kolem 0°C. Čistě teoreticky mě teď napadá nechat ve velkých mrazech zmrznout slanou vodu, která zamrzá při cca -2°C, ale to je v nějakých postapo podmínkách asi velká fantazie. Na nějakých -18°C to nevidím.

Offline acaila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 269
Re: Chlazení a mražení potravin za podmínek soběstačnosti
« Odpověď #4 kdy: Květen 13, 2018, 01:47:49 odpoledne »
Trochu to tu oživím.

Na Nomadem.cz vyšel názorovej článek shrnující lednice vhodné do karavanů podle druhů, tj. na různé zdroje a technologie napájení (kompresory, plyn a peltier).

http://nomadem.cz/karavanove-chladnicky
1N73LL1G3NC3 15 7H3 4B1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3. -- 573PH3N H4WK1NG

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Chlazení a mražení potravin za podmínek soběstačnosti
« Odpověď #5 kdy: Květen 13, 2018, 06:33:52 odpoledne »
Ahoj.
Dříve se do pivovarských sklepů v zimě navozil led, který vydržel až do další zimy. Teplota kolem 5 °C. Je ale jasné, že buď budete mít takovýhle sklep, nebo normální.
Teplota v "ledárně" je okolo 0°C !
Viz učebnice fyziky pro sedmou třídu.

Led taje při teplotě 0°C, a tu teplotu si drží, dokud neroztaje poslední kousíček ledu. Voda s kusem ledu se používá třeba pro nastavení teploměrů.
Pochopitelně, je to destilovaná voda. Pokud to je obyčejná voda, je to o nějaký ten kousek jinak, ale pro chlazení jogurtu, nebo pro výrobu zmrzliny ten rozdíl nemá vliv.   

Problém je v množství naskladněného ledu. Pivovarské sklepy byly nacpané ledem až po strop.
Tam se led "nakopal" motykou, a rozvážel se po domech, po hospodách, a hodně se ho využilo při pivovarském díle.

Můj táta ( táta byl ročník 1900 !) mi vyprávěl, jak coby desetletý vozil za dvacet krejcarů (to bylo za C&K Rakousko Uherska, rou 1910 ;) )vozík ledu pro dvě rodiny v Lomnici nad Popelkou. Pro led se muselo ještě za tmy, jinak lednici sladovníci neotevřeli.

Já sám pamatuju ledování na pivovarském rybníce v padesátých letech.  Cirkulárku otočili kolečkami nahoru, a nařezali asi metr široké pruhy. Z těch se odsekávaly kry. Do vody se spustily saně s bodci, na ty natahli kru (asi 1 x 1,5 metru), a několik chlapů saně na lanech vytáhlo, a zajeli rovnou do lednice.

Pivovar v Lomnici dodnes stojí, ale od roku 1956 nevaří. Dnes ho prý vlastní banda Vietnamců, a "cosi" se tam vyrábí.
Pivovarský rybník je zavezený, je tam dneska Autobusové nádraží.

Jinak doporučuji ctěné společnosti http://vysehradskej.cz/ledari-v-praze/ 
nebo   https://m.vitalia.cz/clanky/doba-predlednicova/?forceSwitch

maminka mi vyprávěla, že v Práglu, tam, co dneska stojí Palác dopravních podniků, byla ledárna.
Led byl nastavěný bez mezer, asi na výšku deseti metrů, a obložený slámou.
Maminka (ročník 1909) mi vyprávěla, že když se chodily v létě koupat, z toho ledu táhla přádná zima ;)
Led tam prý byl dokud nebyla nová zima.

Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Chlazení a mražení potravin za podmínek soběstačnosti
« Odpověď #6 kdy: Květen 13, 2018, 06:58:47 odpoledne »
Pokud chce někdo větší zimu, nežli je 0°C, postačí led posolit.
Domácí výrobníky zmrzliny běžně fungují na posolený led.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Chlazení a mražení potravin za podmínek soběstačnosti
« Odpověď #7 kdy: Květen 13, 2018, 10:37:14 odpoledne »
K tomu autobusáku v Lomnici (bývalý rybník) jednu drobnost :) je tam zakopaná socha Stalina, respektive ji ještě do rybníku hodili a protože čuměla ruka tak se na to muselo přihodit něco málo hlíny. Pak tam časem udělali autobusák :) Sorry za OT, nedalo mi to  :D
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Chlazení a mražení potravin za podmínek soběstačnosti
« Odpověď #8 kdy: Květen 14, 2018, 06:46:59 dopoledne »
Já o tom Pepíkovi v rybníce vím, já mám taky internet.
Taky mě to pobavilo.

Já si jako kluk pamatuju, že se říkalo, že "nekomunisti by měli tu sochu hlídat", to bylo v době, když Pepíka na Letný odstřelili.
Táta z toho měl tenkrát legraci.
Potom Pepík zmizel, říkalo se, že ho odvezli vojáci. Byl před kasárnama, tak se nikdo nedivil    ;D
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Chlazení a mražení potravin za podmínek soběstačnosti
« Odpověď #9 kdy: Květen 14, 2018, 07:44:03 odpoledne »
Spadlo to malinko do  OT, tak alespoň trochu zpátky.

Obrázek 1 = Pivovar v Lomnici nad Popelkou, s rybníkem.
             2 = Ledování v Lomnici
             3 = Pivovar s autobusákem dnes  :(

Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Chlazení a mražení potravin za podmínek soběstačnosti
« Odpověď #10 kdy: Květen 15, 2018, 05:35:35 odpoledne »
Nějak jsem se na tomhle tématu zasekl.
Co naděláš !  Před chvílí jsem našel dočista náhodou tuhle stránku :
https://nadaliborce.cz/obsah/zmrzlina-bez-mrazaku
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Chlazení a mražení potravin za podmínek soběstačnosti
« Odpověď #11 kdy: Květen 16, 2018, 06:07:01 odpoledne »
. . . .  Ale stále se bavíme o teplotách kolem 0°C. Čistě teoreticky mě teď napadá nechat ve velkých mrazech zmrznout slanou vodu, která zamrzá při cca -2°C, ale to je v nějakých postapo podmínkách asi velká fantazie. Na nějakých -18°C to nevidím.

Solanka je roztok anorganické soli, obvykle chloridu sodného, ve vodě. Koncentrace soli v tomto roztoku může být různá, od 3,5 %, což je obvyklá koncentrace mořské vody, nebo nejnižší koncentrace roztoků používaných pro nasolování potravin, až po 26 %, což je v chemii typická koncentrace nasyceného roztoku (v závislosti na teplotě).

Traduje se, že teplota 0 °F (−17,78 °C) byla původně stanovena za základ Fahrenheitovy stupnice jakožto nejnižší hodnota, jíž dokázal Gabriel Fahrenheit hodnověrně dosáhnout zmrazováním solanky.

Kompredorové chlazení používá na přenos tepla (vlastně chladu) výměník, kde je SOLANKA.
výměník, kde se chladí solanka (roztok ve vodě NaCl pro vyšší teploty -21,2 °C a MgCl2 pro nižší,  -55 °C).

Nevím, kde jsi sehnal ty dva stupně pod nulou  ::)


Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: Chlazení a mražení potravin za podmínek soběstačnosti
« Odpověď #12 kdy: Květen 16, 2018, 08:52:08 odpoledne »
asi na Wiki https://cs.wikipedia.org/wiki/Mo%C5%99sk%C3%A1_voda

Těch -17 bych řekl že je solanka s 20% koncentrací, to je už na hranici rozpustnosti, které je kolem 23%, ne?
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke