Autor Téma: Šedá voda  (Přečteno 1158 krát)

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Šedá voda
« kdy: Květen 31, 2017, 02:49:02 odpoledne »
Řeším systémový problém úspory vody na zálivku.

Zadání:
Obytný dům se třemi patry. Ve vrchním patře mám vanu a z té chci odvádět vodu do nádrže na zahradě.

Stávající stav:

40 metrů hadice - 600 Kč
Spojky a uzávěry - 300 Kč

Okapovým svodem mám vedenou zahradnickou hadici k oknu, na konci je rychlospojka. Za oknem(uvnitř místnosti) mám druhou hadici s uzávěrem(aby nic nevyteklo) a rychlospojkou. Hadice je vedena do koupelny podél sten a za nábytkem aby nebyla vidět. U vany mám druhý konec opět s uzávěrem a rychlospojkou.

Po koupání dětí(po mám sprchování atd....) napojím jeden konec oknem do hadice vedoucí do nádoby a druhá konec dám do vany a přes odmontovanou sprchu natlačím vodu do hadice a až se chytne sání(gravitace) tak nechám pracovat fyziku. Denně takhle vytáhnu cca 100 litrů.

Délka hadic cca 35 m z toho je 20 m v místnosti.

Návratnost stávající investice:

cca jedna sezóna. Pokud beru že jeden den se 100 litry je 5 korun.

Problémy:
-hadice se díky podtlaku který vytváří sání splošťuje a průtok se snižuje(jde řešit tvrdou instalatérskou trubkou, ale cena ji jinde)
-otrava je samotné tlačení vody do hadice(lze řešit čeradlem, ale to bych ho musel hlídat a nebo koupit dražší, popřípadě vyrobit http://www.instructables.com/id/DIY-Cordless-Water-Pump/) a věčné napojování a rozpojování hadic  tady je problém s vtráním do obvodových zdí, dům je nově zateplen a omítnut)
-dlouho(než se voda vycucne cca 5-10 minut na 30 litrů) napuštěná voda s mejdlem šíleně sviní vanu


Nemáte někdo podobný projekt již ošetřený? Nechci mít vanu napevno navedenou do nějaké nádoby, jelikož vodu v zimě nepotřebuji. Nenašel jsem nikde něco jako uzaviratelnou odpadní rouru abych mohl napojit hadici přes čerpadlo a uzávěr do odpadu. A nechci investovat více než je návratnost cca 2 sezón.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7597
Re: Šedá voda
« Odpověď #1 kdy: Květen 31, 2017, 03:29:24 odpoledne »
50 korun za kubík máš aj s vodným-stočným? To máš potom úsporu polovičú. Ak tolko stojí len kubík vody, tak to máš dosť drahú vodu. Polievať záhradku s čerstvou mydlovou vodou nebude búhvíjaká hitparáda.

Toto je fajn riešiť pri stavbe či rekonštrukcii. Takto dodatočne impovizovat je to otrava. Ale PPR inštalatérska plastová zvaritelná trubka nie je drahá záležitosť. Neviem, či nie je lacnejšia, ako polievacia hadica.  ::)
A prehadzovať letný a zimný model odvodu šedej vody sa dá riešiť vcelku rýchlym prehodením sifónu z flexibilného potrubia. http://www.sagittarius.cz/cz/flexibilni-plastova-pripojeni-a-propojeni

Na započatie gravitačného prečerpania kapalín používame hadicu s "guličkou". http://www.autofresh.sk/Precerpavacia-Hadica-priemer-17mm-d55111.htm
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: Šedá voda
« Odpověď #2 kdy: Květen 31, 2017, 03:41:11 odpoledne »
Edit.

Cena cca :http://www.pvk.cz/vse-o-vode/cena-vodneho-a-stocneho/

Mýdlo je v tuku a hydroxidu sodného, na chatě nám to žerou i myši, plesniví, takže to nemůže bejt jedovaté. Používáme tuhá mýdla. I děti, když se koupou sem tam něco ucucnou a ještě se ani neposr...

Mýdlo se ve formě vloček usadí v nádobě(většina), takže samotná zálivka ho tolik neobsahuje. V plánu mám ještě jednu nádobu(starou popelnici) naplněnou různou frakcí kameniva jako předčištění.

Jen sifón vyměnit nejde. Nám vanu hodně nízko a vejde se mě tam jen takovej ten nízkej sifón. Plus stejně tam bude muset bejt čerpadlo, jelikož hrana okna je výš než voda ve vaně.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7597
Re: Šedá voda
« Odpověď #3 kdy: Květen 31, 2017, 03:49:03 odpoledne »
A nemáte tam dáke bytové jadro, kde by sa dalo urobiť prepojenie? Prípadne cez neho zviesť potrubie až von?
 /naše bytovky také mali a tam sa umyvadlá aj WC napájali do hlavného potrubia..../

A nedá sa voda našetriť dáko jednoduchšie? Napríklad dažďovka? Stará studňa u susedov? Nedaleký potok...

Ako filter by som použil sud, zo spodným výpustom, naplneným záhradným kompostom.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Šedá voda
« Odpověď #4 kdy: Květen 31, 2017, 04:14:48 odpoledne »
Asi bych šel jinou cestou....
1) Vodu na zahradu bych se snažil pokrýt co nejvíce z dešťovky
2) Šedou vodu bych používal na splachování a praní, kde mýdlo nevadí a nádrž bych měl třeba na půdě nebo malo plastovou zabudovat do koupelny (nemusí být ani moc velká - ccca 100-150l, ale výhodný by byl samospád -  průběžně doplňuješ a spotřebováváš...
3) Teprve v případě přebytku bych to míchal s dešťovkou a zaléval tím...

Ale jestli ti půda a dům neříká pane, může to být problém při realizaci.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7597
Re: Šedá voda
« Odpověď #5 kdy: Květen 31, 2017, 04:37:15 odpoledne »
Hej, dnes je moderné splachovať šedou vodou. https://lepsiebyvanie.centrum.sk/kupelne/797383/umyvadlo-a-toaleta-v-jednom

Dá sa tak upraviť aj tradičná sanita.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: Šedá voda
« Odpověď #6 kdy: Květen 31, 2017, 05:48:37 odpoledne »
Dešťovku samo sbírám, ale nemám několika kubíkovou nádrž tak při velkém dešti neudělám dostatečnou zásobu na sucho.

Nádrž je v řešení, ale až za pár let.

Šedou vodu nechci míchat s normální v záchodě(nádržce) ani nikde jinde. Jedna z důvodu možné kontaminace a následně velké pokuty. Druhý důvod je že mám nádržku na WC mám takovou tu zadělanou ve zdi a ta se čistit nedá. Takže bych si akorát zadělal na problém. Prát ve vodě po koupání dětí není ideál páč sem tam se tam vyčůraj a nechci prát ve špíně z mého těla:) Když to jde vylejt na záhon či trávu a příroda si to už přebere:)

Nechci šetřit vodu na spotřebu domácnosti ta je OK, ale zálivka žere v létě několikanásobně více než vše ostatní.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Šedá voda
« Odpověď #7 kdy: Červen 01, 2017, 08:17:58 dopoledne »
já bych jen dodal, že nemá smysl uvažovat o využití šedé vody v potravinovém řetězci, pokud je zařazena v systému pračka nebo myčka, využívající konvenční prostředky.

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: Šedá voda
« Odpověď #8 kdy: Červen 01, 2017, 09:54:10 dopoledne »
3 kubíky máš teda i na 100 metrový střeše z deště o vydatnosti 30 mm na 1 m2 a to je už teda pekelnej slejvák.  V ČR naprší v průměru kolem 660 mm za rok. Těch 30 mm je polovina měsíčního úhrnu srážek z nejvydatnějších měsíců(5-8).

A těch 100 litrů je na malou zahrádku v době růstu. V plodu a větší teplotě po vypije ještě o hodně více.

Vrt není možný(ani o něm neuvažuji) a velké nadzemní nádoby také ne(není zbytečný prostor a je to ošklivé+šíleně rychle se v nich ta voda kazí(na střeše jsou i hov.. od ptáků, pyl prach a další kvasící materiál).

Je tu stará žumpa, ale je zavezená. V plánu je její otevření, vyvezení, rozdělení na cca 4 části pro lepší hospodaření s vodou. Jeden svod vede skoro do ní a druhý je na druhé straně domu a níže. Tudíž další nádoba a čerpadlo. Bohužel je to větší investice, na kterou teď není peníz, tak se to řeší v době nedostatku dešťovky šedou vodou.

Jednoduše, žádné velké stavební projekty nejsou možné. Dům není v mém vlastnictví a ne všichni obyvatelé sdílejí můj pohled na věc. Lokalita je kraj hlavního města a jde o starou zástavbu rodinných domů se zahradami hned vedle sebe, takže mi každej čumí do zahrádky. Střecha cca 120m2.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7597
Re: Šedá voda
« Odpověď #9 kdy: Červen 01, 2017, 10:35:53 dopoledne »
A čo vlastne potrebuješ vyriešiť?
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: Šedá voda
« Odpověď #10 kdy: Červen 01, 2017, 10:56:09 dopoledne »
Chtěl jsem vyvolat brainstorming, popřípadě pořešit s někým kdo má podobný "projekt" jeho nedostatky. Abych nešel slepou cestou a nezvyšoval si náklady něčím co by přínos nepřineslo. I když jde o prd, tak lidi na podobném místě moc možností není.

Připadlo mi lepší nastínit něco co nějak funguje i s problémy než teoreticky řešit zda vodu s mejdlem lejt či ne. Nebo kolik tak vody se na to koupání asi spotřebuje a kolik to nejspíš stojí atd.....

Mám v plánu udělat po jedné či dvou(podle nálady) sezónách udělat rozbor půdy s mejdlem a bez. Abych věděl jaký to má vliv.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7597
Re: Šedá voda
« Odpověď #11 kdy: Červen 01, 2017, 11:25:10 dopoledne »
Bektérie do septiku-ČOV mydlo v pohode rozložia. Akurát potrebujú kyslík. Inak rýchlo hynú. Je to princíp ČOV. Baktéria a prevzdušnovanie.
Preto som aj spomínal tú mydlovú vodu cediť cez kompost.

Ja osobne by som si urobil do vany ešte jeden odtok-sifón, a ten napojil na onu hadicu. Na koniec hadice dal uzáver. Aby sa hadica pred koncom vytekania mohla uzatvoriť. A tak si ponechala v sebe vodu, na další gravitačný tok, bez potreby čerpadla.  8)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Šedá voda
« Odpověď #12 kdy: Červen 01, 2017, 05:16:23 odpoledne »
Na koupání i sprchování se spotřebuje docela dost vody, sám jsem se divil, když jsem si jednou na sprchování zašpuntoval vaničku, kolik vody jsem na krátké osprchování vyplácal.

Já určitě šedou vodu do jídla dávat nebudu, půjde na kompost pro energetické dřeviny a možná že ten kompost nějak zkombinuji s nepropustným dnem (bazénová folie) a pískovým filtrem, a i pak ta voda nepůjde na potraviny..

Ale třeba se mýlím a rozbory ukáží, že se s mýdlem bacoši v kompostu vypořádají..

Sumo, rozhodně to dotáhni do konce, rozhodně mne to zajímá.

Zrovna řeším jímku, co bude v budoucnu nějak napojená na budoucí obecní kanalizaci, nebo do ní půjde jen šedá voda. Určitě budu mít oddělenou černou a šedo vodu, to je výhoda rekonstrukce zu-grunt..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Šedá voda
« Odpověď #13 kdy: Červen 01, 2017, 10:21:33 odpoledne »
Je to řádově asi dvacet let, ještě jsem měl prodejnu.
Tenkrát jsem bral zboží od firmy Free Way.
Nabízejí (dodnes) takový mycí prostředky.
Právě touto "šedou vodou" bylo možné zalejvat zahrádku.
Údajně se jednalo o naprosto ekologicky odbouratelnej materiál.

Dodnes je ten dryák k mání na adrese :
http://eshop.freeway.cz/superkoncentrat-na-rucni-myti-nadobi-clementine-zluta/z57.htm

Nevím, jak který mejdlo je v přírodě odbouratelný.
Osobní zkušenost s tím nemám.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D