Autor Téma: Sůl  (Přečteno 2201 krát)

Offline miki

• Moderátor
Sůl
« kdy: Červenec 27, 2012, 10:03:45 odpoledne »
Zdravím.
Tak ta sůl bude velkej průser pokud nebudou velké zásoby. Jak budete konzervovat maso pokud bude najednou velká zásoba, chladnička bez proudu a led v nedohlednu.
Předpokládám, že bude možnost alespoň občas, ulovit nějakého toho kňoura a nebo srnku. Potom jedině nasolit a vyudit.
Počítám na osobu a rok alespoň 50 kg.
Miki.

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
Re: Sůl
« Odpověď #1 kdy: Červenec 29, 2012, 12:35:10 dopoledne »
Souhlas, sůl se nezkazí a stojí pár korun.. Je nekupovat polskou posypovou :-D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline plenty

• Moderátor
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 21, 2012, 09:52:23 odpoledne »
100 kg potravinárskej soli a 500 kg kamennej soli pre zvieratá

ale chcelo by to viac potravinárskej a vymyslieť nejaké dlhodobé skladovanie aby nestvrdla....
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline stepan-hawk

• Teoretik prepper
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 21, 2012, 10:21:37 odpoledne »
Na dlouhodobé skladování je nejlepší mít skleněné zabroušené láhve. A plnit je v létě, kdy je ve vzduchu málo vlhkosti. Na tom bych čekal, že hodně záleží.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Gloch

• Moderátor
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 22, 2012, 05:21:24 dopoledne »
V létě je ve vzduchu právě hodně vlhkosti, ale díky teplotě to není vidět. Nejsušší vzduch je v zimě za mrazů.

Offline stepan-hawk

• Teoretik prepper
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 22, 2012, 11:21:23 dopoledne »
myslím,ž e nejlepší bude použít barometr a případně sůl před hozením do flašky zahřát, aby vlhkost unikla. Podobně se to dělá s pískem do pojistek. V ČKD to řešili obyčejným vařičem na který postavili kastrol, do něj nasypali písek a pár desítek minut míchali. A pak to mohli klidně použít.

A mimochodem když by byla sůl ztvrdlá, tak vždy je myslím možnost roztlučení kladivem ne?  :)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Cajgalamo

• Moderátor
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 22, 2012, 11:24:24 dopoledne »
Do soli, ktorú chceš skladovať v sklenom pohári, je treba nasypať lyžičku ryže a potom zavrieť.
Ryža vlhkosť pohltí a soľ nestvrdne na kameň.
"Svet v temných, ale skutočných farbách má väčšiu cenu, ako svet v ružových farbách, ale falošných." Jean Gwenaél Dutourd

Offline stepan-hawk

• Teoretik prepper
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 22, 2012, 11:31:16 dopoledne »
To je dobrej nápad s tou rýží. Navíc bude mít člověk po rozbalení balení bonus - trochu rýže pro ochucení polévky. :-) To by mne nenapadlo.

Offline Cajgalamo

• Moderátor
« Odpověď #8 kdy: Prosinec 22, 2012, 11:33:02 dopoledne »
Ja dávam aj do soľničky niekoľko zrniek - soľ netvrdne a nemusím trieskať soľničkou o stôl  ;)
"Svet v temných, ale skutočných farbách má väčšiu cenu, ako svet v ružových farbách, ale falošných." Jean Gwenaél Dutourd

Loki

• Host
« Odpověď #9 kdy: Prosinec 22, 2012, 11:42:13 dopoledne »
V čem skladujete sůl? Mám malé soudky.

Offline Cajgalamo

• Moderátor
« Odpověď #10 kdy: Prosinec 22, 2012, 11:47:06 dopoledne »
Skladujem v originál papierovom balení.
Hermeticky uzavreté v súdkoch spolu s inými zásobami.

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #11 kdy: Leden 05, 2013, 08:39:19 odpoledne »
Jo, soudky jsou skvělé.. Dodám fotku, časem..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline miki

• Moderátor
« Odpověď #12 kdy: Leden 06, 2013, 02:37:35 dopoledne »
Zdravím,
chtěl bych vám poradit . Mě se stala taková nemilá věc. Mám dost zásob uskladněných v takových umělohmotných kyblíkách od hořčice, marmelád a podobných pochutin. Používá se toto balení většinou v jídelnách kde vaří na husto mám na ně zdroj a tak jsem do nich dal i sůl. Můžou mít tak obsah 5-8 l-přesně nevím. No sypal jsem až po vrch zadekloval a po roce kontrola. Zjistil jsem, že jediná možnost jak to dostat ven byla vyklepnout ten kýbl dnem vzhůru bylo to celé (skoro) ztvrdlé. Takže po rozdrcení již ne do plna ale přišel tam sáček se silikagelem to již bylo v pořádku. Příští dávku jsem již kupoval v hrubozrnném provedení (to je ta pekařská) ta již netvrdne, mají ji v 25 kg pytlích a je i levnější než v krámě ta v 1 kg balení. Soli mám ani se neptejte, předpokládám zásoby na uzení masa a tak ji je moooc.
Miki 

Offline Marcus

« Odpověď #13 kdy: Duben 09, 2013, 02:44:42 dopoledne »
to 25kg baleni, muze byt treba toto? nebo kdyztak dejte link, kterou berete vy
http://www.azsul.cz/sul-potravinarska/vakuova-jedla-sul-nejodidovana-25kg/
nebo
http://www.solsan.cz/solivarska_sul_25_kg_%28pytel%29.html

tak zde je to de facto i navrh na spolecny nakup, kdyz to posilaji jen po paletach nebo by pro to musel nekdo dojet
Tragédií není smrt, ale promarněný život

Offline Snoopee

« Odpověď #14 kdy: Duben 09, 2013, 10:50:07 odpoledne »
@ Marcus: Pozor Marku, ten prvy link je sol NEjodidovana. Primarnym cielom konzumacie soli v PA bude to, že je zdrojom jódu. Bez jódi ti odíde štitna žlaza a nepomože ani plná špajza klobás(spíž).

Offline Marcus

« Odpověď #15 kdy: Duben 10, 2013, 03:12:09 odpoledne »
ok, dobra poznamka...
proto se ale ptam, je totiz pomerne tezke nakoupit nejake vetsi mnozstvi jen tak
Tragédií není smrt, ale promarněný život

Offline miki

• Moderátor
« Odpověď #16 kdy: Duben 10, 2013, 10:27:56 odpoledne »
Zdravím.
Pokud někdo má zájem o dotování dávky jódu do denní dávky nejni nic jednoduššího než zakoupit Jodid Draselný chemicky čistý. Množství do jednoho kila soli odhaduji tak na jednu špetku a budeš najódidovaný až do aleluja.
Miki. 

Offline monty

« Odpověď #17 kdy: Duben 10, 2013, 11:37:10 odpoledne »
Kupuju tablety Kelp (Jod), v jedne tbl. 150 ug I
Dobre i proti jaderne havarii (treba kdysi Cernobyl)..

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #18 kdy: Únor 21, 2014, 12:09:09 odpoledne »
Tak jsem prehodnotil vyznam soli. Sul je velice dulezita. Tak se vyplati mit vetsi zasoby.

Stale jsem presvecen, ze neni dulezite k zivotu. Dulezite je jako ochucovadlo. Vytvori chut u jidla, ktery by nebylo moc chutove dobre. Tak pro moralku cloveka je velice dulezite.

Offline Cajgalamo

• Moderátor
« Odpověď #19 kdy: Únor 21, 2014, 12:27:40 odpoledne »
Je tiž dôležitá z hľadiska konzervácie potravín.

chpslst

• Host
« Odpověď #20 kdy: Únor 21, 2014, 12:29:16 odpoledne »
tak blížim sa ku 100kg, ale po "postrašení" Mikim že na osobu/rok 50kg pri plnom použití /údenie, zaváranie maska/, zvažujem navyšovať a navyšovať množstvo... za prachy čo dnes stojí v Lidli či Tescu, sa možem zasmiať. :)
balím to do pet fliaš a popravde je mi šumák ci to následne stvrdne. rozlámal som už aj tvrdšie veci.  :D
inak sahaw, sol je trošku viac ako len dochucovadlo. ono je to mimo iné aj dôležitý konzervant...
zdar Cajgalamo, kým som to dopísal tak si ma predbehol... ale už to nechám tak

Offline plenty

• Moderátor
« Odpověď #21 kdy: Únor 21, 2014, 02:54:36 odpoledne »
to chpslst:  soľ  neuskladňuj v plaste ale v skle.  Dlhodobý styk Chloridu sodného ( NaCl)  s polyetylénom (PET) nemusí byť práve najvhodnejší spôsob dlhodobého uschovania.  Zožeň si niekde v kuchyni hotela, školy ...  veľké  konzervové sklenené poháre (uhorkáče).

Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline Cajgalamo

• Moderátor
« Odpověď #22 kdy: Únor 21, 2014, 07:42:05 odpoledne »
chpslst:
Už som to niekde písal, do soli treba pridať zopár zrniek ryže. Spoľahlivo pohltí vzdušnú vlhkosť a soľ nestvrdne na kameň.

Offline rrrr

« Odpověď #23 kdy: Únor 22, 2014, 07:15:15 dopoledne »
ja 20kg čo si myslím že bude stačit na konzervovanie ale barter asi nie...

chpslst

• Host
« Odpověď #24 kdy: Únor 22, 2014, 11:18:17 dopoledne »
cajgi,
zopár zrniek sa dáva do solničky. do 2l flaše od minči ti vlezie skoro 3kg soli.
pár zrniek stačiť nebude.  ;)
ono niežeby som nemal naškrečkovanú aj ryžu, ale nejak mi to prípadné stvrdnutie soli nevadí...
by si neveril čo 7kg kladivo dokáže.  :)

Offline Cajgalamo

• Moderátor
« Odpověď #25 kdy: Únor 22, 2014, 12:14:52 odpoledne »
Jo, do pohára namiesto pár zrniek dať za hrsť.

Ale keď niekto chce radšej použiť kladivo, dokonca 7 kilovku, nemám nič proti.  :D
Ako sa hovorí, proti Gustovi žiaden dišputát.

Offline Hali

« Odpověď #26 kdy: Květen 30, 2014, 10:41:08 odpoledne »
cajgi,
zopár zrniek sa dáva do solničky. do 2l flaše od minči ti vlezie skoro 3kg soli.
pár zrniek stačiť nebude.  ;)
ono niežeby som nemal naškrečkovanú aj ryžu, ale nejak mi to prípadné stvrdnutie soli nevadí...
by si neveril čo 7kg kladivo dokáže.  :)
Ked si nahodou jedlo neochutis, tak si aspon stym klasivom zasportujes :-)

Offline votroubek

• Praktikující prepper
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
« Odpověď #27 kdy: Květen 31, 2014, 11:47:04 dopoledne »
ano, sůl je  nesmírně důležitá, pro ty, kteří mají za ušima  můžu doporučit i chlorid draselný, který byl dříve součástí soli, vozené ze západní asie.
Mícháme jej se solí dva díly chloridu sodného a jeden díl chloridu draselného. Upravuje to osmotickou rovnováhu, i srdeční tonus a mně konkrétně snížil srdeční tlak o pěkný flák. Mladí a zdraví si toho mohou všímat, až přijde jejich hodinka, ti starší, co se jich začnou chytat nemoci mohou vyzkoušet.

azraell

• Host
« Odpověď #28 kdy: Duben 24, 2015, 09:01:38 dopoledne »
zdravim,
z kratkodobeho a strednedobeho hladiska sa sol da riesit skladovou zasobou. zasoby treba dimenzovat na ludsku spotrebu, kozervaciu(!) a pre zvierata (!). z dlhodobeho hladiska je to zavazny problem, ktory vyriesi len dostupny zdroj.
myslim, ze kazdy by mal zauvazovat, kde sa nachadza najblizsi zdroj soli a aku ma k nemu dostupnost.

Offline milo1944

« Odpověď #29 kdy: Duben 24, 2015, 10:54:30 dopoledne »
Já sůl kupuju v PENNY, a to hlavně, když je v letáku.
To se dostává cena okolo 4,- Kč, je balená po 1kg a je  zavařená v plastovým pytlíku.
Je v balíku (většinou) po 12ti kusech.
Nikam ji NEPŘESYPÁVÁM !!
 "hold"
Takhle balená sůl netvrdne, je s ní snadná manipulace, a pokud bych ji ctěl někdy za něco vymněnit, nemusím ji odvažovat ani odměřovat.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline štika

Sůl
« Odpověď #30 kdy: Červenec 01, 2015, 09:21:58 dopoledne »
Dávám samostatné téma, neboť diskuze se odehrávala v testu.
 Našla jsem článek o důležitosti soli.
I zvěř ji nutně potřebuje.

Část z článku:

Sůl má nezastupitelné místo v našem životě a působí nejen na naše chuťové pohárky. Je ale také nezbytná pro naše zdraví. Její přiměřené množství, cca 5 g denně, zabezpečuje všechny životně důležité tělesné funkce, normální činnost nervů a svalů, aktivizuje řadu enzymů i produkci žaludečních šťáv.

Při nedostatku soli je ohroženo trávení cukrů, klesá krevní tlak, můžete pociťovat zvýšenou ranní únavu a dokonce i neuralgii.

http://zena.centrum.cz/zdravi/clanek.phtml?old_url=zdravi/jime-zdrave/2011/5/23/clanky/sul-neskodi-vedci-se-zrejme-spletli/

Offline štika

Re:Sůl
« Odpověď #31 kdy: Červenec 01, 2015, 09:29:18 dopoledne »

Offline Anakin

• Moderátor
    • Blog Prepper.cz
« Odpověď #32 kdy: Červenec 01, 2015, 09:31:08 dopoledne »
Jak kdo skladujete balíčky soli? Máte jenom kilovky, nebo průmyslové velké balení?
Já kupuji jen kilovky zatavené v balících po deseti či dvanácti. Přemýšlím zda to celé nedat ještě do tmavého igelitu.  A přesypávat do nádob a dávat tam pohlcovače vlhkosti se mi nechce když nevím zda to bude efektivní či zbytečné.
Sklep mám suchý.

Offline k.vancura

• Praktikující prepper
« Odpověď #33 kdy: Červenec 01, 2015, 09:33:42 dopoledne »
Kupuju kilovky, skladování nikaj speciálne neřeším. Skladuju na suchém místě.

I v případě, že by náhodou sůl navlhla, nic se neděje, v nejhorším případě se prostě "sleje" do hroudy, ze které pak kus odlomím a nadrtím.

Světlo by tomu pokud vím nemělo vadit.

Offline štika

« Odpověď #34 kdy: Červenec 01, 2015, 09:36:10 dopoledne »

Offline štika

« Odpověď #35 kdy: Červenec 01, 2015, 09:40:15 dopoledne »
Já také kupuji kilovky v igfelit.balíku (stejně i mouku, cukr, rýži a jiné) a dávám do Cajgalamových soudků. (tam je "tma jak v pytli" -tedy určitě větší  :D :D ).

Offline Anakin

• Moderátor
    • Blog Prepper.cz
« Odpověď #36 kdy: Červenec 01, 2015, 09:51:44 dopoledne »
V ČR není snad jediný solný důl. V PA době budem muset obchodovat s Rakouskem nebo Polskem.

Offline Mája

« Odpověď #37 kdy: Červenec 01, 2015, 09:58:13 dopoledne »
Já také kupuji kilovky v igfelit.balíku (stejně i mouku, cukr, rýži a jiné) a dávám do Cajgalamových soudků. (tam je "tma jak v pytli" -tedy určitě větší  :D :D ).

jaké že to má Cajgalamo soudky :bee: ???

Offline štika

« Odpověď #38 kdy: Červenec 01, 2015, 10:04:10 dopoledne »
Cajg.soudky jsou lepší žluté než černé. :D :D  Černé se mi těžko zavírají, ale díky i za ně.

Offline štika

« Odpověď #39 kdy: Červenec 01, 2015, 10:08:46 dopoledne »
Májo, stačí zadat do vyhledávače. Máš to i s fotkou. :)

http://preppers.cz/forum/index.php/topic,3150.msg27490.html#msg27490

Offline MDobromila

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #40 kdy: Červenec 01, 2015, 10:17:09 dopoledne »
Skladuji v pytlících po 1 kg...a ty s papírovými obaly mám ještě v sáčku.

Offline Mája

« Odpověď #41 kdy: Červenec 01, 2015, 10:25:51 dopoledne »

Offline Anakin

• Moderátor
    • Blog Prepper.cz
« Odpověď #42 kdy: Červenec 01, 2015, 10:33:08 dopoledne »
Já mám možnost soudků se šroubovacím víkem. Dříve v nich byla nasolená střívka určená pro výrobu uzenin.

Offline štika

« Odpověď #43 kdy: Červenec 17, 2015, 03:40:48 odpoledne »
Tak jsem přemýšlela nad těmi 40 kg soli. Jest-li je to na osobu, pro množství lidí bych neměla kam to uskladnit.
A pak k čemu použití. Prý na nakládání masa. Já určitě chovat krávy a prasata nebudu. Jen ovce.
Pak záleží na zpracování.
Nevíme, jaké budou klimatické podmínky. Pokud budou vedra, jehňata zabiji dříve a maso nasuším. Pokud budou mrazy, není problém.
Takže sůl syslím ,ale ne v takovém množství.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #44 kdy: Červenec 17, 2015, 05:50:40 odpoledne »
Ty nemáš truhly??? já asi 5, takže je pořád kam cpát, půda je převeliká.
Sůl je fajn, bez ní nenaložíš zelí, ani kvašáky oharky,nenaložíš darebnej česnek do soli, jináč by ti shnil, nedáš ovečkám liz , a když ne liz, posypeš jim seno, Mizernou mrkev neuskladníš, ale nastrouháš do soli a pak už jen chodíš se lžící...
Vlastně všechnu zeleninu, tedy porek, cibuli, mrkev, petržel, česnek nastrouhám, prosypu solí a pak dám usušit. Mám kořeníčko jako víno, bez soli to nejde.
Slimáky na zehradě posolíš a budeš koukat, klobásy z těch tvých skopců se budou jednou vyvažovat zlatem, bez soli to nepůjde.
Já bych ten nanicovatej nerost ještě vzal na milost. Nepočítej s množstvím lidí, mysli na sebe.

Offline štika

« Odpověď #45 kdy: Červenec 17, 2015, 06:01:18 odpoledne »
Já mám Cajgalamovy soudky, truhly nemám a nemám ani převelikou půdu.
A na půdě si určitým poměrem dělám zásoby potravin.
Hlavně musím přemýšlet, co je nejvýhodnější a v druhé řadě, co máme rádi.
Někdo raději brambory, někdo těstoviny, někdo rýži.
Ale nakonec stejně dělám vše 1:1:1:1 atd.....
Různé mouky. luštěniny, masové konzervy, sardinky atd....
Sákriš, ale hlavně zdravotnický materiál a léky, desinfekci....

Cajgalamo, teď tu často nejsi, ale díky tvým soudkům budeš populární... :D :D :D
Petrolejky, petrolej, svíčky......
Je toho strašně moc.

Proto říkám, že začátek je těžký a dnes na poslední chvíli...

Offline štika

« Odpověď #46 kdy: Červenec 17, 2015, 06:11:09 odpoledne »
Votroubku, byla bych zvědavá, kolik lidí se ozve, že má truhly na sůl, mouku.... :D :D :D

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #47 kdy: Červenec 17, 2015, 06:48:46 odpoledne »
No, právě, žiju si v tom votroubkově a myslím si, že všichni ostatní musí mít dest truhel a půl hektaru půdy....
Máš pravdu štiko, podle sebe soudím tebe....Moje chyba, člověk si to neuvědomí, že truhly už se nenosí.... f-)

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #48 kdy: Červenec 17, 2015, 09:14:26 odpoledne »
No, ony se truhly nikdy moc nenosily, protože jsou těžké i bez obsahu:). Taky jsem měla dvě na půdě, jednu jsem dala synovcově manželce na hračky pro děti a druhou ještě mám ve sklepě... Zabírá to děsně místa - díky tomu, že se to otevírá nahoru, se to nedá dát ani pod stůl. Ale právě zprovozňuju na chatě podkroví, tam by se možná taková truhla sešla na polštáře, karimatky, deky, spacáky apod., aby to tam neoslintávaly myši... Jenže kdo to monstrum má tahat...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline milo1944

« Odpověď #49 kdy: Červenec 17, 2015, 10:09:41 odpoledne »
No, kolik čeho naskladnit -- to je každýho věc.
Ale při dnešní ceně soli v Penny márketu je 40 kg = 180 kaček. Balená je v prezervativu, a tak dobře skladovatelná, třeba i ve vlhku.
Tak vlastně nevím, vo čem je řeč  "omg"
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D