Autor Téma: Škůdci  (Přečteno 3186 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Škůdci
« kdy: Červenec 08, 2012, 11:52:47 dopoledne »
mšice
Zkousel jsem pouzit mydlovou vodu,ale brzo mravenci je dodali novou varku msic.

Nastesti se objevil prirozeny nepritel - Beruska. ;)

-----------------------------------------------------------------------------------------
Došel jsem k zaveru,ze msice mi nevadi. Berusky je zabijeji. Mam je na zahradce,ale kupodivu je tam primerene. Myslim si,ze na zahradce je asi 20 mravenist,tak by tam melo byt az az msic,ale neni.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Dosel jsem k zaveru,ze mravence chci mit za zahradce.
Krome msic mi nic zleho nedelaji.
http://hmyzaci.wz.cz/mravenci_text.htm

Mate nejaky duvod proc se jich zbavit?





Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re: Škůdci
« Odpověď #1 kdy: Červenec 12, 2012, 05:20:30 odpoledne »
Zdravím.
Tak mšice mě nevadí, na stromech to zlikviduji lepovými pásy na kmenu, tam se mravenci nedostanou a na ty co zbudou, stačí sluníčko sedmitečné a jiní predátoři.
A mravence jsem taky nikdy nelikvidoval to by jste nevěřili jak slepice (pokud se to naučí)
likvidují mravence tím, že je rozhrabou a mravenčí kukly sežerou.
Miki.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Škůdci
« Odpověď #2 kdy: Srpen 11, 2012, 09:18:15 dopoledne »
Chytal jsem mysi v zime na brambory.

Ted jsem zkusil slunecnicove seminka. I kdyz z fotky jde videt,ze jen o past zavadila,tak ji ty slunecnice privedli. Par seminek jsem otiz vysypal kolem.



petka

  • Host
Re: Škůdci
« Odpověď #3 kdy: Srpen 24, 2012, 07:07:28 odpoledne »

denver

  • Host
Re: Škůdci
« Odpověď #4 kdy: Únor 05, 2013, 10:43:50 dopoledne »
Kniha Zemědělská  fytopatologie od profesora Eduarda  Baudyše.  Ten  poukazuje  na  různé  cesty  v ochraně  rostlin. Nejdůležitější je prevence, která má zabránit nákaze, dalšímu rozšiřování a zvýšení odolnosti plodin vůči nákaze. Při selhání prevence přichází  na řadu  léčba,  která  se  z praktické  stránky  rozděluje  na  agrotechnickou, mechanickou,  fyzikální,  chemickou,  biologickou,  karanténní  a šlechtitelskou.  Dodává,  že  všechny  tyto  přístupy  se  mají  aplikovat s ohledem  na  biologii  škůdce,  na  podmínky  prostředí  a  v pravý  čas. Zároveň nesmí zásahy narušovat biologickou rovnováhu v přírodě, protože by později došlo k těžkým hospodářským ztrátám a musí být hospodárné, aby  výnos  převyšoval  náklady  na  vynaloženou  ochranu. 

Karolik

  • Host
Re: Škůdci
« Odpověď #5 kdy: Květen 14, 2013, 07:06:50 odpoledne »
pro inspiraci:

SoňaR

  • Host
Re: Škůdci
« Odpověď #6 kdy: Červen 15, 2016, 09:34:02 dopoledne »
Máte nějaké osvědčené tipy, jak zbavit rostliny molic? Preferuju nejedovaté způsoby, mám molice na vavřínu a ráda bych sklízela.... Prý se používá kombinace mýdlového postřiku a sprchování, zkoušel to někdo?

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Škůdci
« Odpověď #7 kdy: Červen 15, 2016, 11:04:41 dopoledne »
Očistit bobkovej list od škůdců je děsná práce. Já na to nervy nemám, ale manželka meje celou kytku, list po listu  ::)  kartáčkem na zuby (hóódně mněkoučkým) ale jenom čistou vodou. Ještě to otírá papírovou utěrkou.
Musíš ale OPATRNĚ, listy jsou křehký, aby jsi je neulámala !
A taky nezapomeň umejt kmínek !
 
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

SoňaR

  • Host
Re: Škůdci
« Odpověď #8 kdy: Červen 15, 2016, 11:25:37 dopoledne »
Zatím jsem to hodila pod sprchu a budu to každé tři dny opakovat, abych spláchla čersvě vylíhnuté potvory. Molice prý sprchování nemusí  ;-)

Ale kdyby někdo měl jiný způsob, tak sem s ním. Zajímavé je, že molice prý napadají hlavně rajčata a papriky,  obojí mám v těsném sousedství vavřínu a není na nich ani jedna.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7587
Re: Škůdci
« Odpověď #9 kdy: Červen 15, 2016, 06:17:43 odpoledne »
Tak vraj ako prevencia je, medzi jednotlivými polievaniami nechať pôdu vyschnúť. Vela vlhkosti moliciam vyhovuje.
A vraj proti nim funguje namočiť na týden do kbelíku koprivu, a použiť ako postrek a zálievku.

S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

SoňaR

  • Host
Re: Škůdci
« Odpověď #10 kdy: Červen 15, 2016, 06:41:43 odpoledne »
No jo, kopřiva! Na tu jsem si nevzpomněla. Určitě to s ní zkusím, díky!

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7587
Re: Škůdci
« Odpověď #11 kdy: Červen 15, 2016, 07:56:26 odpoledne »
Určite daj vedieť, či pomohlo.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

SoňaR

  • Host
Re: Škůdci
« Odpověď #12 kdy: Červen 15, 2016, 08:40:25 odpoledne »
Jasně, dám.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Škůdci
« Odpověď #13 kdy: Červen 16, 2016, 07:50:54 dopoledne »
No, na mšice jo, na svilušky a molice ne. Jícha z kopřiv pomůže jako listové hnojivo, zlepší a zpevní zdravotní stav rostliny, molicím neublíží.Musela by jsi do jíchy přilejt roztok mazlavýho mejdla a rostlinného oleje, aby se ty mrchy udusily.
Kopřivová jícha řeší u molic důsledky, nikoli příčinu.Dobře funguje jícha z rajčatové natě, z vratiče, řesnekových slupek. Jako pomocníka vždy přidávám emulzi z mýdla a oleje.
Když to smícháme s odvarem z rebarbory, rostlina neuvěřitelným způsobem zregeneruje.
Molice fakt nesnáší pravidelnou vodu.

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Škůdci
« Odpověď #14 kdy: Září 10, 2016, 04:28:50 odpoledne »
Já nevím, ale slimáci a housenky u nás na horách nejsou.

SoňaR

  • Host
Re: Škůdci
« Odpověď #15 kdy: Září 10, 2016, 06:32:54 odpoledne »
Tak to mas dobry. Ale jak se rika - ono vsude je neco. Zkusim to prolejt vyvarem z vonnych bylin. Ne kvuli urode, ta uz je v tahu, ciste abych videla, jestli to zabere.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Škůdci
« Odpověď #16 kdy: Září 10, 2016, 08:09:41 odpoledne »
Vonné byliny jsou k prdu. Co funguje, tak vratič, česnek, olej s draselným mýdlem v kombina ci s vratičem, potom odvar rebarbory na posílení obranychopnosti, vitality rostlin.Základem musí být dobře vyhnojený pozemek se silnými rostlinami, pár ptačích budek pro sýkorky, které housenky milují a fertig.
Teda pokud to myslíš organicky, jináč v každé drogerii ti poradí nějaké ty zcela neškodné jedy.
Kadeřívek je každý rok naším artiklem, celou zimu ulamujeme listy a cpu je do bramboraček, ale letos jsme na něj zapoměli. Zato máme zelí a kapustu zcela luxusní.....
Kadeřávek a zimní kyselina listová potěší každýho výživáře.

SoňaR

  • Host
Re: Škůdci
« Odpověď #17 kdy: Září 10, 2016, 08:19:36 odpoledne »
No vsak vratic je taky vonna (aromaticka) bylina, jejiz vune se belaskum nelibi. Bohuzel ho zrovna po ruce nemam. Tak jsem mixla matu, salvej, rajcatove listky... to pry take zabira. Tak uvidim. I tu budku pro sykorky mame, ale uz jsou z ni letos davno pryc. Ptaci uz jsou v nasi urodne polabske nizine asi prezrani  :D

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Škůdci
« Odpověď #18 kdy: Září 10, 2016, 09:47:29 odpoledne »
Me to vyzraly kachny. Mama jim dokonce obcas nosi v krabici od horcice "svoje" co pozbira na zahrade. rvacka o to je vzdycky ukrutna.
Plati neco na cmeliky?
Praktikující cynik

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Škůdci
« Odpověď #19 kdy: Září 10, 2016, 11:32:27 odpoledne »
Přidávám se s dotazem, zda něco platí na šimráčky v kurníku...
Pro ty, kdo neví, co jsou šimráčci, tak to jsou cca 1-1,5 mm dlouhé světlé čárkovité bytosti, které bydlí v kurníku a požírají tam prach z peří, slepičí kůže, příp. jiné lahůdky. A jak tak požírají, hemží se a strašně šimrají. Cynikovi čmelíci řadím do kategorie kousáčků, ti koušou a sají krev, kdežto šimráčci jen lezou a lechtaj. Čili jsou celkem neškodní, nicméně slépice kvůli nim odmítají spát v kurníku, čímž se vystavují nebezpečí napadení kunou a jinými dravci, takže jednou za čas se hodí šimráčky vyprat. O kurník by nebylo, ten vystříkám Biokillem, ale z pipek je hned tak nedostanu.
Kdosi mi radil dát slepicím popel ze spáleného dřeva. Mé opeřené dámy mají popela dost a dost v jednom starém peřináči chráněném před deštěm, ale buď si na tuhle terapii šimráčci zvykli nebo se slepice nepopelí dostatečně...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Škůdci
« Odpověď #20 kdy: Září 11, 2016, 05:10:39 dopoledne »
Soňo, to nefunguje. Musíš se mrknout na mechanismus působení a i když zasázíš aromatické rostliny mezi zelí, nic se nestane. Tvoje bylinky nejsou pro housenky škodlivé. Nikam neutečou, nemají kam, a bylinky jinm neublíží.Jedině preventivně, párkrát postříkat PREVENTIVNĚ, před napadením.Možná jako odpuzovač, ovšem ASI. Vratič má už to jméno a je fakt jedovatej, i když jen trošku, ale na malé šmejdy to stačí. Tak, jako česnek, feferonky, nebo jim olejem ucpat dýchací aparát.Je třeba si pořídit knihu rostlinné insekticidy, a bejt chytrej, jako já.Nebo si koupit komerční biobit, myslím , že ho nabízely biocont laboratory, byl jsem u nich v brně na školení, ale to už je pár let. Housenky dostanou nějaký mordus a poscípají na úbytě.....
Ormien, jdeš na to dobře, popel je však mnohem lepší z hnědého uhlí, obsahuje síru a ta nevoní těm maličkým parchantům.Raději jemný, z automatického kotle.A popeliště jim zastřešit, aby byl popel suchý a funkční neustále.Stačí z prken stlučená deska metr na metr, sklopená a podepřená, ve smeru větru potlučená tér papírem. Jinak je velice účinný přípravek neostomosan, je naprosto perfenktní.

SoňaR

  • Host
Re: Škůdci
« Odpověď #21 kdy: Září 11, 2016, 07:01:08 dopoledne »
Votroubku, chytrej jako ty nemuze bejt nikdo  :rose: . O nic nejde, uz je stejne po urode, muzu vyzkouset vic postupu za sebou a sledovat vysledky. To vis, kazdy poradi neco jinyho, nezbyva nez zkouset, kdo ma pravdu, resp. co zabere v nasich podminkach.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Škůdci
« Odpověď #22 kdy: Září 11, 2016, 08:17:32 dopoledne »
no, k babským radám bych ještě přihodil zaříkávání, modlení a třebas zakopat u plotu kůži z uzenýho masa z prasete zabitýho první den po úplňku, a moji nejoblíbenější, musíš se najíst fazolí, pěkně dosyta, počkat, až to přijde a na zahradě vystrčit zadnici a vypustit ty plyny směrem k zelí, současně však na jihovýchad, tedy směrem k mekce.
A abys byla spravelivá,musíš všechny postupy vyzkoušet, aby jsi zjistila, který je ten korektní.
Jako pravověrný používám odvar z jolokie nebo habanera v suspenzi řepkového oleje a mazlavého mýdla. hned, jak přiletí bělásci, nebo u kadeřávku molice.A na bělásky se vždy vyřítí kluci se stříkacíma puškama a za každýho zastřelenýho běláska dostanou pětikorunu do pokladničky.
Mě osobně se však zamlouvá ten postup s fazolema......


SoňaR

  • Host
Re: Škůdci
« Odpověď #23 kdy: Září 11, 2016, 12:55:16 odpoledne »
No to byly take rady z literatury... Ale jak rikam -momentalne uz o nic nejde. Pouzila jsem jako prvni tu radu, ktera se ke me prvni dostala a mam na ni ingredience. Kdyz to nezabere, klidne vyzkousim tvoji radu, nebo nejakou dalsi. Magii a fazole ale prenecham tem zkusenejsim.

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: Škůdci
« Odpověď #24 kdy: Září 11, 2016, 07:47:48 odpoledne »
U fazolí doporučuji se vyhnout otevřenému ohni. To by sice housenky tutovka odrovnalo, ale za cenu popálenin.

Jinak opravdu ty mrchy nežerou nic co nastříkáš kapsaicinem? U zelí by mohl mít docela slušnej šmak:) extra v kombinaci s mejdlem a olejem.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Škůdci
« Odpověď #25 kdy: Září 11, 2016, 08:41:40 odpoledne »
Určitě to je velice citlivý a v homeopatických koncentracích, mýdlo s olejem se rozloží a není to po ničem cítit. Tak, jako všechny ostatní jíchy.
Ale vlastně právě dobíhá experiment koštálovin s aksamitníky jedna ku jedný.
Funguje to, ovšem při závlaze , co otřebuje zelí a kapusta aksamitníky vyrostou v křoví. Vypadá to děsně, ale housenky tam nejsou, takže,na tom fakt něco je, ale pouze v téhle drsné kombinaci.

SoňaR

  • Host
Re: Škůdci
« Odpověď #26 kdy: Listopad 21, 2016, 11:15:26 dopoledne »
Tak jsem narazila na článek, kde proti běláskovi doporučují sázet košťáloviny mezi rajčata. Prý rajčata odpuzují běláska. Máte s tím někdo zkušenost?

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Škůdci
« Odpověď #27 kdy: Listopad 21, 2016, 11:46:00 dopoledne »
Vyzkoušeno, nefunguje.

SoňaR

  • Host
Re: Škůdci
« Odpověď #28 kdy: Listopad 21, 2016, 12:48:43 odpoledne »
Ták zase nic  :) ... Díky.

Offline ibex

  • ***
  • Příspěvků: 18
Re: Škůdci
« Odpověď #29 kdy: Květen 29, 2017, 09:38:27 dopoledne »
nevím, kam to přesně nacpat - kdybych správné vlákno přehlédl, tak prosím o přesun do patřičných míst..
K věci - stěhují se mi do domu mravenci, mám novostavbu, okna těsní, škvíry žádné - ale přesto už týden honím u baráku mravence. Každý den ca 20 - 30. Našel jsem místo, kudy vylézají- diletací mezi betonem podlahy a obvodovou zdí. Je to ca 3 - 4 mm. Tudíž ty potfory si nejspíš našli nebo udělali skulinku pro francouzkými dveřmí (kam se ani z jedné strany nedostanu) a prolézají pod beton a tudy ven.
Zkusil jsem ocet, sůl, pepř, papriku...nic.... Fčíl babo raď, jak na ně.... >:(
ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo...

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Škůdci
« Odpověď #30 kdy: Květen 29, 2017, 10:40:29 dopoledne »
Ucpat viditelnou díru silikonovým tmelem. Neprojdou.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline ibex

  • ***
  • Příspěvků: 18
Re: Škůdci
« Odpověď #31 kdy: Květen 29, 2017, 10:55:09 dopoledne »
mno jo  - to je ten problém - to musím objet celý beton kolem dokola, ale to není možné, páč neodstavím kuchyň a vestavby :(
A průlez, kudy se dostávají domů neodhalím, páč je na jedné straně pod betonem a na druhé pod terasou...
ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo...

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Škůdci
« Odpověď #32 kdy: Květen 29, 2017, 11:40:08 dopoledne »
Z mého pohledu máš v podstatě tyto možnosti:
1)odstranit jim z cesty laskominky, drobečky pod linkou apod....
2)ucpat jim vchody....
3)použít přírodní odpuzující látky - mě se třeba osvědčil lihový extrakt z mletého hřebíčku a drceného česneku ve směsi s eukapyptovým olejíčkem do arolampy naředěný 1:1, tchýně prý někam sype mletou skořici...každý má něco jiného...
4)vyhlásit regulerní chemickou válku a pak je nejběžnější použít nějaký pyretroid - nejběžnější je u nás asi deltametrin někdy je kombinován s Permetrinem...Ale bacha na domácí zvířata a nesmí se to dostat do vody....Těch komerčních přípravků ve kterých to je budou mraky

SoňaR

  • Host
Re: Škůdci
« Odpověď #33 kdy: Květen 29, 2017, 12:50:42 odpoledne »
Nebo smíchat jedlou sodu a moučkový cukr, posypat tím cestičky, příp. kolem mraveniště, jestli víš, kde je..

Offline ibex

  • ***
  • Příspěvků: 18
Re: Škůdci
« Odpověď #34 kdy: Květen 29, 2017, 01:18:23 odpoledne »
ta soda vyvede co? Odpudí je nebo pobije?
ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo...

SoňaR

  • Host
Re: Škůdci
« Odpověď #35 kdy: Květen 29, 2017, 02:01:37 odpoledne »
pobije  :)

Offline ibex

  • ***
  • Příspěvků: 18
Re: Škůdci
« Odpověď #36 kdy: Květen 30, 2017, 09:20:41 dopoledne »
tak jsem včera večer dal mravencům pěknou sodu... uvidíme, jak to dopadne..
ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo...

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Škůdci
« Odpověď #37 kdy: Duben 14, 2018, 03:20:58 odpoledne »
Tak venku je jak vymalováno, obloha modrá, vítr není. Jdu si hrát na chemika a jdu vyhlásit chemickou válku Obaleči jablečnému. Snad mi to nevrátí. Nechci zase vyházet 1/2 úrody napadené moniliozou. Máte někdo osvědčený způsob bezchemické ochrany? Pořád si řikám, že kdyby pesticidy a herbicidy nebyly, umřelo by přemnožené lidstvo hlady. Ale třeba existuje něco přizozeně účinného.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Škůdci
« Odpověď #38 kdy: Duben 14, 2018, 08:19:14 odpoledne »
To je kouzelná tabletka, která se koupí v drogerii a postříká se tím strom a voala, nemáme žádné husenky obaleče. Je to rychlé, pohodlné a účinné. A jak píšou v letáčku, bezpečné. Ale druhá strana mince praví, že ty mrtvé jedince pozřou tvorové, kteří netuší, že jsou mrtné kvůli chemii a tak to odskáču taky. Naknec t dsere sýkorka, která sice neumře, ale její vajíčka budou v další generaci neoplozené. Takže to zadarmo až tak není. Vlastně není žádný prostředek proti škůdcům, kterým by stačilo jednou postříkat
Ale dá se i ekologicky, což je moje parketa ale je to cesta zdlouhavá, trnitá a mnohem náročnější, než ta chemická.
Takže, my bojujeme tak, že tvoříme ptačí budky pro sýkorky, používáme feromonové lapače a napadené plody moštujeme, a nanapadené skladujeme, takže to není až tak ožehavé. Dají se bílit stromy vápnem, škrábat kůřa, použijeme borrdouckou jíchu,která funguje i na přezimující obaleče,  nebo si připravíme sirnovápennou jíchu. jak náhradu za sulku.....Ale ta kouzelná tabletka je taková instantní, s konkretním účinkem bude mnohem více žádána, to je jisté.Není u toho potřeba žádných dalších informací.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Škůdci
« Odpověď #39 kdy: Duben 15, 2018, 05:22:29 odpoledne »
Votrobku já jsem takový hybrid. Budky pro sýkorky máme, plody s moniliozou odstraňujeme (většinou to zakopu do jámy s vápnem), kůru nedrbu a kmeny vápnem nenatírám. Chemii ovšem používám, i když během roku asi 2x....Někdo i 4-6x. Feromonové lapače prý slouží jen k dobrému načasování postřiku, ale nestačí na potření obalečové vlny....Nezkoušel jsem je ve větším  měřítku, ovšem uvažuji o nich.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Škůdci
« Odpověď #40 kdy: Duben 18, 2018, 08:21:40 dopoledne »
no to je složitější, ty choroby i škůdci.Rozhoduje stanoviště, vč půdních poměrů, odrůda, vedení stromu, a místní ekologie.Pokud budeme mít drůdu, která byla stříkací, třebas spartan, nebo bohemia, i staré odrůdy byly stříkací, byly náchylné na padlí, moniliozu, postřiky s chemií byly od roku 1900.Pokud nás trápí monilie, pak stačí debil sused a můžeme dělat veletoče a bude nám to platné, jak brzda u rakve.Spory monilie, nebo hub přilítnou větrem, jak prd.Stejně tak zahuštěná koruna u stromu, nebo nevzdušný sad.Škůdci jsou ekologicku nervnováhou, kterou jsme schopni ovlivnit. Škrábáním kůry, pálením listí a větví, odstraněním všeh ovoce a budováním zázemí pro preddátorry, bílením kmenů, pouštěním slepic do sadu a kopcem dalších opatření, které jsou schopny pomoci. Takže  sdílím se sedlákem stejnou filozofii v ovcné produkci, mám tolik ovocných stromů, že ty ošklivé plody se moštují, nebo vypálí a ty pěkné se uskladní, neb prodají. Ten extenzivní přístup je prastarý, tak to dříve bylo. I když jsem si do sadu koupil rosič za traktor a budu pokusničit s různýma jíchama, vše v ekologickém, resp organickém modu.Ale tohle téma není na pár vět......i když bych rád....