Autor Téma: Umělé pěstování hub  (Přečteno 5556 krát)

siva01

  • Host
Umělé pěstování hub
« kdy: Srpen 08, 2012, 05:13:55 odpoledne »
Zrovna experimentuji s pěstováním hub. Tak mě tak napadlo, jestli tady někdo také pěstuje houby a jaké. Případně jestli máte nějaké návrhy na substráty.

Já zatím používám jako substrát dřevo ( hlavně břízu ) a jakési hobliny. Chci také zkusit pěstovat hlívu na slámě.

Akita

  • Host
Re:Umělé pěstování hub
« Odpověď #1 kdy: Srpen 09, 2012, 07:32:28 dopoledne »
Hlívu i žampiony z kupovaného subtrátu. Maji ho v Baumaxu.

Darth

  • Host
Re:Umělé pěstování hub
« Odpověď #2 kdy: Srpen 13, 2012, 12:14:00 odpoledne »
Pěstuji taky hlívu  a žampióny. Čerpal jsem informace z http://www.dobrehouby.cz/

Offline Cajgalamo

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Re:Umělé pěstování hub
« Odpověď #3 kdy: Srpen 13, 2012, 05:17:15 odpoledne »
Zrovna experimentuji s pěstováním hub. Tak mě tak napadlo, jestli tady někdo také pěstuje houby a jaké. Případně jestli máte nějaké návrhy na substráty.

Já zatím používám jako substrát dřevo ( hlavně břízu ) a jakési hobliny. Chci také zkusit pěstovat hlívu na slámě.

Hlivu sme pestovali v navŕtaných dierkach v pníku.
V tieni tujového hájika.
"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

Skara

  • Host
Re:Umělé pěstování hub
« Odpověď #4 kdy: Září 05, 2012, 10:16:07 odpoledne »
Kde kupujete žampióny?

Gepard

  • Host
Re:Umělé pěstování hub
« Odpověď #5 kdy: Září 06, 2012, 09:32:18 dopoledne »
Zkus OBI. My tam je pravidelně nakupujeme.

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Umělé pěstování hub
« Odpověď #6 kdy: Leden 03, 2013, 01:06:23 dopoledne »
Zdravím ,
Teď v létě minulého roku jsem na zahradě navrtal vlašský ořech a nasypal do dir sadbu hlívy tak jsem zvědav co to provede. Ale když to funguje v lese tak proč ne na zahradě žeee?
Miki.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Umělé pěstování hub
« Odpověď #7 kdy: Leden 03, 2013, 09:03:24 dopoledne »
Hlíva mi vyrostla na dvoře u paty jehličnatých stromků. Bohužel, než jsem našla atlas hub a uvědomila si, že je to hlíva, bylo po ní - třeba se ještě někdy objeví:) Na chatě ryzec pravý - pořád jsem si říkala, že to bude on, když tak nechutně zezelenal, ale než jsem si na to vzpomněla u počítače, abych si ho vygooglila, byla zima... Ach jo...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Umělé pěstování hub
« Odpověď #8 kdy: Leden 03, 2013, 10:05:07 dopoledne »
Zdravím ,
Teď v létě minulého roku jsem na zahradě navrtal vlašský ořech a nasypal do dir sadbu hlívy tak jsem zvědav co to provede. Ale když to funguje v lese tak proč ne na zahradě žeee?
Miki.

Teda kůli takovéhle ptákovině ničit vlašský ořech - jeden z nejlepších stromů jaký člověk může na zahradě mít - že se nestydíš Miki. :-)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Umělé pěstování hub
« Odpověď #9 kdy: Leden 03, 2013, 12:59:46 odpoledne »
Zdravím,
Ormien :
Ta hlíva prorůstá dřevo v teplotách nad 20-25 st. C a ve vlhku. Plodí po tzv. teplotním šoku což je v přírodě a nebo na substrátu doma pokles teploty na těch 10-15 st. C.  Plodí opakovaně a ve vlnách to znamená, že na stejném místě se může objevovat plodnice i dva tři roky a když trs utrhneš, spíš vylomíš tak na stejném místě a nebo opodál ještě ten rok zaplodí jednou dvakrát. Takže očekávej i letos sklizeň. Přeji ti abys ji nepropásla.
Štepán :
Tak to si piš, že se nestydím, ten ořech je 30 let starej každej rok po sklizni mě zničil ruce když jsem ho loupal, skořápka kameňák a velikost nic moc. I s pomocí kleští na ořechy (loupáček) jsem měl co dělat abych ta jádra dostal ven. Ne a ne a ne bylo rozhodnuto již před 15lety, že půjde do kamen a na špalky.  Tak jsem udělal pokus uvidíme. Pokud se ta Hlíva uchytí a nevím proč by ne, tak bude pěkná ouroda.

Čekalo se až bude plodit novej, mám tam tříkmenej. Tak já říkám stromům co jsou očkované u kořenů, z očka vyroste kmen a tam jsou  další rouby na větve s odrůdou která plodí. Takže v koruně je pouze žádaná odrůda, která plodí. Ořech je "Jupiter" polopapírek a jádra dvakrát tak velká než ten pazgřivec co je teďka těhotněj sadbou hlívy. Stejně měl jít ke špalku tak co. No nejsem žádnej outlocit, zahrada musí plodit a ne dělat na rukách puchejře. Taky chci letos zasadit několik ořechů (sazeniček) do okolí i mimo zahradu, prostě jak se říká na obecní. Dělám to tak pravidelně když něco koupím. Na kraji lesa mám již "Moravskej sladkoplodej jeřáb", Mičurinův "Sacharnyj" pár jabloní, Rybíz červený a černý, maliny, kanadské borůvky, loni jsem tam taky zasadil beztrnné ostružiny a "mandloň" tak jsem zvědav jestli je skutečně mrazuvzdorná, jak se holedbali ve školce. U nás je za barákem skoro hned les a tak nejni problém, jsou to vždy jednoleté semenáče. Když to na zahradě vyroste tak vemu rejč a ty proutky zasadím. U rybízu ostružin malin a borůvek jsem sázel řízky se stimulátorem zakořeňování.  Takže žádné roubování, kořen semenáč a plody ty jsou vždy viz. major, tam do té genetiky zasáhne vždy příroda. Ale z těch jeřábů a jabloní jsou vždy tak, z deseti jeden, dva, kousky pro konzumaci velmi dobré.
Nevýhody :
-Je to pouze náhoda co vypěstuješ.
-Dlouho to trvá než se dočkáš plodů (je to semenáč),
-Malá úspěšnost.
-Najde se  dost lidí, kteří ti to otrhají než se k tomu dostaněš ty, no ale co ať se pomějou.
-Jsem pro okolí tak trochu podivín.
- To si o člověku ale myslí hlavně ti které pak najdeš jak v koruně češou do pusinky, třeba třešničky. Je tam obrovská chrupka do tmavočervena původně pecky z "Napoleonovy chrupky".
Výhody :
-nepotřebuješ pozemek.
-Zásoba konzumovatelných plodů na PA dobu (odrůd ? No když je to z řízku tak jo, ostatní je sprášené kdoví odkud).
-jsem u toho spokojenej a dělá mě to radost.
-Člobrda se něco naučí. A to já rád.
-Je to absolutně nenáročné na práci, teda pokud nepočítám ty dvě rýpnutí rýčem do země, jednou na zahradě a podruhé v lese. Trochu zalít a ostatní je příroda.
- Je to božský relax, v lese je mě dobře.

A teď vám povím co mě snad, možná,..... k tomu inspirovalo.

Na počátku je sázená jabloň odrůdy "Jonatán" v době kdy mě bylo tak 7-8  let (r.1953) v té době rodiče koupili na Slovanech 21 arů pole s tím, že tam bude zahrada a později snad i domek (což se také stalo). Tatínek, když se sázely stromky, právě ta odrůda Jonatán, tak mě vyprávěl jak prý vznikla.

V Americe na přelomu předminulého a minulého století byla skupina trampů, kteří cestovali po divokém západě a ti si nosili sebou v pytlíku tisíce usušených semen z konzerváren kde se semeníky příslušného ovoce vyhazovaly jako odpad. Tito trempové semena vybírali a sušili. Potom se vydávali na cestu a za přespání na slámě a nebo i nějakej dlabanec vysazovali podél cest tato semena u vesnic a městeček. Pár dnů zalévali a potom putovali sázet  dál. Tisíce stromků ze semen bylo trpkých nebo malých a jen některé dávali skvostné a nebo alespoň dobré plody. Takové exempláře si lidé řezali na rouby na své stromy v zahradách a sadech. Tak prý také vznikla odrůda jabloně "Jonatán". A víte proč ? Osadníci si pamatovali, že tu alej kde rostla ta dobrá a šťavnatá jablíčka, tu jabloň zasadil tremp jménem Jonatán.
No a teď by jste mě měli nakopat a smazat, jsem úplně ale úplně mimo téma.
Miki. 

 

 

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Umělé pěstování hub
« Odpověď #10 kdy: Leden 03, 2013, 01:06:57 odpoledne »
Miki, doslechnul jsem se na zámku v Brandýse o nějaké aleji starých odrůd, která je někde východně od Brandýsa, na bývalých habsburských panstvích.. Jsou tam jabloně, hrušně, stromy přes sto let staré a údajně ještě plodí. Dnes je to prakticky v lese. Má smysl se tím zabývat? Budou ty stromy schopné dát plodné rouby?

Jinak to tvé sázení ovocných stromů v obecním prostoru je dobrý koníček, to se bude propagovat a podporovat..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Umělé pěstování hub
« Odpověď #11 kdy: Leden 03, 2013, 01:10:50 odpoledne »
Nejsem sice odborník, ale řekl bych že dokud strom plodí, tak se z něj roub vzít dá. (Já teda zkoušel roubovat jen jednou když jsem ještě ani pořádně neznal teorii a vyšel mi jen jeden ze čtyř. čili úspěšnost celkem hrozná. Doufám, že dnes se znalostí teorie bych se třeba dostal na jeden ze dvou - tří.  :P

Miki: Ok. omlouvám se. Byla to prvotní reakce člověka, který má rád oříšky. :-) To co jsi popsal obdivuju. To je podle mne preperství prorostlé až do dřeně kostí.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Umělé pěstování hub
« Odpověď #12 kdy: Leden 03, 2013, 01:47:12 odpoledne »
Zdravím,
...nepotřebuješ pozemek.
-Zásoba konzumovatelných plodů na PA dobu (odrůd ? No když je to z řízku tak jo, ostatní je sprášené kdoví odkud).
-jsem u toho spokojenej a dělá mě to radost.
-Člobrda se něco naučí. A to já rád.
-Je to absolutně nenáročné na práci, teda pokud nepočítám ty dvě rýpnutí rýčem do země, jednou na zahradě a podruhé v lese. Trochu zalít a ostatní je příroda.
- Je to božský relax, v lese je mě dobře.
Miki. 
Američani tomu říkají "guerilla gardening", když se to provozuje ve městech a osazuje se každý mrtvý roh něčím hezkým či užitečným.
Na chatě to dělám taky a pomáhá mi v tom tlupa speciálně ( ;) vyškolených veverek... Na oplátku sem tam něco z lesa adoptuju. Teď momentálně hledám trnky na živý plot.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Umělé pěstování hub
« Odpověď #13 kdy: Leden 03, 2013, 02:40:40 odpoledne »
Založil jsem téma Guerilla Gardening.. s dovolením, ten terminus technicus se mi fakt moc líbí..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Umělé pěstování hub
« Odpověď #14 kdy: Leden 12, 2013, 04:49:59 odpoledne »
Zdravím,
Ještě k těm houbám já se chystám že na jaře až bude tak okolo těch 15-20 ti st. C, že naočkuji pár soušek. Ten les okolo nás je takový dost zanedbaný a těžba tu jsem tam neviděl co jsem živ. Takže soušek dost, jen jsou většinou z jehličnanů a to nevím jak to hlíva schroupne no ale za pokus to stojí. Musím se podívat na web tam jsou i houby, které rostou na jehličnatém dřevě (teda myslím, taková
václavka určitě ), bohužel ale sadba v prodeji neexistuje.
Miki.

Offline Centurion

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 188
Re:Umělé pěstování hub
« Odpověď #15 kdy: Leden 12, 2013, 07:05:18 odpoledne »
Já zkoušel jidášovo ucho. Naprosto nenáročná houba. Má výhodu, že roste i v zimě. Stačí v lese uríznout pár odumřelích bezových větví na kterých se houba vyskytuje, hodit někam do stínu a pravidelně zalývat. Když větve zhnijou, tak stačí přidat další. 

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Umělé pěstování hub
« Odpověď #16 kdy: Leden 12, 2013, 07:14:43 odpoledne »
Budou ty stromy schopné dát plodné rouby?
Jinak to tvé sázení ovocných stromů v obecním prostoru je dobrý koníček, to se bude propagovat a podporovat..
Pokud na tom stromě najdeš jednu živou větvičku - můžeš ji použít jako roub. Já jsem tak zachránil jednu ryngli - měl ji v zahradě takový docela starý pán - prý ji má ještě z "předválky" ze zemědělské školy. Tak jsem mu ji narouboval, loni mu poprvé pořádně zarodila - měl těch rynglí plný koš. Aspoň jednou si ji ještě užil - nedávno zemřel. Měl necelých 90 let. Doufám, že jsem mu na stará kolena udělal radost.

alwarez

  • Host
Re:Umělé pěstování hub
« Odpověď #17 kdy: Leden 23, 2013, 02:28:41 dopoledne »

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Umělé pěstování hub
« Odpověď #18 kdy: Leden 23, 2013, 03:16:25 odpoledne »
Zdravím,
Ještě k těm houbám já se chystám že na jaře až bude tak okolo těch 15-20 ti st. C, že naočkuji pár soušek. Ten les okolo nás je takový dost zanedbaný a těžba tu jsem tam neviděl co jsem živ. Takže soušek dost, jen jsou většinou z jehličnanů a to nevím jak to hlíva schroupne no ale za pokus to stojí. Musím se podívat na web tam jsou i houby, které rostou na jehličnatém dřevě (teda myslím, taková
václavka určitě ), bohužel ale sadba v prodeji neexistuje.
Miki.
Hlíva to schroupne, u nás roste u paty zeravů:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Umělé pěstování hub
« Odpověď #19 kdy: Leden 23, 2013, 08:37:38 odpoledne »
(teda myslím, taková
václavka určitě ), bohužel ale sadba v prodeji neexistuje.
Miki.
Obávám se, že rozšiřování václavky je trestné - nebo aspoň bylo. Ptal jsem se jenoho člověka, který se lesnictvím zabývá - a tady je jeho odpověď
Gloch
Existuje nějaký předpis a nebo vyhláška o václavce smrkové - kdyby ji třeba chtěl někdo uměle zavlékat do lesa??
On:
No tak je to poškozovaní lesa
Neco tak uchylnyho nemuze nikoho napadnout a neprepoklada se proto ani potreba specialniho zakona
Tak nevím

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Umělé pěstování hub
« Odpověď #20 kdy: Leden 23, 2013, 10:17:26 odpoledne »
Zdravím,
Tak tohle vím docela určitě když jsem v mládí chodil do školky sázet sazenice stromů
(o prázdninách jsme museli na brigádě vydělat nějaké prašule) tak jsme tam sbírali i ty václavky. No a tam se o tom diskutovalo. Václavka je parazit který do lesa nepatří.
Na druhou stranu jsem nepsal, že bych ji do lesa šel sázet. Psal jsem o hlívě a ta se na zdravém jehličnatém dřevě neuchytí a neroste. To dokáže pouze na listnáčích.
Tak asi takhle.
Miki,

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Umělé pěstování hub
« Odpověď #21 kdy: Leden 23, 2013, 11:04:42 odpoledne »
Já Tě nepodezříval  :D

SoňaR

  • Host
Re: Umělé pěstování hub
« Odpověď #22 kdy: Duben 20, 2016, 02:35:06 odpoledne »

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Umělé pěstování hub
« Odpověď #23 kdy: Duben 20, 2016, 05:53:20 odpoledne »
Pokud ten kout s jehličnany není v létě suchej, tak mají houby docela reálnou šanci růst  ;)
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline most

  • ***
  • Příspěvků: 18
Re: Umělé pěstování hub
« Odpověď #24 kdy: Duben 20, 2016, 08:01:11 odpoledne »
S těmi václavkami je to asi tak, že snad největší václavkové pole vyrostlé z jedné houby ( čili takové rozrostlé podhoubí) má cituji
"tato václavka patří mezi nejstarší a největší živé organizmy. Geneticky identické mycelium tohoto druhu pokrývá v americkém Oregonu plochu 8,9 km2 a stáří je odhadováno na 2400 let." ( citace: http://www.myko.cz/clanek430/ autor Radim Dvořák)" chyby nejsou mé
Takže václavka smrková je opravdu docela drsný kamarád smrčin, ale na druhou stranu
pro preppery ( troud, luminiscence, suché dřevo na podpal atd.) takže nepřítel mého nepřítele je můj přítel, ale rozhodně nerozšiřovat.
Jednodušší je reozhodně pěstovat , doporučuji následující postup : kousek hlívy, kterou najdete rozmačkat na navlhčenou lepenku, tu zabalit do igelitu a dát do tepla, ale co bych se unavoval psaním, našel jsem během 20vteřin ten návod http://www.planetahub.cz/jak-si-vyrobit-vlastni-sadbu-hlivy/
Sám mám nyní navrtáno a naočkováno do špalků jasanu ( asi nevhodné dřevo, testuji, nekamenujte) schitake. Je ve sklepě u kotle , tam je teplo a až proroste, půjde ven do zimy a bude ňamka. <3 

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re: Umělé pěstování hub
« Odpověď #25 kdy: Září 27, 2016, 02:02:35 odpoledne »
Zdravím.

V době vegetačního klidu budeme kácet, tak jsem pohledala, za jak dlouho bych měla naočkovat pařezy hlívou, aby je neobsadila jiná houba.
Našla jsem hlívový obchod se srozumitelnými návody - http://www.hliva-hliva.cz/

A i vtipnými, viz  ;D:

http://www.hliva-hliva.cz/slepe-ulicky-pestovani-hub/

"""Přehled největších volovin při pěstování hlívy
 
Motto: "Přesně tohle dělejte (a vlastních hub se nedočkáte)!""""

Rady a návody - http://www.hliva-hliva.cz/vse-co-jeste-potrebujete-vedet-o-pestovani-hub/

Takže na jaře půjdu do pařezů se zrnitou sadbou.


Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Umělé pěstování hub
« Odpověď #26 kdy: Září 27, 2016, 04:23:47 odpoledne »
Vegetační klid je na kácení sice "vhodná" doba, ale na houby zapomeň.
Kácení nech na jaro. 
Na jaře můžeš naočkovat pařezy, ale taky polena. Metrový polena z kmene zakopej tak asi do 1/3 nebo 1/2 do země, ve stínu. třeba tam, kde je přepad sudu s dešťovkou.

Navrtá se šikmo, tak asi 10cm, průměr vrtáku nejmíň 15mm. Nezapomeň díru zašpuntovat, nejlíp prutem správně tlustým !
Očkování dělej tak asi v polovině vyčnívajícího polena.

V létě nezapomeň zastínit, aby na to nesvítilo slunce ! A HODNĚ ZALEJVAT !
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D