Autor Téma: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem  (Přečteno 15141 krát)

Offline Jarek26

 • ***
 • Příspěvků: 118
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #100 kdy: Říjen 11, 2020, 10:11:27 dopoledne »
Pozri tuto stranku na HW https://www.nidopro.com/ a SW https://www.nidopro.com/en/app-2/ ale cena tiež nic moc.
A tu je zdokumentovaná stavba aquaponie pod zemou so skleníkom 2019: https://aquaponie.rajce.idnes.cz/Aquaponie_stavba_2019/?
tu pokračovanie 2020: https://aquaponie.rajce.idnes.cz/Aquaponie_2020/
Ja by som osobne začal s hydropóniu. Veľmi sa mi páči stena, ktorá nezaberá veľmi miesta,len tam asi potom bude problém s umiestnením svetiel, alebo budú musieť byť veľmi výkonná, aby presvietili od vrchu až na spodok.


Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2941
  • Forum Chedrbí
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #101 kdy: Prosinec 31, 2020, 12:16:35 odpoledne »
Budoucnost hydroponický systém? Nezávislé a decentralizované zemědělství? Soběstačnost? Ani náhodou. Je to slepá ulička.

Abych nebyl zlý, tak je to pro horních 10 procent obyvatel planety. Naštěstí tam zatím patříme, ale pokud rozvojové státy nám už nedovolí drancovat jejich suroviny nebo neobjvíme nový zdroj energie jako dilitium, tak máme smůlu i my.:)

Doporučuji sledovat Parallel Garden. Jsou to chlapci, kteří hydroponii zcela věří. Při jejich sledování si uvědomíte, že hydroponie je zcela závislá na průmyslu a energii. abyste mohli pěstovat, tak potřebujete neustále nové a nové peníze. Tak pro dolních 90 procent je to nereálné a tím je dané, že hydroponie neni budoucnost.

Háček u hydroponie jsou kalorie. Třeba ledový salát má 16kcal(100g),rajčata 22kcal(100g). Člověk potřebuje 2000kcal denně. tak se ptejte jak získáte pomocí hydroponie 2000kcal denně? A pokud ano, tak kolik to bude stát peněz a energie?

Co je budoucnost? GMO nebo se uskromnit a jíst co roste snadno.

Tak budoucnost je  jen GMO. To tvrdí člověk(já), který jí skromně a jí co roste snadno. Lidé mohou nenávidět GMO, ale je to jediná cesta k mírumilovné budoucnosti. Kalorie rozhodnou.

Citace
Nezávislé a decentralizované zemědělství? Nejvýznamnější agritech startup Parallel Garden nabízí své know-how jako open-source. Postavte si domácí hydroponický systém.
Budete součástí vývoje produktu, který skrze technologie řeší krizi tradičního zemědělství.
Jdete do toho?
1. Návod zde: https://github.com/ParallelGarden/Semiramis
2. Konzultace s foundry zde: https://docs.google.com/.../1FAIpQLSc0SHwC0Nt.../viewform

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2941
  • Forum Chedrbí
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #102 kdy: Leden 02, 2021, 01:14:49 odpoledne »
Citace
Je dobré brát v úvahu i fakt, že kcal nejsou všechno...spousta zeleniny s nižší výživovou hodnotou obsahuje daleko víc vitamínů. Říká se, že člověk přežije na bramborách a zelí... Nás hodně zajímají fazole... Napadá Vás něco dalšího?

V hydroponii netuším. Na to, aby člověk získal dost kalorii a zvládl to bez technologie je kukuřice, cukrová řepa, brambory, ředkev/ředkvičky, cukety, hrách. Zkoušeli jsme, aby člověk na vesnici neutratil ani korunu za jídlo nebo pokud žije ve městě utratil 100-300Kč měsíčně a neumřel hlady. Ono všechno stojí 5Kč/kg jako pšenice, hrách, oves, kukuřice, brambory, cukrová řepa.

Já Vás sleduji a doporučuji ostatním, aby Vás sledovali, protože poskytujete spoustu informací a člověk pak může udělat z toho kvalitní závěr. Díky Vašemu návodu a soupisem součástek sim může doma to udělat a my z toho část využijeme k sestavení  něčeho v našem projektu. Jen jsem poukazal, že hydroponie neni budoucnost planety. Existuje tolik možností, že hydroponie nepřijde na řadu. Třeba mouky. Vše co se neni jedovaté a tělo si dokáže poradit, tak stačí usušit a udělat z toho mouku. A hned máte náhražku za pšenici v chlebu atd. Třeba mouka z jablek https://www.mouky.cz/mouky/eshop/47-1-JABLECNA-MOUKA/0/5/1360-Jablecna-mouka-250-g. Nebojím se typnout, že pokud by se posbírala všechna spadaná jablka v ČR, tak by zajístilo pro 50tisic lidí dost kalorií na celý rok.

Vitamíny a minerály jsou všude zadarmo. Všechno co je zelené a roste obsahují. Jsem zcela přesvečen na 100 procent a klidně na to můžu vsadit svůj život, že lidé v budoucnu nebudou mít problém(ten, kdo schválně je nebude jíst, tak bude mít problém) s vitamíny a minerály. Taky věřím, že lidi jsou líný, tak budou hledat snadnou cestu, tak skončí u raného pití nápoje obsahující vitamíny a minerály. Kdo bude uplně líný, tak si koupí balení nápojů v prášků za pár halířů(cena v budoucnosti bude dost nízká). viděl bych to na okřehek nebo jiné variant rostliny, které rostou rychle. https://www.foodnavigator-usa.com/Article/2015/04/13/Could-Lemna-water-lentil-be-the-next-big-plant-based-protein

Kdo bude chtít jíst zdravě, tak mu bude stačit umět klíčení,výhonky a kvašení a taky získá vitamíny a minerály za pár halířů. Třeba takový merlík bílý, který u nás roste všude a dá se snadno jíst výhonky atd.
https://theses.cz/id/pgo4m9/Bakalarska-prace-Trabalikova_Zuzana_2020.pdf Máme tu kopřivy, pampelišky, žabinec a snad 50 rostlin. Je to jako salát, ale nestojí skoro nic. A může si ho pěstovat doma v zemině.

Mnoho lidí vidí hydroponii jako možnost, aby se nepálili pralesy a nedělali z nich pole. Myslí si, že je nedostatek potravin. Ale je jich tolik, že se najíte za 5Kč na den. Jsou tak levné, že se nestandartní zelenina nechává na poli schválně. Je jich tolik, že i brambory se prodávaji i za 1Kč/kg. USA vynakládá obrovskou sumu na potravinovou soběstačnost a dotace, protože je jejich ekonomika závislá na konzumu a pokud by jídlo bylo drahé, tak by  lidi šetřili a jejich hospodářství bylo v krizi. Ve chvíli, kdy bude hrozit hlad, tak lidi přestávaji utrácet a tím kolabuje ekonomika ve vyspělích státech

U hydroponie se někdy podle mně schválně v článkách mluví o výnosu, ale už se nemluví, že je to listová zelenina a dokonce mikrogreens. Mikrogreens podle mně neni pěstování, ale jen klíčení do výhonků. Pro mně vtipné, že je zcela závislé na semenech, které se pěstuji na poli.

My jako spolek jsem si hráli jak vytvořit udržitelný uzavřený systém s minimem vstupů. Dopočítali jsme s našemi experimenty, že stačí člověku jen 50m2 zahrady +20m2zázemí, aby vyprodukoval dost kalorii pro jednoho člověka. Ale je to v praxi a i v budoucnosti nereálný, protože to chce hodně financí a energie pro jeho vytvoření. A to je míň náročné než hydroponie.

Offline Včeliš

 • ***
 • Příspěvků: 702
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #103 kdy: Leden 02, 2021, 01:47:24 odpoledne »
Já s tebou skoro ve všem souhlasím, jen kukuřice na zrno podle mě není tak jednoduchá.

A jak na 50m2 získáš dost kcal pro jednoho člověka na rok mi také není jasné.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2941
  • Forum Chedrbí
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #104 kdy: Leden 02, 2021, 01:59:56 odpoledne »
Kukuřice na zrno v hydroponii je možné. Četl jsem na netu. Ber, že všechno v hydroponii je snaha být sterilní, tak se dá vypěstovat, ale je to drahé a bude.

O tom 50m2 napíšu pěknou pohádku. Je to na hodiny a hodiny psaní. Naštěstí je v 16.30 hodin tma, tak můžu psát s přestávkami na koukání seriálů.:)

Offline Včeliš

 • ***
 • Příspěvků: 702
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #105 kdy: Leden 02, 2021, 02:09:49 odpoledne »
Tu kukuřici jsem myslel jinak. Není jí pro mě jednoduché vypěstovat bez osiva. Pokud používám svoje z hybridů stojí výnos za prd a u starých odrůd je to ještě horší.
Na pohádku o 50m2 se moc těším.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2941
  • Forum Chedrbí
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #106 kdy: Leden 02, 2021, 08:33:55 odpoledne »
Na pohádku o 50m2 se moc těším.
spoiler:
Hlavní má být kukuřice. 400g kukuřice každý den by člověk jedl. Podle tabulky je top skoro 1600kcal https://www.zofapp.cz/kukurice-zrno

Bohužel nemůžu potvrdit, že z 1m2 získá člověk 3kg zrna. 12 rostlinek na 1m2. Vysadil jsem 12 rostlinek na 1m2 na záhon 10m2. Každá rostlina měla 2 klasy. Zrno z jednoho hlasu mělo 100-200g. Bohužel nemohu říci jaký by byl výnos, protože se do toho pustili myši/ptáci a tak jen jsme mohli zvážit klasy co zůstali. Proto jediná cesta je mít něco jako skleník, který zabrání ptákům a myším to sežrat.
Sázel jsem sazenice kukuřice do země.

Tady Jimmy si hraje s kukuřicí
https://www.youtube.com/watch?v=jnHD3WPe01Y

Offline Včeliš

 • ***
 • Příspěvků: 702
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #107 kdy: Leden 02, 2021, 09:39:47 odpoledne »
6400 KJ je jen 2/3 energie na den pro chlapa. Kukuřice ani neobsahuje těch 1600 KJ na 100gramů. A nevypěstuješ 3 kg suchého zrna na m2 ani z ukradených GMO sazenic z pole. Když budeš dobrej a o každou rostlinku se starat, tak asi polovinu. Průměrný hektarový výnos zrna kukuřice je v intenzivním pěstování okolo 7 tun.
Takže při GMO sadbě, individuálnímu přístupu, každodenní péči a obrovském štěstí se dostaneš na 50m2 tak na 4 měsíční potřebu energie.
Za normálních okolností tak na měsíční.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2941
  • Forum Chedrbí
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #108 kdy: Leden 02, 2021, 09:54:58 odpoledne »
100g má 398 kcal a tak 400g má 1600kcal. A člověk potřebuje 2000kcal.A pak pěstování brambor v kbelících.
A dělat si bramborové knedlíky https://www.toprecepty.cz/recept/50073-bezlepkove-kukuricne-knedliky/

Já jsem zkoušel pěstovat na těch 10m2 a dosáhl jsem odhadem 30kg. Kukuřice měla i asi 3m a byla krásná. Ale je to silné kafe tohle tvrdit, protože to nemám pořádně zdokumentované a hlavně jsem to neopakoval. Dokud nevyřeším problém s myši/ptíci, tak zůstanu u "teoreticky vypěstuji na 50m2 až 150kg kukuřice".

Pěstování brambor

dil 1
https://www.youtube.com/watch?v=ThePQs6kDpo
díl 2
https://www.youtube.com/watch?v=fH6ATJmVfxQ
díl 3
https://www.youtube.com/watch?v=58O8Nn3UVpA


Offline Včeliš

 • ***
 • Příspěvků: 702
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #109 kdy: Leden 02, 2021, 10:13:32 odpoledne »
Bramborám věřím víc, jsou stabilnější a podle různých pramenů dávají nejvíc energie na m2.
Pět kilo na metr je reálných (dá se i víc) a je to 20000 kj. Milion kj z 50m2 by měl vydržet na skoro 4 měsíce.
To jejich pěstování ve věžích, nádobách, v seně atd. je velmi moderní, ale většinou neúčinné. Nakonec na videu to je vidět.