Autor Téma: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem  (Přečteno 17291 krát)

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #50 kdy: Prosinec 28, 2018, 08:46:56 odpoledne »
Já se nelek. Čekal jsem to dražší. A je to i hezký, když se to zelená. @-->

SoňaR

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #51 kdy: Prosinec 28, 2018, 09:11:48 odpoledne »

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #52 kdy: Prosinec 29, 2018, 03:05:20 odpoledne »
Po shlédnutí videí mne zneklidňuje, jak v tom vyroste něco vyššího než salát. No uvidíme to Tvoje rajče. To je přiměřená velikost k mému účelu :).

SoňaR

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #53 kdy: Prosinec 29, 2018, 05:45:02 odpoledne »
To světlo je na teleskopické tyči. Ale samozřejmě běžné odrůdy rajčat se tam nevejdou, je to spíš pro ta menší keříčková. Taky jsem na to zvědavá  :D

SoňaR

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #54 kdy: Leden 06, 2019, 11:07:29 dopoledne »
Dnes přesazování, resp. pokus přesadit rostlinky z pěstebních kostek do keramzitu. Kostky mají být na opakované použití, čemuž nevěřím, protože vydolovat z toho rostlinky bez poškození rostlin je téměř nemožné (i když se kostka rozebírá po vláknech), takže jsem odebrala jen část hmoty z kostky a zbytek prostě obsypala keramzitem (vypraným a navlhčeným). Semínka v kostkách báječně klíčí, ale příště zkusím druhý způsob - na keramzit se nasype vrstvička specielního jemného pěstebního "substrátu", do kterého se dají semínka, a už se to potom nemusí přesazovat.

Řeřicha pod "zbytkovým" světlem lampy roste skvěle, zkusím něco náročnějšího  :)

(příloha vymazána)

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #55 kdy: Leden 06, 2019, 12:10:59 odpoledne »
Tak ta řeřicha vypadá super.

SoňaR

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #56 kdy: Leden 09, 2019, 09:42:37 dopoledne »
Tak jsem jednu zbylou salátovou sazeničku zasadila do zeminy do květináče a umístila pod zbytkové světlo z lampy. Do dalších dvou květináčů jsem vysela ředkvičky - oboje přemrzlá semínka, do jednoho květináče předem namočená v teplé vodě (prý pak rychleji klíčí), do druhého bez namočení. Rozdíl v klíčení mi připadá minimální, nenamočená semínka začala klíčit jen o pár hodin později. Ale třeba by u jiných rostlin byl tento rozdíl výraznější.

Řeřicha pod lampou roste jako blázen, už sklízím druhou misku  :) . Pro objektivní posouzení příští várku rozdělím na dvě části, jednu umístím pod lampu, druhou na okno. Ale i kdyby to rostlo stejně rychle, je to jedno. Hlavní přínos té lampy je - že to poroste třeba i ve skříni  :D

SoňaR

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #57 kdy: Leden 17, 2019, 08:40:03 odpoledne »
Tak zatím všechno úspěšně roste...  :)

(příloha vymazána)

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #58 kdy: Leden 18, 2019, 07:02:21 odpoledne »
Hmm, za čtyři týdny to vyrostlo docela pěkně. Tak ať se dál daří :)

SoňaR

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #59 kdy: Leden 18, 2019, 07:18:01 odpoledne »
Za tři týdny a dva dny  :) . Díky. I salátu pod zbytkovým světlem se daří a jsem zvědavá na ředkvičky  :D

Nalim

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #60 kdy: Únor 02, 2019, 06:39:57 odpoledne »
Soni, mohla bys zveřejnit dosavadní poznatky s pěstováním? "nakazila" jsi mě. Vzhledem k mému minimalistickému založení jsem sehnal 60-cm hydropon. truhlíky po tuším 79 Kč a na 1 truhlík i LED žárovky 3W s úhlem vyzařování pouhých 30°, tuším po 29 Kč, vzal jsem na těch 60 cm délky truhlíku celkem 5 ks. Keramzit mám doma, čedičovou vatu na pěstební kostky taky, takže ještě musím dokoupit košíčky a hlavně sehnat vhodné hnojivo na růst a popř. inhibitor pro zakořeňování při přesazování. A právě k posledním dvěma věcem by mě zajímaly Tvoje zkušenosti.

SoňaR

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #61 kdy: Únor 02, 2019, 08:12:19 odpoledne »
Já jsem měla hnojiva jako součást balení. Jsou dva druhy GHE FloraNova Grow pro růst a GHE FN Bloom pro květ a plod. Zatím používám pouze to první a když jsem jednou vynechala, tak to bylo okamžitě znát (mám srovnání se salátem v květináči, který jsem z těch hydroponických oddělila). Vysévala jsem přímo do pěstebních kostek, ale příště zkusím do vermikulitu, kterým se posype povrch keramzitu.... jdu stáhnout nové fotky  :)

SoňaR

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #62 kdy: Únor 02, 2019, 08:47:04 odpoledne »
Moje malá džungle  :)
(aneb hydroponické ufo obklopené květináči s ředkvičkami a salátem)

(příloha vymazána)

SoňaR

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #63 kdy: Únor 02, 2019, 08:48:38 odpoledne »
Salát květináčový z hlíny a salát hydroponický před stříháním kořenů...

(příloha vymazána)

SoňaR

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #64 kdy: Únor 02, 2019, 08:49:27 odpoledne »
ufo bez džungle...

(příloha vymazána)

SoňaR

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #65 kdy: Únor 02, 2019, 08:52:13 odpoledne »
Salát v zemině v květináči je větší, ale těžko říct, jestli je to proto, že se mu tam víc líbí, nebo proto, že špatně dávkuju hnojivo hydroponickému salátu. Každopádně všem rostlinkám se pod umělým světlem daří skvěle.

Nalim

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #66 kdy: Únor 02, 2019, 09:08:27 odpoledne »
Dík, ten rozdíl v salátech, jak píšeš, je ovšem zajímavý. Nezkoušela jsi se na základě toho soustředit na dávkování hnojiva? Na druhou stranu 1 rostlinka nemusí být spolehlivým měřítkem. A chuťově? Je rozdíl?

SoňaR

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #67 kdy: Únor 02, 2019, 09:34:24 odpoledne »
No já myslím, že to je tím dávkováním, protože jsem z opatrnosti dala hnojiva o něco menší dávku a pak jsem to ještě narychlo dolila samotnou vodou. A když jsem tam nedávno nalila nový roztok s plnou dávkou hnojiva, tak to okamžitě začalo růst. Čili - ano, opravdu dodržujte doporučené dávkování  :D . Ale mám v plánu koupit jenom lampu a pěstovat zeleninu i nehydroponicky jen pod umělým světlem. Zdá se mi to taky jako ideální způsob přípravy sadby. Jako třeba to rajče se zbytečně nevytahuje, je to pěkná, zdravá, silná sazenička.
Co se chuti týče nevím, ještě jsme to nechutnali. Počkám, až to povyroste a pak porovnám  květináčový salát s hydroponickým.

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #68 kdy: Únor 03, 2019, 08:04:29 dopoledne »
a aku lampu sa chystas kupit?
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

SoňaR

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #69 kdy: Únor 03, 2019, 08:55:24 dopoledne »

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #70 kdy: Únor 03, 2019, 09:08:06 dopoledne »
Co místo rajčat pěstovat chilli papričky? Tedy předpěstovat.

SoňaR

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #71 kdy: Únor 03, 2019, 10:19:58 dopoledne »
To by jistě šlo, ale to je doména mého muže, do toho mu nebudu zasahovat  :)

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #72 kdy: Únor 09, 2019, 07:00:43 odpoledne »
Co když budu přisvěcovat sazenicím normální kancelářskou lampičkou? Bude to mít nějaký efekt? Letos to vyzkouším u rajčat, bo se mi za oknem každoročně vytahujou do výšky. Prý málo světla, tak uvidím.

Offline Jarek26

  • ***
  • Příspěvků: 135
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #73 kdy: Únor 09, 2019, 07:06:21 odpoledne »
Dôležité je akú farbu ta žiarovka vyžaruje, či je skôr do tepla - červená (žltá), alebo do studena - biela (modrá).

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #74 kdy: Únor 09, 2019, 07:21:28 odpoledne »
Jaká je dobrá? V lampičce co běžně používám je bíle svítící výbojka.

SoňaR

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #75 kdy: Únor 09, 2019, 07:52:24 odpoledne »
Lampa by měla ideálně nabízet plné světelné spektrum, podobně jako sluneční světlo. Jinak to nebude rostlinám stačit. Výbojky se pro pěstování taky používají, ale vydávají asi nejvíc tepla ze všech podobných světelných zdrojů. Zjednodušeně - důležité je plné světelné spektrum (nebo takové, jaké potřebuje daná rostlina v konkrétní fázi růstu - doporučuju zagůglit) a dostatečně silné světlo.

edit: poslední dobou pro pěstování vedou ledky - široké spektrum světla, barevné varianty, nejmenší tepelné ztráty, vysoká životnost, nízká spotřeba energie.

Offline Jarek26

  • ***
  • Příspěvků: 135
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #76 kdy: Únor 09, 2019, 09:03:46 odpoledne »
Červené svetlo, teda oblasť červené svetla využívajú rastliny k získavaniu energie počas fotosyntézy a k rastu. Naopak pri modrom svetle majú rastliny viacej listov a sú košatejšie. Pri nedostatku modrého svetle sa príliš vytiahnu čož my práve nepotrebujeme. Ak budeme svietiť červeným svetlom(oranžovým, žltým), je to to isté ako keby si dal rastlinu pod košatý strom a pestoval si ju v tieni (tiež sa vytiahne). Ja osobne používam "zářivky" dĺžky 120 cm s označením 865 studená biela. 120 preto lebo vychádzajú najekonomickejšie v porovnaní cena/lumen a spotreba. Ešte odporúčam nie klasické štartéry, ale elektronické predradníky pre väčšiu úsporu energie.
Tieto údajú sú asi 10 rokov staré, keď som pestoval bonsaje v paneláku, ale od tej doby sa asi na vlnovej dĺžky svetla moc nezmenilo, či? Takže najlepšie riešenie sú dáke plnospektrálne svetlá, umiestnené nie vysoko nad rastlinou, nemali by žrať veľa energie a nemali by byť drahé. Vtedy som čerpal informácie zo stránky http://grower.cz/forum/ a z dákych stránok o chove akvarijných rybičiek.
Edit: a to samozrejme platí aj u ľudí, pre normálne zaspávanie sú vhodné klasické žlté žiarovky či svetlo sviečky, ale skús byť dlhšie pod studeným bielym či modrým svetlom a s rýchlym spánkom sa môžeš rozlúčiť, lebo budeš bdelí ako rybička.

SoňaR

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #77 kdy: Březen 06, 2019, 03:16:28 odpoledne »
Tak jsme provedli degustaci a porovnání salátu hyroponického pod umělým světlem a salátu pěstovaného v hlíně pod umělým světlem. Pět osob se shodlo, že chuťově mezi nimi nejsou významné rozdíly, jedné osobě přišel ten hydroponický aromatičtější (přičemž nikdo nevěděl, který salát zrovna ochutnává).

Ke zkušenostem - na rostliny v hlíně spotřebujete mnohem víc vody, ale zase ji nějakou dobu udrží, když nezalejete. Zatímco když nedolejete vyčerpanou vodu do hydroponie, rostliny moc dlouho nevydrží a během několika hodin začínají vadnout. Je třeba pamatovat na zastřihávání kořenů, aby se nedostávaly do čerpadla.

Rajčeti se zatím daří dobře a tváří se, že nasazuje na květ, takže to bude chtít změnu hnojiva.

Offline Goof

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 489
    • Goofy's vintage workshop
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #78 kdy: Srpen 30, 2019, 08:33:58 dopoledne »
Tak letos Jsem opět zkusil hydroponicky rajčata a papriky. Měl jsem více času se o ně starat. Ještě jsem si udělal jednoduchou konstrukci na vyvazování, ale je málo tuhá, budu to muset vylepšit :-) ,  Přikládám fotky.

Hydroponie - mám několik kyblíků (tuším z Kauflu od kytek) spojených hadicí a uvnitř Keramzit velikost cca 10 - 15 mm
Na první fotce je hydroponie po sestavení a rostlinky jsou ještě malé.
Na druhé a třetí je fotka cca 10 dní stará
Na poslední je pro srovnání rajče a paprika zasazená v zemi fotka za stejného času jako druhá a třetí.

Výsledek byl tento: Chuťově jsou stejné z obou variant. Hydroponie dosahuje větších rozměrů a více plodů, než v zemi pěstované rajčata.
Měl jsem několik druhů rajčat (keříková i tyčková). Nejlépe dle mého názoru jsou na tom ty keříková, ty tyčkové rajčata sice mají velké plody, ale nehodí se na pěstování, takto blízko sebe, pomalu dozrávají.

Vzhledem k podnebí (sever Čech - příhraničí s Německem) a bez skleníku, myslím že výnos zaplatí investici do sazenic a hnojiva. Ve skleníku by to bylo lepší, uvidím příští rok jestli neudělám nějaký jednoduchý fóliák.

Hnojivo bylo použito ze začátku přímo do keramzitu namíchán hnůj lisovaný v granulích pro rajče a papriku (AGRO) a pak hnojeno Krystalonem (dávky trochu větší než udává dávkování). Občas přihnojeno rozmíchanými granulemi hnoje s vodou.

Pro těchto devět kyblíků bylo potřeba ze začátku dolít vodu cca jednou týdně asi konev  (25 litrů ) a teď co jsou velké dolívám každý druhý den konev.
Mám tam udělené samodoplňování ze splachovadla, ale jelikož jsem je přemístil a změnil systém zachytávání vody tak už jsem to letos nepropojoval, jinak byly bezúdržbové, jen hnojit jednou za 14 dní a zašťipovat.   

Celkové náklady byly orientačně:
- kyblíky zadarmo
- hadice, propojení (fitinky, těsnění) - 500Kč
- keramzit 50 litrů - 400 Kč - zbylo asi 10 litrů
- Hnojivo cca 500 Kč
- splachovadlo (Italské  :D) - 250 Kč

Keramzit, kyblíky a hadice používám už 3 roky a nejsou na nich žádné stopy opotřebení a další asi 4 roky vydrží.
Hnojivo taky vydrží na několik let, při koupi většího balení.

Na konci sezóny keramzit sesypu a vyperu v čisté vodě v kalfasu a nechám v garáži na další rok.
"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #79 kdy: Srpen 30, 2019, 11:27:20 dopoledne »
Nevýhodou je ta závislost na hnojivu. Možná by se ale dal ten živný roztok vyrábět po domácku.

CyPro

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #80 kdy: Srpen 31, 2019, 09:28:56 odpoledne »
Tady přináší blogger Petr Kubáč svůj postup při pěstování rajčat hydroponicky. Dost podrobné a polopatistické.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #81 kdy: Srpen 31, 2019, 09:45:34 odpoledne »
Pořád je tam ale ta nutnost koupit to hnojivo. Takže v PA nepoužitelné.

Offline Jarek26

  • ***
  • Příspěvků: 135
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #82 kdy: Září 02, 2019, 08:29:54 dopoledne »
Pořád je tam ale ta nutnost koupit to hnojivo. Takže v PA nepoužitelné.
Já si nemyslím, že musím kupovať hnojiva a práve v PA snáď sraček bude vždy dosť. Či už zvieracích alebo ľudských. A keby snáď neboli čož si nemyslím, ale čisto hypoteticky, tak sa vždy dajú spraviť kvasené jíchy z rastlín, taká žihlava (kopřiva) má dusíku až moc. Jeden problém bude a to s vychytaním určitých pomerov látok, aby boli zastúpené všetky a neprevažovala by lej jedna.

Offline Jarek26

  • ***
  • Příspěvků: 135
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #83 kdy: Září 02, 2019, 08:52:09 dopoledne »
Zatím vede tato, ale ještě se rozhlížím...

https://eshop.growlight.cz/led-pruhy/471-20-w-fs-dvojite-led-osvetleni-s-klipsem-a-casovacem-8595666300196.html

Ahoj Soni, prosím ťa už si sa rozhliadla? Niečo dobré si objavila?

CyPro

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #84 kdy: Září 02, 2019, 09:19:17 dopoledne »
Pořád je tam ale ta nutnost koupit to hnojivo. Takže v PA nepoužitelné.
Preppers jsou o zásobách (fuj ta škaredá floskule, ale už se to stává normální součástí jazyka "něco je o něčem"). O ničem jiném. Zásoby se dají pořídit, hádej za co? Za peníze. Tak si pořiď pytle a flašky s hnojivy a můžeš míchat hydroponické roztoky furt pryč.
Alternativou je, jak píše Jarek26 výše dělat různé výluhy, jíchy... . Co takhle třeba naházet kompost do staré karbovny, počkat a stáhnout výluh? Podobně s hnojem od králíků, zkvasit slepičince atd. atd. Konkrétní návody a postupy vítány. Shromažďovat moč, je též skvělým zdrojem fosforu.
Co bude v PA době použitelné?

SoňaR

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #85 kdy: Září 02, 2019, 11:34:28 dopoledne »
Zatím vede tato, ale ještě se rozhlížím...

https://eshop.growlight.cz/led-pruhy/471-20-w-fs-dvojite-led-osvetleni-s-klipsem-a-casovacem-8595666300196.html

Ahoj Soni, prosím ťa už si sa rozhliadla? Niečo dobré si objavila?

No abych se přiznala, hydroponie šla přes jaro a léto trochu stranou, bylo potřeba postarat se o zahradu a zahájili jsme opravy chalupy, ale teď s nadcházejícím podzimem se na to zase vrhnu  :) . Objevila jsem nedaleko obchod s různými potřebami pro hydroponii, tak tam zajdu pro informace.

Offline Lucina

  • ***
  • Příspěvků: 396
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #86 kdy: Říjen 01, 2020, 11:12:52 odpoledne »
Tak toto se mi líbí  ;D . Viděla sem u známé, staví si to v pokoji už asi třetí sezonu a vypěstuje tam přes zimu rajčata, salát, jahody a letos bude zkoušet i okurky. Akorát to dost stojí, nejen ten stan, ale i ty serepetičky kolem jako světla a tak.

https://www.bestgrow.cz/pestebni-stany/

Offline Sedmi

  • ***
  • Příspěvků: 15
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #87 kdy: Říjen 07, 2020, 05:05:07 odpoledne »
Tady přináší blogger Petr Kubáč svůj postup při pěstování rajčat hydroponicky. Dost podrobné a polopatistické.

To právě dokonale řeší aquaponie - roztok vyrábí ryby, které se pak také dají jíst. Překvapuje mě, že tady nikde o tomto tématu nezaznělo, ale možná jsem špatně hledala. Zajímalo by mě, jestli s tím nemá někdo zkušenosti praktické? Já to sleduji jen jako teoretik, ale zdá se to být docela dobré řešení. Info třeba tady - snad nevadí odkaz, kdyžtak smažte. https://www.facebook.com/groups/ceskoslovenskaaquaponie/

Nalim

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #88 kdy: Říjen 09, 2020, 10:09:28 dopoledne »
Já dlouhodobě hledám informace také, ale zatím jsem nenašel nikoho, komu by systém jakž takž spolehlivě fungoval aspoň 2 roky po sobě. Ono uměle sladit 2 různé ekosystémy není žádná sranda.

Sezónně se už daří zelenina, v zimě ale náklady šplhají do neúnosné výšky i těm, co mají vlastní bioplynku.

V systému odchovu ryb zatím každý naráží na nějaký technicko-provozní problém a systém opakovaně předělává, a za pochodu ladí tu náročnou koexistenci 2 ekosystémů.



Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #89 kdy: Říjen 09, 2020, 12:47:08 odpoledne »
Tady asi bude problém s velikostí ekosystému:  Na udržitelné  přirozené hnojení rybími výkaly potřebujete poměrně velké hejno ryb a na uživení tohoto hejna, filtrování  a obohacování vody kyslíkem je nutné velké množství rostlin. V reálu fungující hydroponické ekosystémy mají rozlohu několika desítek (někdy až stovek!) metrů čtverečních.

Připadá mi to spíš jako řešení pro firmy nebo prepperskou komunitu, do běžného domova se to jednoduše nehodí.

Pro běžné použití jsou lepší běžné hydroponie nebo aeroponie.

Nalim

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #90 kdy: Říjen 09, 2020, 05:29:12 odpoledne »
Jistá firma, co se v akvaponii angažuje, tvrdí, že ekonomika se dostává do plusu až od cca 3.500 m2 vnitřních (= vytápěných a osvětlených) ploch. Podmínkou mj. vlastní bioplynka, vlastní množení ryb a "cojávím" ještě.

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #91 kdy: Říjen 09, 2020, 07:17:09 odpoledne »
Jistá firma, co se v akvaponii angažuje, tvrdí, že ekonomika se dostává do plusu až od cca 3.500 m2 vnitřních (= vytápěných a osvětlených) ploch. Podmínkou mj. vlastní bioplynka, vlastní množení ryb a "cojávím" ještě.
Součástí toho cojávím asi bude specialista s Ph.D. za jménem.
Podle toho co vím o umělých vodních ekosystémech je nutné vybrat správný druh ryb a množství, správný druh zeleniny, kontrolovat teplotu vody a vzduchu, vybrat správnou rychlost oběhu vody, správné světlo .... s tím, že pokud cokoliv zvoráš tak začínáš od znova.
Vše nahoře si hoď do složité rovnice s přírůstovými křivkami, logaritmy a pravděpodobně i strukturálním modelování:(
K výpočtům bude potřeba speciální matematický software (R, Stata), který se dost obtížně ovládá a interpretuje.

Navíc jsou potřeba i pravidelné chemické rozbory vody, rybích exkrementů, možná i tkáně ryb.  Ryby v podobném prostředí často onemocní, takže je nutné vybírat léky na ryby které neškodí rostlinám a ani se neprojeví na kvalitě a bezpečnosti rostlinného produktu.

To je level doktorát, minimálně. Pravděpodobně je k tomu potřeba i celý tým vědců, alespoň na začátku.

 

Nalim

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #92 kdy: Říjen 09, 2020, 08:04:16 odpoledne »
No právě.
A do těch mraků proměnných přidej ještě jednu - že rostliny při své fotosyntéze v průběhu světelného dne průběžně mění pH živného roztoku pro ryby.
Tohle nebude cesta pro soběstačnou domácnost, neřku-li v prepperských časech.

Offline hetta

  • ***
  • Příspěvků: 35
    • Atelier Johanna vše pro předení, plstění a tkaní.
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #93 kdy: Říjen 09, 2020, 11:55:27 odpoledne »
S hydroponií jsem začala letos, byla jsem překvapená tím ,jak snadno a rychle se mi podařilo vypěstovat sazeničky zeleniny, zejména rajčat a inky a také bylinek, jako je rozmarýn, bazalka a další. V létě jsem to nevyužívala a tak jsem do otvorů zastrčila zbylou sazečku a ejhle... mám spoustu cibulové natě do polévky a na sypání. A ještě jeden poznatek, na jaře jsem tam dala malé keříčkové rajče. Poslušně odplodilo, všechny listy zaschly a já se ho chystala vyhodit, jen na to nějak nedošlo. Teď v září znovu obrazilo a už má nové plody. Kmínek rajčete je už silný asi 2 cm a dřevnatý, stále zůstává nízké do 20 cm, ale pořád bohatě obráží.
Carpe diem.

Offline Jarek26

  • ***
  • Příspěvků: 135
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #94 kdy: Říjen 10, 2020, 08:34:10 dopoledne »
S hydroponií jsem začala letos, byla jsem překvapená tím ,jak snadno a rychle se mi podařilo vypěstovat sazeničky zeleniny, zejména rajčat a inky a také bylinek, jako je rozmarýn, bazalka a další. V létě jsem to nevyužívala a tak jsem do otvorů zastrčila zbylou sazečku a ejhle... mám spoustu cibulové natě do polévky a na sypání. A ještě jeden poznatek, na jaře jsem tam dala malé keříčkové rajče. Poslušně odplodilo, všechny listy zaschly a já se ho chystala vyhodit, jen na to nějak nedošlo. Teď v září znovu obrazilo a už má nové plody. Kmínek rajčete je už silný asi 2 cm a dřevnatý, stále zůstává nízké do 20 cm, ale pořád bohatě obráží.

Ako tvoja rajčina by malo spoľahlivo fungovať paprika, ta je tuším viac ročná (ale určite 2ročná)

Nalim

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #95 kdy: Říjen 10, 2020, 08:52:40 dopoledne »
Hetto, podělíš se víc informací? třeba:
- zda pěstuješ v substrátu (zemině) a zavlažuješ jen vodou, nebo v keramzitu a zavlažuješ živným roztokem (jakým?)
- zda byly kořeny neustále ve vodě a nebo jen několikrát denně?
- sazeničky ze semen pěstuješ v prodávaných kostičkách s inhibitorem růstu a nebo jen v minerální rohoži nařezané doma na kostičky?

Offline Jarek26

  • ***
  • Příspěvků: 135
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #96 kdy: Říjen 10, 2020, 08:49:47 odpoledne »
Ahojte, neviem či poznáte Vašu (českú) firmu: Farma pro všechny. Odlaz na zopár fotografií: https://www.farmaprovsechny.cz/fotogalerie/
Odkaz na eshop, konkrétne závesné kvetináče na stenu: https://www.aqp-shop.cz/p/zavesny-aquaponicky-hydroponicky-kvetinac/

Nalim

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #97 kdy: Říjen 10, 2020, 09:37:47 odpoledne »
Ach jo, nechtěl jsem to tady rozmazávat.
 
Firmy z Akvaponické Asociace mě zaskočily svou neschopností dodat HW a SW pro jejich domácí farmu (oficiálně "A Shape" - česky Áčko), kterou nabízejí tuším za "pouhých" 140.000 Kč.
Jednal jsem s nimi intenzívně asi měsíc, a výsledek? Sorry jako, teď řešíme jiné věci, ozvěte se po novém roce (to bylo začátkem října t.r.), snad už ... (to budou umět?)

Neoficiálně přiznávají, že ekonomickou návratnost od tohoto jejich produktu nelze očekávat. Ale nad 3.500 m2 zastavěné, vytápěné a intenzívně osvětlované plochy už "určitě" ano :bee:

PS: Bacha, nabízejí i své dluhopisy, požehnané prý ofiko ČNB :pa:

Jestli máte někdo jiné zkušenosti, sem s nimi, prosím <3

Offline hetta

  • ***
  • Příspěvků: 35
    • Atelier Johanna vše pro předení, plstění a tkaní.
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #98 kdy: Říjen 10, 2020, 09:47:18 odpoledne »
Letos jsem se vrátila z lázní 8.3. kdy už bylo skoro pozdě vysévat rajčata a papriky, a tak jsem se zkusila předpěstovat sazenice v hydroponii. Vysévala jsem papriku, celer a tyčkové rajče 11.3. a 27.3. šly rajčata a papriky do hydroponie. 15.4. jsem je už přesazovala do květináčků, sazenice byly vysoké a měly neuvěřitelně dlouhé kořeny, až 40 cm viz fotografie. Protože byly stále mrazy a žijeme na úpatí Krušných hor, tak zůstaly doma a do skleníku šly až 13.5. Po rajčatech byl v hydroponii celer, a 18.5. jsem dávala ven sazeničky  vysoké cca 12 cm. Bála jsem se, že přesazením do hlíny začnou sazeničky chátrat ale všechny přesazení zvládly na jedničku, a z květináčků do skleníku také nebyl problém. Ze všech byly silné sazenice stejné a možná i lepší kvality než od zahradníka. V předchozích letech jsem zkoušela předpěstování ve skleníku nebo doma na parapetu a vždy to skončilo tak nějak divně. Fotografie jsou z 15.4. tedy za 5 týdnů po výsevu semen.

Pěstuji jen ve vodě, s přidáním tekutého hnojiva, občas sytém zapne čerpadlo a promíchá vodu v nádrži. Je to asi na 20 litrů vody, je tam otvor na 28 košíčků se sazenicemi. Klarstein výrobce ale není moc pružný v tom, abych si mohla koupit jiné desky pro zastrčení košíčků, takže  je to 1x 16 a 3x 4. Pomohla jsem si 3D tiskem a mám teď 2x 16 a to už bude na jaře stačit na předpěstování.

Výrobce do košíčků nabízí molitan, ten jsem použila jednou, nechce se mi dokupovat za jejich cenu další, tak jsem zkoušela rockwool, ten fungoval dobře a teď jsem vymyslela vlněnou kouli kterou dám do košíčku, do ní vyseju semeno a když vyklíčí, tak to dám do hydroponie. Teď sklízím inku peruvianu a další rajčátka a chci vysít salát. Stále se učím co to umí a jak se to dá ještě využít.





Carpe diem.

Offline Jarek26

  • ***
  • Příspěvků: 135
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #99 kdy: Říjen 11, 2020, 10:11:27 dopoledne »
Pozri tuto stranku na HW https://www.nidopro.com/ a SW https://www.nidopro.com/en/app-2/ ale cena tiež nic moc.
A tu je zdokumentovaná stavba aquaponie pod zemou so skleníkom 2019: https://aquaponie.rajce.idnes.cz/Aquaponie_stavba_2019/?
tu pokračovanie 2020: https://aquaponie.rajce.idnes.cz/Aquaponie_2020/
Ja by som osobne začal s hydropóniu. Veľmi sa mi páči stena, ktorá nezaberá veľmi miesta,len tam asi potom bude problém s umiestnením svetiel, alebo budú musieť byť veľmi výkonná, aby presvietili od vrchu až na spodok.