Autor Téma: Brambory ve slámě  (Přečteno 4971 krát)

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Brambory ve slámě
« Odpověď #50 kdy: Duben 17, 2013, 07:55:10 dopoledne »
To bys mohl sklidit i více.Mám několik dotazů:
1. je to pšenice jarní a nebo ozimá?
2. Odkud máš osivo?. kdy jsi zasel?
3. Co tam bylo loni?
4. Čím (jak) to seješ?
5. Po zasetí je třeba převláčet aby se semena dostala pod zem - i ta co původně zústala na povrchu. Vláčíš to něčím?
6. Hnojíš? Čím a kdy?
7. Jak likviduješ plevel? Nejhorší je pcháč oset. Ten dokáže pšenici i zcela zlikvidovat.
8. Jak sklízíš?
PS - téma by se mělo asi přesunout - až teď jsem si všiml, že jsme v "Permakultuře"

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Brambory ve slámě
« Odpověď #51 kdy: Červen 15, 2013, 08:40:21 odpoledne »
Zitra mam schuzku s jednim clovekem, ktery mi byl doporucen, ze pestuje na zahrade obiloviny, tak nacerpam energii od nej a zkusim ho na forum pritahnout, aby nam nejakou predal i ostatnim. Tak deprese z toho, ze clovek nedokaze vypestovat na zahrade psenici,oves,jecnem atd mi mozna zmizi.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Brambory ve slámě
« Odpověď #52 kdy: Červen 15, 2013, 09:38:29 odpoledne »
To by bylo bezva, Sahawe:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Brambory ve slámě
« Odpověď #53 kdy: Červen 15, 2013, 09:57:14 odpoledne »
Vysadil jsem minuly rok do kvetinacku 5 zrn psenice(doufam, ze to bylo). Vyrostli jen 4. A dokonce budu mit inejake zrni. Bude male, alespon neco.

Minuly rok jsem urcite udelal nejakou velkou chybu. Bud ptaci vyzobali nebo mel problem rust na vyvysenem zahone ve vetsi nadmorske vysky. Nebo neco jineho jsem zkazil.

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Pěstování brambor v seně
« Odpověď #54 kdy: Červenec 12, 2014, 09:09:38 dopoledne »
http://www.hajany.com/clanky/zahrada_-flora/pestovani-brambor-na-zahrade-tradicne-i-netradicne.html

Mnoho způsobů jak pěstovat brambory, mě zaujalo pěstování v seně. Otázkou je, zda záleží na lokalitě. Kvůli škůdcům.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Brambory ve slámě
« Odpověď #55 kdy: Květen 01, 2015, 09:56:38 odpoledne »
Brambory už jsou ve slámě... :bee:



Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Brambory ve slámě
« Odpověď #56 kdy: Květen 01, 2015, 10:12:07 odpoledne »
no, já loni našel po dýních v mulči, tedy slámně takové množství vajíček slimáků, že z toho dodnes mám husí kůži, jako struhadlo.Tož uvidíme. Letos , tedy dnes sázela erteple moja zlatá ženuška, anžto mám páteř nějak jinak a moc se nehýbu. Ledva jsem dolezl o berlích pro prvomájové polůbení pod třešní a zase zalezl do pelechu.
Tak to koldokola kvete, až rozum přechází.... Jestli nepřijdou mrazejky, bude huj.....

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Brambory ve slámě
« Odpověď #57 kdy: Květen 01, 2015, 10:17:13 odpoledne »
Tak hlavně, že ses dobelhal pod tu třešeň... ;)

U nás tady ve městě bylo slimáků plno...sežrali skoro všechno, na chalupě jen pár...ale pravidelně se o úrodu dělím s hryzci...už jsem si zvykla...


Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re:Brambory ve slámě
« Odpověď #58 kdy: Květen 02, 2015, 08:06:34 dopoledne »
Dobromilo, viděla jsem ve vsi úspěšné vyhnání hryzců. Pán zapíchal do země spoustu kovových tyček a na každou dal petlahev. Neustálý jemný drkot je donutil odstěhovat se k sousedům :)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Brambory ve slámě
« Odpověď #59 kdy: Květen 02, 2015, 08:31:04 dopoledne »
Díky...mohla bych to vyzkoušet u záhonů...ale představa petlahví na celém pozemku se mi nelíbí.

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re:Brambory ve slámě
« Odpověď #60 kdy: Květen 02, 2015, 08:40:20 dopoledne »
Ano, je to ošklivé až se oči kroutí.  Ale zatím jediný účinný způsob, na který jsem narazila :)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Brambory ve slámě
« Odpověď #61 kdy: Květen 02, 2015, 09:04:23 dopoledne »
Dokud to ta miloučká zvířatka donutí v míru táhnout jinam, asi bych snesla i ten estetický dopad:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Týna

  • ***
  • Příspěvků: 38
Re:Brambory ve slámě
« Odpověď #62 kdy: Květen 02, 2015, 09:16:18 dopoledne »
Hryzce vyháním jichou z černého bezu. Možná by fungovala i štěpka ale to nemám vyzkoušené.

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re:Brambory ve slámě
« Odpověď #63 kdy: Květen 02, 2015, 09:38:09 dopoledne »
Týno díky,
" Jícha  z černého bezu
Namočte minimálně na dva dny 1 kg jemně nasekaných listů, stonků, květů, plodů do 10 litrů dešťové vody. Používá se neředěný jako postřik.
 
POUŽITÍ: proti molíku česnekovému, mšicím, běláskovi zelnému, černopásce bavlníkové a třásněnce a zamezuje napadení kořenů rostlin a stromů hlodavci..."

Více zde: http://zahrada-radostin.webnode.cz/p/


Překvapilo mě, že stačí jen dva dny ? To nemusí proběhnout kvašení ?

Offline Týna

  • ***
  • Příspěvků: 38
Re:Brambory ve slámě
« Odpověď #64 kdy: Květen 02, 2015, 10:07:06 dopoledne »
Jé to sem ani navěděla, na co všechno to je.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Brambory ve slámě
« Odpověď #65 kdy: Květen 02, 2015, 10:24:52 dopoledne »
Díky za nápady...vyzkouším  ;)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Brambory ve slámě
« Odpověď #66 kdy: Květen 02, 2015, 02:07:01 odpoledne »
Májo, Týno, nemohly byste se ozývat častěji? Vaše příspěvky vždycky potěší a my si tu s Retti jinak připadáme se svými kuchyňsko-zahradními starostmi jak dvě siroty... :bee:
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Brambory ve slámě
« Odpověď #67 kdy: Květen 02, 2015, 02:40:19 odpoledne »
A co sklopec? Až přijdu jak si ho doma vyrobit ve velkém, tak plánuji všude na zahradě dát sklopce.
Prkénko a králičí pletivo není problém, ale nevím, jak udělat mechanismus.

Výhoda je ta, že zvíře nezabije, takže když se chytí vrabec nebo něco jiného, tak se pustí. A hlodavci poslouží jako potrava pro slepice.



Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re:Brambory ve slámě
« Odpověď #68 kdy: Květen 02, 2015, 09:13:56 odpoledne »

Mr.Builder

  • Host
Re: Brambory ve slámě
« Odpověď #69 kdy: Srpen 05, 2020, 12:46:00 odpoledne »
https://youtu.be/2X3P5e4rKIM?t=626

https://www.youtube.com/watch?v=cIDlB8efBeA

https://www.youtube.com/watch?v=SmlYTTKloIw

Mám brambory nasazené ve slámě. Můžu něco vyfotit jestli z toho něco bude. Hodně jsem si o tom četl a na farm stránkách nebo nějakým diskuzním foru psali mezi nevýhody brambor ve slámě, že nejsou tak zdravé jako v hlíně.

Jinak brambory jsou jednou z mých nejoblíbenějších potravin.  Viděl jsem i dokument jak staří inkové, mayové brambory rozšlapaly ve slámě nechali přemrznout a ta drť se dala skladovat víc jak 10let ( a pak jíst ) . Zkusím to najít.


Nalim

  • Host
Re: Brambory ve slámě
« Odpověď #70 kdy: Srpen 05, 2020, 05:18:27 odpoledne »
Naše zkušenosti z dřívějška: ve slámě i v seně vždycky dobrý - za podmínky, že lze hodně zalévat.

Letošní zkušenost: hnijí už i ve vyvýšených záhonech založených loni, ve sklepě následně většina. Nejspíš letošním přebytkem vláhy, což by ve vyvýšených záhonech ale mělo nebýt - navíc okolní terén je v mírném svahu, rozhodně ne v dolíku. Sadba byla uznaná, kupovaná, odrůdy už nevím, sázelo se narychlo.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Brambory ve slámě
« Odpověď #71 kdy: Leden 23, 2021, 08:33:48 odpoledne »
Hodně toho zde zaznělo, ale nenašel jsem, jak se komu pěstování brambor ve slámě povedlo.
Já zkoušel alternativně párkrát brambory v seně a nikdy nic moc. Neznám nikoho, komu by se to nějak výrazněji dařilo.
Sláma je prý ještě horší než seno.
Jediný, co mě láká na tomhle způsobu pěstování, je nerytí záhonů a zužitkování takových těch nevhodných ploch pro klasické záhony.
Pokud se někomu daří tahle technika pěstování, dejte nějaké rady, jak postupovat.

konec

  • Host
Re: Brambory ve slámě
« Odpověď #72 kdy: Leden 27, 2021, 08:46:43 odpoledne »
Možná budu opět za rýpala.Myslíte si,že dřívější generace byly hloupější,že pěstovaly brambory v zemi a ne ve slámě? Už někdo zjistil,jest-li je složení brambory stejné?Nebere ze země něco více než ze slámy?
Nejsou vůbec některé věci jen nějaký výmysl jako v mnohém(myslím i medicínu a i jiné obory) a zpětně se pak vracíme ke starým zkušenostem prověřenými staletími?
Neříkali nám třeba už dříve,že máslo a sádlo není zdravé a časté jezení vajíček také a najednou se to opět obrátilo a margaríny jsou nezdravé?
Já jsem naštěstí vždy zůstala věrná předkům.
Naštěstí budu žít v chráněnné oblasti,kde nikdo nebude "zaplevelovat"českou a moravskou zemi cizokrajnými rostlinami,o kterých nikdo neví,že kdyby se změnily klimatické podmínky,jak se budou chovat.Moje asi třicetiletá obezřetnost po přečtení Dne triffidů je neustále v činnosti.
Samozřejmě nikomu nic nezakazuji a hlavně jsem ráda,že to bude daleko ode mne.

margaríny jsou nezdravé doopravdy.
Podle knihy je hlavní problém cukrovkářů častějšího typu v tom, že přijímají příliš moc tuku. Všichni ti lidé jsou tlustí, což je špatně samo o sobě, ale navíc konzumují hodně tuku. Nadmíra tuku v krvi snižuje citlivost buněk na inzulin.

Zeptám se takhle: Jíš margarýny proto, že si myslíš, že jsou zdravé?
Nebo jíš margarýny proto, aby ses vyhnula konzumaci sádla?

V obou dvou případech je margarýn nezdravý.
Je dobré omezit globální spotřebu tuků.
Navíc... v margarýnek jsou tuky ztužené a nic horšího než ztužené tuky není.

Ale jinak se ptáš správně. Vrbovou kůru snali ve starověku, používali ji všude možně, ve středověku to najednou nikdo neznal a na prahu novověku byla znova objevena. Je to divné, ale ... je to tak jak píšeš, naši předci spoustu věci znali, pak se na to zapomělo a mi to teď znovu objevujeme a myslíme si, jací jsme borci a průkopníci.
Ve skutečnosti vždy objevíme jen něco, co bylo objeveno už dávno, ale zase se na to zapomělo.

Brambory ve slámě jsem ještě nepěstoval. Na slámě rostou houby.
A moje intuice mi říká, že houby pro to budou mít lepší předpoklady.

konec

  • Host
Re: Brambory ve slámě
« Odpověď #73 kdy: Leden 27, 2021, 08:59:02 odpoledne »
https://petrazahradnici.cz/jak-vypestovat-brambory-ve-slame/

Autorce článku se pěstování zadařilo, cituji
Letos jsme takhle zasadili cca 2 kg brambor a teď v září jsme jich vykopali 30 kg.

Nicméně píše

Zkušenější říkají, že obvyklá výnosnost brambor pěstovaných ve slámě je o něco nižší než když je dáváte do brázd do země. Uvádí se, že ten známější způsob pěstování zajistí výnos cca 10 kg na kilo sadby, ve slámě by to mělo být jen 5 – 7 kg, nicméně naše letošní zkušenost mluví trošku jinak.

Tedy obecná zkušenost je, že v hlíně je to lepší.
A jelikož hlína je všude, tak není co řešit.

Rostliny potřebují především světlo. (tím se liší od hub, které světlo nepotřebují vůbec)
Hlína znamená volně dostupné minerály a plně rozložené organické zbytky.
Naproti tomu seno je něco, co by se mělo nejprve zkompostovat.
Jelikož jsem si četl, že seno je drahé, tak bych seno raději prodal, než bych z něj vyráběl kompost. 

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Brambory ve slámě
« Odpověď #74 kdy: Leden 28, 2021, 11:00:51 dopoledne »
Brambory ve slámě je široký pojem. pokud je seno/sláma hozená na zeminu, pak se kořeny obvykle dostanou do zeminy a rozdíl je ten, že hlízy nejsou v hlíně, ale vrstvě tlejícího sena/slámy. (no a když na ně zasvítí sluníčko, tak budou zelené...) Sláma/seno tvoří ochrannou vrstvu - menší odpar vody než holá zem. Něco jiného by bylo kdyby brambor někdo chtěl pěstovat na "betonu" se slámou... A další desítky aspektů, které na výsledek mohou mít vliv.
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

konec

  • Host
Re: Brambory ve slámě
« Odpověď #75 kdy: Leden 28, 2021, 11:59:57 dopoledne »
Brambory ve slámě je široký pojem. pokud je seno/sláma hozená na zeminu, pak se kořeny obvykle dostanou do zeminy a rozdíl je ten, že hlízy nejsou v hlíně, ale vrstvě tlejícího sena/slámy. (no a když na ně zasvítí sluníčko, tak budou zelené...) Sláma/seno tvoří ochrannou vrstvu - menší odpar vody než holá zem. Něco jiného by bylo kdyby brambor někdo chtěl pěstovat na "betonu" se slámou... A další desítky aspektů, které na výsledek mohou mít vliv.

Zelené brambory se nejí.
Otázka je, co je výhodnější. Já seno nepoužívám. Otázka je, kdybych seno začal používat, co bych tím získal. Pokud bych tím nezískal nic (nebo dokonce ztratil), tak nemám důvod seno používat.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Brambory ve slámě
« Odpověď #76 kdy: Leden 28, 2021, 05:56:27 odpoledne »
Můj důvod pro zájem o tohle pěstování je jednak menší pracnost a hlavně možnost využít nějaké menší nevyužitelné kousky pozemků pro nějaký užitek.
Jinak brambory v zemi jsou tradiční a osvědčené, nechci je nahradit jinou alternativou.