Autor Téma: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem  (Přečteno 17347 krát)

siva01

  • Host
Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« kdy: Srpen 08, 2012, 05:09:33 odpoledne »
Chtěl jsem se zeptat na vaše zkušenosti s hydroponií.  Já znám hydroponické pěstování konopí a okrasných rostlin, ale četl jsem, že tak lze pěstovat i zeleninu.

Zkoušel jste někdo pomocí hydroponie vypěstovat něco jedlého ? Máte spočítanou výtěžnost  ( návratnost investic ) ?

petka

  • Host
Re:Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #1 kdy: Srpen 08, 2012, 05:19:33 odpoledne »
Přemyslel jsem o tom.

Pokud nepěstujete trávu, tak se to nikdy nevyplatí. NIKDY.

Pokud nepěstujete trávu, tak se to nikdy nevyplatí. NIKDY.
Mohl bys to více rozepsat? Díky

Napiš mi co chceš pěstovat a já ti hodim hrubý odhad.

Jít a vysadit rostlinku někde venku tě stoji minimum práce a energie. Zde na fórum jsem četl, že pronajimout 1ha stojí jen 500kč/rok. 

U hydroponii musíš mít hodně věcí(prvotní investice) a strávíš o pečováni hodně času.

Podle tohoto se daji pěstovat jen v místnosti při umělém osvětlení. To stojí peníze a určitě nebude tak skvělá zelenina.  :'(

Citace
Pěstování

Květinám, pěstovaným bez zemního substrátu, škodí studený vzduch a průvan, proto je nutné větrat jen opatrně. Potřebují světlo, ale je nevhodné vystavit je slunečním paprskům přímo. Pro zálivku a rosení nemají v oblibě studenou (optimální teplota je 20 °C), chlorovanou a tvrdou vodu.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Hydroponie




Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #2 kdy: Srpen 08, 2012, 06:25:27 odpoledne »
Krome pestovani vrby,ktere mi zustali z velikonoc jsem nic dlouhodobe nepestoval jen ve vode.

Zni to pekne a pro zivot v bunkru by to bylo idealni. Taky jsem o tom premyslel. Krome zeleniny se da i treba chovat ryby a rostliny pordukuji kyslik.

Nejvetsi hacek vidim v osvetleni a zivnem rostoku. Proto souhlasim s petkou. Staci jen jit a do zeme zasadit rostlinky a par dni ji zalevat a do 3 mesicu uz clovek muze sklizet.  Roky jsem pestoval na balkone v pude a i kdyz rostliny prozili sok z presazovani,tak to zvladly.

Taky by mne zajimali naklady male pestirny. Hlavne jestli je ta zelenina pro nase telo dobra.


http://urobsisam.topky.sk/zahrada/rastliny-v-interieri/hydroponicke-pestovanie-rastlin-8.html


petka

  • Host
Re:Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #3 kdy: Srpen 08, 2012, 06:48:52 odpoledne »
Hlavne jestli je ta zelenina pro nase telo dobra.
Proč by neměla být dobrá?


Akita

  • Host
Re:Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #5 kdy: Srpen 09, 2012, 07:31:30 dopoledne »
Nevidím žádný rozdíl jestli si rostlina vezme živiny z půdy a nebo z rostoku. Na konci vždy bude jídlo.

werk

  • Host
Re:Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #6 kdy: Srpen 23, 2012, 11:30:16 dopoledne »
Zkoušel to někdo? Mohlo by to být zajimavé.
Citace
Vak se zeminou působí na kořenový systém jako skleník, díky tomu se rostlina rozvíjí mnohem rychleji a je tak silnější a odolnější proti škůdcům. Rostlina navíc roste směrem dolů, voda je tak dopravena k plodům jen s pomocí gravitace, což šetří rostlině další energii. Veškerou ušetřenou energii proto rostlina využije pro zrání plodů, které jsou tak větší, chutnější a šťavnatější.
http://www.tomatogarden.cz/

Grafik

  • Host
Re:Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #7 kdy: Srpen 23, 2012, 12:09:06 odpoledne »

Mbody

  • Host
Re:Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #8 kdy: Srpen 25, 2012, 07:38:21 dopoledne »
Ignorujte sazenice.:)

Citace
Blíží se outdoorová sezóna a spousta lidí bude na poslední chvíli chtít zakořenit pár řízků. Tady je pár tipů, jak si sestavit DIY propagátory, které vám s tím pomůžou. Ve všech propagátorech zakoření řezy přibližně za 14 dní (po chvíli praxe i dřív). Řízkům sviťte 18 hodin denně a dopřejte jim alespoň minimální cirkulaci vzduchu. Klony nejsou náročné na osvětlení, takže stačí například 18W lineární zářivky s modrým spektrem (cool white) nebo CFL osvětlení. Vlhkost zajistí pařníček.
http://www.konoptikum.cz/articles/2010/05/DIY_cloner.php

Offline Cataleyo

  • ***
  • Příspěvků: 155
Re:Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #9 kdy: Leden 16, 2013, 02:57:35 odpoledne »
Čo sa týka pestovania pod lampou našiel som vynikajúci web, kde sa delia o svoje skúsenosti --
http://forums.gardenweb.com/forums/lights/
dá sa tam veľa vyčítať, čo sa týka svetla ktoré je potrebné. Našiel som aj topic kde písali o LED svetle.
Netreba objavovať to čo už bolo objavené pred nami, stačí to iba prispôsobiť a využiť v našej dobe.

Offline Cataleyo

  • ***
  • Příspěvků: 155
Re:Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #10 kdy: Leden 16, 2013, 03:36:27 odpoledne »
Hydroponia

Water culture -
http://www.growingedge.com/basics/tutorial/03_water_culture.html

a Media-Based
http://www.growingedge.com/basics/tutorial/03_media_based.html

Water culture a Media-based su dve základne skupiny hydroponických systémov.
Netreba objavovať to čo už bolo objavené pred nami, stačí to iba prispôsobiť a využiť v našej dobe.

Offline Cataleyo

  • ***
  • Příspěvků: 155
Re:Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #11 kdy: Leden 16, 2013, 03:38:06 odpoledne »
Water Culture tzv. vodná kultúra sa mi pozdávala viac ako Media-Based čiže systém so zeminou
tak som sa pokúsil o preklad, hádam bude nápomocný a trošku priblíži spôsob pestovania --

Water Culture –
Vzhľadom k tomu, že nemajú zeminu na ukladanie vody a živín, kultúra vodného systému potrebuje nepretržitý tok výživy, aby sa zabránilo vysychaniu koreňov rastlín. Rastliny sú vo väčšom ohrození v prípade výpadku elektriky alebo technickej závade. Bez zeminy  sú jednorazové náklady a likvidácia nižšie a rovnováha živín je nedotknutá. Taktiež sú kompaktnejšie a ľahšie než systémy so zeminou.  Skladané alebo vertikálne NFT kanály majú vysokú úrodnosť a navyše sú pekné.

Hoci je k dispozícií niekoľko rôznych systémov vodnej kultúry , nie všetky sú vhodné pre začiatočníkov. Najpopulárnejší systém vodnej kultúry je NFT. Je to kanálový systém, kde sú rastliny podporované kockami z minerálnej vlny, nádobami a rebrovou konštrukciou, ich korene sú uchytené trojuholníkovými trubkami alebo okrúhlymi rúrami. Výživový roztok tečie pozdĺž dolnej časti kanálov, takže iba špičky koreňov sú ponorené. Hlavná časť koreňového balu visí vo vzduchu. Kapilárne rohože sa často používajú v dolnej časti kanálov na prenosu k rastúcim koreňom rovnomerne pre lepšie prevzdušnenie. 
 

Netreba objavovať to čo už bolo objavené pred nami, stačí to iba prispôsobiť a využiť v našej dobe.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #12 kdy: Leden 16, 2013, 06:26:10 odpoledne »
zeptejte se vietnamců ty mají velké zkušenosti s pěstováním konopí za umělého osvětlení.  ;D  ;D
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Cataleyo

  • ***
  • Příspěvků: 155
Re:Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #13 kdy: Leden 16, 2013, 06:32:57 odpoledne »
Pestovanie pod lampu je skôr riešenie do mesta kde je malo priestoru,
dá sa tak aj v panelovom byte dopestovať chutná zelenina. To som mal skôr na mysli ;)
Netreba objavovať to čo už bolo objavené pred nami, stačí to iba prispôsobiť a využiť v našej dobe.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #14 kdy: Leden 16, 2013, 06:40:52 odpoledne »
Podle zaměření tvých článků z poslední doby jsm získal jiný názor. ;). Jsem rád pokud jsem se mýlil.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Cataleyo

  • ***
  • Příspěvků: 155
Re:Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #15 kdy: Leden 16, 2013, 06:48:01 odpoledne »
Písal som o technickom konope, to samozrejme bude treba pestovať vo veľkom ak zavedieme praktiky na jej využite a nie indoorovo.
A narážka s vietnamcami ak si to správne vykladám mala byť na konopu indickú, správne ?
Asi som mal presnejšie rozpísať na čo sa ktorá využíva a ktorá aké látky obsahuje. Ale verím tomu že google slúži každému dobre ;)
Netreba objavovať to čo už bolo objavené pred nami, stačí to iba prispôsobiť a využiť v našej dobe.

Offline Cataleyo

  • ***
  • Příspěvků: 155
Re:Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #16 kdy: Leden 16, 2013, 06:53:22 odpoledne »
a čo sa týka hydroponie tak tá bola taktiež myslená na pestovanie zeleniny, konope technické sa tak neoplatí pestovať, myslím si že by to bolo dosť nákladné, možno sa mýlim.
Netreba objavovať to čo už bolo objavené pred nami, stačí to iba prispôsobiť a využiť v našej dobe.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #17 kdy: Leden 16, 2013, 06:54:47 odpoledne »
ano narážku jsi pochopil. Nevím zda to máte na Slovensku stejně ale u nás v okurkové sezóně kdy novináři namjí o čem jiném psát je zadržení vietnamců pěstujících konopí každou chvíilku. :-)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Cataleyo

  • ***
  • Příspěvků: 155
Re:Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #18 kdy: Leden 16, 2013, 07:08:35 odpoledne »
Tak u nás tých vietnamcov toľko není, a tý ktorý sú tu obchodujú v iných branžiach. Na Slovensko sa skôr z Čiech dováža :D
Netreba objavovať to čo už bolo objavené pred nami, stačí to iba prispôsobiť a využiť v našej dobe.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #19 kdy: Září 24, 2013, 09:54:14 odpoledne »
Máme tu človíčka, který si hraje s Aquaponií a i pěstování pod umělým osvětlením tu někdo zkoušel. Zkus to dále rozvést..

Obecně platí, že pokud nebudeš mít vlastní elektriku, tak bych o tom raději ani neuvažoval.

Ale vlastní elektřina, odpadní teplo z její výroby, skleník a jeho přisvětlení - tedy prodloužení krátkého zimního dne na předpěstování sadby, tady už by se o nějaké rentabilitě možná dalo opatrně hovořit.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #20 kdy: Březen 16, 2014, 01:08:43 odpoledne »
Tilapie jsem dnes dusil se zeleninou k obědu. Nedopadlo to zle, ale každý den bych je mít nemusel :D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #21 kdy: Srpen 17, 2015, 09:29:54 odpoledne »
Citace
Hydroponie může vycházet jako pro prostředí méně zatěžující pouze pokud se vynechají externality a širší kontext. Jako jsou energetické náklady, exhalace a podobně při výrobě samotných materiálů pro hydroponickou instalaci, výroba součástek, jejich doprava na místo, živení všech lidí zůčastněných v procesu po dobu adekvátní tomu, co projektu věnovali, to samé pro stroje zůčastněné v procesu a tak dál. Sice chvíli trvá, než se tahle zátěž projeví, ale ona se projeví. A nakonec i v té chybějící vodě. Zeměkoule je uzavřený systém a právě pomíjením externalit a širšího kontextu jsme se do této situace dostali.
Řešení problému způsobených industriální produkcí další industriální produkcí není nejlepší nápad. Všechno má své limity.

Offline Goof

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 489
    • Goofy's vintage workshop
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #22 kdy: Květen 18, 2016, 07:14:10 dopoledne »
O víkendu až se trochu umoudří počasí chci na chalupě sestavit a konečně odzkoušet hydroponické pěstování rajčat. Zatím v malém měřítku 9 rostlin. Mám vymyšlený systém samozavlažování bez el. proudu. Pěstovat chci bez umělého osvětlení, pouze venku.
Jak už zde bylo psáno pořizovací náklady mnohem převyšují cenu potravin, kterých bych měl za tu cenu zásobu snad na dva roky.
Beru to tak že chci se tomuto "koníčku" věnovat a postupně rozšiřovat a zkoušet.
Sice počáteční investice je hodně vysoká oproti výnosu, ale pokud to bude fungovat, počítám návratnost po druhém nebo v třetím roce.
Postupně sem budu dávat fotky a návod na sestavení, jestli bude mechanismus fungovat.   
"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #23 kdy: Květen 18, 2016, 08:45:28 dopoledne »
To vypadá na zajímavý projekt. Výhodou hydroponie je, že živné roztoky mohou být připraveny v optimálním složení pro konkrétní rostlinu a rozhodně se vyplatí si tyto informace zjistit. Otázkou zůstává, zda tento roztok budeš cirkulovat v uzavřeném okruhu a doplňovat pouze spotřebované živiny (ušetříš na chemii, ale pokud nemáš možnost rozboru aktuálních koncentrací monitorovaných látek, nemáš zpětnou vazbu pro doplňování živin) nebo jen stále doplňovat čerstvý živný roztok. Každopádně rajčata jsou vhodný druh pro tento experiment. Držím palce a těším se na výsledky experimentu.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #24 kdy: Květen 18, 2016, 09:03:38 dopoledne »
no, pokud budu pěstovat rajčata hydroponicky, a nebudu je hnojit organickým hnojivem, pak mi někdo řekněte, proč si je nekoupit v obchodě?
Pokud organicky, tak jak?

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #25 kdy: Květen 18, 2016, 09:50:36 dopoledne »
V sedmdesátých letech jsem pěstoval žampiony. Z pěstírny jsem odvětrával vzduch cca 12°C, a navíc obohacenej CO2. Ten luft jsem chtěl cpát do skleníku na hydroponický pěstování květin.
Plánoval jsem kontrolovat odpar (teda i zvyšování koncentrace solí v roztoku) kontrolou měrný hmotnosti. Tedy převážením daný dávky tekutiny. Abych snížil chybu měření, předpokládal jsem vážit 2 litry roztoku.

Ponornej hustoměr je dost málo citlivej pro tenhle případ.
Tenkrát jsem neměl šanci na nějaký čidla ani výpočetní techniku  :-\


Rozvedl jsem se, odstěhoval, a bylo po pánech  :-X
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #26 kdy: Květen 18, 2016, 09:07:05 odpoledne »
Dovolím si takový brainstorming.

Nebeberu v úvahu že to lze dělat i mino hydroponii a že by se mělo hnojit jen organicky. Rostlina potřebuje jstou posloupnost prvků, teploty a slunce k nejlepším výnosům. Proč to tedy rostlině přesně nenadávkovat dle jejích požadavků a to díky mikročipům.

Měřit lze přesně jen PH a vodivost. Pokud víš jak ti PH ovlivňují jednotlivé prvnky a jejich závislost na vodivosti. A znalost spotřeby rostlin(toto je již zpracováno) ti též dá přehled o tom co chybí. lze to řídit relativně přesně.

Pokud si vezmete na radu nějakého zkušeného Growera tak ti to mají zvládnuté hodně dobře.

Pak už jen stačí třeba již zmiňované arduino a pár senzorů a můžeš si pěstovat na malém prostoru a málo vody docela velké množství zeleniny.

Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #27 kdy: Květen 18, 2016, 11:31:36 odpoledne »
Jako chemik k tomu podotknu jen že:
1. Hydroponie je masově využívaná třeba u těch rajčat - Španělé mají obrovské skleníky s celoroční produkcí. Takže je to asi ekonomicky rentabilní teda pokud to není jako jejich fotovoltaika....ta byla svého času dotovaná do té míry, že se jim údajně vyplácelo na panely svítit v noci světly, aby produkovaly se ziskem dotovanou solární elektřinu....

Organické hnojení má obrovský význam pro půdu - zvyšuje porozitu půdy = větší množství vzduchu a soušasně i větší akumulace vody.....dále působí proti okyselování půdy - ona většina anorganických hnojiv má celkouvou půdní reakci kyselou (síran amonný, NPK, dusičnan amonný i když s vápencem), cca neutrální pH má jen močovina (pKb=13,8 jestli se nepletu lovím to z hlavy) a výrazně alkalický je jen čpavek - běžný roztok bude mít pH něco mezi 11-11,5.

Ale u výživných roztoků platí, že pH musí být vyrovnané - lze to pufrovat, musí to obsahovat prvky a živiny pro rostlinu v dostupné formě - třeba komplexy nejsou příliš výhodné....A pokud jde o měření....tady závisí todně na tom co a proč měřit ta vodivost se sice měří dobře, ale je hodně závislá třeba na teplotě. Takže pokud ve skleníku bude kolísat teplota ráno-v poledne o cca 15-20 oC může to na vodivosti klidně 5-10% udělat....je potřeba s tím počítat při kalibraci a obecně třeba bude hodně souviset i se změnou pH protože proton (H+ ion) je díky maličké velikosti a vysoké pohyblivosti cca 15-20x lepší pro přenos náboje nežli Na+ ion....takže i mírné okyselení roztoku se projeví na strmém nárůstu vodivosti. Pro laiky by se dala spousta stanovení dělat automaticky pomocí ISE elektrod (iontově selektivní elektrody). Má to ale svá ALE....je potřeba každou z nich předem nakalibrovat, na každy prvek potřebujete speciální elektrodu (cena cca 4-5000Kč), na některé prvky nejsou ISE k dispozici (třeba na Zn2+) a jejich životnost je omezená (cca 1 max 2 roky při trvalém měření pak ztrácí citlivost).
Výhodou je možnost automatického provozu a možnost po připojení na automatický laboratorní multimetr sbírat data a posílat je třeba i na dálku. Příkladem takového zařízení je např. systém XBC fy. Gryf v Havlíčkově Brodě, ale dělají to i jiné firmy....Jenže to se vyplatí velkopěstiteli nebo velké komunitě. Ale teoreticky by tento systém uměl měřit třeba teplotu, pH, vodivost či nějaký ISE parametr a dálkově posílat data nebo regulovat přítok zásobního rozoku živin a doplňovat vyčerpaný roztok....ale to je práce pro slušný vědecký tým (analytik, kybernetik programátor, zemědělec....)
 

Offline Goof

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 489
    • Goofy's vintage workshop
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #28 kdy: Květen 19, 2016, 07:11:05 dopoledne »
Já jsem volil tuto možnost Hydroponie, vzhledem k tomu že na Chalupě nejsem každý den a nemohu proto zalévat v období sucha (které předvídají na toto léto, ostatně jako na každé :-) ). Mám to vymyšlené jako necirkulující okruh, ale bude to celé propojené do okruhu, čerpadlo, třeba na solární pohon se nechá dodat později. Hladinu vody budu hlídat pomocí ventilu z WC nádržky s plovákem, který bude vodu postupně doplňovat ze sudu na dešťovou vodu, který budou doplňovat dešťové srážky, jednou za čas vodu v oběhu obměním.
Co jsem vyčetl tak rostliny dokážou bez problémů růst kolem 14 dnů jen z vody. Takže chci přihnojovat různými přípravky na hnojení rajčat. Mám vybrané tři druhy hnojiva, pro různorodost látek v nich a postupně je střídat, pro nějaké to vyvážení stravy pro rajčata.
Je možné že budou stejné jako z obchodu, ale právě chci si sám regulovat obsah hnojiva, například ze začátku více pro lepší růst a v období dozrávání plodů jen trochu.
Na pátek mám ještě slíbené dvě papriky od kamarádky a o víkendu jdu instalovat.

Co jsem našel na internetu o pěstování v hydroponii, mělo by to mít méně alergenů, rostliny by měli být vitálnější a odolnější proti škůdcům a plísním.
Každopádně jsem chtěl tuto variantu už dříve vyzkoušet a postupně to dotáhnout na nějaký soběstačný okruh, například co jsem viděl v Doomsday preppers, že pěstitel choval k tomu ještě ryby a ve finále krmil jen ryby a ty mu dělali výkaly hnojivo. Prostě něco co by bylo zásobárnou rybího masa a zeleniny.
 
"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #29 kdy: Květen 19, 2016, 08:22:01 dopoledne »
To: MaunaKea

Rostliny mají jistou toleranci vůči výživě, proto není potřeba prvky měřit s přesností laboratoře. Proto nepotřebuješ super přesné měřící sondy. Stačí ti sonda za pár stovek. A v nejhorším můžeš vodivost měřit obyč drátem.

Stejnou teplotu zajistíš měřením v temperované nádobě.

Nejsem botanik, ale potřeba výživy sice pro pole(ale i to by pro prvotní nástřel mohlo pomoci) je již v tabulkách se psáno.

Souhlasím s tím že budeš muset otestovat na několika oddělených okruzích nejlepší metodu a pohledem kontrolovat rostliny jak se jim daří. Ale know-how ti nikdy nedá nikdo zadara. Huliči pěstitelé zvládají v skříni a za pomoci hydroponie a světla vypěstovat palice co ti příroda nedá. Tak to asi nějak relativně snadno jít musí. Zase po vyhulení stovky špeků na úrovni vědeckých týmů asi nejsi.i.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

SoňaR

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #30 kdy: Květen 19, 2016, 08:41:27 dopoledne »
Goofe,

tvoje rajčata stejná jako z obchodu určitě nebudou  :) . Do obchodních řetězců se rajčata trhají nedozrálá, někdy i úplně zelená, a následně procházejí řadou úprav, aby byla na pohled lákavá. Výsledek je, že sice vypadají hezky, ale nemají tu chuť, kterou jim dá jen plné dozrání na rostlině.

Moc se mi líbí ta představa vodní nádrže, kde jsou nahoře rajčata a dole ryby  :) . Avšak napadá mě - rajčata (rostliny) jsou jedovatá, nebude to ovlivňovat živé organismy ve vodě?

Mimochodem - díky tvému poslednímu příspěvku jsem si vzpomněla na kapkovou závlahu z pet flašek, takže jdu shánět lahve, letos to poprvé vyzkouším. Díky!  :pa:

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #31 kdy: Květen 19, 2016, 08:58:08 dopoledne »
určitě bude pěstování bez půdy určitým řešením otázky výživy mas lidí. Tak jako průmyslové potraviny obecně.
Pro mne to je kontraproduktivní, je pro mne jednodušší pěstovat v zemi s kapkovou závlahou, než se mrcasit se substrátem a nějakou umělou výživou, které ani nemůžu rozumět, to je jasný.Navíc to stojí peníze a pokud bych to chtěl dělat, tak soběstačně.
takže já jdu cestou opačnou, přirozené pěstování v půdě, výživu klasicky, boj s chorobama a škůdcema taky přírodně, trvale udržitelně.Bezcivilizačně, páč se nebudu vázat na sítě prodejců a být jejich rukojmím, což se mi při jejich absenci může vymstít.
 Rozhodně o rybách uvažuju taky, je to lahůdka, jan to není trvale udržitelné, páč 99% ryb je krmeno granulema.
Ta voda z ryb se opravdu může čistit v kořenovém systému rostlin, sranda to však není, je velmi málo funkčních vzorků.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #32 kdy: Květen 19, 2016, 10:55:33 dopoledne »
To Sumo:
No já jsem postižen profesí, takže mám rád podmínky experimentu pod kontrolou ;D. Je jasné, že se to pro obyčejné zahrádkaření nevyplatí (ale sondy za pár korun aby jsi sledoval NO3-, HN3+, Cl-, SO42-, Ca2+, prostě neseženeš). Vodivost a teplotu klidně změříš spolehlive obyčejným multimetrem za 1200-1500 peněz, nebo prostě píšneš do země půdní nebo obyčejný teploměr, ale jde o to zda ti to poskytne údaje, které potřebuješ. pH změříš orientačne pH papírkem za pár kaček...to co jsem "vlhce snil" byl automaticky regulovaný a doplňovaný systém pro velkopěstitele, který občas přijde a udělá údržbu a doplní v tancích roztoky chemikálií. Jasně že rostliny mají určitou toleranci. A někde to velkopěstitelé dělají tek, že ty roztoky prostě po určité době vymění a jedou z čerstvými. Pak odpadá jakékoliv měření a regulování. Ten systém který jsem popisoval ti může do datalogeru zaznamenávat v naprogramovaných intervalech hodnoty předem volených veličin a třeba ti spustí čerpadlo nebo topení, když ti něco klesne pod nastavenou úroveň. Takže so doma sedíš v paneláku a na chalupě ti rodné"hydroponické  lány" hlídá a obhospodařuje pár čidel. Často se ten systém používá třeba u hydrogeologů - udělají vrt, do něj spustí tlakovou multisondu a ona jim zazanamená třena teplotu vody v 80m, úroveň nasycení kyslíkem, pH... a tlakové čídlo hlásí do jaké hloubky jsi tu sondu spustil, respektive, jak moc ti ve vrtu kolísá sloupec vody....

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #33 kdy: Květen 19, 2016, 11:23:04 dopoledne »
Ale já také psal o automatizovaném systému. Jen je dle mého zbytečné to měřit super přesně.

Jedno vegetační období ti stačí doplňovat hnojivo dle odporu a PH. Toto Arduino zvládne a prodávají se i hotové PH sonda(http://arduino-shop.cz/arduino/1234-sonda-pro-mereni-ph-1458420891.html) PH modul k sondě(http://arduino-shop.cz/arduino-vstupni-periferie/1250-tekute-ph-hodnota-detekce-detekovat-senzor-modul-monitorovani-ovladani-pro-arduino-1459105294.html) 1500 vcelku jde. Odpor snad zvládne měřit každej. MOdul pro LAN(http://arduino-shop.cz/arduino/851-arduino-ethernet-lan-modul.html) a k tomu jedno ardino třeba UNO (http://arduino-shop.cz/arduino/1258-klon-arduino-uno-r3-atmega328p-ch340g-usb-typ-b-kabel-1459967190.html) a pak si ošetříš doplňování hnojiva. Tady už záleží na velokosti a dávkování. Od stříkačky připojiné ke šroubovému pojezdu(http://arduino-shop.cz/arduino/1075-krokovy-motor-se-sroubovym-pojezdem-1438015122.html) či rovnou lejt čerpadlem. Klidně to jde ovládat přes WEB pomocí třeba PHP atd..... Klidně si k tomu můžeš dát kameru (http://arduino-shop.cz/arduino/900-arduino-vga-kamera-1420670977.html) a kochat se krásou. A když to sečteš, přidáš desítky hodin pokusů a tak dvě sezóny na ladění měl by jsi mít za 2 roky docela obstojnou hydroponii.

Fajnšmekr nepoužije celé arduino, ale jen Atmela a sestaví si tišťák svůj:) Pokud teda chceš nižší spotřebu.

Topení se dá ovládat stejně. To popisovat nebudu:)

Ano není to laboratorní řešení, ale jednu plodinu by to dát mělo a pak se voda vyleje na "brambory" a na další plodinu si uděláš roztok novej. Samo jde o teorii, nic takového doma nemám a zatím ani stavět neplánuji.

Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #34 kdy: Květen 19, 2016, 11:42:40 dopoledne »
. . . . Moc se mi líbí ta představa vodní nádrže, kde jsou nahoře rajčata a dole ryby  :) . . . .
Třeba tohle ?
https://www.youtube.com/watch?v=qm9lzUDTArw
Jmenuje se to  "Aqvaponie", a je tady o tom vlákno  ;)
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

SoňaR

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #35 kdy: Květen 19, 2016, 12:20:57 odpoledne »
Tak jako vypadá to určitě zajímavě, ale mám k tomu pár výhrad... zejména mi vadí ta závislost na elektřině a počítači (všechno řídí počítač). Šlo by něco takového i bez té elektřiny? Ne že bych se na to v dohledné době chystala, ale pokud by došlo k PA, člověk nikdy neví...  ;)

Offline Goof

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 489
    • Goofy's vintage workshop
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #36 kdy: Červen 15, 2016, 08:13:24 dopoledne »
Tak konečně jsem dokončil svou hydroponickou zahrádku s rajčaty.
Mechanismus doplňování vody jsem musel předělat, jelikož jsem chtěl původně použít z nádržky od WC. Zde byl problém že to funguje jen při větším tlaku v potrubí.
Pro moje účely nevhodné jelikož sice voda netekla proudem, ale kapala a přes noc mi nateklo takto kolem 12l vody.

Tak nakonec jsem použil kulový kohout a páku s plovákem. Musel jsem v obchodě vybrat s nejmenším odporem, aby šel dobře otevírat a hlavně zavírat. Celé to mám napojené na 150l sud s dešťovkou.

V nádobách jsem použil keramzit velikost 8-16 mm, ale kupoval jsem pytel 50l a v něm jsou všechny velikosti není to zase tolik tříděné.

Stačí opravdu jen trochu vody, v kyblíkách je cca 10 cm vody a keramzit natáhne vodu do celého objemu.
"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)

SoňaR

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #37 kdy: Prosinec 25, 2018, 02:58:48 odpoledne »
Dostala jsem od ježíška tohle báječné ufo i se startovací sadou... už se těším, jak si budu hrát  :)

(příloha vymazána)

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #38 kdy: Prosinec 25, 2018, 05:12:43 odpoledne »
Krásná petrolejka :D

SoňaR

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #39 kdy: Prosinec 25, 2018, 05:45:28 odpoledne »
Jo jo, tu jsem si naježila sama  :D

SoňaR

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #40 kdy: Prosinec 26, 2018, 05:21:03 odpoledne »
Tak už jsem to zprovoznila, do jednoho kelímku jsem vysela rajče, do dvou zbývajících salát a už nezbývá než to sledovat a občas dolít vodu  :)

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #41 kdy: Prosinec 26, 2018, 05:48:29 odpoledne »
Jakou to má spotřebu?
Mohla by jsi sem jednou za čas dát fotku, jak to roste? Hydroponie mě neláká z hlediska přežití, ale mít v zimě čerstvou zeleninu není špatný. Jen pak ještě napiš, jestli Ti rajčátka chutnali.

SoňaR

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #42 kdy: Prosinec 26, 2018, 06:42:05 odpoledne »
Spotřebu zkusím dohledat.
Z hlediska přežití nejhorších scénářů by to asi bylo komplikované - s ohledem na potřebu energie a hnojiv. Ale u některých prepperských scénářů by se to dalo využít. Svítí to pořádně, takže zkusím pěstovat i něco vedle, jen tak v květináčích nebo miskách.

SoňaR

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #43 kdy: Prosinec 26, 2018, 07:18:17 odpoledne »
Tak to má příkon 14 W, když to svítí, což je 14 hodin / den.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #44 kdy: Prosinec 26, 2018, 08:17:24 odpoledne »
To je cca 1 kč denně + hnojiva + amortizace atd, takže ekonomické to rozhodně není. Ale je to dobrá hračka a je i trochu užitečná.
Osobně předpokládám, že nejvíce cílý na drobné pěstitele marihuany @-->
Příští rok napíšu ježíškovi že to chci.

SoňaR

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #45 kdy: Prosinec 26, 2018, 08:33:24 odpoledne »
Spíš 3/4 kačky za den  :) . Hnojiva se moc nespotřebuje, dávkuje se doslova na kapky a ob dolití vody. Ale jinak jo - je to hračka  :)
Ale bacha, je to návykový - už začínám vymýšlet, kam dám další... a nebo jestli třeba neušetříme na nějakou menší hydroponickou zahradu na míru, které taky dělají.  :D

SoňaR

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #46 kdy: Prosinec 27, 2018, 08:00:31 odpoledne »
Tak hlásím, že dva kelímky ze tří už klíčí  :)

Světla je z toho fakt dost, takže jsem to umístila do tmavého kouta na můj pracovní stůl, vedle jsem rozmístila misky s řeřichou a navíc to slouží jako výborná lampička pro moji práci.... takže náklady na provoz efektivněji využívám a mám z nich víc užitku  :)

SoňaR

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #47 kdy: Prosinec 28, 2018, 07:59:31 odpoledne »
Takže první fotka, jak to roste... zatím jen v sadbovací kostce. Až to povyroste, přesadím do keramzitu.


Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #48 kdy: Prosinec 28, 2018, 08:20:00 odpoledne »
To, že si tím i svítíš a přisvěcuješ jiným bylinkám hodně zlevňuje provoz a je to ekologické. Moc Ti přeju skvělé výsledky.
Mimochodem, zkoušel jsem to najít na internetu a nenašel. Můžeš dát tip?

SoňaR

  • Host
Re: Hydroponie a pěstování pod umělým světlem
« Odpověď #49 kdy: Prosinec 28, 2018, 08:37:40 odpoledne »
Díky  :)
Jasně že sem můžu dát odkaz, ale nelekni se, není to úplně nejlevnější....  :)

https://eshop.growlight.cz/15-kuchynske-zahrady