Autor Téma: Knedlíky  (Přečteno 2685 krát)

štika

  • Host
Knedlíky
« kdy: Leden 27, 2013, 04:14:58 odpoledne »
HRNKOVÉ ŠPALDOVÉ KNEDLÍKY- dnes uvařené byly tak dobré,že se podělím o recept,i když dále budu kombinovat a zkoušet.
RECEPT: na 3 porce-3 hrnky, 4 slabším jedlíkům možná postačí,neboť z 1 hrnku je 5-6 plátků(o průmeru hrníčku).
Hrnky-boky vnitřku potřít sádlem a na dno dát kolečko pečícího papíru-lépe se vyklopí.
200 g hrubé špaldové mouky.(Já jsem doma neměla,tak jsem dala 100g hladké špaldové mouky a 100g celozrnné pšeničné krupice).Tak se může kombinovat a příště zkusím špaldo-pohanku.
+250 ml mléka
+1 vejce(měl se dát žloutek a z bílku sníh,já jsem omylem hodila celé vejce a rozdíl jsem neviděla a ušetřila si práci se šleháním bílku.)
špetka soli,hrst zelené petržele
čaj.lžička sody(já jsem dala polévkovou lžíci žitného kvásku-předem vyndaný z lednice)
Pokud mám kvásek,nechám chvíli kynout,až vidím bublinky.
1 hrst burisonů(nebarvené,nesladké)-ty se pak při vaření rozpustí a dělají pěkná oka.
Naplníme 3 hrnky-vychází to asi do 1/2-2/3 podle velikosti hrnků.
Překryjeme hrnky alobalem a uděláme dírky.
Do hrnce dáme vřít vodu,pak vložíme hrnky-voda sahá asi do 1/2 hrnku,přikryjeme poklicí a vaříme 40 minut.
Vyndáme a vyklopíme až jsou trochu zchladlé.
Dobrou chuť! :)
P.S. a s tou kačenou a zelím to nemělo chybu. ;)

štika

  • Host
Re:Knedlíky
« Odpověď #1 kdy: Leden 27, 2013, 06:10:24 odpoledne »
Kdo je ale zvyklý na klasické bílé knedlíky,tak moc nedoporučuji,než si zvyknou na záměnu bílé mouky za špaldovou(sice pšeničná ale jiná než celozrnná klasická pšeničná).

Offline Prof

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 901
  • člověk
Re:Knedlíky
« Odpověď #2 kdy: Únor 21, 2013, 01:16:45 odpoledne »
Rodinný recept..:)
jelikož jsem celkem sklerotik, potřebuji strašně jednoduché recepty.
Tento je jistou variantou receptu od Štiky.
Základ jsou míry a váhy... tady je jedinou mírou hrníček a dobrý pocit... Hrníčky to chce s rovnýma stěnama, porcelánové, (klidně s uchem nebo ty po babičce z uchem rozbitým ale jinak použitelné. Ne moc velký průměr, cca 7 cm, výška cca 10 cm

takže suroviny (množštví podle zamýšleného počtu hrníčků.) pro příklad řekněme že je máme 3.


3 hrnky mouky polohrubé (jaké máme)
3 hrnky vlažného mléka (dolíváme postupně, dle konzistence to vychází to cca na dva a půl)
3 rohlíky (mohou být starší)
3 špetky soli
3 vajíčka (zvášť bílek a zvlášť žloutek)

Hrníčky vymažeme máslem, nebo sádlem
rohlíky nakrájíme na kusy cca 2x2x1 cm (jak se podaří)

vložíme do misky, zasypeme moukou, dáme žloutky, a za přilívání mléka mícháme.(jen zlehka, ať si nerozbijeme ty rohlíky) Konzistence musí být taková hustá kaše. (postupně se mlíko ztrácí jak ho nasákává rohlík a mouka).
těsto dáme na chvíli stranou a našleháme bílek do tvrda.
po cca 10-15 minutách si těsto odpočine a opatrně se do něho vmíchá sníh (moc nemíchat)

Poté si připravíte na plotnu hrnec s pokličkou, do kterého se vejde vhodný počet hrnků, na toto množství cca 5-6 ks.  Pak stěrkou, nebo vařečkou vložíte těsto do hrníčku cca do 2/3 výšky. Potom dáte do hrnce vodu asi do 1/3 hrníčků. zakryjete pokličkou a vaříte cca 25 minut (dle průměru hrníčků). Občas je potřeba skontrolovat, zda je hotovo. To uvidíte, jak knedlík dělá takovou čepici na hrníčku (vyplní a kousek přeteče, jak u piva) a pak se do knedlíku, do středu, píchne špejlí, a až se těsto přestane "lepit", počkáte minutku, dvě a je hotovo..

Hrnky vyndáte ještě teplé na utěrku, knedlíky vyklepnete do misky (poznáte jak dobře jste mazali) a nakrájíte nití... Jsou hutné, barevné a výborné.... tři zasytí normálního člověka a příprava opravdu není složitá a lze ji různě modifikovat. (už jsem tam dával různé druhy rohlíků, různé druhy mouky, zapoměl jsem našlehat sníh, atp.)

pokud je nesníte, na druhý den lze udělat šišky s vajíčkem na cibulce a bude spotřebováno...

edit. pochopitelně to můžete vyzkoušet jen na jednom hrníčku... (suroviny podělte třema)

štika

  • Host
Re:Knedlíky
« Odpověď #3 kdy: Březen 05, 2013, 09:28:59 odpoledne »
TVAROHOVÉ KNEDLÍKY.Tento recept jsem získala od jedné známé herečky a zatím je nepřekonatelný.Hlavně se nelepí při zpracování a nerozvařuje se a všichni,kteří ochutnali,tak vaří podle tohoto receptu.

2 měkké tvarohy(500g)+2 vejce
+8 mírně navršených polév.lžic strouhanky
+8 ---dtto---                             dětské krupice

Vše smíchat.Z tohoto těsta vychází asi 15 meruňkových knedlíků nebo 20 švestkových.Může být i jiné ovoce.
Vhazujeme do vroucí vody a vaříme potom od bodu varu 5 minut.
Sypeme dle chuti,já mám na meruňky nejraději nasucho osmaženou strouhanku+cukr+máslo.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Knedlíky
« Odpověď #4 kdy: Březen 05, 2013, 09:39:49 odpoledne »
Kynuté kváskové knedlíky

Večer nechat rozkvasit kvásek...cca 50 g mouky + voda + 3 lžíce žitného kvásku
DRuhý den ráno přidat 200 g hrubé mouky + vodu + kvásek...nechat vykvasit asi 3 hodiny
Pak přidat  1 lžíci oleje, 1 lžičku soli, 150 g hrubé mouky a 150 g celozrnné mouky a vody tolik, aby se zadělalo nelepivé těsto.
Zpracovat a nechat kynout cca 1 -2 hodiny. Poté vytvarovat knedlíky a opět nechat vykynout. Pak vařit v páře 15 - 20 minut dle velikosti.

Z těsta lze také připravit knedlíky plněné (borůvkami, meruňkami, atd.)

catfeet

  • Host
Re:Knedlíky
« Odpověď #5 kdy: Březen 07, 2013, 02:01:37 odpoledne »
TVAROHOVÝ KNEDLÍK
Je to krásný, chutná to úžasně.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Knedlíky
« Odpověď #6 kdy: Březen 07, 2013, 02:07:57 odpoledne »
A s tvarohovým těstem ani není třeba se mořit s knedlíky - naše maminka z toho dělala malé nočky a podávala to s rozmixovaným ovocem (třeba z mražáku nebo rozmixovaný kompot, který do nás jinak nemohla dostat). Tvarohové nočky se dají v pohodě zamrazit (není v nich ovoce, takže se zmrazením "nerozblátí") a ještě zmrazené zaparkovat do hrnce s vařící vodou v rámci přípravy rychlého oběda.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

štika

  • Host
Re:Knedlíky
« Odpověď #7 kdy: Březen 07, 2013, 02:11:17 odpoledne »

štika

  • Host
Re:Knedlíky
« Odpověď #8 kdy: Březen 07, 2013, 02:15:18 odpoledne »
A s tvarohovým těstem ani není třeba se mořit s knedlíky - naše maminka z toho dělala malé nočky a podávala to s rozmixovaným ovocem (třeba z mražáku nebo rozmixovaný kompot, který do nás jinak nemohla dostat). Tvarohové nočky se dají v pohodě zamrazit (není v nich ovoce, takže se zmrazením "nerozblátí") a ještě zmrazené zaparkovat do hrnce s vařící vodou v rámci přípravy rychlého oběda.
Ormien,budem si odporovat,kdo nic neumí,nic nezkazí.Psala jsem,že s tímto tvarohovým těstem je to tak snadné,že i začátečník žasne.Jistě,nočky zvládne každý.
Tyto knedlíky nikdo nedá do mražáku,protože je s prominutím všichni "sežerou".
A není nad knedlík. :) :)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Knedlíky
« Odpověď #9 kdy: Březen 07, 2013, 02:46:43 odpoledne »
Noky nebo knedlíky...to je fuk...každopádně chutnají výborně...dělám je také často s ovocnou omáčkou...nejraději jahodovou...jen rozvařím jahody, rozmixuji, zahustím trochu škrobem a nakonec tam přidám několik jahod nakrájených...

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Knedlíky
« Odpověď #10 kdy: Březen 07, 2013, 02:51:22 odpoledne »
Moje dcery nechají jen rozmrznout zmražené rozmixované jahody, maximálně k nim přidají trochu jogurtu nebo je nastaví rozmixovaným banánem s jablkem. Nebo rozmrazí jablečný protlak a vidličkou do něj rozmačkají pár zamražených zrnek rybízu... Jinou variantou je rozmixovaný banán s jablkem (obojí syrové) a smíchání s nastrouhanou mrkví. A poslední varianta je rozmixování pomeranče s banánem...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Knedlíky
« Odpověď #11 kdy: Březen 07, 2013, 02:56:41 odpoledne »
Samé dobroty... :)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Knedlíky
« Odpověď #12 kdy: Březen 22, 2013, 10:37:53 odpoledne »
Dnes ověřené těsto na tvarohové nočky, o kterých jsem se tu už zmínila (těsto velmi podobné tomu, co výše uvádí Štika):
2 tvarohy, 2 vejce, špetka soli, 1 lžíce oleje, 1 lžíce bramborového nebo kukuřičného škrobu, 8 mírně navršených pol. lžic hrubé mouky
Vše se smíchá v míse, namočenou lžící se vykrajují nočky a odkládají do vařící, mírně osolené vody. Podávají se s osmahnutou strouhankou a rozmixovaným ovocem viz výše, dle chuti cukr a máslo.
Výhoda: není třeba se trápit s balením knedlíků a špinit vál, lze využít jakýchkoliv zbytků ovoce
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

štika

  • Host
Re:Knedlíky
« Odpověď #13 kdy: Červen 18, 2014, 11:05:39 dopoledne »
TVAROHOVÉ KNEDLÍKY.Tento recept jsem získala od jedné známé herečky a zatím je nepřekonatelný.Hlavně se nelepí při zpracování a nerozvařuje se a všichni,kteří ochutnali,tak vaří podle tohoto receptu.

2 měkké tvarohy(500g)+2 vejce
+8 mírně navršených polév.lžic strouhanky
+8 ---dtto---                             dětské krupice

Vše smíchat.Z tohoto těsta vychází asi 15 meruňkových knedlíků nebo 20 švestkových.Může být i jiné ovoce.

Posílám z loňska opět tvarohové ovocné knedlíky, kdo si toho nevšimnul. Teď děláme jahodové.



Vhazujeme do vroucí vody a vaříme potom od bodu varu 5 minut.
Sypeme dle chuti,já mám na meruňky nejraději nasucho osmaženou strouhanku+cukr+máslo.












štika

  • Host
Re:Knedlíky
« Odpověď #14 kdy: Červen 18, 2014, 11:07:35 dopoledne »
Já jen chtěla "oprášit" recept z loňska. Teď děláme jahodové.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Knedlíky
« Odpověď #15 kdy: Červenec 06, 2015, 06:57:34 odpoledne »
Dnes ve znamení jahod a medu...
TVAROHOVÉ KNEDLÍKY S JAHODOVOU MEDOVOU OMÁČKOU

Knedlíky: tvaroh, hrubá mouka, vejce, špetka soli...z těsta tvoříme knedlíky, plníme jahodami
Omáčka: Na másle podusit jahody, trochu promixovat tyčovým mixerem, zahustit 2 lžičkami škrobu rozmíchaného ve vodě, odstavit a nechat chvíli ochladit. Nakonec přidat med (2 lžíce).
Na talíři doplnit čerstvými jahodami a pokapat medem...

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Knedlíky
« Odpověď #16 kdy: Červenec 06, 2015, 07:06:44 odpoledne »
Já dělám knedlíky tvarohové s dětskou krupičkou-je dehydratovaná, takže vsakuje vlhkost tvarohu- a strouhankou. Pak se těsto nelepí.