Autor Téma: Co sázet v červnu  (Přečteno 1549 krát)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Co sázet v červnu
« kdy: Květen 31, 2015, 11:17:59 odpoledne »
Začátkem června už bývá jasné, co všechno nevyklíčilo, co ve stadiu sazenice sežrali slimáci a co se spálilo při vysazování ven. Jsou sklizené první ředkvičky a hrách a je otázka, co s uvolněným místem.
Co vysazujete v takovém případě?
U nás v tomto ohledu vedou brambory, těsně následované pozdní mrkví a fazolemi (na zavaření zelených lusků na zimu).
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Co sázet v červnu
« Odpověď #1 kdy: Květen 31, 2015, 11:32:59 odpoledne »
 V červnu sejem mrkev, aby se vyhnula náletům pochmurnatky pro skladování, tuřín, červenou řepu, pastinák, černou ředkev, kmín, pohanku, zelené hnojení pro dvě sklizně,černý kořen...v.

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Co sázet v červnu
« Odpověď #2 kdy: Červen 01, 2015, 08:16:57 dopoledne »
O víkendu šly ven rajčata i dýně hokaido. Ředkvičky brzy sklidím, takže bude místo.
Fazole jsem zasel záhy jako podsev rajčat. Na místo ředkviček tak asi dám tu mrkev pozdní, děkuju za radu.
Červená řepa mi tedy už roste.
Z bylinkové zahrádky mám venku již šalvěj, bazalku. To vše přesazeno. Naťové petrželi se moc nechce, že jsem dvě sazeničky přikoupil, abych měl dřív co krájet do kuchyně.
Ještě musím dát ven cukety.
Mrkev je u nás základní potravina. Momentálně postupně protrhávám březnový výsev.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Co sázet v červnu
« Odpověď #3 kdy: Červen 01, 2015, 11:04:37 dopoledne »
Určitě v červne, bez potíží. Ovšem pouze odrůda dalibor a pouze do zavlaŽovaného, nebo vlhčího prostředí.
Totiž, když jsem sel dřív, tak vyrostli tuříny sice biblických rozměrů, ale ty se těžko používají, páč spotřebujem půlku, s bídou. A ty menší, tedy kilové uzvednou i děti a lépe se zpracují, ty ještě menší mají jemnější chutě.
Nejtěžší tuřín jsme měli 7 kilo.
Tolik jsem toho vyzkoušel, ale mléčně kvašenej tuřín ne. A každej rok si to slibuju a pořád nic.Zapomenu.
Totiž, dvě rostliny si lidé připojili ku zdraví a dlouhověkosti sa zdraví. Jedna je šrucha zelná a druhá je tuřín.....
A kvašenej tuřín, no, to budou mušet lidi berle odhazovat.
Nezkoušeli jste to někdo? Dá se to žrat?

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Co sázet v červnu
« Odpověď #4 kdy: Červen 01, 2015, 11:06:43 dopoledne »
Jak sázíš lupinu, Setíku? Mám tu semínka, ale moc se jim nedaří - pod sklem v teple a vlhku zplesniví, venku nevzejdou...:(
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re:Co sázet v červnu
« Odpověď #5 kdy: Červen 01, 2015, 11:51:47 dopoledne »
Co sázet, co nám vše sežere, co vyroste.

Tak je tolik proměnných,že tady určitě nejsou ani dva, kteří mají stejné podmínky.

Jaká nadmořský výška, jaká půda, jaká voda(ve městě bez studny chlorovaná), jaké okolní plodiny, ard...

Takže bych nesázela jen na jeden názor. Ono je lepší se zaptat rodilých sousedů :) :) ;)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Co sázet v červnu
« Odpověď #6 kdy: Červen 01, 2015, 12:04:04 odpoledne »
Jo, měl jsem je při klíčení normálně na  zahradě na zemi pod stromem. V polostínu.
Dík, letos už to nechám, ale příští rok to zkusím. Letos mi vzešla jediná velkozrnná z asi 10 semínek, tak aspoň bude příští rok co zaset...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Co sázet v červnu
« Odpověď #7 kdy: Červen 01, 2015, 12:55:37 odpoledne »
Nejlepší je zkoušet. Co fungovalo kdysi, nefunguje dnes a naopak. Podnebí se mění.
Není nad experimenty  :)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Co sázet v červnu
« Odpověď #8 kdy: Červen 01, 2015, 02:11:00 odpoledne »
No, vzhledem k tomu, že máme květnové počasí, tak tu lupinu ještě jednou zkusím:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Co sázet v červnu
« Odpověď #9 kdy: Červen 12, 2015, 08:32:39 dopoledne »
Mám pocit jako by rostlinky dýně hokaido vůbec nechtěly růst. Doma v květináčku mi rostly velice rychle, proto se divím že se jim moc nechce a už je to asi třetí týden. A to mi kvetou už tak malé. U jedné mi ještě kus listu sežraly ty slizské svině. Zato keříčková rajčata už nasazují plody :-)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Co sázet v červnu
« Odpověď #10 kdy: Červen 12, 2015, 08:42:17 dopoledne »
Zkus je přihnojit nějakým dusíkem (močovina, slepičince, hnůj, výluh z kostivalu/kopřiv). Když rostlina rychle nakvítá, znamená to, že jí něco chybí, takže se snaží dostupné zdroje investovat do semen.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Co sázet v červnu
« Odpověď #11 kdy: Červen 12, 2015, 10:11:41 dopoledne »
Co sázet, co nám vše sežere, co vyroste.
Tak je tolik proměnných,že tady určitě nejsou ani dva, kteří mají stejné podmínky.
Jaká nadmořský výška, jaká půda, jaká voda(ve městě bez studny chlorovaná), jaké okolní plodiny, ard...
Takže bych nesázela jen na jeden názor. Ono je lepší se zaptat rodilých sousedů :) :) ;)
Myslím, že se ve městě už voda nechloruje, nýbrž ozonizuje.
Starousedlíci mají na můj vkus to omezení, že nesou informace max. tří generací zpět. Nemají tušení o nových možnostech a starší informace už ztratili. Pro to, co používají, ale mají skvělý "čuch" a mají s tím patřičné zkušenosti.
Vzhledem k tomu, že je pomalu čas chystat výsadbu pro podzimní úrodu a do zimních záhonů, řekla bych, že je každá informace dobrá - když člověk stojí nad prázdným záhonem v červnu, je ještě značná šance ho do podzimka "zarostlinit" něčím užitečným.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re:Co sázet v červnu
« Odpověď #12 kdy: Červen 12, 2015, 08:07:23 odpoledne »
Ormien si možná spletla, že od konce totality se do vody nedodává fluor. Proto se od té doby zvýšila kazivost zubů u dětí.
Jinak chlor ano.

http://www.smv.cz/vse-o-vode/pitna-voda/vlastnosti-vody/chlor-ve-vode/

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Co sázet v červnu
« Odpověď #13 kdy: Červen 12, 2015, 09:56:30 odpoledne »
Nedávno mi kdosi tvrdil, že už se nechloruje, je možné, že kecal... Z hlediska tohoto tématu je to informace zcela irelevantní:(
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman