Autor Téma: Fyzická pripravenosť  (Přečteno 1305 krát)

Offline joel2910

  • ***
  • Příspěvků: 15
Fyzická pripravenosť
« kdy: Květen 25, 2015, 09:59:11 odpoledne »
Ahojte. Nakoľko som športovec telom aj dušou, chcel by som sa s Vami podeliť o svoje dlhodobé myšlienky. Myslím si, že každý prepper by mal brať do úvahy svoju fyzickú pripravenosť  minimálne rovnako tak ako pripravenosť psychickú a materiálnu. V apokalyptickej situácii je celkom pravdepodobné, že sa budeme musieť denne potýkať s rôznymi indivíduami, ktoré sa nás pokúsia okradnúť, alebo proste budeme musieť odniekiaľ uniknúť pred hroziacim nebezpečenstvom. Budeme dlhodobo vonku a všetky výdobytky modernej doby, ktoré nás doteraz rozmaznávali sú nadobro preč. Ako sa asi s takými podmienkami popasuje človek, ktorý je zvyknutý na vylihovanie na gauči pred televízorom a každý náročnejší pohyb mu spôsobuje nepríjemné pocity. Nebolo by fajn mať pred takými ľudmi náskok? Vypracoval som zoznam základných telesných atribútov, ktoré je potrebné vylepšiť aby sme mohli povedať, že sme všestranne zdatní. Každý lepší športovec a je jedno či je to vzpierač, zápasník alebo tenista vie, čo je to GPP (General physical preparedness). Znamená to celkovú telesnú pripravenosť. To znamená, že hoci disponujeme určitým podielom svalovej hmoty, nemáme problém s flexibilitou teda pohyblivosťou a hoci máme o niečo vyššiu váhu, niesme nemotorní a dokážeme aj niečo pobehnúť. Tu je teda môj zoznam telesných atribútov:

1. Základná vytrvalosť- to znamená, že pokiaľ budeme nútení bežať, hoci miernym tempom, nebude nám to robiť žiaden problém a v pohode pobehneme v jednom kuse aj 20 minút. Je dôležité naučiť sa základy dýchania a poznať fyziológiu napĺňania pľúc vzduchom. Ideálne je dýchať pokojne a asi takto: 3x malý nádých, 3x malý výdych (teda na 3 doby). Za takýchto podmienok sa pľúca dokážu optimálne napĺňať vzduchom a dlhodobo v tejto intenzite pracovať. Svaly hrudného koša bežného človeka nie sú natoľko silné, aby dokázali naplniť celé pľúca doplna na jeden nádych , to preto tá technika. Odporúčam trénovať beh aspoň raz do týždňa pre osvojenie si tejto techniky. Začnite pomalým behom najprv 10 minút, postupne každý týždeň pridávajte 5 minút až sa dostanete na úroveň pol hodiny a na tejto intenzite sa držte (prípadne to ešte vylepšujte).

2. Rýchlosť- je celkom možné, že budete musieť niekomu uniknúť. Buď Vás budu nahánať a snažiť sa Vás okradnúť, alebo sa proste budete ponáhľať. V takomto prípade sa Vám hodia rýchle nohy. Nepotrebujete byť ako Usain bolt, stačí Vám základný tréning šprintov na čas, alebo intervalový tréning (1 minúta šprint, 2 minúty ľahký výklus) a sami uvidíte, že sa zlepšujete.

3. Obratnosť- Už podľa osnov základných škôl telocvikári učia malé deti obratnosti a pohyblivosti. Jestvujú rôzne pohybové hry kde si deti zlepšujú koordináciu no ja som mal skôr na mysli inú pohybovú schopnosť a konkrétne takú, ktorú využijete aj v praxi. Budeme musieť náhle zmeniť smer alebo sa niekomu vytrhnúť z rúk. V takomto prípade sa veľmi hodí tréning člnkového behu, ktorý určite každý z Vás pozná. Podobný je aj tzv. systém Test Agility, ktorý poznajú napr. futbalisti.

4. Sila- sila rovná sa bežecká (beh do kopcov/schodov) alebo takisto sila vlastného tela. Mám na mysli posiľňovanie ale nielen s činkami no hlavne s vlastným telom. Budeme musieť liezť po lane alebo tyči. Budeme musieť dvíhať svoju vlastnú hmotnosť a nosiť ťažký batoh. Budeme musieť zápasiť alebo prenášať ťažké predmety. Nepripravený človek by sa takmer ihneď odpálil a s ukrutnou svalovicou trpel. Je vhodné minimálne dvakrát v týždni navštíviť posilňovňu a precvičovať základné cviky ako sú napr. zhyby na hrázde podhmatom/nadhmatom, kľuky na zemi alebo kľuky na bradlách, drepy s vlastnou váhou alebo ľahkou činkou, rôzne príťahové cviky, cviky rozvíjajúce najmä silu hornej polovice tela (tlaky, military press, rozpažovanie) a takisto cvičiť stabilizačné cviky na brucho (core tréning).

5. Výbušnosť- tá sa nám hodí rovnako ako sila, pretože so silou ako takou má veľmi veľa spoločného. Niet skutočnej sily bez výbušnosti. Dá sa činka tlačiť nad hlavu pomaly? Nedá. Čím väčšia rýchlosť, tým početnejší nábor motorických jednotiek. To znamená viac sily. Na výbušnosť odporúčam najmä plyometriu a teda kluky na zemi s tlesknutím, výskoky na debnu, skok do ďiaľky z miesta, hádzanie medicinbalu, prípadne iné plyometrické cviky.

6. Svalová flexibilita/pohyblivosť- je fajn mať pred-pripravené šlachy, kĺby a väzivá. V prípade prudkého pohybu by sme si mohli ublížiť a natrhnúť sval, či prísť k inému zraneniu. Zaradme preto pred každým tréningom aspoň 5 minút dynamického strečinku a po tréningu 10 minút statického strečingu.

7. Zručnosť - hoci toto sa už netýka fyzičky ako takej, je to tiež veľmi dôležitý bod. Každý správny chlap by mal ovládať základné činnosti ako rezanie, rúbanie, sekanie, zabíjanie klincov či pílenie. Je fajn aj keď nemáte manuálne zamestnanie poznať tieto činnosti a byť na ne pripravený. Takisto je vhodné, aby sme si vedeli vykopať napríklad jamu alebo preniesť pár ťažkých vriec a pod. Nemusíte byť zrovna technické typy aby ste takéto základné práce ovládali. Mal som dočinenia s rôznymi svalovcami, ktorí mali problém vyniesť po schodoch sedačku a po vyjdení dvoch poschodí fučali ako lokomotíva, pritom im svaly trhali tričká.

8. Ostatné vhodné činnosti, ktoré sa oplatí vedieť- v apokalyptickej situácii víťazi pripravený. Preto musíme byť schopní vedieť zaplávať 200 metrov bez utopenia sa, ak nájdeme na ulici bicykel, vedieť ho využiť ako dopravný prostriedok a nezabiť sa na ňom, prípadne zlaniť sa z druhého poschodia rodinného domu bez ťažkého úrazu. Zapracujte na svojej fóbii z výšok alebo vody...tieto sračky Vás v postapo svete zabijú.

9. Otužilosť- nevravím aby ste sa pridali do spolku ľadových medveďov. Ale je fajn byť pripravený na výkyvy počasia. Je možné, že vonku strávite viac hodín ako ste zvyknutí a preto sa na to pripravte. Poznám ľudí, ktorí si oblečú kabát a baranicu aj keď idú vonku vysypať smeti. Nebudme takéto bábovky. Niečo zniesť musíme a ľahké otužovanie nám uľahčí mnoho a ušetríme ním veľa drahocenných kalórií pri potulovaní sa vonku v chladnom počasí.

10. Sebaobrana- každý človek by sa mal vedieť ubrániť, či už proti rôznym šmejdom, cigánom alebo zvery. Je jedno či holými rukami alebo zbranami. Niekto vlastní strelnú zbraň ale preto hneď nemusí byť vo výhode. Ak ju nevie ovládať a netrafí ani hovno, je mu zbytočná. Radím Vám ak žiadnu zbraň nevlastníte, naučte sa sebaobranu. Existuje niekoľko športových klubov, kde Vás naučia ako sa brániť v pouličnom boji. Pouličný boj je nečestný a zákerný. To všetko musíte predvídať. Aj tak by som sa ale v postapo svete cítil bezpečnejšie s nejakou zbraňou. Či už to bude sekera, kutáč alebo golfová palica, je dobré vedieť sa ňou oháňať.


To je zatial vsio...keby ma niečo napadlo, tak to tu dopíšem..keď niečo napadne Vás, vyjadrite sa...všetko čo tu píšem je môj názor...nikomu ho nechcem nanútiť a preto pokiaľ máte iný, neodsudzujte ma za ten môj  :)

Offline Muf

  • ***
  • Příspěvků: 248
  • Survival
Re: Fyzická pripravenosť
« Odpověď #1 kdy: Leden 02, 2016, 07:15:33 odpoledne »
"Odkázal bych vás na literaturu Semsna Vreita vydanou letos v Londýně v 5tém vydání."


Tak dost bylo srandy:) souhlasím s připraveností mentální i fyzickou....ohledně toho odkazu co jsem popsal výše jedná se o kalisteniku. Sám ji cvičím denně a výsledky jsou opravdu znát, je to i pro notorické povaleče. Doporučuji.......

Také....berte to jako pomůcku a názor.

Trénink vězně od Paul Wade
Trénink vězně - Deník silového tréninku
Posouvání hranic - Al Kavadlo
Carpe diem quam minimum credula postero. (Horatius)
Nondum omnium dierum sol occidit.

Offline acaila

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 269
Re: Fyzická pripravenosť
« Odpověď #2 kdy: Srpen 24, 2016, 12:50:19 odpoledne »
Pokud bys měl 3 měsíce na to, naučit se bránit, nauč se…
http://practicalhungkyun.cz/2016/pokud-bys-mel-3-mesice-na-to-naucit-se-branit-nauc-se/

1N73LL1G3NC3 15 7H3 4B1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3. -- 573PH3N H4WK1NG