Autor Téma: Odpovědnost za obsah příspěvku  (Přečteno 1403 krát)

Offline Ormien

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Odpovědnost za obsah příspěvku
« kdy: Květen 24, 2015, 10:35:45 dopoledne »
..Já jsem napsal jednu poznámku a přiletělo několik až hysterických reakcí na něco, co jsem nikdy nenapsal. Začíná se tu množit zvyk oponovat někomu za každou cenu bez ohledu na to, jestli oponující pochopil...
Opakuje se tu situace, kdy někdo něco napíše a někdo jiný to pochopí za dva rohy. Výsledkem jsou nedorozumění mezi jinak velmi cennými lidmi.

Otázku s tím spojenou si lidstvo klade snad od té doby, co vynalezlo řeč:
Kde končí odpovědnost autora za obsah příspěvku a kde začíná odpovědnost čtenáře za jeho pochopení?

Z matematického hlediska jsou možné jen následující konfigurace rozdělení odpovědnosti za obsah a odpovědnosti za to, jak bude pochopen:
1. Autor je odpovědný bez omezení a měl počítat s možností, že čtenář příspěvek může pochopit špatně (veškerá odpovědnost na autorovi).
2. Autor není odpovědný vůbec a čtenář je povinen příspěvek správně pochopit (veškerá odpovědnost na čtenáři).
3. Autor není odpovědný vůbec a čtenář si může příspěvek vyložit, jak chce, a autora zdupat dle libosti (současná situace na internetu - nikdo není odpovědný za nic).
4. Autor je odpovědný v mezích svého rozhledu (píše příspěvek v dobré víře, že si jej ostatní nevyloží špatně) a čtenář je povinen příspěvek v dobré víře akceptovat (vycházet při chápání příspěvku z toho, že autor nemyslel nic zlého a nikoho se nechtěl dotknout).

Tuto situaci (ad 4) považuju za optimální, byť asi nedosažitelnou. Předpokladem je, že si odpustíme osobní útoky a nikdo nic nebude brát osobně, což je obojí pro každého z nás těžké, ale lze se o to aspoň pokusit, i když se bezpochyby k dokonalosti nedopracujem.

Budiž to pro nás výzva: zkusme svůj náhled na svět prezentovat jako svůj názor a nikoliv jako objektivní realitu. Děláme-li si z něčeho legraci, hoďme na konec úsměvného smajlíka (nebo jiného smajlíka vyhrazeného vtipům - možná se na horní řádek ještě jeden vejde).
A na druhé straně se pokoušejme nesouhlas s nějakým názorem prezentovat věcně, bez osobních invektiv, které diskusi spolehlivě zabijí.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Marav

  • ***
  • Příspěvků: 1039
Re:Odpovědnost za obsah příspěvku
« Odpověď #1 kdy: Květen 24, 2015, 10:48:32 dopoledne »
výborně Ormien ... mimochodem já tam ten smajlík dal ... dokonce PŘED příspěvek , a následně jsem 2x vysvětlil proč jsem to napsal a co jsem chtěl říci.
"Nejlepší obranou před zlými lidmi se zbraní v ruce jsou dobří lidé se zbraní v ruce" Thomas Jefferson

"Když své poddané odzbrojíš, pak je svou nedůvěrou urazíš. Budou si myslet že jsi zbabělý, nebo že jim nevěříš.V každém případě tě budou nenávidět" Nikoló de M.

Offline Ormien

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Odpovědnost za obsah příspěvku
« Odpověď #2 kdy: Květen 24, 2015, 12:59:10 odpoledne »
Máš pravdu, asi máme tendenci v rozhořčení nad obsahem tyhlety signály přehlížet... No, mám se ještě hodně co učit. Naštěstí v tom nejsem sama a byla bych ráda, kdybychom se dokázali učit společně, jeden od druhého...

Zkusme prosím společně najít vhodnou reakci v situaci, kdy někdo napíše vtip, který se nám nejeví jako vhodný.
Z mého hlediska je prvním, naprosto nutným krokem si takový vtip-příspěvek přečíst několikrát a hledat signály, do jaké míry je to myšleno vážně. V tom mám teda rezervy, jsem hrozně hrr...

A teprve druhým krokem by pak bylo sdělení, že se mi žertování o tomto tématu nejeví jako vhodné. Jak byste to naformulovali?
Napadá mě:
- Toto možná není nejlepší téma k vtipkování...
- Po zkušenosti xy bych asi k tomuto tématu nežertoval/a...

Dokázali byste takové reakce "vzít", dál nežertovat a nezareagovat negativně, příp. se i omluvit?
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Odpovědnost za obsah příspěvku
« Odpověď #3 kdy: Květen 24, 2015, 01:08:38 odpoledne »
Chybí nám tu neverbální komunikace a to je zdrojem nedorozumění.. Když někdo po nakouknutí na toaletu na staveništi prohlásí, že právě pochopil, proč měli v Jižní Africe a v USA tak dlouho oddělené toalety pro Dámy, Pány a Barevné, a řekne to s úsměvem na tváři, tak se všichni kolem zasmějí, ač je to dost rasistický vtípek. Napsané to ale vypadá blbě.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Odpovědnost za obsah příspěvku
« Odpověď #4 kdy: Květen 24, 2015, 02:40:59 odpoledne »
Tady jde o to že někdo nemá rád černý humor. Někdo zas nemá rád sexistické vtipy. Černý humor si nechávám pro osobní setkání s lidmi, které znám.

Offline spartan

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 255
Re:Odpovědnost za obsah příspěvku
« Odpověď #5 kdy: Květen 24, 2015, 04:08:43 odpoledne »
Ormien trafila hrebík po hlavičke, tak jak vždy.  "hold"
Prečítal som stovky diskusii a je to všade . Zamýšlal Som sa nad
tým prečo to tak je ,niekto pochopí iní nie. a potom vzniknú prestrelky , a niekde
si aj kvoli tomu vymieňali adresy , že si dajú po papuli :)
Myslím že je to tým ako je človek nadstavený , cez ake "okuliare" Sa na svet
pozera. Chce to asi nepísať za horúca plny adrenalínu :) a "výchadzať s toho že autor nemyslel
nič zleho a nechcel sa nikoho  dotknúť" teda aspoň tu :bee:
Pripravuj sa na najhoršie,očakávaj najlepšie.

Offline Ormien

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Odpovědnost za obsah příspěvku
« Odpověď #6 kdy: Květen 24, 2015, 04:31:24 odpoledne »
Lehko se soudí nezúčastněnému. Když jsem nad věcí, napadá mě milion různých odpovědí. V reálu se ale hádat neumím, protože mě nenapadají argumenty. A věřím, že ve vypjaté situaci na tom bude hodně lidí stejně, tak prostě něco odpoví - něco na obranu.

Co říct a jak nesklouznout do urážek?
Jediné pravidlo, které jsem z toho zatím vykoumala, je to, že bez problémů je mluvit o svých pocitech. To je jediné, u čeho mohu garantovat pravost. Čili na to, co považuju za útok na sebe, konstatovat "To cítím jako útok na sebe - je to tak nebo tomu špatně rozumím?" Tím druhé straně umožňuju se zorientovat.

Za další legitimní způsob, jak odpovědět na (domnělou či reálnou) invektivu, považuju dotaz, jak to dotyčný myslel. Ne dotčeně, ne agresivně, prostě jen "uchopit problém dvěma prsty a pověsit jej na šňůru". A to je začátek diskuse.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Odpovědnost za obsah příspěvku
« Odpověď #7 kdy: Květen 24, 2015, 05:29:17 odpoledne »
Prečítal som stovky diskusii a je to všade...
Myslím že je to tým ako je človek nadstavený , cez ake "okuliare" Sa na svet
pozera...
Opět si přihřeju svoji "polívčičku". Všichni (včetně mě) jsme otroky svého strachu, že se nám nedostane dostatku respektu nebo že se nesetkáme se vstřícnou reakcí nebo že naše snaha bude odmítnuta nebo že utrpíme zranění apod. A tak vidíme útok v každém "rozvlnění křoví", i když je v křoví třeba jen vítr, a potom reagujeme v panice.

Je nejvyšší čas, abychom si otevřeně přiznali, že za nás prakticky vždycky jedná nějaký strach. Nikdo nejsme dokonalí, všichni jsme omylní - tak přestaňme přehlížet své nedostatky a zveličovat nedostatky ostatních. Už jen otočení této polarity nám dá sílu, protože nám to jasně ukáže, kde jsou naše slabiny. Naučili jsme se mluvit, ale neznáme ani sebe sama, ani ostatní lidi - a bojíme se toho, co bychom se o sobě mohli dozvědět, kdybychom našli odvahu se podívat sami do sebe. Začarovaný kruh...
A jen tak na okraj - respektovat ostatní neznamená každému ustupovat. Znamená to respektovat i sebe sama a tím pádem mít sílu postavit se za své zájmy.

Právě padají hradby Palmýry pod rukama hlupáků a slabochů a Evropě hrozí, že ji převálcují utečenci. Zapomeňme na to, co si o nás kdo pomyslí, jednejme konečně už jednou v upřímném vlastním zájmu - a naším vlastním zájmem je přežít - a k tomu JE TŘEBA ZAČÍT HLEDAT SPOLEČNOU ŘEČ, jinak skončí Evropa stejně jako ta Palmýra. Společná řeč znamená:
- jednat s druhými slušně, ale nezanedbávat přitom své vlastní zájmy
- hledat, co máme společného, a nehádat se pořád kvůli blbostem
- přestat se pořád bít v prsa a zkusit jednou naslouchat i ostatním
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Marav

  • ***
  • Příspěvků: 1039
Re:Odpovědnost za obsah příspěvku
« Odpověď #8 kdy: Květen 24, 2015, 07:38:22 odpoledne »
to vvitty .... přečti si tu diskusi ... já o hysterii psal až když jsem byl cca 3x dost nevybíravým způsobem urážen .. tedy až tuším ve čtvrtém příspěvku. Do té doby byly mé reakce  striktně vstřícné a mírné.
"Nejlepší obranou před zlými lidmi se zbraní v ruce jsou dobří lidé se zbraní v ruce" Thomas Jefferson

"Když své poddané odzbrojíš, pak je svou nedůvěrou urazíš. Budou si myslet že jsi zbabělý, nebo že jim nevěříš.V každém případě tě budou nenávidět" Nikoló de M.

Offline Marav

  • ***
  • Příspěvků: 1039
Re:Odpovědnost za obsah příspěvku
« Odpověď #9 kdy: Květen 24, 2015, 08:55:46 odpoledne »
jak vidím vvitty .... čteš jen co se ti hodí, že ? Evidentně to nebyla celá diskuse cos četl .... také taková zdejší zajímavost u některých lidí.
"Nejlepší obranou před zlými lidmi se zbraní v ruce jsou dobří lidé se zbraní v ruce" Thomas Jefferson

"Když své poddané odzbrojíš, pak je svou nedůvěrou urazíš. Budou si myslet že jsi zbabělý, nebo že jim nevěříš.V každém případě tě budou nenávidět" Nikoló de M.

Offline Marav

  • ***
  • Příspěvků: 1039
Re:Odpovědnost za obsah příspěvku
« Odpověď #10 kdy: Květen 24, 2015, 09:16:15 odpoledne »
ahá ... tak poznámky o pochybování o morálce, intelektu atd považujete za normální způsob diskuse .... k tomu nemám co dodat. Ale děkuji, že jsem opět více v obraze.
"Nejlepší obranou před zlými lidmi se zbraní v ruce jsou dobří lidé se zbraní v ruce" Thomas Jefferson

"Když své poddané odzbrojíš, pak je svou nedůvěrou urazíš. Budou si myslet že jsi zbabělý, nebo že jim nevěříš.V každém případě tě budou nenávidět" Nikoló de M.

Offline Ormien

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Odpovědnost za obsah příspěvku
« Odpověď #11 kdy: Květen 24, 2015, 09:19:37 odpoledne »
Přátelé, díky - dokonalá ukázka, jak by to nemělo vypadat. Hrabat se v minulosti není cesta. Musíte-li to nutně rozebírat, pak jedině tak, že si prohodíte role - Marav bude obhajovat vvittyho a vvitty Marava. Není to příjemná výměna rolí, ale bývá velmi výživná.

Hledat chyby u druhých je bezvýchodné, druhého nezměníte. Možná jsem měla hned zkraje říct, že mi nejde o analýzu poslední neshody, pak bychom se snad této při vyhnuli. Mrzí mě to o to víc, že jde o dva lidi, kterých si velmi vážím:(
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Marav

  • ***
  • Příspěvků: 1039
Re:Odpovědnost za obsah příspěvku
« Odpověď #12 kdy: Květen 24, 2015, 09:24:34 odpoledne »
dobře ... na další vstupy od kohokoli již nebudu reagovat. Oprostím se od potřeby se hájit. Pěkný večer.
"Nejlepší obranou před zlými lidmi se zbraní v ruce jsou dobří lidé se zbraní v ruce" Thomas Jefferson

"Když své poddané odzbrojíš, pak je svou nedůvěrou urazíš. Budou si myslet že jsi zbabělý, nebo že jim nevěříš.V každém případě tě budou nenávidět" Nikoló de M.

Offline Ormien

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Odpovědnost za obsah příspěvku
« Odpověď #13 kdy: Květen 24, 2015, 11:37:09 odpoledne »
Děkuji, Marave, nezklamal jsi. Vždycky bude někdo, komu nebudeš vyhovovat - takže hájit se je ztráta času.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Odpovědnost za obsah příspěvku
« Odpověď #14 kdy: Květen 25, 2015, 01:17:55 dopoledne »
Počkejte na úterý v 18:30, až nás uslyšíte v rádiu.. To nás teprve sepsujete :D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Odpovědnost za obsah příspěvku
« Odpověď #15 kdy: Květen 25, 2015, 06:09:28 dopoledne »
A nebo vychválíme. A nebo začneme všichni chodit kanálama.  ;)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re:Odpovědnost za obsah příspěvku
« Odpověď #16 kdy: Květen 25, 2015, 12:27:20 odpoledne »
Tak jsem tu chvilku nebyla a musela si přečíst všech deset stránek.

Nevím, proč máte tolik negativních odpovědí na Marava. Napsal si jen jeden malý názor a rozpoutala se bouře a skutečná bouře-zabralo by to asi 4 stránkay. ;D ;D >:( :o

Další ad Ormien. Hodně jsi se teď rozepsala a s mnohým nesouhlasím.

1. podle tebe si tvoříme image-představu o sobě a snažíme se zapůsobit tímto na okolí.¨
Moje odpověď: já si imige netvořím, je mi určeno a jak působí na okolí je asi tím dáno.

2. Zdravě sebevědomý člověk, který nepotřebuje ostatním něco předstírat-podle tebe neexistuje.
Možná jsem výjimka, sebevědomá jsem a nikomu nic nepředstírám.

3. Podle tebe si máme přiznat, že strach máme. Bohudík se otevřeně přiznávám, že žádný strach z ničeho nemám, nikdy jsem ho nepoznala a tak nejsem otrokem svého strachu.

4. Ano, nejsem neomylná. Ale mám svůj sen a snažím se mu přblížit.

Ormien, asi by to chtělo vlákno jako Psychologie-náhled na člověka.

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re:Odpovědnost za obsah příspěvku
« Odpověď #17 kdy: Květen 25, 2015, 03:08:43 odpoledne »
Retti, zvlášť u tebe jsem byla překvapená reakcí na Marava. :(

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Odpovědnost za obsah příspěvku
« Odpověď #18 kdy: Květen 25, 2015, 03:28:24 odpoledne »
S jakou reakcí...prostě jsem mu napsala, že by se mohl podívat do Osvětimi a možná by pak nevtipkoval...dle mě to je přes čáru...nic víc, nic míň.

Také jsi s ním měla konflikt a já tvoje reakce nehodnotím. Když se tobě něco nelíbí, jsi myslím mnohem ostřejší.

Začíná to tu být takové, že už má člověk obavu napsat svůj názor nebo pocit.

Mohu klidně komunikovat na skypu, FB nebo přes SZ s lidmi, se kterými debatuji tady ráda(tak to i poslední dobou dělám dost často) a nemusím se projevovat vůbec.

Mě překvapuje, že nehodnotíš jeho reakci na mě...

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re:Odpovědnost za obsah příspěvku
« Odpověď #19 kdy: Květen 25, 2015, 03:48:42 odpoledne »
Ale Retti, já tě vůbec nesoudím. Jen mě překvapilo tolik reakcí na Marava,
Ano, měla jsem s ním konflikt(už si nepamatiji jaký).
Jen mě překvapila ta spoušť reakcí.
Přitom nenapsal to, z čeho byl pak napadán,

Nemám problém a obavu napsat svůj názor.
Samozřejmě že bude odezva.

Komunikaci přes FB a SZ je spíše útěk z fóra. SZ beru spíše jako interní záležitost, o které by nikdo jiný neměl vědět.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Odpovědnost za obsah příspěvku
« Odpověď #20 kdy: Květen 25, 2015, 03:54:34 odpoledne »
Pokud jsi četla diskuzi, tak víš, že jsem napsal 1 příspěvek a pak 1 krátkou poznámku...více jsem nereagovala.
Nevidím dále smysl to pitva...každopádně si dám už jo pozor, co napíšu.

Teď jedu za včelami...bude mi tam líp. :bee: :bee: :bee:

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Odpovědnost za obsah příspěvku
« Odpověď #21 kdy: Květen 25, 2015, 04:05:50 odpoledne »
Bez vás pravidelných přispěvatelů na toto fórum by to zde za moc nestálo. Myslím že bychom se měli umět domluvit. Pokud si někdo nechce odpustit černý humor, měl by to vhodně napsat do příspěvku. 
Řekl bych že nabídka zájezdu do Osvětimi není nikterak přehnaná. Ostatní přestřelka byla vcelku zbytečná.

Offline Ormien

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Odpovědnost za obsah příspěvku
« Odpověď #22 kdy: Květen 25, 2015, 06:32:33 odpoledne »
Další ad Ormien. Hodně jsi se teď rozepsala a s mnohým nesouhlasím.
1. podle tebe si tvoříme image-představu o sobě a snažíme se zapůsobit tímto na okolí.¨
Moje odpověď: já si imige netvořím, je mi určeno a jak působí na okolí je asi tím dáno.
2. Zdravě sebevědomý člověk, který nepotřebuje ostatním něco předstírat-podle tebe neexistuje.
Možná jsem výjimka, sebevědomá jsem a nikomu nic nepředstírám.
3. Podle tebe si máme přiznat, že strach máme. Bohudík se otevřeně přiznávám, že žádný strach z ničeho nemám, nikdy jsem ho nepoznala a tak nejsem otrokem svého strachu.
Dávala jsem svoji představu zdravého sebevědomí dohromady dlouhá leta, střípek po střípku. Ve všech aspektech mi to dávalo smysl a dnes vidím, že jsem objevovala kolo, psychologie už to všechno vybádala, akorát to neříká "na plnou hubu". A zatímco já si optimisticky myslela, že člověk se zdravým sebevědomím existovat může, shodují se psychologové na tom, že nemůže, protože dokonalost je proti zákonům přírody - kdosi už to řekl, že má-li někdo dojem, že ví vše, je jen nedostatečně informovaný. Jestliže nemáš strach a nic nepředstíráš, musíš být ideální ženou, protože pak jsi tolerantní, velkorysá, chápavá, empatická atd. atd. Pánové, měli byste zbystřit pozornost!
 
Dnes mě akorát mrzí, že jsem to všechno nevěděla dřív - mohla jsem si leccos ušetřit. Ale jsem ráda, že jsem se toho dobrala, protože mi to umožňuje leccos lépe pochopit. Poznání, jak moc je člověk řízen strachem, sice strachu nezbaví, ale člověk aspoň ví, čemu čelí.
Nikoho nenutím, aby to, co jsem napsala, akceptoval a aplikoval na sebe. Je to svobodná vůle každého. Stavím to sem proto, že věřím, že když tyhle souvislosti lidi pochopí, bude na světě líp - bude méně hádavých, agresivních, mocichtivých, bezohledných, namyšlených, vychloubačných, vztahovačných a protivných lidí.

Do tohoto tématu ale tohle vlákno sklouznout nemělo. Nemělo ani oživovat spor, na základě kterého vzniklo - omlouvám se, jestli jsem nechtě přilila oleje do ohně. Přišlo mi jen škoda, že se inteligentní a schopní lidé škorpí kvůli detailu... Bohužel to neumám dát tématicky do pořádku, takže opět musím poprosit Anakina, aby radši celé vlákno šupnul do Domácího psychiatra - mohlo by zbytečně vyplašit nováčky...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re:Odpovědnost za obsah příspěvku
« Odpověď #23 kdy: Květen 25, 2015, 06:37:11 odpoledne »
Ormien, , proč naslouchat psychologům. Ty si opravdu dnes myslíš, že když sis to dříve myslela, že nemůže existovat zdravé sebevědomí????
A jaké je potom to nezdravé.
Nespojuj prosím fakt, že nemám strach s dalšími faktory jako ideální ženu-tolerantní, chápavou.........Co to má co dělat se strachem ????????
Nejsem naprosto vůbec ideální žena. Tolerantní a chápavá ano, ale------????

Já si o tobě myslím, že zdravé sebevědomí máš. : :)

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Odpovědnost za obsah příspěvku
« Odpověď #24 kdy: Květen 25, 2015, 08:49:58 odpoledne »
Ok, dám si odteď dobrý pozor na to abych sem už nepsal zbytečné příspěvky a zejména už nekomentoval něčí názor.
No tak na tvoje příspěvky rozhodně má reakce teda nebyla.

Offline Ormien

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Odpovědnost za obsah příspěvku
« Odpověď #25 kdy: Květen 25, 2015, 09:04:27 odpoledne »
Ad Setik: Jednotlivé kousky mi do sebe zapadly asi před třemi lety a od té doby hledám člověka, který by tomuto modelu neodpovídal. Zatím jsem nenašla...

Ad Štika: a proč jim nenaslouchat? Všechno, čeho jsem se pracně dobrala, už vědí. A že v přírodě není možná dokonalost, to mě zas naučila biochemie. A jaké je to nezdravé sebevědomí? O nedostatku sebevědomí je celá historie lidstva.

Co má tolerance a chápavost co dělat se strachem?
Není-li člověk ovládán strachem, může jednat na základě rozumu. Nic se ho nedotkne, nic ho nezraní, nic ho nepřekvapí, nic nevyvede z míry. Nemusí konejšit své vyděšené ego a může věnovat svou pozornost svému okolí, takže má čas a potenciál se vcítit do druhých a chápat je. Nemá strach si přiznat své chyby, nemá strach se postavit demagogii, nespravedlnosti, bezohlednosti, manipulaci a agresivitě. Nepotřebuje si nic dokazovat, takže nemá sklony se předvádět, být na druhé nepříjemný, urážet se a manipulovat s ostatními atd.

Děkuji za kompliment, ale mé sebevědomí má k tomu zdravému ještě velmi, velmi daleko. Kdybych všechny souvislosti chápala dřív, mohla jsem na sobě víc pracovat. Ne že by bylo pozdě, ale je méně času...

Ilustrativní citát:
"Byla jsem absolutně ustrašená v každém okamžiku svého života - a nikdy jsem se tím nenechala odradit od ničeho z toho, co jsem chtěla udělat."
Geogria O`Keeffe
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Odpovědnost za obsah příspěvku
« Odpověď #26 kdy: Květen 26, 2015, 08:22:19 dopoledne »
Setíku - jako vždy, i u tohoto tématu se na věc lze dívat z různých úhlů. A vzhledem k tomu, že se každý snaží být originální a najít v tématu nějaké nové aspekty, aby byl zajímavý, málokdo z psychologů podává otázku zdravého sebevědomí jednoduše - vždycky se to snaží nějak "ozvláštnit". I proto, že málokdo je ochotný přiznat, že daný model sedí i na něj. Proto tu základní pravdu - že jsme ovládáni svými strachy a že se všichni snažíme o dosažení naší představy o ideálním člověku, která se vytváří v raném dětství na základě hodnotového systému rodičů a společnosti - zamlžují různými teoriemi a formulacemi.

Podstatné na tom je, že když si člověk přizná, že je ovládán svými strachy, snáze akceptuje nedokonalost u jiných. Zejména my ženy máme pocit, že chlapi musí být dokonalí - a když nejsou, máme sklony je prohlašovat za zbabělce a slabochy. Když si ale uvědomíme, že na tom nejsme o nic lépe, je to první krok ke vzájemné toleranci a respektu.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Odpovědnost za obsah příspěvku
« Odpověď #27 kdy: Květen 26, 2015, 12:12:30 odpoledne »
Setíku - jako vždy, i u tohoto tématu se na věc lze dívat z různých úhlů. A vzhledem k tomu, že se každý snaží být originální a najít v tématu nějaké nové aspekty, aby byl zajímavý, málokdo z psychologů podává otázku zdravého sebevědomí jednoduše - vždycky se to snaží nějak "ozvláštnit". I proto, že málokdo je ochotný přiznat, že daný model sedí i na něj. Proto tu základní pravdu - že jsme ovládáni svými strachy a že se všichni snažíme o dosažení naší představy o ideálním člověku, která se vytváří v raném dětství na základě hodnotového systému rodičů a společnosti - zamlžují různými teoriemi a formulacemi.

Podstatné na tom je, že když si člověk přizná, že je ovládán svými strachy, snáze akceptuje nedokonalost u jiných. Zejména my ženy máme pocit, že chlapi musí být dokonalí - a když nejsou, máme sklony je prohlašovat za zbabělce a slabochy. Když si ale uvědomíme, že na tom nejsme o nic lépe, je to první krok ke vzájemné toleranci a respektu.



Ne, ne ,ne, nesouhlasím. ;D

Stejně tak přesvědčují sekty.

Prosím , buďte sami sebou. :( >:(

Ta tvoje poslední věta o chlapech se asi týká jen tebe. Neházej to na ostatní ženy.
Pokud si to myslíš, je mi z tebe smutno.

Offline Ormien

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Odpovědnost za obsah příspěvku
« Odpověď #28 kdy: Květen 26, 2015, 12:52:11 odpoledne »
Měla jsem sklon si to myslet, než jsem pochopila souvislosti. Každá výměna názorů, každý den mi přináší nové poznatky, ze všeho se lze poučit. A to, co jsem napsala, je názor, který řada žen v mém okolí zastává - a kde mohou, na své mužské nadávají. Takže jsem si to nevymyslela.

Co z mého příspěvku odpovídá tomu, jak přesvědčují sekty? Netuším, jak argumentují sekty, asi se mi vyhýbají (a to nemám před domem schody, ze kterých bych mohla někoho shazovat...). Za vším, co píšu, si stojím - jsem sama sebou, nepřebírám názory nikoho jiného. Že občas píšu v 1. osobě množného čísla, znamená, že popsané pozoruju u více lidí a že nejsem výjimkou.

Další věc, kterou mne pohled z hlediska zdravého sebevědomí učí, je dávat jasně najevo, co se člověku nelíbí. Z jednoho prostého důvodu - když se mi něco nelíbí a mlčím, má okolí dojem, že to je takto v pořádku, že mi to nevadí a že takto může pokračovat. Když se ale naučím bezkonfliktně říkat, co mně mrzí/štve/co se mě dotýká, je podstatně větší šance, že se takové situace opakovat nebudou.
Příklad: přijede známý, přiveze s sebou cosi pro kohosi, kdo se pro to u mě staví, ale na věci pro mne zapomene. Automaticky, jak mě to naučili, řeknu, že to nevadí (a opravdu ty věci nijak naléhavě nepotřebuju, čili to není lež), ale to je chyba - je třeba říct jasně: "To mě mrzí". Protože se na jeho návštěvu těšila a nachystala jsem předem všechno, co jsem slíbila.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Odpovědnost za obsah příspěvku
« Odpověď #29 kdy: Květen 26, 2015, 01:13:00 odpoledne »
Dyž já si myslím, že na tom, co píše ormien je hodně. Strach nás deformuje nejen v chování, ale i psychosomaticky...Sice jsem o tom nepřemýšlel v tomhle kontextu, ale zapadá to do sebe. Není v tom jistě nic osobního, všichni víme, jaké máme chyby, někteří z nás jsou i hříšné nádoby a berem to jako fakt... jako že je nebe modré, citron kyselý a cukr sladký.
Je normální mít strach, to jistě, je to bezpečnostní prvek a klíč k zodpovědnosti, ale nesmí nás pohltit, nebo ovládat
.Kor chlapi, jsou od malička zvyklí měřit si pindoury, klacky, počítat válce u motorů auta, pyšnit se nejem koňmi, ale i barbínama v krátkých sukýnkách....
Když se potkáme tři kámoši, a opijeme se, tak jen blábolíme z rozmaru a přesvědčujeme jeden druhého, jak vůbec může žít s tak málo místem na harddisku, s tak starou ženou, nebo s tak málo motykama na zdi...
Furiantství patří k životu a může to být zábava.
Jediné, co je zcela nepřijatelné je brát sám sebe vážně... To už je lepší si lehnout na koleje.
A jestli musí být ženská ... jaká vlastně musí bejt??? No přece hodná......
Štiko, přeci ti nebude smutno z někoho, kdo má jiný názor než ty. Celá planeta má jiný názor než já , uplakal bych se k smrti, kdyby mi bylo z každého názorového odpůrce smutno....
Tomu se říká tolerance....
A že se lidí snaží ozvláštnit, no, přeci nebudou všichni stejní, to bych zase já ležel na kolejích..

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Odpovědnost za obsah příspěvku
« Odpověď #30 kdy: Květen 26, 2015, 01:39:13 odpoledne »
Na mne také manželka nadává (nebo možná jen silně kritizuje) skoro okamžitě jakmile nejsem v dosahu. A někdy i když jsem.

Ženské jsou prostě věčně nespokojené s tím co mají, nevědí co přesně chtějí, ale nedají pokoj dokud to nedostanou.

Člověk má být v pohodě a nerozebírat každou ptákovinku, aby se do hloubky zamyslel proč ten řekl to, když vlastně mohl říci to a nebo ještě spíše to. Nejdůležitější je vzájemná tolerance.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Ormien

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Odpovědnost za obsah příspěvku
« Odpověď #31 kdy: Květen 26, 2015, 01:44:54 odpoledne »
Ženské jsou prostě věčně nespokojené s tím co mají, nevědí co přesně chtějí, ale nedají pokoj dokud to nedostanou.
Já říkávám: "... vědí přesně, co nechtějí, a nedají pokoj, dokud to nedostanou..." A hodně mých kamarádek dělá, co může, aby mé tvrzení potvrdily...:(
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman