Autor Téma: Co s loukou, která byla několik let nesekaná?  (Přečteno 1631 krát)

Offline Saladin

• Moderuje
  • I' ll be back!
Co s loukou, která byla několik let nesekaná?
« kdy: Květen 17, 2015, 05:05:02 odpoledne »
Je tam uschlá tráva z předchozích let a náletové dřeviny.

Stačí jen posekat křovinořezem, nebo je třeba něco dělat i s půdou? Plánuji tam sekat trávu a sušit seno. Nebráním se to i trochu pohnojit nějakým průmyslovým hnojivem.

V PA době tam počítám s terasovitými  zahrádkami, je to nad potokem, takže zavlažování by neměl být problém.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline votroubek

• Moderuje
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Co s loukou, která byla několik let nesekaná?
« Odpověď #1 kdy: Květen 17, 2015, 05:17:58 odpoledne »
Záleží na tom, jak byla louka hrbatá, jak veliká. Jestli tam jsou náletové dřeviny, jestli jsou tam zarostlé krtiny, jaké je botanické složení porostu.

Offline Ormien

• Moderuje
Re: Co s loukou, která byla několik let nesekaná?
« Odpověď #2 kdy: Květen 17, 2015, 05:44:10 odpoledne »
Na chatě jsem začínala s pozemkem 10 let nesekaným, který nikdy nezažil chemické hnojení ani pravidelný pojezd těžkých zemědělských strojů.
1. rok: Postupně jsem to sesekla křovinořezem, seřezala jsem pařízky náletových dřevin na úroveň okolního terénu a vše posečené jsem zčásti uložila na kompost, zčásti jsem to rozprostřela na budoucí záhony, postupně jsem vrstvu doplňovala, jak slehávala. Pak už jsem to, co mělo zůstat zatravněné, jen sekala zahradním traktorem, a to, co mělo být záhonem, jsem zakryla starými koberci ze sběrného střediska. Pak se stavěla chata, takže bagr při téže příležitosti vybral ty největší pařezy aspoň z míst, kde měla být zahrada (tehdy to bylo asi 6 x 10 m). Na dalších záhonech už od té doby pařezy nechávám nějakou dobu vyhnít a pak vydoluju sama.
2. rok: Po roce jsem na jaře z budoucích záhonů shrabala zbytky sena a nahrubo jsem to zryla - nahrubo znamená prostě otočit drnem dolů. Pak jsem do toho zasadila brambory a zamulčovala je slaměnou podestýlkou od koní. Na podzim jsem to důkladně přeryla a eliminovala nejhorší plevely a zavezla dalším hnojem, tentokrát pilinovou podestýlkou.
3. rok: už byl záhon normálně použitelný, ovšem s okopáváním a průběžnou eliminací plevelů, protože všude kolem jsou louky a plevel tam lítá vzduchem.
Postupně jsem pomalu takto obdělávanou plochu rozšiřovala na dnešní stav (12 x 15 m a 10 x 12 m) a pokračuju výstavbou 4 svahových záhonů (zídka, za ní vybrat drny, místo nich naskládat špalky dřeva, zasypat hnojem, popelem a pod., na to normální půda s hnojem, pískem, kompostem apod., překrýt kobercem, zasadit brambory atd.)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline k.vancura

• Praktikující prepper
« Odpověď #3 kdy: Červenec 01, 2015, 04:12:15 odpoledne »
Saladine, jsou různé možnosti, c s tím jde dělat. První a zásadní otázka je, co tam teď roste:

a) normální tráva, co se nechá více či méně zkultivovat
b) bordel nejhrušího kalibru, jako je bolševník a podobně.

Pokud je to za b), využil bych toho, že je doba před PA a nebránil bych se moderním technologiím ... vzal bych to (teď mě bude halda lidí kamenovat) systémovým totálním herbicidem, pak až to chcípně bych to podle povrchu buď zoral, uvláčel a prostě srovnal a osel tím, co tam chceš mít ... prodávají se třeba i hotové směsi

pokud je to a) pak stačí diskové brány, pojezdit a případně dosít a začít sekat.

Jinak, ideální je náletové dřeviny prostě pořezat a vytrhat bagrem pařezy nebo je zlikvidovat pařezovou frézou za traktor. Zvážil bych ale, jestli tam není něco, co by se dalo použít, to bych pak nechal prostě růst a jen to prořezával.

chpslst

• Host
« Odpověď #4 kdy: Červenec 01, 2015, 04:28:04 odpoledne »
ohradiť a zaobstarať kozy /ovce/. tie už tej lúke vysvetlia čo tam do budúcna má rásť...

Offline Dag Björndal

• Praktikující prepper
« Odpověď #5 kdy: Červenec 02, 2015, 01:02:35 dopoledne »
Prasátká vysvetlá louke, že tam nemá rásť ništ... f-)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline plenty

• Moderátor
« Odpověď #6 kdy: Srpen 18, 2015, 09:18:08 odpoledne »
Je ten pozemok dostupný traktorom ?
Bol alebo je využívaný na poľnohospodárske účely ? 
Aká je svahovitosť ?
Druh pôdy ?
Orientácia v teréne ?
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline votroubek

• Moderuje
« Odpověď #7 kdy: Září 18, 2015, 12:04:19 odpoledne »
Podařilo se mi získat k pronájmu a za 2 roky koupím louku, která je 30 let porostlá rákosem se svlačcem,a loni jfsem si zmulčoval vzorek a letos posekl trávu.krtiny ukázaly nádhernou humozní černozem vzniklou humusem z plevelných rostlin. Půda je zamokřená, po deších tam stojí voda, v kolejích a nižších místech.
Tu louku rozšiřuju již 5 dlet a jakmile se začne sekat a hmota odklíízet, nebo 3x ročně mulčovat, zvýší se transpirace a půda vysychá. Tak se z naprosto bezcenné bažiny stane všestranně využitelná půda s neuvěřitelnou zásobou živin. Nejedná se o žádný lán, tuším tři hektárky, ale i to je dobré, protože to navazuje na stávající hospodářství.....Tedy, v principu má každá půda svůj potenciál, kromě trvale suchých enkláv....

Offline KAHA

« Odpověď #8 kdy: Říjen 03, 2016, 07:39:44 odpoledne »
Na divokou louku je nejlepší vypustit ovce a kozy(aspoň na dva roky),poté ji vyvláčet a začít síct,aspoň 2x ročně.
Ruské přísloví: „Věřím zvěři, psům a kočkám a u lidí počkám“.

Offline Včeliš

« Odpověď #9 kdy: Duben 26, 2018, 05:21:57 odpoledne »
Potřeboval bych se zbavit z pastviny pro ovečky pryskyřníku. Pořád se mi rozšiřuje i na pozemkách na seno, nevíte někdo, co s tím?

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
« Odpověď #10 kdy: Duben 26, 2018, 07:03:47 odpoledne »
V seně zas tak nevadí, ale na pastvině už jo... no nepotěším tě, známí s koňma zkoušeli všechno možný, ale nakonec to zvládli až postřikem.

Offline votroubek

• Moderuje
« Odpověď #11 kdy: Duben 27, 2018, 07:58:17 dopoledne »
no, jde to, ale dře to. Musí se ta půda povápnit a potom, dva roky po sobě posekat čtyřikrát do roka, resp před objěvení se poupat květů. Pryskyřník se množí vlastními semíny a ty dozrají v posečených rostlinách, takže jí přerušíte životní cyklus a je to tam.....

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #12 kdy: Duben 27, 2018, 09:32:19 dopoledne »
Potíž je, že pryskyřníků je celá řada a tento uvedený postup funguje jen na některé, ale jiné naopak podpoří. Takový pryskyřník plazivý časté sekání miluje, protože je poměrně nízký a po půdě se "plazí". Množí se pomocí dlouhých kořenících výběžků. Časté sekání mu uvolní prostor a on se pak rychleji rozrůstá a vytlačuje původní rostliny. Tu radu o vápnění jsem už taky slyšela, ale neznám nikoho, komu by to zabralo. A upřímně já jsem proti vápnění luk, protože to má sice pěkný krátkodobý výsledek (první rok), ale další roky po vápnění jde kvalita půdy i porostu dolů. A jestli se na té louce běžně pasou ovečky, tak by to byla věčná škoda zničit takto kvalitní, prohnojenou půdu.

Offline šotek

• Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
« Odpověď #13 kdy: Duben 27, 2018, 11:32:34 dopoledne »
Soňo, kde je problém s tím vápněním? Něco tu psal Mauna - vytvoří se soli. Zrychlí se výdej živin?
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline votroubek

• Moderuje
« Odpověď #14 kdy: Duben 27, 2018, 12:37:38 odpoledne »
mně se to líbí, naši předci byli totální idioti,když vápnili pozemky poměrně pravidelně....Ale postřik selektivním, nebo snad totálním herbicidem již nevzbuzuje žádné negativní emoce, což znamená, že žiju naprosto naopak......,Dobře mi tak....

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #15 kdy: Duben 27, 2018, 01:00:56 odpoledne »
Soňo, kde je problém s tím vápněním? Něco tu psal Mauna - vytvoří se soli. Zrychlí se výdej živin?

Velmi se zrychlí rozkládání humusu, nárazově se uvolní velké množství živin, takže ten první rok je to super. Ale další roky už se nemá co rozkládat, kvalita půdy se postupně zhoršuje, kvalita porostu tím pádem taky. Navíc, jak jsme tu už někde psali v souvislosti s chlorózou (kalciózou), vápník blokuje vstřebávání železa z půdy a tím začnou strádat další rostliny, některé to může zahubit.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #16 kdy: Duben 27, 2018, 01:03:07 odpoledne »
Ještě je jedna ekologická varianta - přeorat pastvinu a zaset požadovanou luční směs.

Offline šotek

• Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
« Odpověď #17 kdy: Duben 27, 2018, 03:39:27 odpoledne »
Ještě je jedna ekologická varianta - přeorat pastvinu a zaset požadovanou luční směs.

Bohužel tato varianta nejde aplikovat v sadu, když je využíván i jako louka. Někdo mi tu tvrdil že vápnění je problém v kombinaci s hnojením průmyslovým hnojivem, s statkovým hnojivem ne. Viz komentář k "Vápno obohacuje otce a ochuzuje syna"
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline votroubek

• Moderuje
« Odpověď #18 kdy: Duben 28, 2018, 06:47:34 dopoledne »
no vidíš, takže, vem telefon, objednej se k nějakému profesorovi do ovocnářského výzkumáku,  natankuj do auta benzín, zajeď do holovousů, a oni ti vysvětlí, jak je to s tím vápněním sadů a ochuzování těch vnoučat. A když povápníš dolomitickým vápencem, tak zmizí i pár potíží s ovocem a stromy díky hořčíku budou prostě zdravější a veselejší.
 :pa: <3
Nevím, o kolik hektarů se jedná, ale když použiješ jemně mletý a granulovaný, oučinek bude rychlý, a trvalejší, aplikace bezprašná, s možností použití rozmetadla umělých hnojiv, takže bezpracná.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #19 kdy: Duben 28, 2018, 07:23:43 dopoledne »

Bohužel tato varianta nejde aplikovat v sadu, když je využíván i jako louka. Někdo mi tu tvrdil že vápnění je problém v kombinaci s hnojením průmyslovým hnojivem, s statkovým hnojivem ne. Viz komentář k "Vápno obohacuje otce a ochuzuje syna"

To spíš bylo naopak. Vápnění se nikdy nepoužívá zároveň s chlévskou mrvou. Jinak to rčení vzniklo právě kvůli výše napsanému. Že použití vápna přinese krátkodobý užitek, ale pak je to horší a horší. Jediná pomoc potom je opět hnojit. Třeba zase sypat vápno. Říká se tomu udržovací vápnění. No proč ne, když je půda prokazatelně hodně kyselá.

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #20 kdy: Duben 28, 2018, 08:23:53 odpoledne »
Vápno se nedává s hnojem z jediného důvodu: vápník z hnoje vytěsňuje dusík. Takže buď jedno, nebo druhé. U vápence, nebo dolomitu hodně záleží na jemnosti mletí. Pro rychlou úpravu PH je třeba co nejjemnější. Ale když nevíš co s prachama, tak investuj do budoucnosti. Prostě použij velkou dávku hrubého vápence. Centimetrové kousky se budou rozkládat deset i dvacet let.
Když je řeč o ovocných stromech, tak ještě upozorním, že jsou náročné na bór. Takže přípravek borosan, nebo obyčejný borax z drogerie.

Offline votroubek

• Moderuje
« Odpověď #21 kdy: Duben 29, 2018, 07:53:08 dopoledne »
trochiu konkretnosti, v malém koupíte dolomitický vápenec kilo za korunu, ve větším mi jezdí firma a vč aplikace, tedy rozmetání stojí hektar a tuna sedm stovek bez daně....
S tím boraxem to je svatá pravda, používá se i v ekologii.

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
  • Mus uni non fidit antro.
« Odpověď #22 kdy: Duben 29, 2018, 09:46:33 dopoledne »
V malém se mi osvědčuje kombinace popelu ze dřeva, který sypu v zimě okolo stromů přímo na tající sníh v kombinaci s přisypáváním kompostu a mulče během vegetačního období. Dolomitický vápenec používám tak ob rok a vždy na podzim po posledním posečení a podzimním úklidu zahrady - listí už preventivně spaluji z důvodu omezení šíření chorob.

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
« Odpověď #23 kdy: Duben 29, 2018, 09:49:50 dopoledne »
Otázka pro znalé...Jak se projevuje u ovocných stromů nedostatek boru a jaké je hvodné dávkování boraxu (období, četnost, způsob aplikace...)?

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
« Odpověď #24 kdy: Duben 29, 2018, 10:06:19 dopoledne »
Aby nevznikla mejlka že jsem proti vápnění půdy. Sám jej občas provozuji (tak 1x za 2-3 roky). Používám ale spíš jemnounkou drť s prachovým podílem. Ale přihnojuji každoročně travním mulčem kompostem a uleželým koňským hnojem, podle toho co je k dispozici. Dříve, když byl zdroj jsem používal i kvašené slepičince, ale to už je minulost. Zdroj vyschl a výsledky byly i problematické....Snadno se to lokálně předávkuje, stačí když se převrátí konev...to se u kompostu nestane a mohou pomáhat i děti.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper

Offline votroubek

• Moderuje
« Odpověď #26 kdy: Duben 30, 2018, 12:03:04 odpoledne »
Rád bych jen podotknul, že převápnění je téměř nemožné, pokud se o něj cíleně nesnažíme.Je to dáno tím, že mnoho sadů jest pěstěno na vápencovém podloží, a třebas půl rakouska, celá itálie , nebo kámoš u macochy, nabo další kámoš u zábřeha....Všichni to poctivě a úspěšně pěstují ve vápencovém podloží, kde jest vápníku dostatek, a nikomu z nich ty stromu nevzplanuly plamenem pekelným....Pokud však kdokoli myslí péči o stromy vážně, nechá si za pár stovek učinit rozbor půdy, aby nevařil z vody a nebo se nechá inspirovat moudrostí našich předků....

Offline Včeliš

« Odpověď #27 kdy: Duben 30, 2018, 09:16:29 odpoledne »
20 let jsem na trávu, ani pod stromy neaplikoval vůbec nic. Po přečtení výše uvedeného, jsem již nakoupil dolomitický vápenec a borax.

Offline štika

« Odpověď #28 kdy: Květen 03, 2018, 10:16:00 odpoledne »
U nás na pastvinách trávu "sečou" ovce. Ovce samy hnojí svými bobky. Nehnojíme, nevápníme. Tráva je vyloženě k sežrání.