Autor Téma: Deficit fosforu v půdě  (Přečteno 823 krát)

Offline votroubek

• Moderuje
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Deficit fosforu v půdě
« kdy: Květen 17, 2015, 02:29:51 odpoledne »
Kyselinu fosforečnou mám jako záchrannou brzdu, poslední pomoc. Pro trvalo udržení plodnosti rozhazování dřevěného popela a spálených kostí, skořápek. Kyselinu fosforečnou jsem vyzkoušel na kusu opravdu hladové půdy a stačí opravdu mizivé množství, tedy 0,1 litru na 4000 litrů zálivky při použití 80% kyseliny fosforečné. Jednou za dva roky.Jasně, je to chemie, ale, lépe, než používat superfosfát, v kterém je kadmium a jiné dreky.
Dnes však doba pokročila a zjistil jsem, že takový mramor obrahuje fosforečné sloučeniny, které dokážou rostliny využít s velice příznivou dobou uvolnování. Tím se tedy upraví ph půdy a zajistí dostatek, nikoli nadbytek fosforu. A zpřístupní se živiny v půdě.
No, já bych to nevěděl, kdyby se ze mne nestal zpracovatel mramoru.....
Takhle můžu mramorové kaly přidávat do půdy, nebo klidně do hnojivých jích, ke kuřincům, do kompostu, nebo suché smíchat s dřevěným popelem a rozházet koldokola.
Pokud máte někde kameníka, berte od něj zbytky či kaly. Není to pro všechny, ale je to cesta.
Kyselinu fosforečnou pochopitelně budu držet na skladě, kdo ví, nač se může hodit.
Nejhorší je skrze pitnou vodu přítomnost toku. Díky myčkám nádobí a pračkám se do půdy dostávají jedy jako kadmium a arsen, ty se však těžko nějak odstraní.....

Offline Saladin

• Moderuje
  • I' ll be back!
Re:Deficit fosforu v půdě
« Odpověď #1 kdy: Květen 17, 2015, 03:38:13 odpoledne »
Vedle mého pozemku je opuštěný důl / lom, kde se mramor těžil, vytéká z něj potok, takže možná bude nějaký fosfor v té vodě.. Všeho nechám a spěchám pro vzorky vody.. Na co všechno bych tu vodu měl nechat testovat?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline milo1944

« Odpověď #2 kdy: Květen 17, 2015, 04:06:45 odpoledne »
Nejdřív se podívej na mapu "kontaminovanejch míst" v ČR.
Jestli ten důl nebyl používanej k ukládání odpadu.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Saladin

• Moderuje
  • I' ll be back!
« Odpověď #3 kdy: Květen 17, 2015, 04:45:08 odpoledne »
Nebyl, těžilo se tam snad ve středověku, je tam jakási čočka mramoru, posledních cca 100 let je ověřitelně jeskyně zaplavená vodou, vyvěrá tam potok.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #4 kdy: Květen 17, 2015, 04:51:57 odpoledne »
Jak velky je obsah fosforu v mramoru? Resp. v mramoru z mistnich lokalit, ono se slozeni dost lisi podle lokality...

Offline Roman

Re: Deficit fosforu v půdě
« Odpověď #5 kdy: Březen 16, 2019, 03:35:16 dopoledne »
nestačila by obyčejná kostní moučka z odtučněných mletých kostí zdravých jatečních zvířat? Teď to mám v plánu použít a ničemu to asi neuškodí, cena 50kč za 500g a mají to skoro všude ve větších zahradních centrech.

Offline votroubek

• Moderuje
« Odpověď #6 kdy: Březen 16, 2019, 02:05:36 odpoledne »
Hundrt kaček kilo, to je na malou zehrádku hodně. Ale obyčejnej hnůj třebas od kozy, nebo ovcí taky nebude marnej. Řešení je mnoho, kuřince, guano, holubí trus, bazická moučka, kyselina fosforečná , štamprdle na kubík zálivky, minerální superfosfát, kterej se sice vozí jen z afriky a obsahuje nějaké kadmium,ale  není tak drahej a ekologicky na tom bude stejně, jako ta kostní moučka.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
« Odpověď #7 kdy: Březen 16, 2019, 03:15:36 odpoledne »
Guano né, přece nám jde o to životní prostředí, tak nač ho ještě víc ničit tím, že sem přes půl světa budeme vozit ho..o... teda trus  ::)

Offline lukca

« Odpověď #8 kdy: Březen 16, 2019, 04:37:13 odpoledne »
Guano né, přece nám jde o to životní prostředí, tak nač ho ještě víc ničit tím, že sem přes půl světa budeme vozit ho..o... teda trus  ::)
Ty si vždycky najdeš něco, aby ses mohla taky zapojit koukám...Jednu možnost budeš rozebírat do posledního písmenka a zbytek ignoruješ jako nic.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
« Odpověď #9 kdy: Březen 16, 2019, 05:56:44 odpoledne »
No, to je pravda, ale co mám dělat, když se zbytkem Votroubkova sdělení celkem souhlasím? Není důvod, abych to po něm opakovala.... pak bych zas mohla být "ta, co si přihřívá polívčičku na vědomostech toho, co to napsal jako první a sama nic vlastního nenabídne" :)

Offline votroubek

• Moderuje
« Odpověď #10 kdy: Březen 16, 2019, 08:19:17 odpoledne »
Pokud vezmu problém do detailu, tak jsou tři roviny. Moderní pěstitel, ekologický hospodář a biodynamik, jako hardcore vrchol.Z toho se musíme pasovat na úhel pohledu, který nám vyhovuje. Moderní klasik sáhne po NPK nebo superfosfátu, což není nic proti ničemu, až na ten obsah kadmia, která nás sice tíží, ale dle merkelové to je  lepší, než závislost na ruských surovinách....a politicky korektnější.
Jako organik můžeme jít do logických řešení, jako je dřevěný popel, jako kuřince, holubince i guano, které je elogicky povolené, i když má uhlíkovou stopu jako heroin.Můžeme jít do horninové bazické moučky, můžeme kompostovat vlnu, peří i srst, a záleží jen na rozměru, který potřebujeme zvládnout. Já sehnal z krnovské teplárny velikánskej kamion, 35 tun dřevěnýho popela a už to je rozmetený v sadu.Jako biodynamik použijeme rohové hobliny z eko nebo biodynamického hospodářství, které mnozí potencují v roháčkách, což je lidem proti mysli, ale jinde to funguje mnoho desítek let, i když tomu nerozumíme.Obsah fosforečných zásob je konečný, bude zajímavé, až se  to vyčerpá. Jako prepper mám pro srýčka příhodu pár flaší kyseliny fosforečné, až jiného nebude.....

Offline Včeliš

« Odpověď #11 kdy: Březen 16, 2019, 10:33:26 odpoledne »
Ty si vždycky najdeš něco, aby ses mohla taky zapojit koukám...Jednu možnost budeš rozebírat do posledního písmenka a zbytek ignoruješ jako nic.
Lukca - to je snad normální, ne? Co se mi nezdá, to okomentuju. S ostatním souhlasím, tak tiše přitakávám.

Offline Roman

« Odpověď #12 kdy: Včera v 10:48:11 odpoledne »
Tak holubího trusu mám bohužel hafo, ale přenáší se v něm údajně spousta nemocí, určitě ho nebudu používat a obyčejný popel je dost agresivní a fosforu tam je málo, tu kostní moučku jsem sehnal 900 gramů za 66Kč vč. dopravy, to už myslím celkem ujde, je tam dusík a samozřejmě vápník, předávkování prý nehrozí, bude to podle mě nejlepší varianta, kyblík na 10m2, ještě předtím jsem tam na pole (mix listí+k.hnoje a hlíny) rozhodil trochu síranu draselného, kterej taky ničemu podle mě neublíží.