Autor Téma: Lisování ovoce  (Přečteno 1326 krát)

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Lisování ovoce
« kdy: Květen 07, 2015, 09:22:06 dopoledne »
Nemáte někdo zkušenost s tímto lisem na ovoce ? .. no, spíš lisíčkem na ovocíčko :)
http://www.alkoholesence.cz/alkoesence-cz/eshop/26-1-Lisy-a-mlynky/0/5/618-Lis-na-ovoce-a-vino-14cm-3-litry

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Lisování ovoce
« Odpověď #1 kdy: Květen 07, 2015, 09:35:51 dopoledne »
Mám takový lis, ovšem dřevěný. Fungovat tento bude, ovšem já bych šel do dřevěného, protože nerez je agresivníma štávama s organickými kyselinami erodován a ty řežké kovy dělají z té boží dobroty jedovatý molotovův koktejl.
Použití nerezu při zpracování ovoce a kysaného zelí je jeden obrovský omyl, který se bojí všichni přiznat, anžto chybí alternativa.

Offline Prof

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 901
  • člověk
Re:Lisování ovoce
« Odpověď #2 kdy: Květen 07, 2015, 02:00:17 odpoledne »
To Mája
Materiál toho lisu je asi nepříliš dokonalý, ale myslím, že za tak krátkou dobu, co v tom to ovoce bude se jedná o marginální problém.
Určitě by jsi nářadí a nástroje měla volit i podle náročnosti údržby.. Jinak se bude chovat nerez a jinak dřevěné klátky. (myslet i na pohonný systém)

nicméně se prosím zamysli spíš na použitelností celé této hračky. Ano, čteš správně, nic jiného než hračka to není. Neuděláš s tím žádnou práci, účinnost = síla k lisování vzhledem k velikosti páky na šroubu nebude nijak dobrá...,ale pravda, užitku odpovídá i cena. Prostě hračka pro panenky.

pro naprostého malovýrobce, pro vlastní potřebu,  co si jen hraje, bych jako minimální obsah lisu viděl cca 12 litrů (kýbl) ale spíše 25 litrový. Menší množství vezmeš a kvalitněji vylisuješ  klasickým mlýnkem...

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Lisování ovoce
« Odpověď #3 kdy: Květen 07, 2015, 03:10:00 odpoledne »
Ormiem, to je pravda, termomix je drahá ludra, pochybuju, že si to normální člověk koupí a ta kyselinovzdornost tam je. Tu jsem si nechal ověřit zelnou štávou, ponechanou v tom krámu přes noc a dal jsem to na rozbor.
Druhá věc je, že v tom jen nechám odpeckovat třešně, které mají minimum kyselin a další vaření provádím ve smaltu, zejména směsi s rybízem či merunkami..Rybíz je jiná liga. Možná by se dala udělat nějaká jednoduchá metodika , jak zjistit tu kyselinovzdornost těch nerezů. Prodejce bude mlžit, výrobce lhát.
Jináč na prof pravdu, na malé množaství je lepší pocínovaný titifruti, zavrtíš klikou a máš to v novém, pocínovaném stroji nejlépe.
Navíc slaví již 110 let od vynálezu v čechách a kopírují jej mnozí výrobci hřídelových odštavnoväčů.

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re:Lisování ovoce
« Odpověď #4 kdy: Květen 07, 2015, 05:06:21 odpoledne »
Ormien, Prof, Votroubku, díky za odpovědi.
Pravda, je to hračka, úplně mě to hodilo do dětství :)
Já vlastně řeším to, zda bych sama fyzicky utáhla vylisování nějakého většího obsahu. Nikdy jsem u ručního lisu nebyla.

Offline Prof

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 901
  • člověk
Re:Lisování ovoce
« Odpověď #5 kdy: Květen 07, 2015, 09:15:42 odpoledne »
To Maja
Zde přeposílám první odkaz na tradiční lis co jsem naklikl... řekl bych že universální, bezporuchový... a tak akorát pro malou rodinku či jednotlivého pěstitele...(nic menšího nepořizovat)

http://www.vitokonex.cz/product/lis-na-ovoce-typ-25:87/
nedávno jsem podobný princip viděl u cca 120 let starého kousku a normálně fungoval... (tedy, že se nedá nic pokazit. V nejhorším si koš znovu osadíš dřevěnými hranolky.)

Pokud jsi éterických proporcí, není špatný hydraulický okruh. (většinou dneska řešený panenkou pod auta (hydraulickým zvedákem))... 

P.S. k lisu na ovoce to chce ještě nějakou drtičku... ("šroťák")
P.s.s pokud máš na šroubovací lis málo síly, holt nasuň na páku delší trubku... (fakt nekecám)

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Lisování ovoce
« Odpověď #6 kdy: Květen 07, 2015, 09:56:10 odpoledne »
Ano, takovýto lis co doporučil Prof je určitě minimum, koš je ze dřeva, to má dezinfekční účinky a je to kvalitní tvrdé dřevo. My si na moštování půjčujeme z jednoho O.s. hydraulický lis vč. zabudované elektrické drtičky. Taky má dřevěný koš.

Jako drtičku na ovoce pro PA dobu považuji ideální zainvestovat do něčeho takového: http://www.agro-centrum.cz/Zahradkarske-potreby/Drtice-ovoce/Rucni-drtice-na-ovoce/Rucni-drtic-ovoce/

Celkově by Tě ta investice vyšla přes 8 tisíc, ale řekl bych že to je na věčnost, pro rodinu.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Lisování ovoce
« Odpověď #7 kdy: Květen 07, 2015, 11:48:37 odpoledne »
ano, drtička je dobrá, lis taky. Máme malý, desetilitrový dřevěný na malé oběmy, na specialitky, jako ostružiny, naložený jitrocel nebo trnky a pod.
Pak velký, 80 litrů, klasický moštovací, šroubový. Třiapůl dvanáctilitrových kýblů na  jeden zátah, pokud lisujeme hned po sběru a naše panenské české.
Je to dobré, jen na to třeba 3 lidi. Takže si dáme pod stromeček tohle
http://www.bystron.cz/mov.php?d=drtic_jablek
Viděl jsem hodně strojů, ale tohle je nej.
Dokonce se nebrání, abych si nerez dodal svůj a nebo použil pocínované či lakované plechy, dřevo či umělé hmoty.
Mám od nich už několik strojů a jejich zemní vrták, nebo štěpkovač jsou super.
Je třeba rozdlišovat množství moštovaného materiálu, my moštujem co rok min 40 bedýnek po 25 kilech.
A lisovali bychom více, kdyby to nebyla dřina..
Pokud to má někdo na bedýnku moštu, tak fakt ten ruční mlýnek a maličkej lis.


Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re:Lisování ovoce
« Odpověď #8 kdy: Květen 08, 2015, 06:15:49 dopoledne »
Votroubku tak to je tedy luxusní stroj. Napadlo mě zeptat se na obci, jestli by nechtěli pořídit obecní moštárnu - a už vidím jak mě ženou přes náves ;D
Anakine tenhle drtič jsem taky vyhodnotila jako nejdostupnější  @-->.
Takže díky za rady, budu šetřit. A hlídat bazary ..

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Lisování ovoce
« Odpověď #9 kdy: Květen 08, 2015, 07:48:49 dopoledne »
Citace
Napadlo mě zeptat se na obci, jestli by nechtěli pořídit obecní moštárnu

To občanské sdružení co nám to půjčuje a které se zabývá ekologií a tradičním zemědělstvím, na to získalo dotaci z EU. Je to něco takového: http://www.mikulastik.cz/produkt/drtic-a-lis-jablek/13111/

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re:Lisování ovoce
« Odpověď #10 kdy: Květen 10, 2015, 11:05:58 odpoledne »
U nás máme aj obecnú moštáreň. Ale svoje je svoje, a tak sme si kúpili vlastný šrotovník na ovocie, s kapacitou cca tonu za 5 minút, a cca 50 litrový dubový lis na ovocie.
K tomu sa hodí vedieť, ako taký mošt konzervovať. Jeden z tých zdravých konzervácií je napríklad konzervácia moštu s nastrúhaným chrenom. Bez sterilizácie. Dá sa aj krátko sterilizovať, a aj zmraziť.
Ideálne urobiť víno, či vypáliť.  ;D
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.