Autor Téma: Přirozený odchov pod kvočnou  (Přečteno 2768 krát)

Offline Ormien

• Gardening
Přirozený odchov pod kvočnou
« kdy: Duben 28, 2015, 08:35:10 odpoledne »
Tak představuju naši suitu novorozených kuřátek - čtyři jsou "bažantíci" s tmavým pruhem na zádech s různými znaky na tváři a různou intenzitou zbarvení bílých pruhů na hřbetě, jedno je tmavohnědé a tři jsou černí - jedno má bílé bříško, jedno má bílou skvrnu pod krčkem a to poslední je celé černé a má jen světlou špičku zobáčku.
Z devátého vajíčka asi nic nebude - ráno ho slípce vezmu a dám ho pod lampu, aby se kvočna mohla věnovat kuřatům. Venku je sice zima, ale věřím, že s teplým hnízdem chráněným před větrem ty své mrňousky nějak zvládne.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
Re:Přirozený odchov pod kvočnou
« Odpověď #1 kdy: Duben 28, 2015, 08:39:56 odpoledne »
bažantíci?

Mně připadaji jako australky ty černé a ty s pruhem araukany. A pak 2 křiženky.
Ale to vlastně popisuji svoje kuřata. Určitě maji i jiné druhy podobné zbarveni. :)

Offline Mája

« Odpověď #2 kdy: Duben 28, 2015, 08:43:45 odpoledne »
Mně připadají velmi exoticky, kdoví co z nich vyroste :D

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #3 kdy: Duben 29, 2015, 07:03:59 dopoledne »
Měla jsi rukavice, když jsi je brala od kvočny ty kuřata? Až je budeš vracet, tak je postříkáš octem? Proč jsi je nenechala u kvočny?

Offline stepan-hawk

• Teoretik prepper
« Odpověď #4 kdy: Duben 29, 2015, 07:53:28 dopoledne »
Já myslím, že slepice nehodnotí potomstvo čichem. Tam si na to nemusíš brát rukavice. Něco jiného jsou mrňaví králíci. Tam je matka schopná roztrhat potomstvo pokud jí na něj neopatrný chovatel sáhne rukou.

Proč octem?
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Ormien

• Gardening
Re: Přirozený odchov pod kvočnou
« Odpověď #5 kdy: Duben 29, 2015, 08:30:05 dopoledne »
Kvočna je na mě zvyklá a z hnízda ji pravidelně zvedám, abych viděla, zda je všechno v pořádku. Kuřátka jsem jí vzala proto, že mi to odborník poradil (a bylo to řečeno někde i tady), protože jak se začnou pod kvočnou kuřátka hemžit, že mají hlad (údajně den po vylíhnutí, když stráví své zásoby žloutku), kvočna s nimi jde shánět potravu a nevylíhnutá vejce nechá vystydnout.
Tentokrát se ale všechna kuřátka vylíhla v rozmezí osmi hodin, takže jsem jí je ani odebírat nemusela. Dle rady odborníka jsem jí je večer vrátila, aby si na ně přes noc zvykla, a zbývající vejce jsem dala pod lampu (do rána nic).
Ráno jsem kvočnu i s dorostem přestěhovala do samostatné části výběhu, kde mají bednu otevřenou z boku a v ní nastlané piliny. Je zima, kuřátka si hned zalezla a kvočna je ještě zobáčkem nastrkala pod křídla. Teď jsem jí donesla žrádlo, takže si vsedě bere z misky žrádlo a pokládá si kousky před sebe - maličcí jí to odtud kradou. Dokázala bych se na ně dívat neomezeně dlouho, ale bohužel musím jít pracovat...

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #6 kdy: Duben 29, 2015, 01:14:43 odpoledne »
Naštěstí vylezlo slunko a kvočna se hned s miminy přestěhovala do proužku slunka, které ve výběhu má. Vzala jsem to jako povel k přesunu na slunko, takže jsem vzala velkou krabici, dala na dno hadry, misku s vodou, misku se šrotem a teploměr, nastěhovala jsem tam kvočnu i s dorostem a přikryla to přes prkna (aby to větralo) plexisklem. Při teplotě nad 30°C už byla kvočna poněkud nervózní, tak jsem to zastínila tak, aby polovina byla ve stínu a aby teplota byla asi 27°C - a už jsou v pohodě. Tmaví spí na sluníčku, světlí pod kvočnou, občas pijí, občas zobou, takže spokojenost.

Přikládám pár fotek, jednak aranž "letního sídla" jako taková a jednak pohled do krabice.

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #7 kdy: Duben 29, 2015, 08:10:27 odpoledne »
Tak úplně černé není žádné kuřátko, všechna černá mají světlé bříško. Každé má jiné zbarvení a mají se živě k světu. Klovou kvočnu i do očí (netušila jsem, že slepice má tak odolné oči) a tahají ji za lalůčky a oční víčka, ozobávají jí nožky, tahají ji za peříčka a ona to trpělivě snáší...
Když dostali žrádlo (pšeničný a kukuřičný šrot s nastrouhanou mrkví, natvrdo vařeným vajíčkem a nasekaným polníčkem), vybírá kvočna kousky z misky a dává je vedle na zem a malincí si je rozebírají.
Doufám, že první noc venku s pomocí kvočny zvládnou (dnes už nespí v kurníku, nýbrž v otevřené bedýnce ve svém ohrazeném výběhu) a zítra už bude trochu tepleji...

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #8 kdy: Duben 29, 2015, 08:36:01 odpoledne »
Já myslím, že slepice nehodnotí potomstvo čichem. Tam si na to nemusíš brát rukavice. Něco jiného jsou mrňaví králíci. Tam je matka schopná roztrhat potomstvo pokud jí na něj neopatrný chovatel sáhne rukou.

Proč octem?
Mám 100 litrů octa, tak se snažím nějak ho spotřebovat. Jen vtipkuji.:)

Ocet prý níčí pachy a nechává jen ten svůj.

Offline stepan-hawk

• Teoretik prepper
« Odpověď #9 kdy: Duben 29, 2015, 09:23:43 odpoledne »
To sice ničí pachy, ale bohužel bych řekl, že to připomíná Náhlovského likvidaci viru rýmy virusem chřipky. Virus rýmy sice v důsledku zmizí, ale nepomůžeme si.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #10 kdy: Duben 29, 2015, 09:58:09 odpoledne »
Lepší alternativou je mateřídouška - taky přebíjí jiné pachy a navíc sama není nepříjemná, naopak... Nicméně fantazii při používání různých látek jako parfémů se samozřejmě meze nekladou...

Offline milo1944

« Odpověď #11 kdy: Duben 29, 2015, 09:58:38 odpoledne »
Když jdeš k čerstvejm králíčkům, stačí nejdřív pohladit jejich matku - samici. pak můžeš na ně klidně sáhnout.
U drůbeže ten pach platí taky. Když třeba přineseš novýho kohouta, cákneš ho -- a ostartní hejno taky - nařeďěným octem, ale jde to taky  - a levějc - třeba močůvkou.
Kdo by se vařil s matežísouškou  ;D

Když máš kvalitní zásobu octa, nejlepší bude domluvit si velkou dodávku malejch okurek  ;D
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #12 kdy: Duben 29, 2015, 10:10:52 odpoledne »
Není třeba mateřídoušku vařit - stačí ji rozemnout v ruce a svou vůní přehluší osobní pach. Ale je třeba ji mít po ruce, což je situace, která nenastává vždy...

Poslední dnešní akce ohledně kuřat: přesun kvočny, která se usadila v rohu výběhu. Tato část výběhu je z betonových dlaždic pokrytých pilinami a mazlíkům muselo bejt zima, takže jsem ještě vyběhla je přenést do bedýnky a přivřít okolo bedýnky papírovou krabici, aby tam neměly takovou kosu - v noci mají být 4°C, takže to už je rozdíl, jestli mají kuřata pod sebou půl centimetru pilin na betonu nebo centimetr hader plus překližku bedýnky plus jednu vrstvu kartonu, to celé na pilinách na betonu. Kuřata ale na zemi neseděla, kvočna je měla pod křídly a na studené zemi seděla holým bříškem sama...

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #13 kdy: Duben 30, 2015, 09:06:41 dopoledne »
Jaká plemena chová tvůj známý? Zajimá mně, jestli jsem si správně tipnul ta plemena. ;D

Offline Gloch

• Moderátor
« Odpověď #14 kdy: Duben 30, 2015, 10:21:18 dopoledne »
To bys neuhodl - czubatka polska brodata je základem těch kuřat. Ale araukány jsou v tom pravděpodobně nakřížené také.

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #15 kdy: Duben 30, 2015, 12:47:08 odpoledne »
Díky, že ses ozval - ani jsem se v tom poklusu nezeptala, jakého je matka kuřátek rodu. :D

Je zřejmé, že kuřata nepotřebují být 24 hodin denně v teple. Venku je 14°C (teď, dopoledne bylo méně) a kuřata vesele běhají kolem kvočny. Vždycky asi po 2 hodinách si k ní zalezou odpočinout, ale jinak se nezastaví.

Postřeh z dnešního rána: jeden bažantík se kvočně motal pod nohama a schytal na záda jednu malou zelenou hromádku. Když se po chvíli dostal kvočně do zorného pole, cíleně ho zobákem hromádky na zádech zbavila a ještě si několikrát utřela zobák do pilin. Odpoledne zkusím některému místit na hřbet kus tvarohu smíchaného s bylinkami, aby to mělo podobně bílozelenou barvu - uvidím, zda a co s tím kvočna udělá.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #16 kdy: Duben 30, 2015, 07:48:49 odpoledne »
To bys neuhodl - czubatka polska brodata je základem těch kuřat. Ale araukány jsou v tom pravděpodobně nakřížené také.
To fakt ne. Poznám jen asi 7 druhů plemen. Učím se je poznávat. Určitě poznám holokrčky a Ayam Cemani. :) Ani jsem neuhodl australky(ty černé). Jdu dál studovat. ;D

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #17 kdy: Duben 30, 2015, 10:54:58 odpoledne »
Dnes večer už kvočna zaujala pozici v teplé krabici sama, bez mé pomoci:)

Fotka kuřat zblízka:
vpravo dole světlý "bažantík", vlevo dole klasický "bažantík" (středový hnědý pruh má černé lemy a bílé pruhy kolem něj taky). Ještě lépe je toto zbarvení vidět na největším kuřátku nad ním. Vlevo nahoře je "bažantík" zbarvený do hněda  (snímek 486 je jeho portrét) a vlevo dole hnědé kuře, v pravém horním kvadrantu jsou pak tři "plivníčci" - vpravo nahoře ten nejsvětlejší, šedá křidélka a celé bříško bílé, pod ním ten tmavší (tmavošedá křidélka a na bříšku jen bílý flíček + bíle ojíněný krček) a uprostřed ten nejtmavší, který má jen bíle ojíněné bříško.

A poslední je snímek největšího "bažantíka", jak třímá v zobáčku ponravu - chvíli ji tahal sem a tam a zobal do ní, jinak ještě nevěděl, co s ní, ale na den staré kuře je to podle mně výkon :)

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #18 kdy: Duben 30, 2015, 11:09:32 odpoledne »
A ještě fotka kvočny, jíž z peří vykukují tři kuřátka - vedle ocasu jeden "bažantík" a zpod křídla dva "plivníčci".

Dotaz na odborníky - lze nějak přesvědčit kohouta, aby v noci nekokrhal? Třeba mu ušít čepičku na hlavu, zavírat ho na noc do místnosti apod. Chtěla bych pipkám jednoho kohouta nechat. S kuřaty je legrace a já si tu radost chci dopřávat každý rok.

Další dotaz - když se zatřepe devátým vejcem (ještě pořád bydlí pod lampou a k ničemu se nemá), zní to, jako by v něm byla kapalina. Kdyby v něm bylo kuře, nemohlo by takový zvuk vydávat. Tudíž si myslím, že to je buď záprtek nebo neoplodněné vejce. Nemám dost silnou lampu, abych ho prosvítila... Je moje úvaha správná? Když vejce do zítřka nebude jevit známky života, nechám ho vystydnout a otevřu ho (nejlépe asi na chatě někdo bokem, abych nezamořila okolí, jestli to bude záprtek).

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #19 kdy: Květen 01, 2015, 06:48:09 dopoledne »
Dotaz na odborníky - lze nějak přesvědčit kohouta, aby v noci nekokrhal?
Tenhle problém řeším, ale kromě asi pořádně odlučněného kurníku asi jinak to nejde. Budu už muset zabít 4 kouhouty. Ráno od 4:30 až do 7 hodin se navzájem překřikují.  Dnes jsem je pustil už v 5 hodin, ale stejně zpívali. Mám totiž 2 výběhy a tak jeden je zavřený v jednom kurníku a 4 jsou v druhém. Nepomohlo to. Sosedního kohouta slyším kokrhat až v 7 hodin. Tak buď maji odlučnený kurník nebo to je plemeno, které kokrhá až později.

Mám 8 kuřátek, kde si myslím, že je 6 kohoutků, tak provedu taky asi redukci co nejdřív.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #20 kdy: Květen 01, 2015, 06:51:30 dopoledne »
Další dotaz - když se zatřepe devátým vejcem (ještě pořád bydlí pod lampou a k ničemu se nemá), zní to, jako by v něm byla kapalina.

Nemáš na mobilu blesk? Já ho používám jako prosvícení. Tedy zapnu to jako video, tak stále svítí. Pak to nasměruji na bublinu. Tam pak vidím jestli se hýbe kuře. Má občas takové cuky, kde jde poznat, že se hýbe nebo mu bije srdce.

Offline Mája

« Odpověď #21 kdy: Květen 01, 2015, 06:59:57 dopoledne »
Fotky  @-->, z toho kuřátka s ponravou vyroste asi pěkný zabiják :D
Na kokrhání se zeptám ve vsi, časem, dám vědět...

Offline stepan-hawk

• Teoretik prepper
« Odpověď #22 kdy: Květen 01, 2015, 09:09:00 dopoledne »
My jsme u babičky prohlíželi vajíčka proti svíčce a pokud nebyla alespoň trochu průhledná, tak se pak vylíhla. Ale my to prohlíželi pár týdnů před vylíhnutím. Nevím zda to funguje ještě pořád ve chvíli, kdy se kuřata líhnou.

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #23 kdy: Květen 01, 2015, 09:47:39 dopoledne »
Je-li ve vejci skoro hotové kuře (což by mělo být po 20 dnech sezení, kdy se všechna ostatní vejce nasazená ve stejný den už vylíhla), už tam není žádná kapalina, která by mohla vydávat podobný zvuk. Tahle vejce mají pevné, velmi solidní skořápky, takže bohužel ani blesk mobilu nepomáhá, o svíčce ani nemluvě.

Kokrhání kohoutů: mám zavíratelný kurník, ale v létě, když je vedro, nemám to srdce do něj slepice na noc zavírat - bylo by tam na zdechnutí. Jako varianta se mi jeví to, že kohouty budu na noc dávat do zahradní místnosti do klece. Je tam větší chládek a dá se to dost slušně zavřít. Vyzkouším to v létě, až kuřátka dospějí do stadia, kdy začnou nacvičovat kokrhání. Vloni to bylo DOST hrozné, ale sousedi to statečně mlčky snášeli a když jsem pak kohouty nechala obezdušit, vyčetl mi jeden, že ráno zaspal do práce, když ho ti pitomí ptáci nevzbudili... ;D

Dík, Májo, budu vděčná za každou informaci vedoucí k "nalezení pachatele", resp. eliminaci problému. Vím ale, že na (normální) vesnici kokrhá každá druhá chalupa, takže tam mají lidi tvrdý spánek, protože jinak by se nevyspali. Kdysi jsem byla na jedné akci, kde se spalo hned vedle slepičárny. Všichni spali, jen mě trvalo asi pět dní, než jsem si na to (za asistence nouzově vyrobených špuntů do uší) jakž takž zvykla. A pak jsme jeli domů:)

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #24 kdy: Květen 20, 2015, 08:49:54 dopoledne »
Zdravím Ormien,
jak to vypadá s kuřátky?

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #25 kdy: Květen 20, 2015, 09:42:58 dopoledne »
Zhruba po 10 dnech se už kuřatům začaly otevírat pérové toulce na křídlech, takže "bažantíci" začínají chytat kresbu podobnou kvočně, i když to nejsou její dětičky. V kresbě u některých převládá černá, u jiných bílá. "Plivníci" zatím drží svou černou, u plivníka úplně vlevo je vidět, že má světlé bříško... Bažantík úplně vpravo je ze všech největší.
Kuřata se u kvočny příliš nezdržují, potřeba tepla zřejmě zdaleka není tak velká jako jejich zvědavost  :bee:

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #26 kdy: Květen 23, 2015, 09:02:42 odpoledne »
Plivník se světlým bříškem vykukuje zpod kvočnina křídla:

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #27 kdy: Květen 23, 2015, 09:08:09 odpoledne »
Po 14 dnech jsem zrušila kuřecí separé, takže se ke kuřatům dostaly zbývající tři "staré" slepice. Vzhledem k odrzlosti si kuřata několikrát denně vyslouží od slepic výchovné klofance, aniž je to ovšem umravní - i nadále kradou slepicím žrádlo doslova ze zobáku, skáčou jim po zádech (nejen kvočně), pletou se jim pod nohama...
Na snímku největší bažantík vlevo, v ranním slunci je krásně vidět barevné odstupňování přes tmavého bažantíka (vpravo dole), hnědého bažantíka (nad ním), hnědého plivníka (vlevo od hnědého bažantíka) až po černého plivníka (vpravo nahoře). Plivník se světlým bříškem je úplně vlevo, je vidět jeho světlá náprsenka.

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #28 kdy: Květen 23, 2015, 09:15:12 odpoledne »
Skoro čtyřtýdenní kuřata se ve výběhu chovají jako torpéda - poletují, pobíhají jak šipky sem a tam, protahují si křidélka a šplhají po pletivu jak papoušci. Slepice jsou proti nim zoufale pomalé, takže o nejlepší sousta nutně přijdou. Mrňousi se naučili se mrštně vyhýbat klofancům, čili řada výchovných opatření vyjde naprázdno.
Dnes jsem vyčistila kurník a dala do něj novou podestýlku. Bedýnku, kde dosud kvočna s mrňaty sídlila, jsem odnesla, abych mládež naučila spát v kurníku. Nicméně kvočna se tvrdohlavě s výrazem "Se mnou nehneš" usadila v míse s popelem. Takže jsem jí nakonec její bedýnku vrátila:)
Druhá šumavanka, které jsem před měsícem pracně rozmlouvala kvokání, se už zase čepýří na hnízdě, ach jo...
Dnes kuřátka dostala kbelík čerstvě posekané trávy - vyhrála si v ní jak malé děti  <3

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #29 kdy: Květen 30, 2015, 10:53:33 odpoledne »
Jeden z našich kuliferdů při nácviku šplhání po pletivu...

Offline stepan-hawk

• Teoretik prepper
« Odpověď #30 kdy: Květen 30, 2015, 11:00:19 odpoledne »
Ormien: To jsme ještě neviděl. A to babička měla kuřata vždycky v kleci s pletivem. I když je fakt, že měla kuřata, která ještě menší než máš ty dokázala vyletět nahoru (asi metr dvacet), tam udělala několik provazochodeckých kroků po hraně a slétla zpátky dolů za sourozenci, protože nahoře byla nuda.  :)

Offline Mája

« Odpověď #31 kdy: Květen 31, 2015, 07:41:32 dopoledne »
Ormien, kvočna mu ještě neřekla, že je řádu hrabavého a ne šplhavého :D

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #32 kdy: Květen 31, 2015, 04:15:27 odpoledne »
Spíš bych řekla, že Drzounek zrovna nedával pozor. Ti ostatní se k pletivu zas až tak moc nemají.
Kuřata vypadají legračně, jak přepeřují. Zdá se, že bažantíci budou vesměs kohoutci a plivníci snad všechno slepičky. Vymyslela jsem, že jak začnou kohoutci mutovat a zkoušet ráno pořvávat, budu je na noc zavírat do zahradní místnosti. Přinejhorším ještě zaizoluju okno a dveře... Vyjde-li to, možná si jednoho kokeše necháme:)

Offline Mája

« Odpověď #33 kdy: Květen 31, 2015, 07:56:47 odpoledne »

Ormien, jak jsem slíbila že zjistím všechno!!! o kohoutech - nezapomněla jsem, jen čekám na náhodné potkání se s jednou zkušenou ženou ze vsi @-->

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #34 kdy: Červen 05, 2015, 02:07:35 odpoledne »
Kuřátka mají pět a půl týdne, jejich kvočna už začala nést a přestává se o ně zajímat. Protože ostatní slepice jsou vůči nim agresivní a od žrádla je zahánějí, krmím je zvlášť, a když donesu něco dobrého (např. neúplně obrané kosti z polívky), svolávám a shromažďuju si kuřata na střechu kurníku (asi 1 m výška), aby se v klidu nazobala. Nejsou moc hezká, protože přepeřování jde pomalu... Drzounek přestal lezením po pletivu pokoušet matku gravitaci a šplhá pro změnu po mně, když přijdu do výběhu.

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #35 kdy: Červen 09, 2015, 09:50:41 odpoledne »
Šestitýdenní kuřata vypadají tragikomicky, ale učí se velmi rychle. Ze starších slepic mají značný respekt, ale ten jim nebrání jim kličkovat mezi nohama a pod zobákem, je-li tam co dobrého k posbírání. Občas jim donesu skoro obrané kosti nebo zbytek kočičí konzervy, kterou kočky už nezmohly, a to pak předvedou slet, o jakém mohli Sokoli jen snít.

A tak mě napadá, že bych je mohla zkusit něco naučit. Metodiku mě naučí moje dcera, která se pokouší (zatím docela úspěšně) ze svého polského ovčáckého psa ("slečno, ale s tím ledním medvědem do restaurace fakt nemůžete...") vycvičit cirkusáka.

Navrhněte prosím, co mám kuřata zkusit naučit.
Samozřejmě to bude přiběhnutí na zavolání, nástup na zápěstí natažené paže, nástup na rameno a povel "dolů" k opuštění mé paže anebo ramene. Povely "sedni" a "lehni" mi nepřipadají účelné, ale možná by nebylo od věci naučit slepici, aby hrála mrtvou (ovšem marně přemýšlím, k čemu by to bylo dobré). Dávat pac mi v případě slepice taky nepřipadá moc vhodné, neboť kuřata mívají pařátky občas poněkud zaprasené... Rozhodně se pokusím naučit je na povel "ticho", aby držely zobáky - jestli se to povede, to uvidím:) Dnes měla jedna ze šumavanek celé odpoledne jakési hlasité výhrady, až mi došla trpělivost a zavřela jsem ji do kurníku. Chvíli tam v monologu pokračovala, ale pak ztichla a když jsem ji pak pustila, už moudře mlčela...

Máte-li pocit, že už mi z těch slepic hrabe, možná máte pravdu:) Je mi s nimi prostě dobře... P:-/

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #36 kdy: Červen 09, 2015, 09:57:24 odpoledne »
Budeš je muset nechávat o hladu, abys je ochočila.  ;)

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #37 kdy: Červen 09, 2015, 10:10:35 odpoledne »
To bych neriskovala, jinak mě sežerou:) Chuť na maso mají vždycky, i když praskají ve švech...

Offline stepan-hawk

• Teoretik prepper
« Odpověď #38 kdy: Červen 09, 2015, 10:19:38 odpoledne »
Copak na maso.... ale kosti... Vzpomínám si, že babička pustila svoje slepice do čerstvě posekaného pole, aby se tam přiživily a já jim zrovna donesl kosti. Říkal jsem si, že alespoň stihnu ty kosti rozmlátit než přijdou. Nejbližší ode mne byla v tu chvíli cca 50 metrů vzdušnou čarou a mezi námi byl plot a skrz díru ještě o trochu více. Stihl jsem přesně dvakrát uhodit kladivem než dorazila první a v té díře skrz plot se pak málem porvaly do krve, která projde druhá. (Ta první to stihla než dorazil zbytek.) Takové nadávání jsem u nich nikdy předtím ani potom neslyšel.

Ormien: Myslím, že tvé cvičící pokusy mají docela vysokou laťku. Já myslím, že když dáš přiběhnutí na zavolání a hřadování na ruce, tak to bude docela dost úspěch.  ;) Ale kdo ví... třeba je v tobě kus krotitele.
Ten povel ticho mne pobavil. Ten slepice vyhlásí samy, když se objeví dravec. Jinak ticho nepraktikují.

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #39 kdy: Červen 09, 2015, 10:54:55 odpoledne »
Dnes se u slepičího výběhu natáhl na sluníčko náš kocour Robin a následovala komponovaná slepičí stížnost včetně dokonale sladěného, dotčeného vícehlasého přednesu. Robina jsem musela odsunout mimo dohled, aby byl chvíli klid.

V každé ženské je kus krotitele, jinak by lidstvo už dávno vymřelo...

Offline Mája

« Odpověď #40 kdy: Červen 11, 2015, 09:05:54 dopoledne »

Ormien, tak z ničeho nic zažívám taky "přirozený odchov pod kvočnou". V takovém schválně ponechaném ostrůvku náletů je paní bažantová s kuřátkama :D. Prozradil je jeden prcek co se vydal na výlet  ;D

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #41 kdy: Červen 15, 2015, 12:00:36 odpoledne »
Copak na maso.... ale kosti... Vzpomínám si, že babička pustila svoje slepice do čerstvě posekaného pole, aby se tam přiživily a já jim zrovna donesl kosti. Říkal jsem si, že alespoň stihnu ty kosti rozmlátit než přijdou. Nejbližší ode mne byla v tu chvíli cca 50 metrů vzdušnou čarou a mezi námi byl plot a skrz díru ještě o trochu více. Stihl jsem přesně dvakrát uhodit kladivem než dorazila první a v té díře skrz plot se pak málem porvaly do krve, která projde druhá. (Ta první to stihla než dorazil zbytek.) Takové nadávání jsem u nich nikdy předtím ani potom neslyšel.
Jestliže jsi bušil kladivem rychlostí 1 úder/1 sekundu, překonaly Tvoje slepice dost výrazně rekord v rychlosti běhu u ptáků, který dosud držel pštros (72 km/h).
Výpočet: Jestliže jsi uhodil 2x kladivem, měly slepice na doběh 2 sekundy, přičemž první ránu kladivem uslyšely za 1/7 sekundy (zvuk se šíří ve vzduchu o teplotě 25°C rychlostí cca 350 m/s) a nejkratší reakční doba je 0,1 s, takže jim zbývalo na 50 m (zanedbávám plot a prolezení dírou) čas 1,75 sekund, což odpovídá rychlosti cca 103 km/h.
Babička měla asi nějaké turboslepice... Nebo jde o prepperskou latinu?

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #42 kdy: Červen 15, 2015, 12:09:59 odpoledne »
Mých osm krasavců už jakž takž zvládlo přepeření, takže se zítra budeme fotit. Zatím to vypadá na tři kohoutky a pět slepiček. Kohoutci už se nenechají "starými" slepicemi tak snadno odehnat od krmítka, občas se (zejména ve dvojici) "starým" slepicím i postaví. Dnes dostaly staré, těžké keramické misky, které přijdou podstavit do dřevěného rámu se stříškou, aby s nimi nešlo hýbat a aby pod stříšku slepice mohly strčit jen hlavu - jinak do žrádla hupnou rovnýma nohama a rozhrabávají ho. Rám se přiváže k pletivu, misku mohu vytáhnout, umýt či naplnit a vrátit zpět...
A začínám dělat pipkám výběh na chatě, pro případ, že se uklízením kohoutků na noc do zahradní místnosti nedosáhne dostatečné zvukové izolace.

Offline stepan-hawk

• Teoretik prepper
« Odpověď #43 kdy: Červen 15, 2015, 07:10:33 odpoledne »
Babička měla asi nějaké turboslepice... Nebo jde o prepperskou latinu?

No jednak jsem byl asi sedmiletý, takže jsem opravdu nemlátil asi kilovým kladivem jednou za sekundu. A možná jsem teda uhodil třikrát. nepamatuji si to zase dokonale. Je to už přes třicet let. I ta vzdálenost mohla být o pár metrů menší, ale ověřoval jsem to teď na mapě a cca to sedělo.

A rozhodně jsem přestal mlátit ve chvíli, kdy se slepice dostala na doskok, takže jí možná metr chyběl. Nedlouho předtím se mi totiž podařilo jednu trefit, když protáhla při mlácení kostí brankou hlavu.

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #44 kdy: Červen 23, 2015, 08:03:33 odpoledne »
Tak složení naší skvadry je defi - sedm slepiček a jediný kohoutek, totiž Drzounek. Na obrázku je úplně vpravo, je největší. Ostatní dvě velká hnědá kuřata jsou taky slepičky, i když jsem podle velikosti myslela, že to budou kohoutci - podle hřebínků by už dnes byla jako kohoutci jednoznačně odlišitelná.
Fotka mládeže ještě na starém krmítku, jedna hnědá slepička se fláká za kurníkem a k focení se nedostavila:)

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #45 kdy: Červen 25, 2015, 03:27:22 odpoledne »
Ta z obou zakrslých šumavanek, která letos kuřata neodchovala, se zarputile opakovaně snaží zahnízdit. Pár dní vždycky snáší jak divá a pak zasedne a odmítá se hnout - už asi počtvrté... Ještě chvíli budou zkoušet mou trpělivost...

Offline Mája

« Odpověď #46 kdy: Červen 25, 2015, 04:14:51 odpoledne »
 "hold" tisíceré omluvy za můj úhel pohledu  "hold"
Ať si slepice dělají co chtějí! kvokají či nekvokají !
Mně přijde že jste všichni umanutí na ty "dnes" vajíčka a pro strom nevidíte les !
Když necháte ( tedy v chovu s kohoutem)  všechno podle toho, jak to mají, tak máte buď vajíčka nebo kuřata.
Oboje dobré, vrrr...
V první řadě je - hejno kvalitně krmit !! to neznamená kupovat šrot a další blbiny, to znamená poskytnout jim kvalitní žrádelnu - neboli velký prostor k životu. Pak se jen "dokrmuje".  Každá slepice co začne kvokat tak vysedí kuřátka. Proooč ne ???

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #47 kdy: Červen 25, 2015, 07:11:16 odpoledne »
Je fajn, že se každý na věc díváme z jiného pohledu, jinak by nebylo o čem diskutovat.
Zatím mám slepičky v Brně v malém výběhu. Nejde mi ani tak o ty vejce, které kvokající slepice nesnáší, jako spíš o to, že nemají kam se rozběhnout a v malém výběhu by jim bylo těsno. Jestli se mi podaří se přestěhovat na chatu, pokusím se jim vytvořit velký výběh a k přehrabování velký kompost, aby se mohly nakrmit samy. Ale v současné situaci prostě víc slepic mít nemohu. I tak budu muset aspoň čtyři z těch slepiček vrátit...

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #48 kdy: Červen 26, 2015, 08:42:15 dopoledne »
Omlouvám se za nesrozumitelné vyjadřování a díky Máje za dotaz - vrátit slepičky znamená vrátit na podzim živé slepičky/kohoutky Glochovi, který na jaře poskytl vejce pro odchov kuřat. Slíbila jsem, že na podzim vrátím kohoutky, abych se revanšovala. A protože kohoutek je jen jeden a toho svým slepičkám chci nechat, vrátím místo kohoutků slepičky.

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #49 kdy: Červen 30, 2015, 01:56:35 odpoledne »
Největší z kuřat vylíhlých 28. dubna dorostla velikosti menší z obou velsumek a kohoutek už se vůči starším slepicím začíná pomalu prosazovat. Své "sestřičky" už komanduje bez jakýchkoliv zábran:)