Autor Téma: Havarie v jaderném energetickém zařízení s únikem radioaktivních látek  (Přečteno 633 krát)

petka

 • Host
Nezbytná doporučení:

    · Co nejdříve se ukryjte v uzavřené místnosti (nejlépe ve sklepních prostorách), pokud možno na straně odvrácené od jaderného zařízení.
    · Co nejdříve se ukryjte v uzavřené místnosti (nejlépe ve sklepních prostorách), pokud možno na straně odvrácené od jaderného zařízení.
        · Uzavřete a utěsněte okna a dveře.
        · Vypněte ventilaci a utěsněte další otvory.
        · Sledujte zprávy v hromadných informačních prostředcích.
        · Připravte si prostředky improvizované ochrany osob.
        · Připravte si evakuační zavazadlo.
        · Jodové přípravky (tablety) a prostředky individuální ochrany odeberte a použijte až na základě veřejné výzvy.
            · Budovu opusťte jen na pokyn.

V případě radiační havárie jaderné elektrárny Dukovany a Temelín se obyvatelé, žijící
v zóně havarijního plánování, řídí pokyny provozovatelů jaderných elektráren a orgánů státní správy a samosprávy.

 zdroj: http://www.zasmuky.cz/index.php?nid=603&lid=cs&oid=443707

Offline milo1944

 • ***
 • Příspěvků: 1840
Re: Havarie v jaderném energetickém zařízení s únikem radioaktivních látek
« Odpověď #1 kdy: Srpen 22, 2019, 04:32:58 odpoledne »
Němci mají nahnáno  . . .

  Rekordní objednávka jódových tablet.
Německo se připravuje na případnou jadernou nehodu v okolních zemích Německo si objednalo rekordních 190 milionů jódových tablet pro případ vážné jaderné nehody. Riziko podle země představují elektrárny v okolních zemích včetně Česka. Ke stejnému kroku se v pondělí uchýlila i Litva, a to kvůli chystanému spuštění jaderné elektrárny v sousedním Bělorusku.

Jaderné elektrárny v zemích sousedících s Německem představují podle spolkové republiky větší riziko než ty na území státu. „Myslete na Belgii, na Francii, na Švýcarsko, na Česko, na Švédsko. A když se tam něco stane, musíme samozřejmě německé obyvatelstvo chránit,” uvedl šéf Komise pro ochranu před radioaktivním zářením Wolfgang Müller.

Německo své poslední jaderné bloky plánuje odstavit v roce 2022. Kancléřka Angela Merkelová se k tomuto kroku rozhodla dva měsíce po havárii jaderné elektrárny Fukušima, k níž došlo v březnu roku 2011. Ta zcela změnila pohled německé veřejnosti na využívání energie z jádra.

Jódové tablety mají v případě zvýšené radiace chránit před rakovinou štítné žlázy. Jde o největší jednorázovou objednávku tablet snižujících účinky radioaktivních látek, kterou kdy zaznamenala rakouská firma Gerot Lannach, u níž si spolkový úřad tablety objednal. Jedná se také o čtyřikrát vyšší množství, než jaké představují aktuální německé zásoby. Tablety přijdou Německo v přepočtu na 217 milionů korun.

Situaci pro Seznam okomentovala předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. „Dnes může vyvolat paniku kdeco, ale oprávněná rozhodně nebude. Co se týče distribuce jódových tablet, Německo s tím dlouhodobě počítalo, že zásobu dlouhodobě navýší. Zejména ve spolkových zemích, které sousedí s Belgií a Francií, protože tam jisté obavy, byť nepodložené, z provozu těchto jaderných elektráren u svých lidí Němci zaznamenali, nicméně jódová profylaxe (preventivní opatření, pozn. red.) není nic neobvyklého, “ uvedla.

V Německu v současnosti žije přes 83 milionů obyvatel, v přepočtu tedy budou na každého Němce připadat zhruba dvě tablety. To je množství, které musí podle pokynů elektrárny Temelín co nejdříve po vystavení radioaktivní látce pozřít dospělý člověk. U dětí jde o jednu tabletu, u kojenců a dětí do tří let stačí půlka.

Doporučení Komise pro ochranu před radioaktivním zářením, která je poradním orgánem vlády, počítají mimo jiné s tím, že v případě vážné jaderné nehody by jódové tablety dostávaly děti a mladiství a také těhotné matky na celém území Německa.

V pondělí přišla s podobným rozhodnutím i litevská vláda. Oznámila nákup více než čtyř milionů jódových tablet, a to kvůli plánovanému spuštění jaderné elektrárny v sousedním Bělorusku. Podle tamních vládních zdrojů dodá výrobce tablety za v přepočtu asi 23,2 milionu korun do země příští měsíc.

V případě úniku radiace z běloruské jaderné elektrárny Astravec, která má být letos spuštěna, budou tablety zadarmo distribuovány obyvatelstvu. Elektrárna se nachází u východních hranic s Litvou, zhruba 60 kilometrů od litevské metropole Vilnius.

Zásoby jódových tablet docházely na začátku srpna i na severu Ruska, kde při raketovém testu na střelnici ruského vojenského námořnictva došlo k výbuchu. Podrobnosti o testu se ruské ministerstvo obrany rozhodlo utajit, uvedlo pouze, že radioaktivita po explozi stoupla jen nakrátko. Později ale Rusko přiznalo, že si výbuch vyžádal pět obětí.

Radioaktivní jód v ovzduší po tomto incidentu naměřil Norský úřad pro radiaci a jadernou bezpečnost (DSA), podobné hodnoty ale Norové zaznamenávají šestkrát až sedmkrát za rok. Podle výzkumného pracovníka DSA Breda Møllera tak není možné říct, zda vzorek souvisel s havárií v Archangelské oblasti na severu Ruska.

Česko se podle předsedkyně SÚJB Dany Drábové nemusí nedostatku jódových tablet v případě potřeby obávat. „Česká republika má také svůj systém distribuce tabletek jodidu draselného, zejména v blízkém okolí jaderných elektráren. V roce 2018, kdy se naposledy obnovovaly zásoby, bylo nakoupeno zhruba milion tablet. Integrovaný záchranný systém navíc drží další pohotovostní zásobu,” ubezpečila Drábová. Tablety snižující účinky radioaktivních látek nebylo podle ní v evropské historii nikdy potřeba použít ve větším měřítku.

zdroj : SEZNAM, dnes.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline BartH8

 • ***
 • Příspěvků: 1091
Re: Havarie v jaderném energetickém zařízení s únikem radioaktivních látek
« Odpověď #2 kdy: Srpen 22, 2019, 05:41:23 odpoledne »
O tom jódu jsem četl něco ve smyslu : čím starší člověk, tím méně ho potřebuje. Pak taky lidé bez štítné žlázy ho asi nepotřebují vůbec?
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

SoňaR

 • Host
Re: Havarie v jaderném energetickém zařízení s únikem radioaktivních látek
« Odpověď #3 kdy: Srpen 22, 2019, 07:54:52 odpoledne »
Je to tak. Po čtyřicítce už jódové tablety ztrácí význam. Lidé bez štítné žlázy je taky nepotřebují a pro lidi s autoimunitním onemocněním štítné žlázy... no to je otázka.

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Havarie v jaderném energetickém zařízení s únikem radioaktivních látek
« Odpověď #4 kdy: Srpen 22, 2019, 09:55:31 odpoledne »
Upřímně: mám mnohem větší obavy z toho, že zemi zasáhne asteroid, než že vybuchne atomová elektrárna...

Němcům se to přechází na "obnovitelný" zdroje, když jim síť stabilizuje jádro a uhlí z okolních států...

Velká bateriová úložiště jsou - dle mého názoru - mnohem nebezpečnější co do výbuchu a požáru než atomová elektrárna...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline BartH8

 • ***
 • Příspěvků: 1091
Re: Havarie v jaderném energetickém zařízení s únikem radioaktivních látek
« Odpověď #5 kdy: Srpen 23, 2019, 06:15:20 dopoledne »
Ano. Jaderná energie je nejčistší a nejlevnější. A rozhodně bezpečnější než bateriové úložiště.
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

Offline Loki

 • ***
 • Příspěvků: 684
 • I'm the Key I'm the Gate
Re: Havarie v jaderném energetickém zařízení s únikem radioaktivních látek
« Odpověď #6 kdy: Srpen 23, 2019, 09:18:06 dopoledne »
Možná je dobré si o tom něco málo zjistit, pak budete méně překvapeni:

Detekce výbuchu v Nyonokse, Rusko (pěkná rána)(https://en.wikipedia.org/wiki/Nyonoksa) :Dopočet šíření radiace (radioaktivní mrak nad Pakistánem a Iranem), na základě dat z detekčních stanic. Vzápětí 4 z nich Rusové vypli a Ruské ministerstvo zahraničí prohlásilo, že předávání údajů této organizaci není povinné, ale představuje „dobrovolnou záležitost“, a Kreml Evropu ujistil, že není důvod ke znepokojení. POzději se dvě zase zaply, ale pořád to vypadává.Naše přední expertka Dana Drábová řekla, že "není důvod k obavám" a k tomu řekla "že situace na místě události pravděpodobně triviální nebyla. Koneckonců tam zemřelo sedm lidí"...


Další info:
https://defence.pk/pdf/threads/skyfall-radioactive-cloud-over-iran-and-pakistan-reported.631857/

https://twitter.com/ctbto_alertsOffline BartH8

 • ***
 • Příspěvků: 1091
Re: Havarie v jaderném energetickém zařízení s únikem radioaktivních látek
« Odpověď #7 kdy: Srpen 23, 2019, 06:06:46 odpoledne »
http://www.osel.cz/10712-co-realne-vime-o-vybuchu-ve-vojenskem-polygonu-v-archangelske-oblasti.html

RNDr. Vladimir Wagner:
Ještě jednou bych zdůraznil, že měřená stopa jódu 131 je extrémně slabá.
...
Podle serioznějších informací, dva dny po havárii vypadly na nějakou dobu dvě stanice v Rusku, které jsou součástí mezinárodního systému monitorování radiace pro kontrolu naplňování zákazu testů jaderných zbraní. Rusové tvrdí, že šlo o komunikační a síťové problémy. Můžeme jim věřit a nemusíme. Ovšem, faktem je, že obě tyto stanice jsou relativně dost daleko od místa havárie. Obě (Kirovo a Dubna) jsou od místa havárie vzdáleny více než 800 km. Takže řada podobných stanic v Norsku (o nich píši i v článku) či ve Finsku a Švédsku jsou mnohem blíže. A kromě jedné zmíněné v Norsku, která zaznamenala slabou stopu jódu 131, nic nezachytily.
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš