Autor Téma: Vejce z chovu na podestýlce  (Přečteno 5635 krát)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Vejce z chovu na podestýlce
« kdy: Červenec 10, 2012, 07:37:27 odpoledne »
Velmi mne zajímá, jakou líhnivost mají vejce z chovu na podestýlce. Napadlo mne, že by se na začátku PA doby daly tyto vejce použít k počátku chovu slepic. Vajec kupujeme docela hodně, takže bychom 1x za 14 dni koupili balení vajec z chovu na podestýlce a použili je jako počátek chovu slepic. Stačila by líheň, poháněná třeba tekutým lihem pro případ, že by nefungovala elektřina.

Rád bych líhnivost těchto vajíček zkusil, ale nevím, co si počít s kuřátky, která by z podobného pokusu teoreticky mohla vzniknout. Bydlím v paneláku, a zabít něco takhle malého jen tak v rámci pokusu se mi rozhodně nechce..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Vejce z chovu na podestýlce
« Odpověď #1 kdy: Červenec 10, 2012, 08:39:26 odpoledne »
Po prostudování tématu na internetu jsem dospěl k názoru, že to není dobrý nápad. Kuřata holt budou vděčným zbožím do barterového obchodu, jejich líhnutí není žádná legrace, stejně tak odchov čerstvě vylíhnutých kuřátek. Určitě by měl v kařdé PA osadě být člověk, který na něco podobného bude dobře vybaven, počínaje chovnými kusy a konče veterinární péči o vylíhnutá kuřátka.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Vejce z chovu na podestýlce
« Odpověď #2 kdy: Červenec 10, 2012, 11:25:40 odpoledne »
Je jedno, jestli jsou vejce z klece nebo podestýlky - důležitý je KOHOUT. Jinak na líhnutí nepotřebuješ extra odborníka - dřív to zvládala každá ženská na vesnici. A kolikrát to ta kvočna zvládne i bez pomoci lidí.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Vejce z chovu na podestýlce
« Odpověď #3 kdy: Červenec 10, 2012, 11:32:03 odpoledne »
Souhlas, ale ty články o líhních mne přesvědčily, že to není tak jednoduché, jak se nejprve zdálo..

U vajec z chovu na podestýlce jsem předpokládal, že kohouti asistují.. Byl to jen takový nápad, mit v lednici vždy pár takových vajec a ve špajzu líheň na lihový pohon, domníval jsem se naivně, že by regulaci teploty zvládnul nějaký bimetal, který by otevíral / zavíral nějakou záklopku.

Typická slepá ulička nadšeného amatéra, který nemá využívání hlavy a Googlu v rovnováze a píše rychleji než přemýšlí..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Redot

  • ***
  • Příspěvků: 131
Re:Vejce z chovu na podestýlce
« Odpověď #4 kdy: Leden 02, 2013, 10:16:09 odpoledne »
nemám zkušenost ale co sem slyšel tak pokud je kohout mezi slepicemi tak mají vejce menší dobu trvanlivosti
 takže předpokládám že ve velkochovech si tohle hlídají, co se týče mě mám vyzkoušen přirozený systém slepice nám sama vyseděla kuřata :-)

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Vejce z chovu na podestýlce
« Odpověď #5 kdy: Leden 02, 2013, 11:07:22 odpoledne »
Zdravím,
 lidi neblbněte a seďte pevně na... no zadku. Ta líheň je to co nepotřebujete potřebujete odolné slepice a to vám může zajistit jen hejno slepic, které nejsou geneticky odnaučené sedět na vejcích a ty vám vychovají kuřat kolik budete chtít. A nebudete se o ně muset ani starat já tohle prostě nechápu jste všiichni zblblí touhle dobou že i líheň považujete za normální  ? ! ? !  A topení lihem a líheň ? ! ? !
 A ten kohout je nutný, na dvoře totiž má i jiné funkce než jenom rozmnožovací jen si o tom něco přečtěte a budete valit oči.
Miki.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Vejce z chovu na podestýlce
« Odpověď #6 kdy: Leden 02, 2013, 11:13:13 odpoledne »
Miki, reaguješ na něco, co jsem psal v červenci loňského roku. Už tehdy mi došlo, že líheň je na prd..

Tedy, není, v případě že by se po PA skokově zvětšil počet obyvatel osady, tak bych kvůli zajištění  dostatku bílkovin do líhnění vajec šel, ale to by bylo dost lidí na to, aby se o kuřátka postarali.. Hned jak by to bylo možné bych se vrátil ke kvočnám a kuřatům odchovaným přirozeným způsobem.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2710
Re:Vejce z chovu na podestýlce
« Odpověď #7 kdy: Leden 02, 2013, 11:13:49 odpoledne »
Do úvahy beriem normálny gazdovský odchov nie tie klietkové a liahňové hovadiny. Takže okrem funkčného kohúta potrebujete na to aby boli kuriatka aj sliepku čo má chuť sedieť na vajíčkach cca. 21 dní  :) Takáto sliepka sa hlasovo prejavuje - kvočí od toho pomenovanie kvoka, kvočka, kvočna. Väčšinou si zasadne na vajíčka svoje a svojich kolegýň  v mieste kde obyčajne znášajú vajíčka. Sliepky si vyberajú miestečká kde dochádza k samotnej znáške. Sliepkam je dobré spraviť samostatnú búdku- znáškovník kde budú mať slamu na podstielke aby si mohli spraviť hniezdo. Jedna taká bunka má mať cca. 40x40x40 cm  +/-  5cm, môžu byť aj niekoľké v rade za sebou. aspoň 50cm nad zemou na kolíkoch, pred vchodom 3-4 latky cca 5x3 cm s rozostupom 2-3 cm kvôli odtoku prípadného dažďa alebo snehu.  Na vchodovú stenu bunky dáme kus obšitej vrecoviny- juty, pripevníme ju pomocou latky na vrch bunky tak aby látka bola niečo ako opona. Sliepky ocenia súkromie ;)   Kvočka zvykne ostať sedieť v takej jednej bunke aj podvečer keď ostatné sliepky idú na noc do kurníka. Keď takú sliepku odhalíme opatrne ju dáme dole (pozor môže byť agresívna) najlepšie je to robiť s pomocou ďalšej osoby kedy jedna stráži sliepku v rukách a druhá doplní z dennej znášky čisté nepoškodené vajíčka na 10 -15 podľa veľkosti kvočky. Kvočku opatrne dáme späť ku vajíčkam NEKLADIEME ju na hniezdo !!!!  A vchod založíme sitom alebo rámom z latiek tak aby sa ku kvočke nedostali nepozvaný hostia a ani vlastné sliepky či kohút. Overíme si či kvočka zasadla a ak áno necháme ju na pokoji do druhého večera.  Dátum kedy sme dali pod kvočku vajíčka si poznačíme do kalendára ! Cez deň kvočku neobťažujeme. Pred zotmením či zošerením ďalšieho dňa keď sú už ostatné sliepky v kurníku, ten zatvoríme, doplníme do kŕmidla pšenicu a nakosenú trávu alebo nejaké vhodné zelené rastlinstvo a do napájadla čerstvú vodu. Kvočke uvoľníme zátaras a počkáme či vyjde sama, ak nie opatrne ju zodvihneme z hniezda. A dáme ku kŕmidlu. Kvočka sa obyčajne zbaví extrementov rýchlo sa nažerie napije a uteká nazad na vajíčka. Vajíčka len pozrieme či nie sú pokalené alebo rozbité. Ak nie NEDOTÝKAME sa !  Takto to opakujeme cca. 20 dní. Dobré je byť presný na čas. Kvočka si po niekoľkých dňoch už sama zistí, že keď búchate do kŕmidla alebo keď nalievate vodu je čas kŕmenia už bude pripravená na tento úkon... Na 19-20 deň je dobré byť v strehu a čakať kedy začnú kuriatka vo vajíčkach pípať prípadne sa naďobávať, kvočka sa vtedy hlási kvočaním, je nervózna, vstáva z vajíčok a občas sa snaží potomstvu pomôcť svojím zobákom. Aby sme predišli stratám opatrne vyberieme naďobané vajíčka a dáme do tepla kde ich sledujeme ako im to ide. Ak je niektoré dlho naďobané a vykukuje len zobáčik snažme sa mu dať kvapku čistej teplej vody na zobáčik a dieročku kde vytŕča... aby sa kuriatko nevysililo ..prípadne mu pomôžeme z vajíčka von opatrným rozlupovaním škrupinky čo robíme za pomoci teplej vody na prstoch a zvlhčovania škrupinky zvnútra aby sa kuriatko nelepilo... je to taká malá veda ale zvládnuteľná .... naše babky namiesto teplej vody používali svoje sliny  ;)
Kuriatka s kvočkou dáme najlepšie do oddelenej voliéry kde budú mať polotieň, budú chránené pred dažďom a predátormi vrátane ostatných sliepok.  Potrava na prvé dni života je vajíčko uvarené na tvrdo a pokrájané na drobno cca. 2x3 mm +/- milimeter. Na druhý deň pridávame nadrobno nakrájanú mladú žihľavu.  Potravu im sypeme na dosku /sololit/  a aby chceli kuriatka zobať klopeme ukazovákom kým sa sami nechytia.  Prvé 2-3 dni udržujeme v teple. ....  Počas teplých dní púšťame do vonkajšej voliéry.... 



P.s.  Kŕmidlo vždy situujeme niekoľko metrov od znáškovníka aj keď nie je čas kvokania
        Najvhodnešia doba kvokania je od polovice marca do polovice augusta
       Keď to na sliepky príde na jeseň alebo v zime nedovolíme im zasadnúť na vajíčka, pokiaľ nechcete mať kuriatka v obývačke 
       aby vám nezamrzli
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Vejce z chovu na podestýlce
« Odpověď #8 kdy: Leden 02, 2013, 11:30:02 odpoledne »
Zdravím,
Saladin omluva to jsem nevěděl.
Správně Plenty takhle se to léta dělalo i u nás. Nepamatuji, že by se někdy kuřice, slepice kupovali.
Miki.

alwarez

  • Host
Re:Vejce z chovu na podestýlce
« Odpověď #9 kdy: Leden 02, 2013, 11:32:58 odpoledne »
Mate kohouta a vsechny starosti o vysedeni nove populace, prenechame slepici/kvocne !!! 0ni se mnozi od jara do podzimu a nejvice pres leto !!!

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Vejce z chovu na podestýlce
« Odpověď #10 kdy: Leden 02, 2013, 11:33:48 odpoledne »
A to já zase pamatuji! Máma kuřičky kupovala každý rok a kvokající slepice zavírala do pytle, aby je to přešlo.. Ale máma byla novátorka, kupovala různá plemena slepic.. A nejen slepic, stáleplodící jahody, maliny a další vymyšlenosti, všechno musela mít na zahrádce a když se jí to osvědčilo, celá vesnice chodila pro sazeničky..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Vejce z chovu na podestýlce
« Odpověď #11 kdy: Leden 03, 2013, 12:52:02 dopoledne »
Zdravím ,
ale to je přeci rozhodnutí každého jestli si chce hrát a nebo z toho mít užitek já jsem pro užitek s co nejmenším množství práce tak volím kvočnu a basta fidli.

Navíc si moc dobře pamatuji, že po nás s tatínkem, maminka chtěla abychom ji postavili kurník s tzv. kontrolníma hnízdama, (to když ten starej dosloužil). Čuměl jsem na to tenkrát jako puk ale do 5 let měla na dvoře slepice, které nedělaly nic jiného než hrabaly a hrabaly a mezi tím trhaly trávu. Ty měly tak červená vajíčka, že nám je zaviděli všichni sousedi. No a stačilo zjistit, která nejvíc hrabe když snesla tak vzít vajíčko a rozklepnout zjistit jaký měla žloutek a která neměla krvavej (do červena) tak šla na pekáč a nebo do papriky s knedlíkem. Prostě přirozenej výběr to až dnes zjištují lidé, že když koupí vynešené slepice z velkochovu, že je musí krmit horem dolem a že si nic nenahrabou (byly na to geneticky vybrané a taky to z těch klecí z drátu neuměly žeee? No však si hrabej na pletivu žeee? Naše slepice šly na hřady a měly volata nacpaná k prasknutí, toho zrní sežraly opravdu minimum. A kuřata se odchovávala pouze z těch nejlepších.
Miki.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Vejce z chovu na podestýlce
« Odpověď #12 kdy: Leden 03, 2013, 10:19:46 dopoledne »
Ještě jeden tip - když pod kvočnou jsou vajíčka a ona na nich sedí, tak není na škodu po nějaké době (pamatuji si, že babička dělala kontrolu po třech pěti a sedmi dnech) zkontrolovat jestli z vajíčka bude opravdu kuře nebo ne. Neboli ve chvíli kdy se kvočna někde stranou krmí, tak vzít vajíčka a kouknout se na ně proti dostatečnému světlu. (pokud mě paměť neklame, tak babička používala svíčku) Když je vajíčko průsvitné, tak si ho sežerte pod kvočnou jen zabírá místo a teplo. A když není, tak máte velmi slušnou pravděpodobnost, že z toho bude kuře.

Co si pamatuji, tak první snůška, kterou takhle babička nekontrolovala dala jen asi 8 vajec z cca 14. Druhou překontrolovala a nepatřičné vyřadila a myslím, že to bylo 10 z 11. Ale byl jsem mladej za čísla neručím.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2710
Re:Vejce z chovu na podestýlce
« Odpověď #13 kdy: Leden 03, 2013, 12:10:25 odpoledne »
stepan-hawk  super na toto som zabudol,  skontrolovať čo sa deje vo vajíčku. Nepamätám si na ktorý deň, od posadenia kvočky tuším na siedmy ale neviem presne. Či majú zárodky vajíčka sa kontroluje ešte pred ich položením pod kvočku tiež pred svetlom. Musí byť vidieť tmavšiu škvrnku na žĺtku - zárodok... a potom kontrola po x dňoch na prítomnosť embrya. Nemáme sliepky nejakých 8 rokov tak niektoré vychytávky som už pozabúdal. Na jar chcem doniesť 3 týždňové kuriatka z rozmnožovacieho chovu, staré plemená.
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Vejce z chovu na podestýlce
« Odpověď #14 kdy: Leden 03, 2013, 12:32:16 odpoledne »
S těmi starými plemeny na nás pamatuj, kdy konkrétně ty kuřičky chceš koupit? Možná že už budeme mít hotový kurník.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Vejce z chovu na podestýlce
« Odpověď #15 kdy: Leden 03, 2013, 12:48:59 odpoledne »
stepan-hawk  super na toto som zabudol, 

tenhle ví to a ten zas tohle.  ;)

A společně v komunitě třeba dokážeme přežít.  ::)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Vejce z chovu na podestýlce
« Odpověď #16 kdy: Leden 03, 2013, 01:00:15 odpoledne »
Proč třeba? Dokážeme přežít.. Asi budu muset do pravidel fóra dát zákaz šíření defétismu, pesimismu a blbé nálady :D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2710
Re:Vejce z chovu na podestýlce
« Odpověď #17 kdy: Leden 03, 2013, 09:23:52 odpoledne »
Ten umí to a ten zas tohle,
a všichni dohromady udělají moc...

Kurence niekedy na jar, musím zistiť cez známeho ceny lebo minulý rok sa ľudia šaleli a za sliepočku pýtali 3 € čo bolo nejak priveľa. Zistím čo a za koľko je v ponuke a dám vedieť v SZ.
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

štika

  • Host
Re:Vejce z chovu na podestýlce
« Odpověď #18 kdy: Leden 03, 2013, 09:28:04 odpoledne »
Mrzí mě,že ještě asi na jar nebudu na nové chalupě zabydlená.Ale pak si nechám od tebe se slepičkami a kohoutem poradit.

Offline edis

  • ***
  • Příspěvků: 84
  • Buď pripravený ! Vždy pripravený !
Re:Vejce z chovu na podestýlce
« Odpověď #19 kdy: Leden 03, 2013, 09:29:24 odpoledne »
Pani kurence su drahe a drahe aj zostanu,pretoze cena krmiva je vysoka,a pozor na to ake plemeno si vyberiete,lebo nie kazda sliepka bude sediet!!!
Buď pripravený ! Vždy pripravený !

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Vejce z chovu na podestýlce
« Odpověď #20 kdy: Leden 03, 2013, 10:12:45 odpoledne »

Kurence niekedy na jar, musím zistiť cez známeho ceny lebo minulý rok sa ľudia šaleli a za sliepočku pýtali 3 € čo bolo nejak priveľa. Zistím čo a za koľko je v ponuke a dám vedieť v SZ.
U nás chtějí za 8 týdnů starou 6 euro (150 Kč) Proto si je odchovávám sám

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Vejce z chovu na podestýlce
« Odpověď #21 kdy: Leden 03, 2013, 10:26:47 odpoledne »
stepan-hawk  super na toto som zabudol,  skontrolovať čo sa deje vo vajíčku Na jar chcem doniesť 3 týždňové kuriatka z rozmnožovacieho chovu, staré plemená.
Já jsem asi před 4 lety jsem jel na pálavě po řece Tanew ve východním Polsku. Přijeli jsme do takové vesnice v lesích a všiml jsem si, že jim tam pobíhájí zvláštní slepice s chocholkou na hlavě. Ptal jsem se hospodyně co je to zač a ona povídá "Prosze pana, to som take kury speciálne - oni majom bardzo ladne jajka - koloru nebieskego." A tak jsem vyptal pár vajíček, dovezl je domů (zabalené v karimatce a spacáku), naštěstí mi zrovna kvokala slepice a nechal je vylíhnout. Od té doby je chovám. Mají nevýhodu, že hodně lítají, ale zase nesou i v těch největších mrazech. Zkoušel jsem zjistit co to je, mělo by to být původní polské plemeno "Czubatka polska" neboli Chocholatka polská, co šlo jsem rozdal zdarma "sobecky"  po známých, aby jsem měl časem kde vzít kohouty, kteří budou vzdáleně příbuzní. Asi je to přikříženo s araukanou - proto ta modrozelená vejce.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Vejce z chovu na podestýlce
« Odpověď #22 kdy: Leden 03, 2013, 10:37:28 odpoledne »
Proti létání slepic doporučuji zastřihovat jen jedno křídlo. Ona to ta slepice pak neukormidluje. (pokud vám to vadí samo jinak buďte rádi, že slepice má větší šanci uniknout nějaké blbé lasičce která by to zkoušela přes den nebo psovi.)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Vejce z chovu na podestýlce
« Odpověď #23 kdy: Prosinec 31, 2015, 06:43:06 odpoledne »
Dobrý večer,
netřeba se obávat ani umělého líhnutí...není to žádná věda. Ve stručnosti: oplozená vejce vložíme do vyhřáté líhně. Pak je co 12 hodin otočím (když jednou zapomenu nic se neděje - jde o to, že nehnout s nimi celou dobu líhnutí kuřata přirostou ke skořápce). Teplota 37,5C na úrovni vajec, vlhkost +/-60%. Kuřata se začínají líhnout 21. den, cca. 2 dny před tím je třeba zvýšit vlhkost v líhni až na 90%. Líhnutí může trvat i 2 dny - tedy až do 23. dne od vložení do líhně. Vylíhlá kuřata nechávám cca. 12 hodin v líhni kvůli oschnutí a přemisťuji do připravené vyhřáté odchovny.
Pokud používám vejce tak jak "se to má" tzn. ne starší 14 dní od snesení a správně skladovaná (ideálně ve sklepě a pravidelně obracená) nehrozí, že by během líhnutí (3 týdny) vejce v líhni prasklo a znečistilo ji. Přesto je dobré 6. den prosvítit a zkontrolovat oplozenost...
Líheň používám na 42 (snad) vajec a jednu z nejlevnějších.
Pokud bude zájem, na jaře budu líhnout, můžu to nafotit a s popisem dodat.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Vejce z chovu na podestýlce
« Odpověď #24 kdy: Duben 20, 2017, 05:35:16 odpoledne »
Líhnutí podomácku vyřešený  ;)
Není problém  ::)
Mrkni, jak se to dělá  P:-/

https://www.novinky.cz/koktejl/435566-francouzsky-umelec-vysedel-v-muzeu-prvni-kure.html

To teda byl "umělec"   "omg"

Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Vejce z chovu na podestýlce
« Odpověď #25 kdy: Květen 04, 2017, 10:00:29 odpoledne »
Kvočna má jednu nevýhodu - nenese. Proto jsou kvočny pro produkci vajec nežádoucí...

Ale taky se s tím dá vybabrat. Bezvadně kvočí třeba hedvábničky. Takže to chce mít odděleně hedvábničky jako biolíheň a (třeba) australky na produkci masa a vajec. A australčí vejce podložit hedvábničkám.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

chpslst

  • Host
Re: Vejce z chovu na podestýlce
« Odpověď #26 kdy: Květen 04, 2017, 10:40:07 odpoledne »
dávnejšie som skrížil hodvabničiara s klasickou sliepkou z velkochovu. výsledok : novosliepky /inak vysoko odolné plemeno/ sedia na vajciach ako divé, ale velmi rýchlo sa vytoto na potomstvo a začnu opeť znášať vajcia. mal som v teame aj pár liliputiek, tak tie si kurence zvykli následne adoptovať /i ked už to nepotrebovali, tak sa tie malé mršky ochotne nechali zohrievať./

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re:Vejce z chovu na podestýlce
« Odpověď #27 kdy: Květen 05, 2017, 06:04:37 dopoledne »
. . . zkontrolovat jestli z vajíčka bude opravdu kuře nebo ne. Neboli ve chvíli kdy se kvočna někde stranou krmí, tak vzít vajíčka a kouknout se na ně proti dostatečnému světlu. (pokud mě paměť neklame, tak babička používala svíčku) Když je vajíčko průsvitné, tak si ho sežerte pod kvočnou jen zabírá místo a teplo. A když není, tak máte velmi slušnou pravděpodobnost, že z toho bude kuře. . . .   
Včera jsem byl u kamaráda, právě kontroloval, speciálním přístrojem  ???
Vajíčko nasadil na uličku toaletního papíru, a díval se proti sluníčku.
Prázdnou ruličku nepoužíval, prej ho slunce oslňuje  ;)
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Vejce z chovu na podestýlce
« Odpověď #28 kdy: Květen 05, 2017, 07:07:06 dopoledne »
Svíčka není ideální. Když se s ní zachází neopatrně, může vejce "spálit". Za stejného důvodu není ideální aní obyčejná žárovka (netvrdím, že to nejde, jen že se s tím musí opatrně).

Já na doporučení používám ledkovou baterku za 30 korun. Má dost široký gumový okraj kolem "relfektoru" taže ani papírová trubička není pootřeba.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.