Autor Téma: Zahrada přes zimu a brzy zjara  (Přečteno 2673 krát)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Zahrada přes zimu a brzy zjara
« kdy: Duben 01, 2015, 08:45:48 odpoledne »
Nadpis nic moc, ale údernější mě nenapadá.
Kdesi jsem se dočetla, že půda by měla být pořád pokrytá nějakým porostem, neboť jednak vysychá a jednak rostlinstvo na ní rostoucí funguje v symbióze s půdní mikroflórou, která trpí, když se nemá "čeho chytit". Tři zlatá pravidla úspěšného zahradničení praví: půdu nehutnit, nenarušovat a neobnažovat.
Částečnou odpovědí je zelené hnojení na podzim, které se ponechá na záhonech do jara. Jenže - pak se zarývalo, aby se přezimující rostliny nestaly plevelem. Jinou variantou je zelené hnojení, které přes zimu vymře, čili se s ním na jaře nemusí dělat nic - půda sice není holá, ale půdní mikroflóra potřebuje živé rostliny. Nejschůdnější mi přijdou větší rostliny - proto se asi vrátím k hledání podzimních hrachů, nejlépe nějakých nízkých či poléhavých; rostlin, které se sází na podzim - třeba ozimé obiloviny...
Jak se tak vrtám v zahradě, nacházím spousty vytrvalých plevelů, které se ani nenamáhaly přes zimu uschnout nebo zmrznout - pampelišky, jetel, pýr, pcháče, ptačince atd. atd. Takový ptačinec mi vlastně jako plevel ani tak nevadí, protože když do toho zaseju dost hustě třeba boby, za chvíli ho zastíní a ptačinec má po legraci. Ale s některými plevely to nehne...
Omlouvám se za neuspořádané myšlénky, píšu bez ladu a skladu, co mi táhne hlavou, v naději, že se tu najde někdo, kdo mi pomůže to srovnat...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Zahrada přes zimu a brzy zjara
« Odpověď #1 kdy: Duben 01, 2015, 09:02:07 odpoledne »
Já si zas stopuji za jak dlouho přikryji zahradu suchou trávou, listím atd., aby záhony byli překryté.

Taky přemýšlím, že vysázim na podzim řepku olejnou a bude to krmivo pro slepice a zároveň zelené hnojení.

Pokud budeš dělat zelené hnojení, tak bys prosím mohla stopnout kolik času ti sebere průměrně 1m2? Jako příprava na sázení osiva. Sázení. A pak zarytí na jaře zeleého hnojení? Rád bych to pak porovnal třeba tím listím a suchou trávou.

Tři zlatá pravidla úspěšného zahradničení praví: půdu nehutnit, nenarušovat a neobnažovat.

Líbí se mi měnit každý rok slepičí výběh za zahradu, tak bych měl vždy pohnojeno. A podle toho to vypadá, že to není dobrý nápad.

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re: Zahrada přes zimu a brzy zjara
« Odpověď #2 kdy: Duben 01, 2015, 09:15:11 odpoledne »
Jeden záhon jsem poházel posekanou trávou, ale nakonec jsem to stejně zaryl. Sláma by šla použít jako deka. Pak se sebere a použije do kompostu apod.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Zahrada přes zimu a brzy zjara
« Odpověď #3 kdy: Duben 02, 2015, 02:47:48 odpoledne »
Nasadila jsem zatím do záhonů malé topinambury a malé řepy z konce roku - až vystrčí chrást, budou mít pipky co zobat.

Až budou mít všechny záhony protislepičí kryty, lze je na zimu zakrýt jako studené záhony a udržet plně osázené do jara - tím se splní podmínka živých rostlin přes zimu, podmínka nepřevracení i podmínka nezhutňování.

Jinou variantou je na podzim nasadit rostliny, které vystrčí čumáčky a v tomto stavu počkají na jaro - zimní špenát, zimní salát.

Dál mě napadá, že některé záhony mohou zůstat přes zimu osazené - jinde zmíněný pastinák, petržel, kadeřávky, růžičkové kapusty, barborka, serina, štítenka, ... to jistí...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7534
Re: Zahrada přes zimu a brzy zjara
« Odpověď #4 kdy: Duben 02, 2015, 06:30:25 odpoledne »
.....Kdesi jsem se dočetla, že půda by měla být pořád pokrytá nějakým porostem, neboť jednak vysychá a jednak rostlinstvo na ní rostoucí funguje v symbióze s půdní mikroflórou, která trpí, když se nemá "čeho chytit". Tři zlatá pravidla úspěšného zahradničení praví: půdu nehutnit, nenarušovat a neobnažovat.....

Ano, toto často v dnešnej dobe čítam. Je to dnes všade už samý vyškolený permakulturista. Panelákový odborníci.  ;D
Starý gazdovia vždy pôdu na hlboko zrýlovali, poorali, aby zem premrzla. Z jary pobrala čo najviac vody. Taktiež narušíme nekonečné chodby škodcom. Vrchná pôda odychovala na spodu, a odpočinutá bola hore. 
Moji gazdovia naokolo to tak robia stovky rokov, a úrodu majú vždy perfektnú, a sú stále takmer sebestačný, aj napriek svojmu úctihodnému veku. .
Naopak, novodobý smer zaručuje plné zahrady myší, slimákov, krtov, buriny... Proste skúšam, aj tak, aj onak, ale zatial klasika vedie.

Zaujímalo by ma skôr, čo sadíte von ako prvé. Čomu nevadí dáky jarný mrazík. My máme zatial cesnak, sadzačku-cibulku, mak a hrach je ešte v pláne zasadiť, hneď ako ustane "blatovník".
Našťuchal som zakoreniť cca 100 odrezkov rýbezle, a dáke okrasné.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Zahrada přes zimu a brzy zjara
« Odpověď #5 kdy: Duben 08, 2015, 02:32:39 odpoledne »
Mluvím o zahradě, Dagu, ne o poli. A vzpomínám na svou babičku. Jak s dědou stárli, udělal děda postupně vyvýšené záhony, protože věděl, že nebudou mít sílu to rýt. Babička je mulčovala, vypichovala hluboko kořenící plevele a okraje obsypávala popelem, aniž tušila, že postupuje permakulturním způsobem. Kočka řešila myši, plevel skrz mulč neprorostl, slimáci nepřelezli přes popel a na cestičkách je babička ráno sbírala, protože byla zvyklá brzy ráno vstávat, a o další mazlíky jako mšice apod. se postarali ptáci, příp. postřik vratičovým výluhem - a když jsem jí nabídla, že jí celou zahradu zryju, smála se, že zahrada plodí víc než dřív, když se s tím nadřela jak kůň (zahrada měla 15 x 30 metrů), aby to vždy na podzim zryla. Po sklizni to osadila hrachem, svazenkou apod., na jaře je vyškubala a zkompostovala nebo využila jako mulč.
Na chatě ještě ryju, jednak části udupané po kácení stromů a jednak části zaplevelené pýrem, pampeliškami, pcháčem, kopřivami aj., ale ty nejstarší (tříleté) záhony už stačí jen polechtat motykou a rýt netřeba. Pořadí pionýrských plodin: mák, brambory, konopí, oca. Po všech plodinách se to zkypřilo, protože dobývání brambor i ocy je vlastně rytí a vyškubnutí konopí/máku s jejich hlubokým kořenem se rovná prakticky taky rytí.
Zasazeno máme česnek, mák, hrách, boby, brambory, mrkev, petržel, oves, pšenici (kamut), topinambury (přesun na jiné stanoviště). A tento víkend přijde první várka pastináku, červené řepy, hrachor, batolka, roketa, hořčice aj.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Zahrada přes zimu a brzy zjara
« Odpověď #6 kdy: Duben 22, 2015, 09:31:17 odpoledne »
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Zahrada přes zimu a brzy zjara
« Odpověď #7 kdy: Duben 18, 2018, 11:51:59 dopoledne »
Ptám se pro jistotu, protože na tom zavisí můj život. Když zakryju černou netkanou textilii záhony, kde mám dýně v období, kdy klesne teplota místo bíle textilie, tak nebude v tom rozdíl?

SoňaR

  • Host
Re: Zahrada přes zimu a brzy zjara
« Odpověď #8 kdy: Duben 18, 2018, 11:55:57 dopoledne »
Jakože černou textilií zakryješ sazenice dýní? Tak to ti nejspíš zajdou.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Zahrada přes zimu a brzy zjara
« Odpověď #9 kdy: Duben 18, 2018, 11:58:38 dopoledne »
určitě myslel jako chranu proti mrazu jenom přes noc.záleží na velikosti mrazu a vzduchové mezeře mezi textilií a zemí.

SoňaR

  • Host
Re: Zahrada přes zimu a brzy zjara
« Odpověď #10 kdy: Duben 18, 2018, 12:01:57 odpoledne »
Tak přes noc by to snad šlo, ale primárně je na ochranu rostlin proti mrazu určena bílá a je proto i lehčí, takže rostliny ji unesou. A propouští světlo, takže může krýt rostliny i přes den.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7534
Re: Zahrada přes zimu a brzy zjara
« Odpověď #11 kdy: Duben 18, 2018, 12:05:27 odpoledne »
Tak ak budú hlásiť mrazy, tak sa dá pár sadeníc ochrániť. Hoc aj bedničkou a kôpkou sena.

Alebo sa robilo a robí tak, že sa rozloží poblíž oheň.  ::)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Zahrada přes zimu a brzy zjara
« Odpověď #12 kdy: Duben 18, 2018, 12:13:11 odpoledne »
Mám velkou roli černé netkané textilie. Když zakryji jen přes noc, tak to stačí, aby přežili mráz?

U bíle netkané textilie záleží má vliv gramáž(hustota 17-50g) na mráz? Čím větší, tak lépe ochrání rostliny?

Mám připravene seno a i hnůj, abych zakryl dýně, které sázim do dolíků, ale sázim i hustě dýně na záhony a tam bych chtěl použít tu černou netkanou textilii.

Pokud půjde podle plánu, tak budu mít vysázeno(10.května) asi 500 dýní. To bych musel podpálit celou vesnici.:))

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7534
Re: Zahrada přes zimu a brzy zjara
« Odpověď #13 kdy: Duben 18, 2018, 12:25:49 odpoledne »
Tak ono aj malý ohník dokáže potlačiť prízemný mráz. Ktorý často trvá len pár hodín. Niekedy je krásne vidieť, že omrzlo len pol stromu.  Hlavne ak máme dáke haluziny z ostrihaného sadu a staré seno. Tak sa dá urobiť vatra na zmrzlákov, a nepaliť to enem tak. Ale to je len ako jedna z možností.  :)

Ak máš geošku, tak určite lepšie ako nič.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

SoňaR

  • Host
Re: Zahrada přes zimu a brzy zjara
« Odpověď #14 kdy: Duben 18, 2018, 12:31:12 odpoledne »
Mám velkou roli černé netkané textilie. Když zakryji jen přes noc, tak to stačí, aby přežili mráz?

U bíle netkané textilie záleží má vliv gramáž(hustota 17-50g) na mráz? Čím větší, tak lépe ochrání rostliny?

Mám připravene seno a i hnůj, abych zakryl dýně, které sázim do dolíků, ale sázim i hustě dýně na záhony a tam bych chtěl použít tu černou netkanou textilii.

Pokud půjde podle plánu, tak budu mít vysázeno(10.května) asi 500 dýní. To bych musel podpálit celou vesnici.:))

No záleží, jestli budou jen noční / raní mrazíky, nebo celodenní.
U té textilie by ti mohla stačit i 30g, ty s nejnižší gramáží jsou spíš na ochranu rostlin před nepřízní počasí (prudký déšť, kroupy, vítr), před přílišným sluncem a na ochranu proti hmyzu.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Zahrada přes zimu a brzy zjara
« Odpověď #15 kdy: Duben 18, 2018, 06:04:50 odpoledne »
Proč ty dýně sázíš tak brzo. Já je SEJU až po zmrzlejch a vždycky v pohodě dozráli. Teda  dýně určené pro naše mírné pásmo.

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Zahrada přes zimu a brzy zjara
« Odpověď #16 kdy: Duben 18, 2018, 06:35:33 odpoledne »
ja ich sadim dva tri dni pred zmrznutymi a kym vidu zo zeme uz je po zmrznutych.tak isto sadim aj zemiaky
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Zahrada přes zimu a brzy zjara
« Odpověď #17 kdy: Duben 18, 2018, 07:07:54 odpoledne »
No, profíci to dělají tak, že to sejou tři týdny do bloukových foliových krytů  a ty po zmrzlých odstraní....Mám tady ty půloblouky, kdyby někdo jel kolem, věnuju do dobrých rukou.Já už prošel tím hledáním a tak v těch odrůdách mám jasno.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Zahrada přes zimu a brzy zjara
« Odpověď #18 kdy: Duben 18, 2018, 08:07:20 odpoledne »
Mám vyzkoušené, že předpěstováním dýní nic nezískám. Vyseté brzy dohoní ty vysazené a i pak jsou vitálnější.
Jak psal Votroubek i profíci rovnou sejí a jen to rychlí těma tunelama.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Zahrada přes zimu a brzy zjara
« Odpověď #19 kdy: Duben 18, 2018, 10:35:46 odpoledne »
Nnaprostý souhlas. Přihodíš lpatu hnoje a  dvakrát častěji zaliješ a je to tam.Třeba zalévání bez mokření listů to taky hodně popožene.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Zahrada přes zimu a brzy zjara
« Odpověď #20 kdy: Duben 27, 2018, 06:58:31 dopoledne »
Vypadá to, že do 7.5. nebude u mně mrznout. Vím, že to výnos moc nezvýšší, ale ulehčíto práci, protože plevel roste a odstranit drny je těžší než začátkem dubna.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Zahrada přes zimu a brzy zjara
« Odpověď #21 kdy: Květen 10, 2018, 06:42:52 dopoledne »
Myslíte, že tento rok přijdou Tři zmrzlí muži ve středních Čechách? Je to anomalie nebo se to dá předpověd den předem?

SoňaR

  • Host
Re: Zahrada přes zimu a brzy zjara
« Odpověď #22 kdy: Květen 10, 2018, 08:23:13 dopoledne »
S největší pravděpodobností nepřijdou, teď už by se to vědělo.

CyPro

  • Host
Re: Zahrada přes zimu a brzy zjara
« Odpověď #23 kdy: Květen 10, 2018, 09:05:10 dopoledne »
Opravdu to moc nevypadá .

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Zahrada přes zimu a brzy zjara
« Odpověď #24 kdy: Březen 09, 2019, 07:48:12 odpoledne »
Tak dnes do skleníčku vyseté ředkvičky a vysázené saláty. Pro případ mrazíků mám připravené improvizované topení z květináče a svíčky.
Už to začíná @-->

SoňaR

  • Host
Re: Zahrada přes zimu a brzy zjara
« Odpověď #25 kdy: Březen 09, 2019, 08:43:15 odpoledne »
A mně na okně klíčí hromada levandulí a aster... budoucí pastva pro hmyzáky  :)  :bee:
Zítra budu vysévat mateřídoušku, heřmánek a možná už i afrikány.
A v týdnu dorazí dříny, trnky, šípky a ještě něco, co si teď nemůžu vzpomenout  :D

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Zahrada přes zimu a brzy zjara
« Odpověď #26 kdy: Březen 09, 2019, 09:14:46 odpoledne »
Když píšeš o tom hmyzu. tak astry jsou fakt neskutečný. To, co na podzim vyvádějí včeličky na jejich květech je prostě nádhera.
Jen jsem netušil jak se vlastně sejí, sází? My je máme jako trvalky a žena je občas rýčem oddělý a přesadí. Rozšiřuju je kam se dá.
A navíc, ta jejich krása.

SoňaR

  • Host
Re: Zahrada přes zimu a brzy zjara
« Odpověď #27 kdy: Březen 10, 2019, 07:55:37 dopoledne »
Já vysévám letničkové (jednoleté) astry. Chce to už koncem února, dávám to do substrátu na výsev, ale běžný zahradnický substrát by taky stačil. Jen musí být propařený, protože ty letničkové astry jsou bohužel dost náchylné na nějakou houbovou chorobu či co. Proto se jim také každý rok musí měnit stanoviště. Sazenice na záhon po zmrzlých a pak kontrolovat kvůli mšicím. Ty astry - trvalkyv(křovité, nebo jak se jim to říká) by na tom mohly být líp, zkusím to zjistit. A jestli se to potvrdí, tak si příští rok vyseju vytrvalé a bude  :)

SoňaR

  • Host
Re: Zahrada přes zimu a brzy zjara
« Odpověď #28 kdy: Březen 10, 2019, 07:33:38 odpoledne »
Dnes jsem vysela papriku na koření, novou třapatku (ta, co jsem měla, bohužel nepřežila příliš suché léto), tužebník a mydlici  :bee: