Autor Téma: Polyfunkční živý plot  (Přečteno 3674 krát)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Polyfunkční živý plot
« kdy: Červenec 14, 2015, 07:37:34 odpoledne »
Zadání:
Řeším jak se zbavit tzv. šedé vody z ČOV a čistírenských kalů. Rád bych je fixoval do nějaké dřeviny, která by rostla z obou stran plotu. Plánuji něco jako koryta z betonu, která by se postupně vyplnila kořenovým systémem. V těchto dvou korytech chci pěstovat nějakou dřevinu, která by žila z vyčištěné vody z žumpy (ta bude 2-komorová), dosýpal bych to nějakým substrátem, zřejmě usušenými usazenými kaly z žumpy smísenými s hlínou pochybné kvality. Jednou za 2-3 roky bych to, vždy v zimě - tedy mimo vegetační období, postupně všechno vytrhal, seštěpkoval a spálil.

Bude se tedy jednat o likvidaci digestátu z malé bioplynky, již zmíněné šedé  vody ze sběrné komory (třetí), bude se to vypouštět ke kořenům aby to nepáchlo. K dispozici je cca 2x 150 metrů plotu, tedy 200 až 300 m2 (chci to mít z obou stran budoucího plotu, tak aby nebylo dovnitř vidět více než je zdrávo.).

Otázky:

1) použitelnost jako biouhel
Vzhledem k tomu, že se bude jednat prakticky jen o lidské exkrementy a možná ještě ten digestát, tedy kontaminace typicky obsahem lidských střev, sem-tam nějaké to antibiotikum či antikoncepce, mýdlo, prací prášky a další chuťovky farmeceutického / chemického průmyslu (nekontrolovatelné, protože očekávám hodně návštěv zvenčí), přemýšlím, zda bychom si mohli dovolit tu dřevní hmotu (kořenový systém a nadzemní části) zkarbonizovat a zapravit do půdy jako biouhel.

2) další využití - medonosnost
byla by velká prasečina použít dřevinu / bylinu, která by byla i medonosná?

3) jaká je hodnota digestátu z bioplynky
není škoda tam pouštět i digestát z bioplynky, která bude krmena plevelem a jiným biologickým odpadem nehumánního charakteru - tedy kejda od býložravců, zvířaty nesežratelné oškrabky, hygienizované kuchyňské odpady a podobně?

4) Jakou dřevinu  / bylinu použít jako živý plot?

5) Co ještě dělat s s vodou než jí pustím ke kořenům?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #1 kdy: Červenec 14, 2015, 08:25:50 odpoledne »
Ad 1) Bez problémů - oheň vyřeší, resp. spíš vysterilizuje všechno. V případě dřeva navíc nebude mít co sterilizovat, protože rostlina rostoucí v hnoji NENÍ KONTAMINOVANÁ, dokud se jí čerstvý hnůj nedostane na ty části rostliny, které se jedí jen umyté, neoloupané a nepřevařené. Zalévání salátu/rajčat/paprik na list odpadní vodou tedy nee, ale kapková závlaha pod černou netkanou textilií je v pořádku.
Ad 2) Proč by to proboha byla prasečina??? Ty květy budou stejně čisté, jako když kvetou kdekoliv jinde. Mimochodem, městský prach je z hlediska hygieny podstatně nebezpečnější než odpadní voda. Voda se propasíruje přes kořeny a celou rostlinu - prach se zbytky vysušených psích hromádek a jiným cenným obsahem dopadá přímo na listy a květy a konzumuje se např. se sušeným bezovým květem:)
Ad 3) Z hlediska výživy rostlin jsou vyčištěná voda z ČOVky a digestát z bioplynky rovnocenné.
Ad 4) Specifikuj další požadavky, zejména výšku dřevin, jedlost, schopnost dávat ovoce, nároky na údržbu. Když tam vysadíš bezy, včely moc bez sebe nadšením nebudou, ale 2x do roka to dá cennou úrodu. Když tam vysadíš lísky, budou oříšky a včelky to na jaře ocení. Smím-li radit, neomezuj se na jedinou dřevinu. Zkombinuj první poslední...
Ad 5) Čím více vodu provzdušníš, tím spíš se zbaví nečistot, ale ty jsou v podstatě hnojivem, takže bych se snažila o provzdušnění až během průtoku posledním čisticím cyklem - splávky, záhyby, cokoliv, co naruší klidný tok, bude krokem k vyčištění, tj. odložení částí použitelných jako hnojivo.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #2 kdy: Červenec 14, 2015, 09:36:32 odpoledne »
Hlavní požadavek je, aby to bylo husté, aby se to dalo karbonizovat na biouhel, aby to dobře pilo vodu a kdyby to bylo medonosné, tak budu fakt móóóc spokojený.. Bude to růst před plotem i za plotem, tak aby bylo možné jeden rok zlikvidovat jednu řadu a přesto nebylo do zahrady moc vidět. Bude to sloužit jednak jako kryt proti čumilům, a také (hlavně) zvuková a protizápachová izolace abych neobtěžoval sousedy - rád bych na nejvzdálenější části pozemku choval perličky. Jsou to mrchy uječené, takže chci aby mezi jejich voliérou a zbytkem vesnice bylo co nejvíce čehokoliv, co bude fungovat jako protihluková bariéra..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #3 kdy: Červenec 14, 2015, 11:06:06 odpoledne »
Teď jsme na chatě opravovali zapojení čističky a přepadové nádrže sbírající dešťovku. Zjistili jsme, že přepadové potrubí z čističky se sedáním utrhlo a černá bříza, která vedle toho rostla, díru zjistila, její kořen prorostl do čističky a tu kompletně "vypil" - nezbyla v ní ani kapka vody.
Zvolíš-li vlhkomilné stromoví - osiky, olše, břízy, lísky, hlohy, bezy, kaliny, dříny, špendlíky apod., vytvoříš remízek pro spoustu ptactva, ježků atd. Různorodost zajistí zdroj pylu pro včely v širokém časovém pásmu, břízy na březovou šťávu, dříny a špendlíky dají ovoce - a veškeré dřevo je karbonizovatelné a většina těchto stromů bude po uříznutí vymlazovat. Ty, které nebudou (např. břízy), prostě řezat nebudeš nebo je sejmeš jen jednou za čas. Časem zestárnou a odumřou a ostatní je využijí beze zbytku, v dutinách starých stromů zahnízdí datli, brhlíci a bude to idylka. V ideálním případě by měla po obou stranách vést cesta, aby stromy nepřerůstaly dál.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #4 kdy: Červenec 15, 2015, 07:46:18 dopoledne »
Cesta bude z obou stran. Zvenčí polní cesta, která se časem změní na místní (obecní) komunikaci a zevnitř běžná zahradní cestička. Uprostřed bude podezdívka pro plot, zvenčí mohu udělat něco jako hluboký obrubník do nezámrzné hloubky, což by mělo většinu kořenů omravnit. Za cestou (veřejnou komunikací) je další pozemek, který patří k našemu domu - remízek kde byl dokonce mokřad a louže (před provedením meliorací a zavezením odpadky - naši milí sousedé) a pak pokračuje pole, které také patří k našemu domu. Tam jsem to viděl na lipovou alej, ale nebráním se nižšímu patru dalšího biotopu.

Původní cesta vlivem nekontrolovaného růstu dřevin na naší zahradě odmigrovala místy až o dva metry, hodlál to postupně napravpvat, včetně sanace původní skládky.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #5 kdy: Červenec 15, 2015, 08:18:36 dopoledne »
Teď je to několik let uklizené, ale byla tam regulérní džungle. Druhovou skladbu jsem tehdy neřešil :(
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #6 kdy: Únor 29, 2016, 09:24:39 odpoledne »
Budu vysazovat jedlý živý plot.... :bee: :bee:

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #7 kdy: Únor 29, 2016, 10:40:14 odpoledne »
Kamarádovi (v 70tejch letech) zakázali postavit u chaty plot - chata je u lesa. Ukecal to na plot jenom z jedný čtvrtiny pozemku, od cesty.
Na zbejvající tři čtvrtiny zasadil pár proutků šípkový růže.  Co mu přerůstá směrem k chatě, každoročně ostříhá, a co ostříhá, zase zasadí. Pochopitelně ze strany od lesa  ;)
Dneska tam, má asi 3 - 4 metry širokou hustou, naprosto neprostupnou stěnu.
Kam se hrabe plot  ::)
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #8 kdy: Březen 01, 2016, 12:46:04 dopoledne »
Rakytník je super na ploty, bacha na pohlaví rostlin...
nezapomenout na zimolez kamčatský, muchovníky a fůry dalších. Já sázel růže dužnoplodé a rostou děsně pomaličku....

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #9 kdy: Březen 01, 2016, 05:57:24 dopoledne »
Muchovník tam je...na ten jsem zvědavá, ještě jsem ho neměla.

Nám právě růže dužnoplodé udělaly obrovský plot a nevím, jestli se jich půjde zbavit...zvažuji je vysadit někam za pozemek...jen kvůli včelám.

Chci mít živý plot z kombinací jedlých keřů...mám sadit stejné rostliny ( mám od každého cca 3-4 ks) k sobě nebo je střídat, ať je to pestré? Asi vysadím k sobě...jen dříny možná dám mezi jednotlivé druhy...
Sázet budu na západní stranu pozemku, který se mírně svažuje k jihu...včelky budou nahoře.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #10 kdy: Březen 01, 2016, 07:43:57 dopoledne »
Tak nevím, ale nebyl by do takovýho plotu vhodnej rychle  rostoucí strom paulownia ?
Vypadá dobře, rychle roste a včely nebudou mít námitky ;)
Nevím, jak by se ta paulovnia chovala, kdyby se jí ušmiknul vrcholáč. Nebude tak vysoká, a mohla by se větvit  - -  nebo se mejlím ?
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #11 kdy: Březen 01, 2016, 09:05:10 dopoledne »
Paulovnii nechci...jde mi o jedlé keře a spíše ty, co rostou tady běžně...nemusí růst úplně rychle....mám celý pozemek oplocený pletivem....jednu stranu cca 30 m  chci před pletivem osázet jedlými keři...část je už osázená nízkými keříky rybízů zbytek by byl vysázen vyšší keřový plot z jedlých keřů...

SoňaR

  • Host
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #12 kdy: Březen 01, 2016, 03:42:42 odpoledne »
Já jsem chtěla do plotu rakytník, ale mnozí mě od toho zrazují.... že je to časem jak plevel a nedá se toho zbavit.
Ostatní bych asi volila podle toho, co chci využívat. Tedy v mém případě šípky, bezinky, rybízy, maliny, ostružiny, trnka, líska....

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #13 kdy: Březen 01, 2016, 09:05:57 odpoledne »
Retti, uvažovala jsi do svého plotu o klokočí?
Rakytník není špatný - rozrůstá se, ale seká-li se okolo, mladé výhony se snadno posekají. A je pichlavý... A špatně snáší sucho...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #14 kdy: Březen 01, 2016, 09:10:27 odpoledne »
Klokočí mě nenapadlo...kdysi jsem měla krásný malý stromek, ale někdo mi ho ukradl...

Rakytníky, aronie a dřín mám na chalupě...muchovník mě zaujal a moruše mi zachutnala... ;)


Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #15 kdy: Březen 01, 2016, 10:01:25 odpoledne »
A co Kustovnice?
Praktikující cynik

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #16 kdy: Březen 01, 2016, 10:06:20 odpoledne »
Ta tam asi nepůjde...ta nadmořská výška...nevím...mám strach i o ty moruše...

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #17 kdy: Březen 01, 2016, 10:25:25 odpoledne »
. . . . .  uvažovala jsi do svého plotu o klokočí?  . . . .   
Klokočí se dá papat ?
Dá se z něj udělat rúženec, to jó, ten měla moje babička,  ale dál - netuším !
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #18 kdy: Březen 01, 2016, 10:48:21 odpoledne »
Ta tam asi nepůjde...ta nadmořská výška...nevím...mám strach i o ty moruše...

Ja mel za to, ze Kustovnice je nenarocna a mrazuodolna. V Polabi tedy roste nadherne. Moruse bude choulostivejsi na teplotu.
Praktikující cynik

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #19 kdy: Březen 01, 2016, 11:16:12 odpoledne »
Jen to tam naflákej podle svého, vůbec se nerozpakuj, už je čas, abys využila zimní vláhu, keřovitou aronii, kustovnici taky zkus, ničehož nic se neboj, v nejhorším to neporoste, já už toho vysázel a že mi něco zašlo mne netrápí, budu sázet dál, i když jsem dávno zapoměl, co a kde jsem sázel......
Nezapoměl bych na altánek z jív či vrb, nejranější ovoce zimolez kamčatský, bezy, klidně i haschberg,...¨..Placu máš dost, rakytníky a cizosprašné po větru, jináč o překot podle svého, tak, kam ti adošáhne hadice s vodou, páč jarní sázení je rizikové na sucho.
My dnes seli mrkev.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #20 kdy: Březen 02, 2016, 03:26:03 dopoledne »
Naflákám, ale až sleze sníh...:) :bee:

Z klokočí se dělaly růžence a korále...


Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #21 kdy: Březen 02, 2016, 09:31:27 odpoledne »
Kustovnice je nezmar, nadmořskou výšku zvládne - s moruší je to horší, ta ráda teplo.
Klokoč zpeřený je jedním z původních keřů Evropy a dnes už jen málokdo ví, že obsah jeho "oříšků" je jedlý, dobrý a má výživovou kvalitu ořechů. A keř vcelku dobře snáší sucho...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #22 kdy: Březen 03, 2016, 09:45:45 odpoledne »
Tak jsem doobjednala kustovnici...a pro srandu králíkům 2 kaštany jedlé...za 90 malé stromečky...no, nekup to... ;)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #23 kdy: Březen 04, 2016, 08:19:10 odpoledne »
S jedlými kaštany mám špatné zkušenosti, už jsem jich tu měla aspoň pět a všechny zašly. Gloch mě uklidňoval, že jsou všechny čímsi napadené, ale nepamatuju si, čím konkrétně. Od té doby hledám odrůdy deklarované jako rezistentní proti (něčemu) a nenacházím. Kromě toho prý hodně dlouho trvá, než jedlé kaštany začnou plodit... Takže doufám, že budeš mít šťastnou ruku, Retti, moc Ti to přeju.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #24 kdy: Březen 04, 2016, 08:23:08 odpoledne »
Votroubek psal..."ničeho se neboj"....tak jdu do toho s vervou.
Za 90 mě to tolik bolet nebude...

Zítra jedeme zase čerpat energii...a ostříhat nějaké keře a stromky...já se tak těším... @-->

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #25 kdy: Březen 04, 2016, 09:49:16 odpoledne »
Ta jedlá klokoč, nebo ten klokoč mne zajímá. nemáte někdo nějaký info o využití k potravě? My měli loni poprvý obsypaný meruňky, jale měl jsem problém se zádama a zapoměli jsme je otrhat a na zemi to sežraly husy.... úplně všechno, svině jedny a maso po meruňkách cejtit nebylo.
A mám hroznový víno, který u tebe, dobromilo bude plodit. Nařízkoval jsem toho hafo, chtěl jsem dělat vinohrad, ale nemám tolik místa....je to prastará odrůda odolná těm kořenovým hajzlíkům, tak se může řízkovat. chutě to má skvělý.....pozdrav od mičurina.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #26 kdy: Duben 07, 2016, 07:49:50 odpoledne »
Další várka.... :bee: :bee: :bee: :bee:

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #27 kdy: Březen 01, 2018, 09:16:23 odpoledne »
Já mám celou včelnici dokola osázenou pámelníkem. Je hustý a krásně zdvíhne včely.
Neumím si představit mít v koridoru letu včel nějaké sladké ovoce a chodit to tam sklízet. Nicméně ten pámelník je asi nejlepší dřevina pro včelky, jaká u nás roste, takže užitek přináší taky.
Má obrovský přírůstky a když ho ostříhám, nebo redukuju výhony, tak se toho koza může užrat. :bee:

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7598
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #28 kdy: Březen 02, 2018, 12:26:45 dopoledne »
Hmm, pozerám, či ho poznám... a ako to je s tou jedovatosťou a kozou? :D

 Pámelník bílý ,IMELOVNÍK BIELY, SYMPHORICARPOS ALBUS

""Medonosná rostlina
Jak již bylo řečeno, pámelník si velmi cení včelaři. Představuje totiž výrazný zdroj nektaru pro včely. Květy má opravdu nenápadné, malé a intenzivně vonící. Kvetou od května do července a všimněte si, že jsou vždy obsypány včelami, čmeláky a vosami. Hmyz nesmírně lákají. Průběžně ale některé větvičky kvetou až do podzimu a tak poskytují cenný nektar téměř celý rok.

Od srpna se začínají na pámelníku tvořit charakteristické bílé nebo růžové kuličky, které při puknutí hlasitě křupají. Vydrží na keři i v zimě při opadaných listech, kdy slouží jako zpestření potravy pro ptáky.

POZOR: Pámelník je jedovatý. Obsahuje saponiny, alkaloidy a šťavelan vápenatý.

Podle některých zdrojů je jedovatá celá rostlina, podle jiných pouze bobule.  Jedovatý je pro lidi i zvířata, jsou to otravy mírného charakteru. Zvracení, nevolnost, motání hlavy, zmatenost, pouze po požití opravdu velkého množství bobulí může dojít k bezvědomí.

S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #29 kdy: Březen 02, 2018, 10:42:04 dopoledne »
Můj polyfunkční živý plot tvoří dříny, rakytníky, lísky, muchovníky, aronie, dále ostružiny, maliny.
Je pro včelky i pro nás...jinak před úly mám cca 1500 m2 louku a podél louky kolem plotu sázím živý jedlý plot.. :bee:

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #30 kdy: Březen 03, 2018, 04:54:49 odpoledne »
Dagu, na jedovatosti  celé rostliny pámelníku a nejen kuliček něco je. Ovce i jiná zvířata to odmítají. Ale ta naše kozenka je asi ráda přiotrávená, fetka jedna. :D

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #31 kdy: Březen 03, 2018, 09:25:42 odpoledne »
 Sedláku, to ti zatím nemohu odpivědět...živý plot jsem na novou zahradu sázela předloni a  loni, takže keříky mají většinou 20 - 50 cm. Tam zatím ještě užitek pro nás a pro včely není.  Ale aronie,  dříny a rakytníky mám i na chalupě ( i včely tam zatím mám také) a 10 let, co je to vysázeno, jsem to nijak nestříhala, ale tam to nemám úplně jako plot. Pár keřů je v řadě a 2dříny mám jako solitéry.
Maliny mám stáleplodící ( zůstaly tam po bývalých majitelích)..nic s nimi nedělám..rostou v symbióze s velikým smrkem. Ty nově vysázené jsou také stáleplodící ze zahradnictví Weissovi.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #32 kdy: Březen 03, 2018, 10:04:48 odpoledne »
Uvažuji, že bych jako nejnižší patro podrostu živého plotu zkusil medvědí česnek. Chtěl bych to se to sklízet do salátů. Ale nejsem si jist, zda by to mohlo to růst a bránit slimákům prolézání od sousedů?

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #33 kdy: Březen 15, 2018, 07:50:34 odpoledne »
Sice nevím, jestli v takové výšce bude pravidelně plodit, ale určitě poroste.Před čtyřiceti lety jsem mlsal plody morušovníku černého  na mírově u starého vězenského hřbitova, nad kriminálem, směrem na zábřeh.Je to tam čtyřista, u nás nahoře taky, takže bych se nebál....Pěstoval se i na valašsku, ale formou keřů na krmení housenek.A rostlo to.Rozhodně do kráněné polohy, na frajplac se to nehodí.

SoňaR

  • Host
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #34 kdy: Říjen 06, 2018, 09:14:26 odpoledne »
Tak zas chystám jeden živý plot a řeším otázku - co se hodí k habru? Totiž - základ plotu bude tvořit habr, protože mu listí neopadá na podzim, ale až na jaře, takže je plot stále neprůhledný. No a aby to nebylo tak jednotvárné, tak k tomu habru vymýšlím doplňky. Nejspíš tam bude svída, protože má tvrdé dřevo vhodné na luky a násady na nářadí a taky je výrazná a hezká i v zimě. Dalším bude temnoplodec černoplodý, pro zdraví. Ale ještě by to něco chtělo...něco menšího, tak kolem metru, max metr a půl, aby se to hodilo k tomu habru... jo a nesmí to být jedovaté, může to být nejedlé. Nemáte nějaký nápad?  :)

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #35 kdy: Říjen 06, 2018, 09:49:10 odpoledne »
Podívej se na skalník. Odpovídá rozměrům a je moc hezký. Vytvoří i hustý houští a když kvete, tak to na něm jen bzučí.

SoňaR

  • Host
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #36 kdy: Říjen 06, 2018, 09:58:00 odpoledne »
No vidíš, skalník, na ten jsem si ani nevzpomněla... určitě ho zařadím do užšího výběru, díky! :)

SoňaR

  • Host
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #37 kdy: Únor 23, 2019, 10:35:00 dopoledne »
Pokračování mého živého plotu  :)

.... máte typy na kvetoucí, pro hmyz a motýly lákavé trvalky (nebo nízký keř), vhodné do stínu k habrovému plotu?  :)
Ideálně (ale není to nutná podmínka) aby to byla zároveň léčivka, či keřík s jedlými plody. Taky bych chtěla, aby to byla taková směska, která pokvete průběžně po celý rok.

Zatím mám předvybraný plicník a čemeřici...

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #38 kdy: Únor 23, 2019, 07:12:30 odpoledne »
Napadly mě borůvky, nebo brusinky. Snad by pod habrem rostli, ale nevím.

CyPro

  • Host
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #39 kdy: Únor 24, 2019, 07:22:55 dopoledne »
Obávám se, že borůvky a brusinky nebudou to pravé. Oba rody jsou totiž extrémně kyselinomilné. Pokud se pod rostliny nenavalí opravdu masivní množství rašeliny, tak nebudou prosperovat. Podobně jako rhododendrony. Osobně odzkoušeno. Všimněte si, kde rostou borůvky a brusinky. Jehličnaté (smrk, bor) lesy, tedy kyselý substrát. Brusinky jdou až do rašelinišť. V životě jsem neviděl tolik brusinek jako na rašeliništích Velkého Dářka.
 
Pokud bobule, měl bych alternativu. Kamčatský zimolez. Ten nepotřebuje kyselou půdu. Je to vlastně první ovoce. Ovšem, chutná nejen nám, ale i kosům. S tím nutno počítat. Výška tak nejvíc metr, metr dvacet. Docela dost zahušťuje. V praxi jej znám jen jako sólo rostoucí rostliny, pěstované kvůli úrodě. Co by dělaly jakožto spodní patro pod habry nevím.

Skalníky bych si nedával. Je to extrémně agresivní rostlina. Aby se udržela v patřičných mezích nutno stříhat, ovšem manipulace s odřezky je dost nepříjemná (je trnitá a bodá jako blázen). I přes kožené rukavice.

Včeliš: borůvky a brusinky by rostly, nikoli "rostli". Važme si jazyka, dokud existuje.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #40 kdy: Únor 24, 2019, 05:22:38 odpoledne »
Tak jsem hned dvakrát pochybil (snad je to správně). Budu se snažit zlepšovat ;).
Ten zimolez je zajímavá volba.

Nalim

  • Host
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #41 kdy: Únor 24, 2019, 06:03:56 odpoledne »
Aha, konečně vidím, na co mohu být jako Čech hrdý. Na své někdejší učitele češtiny na ZDŠ a na své rodiče. Mnozí jiní takové štěstí neměli.

A nikdo to neberte osobně, jen mi došla ta "úžasná" kvalita mj. českého školství za mnoho desetiletí.


SoňaR

  • Host
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #42 kdy: Únor 24, 2019, 06:55:25 odpoledne »
Zimolez je super, ale sem už ho dávat nechci. Už má místo v jiné části zahrady, kde bude mít i víc prostoru. Skalník tam asi dám, právě kvůli hmyzu. A napadla mě ještě růže svraskalá.... No klidně dávejte další nápady, názory, komentáře, potřebuju inspiraci  :)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #43 kdy: Únor 24, 2019, 09:36:43 odpoledne »
Pozor na růži..krásná rostlina pro včelky...ale hrozně invazivní...pokud ji nebudeš krotit, budeš to mít jak v zámku Růženky. Hodně odnožuje... @-->

CyPro

  • Host
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #44 kdy: Únor 25, 2019, 06:39:36 dopoledne »
SoňaR: Ještě mě napadá nějaká odrůda keřovité třešně/višně. Botanicky se jedná o jeden rod Prunus. Moc o tom nevím, ale prodávají se kultivary na toto téma. Např. zde, nutno trochu pohledat. Jedni u nás z ulice měli vysazenou řadu keřovitých třešní/višní. Výška tak do metru. Plody docela dobré.

Offline Jarek26

  • ***
  • Příspěvků: 135
Re: Polyfunkční živý plot
« Odpověď #45 kdy: Únor 25, 2019, 09:58:55 dopoledne »
SoňaR: Ještě mě napadá nějaká odrůda keřovité třešně/višně. Botanicky se jedná o jeden rod Prunus. Moc o tom nevím, ale prodávají se kultivary na toto téma. Např. zde, nutno trochu pohledat. Jedni u nás z ulice měli vysazenou řadu keřovitých třešní/višní. Výška tak do metru. Plody docela dobré.
Ahoj na tejto stránke sa tomu chalan celkom dosť venuje: http://www.plnazahrada.cz/visne.php