Autor Téma: Zásoby jídla pro chudého preppera na rok  (Přečteno 2452 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Zásoby jídla pro chudého preppera na rok
« kdy: Leden 02, 2015, 12:43:52 odpoledne »
Měl bych napsat pro extrémního minimalistu, ale napíšu pro preppera, i když podle průzkumu preppeři jsou rozmazleni parchanti, tak radši si koupi konzervy až budou mit někdy peníze místo toho, aby si koupili zrní na rok za max.2000 Kč. :)

Ročně budete potřebovat cca 180kg zrní a luštěnin. Uskladnite je v sudu 200l.

Pšenice 73kg
Čočka 18kg
Hrách 18kg
Kukuřice 37kg
Oves 18kg
Žito 9kg
Proso 9kg


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Zásoby jídla pro chudého preppera na rok
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 28, 2015, 08:27:00 dopoledne »
Po roce došlo k velký úpravě.

Místo jednoho sudu musí prepper mit  dva sudy, aby se mohl žit jako prase v žitě.

Moje zkušební roční porce vystačila na rok života a to jsem se neuskromoval. Ale je tu ale, protože část jídla byla objemové krmivo. Pak  nějaký dny půstu a i období na švestkách.  Nesmím zapomenout i na zvysenou spotřebu oleje.

Stále tvrdím, že člověku stači jen 100kg zrní a pytel semen a má na rok jídlo.  Pokud někdo plánuje žit v podzemí, tak minimální jsou podle mně 365kg zrní.

V roce 2016 se pokusím zaměřit více na kukuřici a i více dávat do skromné polévky fazole. Snižším množství brambor a budu jist místo nich repy, kedlubny atd místo brambor.

Už si sáčkuji zrní na příští rok, ale pro dva sudy.:)

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Zásoby jídla pro chudého preppera na rok
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 28, 2015, 08:38:32 dopoledne »
kvoli comu si budes davat do polievky kalerab?ak kvoli rozmanitosti tak fajn,ale ak ako nahradu za zemiaky tak to nieje dobry napad.je jednoduchsie vypestovat zemiaky ako kalerab
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Zásoby jídla pro chudého preppera na rok
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 28, 2015, 08:49:33 dopoledne »
Ten tvuj seznam je nejakej divnej. To jako ze je to jen cast zasob? Co je pak tedy ten zbytek? To co kde najdes nebo vypestujes? Zminujes tam treba i olej, ten neni na seznamu. Mam to chapat, ze si ho lisujes? Diky.
Praktikující cynik

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Zásoby jídla pro chudého preppera na rok
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 28, 2015, 10:11:34 dopoledne »
kvoli comu si budes davat do polievky kalerab?je jednoduchsie vypestovat zemiaky ako kalerab
Kvůli objemu v polévce(objemové krmivo). V tuto chvíli jsem přesvědčen, že nejlepší jsou řepy, kedlubny atd. oproti bramborám, ale to je jen moje přesvědčení. Uvidím brzo jak se pěstuje na mém pozemku.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Zásoby jídla pro chudého preppera na rok
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 28, 2015, 10:15:06 dopoledne »
Ten tvuj seznam je nejakej divnej. To jako ze je to jen cast zasob?
V roce 2015 to měl byt základní zásoba pro jednoho člověka na rok. Počítalo se, že si zeleninu vypěstuje nebo jen bude jist planné rostliny.

Během roku jsem začal milovat rostlinný olej, tak jsem si ho přidal na seznam.  A tento rok snad si vypěstují dost semen na výrobu vlastního oleje.  Ale bez oleje se člověk obejde, tak nebude na seznamu.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Zásoby jídla pro chudého preppera na rok
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 28, 2015, 10:16:20 dopoledne »
Tak Můj aktuální seznam pro rok 2016. Už mám odsypano a napytlovano a dáno do sudu.  A od 1.ledna začnu z něj brát. :)

50(30)kg pšenice
41 kg kukuřice
11kg oves
6kg proso
1kg ryze
0,5kg kroupy
0,5kg ovesne vločky
2,5 kg hrách
1kg cizrna
10kg čočky
1kg fazole
 250g len
1kg mouka
0,5kg těstoviny
20kg tritikate
----------
146,25kg

Pravděpodobně přidám čočku a hrách. Chtěl bych ječmen bezpluhy, ale to těžko seženu, tak bud nahradím kukuřici nebo pšenici, abych měl celkem 180kg.

Díky pytlům se mi zas nevejde misto 15kg už dokojce 33kg do sudu. Kdybych měl zásoby pro 10 lidi, tak by mi určíte stačilo jen 10 sudů.

Do druhého sudu jsem plánoval dát semena slunečnice a semena řepky a jiná semena na sázení.

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Zásoby jídla pro chudého preppera na rok
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 28, 2015, 10:52:27 dopoledne »
Nepodcenoval bych sojove boby (zelene, zvane rovnez mungo fazole). Z pohledu minimalisty by te tato plodina mohla hodne zajimat. Daji se konzumovat varene, jako jakekoliv dalsi lusteniny, pomerne snadno se z nich vyrobi sojove mleko, bohate na bilkoviny a z nej nasledne sojovy tvaroh toufu, ktery se dale upravuje jako samostatny polotovar nahrazujici maso. Vynikajici jsou i sojove klicky ke kterym neni potreba svetlo (pestovani mozne i v podzemnim ukrytu v pripade nutnosti). Varene v soli a nasledne oprazene, pripadne ususene jsou chutove podobne solenym burakum, takze vybrna pochutina na dlouhe vecery. V pripade zajmu dam na klicky, mleko a toufu navod.
Praktikující cynik

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Zásoby jídla pro chudého preppera na rok
« Odpověď #8 kdy: Prosinec 28, 2015, 12:57:29 odpoledne »
U prepperů mně překvapila skoro úplný nezájem o obiloviny a luštěniny jako možnost zásob. Připadá mi to dost zvláštní, že opovrhují nejlepším, co existuje jen kvůli tomu, že ve filmech mají zásoby z polotovarů. :)

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Zásoby jídla pro chudého preppera na rok
« Odpověď #9 kdy: Prosinec 28, 2015, 01:50:01 odpoledne »
shahawe,
ne všichni, co chodí na tohle fórum mají pole a podobný latifundie.
V tom případě se nemůžeš divit, že je větší zájem například o mouku, nežli o pšenici. I kydž se v podstatě jedná o stejnej matroš.
Podobně - ne každej si vypěstuje fazole, a tak si raději koupí pár kilo rejže. A ty zase vyjdeš s jedním kilem na rok   :)
Zato třeba já ročně spotřebuju několik lahví burbonu anebo whisky.  Ale taky se nepozastavuju nad tím, že tohle není na seznamu mininalistů. Přitom o prospěšnosti podobných tekutin ví celá anglická armáda.
Pokud se jednalo o anglické vojáky, =pro které byla voda v Indii nepitná= tak Skotové nalili do sklenice na dva prsty whisky, a dolili vodou. Podobně Angláni. Ti ale používali místo whisky gin, navíc přidávali trochu hořkýho chininu, a trošku cukru.
(Dodnes je na lahvích s tonikem napsáno "ORIGINAL RIVER INDIAN TONIC WATER". 
A to ne kvůli chlastání, ale pro dezifekci  ;D
(Gin s tonikem se pije i u nás celkem běžně  ;D )
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7595
Re: Zásoby jídla pro chudého preppera na rok
« Odpověď #10 kdy: Prosinec 28, 2015, 02:15:25 odpoledne »
Tož, ja mám len 2 tony pšenice. V časoch hojna budem krmiť slaninku, a v dobe hovna budem papať aj ja.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Zásoby jídla pro chudého preppera na rok
« Odpověď #11 kdy: Prosinec 28, 2015, 02:18:01 odpoledne »
U prepperů mně překvapila skoro úplný nezájem o obiloviny a luštěniny jako možnost zásob. Připadá mi to dost zvláštní, že opovrhují nejlepším, co existuje jen kvůli tomu, že ve filmech mají zásoby z polotovarů. :)

To nevim jak jsi na to prisel. Kuprikladu ja mam na "sklade" pres pul tuny psenice, neco kukurice, jecmenu a tusim ze aktualne pres 2 metraky ryze.
S cockou, hrachem a fazolemi jsem na tom bohuzel hure, nez bych chtel. Ani nevim kolik toho mam. Bohuzel krome cocky to nekonzumujeme v takovem mnozstvi abych mohl nekolik metraku protacet aby se to nekazilo. A mit rekneme 2x mesicne hrachovku se mi moc nechce. Oproti tomu takovy cerstvy hrasek (i mrazeny, nebo sterilizovany) muzu futrovat v mnozstvi vetsim nez malem.

...dostal jsem z vas hlad. Jdu si dat koleno
Praktikující cynik

chpslst

  • Host
Re: Zásoby jídla pro chudého preppera na rok
« Odpověď #12 kdy: Prosinec 28, 2015, 02:27:04 odpoledne »
Pokud se jednalo o anglické vojáky, =pro které byla voda v Indii nepitná= tak Skotové nalili do sklenice na dva prsty whisky, a dolili vodou. Podobně Angláni.
tak aspon viem kde ten barbarský zvyk, riediť dobrý chlast, vznikol. a ešte aj voda ktorou si to riedili bola skazená...  P:-/

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Zásoby jídla pro chudého preppera na rok
« Odpověď #13 kdy: Prosinec 28, 2015, 05:26:59 odpoledne »
tak aspon viem kde ten barbarský zvyk, riediť dobrý chlast, vznikol. a ešte aj voda ktorou si to riedili bola skazená...  P:-/
No jo, bylo to důvodu dezinfekce.
Jenomže když voják sloužil v Indii hromadu let, tak si na ty naředěný sklenice zvykli. Po tolika letech není divu, že tohle vyžadovali i v rodný Anglii.

Nežli jsem se k tý informaci dokutal, zkoušel jsem dát hodně vody, a na prst whisky -- a nechutnalo to.
Tak jsem dal hodně whisky a málo vody -- taky to bylo fuj !Naprosto nepitelný !
Asi před 15ti rokama jsem si povídal s jedním kamarádem, majitelem jakýsi malý vodárny. Ten doplnil moje informace o ředění whisky. JE MOŽNÝ ŘEDIT POUZE HOŘEČNATOU VODOU ! Běda, nalejt si do sklenice matonku. Ta je plná sodíku. to nejde vůbec pít !
Je pravda, s Magnezií to vypít jde, ale stejně piju raději whisku neředěnou, a NECHLAZENOU. To jenom Amerikáni si cpou do burbonu fláky ledu.
Když jsme u toho, poučím vás (to já rád, někoho poučovat) proč jsou sklenice na burbon tak veliký.
Pokud někdo hodí do sklenice malý kostičky ledu, ty se mu roztají, a on je na tom, jako o pár řádků vejš. Teda - nic moc, a šmak je v  ::! !
Vyhoďte z mrazáku ty mističky na malinký kostičky ledu ! A hned !
Dejte si zmrazit celou lahev NEPERLIVÝ vody - nejlíp Magnezie. (Pozor, trvá to nejmíň dva dny) Potom zubatým nožem na pečivo proříznu igelit, a do prázdnýho (a vytřenýho) dřezu urazím 3 - 4 cenťáky ledu. Eventuelně  kus rozseknu na menší, ALE NE DRŤ ! (Drť tak do limonády, ale tam ho musí bejt hodně.)
Proč ? Když vyndám led z mrazáku, má -25°C.  Nežli to useknu, má -22°C.  Na to naleju nápoj, kterej má +25°C. Pokud mám větší kus ledu, nežli je nápoje, led se neroztaví, a já piju dobrotu o teplotě blízko nuly. A NENAŘEDĚNÝ ! Protože to není slivovice, nepije se to NIKDY na ex  ;)
Ani po chvíli ještě není led roztopenej.  Ale aby k tomu nedošlo, led se musí na další sklenici vyhodit,  a useknout čerstvej  ;)

No, a za chvilku budete mít možnost si to všichni vyzkoušet ! Tak si nechte šmakovat !!

Všímejte si prosím, že se bavíme jenom o omezeným sortimentu nápojů. To aby si někdo nemyslel, že se nedržím vlákna  - pro skromný chudý prppery  ;)
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Zásoby jídla pro chudého preppera na rok
« Odpověď #14 kdy: Prosinec 29, 2015, 04:10:59 odpoledne »
U prepperů mně překvapila skoro úplný nezájem o obiloviny a luštěniny jako možnost zásob. Připadá mi to dost zvláštní, že opovrhují nejlepším, co existuje jen kvůli tomu, že ve filmech mají zásoby z polotovarů. :)
no ja som napriklad uplne opacny pripad.uprednostnujem skladovanie strukovin pred konzervami.konzervy mam v zasobe cca posledny rok a pol.predtym som ziadne nikdy nemal,pretoze su plne éčiek.dovod ze som ich zacal kupovat je istota ze ak budem musiet pri nejakom prusere zdrhať,tak ich len uchmatnem z regalu a su kedykolvek okamzite nachystane ku konzumacii na rozdiel od obilovin alebo strukovin.ale točim iba obmedzene mnozstvo,pretoze u nas to nikto neje.radsej preferujem na dlhodobe uskladnenie tie strukoviny,ryžu a cestoviny.a potom mam potraviny ktore sa u nas konzumuju na "dennom" poriadku a su tiez trvanlive ako su zemiaky,rôzne zavaraniny,kečupy,pretlaky,ovocne aj mäsove,lečo,lekvari,zelenina a kadeco ine.preferujem ich okrem toho ze ich vsetci mame radi aj preto,lebo je to domaca produkcia a nestoji ma okrem casu a namahy skoro nic na rozdiel od obilovin a ryze ktore musim kupovat.na druhej strane mam za to cerstve a zdrave mäso a vajcia.
mam pravdaze aj vyse tony obilovin,ale tie su prioritne na krmenie zvierat.
zastavam nazor,ze treba skladovat potraviny ktore cloveku chutia,su s domacej produkcie cize ktore si clovek "zadarmo" kazdy rok vypestuje a su tym padom obnovitelne aj bez financnych prostriedkov.dalej musi byt zlozenie skladovanych potravin co najviac rozmanite,aby clovek s jednotvarnej stravy nezošalel alebo neskapal kvoli nedostatku vitaminov.zavaraniny preto,lebo sa v pripade potreby tiez daju okamzite konzumovat bez dalsej upravy.
a najviac ma zaraža ze mas v zozname 6kg prosa o ktorom som si doteraz myslel ze je iba pre papagajov :D
 ale iba 1kg fazuli,2,5kg hrachu a ani jeden zemiak  ::) vsetko su to zakladne potraviny nasich predkov a najlahsie vypestovatelne
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Zásoby jídla pro chudého preppera na rok
« Odpověď #15 kdy: Prosinec 29, 2015, 07:06:25 odpoledne »
Hej, japonci to mají v paži, páč tu rejži sklízejí dvakrát do roka a žijou na ostrově, takže se ládujou rybama, až z toho pukají....
Tady je důležité vědět, že dobře uložené luštěniny, strukoviny vydrží uložené v suchu a temnu 20 let. Obiloviny taky. Obiloviny sacharidy a luštěniny bílkoviny.
Věřte mi, netřeba jiného, i když to je vhodné... Naklíčením dostaneme z semínek takové dobroty, o kterých se nám ani nesnilo.
Lidé ohrnujou rypáky nad elementárníma potravinama, ovšem v jednoduchosti je síla. Z kila obilí se nají 6 chlapů a z kila luštěnin 8 chlapů.
Zapomínáme na ječmen, jeho kroupy, které byly vždy důležitou součástí výživy. A pučálka .... pučálka byla neuvěřitelným zdrojem zdravých součástí potravy.Naklíčené obilí i luštěniny jsou schopny dodat všechny potřebné látky potřebné k zdravému životu. Jestli nám to chutná, nebo ne je irelevantní,  jde o přežití.Sám jsem jedl svoje vlastní sušené jehněčí, vepřové i hovězí maso a po dvou letech naprosto v pohodě, při konkrétním skladování. Údajně vydrží 10 let.Nebudu to stavět na nereálných cílech. V současnosti udržuju roční zásoby, fazule, šošovice, hrách, pšenice, ječmen, nahej oves, kroupy, jáhly, proso, kukuřice, bulgur,mouky. Nestojí to nic....

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7595
Re: Zásoby jídla pro chudého preppera na rok
« Odpověď #16 kdy: Prosinec 29, 2015, 08:11:01 odpoledne »
Hej, 4ia z 5tich preperov zomiera na následky konzumácie pozáručnej potravy. Nie od hladu a na starobu :D
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Zásoby jídla pro chudého preppera na rok
« Odpověď #17 kdy: Prosinec 29, 2015, 10:19:08 odpoledne »
Borci to jsou, to jo, ale stejně by bez moře poscípali, stejně jako my bez dovozů potravin. Na sopečné půdě se jim to pěstuje, ale pěstovat umí, to jo. Navíc mají půdu v posvátné úctě, a nikdy by si nedovolili jí ublížit.Máme se od nich rozhodně co učit.S tím musím souhlasit.
Teda, až na tu fukušimu, tam to pohnojili fest....


Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Zásoby jídla pro chudého preppera na rok
« Odpověď #18 kdy: Prosinec 30, 2015, 01:56:02 odpoledne »
Nepodcenoval bych sojove boby (zelene, zvane rovnez mungo fazole). Z pohledu minimalisty by te tato plodina mohla hodne zajimat. Daji se konzumovat varene, jako jakekoliv dalsi lusteniny, pomerne snadno se z nich vyrobi sojove mleko, bohate na bilkoviny a z nej nasledne sojovy tvaroh toufu, ktery se dale upravuje jako samostatny polotovar nahrazujici maso. Vynikajici jsou i sojove klicky ke kterym neni potreba svetlo (pestovani mozne i v podzemnim ukrytu v pripade nutnosti). Varene v soli a nasledne oprazene, pripadne ususene jsou chutove podobne solenym burakum, takze vybrna pochutina na dlouhe vecery. V pripade zajmu dam na klicky, mleko a toufu navod.

Sem s nimi.. udělám z toho nové vlákno
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Zásoby jídla pro chudého preppera na rok
« Odpověď #19 kdy: Prosinec 31, 2015, 05:11:06 odpoledne »
Tak postupne...

Sojove klicky: Soju, alias mungo fazole necham 24hodin macet ve vode. Vezmu 2 detske pleny a obe namocim do vody. Jednu slozenou dam na dno alespon 25cm vysoke nadoby (pouzivam stary hrnec) druhou plenu rozprostru po dne i po stenach hrnce. Na ni nasypu nabobtnalou soju. Hrnec uzavru poklici. Je dulezite aby ke klickum nemohlo svetlo, jinak zacnou rasit listky a klicky budou zelenat. Hrnec ulozim na teplem miste. Teplota ovlivnuje jak rychlost kliceni, tak kvalitu klicku. Pak uz jen staci cekat a 2x denne soju i pleny zvlhcovat (pouzivam rozprasovac na kytky) Za nejakych 5-8 dni narostou klicky do vysky 10-12cm, okolo 3-4mm tloustky, jsou bile, lehce prusvitne a stavnate. Receptu najdete na netu mraky. Ja mam nejradeji bud jen samotne, narychlo orestovane s trochou zazvoru, cesneku a soli, nebo z veprovym ci kurecim masem. Vynikajici jsou samozrejme do salatu.
Praktikující cynik

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Zásoby jídla pro chudého preppera na rok
« Odpověď #20 kdy: Prosinec 31, 2015, 05:27:44 odpoledne »
Sojove mleko: Soju namocim alespon na 1 a pul dne. V prubehu nekolikrat sliju a vymenim vodu. Nabobtnale fazole preliji do velke nadoby a boby mnu mezi prsty, aby se co nejvice z nich oloupalo. Slupky plavou na hladine a dobre se sbiraji. Pokud se s tim nechcete delat, tak je mozno mleko pripravit i se slupkami, ale to bez nich chutna lepe. Proprane a ocistene sojove boby mixuji spolu s vodou. Vodu pouzivam v pomeru 1:5, ale setkal jsem se s pomery 1:4, ale i 1:8, takze zalezi na vas jak chcete mit mleko huste. Mixuji po castech a kazdou davku alespon 4-5 minut, aby vysledna hmotabylo co nejjemnejsi a co nejvice konzistentni. Hmotu nasledne precedim. Vyborne se mi osvedcilo syrarske platynko, ale dobre to jde i pres kus bavlneneho platna. Filtraci opakuji nekolikrat. Alespon 3-5x. Nejdele trva ta prvni pak uz to jde pomerne rychle. Nakonec mleko na mirnem plameni vadim asi 20minut. Sbiram penu a po schladnuti i skraloup. Mam rad mleko s trochou prave vanilky a lzickou javoroveho sirupu. Samozrejme se da konzumovat natural, s ruznymi jinymi sirupy, medem, skorici, nebo i na slano. V lednici vydrzi tyden
Praktikující cynik