Autor Téma: Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?  (Přečteno 3701 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« kdy: Březen 22, 2015, 02:04:20 odpoledne »
Rozhodl jsem si udělat 10-20 cm vysoký záhon, který bude široký cca 80 cm a dlouhý 180cm.
vykopu jámu a to naplním materiálem, který pak bude rovný s ostatní plochou. A to pak o to zvýším záhon. Odhadem z předchozích let mám, že 3 pytle materiálu zvýši 1m2 o výšku cca 10-15 cm.

Nejdrív jsem si vybral místo. Chtěl jsem 1x2m, ale to místo mi umožnuje cca 0,8x1,8m.

10 minut přemýšlení

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #1 kdy: Březen 22, 2015, 02:05:44 odpoledne »
Ráno to vypadalo na dešť, tak jsem to zakryl, abych po dešti mohl na tom pracovat.

5 minut

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #2 kdy: Březen 22, 2015, 02:48:29 odpoledne »
Využil jsem, že u rybníka dělali čištení, tak jsem si přivezl pár klacíků.


Trvalo to 57 minut.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #3 kdy: Březen 22, 2015, 02:53:49 odpoledne »
Rovnou i zametali a velké jehličí a šišky dali na hromadu. Tak jsem si to vzal.

Použil jsem na záhon jen tři pytle. Celkem mi to taky zabralo hodinu. Tedy 51 minut.

Tak 3 pytle 24 minut.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #4 kdy: Březen 22, 2015, 02:58:27 odpoledne »
Odendal jsem ochranu.

3 minuty

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #5 kdy: Březen 22, 2015, 03:01:54 odpoledne »
Zemina je v měkká, tak mi stačil jen rýč.
Vykopal jsem za 16 minut do hloubky 18 cm. Hlouběji kvůli suti a kamenům jsem nepokračoval, protože nemám kam to vyhodit.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #6 kdy: Březen 22, 2015, 03:06:20 odpoledne »
Náhazel jsem 2 pytle jehličí a šišek. Zabralo to jen 2 minuty, ale pak jsem chodil 5 minut, abych to slehlo.

7 minut

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #7 kdy: Březen 22, 2015, 03:12:09 odpoledne »
Zajel jsem si pro piliny. Další možnost byla jemně posekaná tráva, ale na hřišti hráli fotbálek, tak jsem tam nechtěl opruzovat u kontejneru na posekanou travu. Dal bych listí, ale nevím teď o žádném zdroji.  Dává se vrchní vrstva(neprobustná), aby zbytečně nepropadala zemina.

Trvalo to 35 minut.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #8 kdy: Březen 22, 2015, 03:32:58 odpoledne »
Po sešlapání jehličí jsem přidal 1 a půl pytle slepičinců. Byl jsem překvapen, že mi to jen trochu zvýšilo výšku. Čekal jsem o dost víc.

Pak jsem přidal jehličí a pěkně jsem to udupal.

Pak jsem přidal piliny. Zas jsem to udupal.

Pak jsem začal házet zeminu. a zas jsem udupal.

Začal jsem klacky řezat na kolíky o velikosti 30 cm. 10 cm skončilo v zemi. Nehodíci jsem řezal na klacky, které jsem dával do záhonu, aby se opíraly o kolíky.

Pak jsem to zakryl, aby přeběhlík(slepice) mi neudělal rozhrabání.

Budu pokračovat jiné dny. Musim sehnat dřevo. Zbylo mi ještě dost, ale je jich škoda na použití záhonu.

Tahle akce mi zabrala 80 minut. Pravda je, že pár minut jsem se jen koukal a přemýšlel jak dál atd.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #9 kdy: Březen 22, 2015, 03:42:25 odpoledne »
Dávat snile a jiné dřevo do záhonu pokud nejste zcela přesvěčeny o místě nebo je pronajmut pozemek, tak dát jen pod zem, aby zůstala alepson 5 cm pod úrovní hladiny zeminy. Má to důvod, že rozebrat takový záhon nebude těžké. Oproti pokud budete mít třeba 20 cm nad úrovní, tak Vás bude čekat pracné rozebrání. A ta chuť to dělat nebude velká. Je to jako přehazování kompotu, kde je dřevo. Pro mně to byl děsný zážitek, protože mi to pořádně vidlemi vůbec nešlo. Porát někde se to zasekávalo o větve. Proto dělám kompost bež větví.

Dávám i slepičince pod úroveň hlladiny půdy, abych taky v tom nemusel pak hrabat pokud by se zrušil záhon.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #10 kdy: Březen 22, 2015, 03:59:49 odpoledne »
1,5 pytle slepičince představuje asi 4 měsíčů bobků od člověka. Odhadem je to asi jeden kýbl na 14 dní. Záleží kolik nestravitelné vláknini člověk sní. Když jsem jedl převážně pšenici, tak to bylo i jeden kýbl týdně.

Dřevo, které se dlouho rozkládá, bych dával dost hluboko do zěmě, aby se záhon mohl pak snadno zrýt, kdyby nebyl vyvýšený záhon.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #11 kdy: Březen 22, 2015, 04:04:29 odpoledne »
Budu rád  za jiný způsob a i spočítání času a peněz. Inspirace se vždy hodí.

Chtěl jsem ukázat jak je náročné mít záhon o výšce 10 cm. Někdo sní o 50-100 cm.

Záhon brzo dodělám. Musím sehnat nekvalitní dřevo. Ten čas sběrem dřeva už nebudu počítat, protože jsem poprvé získal dost dřeva.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #12 kdy: Březen 22, 2015, 04:16:33 odpoledne »
Podle mně už v listopadu bude srovnaná hladina a tak vyvýšený záhon zmizí. Dřevo je právě materál, který drží vyvýšené záhony nad hladinou, protože se rozkládá dost pomalu.

Člověku to dá dost času, aby sehnal zeminu nebo ji udělal pomoci písku, jílu a kompostu do toho listopadu.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #13 kdy: Březen 22, 2015, 05:04:15 odpoledne »
Tím jsem ukázal, že jeden člověk a zahrada vyprodukuje ročně asi 20m2 x 30 cm. To je tedy 4 vyvýšené záhony o výšce 30 cm  a rozloze 5m2.  A pokud někdo posílá bobky do sítě, tak má míň záhonků.

Vyvýšené záhony je místo kam schováváte organický odpad. Jen prkna, která objímala záhony přesunete o místo dál.  Tak Vám stači stále stejné množství prken.

Pokud chcete mít víc vyvýšených záhonů než sami dokážete naplnit odpadem od sebe a ze zahrady, tak ho budete muset dovážet. A to stojí peníze a čas.

Proto je pro mně težko pochopitelné jak někdo chce mít třeba 500 m2 vyvýšených záhonů.

Offline spartan

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 255
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #14 kdy: Březen 22, 2015, 06:43:31 odpoledne »
mi ideme buduci tyzden robit vyvysene zahony. tak na cca 50 m2
Pripravuj sa na najhoršie,očakávaj najlepšie.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #15 kdy: Březen 22, 2015, 06:45:32 odpoledne »
Jak vysoké? Jaký materiál použijete? Jaký je asi odhad nákladů? Pronajmutý nebo vlastní pozemek? Pokud pronajmutý, tak máte svolení majitele? A pokud zruší pronájem, tak budete muset je rozbrat nebo mu je necháte? Bude je chtít?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #16 kdy: Březen 22, 2015, 07:04:53 odpoledne »
50 m2 je hodně. Pokud má být jen 10 cm vysoko, tak odhaduji, že bude potřeba brát drny bez zeminy asi z 300m2. Nebo jakým materiálem chcete zaplnit ty vyvýšené záhony?

Sběr dřeva v lesa asi nepůjde. Brát zeminu taky ne. Jedině sekat někde stařešinu.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #17 kdy: Březen 22, 2015, 07:31:35 odpoledne »
Tvorba vyvýšených záhonů je běh na dlouhou trať. Udělala jsem na podzim vysoký záhon jako zídku z cihel (výška cca 50 cm) asi 50-60 cm od betonové zídky v délce cca 16 m, čili cca 4m3 materiálu, a o šířce asi 80 cm v délce asi 8 m, čili 3 m3 materiálu (fotky dohodím, až bude světlo). Naplnila jsem to dřevem, kompostem, pilinami, slámou, podestýlkou od slepic, posekanou trávou, pískem, popelem, hnojem, listím - a vím, že to bude postupně sedat, takže bude třeba to doplňovat znovu a znovu.
Vyvýšené záhony (8 ks, rozměry cca 2 x 1 m) sestavené vloni a "nakrmené" stejným způsobem si sedly asi na poloviční výšku, a zřejmě v tomto trendu hodlají pokračovat:(

Časový odhad na záhon 2 x 1 m z fošen (24 x 150mm x potřebná délka) a rohových hranolků uřezaných ze střešních latí a sešroubovaných: vyrytí na hloubku rýče - cca 1/2 hodiny, (navezení fošen a protažení domem - cca 10 minut, natření hranolků a fošen ve 2 vrstvách - cca 1 hodina), sestavení rámu - cca 2 hodiny, nanošení dřeva - cca 15 minut, zaházení vykutanou hlínou - cca 15 minut, a pak už jen přivážení dalšího a dalšího materiálu z chaty apod., těžko časově odhadnutelné (naložení 10 kbelíků na chatě trvá cca 20 minut, vyložení doma a pronesení celým domem asi taky tak, plus naložení kbelíků do auta) a tento proces jsem u každého vyvýšeného záhonu zopakovala min. pětkrát (10 kbelíků po 10 l = 100 l, čili 10 cm materiálu na 1 m2 plochy).
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #18 kdy: Březen 22, 2015, 07:56:29 odpoledne »
Díky Orminen za příklad.

Mám pocit, že dřevo pomůže člověku získat odklad 3-5 let na nosení zeminy. U hnoje, trávy, listí a jiného snadno rozložitelného materiálu získa člověk odklad 6-12 měsíců. Když to přepísknu, tak pokud by někdo pěstoval ve vyvýšených záhonech a jen přidával kompost(tedy bez písku a jílu), tak by musel dodat ročně alespoň 10 cm jak jsem to vysledoval v truhlícich, kdyz se každý rok přidával kompost do půdy(jen se přisypal na vrch).

Když jsem četl, že někdo chce do roka mít až 500m2 vyvýšené záhony vysoké 0,5-1m, tak mi to prostě časově nevycházelo, protože bude jen stále schánět dřevo a jíný odpad.

Podle mně si někteří lidé neuvědomují, že trvalé vyvýšené záhony musí být  plné zeminy, protože za 3-5 roků se dřevo rozloží a tak dojde k poklesu. A tak pokud neplánují předělat, tak budou tam muset nasypat zeminu.

Zdálo se mi logické, že pokud bych tam dával pořád kompost, tak nedojde k poklesu, ale kompost zmizí po pár zalitím. Prosákne do půdy a chytí ho jíl. Tak by byla potřeba hodně a hodně kompostu, aby se udržela hladina. Proto bez dodání písku a jílu bude člověk stále bojovat s tím, že dochází propadávaní a schánění kompostů nebo dodávání odpadu a dřeva. Podle mně se hodně nadře, aby měl vyvýšený záhon pár set m2. 

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #19 kdy: Březen 22, 2015, 07:58:41 odpoledne »
Je to pracné. Postavil jsem celkem čtyři. Jeden je 6 metrů dlouhý, poměrné uzký, další dva jsou asi dva metry x 50 cm. Poslední je 150x150cm. Hodně času zabralo vykopání drnů, nanošení větví a teď sypu materiál. Oběhl jsem sekačkou zahradu a koše vysypal trávou, pak nějaké seno a slámu. Ještě jak trotl budu běhat s hráběma po lese abych si nahrabal nějaké listí, napytloval a odvezl. No a pak zasypu tou zeminou, o které jsme s Sahawem a Ormien diskutovali v jiném tématu(ten starý hnojník). No a jelikož si mohu nyní dovolit nějakou investici do rašeliny a substrátu, promíchám tyto pytle s vybranou hlinopísčitou půdou z výkopu těch záhonů a ze sebraných krtinců. Musím máknout. Kolik to už zabralo času.... No asi 10 hodin rozkouskované do více dnů.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #20 kdy: Březen 22, 2015, 08:09:25 odpoledne »
Chtěl jsem vyzkoušet právě srovnání klasického záhonu s vyvýšeným ohledně výnosu a časové náročnosti.To nerealizuji. Je fajn mít třeba 3xvyšší úrodu, ale když s tím strávý 5krát víc času, tak to je pak nevýnosné.

Je třeba pro mně zajimavé, že lidi vidí hromadu sena a trávy a myslí si, že budou mít takový objem stále. Ve skutečnosti zmenší objem o 95 procent.  To cislo jsem si vymyslel, ale když sleduji kolik materiálu jsem přinesl a kolik zůstalo, tak mi to nějak takhle vycházi. Stačí párkrát, aby zapršelo a i zbytek zmizí.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #21 kdy: Březen 22, 2015, 08:32:06 odpoledne »
Tak 95% je trochu přehnané...pokud to nepočítáš v řádu mnoha let...
Já každý rok na vyvýšené záhony dosypu trochu zeminy, a letos, jak jsem psala, je chci trochu víc "zrekonstruovat"...jeden už mám spravený, ale ještě 3 mě čekají...

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #22 kdy: Březen 22, 2015, 09:55:19 odpoledne »
Vím, že jsem to přehnal. Sledoval jsem jak z 70cm hromady trávy se stala jen 3cm tvrdá krusta.:)
Chci udělat pokusy s nějakým materiálem v kbelíku a sledovat o kolik klesne za rok objem. Na spoadku budou díry a občs to zaliju.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #23 kdy: Březen 22, 2015, 09:59:59 odpoledne »
Myslím, že nejsi dalek pravdě s těmi 95 %. Organika je v prvé řadě plná vody (což je plus, protože vodu zadrží). Kromě toho ji půdní mikroorganismy pomalu rozkládají zase na CO2 a vodu, takže po pár letech prakticky zmizí.
Kde jsem to jen četla, že jeden centimetr humusu vzniká 100 nebo kolik let? Když to chci uspěchat, musím tomu holt pomoct.

Anakine, do rašeliny radši neinvestuj. Její jediný efekt je, že půdu okyselí a načechrá. Obsah živin není nic moc. To už radši kup kompost, slepičince, kravský hnůj nebo něco podobného. Kromě toho je těžba rašeliny dost tvrdý zásah do krajiny, takže ekologové trpí už od pohledu... Svou roli hraje rašelina ve výsevových substrátech, ale v normálním záhonu už ne.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #24 kdy: Březen 22, 2015, 10:07:52 odpoledne »
Přemýšlel jsem o získání nejlepší zeminy. Byl by to podle mně písek, jíl a kompost.  Bez kamení.
Díky pomusi získávání písku zeminy jsem přišel na metodu jak udělat tuto jemnou půdu. 

Maji nějaký význam v půdě kamínky od 5mm do 10mm. A větší?

Vytvořit půdu bez větších kamínku by práce se zeminou byla nádherá. Jen mít správný poměr jílu a písku.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #25 kdy: Březen 22, 2015, 10:20:29 odpoledne »
Myslím, že se bez nich půda docela dobře obejde, ale na druhé straně ničemu výrazně nevadí, není-li jich moc velký podíl.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #26 kdy: Březen 23, 2015, 07:14:55 dopoledne »
Citace
Anakine, do rašeliny radši neinvestuj. Její jediný efekt je, že půdu okyselí a načechrá. Obsah živin není nic moc. To už radši kup kompost, slepičince, kravský hnůj nebo něco podobného
Dobře, děkuji. Takže jen trochu substrátu nebo kompostu (ten kompost ale obvykle prodávají po tunách), čerstvý kravský hnůj seženu zdarma od souseda.  :)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #27 kdy: Březen 23, 2015, 07:24:03 dopoledne »
S hnojem bacha, praví odborníci, že je příliš agresivní, takže buď nechat odležet (nejlépe tak, že jím budeš postupně prokládat kompost tak, jak jej plníš - vrstva trávy, vrstva hnoje, vrstva listí, vrstva pilin, vrstva hnoje atd.) nebo ho musíš dostatečně zředit. Soused to dělal tak, že do kbelíku naložil asi třetinu hnoje, zalil to vodou, rozmíchal a nechal stát. Po týdnu vodu slil a zředěnou použil na zalívání k patě rostlin (ne na list) a zbytek hnoje nechal vyschnout na slunku, čímž se to rozpadlo na prach - a ten potom rozházel po záhonech. Je to pracné, ale jako hnojivo je velmi vydatný.
Koňský hnůj zdaleka tak agresivní není, tím lze i mulčovat (čímž se ale vyvětrá cenný dusík, který odsmrádne ve formě amoniaku do ovzduší) a zarývat ho přímo do záhonu. Ale i tak jsou rostliny, které čerstvý hnůj nemají rády, většinou to bývá napsané na sáčku s osivem.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #28 kdy: Březen 23, 2015, 07:47:32 dopoledne »
Já to právě zakopávám (a dám na to cca 10-15cm zeminy )a sázim rostliny, které maji dlouhé kořinky. A příští rok je už rozložený, tak vysázím rostliny které rostou hlavně do hloubky. Viz tenhle můj záhon.

Ale je to zas moje teorie, protože nevím jestli živiny z těch slepičinců se dostanou  pak příští rok k těm rostlinám. Proto se mi zdá lepší pro moje pochopení  zalévat zkvašenými slepičinci a kopřivami. Tam mám jisottu, že se dostane určitě k rostlince.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #29 kdy: Březen 23, 2015, 10:36:05 dopoledne »
Myslím, že za ten rok už to půdní mikroflóra rozebere do použitelna, ale zalévání hnojivy je určitě účinnější, pokud nejde na list.

Přikládám pár fotek svých vysokých záhonů (tj. to, co má cihlovou zídku, místy zakrytou černým igelitem).
Záhon 1 je u zahradní místnosti, černou stranou je na západ, šířka 60 cm, výška 50 cm, délka cca 2,5 m - ještě není vyplněný.
Záhon 2 je u východní zdi sousedního pozemku, cihlovou zídkou je rovněž orientovaný na západ - šířka na severu 1 m, výška 50 cm, na jihu šířka 80 cm se stejnou výškou, délka cca 8 m.
Záhon 3 je u severní zídky sousedního pozemku, cihlovou zídkou je orientovaný na jih (v popředí jedna z mých zakrslých šumavanek). Délka (k hranici pozemku tj, k vysoké zdi) 16,15 m, na začátku šířka 40 cm, výška 60, na konci šířka 70 cm, výška 40 cm.

Teď by to potřebovalo jen, aby rozumně zapršelo. Momentálně pracuju na zakrývání zídek černým igelitem a na natažení větve kapkové závlahy celým záhonem od zahradní místnosti až na konec, což je celkem skoro 30 metrů.

Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #30 kdy: Březen 23, 2015, 12:11:52 odpoledne »
Ráno jsem si skočil pro větve, které jsem nařezal na 40 cm, aby se mi vešli na kolo. A pak jsem záhon dodělal. Vše zabralo cca 27 minut.


Záhon má cca 94 cm x 194 cm. Výška je přibližne 14-17 cm. Měřeno od země, kterou nemám rovnou. Zabralo to 264 minut. Dá se řici, že 1m2 o výšce 10 cm zabere člověku přibližně 2 hodiny. To je krásný čas.

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #31 kdy: Březen 23, 2015, 12:13:56 odpoledne »
Ty černé igelity používáš aby se záhony rychleji vyhřály? Já jsem prkna z venkovní strany natřel také černou barvou.
Udělám fotky.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #32 kdy: Březen 23, 2015, 02:10:13 odpoledne »
Ty černé igelity používáš aby se záhony rychleji vyhřály? Já jsem prkna z venkovní strany natřel také černou barvou.
Ano, jednak chrání cihly před přímým deštěm (děrované cihly se brzy rozpadnou) a jednak víc hřejí. Chci za tou zídkou pěstovat v první linii zemní mandle, v druhé cukety, rajčata, papriky, tomatilla, mochyně a jakony a vzadu fazole, kukuřice, okurky apod. a ti všichni ocení teplo na nohy:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #33 kdy: Březen 23, 2015, 06:06:07 odpoledne »
Moje nedokončené záhonky

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #34 kdy: Březen 29, 2015, 07:07:40 odpoledne »
Moje dokončené záhonky:

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #35 kdy: Březen 29, 2015, 07:08:56 odpoledne »
Anakine, paráda...co bude v tom úzkém dlouhém?

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #36 kdy: Březen 29, 2015, 07:14:27 odpoledne »
Zkusil bych tam dát rajčata. Původně jsem chtěl vykopat jen zeminu podle naší diskuze tady, akorát místo děr jsem kopal celý žlábek. Nakonec jsem se rozhodl použít vyvýšení. Na konce záhonu jsem natloukl kůly, natáhnu provazy jako oporu. Šířka je na 2 rýče, délka je 6 metrů

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #37 kdy: Březen 29, 2015, 07:37:53 odpoledne »
Vyvýšené jsou lepší...už kvůli sekání trávy a také kvůli plevelu.

Myslela jsem si, že tam budou rajčata...možná by se pod ně daly vysadit rostlinky bazalky. Pokud to budou tyčková, stejně je budeš vylamovat, tak bylinky by měla světla dost.

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #38 kdy: Březen 29, 2015, 07:42:06 odpoledne »
Dík za tip  @--> Bazalku máme rádi.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #39 kdy: Březen 29, 2015, 10:26:40 odpoledne »
Půjde podstatně lépe na jižní straně, taky má ráda teplo na nohy - totéž platí pro rozmarýn, šalvěj, levanduli apod. Když vyvážeš rajčata vysoko, lze na severní stranu v červenci naset i hrášek, červené řepy apod., čili rostliny, které snesou částečné zastínění. Než se rajčata zmátoři, může tam být hrášek z jarního výsevu.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline divočák

  • ***
  • Příspěvků: 154
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #40 kdy: Březen 30, 2015, 11:27:37 dopoledne »
Já nevím, ale tyhlety záhony jsme dělali a říkaly ohraničené záhony.
Jako vyvýšené beru obrubník 3o-50 cm.  ;D
Najdeš, pokud hledáš. Pokud vidíš, uvidíš.Používej sluch nejen na vábení.
Každý má svůj osud ve svých rukou.
Pokud řekneš na vše ne, nediv se.

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #41 kdy: Březen 30, 2015, 07:44:28 odpoledne »
Citace
Já nevím, ale tyhlety záhony jsme dělali a říkaly ohraničené záhony.

Mně je úplně jedno jak tomu říkáte u vás doma na vsi  ;) Dva moje záhony jsou víc jak 30 cm.  ;D

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #42 kdy: Březen 31, 2015, 08:46:43 odpoledne »
Teda po těch lijácích se mi vnitřek záhonků pěkně sesedl. Budu muset doplnit hlínu. Všechno na zahradě promočený, hlavně trávník. Z hlíny je bláto. Nemám rád prudké lijáky.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #43 kdy: Březen 31, 2015, 08:49:16 odpoledne »
Tak za Brno: jen houšť a větší kapky. Je tu zase sucho... Nevadí mi rozblácená zahrada, sedlý obsah vysokých i vyvýšených záhonů ani zablácené kočky a slepice - jen bych ráda, aby aspoň tak 14 dní noc co noc vydatně zapršelo...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #44 kdy: Březen 31, 2015, 08:54:20 odpoledne »
Nicméně jsem ze tří sudů udělal kaskádu, takže budu mít dost dešťové vody    :) momentálně jsou plné skoro 2.
Plánuji alespoň v jednom louhovat kopřivy.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #45 kdy: Březen 31, 2015, 09:01:21 odpoledne »
Mám ze 2/3 plné tři kubíkové nádrže, ale to bude stačit tak na 14 dní, jestli zase začne sucho:(
To máš stát u domu? Kopřivy při louhování báječně smrdí... Hůř už smrdí snad jen kostival.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #46 kdy: Březen 31, 2015, 09:15:45 odpoledne »
Mám to u garáže. Tam ať si to smrdí  :)

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Jak dlouho trvá tvorba 10 cm vyvýšeného záhonu?
« Odpověď #47 kdy: Duben 11, 2015, 06:21:18 odpoledne »
Dneska jsem na předzahrádce u domu udělal další záhonek, který by se dal nazvat ohraničeným záhonem. Materiál byl pro ruce, hotovo bylo tak za půl hodiny. Je tam jenom navežená hlína. Zasel jsem tam pažitku a petrželku. Bude to bylinkový záhonek. Vždycky tam tyhle dvě zeleniny dobře rostly, ale poslední dobou to zarůstalo jen trávou. Než to tam nějak rýt a pracně čistit, zvolil jsem radši tuhle cestu