Autor Téma: Průmyslové(umělé) hnojivo  (Přečteno 545 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Průmyslové(umělé) hnojivo
« kdy: Březen 15, 2015, 07:44:37 dopoledne »
U průmyslového hnojiva vidím problém ten, že obsahuje i těžké kovy a jedy. Neudrží se v půdě a je to drahá položka. A je potřeba težba k získání toho materiálu. Zatim to jsou jen myslenky.Než nastuduji výhody a nevýhody průmyslových hnojiv. Pak jak je získat a jak je použít, tak uteče pár měsíců. Zatím dám sem pár otázek z fcb na zamyšlení + odpověď.


Proč prostě nepohnojit chemií? Plus třeba našema exkrementama? Plus kompost? Kde se v tomhle cyklu ztrácejí živiny? K čemu tam je třeba ta kráva?

aby to tak mohlo fungovat, minimalne by sme museli vsetci vracat hovno svojmu farmarovi. tu je akurat problem sirenie chorob, pretoze ludske exkrementy ktore neprejdu termofilnym kompostovanim (a teda aj pasterizaciou) nie su vo vacsom meritku bezpecne. dalsia vec je, ze traviaci trakt cloveka sa dost lisi od traviaceho traktu bylinozravcov ako krava alebo kon, takze aj vysledny produkt je iny a nie je uplne idealny na pestovanie napr. zeleniny. za dalsie tie travnate plochy proste potrebujeme ako my tak aj plejada hmyzu co v nich ziju a vtaky ktore sa nim zivia atd. vacsina z nich by mala byt udrziavana a rotacne pasenie zvierat je najefektivnejsi sposob udrzby travnateho porastu (v podstate simulacia savany, kde sa velke stado hybe krajinou).

a preco nepohnojit chemii? chemia bez dostatocneho mnozstva organickej hmoty a funkcneho podneho zivota sa v tej pode dlho neudrzi a cestuje do spodnych vod a do tokov. je sice z obmedzeneho zdroja, ale ja proti umelym hnojivam velke vyhrady nemam. ale mali by byt pouzivane len ako doplnok, v opacnom pripad robia viac skody ako uzitku. poda nie je len spongia kam nasypem NPK a vyrastie mi z toho jedlo.


Minimálně tak jedna informace o chemickém hnojení se neshoduje s tím, co jsem načetl: Further, it is just about possible that in some future century we will run out of natural gas to make fertiliser with. But that’s OK, we already know how to make it out of coal gas and if that doesn’t appeal we can do it with the electricity from windmills and solar cells. All we need is wind or sunlight plus some water: and if we ever run out of any of those three we’ve got far greater problems to worry about than our lawns.

"coal gas" - to je neobmedzeny zdroj? s tou vyrobou hnojiva z elektriny a vody by ma to celkom zaujimalo ake dalsie vstupy su do toho procesu. mas nejaky zdroj k tomuto? pre mna je to celkom novinka, rad by som si precital.

Je taky nic moc: http://www.forbes.com/sites/timworstall/2012/04/07/were-not-going-to-run-out-of-oil-based-fertilizer/ Ale při googlení: how to make nitrogen fertilizer from renewable energy najdeš na prvním místě toto: http://appliedmythology.blogspot.de/2013/0

no fixovanie dusika z atmosfery vypada zaujimavo. tu zas nastupuje otazka technologickej realizovatlenosti a ako autor pise aj toho, ci sa produkt oplati komercializovat. takze spoliehat sa na to mi dojde ako wishful thinking.