Autor Téma: Vápník pro slepice  (Přečteno 6159 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Vápník pro slepice
« kdy: Duben 26, 2012, 09:07:06 odpoledne »
Vápník pro slepice je velice důležítý. Bez nich nebudou vajička dost silná, tak slepice je rozsednou a snědí je. Tento zlozvyk se těžko odnaučuje.

Hlavní zdroj jsou skořápky. Pak je často zmiňován krmný vápenec.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Vápník pro slepice
« Odpověď #1 kdy: Listopad 12, 2013, 09:44:19 dopoledne »
Ulity od šneků jsou taky dobrý zdrojem.Milují je.

 Je tam prý v ulitě hodně fosforu, tak může způsobovat špatné trávení vápníku. Informace nejsou ověřené.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Vápník pro slepice
« Odpověď #2 kdy: Leden 22, 2015, 03:14:09 odpoledne »
Koupil jsem vápenný grit, ale jde poznat, že to není pro slepice. Cena byla za 3 kg až 41 Kč. Ale vyzkouším.

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Vápník pro slepice
« Odpověď #3 kdy: Červenec 18, 2013, 01:21:38 odpoledne »
Vápenný hydrát CL 90

Taky vim, ze davat slepicim jadrovou omitku(cement,hydroxid vapenaty) nemuzu. Tak pytle budu muset vyhodit a nezrecyklovat.

Zdravím.
Takže ty slepice můžou žrát starou vyzrálou omítku protože tam se již přítomný hydroxid vápenatý (hašené vápno)
přeměnil zase působením vzdušného kysličníku uhličitého nazpět na uhličitan vápenatý, a ten slepičky přemění na skořápky.  V přírodě a i jako hnojení na kyselé půdy je to prachobyčejný vápenec, ten taky můžeš dávat do žrádla slepicím. Sami ho většinou nežerou nevím proč (když po skořápkách přímo blázněj).


Miki.
   

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Vápník pro slepice
« Odpověď #4 kdy: Březen 01, 2015, 06:34:24 dopoledne »
Miki mně zabije, ale Vápenný hydrát CL 90 není pro slepice jedovatý? Můžu s mokrou přenicí to smíchat a dát to slepicim? Jen chci mít jistotu, že je nezabiju. Na internetu nemůžu nic o tom najít.


Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Vápník pro slepice
« Odpověď #5 kdy: Březen 01, 2015, 08:36:22 dopoledne »
Ne, Sahawe, to je vlastně hydroxid vápenatý vykrystalizovaný s určitým minimálním množstvím vody potřebným k tvorbě krystalické mřížky. Je to louh, akorát je pasivovaný (usušený) pro lepší skladovatelnost. Když se dostane do styku s vodou, vytvoří silně zásaditý roztok a to by Tvoje slépky nemusely přežít.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

chpslst

  • Host
Re:Vápník pro slepice
« Odpověď #6 kdy: Březen 01, 2015, 08:52:27 dopoledne »
no na druhú stranu, keď si dokázal gróf Monte Cristo zvyknúť na cyankáli...

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Vápník pro slepice
« Odpověď #7 kdy: Březen 01, 2015, 09:51:43 dopoledne »
Tak to tedy opravdu nevím, jak to dělal:) Cyankáli je molekulární jed - nevratně obsadí místo kyslíku v molekulách hemoglobinu a příjemce se prostě udusí. Na biologické úrovni síla vůle - budiž - ale na molekulární si to fakt nedokážu představit. Holt - nedostatek fantazie:) :)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Vápník pro slepice
« Odpověď #9 kdy: Březen 01, 2015, 07:48:47 odpoledne »
Vápenec je ok, ale stejně nechápu, proč musíš něco takového nakupovat. Prostě zaúkoluj rodinu a známé (restaurace, vývařovny, jídelny), že mají sbírat skořápky - a je po problému. Šetřílci jsou rádi, že aspoň něco nemusí vyhazovat, a pipky jsou spokojené. Nebo jsem přehlédla nějakou nepřekonatelnou překážku?
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Vápník pro slepice
« Odpověď #10 kdy: Březen 01, 2015, 08:02:31 odpoledne »
Mam 42(23 slepic) hlavé stádo. A asi skořápek od 25 vajiček denně snědí a vyprodují jen 6 vajiček. 
Když jsem měl jen 10 slepiček, tak jsem dokonce skladoval skořápky v několika třílitrovkách. A to nemluvím o ulitách od šneků. Tolik vápníku, že jsem si myslel, že mám slušné zásoby do července, kdy zas budu mít trvalý příjem ulit.

Můj trvalý přijem je asi celkem 14 skořápek denně. Tak musím hledat i jiný zdroj. A ten vápenec za 80Kč se zdá dobré řešení oproti krmnému, který stojí 200Kč za 50kg a blbě ho seženu oproti tamtomu vápnu, kde prodávaji ve stavebninách.

Budu muset taky řešit přístí rok možná kuřata, tak budu muset míchat do krmiva vápno.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Vápník pro slepice
« Odpověď #11 kdy: Březen 01, 2015, 08:53:12 odpoledne »
Dokážeš mi vždycky zvednout náladu - mé hejno slepic čítá čtyři zdrobnělé slepičky, z toho 2 šumavanky a 2 velsumky, a generuje 1,67 vajec denně (5 vajec za 3 dny). Pražáci, co takhle schovávat Sahawovým slepičkám skořápky???
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Vápník pro slepice
« Odpověď #12 kdy: Březen 02, 2015, 08:42:11 dopoledne »
Schánet skořápky kromě velmi blízkých příbuzných a přatel je dost pro mně komplikované. Z mého pohledu se mi to nevyplatí. Hraje tam hodně faktorů, které by mi skořápky prodražili. Pokud mi neumřou slepice a budu mít plánovanou snášku 12-16 vajec denně, tak se situace změní tím, že budu muset je prodavát i mimo blízky okruh, tak budu mít větší přísun skořápak. Zatim musím vyřešit tu mezeru.

Oni ji zvířata, která nesnášeji vajička se pěkně ládujou vápníkem. Pokud pokud bude mít někdo větší hejno, tak nikdy nepokryje vápník jen skořápkami.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Vápník pro slepice
« Odpověď #13 kdy: Březen 04, 2015, 05:02:05 odpoledne »
Sahawe, nemusí to být jen vápníkem. Je nezbytný, to ano, ale když slípky nemají dost bílkovin, trvá jim dlouho, než vejce z nebílkovinné potravy vytvoří. Dceřin pes předevčírem odmítl žrát rybičky, tak jsem je hodila pipkám na smetiště. Přebíraly se v tom celý den a večer po rybičkách ani stopa. Zato včera 3 vejce, dnes 3 vejce. Každý den jim rozryju nějaký kus záhonu, aby se v tom mohli přebrat a vytahat žížaly. Občas jim otočím nějaký šlapák, pod kterým najdou spoustu různého hmyzu. Jsou jen čtyři a řádí na ploše 140 m2, takže to jde - mít jich víc, nevím, jestli by měly bílkovin dost.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Vápník pro slepice
« Odpověď #14 kdy: Březen 04, 2015, 05:03:40 odpoledne »
Tak co z nich
http://www.hasit.cz/Produkty/Vapenne-produkty

Dolomit vápenaté hnojivo?
Dolomitický vápenec?

Asi bude lepší připlatit a koupit si krmný vápenec jestli ho seženu v okolí.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Vápník pro slepice
« Odpověď #15 kdy: Březen 04, 2015, 05:28:56 odpoledne »
Sahawe, nemusí to být jen vápníkem. Je nezbytný, to ano, ale když slípky nemají dost bílkovin, trvá jim dlouho, než vejce z nebílkovinné potravy vytvoří.
Možná proto nespotřebují všechen vápník na tvoru a jen tak vyjde ven s slepičinci.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Vápník pro slepice
« Odpověď #16 kdy: Březen 04, 2015, 06:55:09 odpoledne »
Tak co z nich
http://www.hasit.cz/Produkty/Vapenne-produkty
Dolomit vápenaté hnojivo?
Dolomitický vápenec?
Asi bude lepší připlatit a koupit si krmný vápenec jestli ho seženu v okolí.
Hořčík (dolomit) pro slépky prý nee - citace z www.ifauna.cz:
Neregistrovaný uživatel (XXX.XXX.12.115)
...Obsah hořčíku v gritu pro slepice nesmí přesáhnout cca 4% (někdy se uvádělo 6%), jinak má velmi negativní vliv na tvorbu a pevnost skořápky. Dolomit tedy v žádném případě nelze dávat (hořčík okolo 20%) a vhodné nejsou ani vápence se zvýšeným obsahem hořčíku.   
27.09.2012 09:03
(http://www.ifauna.cz/drubez/nemodforum/r/detail/1022802/slepicim-vapenec-nebo-i-dolomit)

Čili hledej mletý vápenec, ten na rozdíl od dolomitu obsahuje hořčíku minimum:
http://www.srovnanicen.cz/q/mlety%20vapenec/
http://substraty-hnojiva.heureka.cz/agri-slatinice-mlety-vapenec-c-8-30-kg/
Ten se mimochodem hodí i vápnění jílovitých půd lépe než dolomit, protože jíl s hořčíkem tvoří báječně mazlavou hmotu, kterou rostliny moc nemusejí, protože po vyschnutí ztuhne na skorošutr...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Vápník pro slepice
« Odpověď #17 kdy: Březen 04, 2015, 07:10:09 odpoledne »
Díky. To jsem taky četl o tom hořčíku na ifaune. A ještě jsem dnes zjístil, že nesmím to přehánet s vápníkem pokud bych chtěl líhnout. Tvrdé skořápky je živá past kuřátka.

Podle mých výpočtů je spotřeba denně 250g krmného vápence pro moje 23 slepiček. Něco se ztratí.

Čeká mně pak experimetování jak dávat ten vápenec, abych měl minimální ztrátu.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Vápník pro slepice
« Odpověď #18 kdy: Březen 05, 2015, 08:46:12 odpoledne »
Zakoupil jsem si krmný vápenec, ale stále budu sledovat, kde sehnat vápenec za nižší cenu. Kupovat vápenec za 5kč/kg(200kč -40kg) se mi fakt nechce.


Už jsem začal s ním experimentovat. Slepicím samotný moc nejede. Tak jsem ho smíchal s mokrou pšenici. A normálně ji jedli.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Vápník pro slepice
« Odpověď #19 kdy: Březen 06, 2015, 07:19:41 dopoledne »
Zas to s tím vápnem nepřeháněj. Babička sice tenhle krmný vápenec měla také, ale dávala ho slepicím jen tehdy, když začaly nést vajíčka s tenkou skořápkou ve větším množství než jedno dvě týdně. Jeden pytel jí vydržel co pamatuji.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Vápník pro slepice
« Odpověď #20 kdy: Březen 07, 2015, 06:40:43 dopoledne »
Včera se problém se skořápknou objevil. Pokud se bude objevovat pravidelně, tak slepičky sní věechno. :( Proto musím přijít na to, jak do nich snadno narvat ten vápenec.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Vápník pro slepice
« Odpověď #21 kdy: Březen 08, 2015, 10:39:43 dopoledne »
Hele není to od úplně mladých slepic Sahawe? Aby jsi zbytečně neblbnul.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Vápník pro slepice
« Odpověď #22 kdy: Březen 08, 2015, 06:56:39 odpoledne »
Nejsou už nějakou dobu prvorodičky. ;)

Dnes jsem skočil na 150 minut sbírat ulity od šneků. Naštěstí v okolí nejsou žádní sběrači ulit, tak to šlo velmi snadno.

Budu dělat týdenní pokus a zjístím kolik 42 hejno sní kolik ulit. Začal jsem s 30 ulitami denně. Váží cca 110g. Ve výběhu budou mít ještě i obalenou pšenici s vápnem. Tak uvidím jak to dopadne.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Vápník pro slepice
« Odpověď #23 kdy: Březen 08, 2015, 07:22:58 odpoledne »
Možná blbý dotaz, ale neobsahují ty ulity příliš mnoho hořčíku? Já nevím. Babička nikdy ulitami nedokrmovala.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Vápník pro slepice
« Odpověď #24 kdy: Březen 08, 2015, 07:33:13 odpoledne »
Myslím, že obsahují fosfor. Asi to není ideální, ale rok jsme s nima je krmil a slepičky pěkně snášeli.

Přemýšlím jen tak, že bych si udělal omýtku. Všichni píšou, že omýtku slepice milují. Tak asi udělám omýtku přímo pro slepice.:)

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Vápník pro slepice
« Odpověď #25 kdy: Březen 08, 2015, 10:38:41 odpoledne »
Omítku sahawe omítku.
Babičce sice omítku oklovávaly ale měl jsem pocit, že to bylo spíše kvůli písku. Ony slepice myslím potřebují trošku písku, aby se jim jídlo ve voleti trochu lépe rozmělňovalo.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Vápník pro slepice
« Odpověď #26 kdy: Březen 15, 2015, 03:39:15 odpoledne »
Slepice teď snášeji o dost míň, tak i spotřeba vápníku je menší. Můj týdenní pokus s ulitami vychází, že toho hodně zbylo a ještě jsem nepoužil 90 ulit.

Jinak je sezona sběru ulit, protože kopřivy, které rostou pod stromy a je tedy největší koncetrace ulit jestě moc nerostou, tak sběr je velmi lehčí než pozdější fázi.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Vápník pro slepice
« Odpověď #27 kdy: Březen 18, 2015, 06:56:15 odpoledne »
Našel jsem pěkné pohřebiště šneků. Sběrač šneků by mi určitě záviděl. Za 2 hodiny jsem měl plnou igelitku.  ;)

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re:Vápník pro slepice
« Odpověď #28 kdy: Březen 18, 2015, 08:45:22 odpoledne »
Tak najlepšie pre slepice sú drvené varené kosti. Nesú vraj potom slepice ako divé.
Kosti sa dajú zohnať aj zadarmo, nadrviť, a v balíčkoch zamraziť. Problém je akurát s tým drvením. Ručne kladivom je to oštara. Dá sa takáto ručná drvička kúpiť, ale ja by som najradšej dáky poriadny mixér...


http://www.hradsky-sunk.cz/pakovy-drtic-kosti/
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.