Autor Téma: Plané rostliny a jejich uplatnění v jídelníčku  (Přečteno 1798 krát)

Offline sahaw

• Minimalista
Plané rostliny a jejich uplatnění v jídelníčku
« kdy: Duben 25, 2012, 03:44:04 odpoledne »
Plané rostliny a jejich uplatnění v jídelníčku

Cíl je rozebrat některé plané rostliny a jak je využít v jídelníčků. Srovnat zda má smysl je jíst a kdy. Jestli dokážou být pro nás plnohodnotná náhrada za vyšlechtěné rostliny.

Z rosliny se dáji jíst listy,stonky, semena, hlízy, kořínky, květy a pupeny. Zaměřím se jen na listy, protože časová náročnost získávání výživové hodnoty u ostatních je větší než si vypěstovat vyšlechtěné rostliny.

Offline sahaw

• Minimalista
Re: Plané rostliny a jejich uplatnění v jídelníčku
« Odpověď #1 kdy: Červenec 16, 2014, 10:18:51 odpoledne »
Provedl jsem anketu, kde jsem se vyptával lidí, kteří jedí plané rostliny jak často a kolik.

Vyšlo z toho, že tvoří jen 1 procento z jejich jídelníčku. A většinou to jsou topinambury.

Je na zamyšlení jestli lidi netráví více času čtením a báasnění o planých rostlinách než jejich jezení. Mám takový pocit, že je to móda.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #2 kdy: Červenec 23, 2015, 09:47:48 odpoledne »
Do svého jídelníčku jsem začlenil listy planých rostlin a i usušil a tvoří až 10 procent ze složení objemu jídelníčku. K tomu květy bezu černého.

Časová náročnost oproti pěstování rostlin u kterých se získaji listy je větší. Finanční náročnost v roce 2015 je větší než si pěstovat doma rostlinky.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #3 kdy: Listopad 02, 2015, 11:47:54 odpoledne »
V dnešní době, kdy existují komunitní zahrady a dá se kdekoliv pronajmout pozemek za 1Kč/m2 je neefektivní nepěstovat.

Zdá se mi nepravděpodobné, že by existoval člověk, který by neměl ani 500 Kč. Pokud by jen ztrávil na pozemku 50 hodin, tak ušetří 5000 Kč na jídle.

Proto musím napsat, že je neefektivní sběr listů planých z pohledu časové a finanční.

Proti sběru listů planých rostlin je i to, že například řepy maji dost listů. To ztrácí smysl pěstovat listovou zeleninu jako špenát nebo saláty.

Nejlepší listy planých rostlin jsou mladé a jednotlky. A ty se daji získat právě na záhonech, kde roste jako plevel.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #4 kdy: Listopad 22, 2016, 10:16:05 dopoledne »
Snad zas nezabudnu a budu sledovat plané rostliny v zimě. Jinak můj experiment jezeni planých rostlin končí.

Shrnutí:
Listy planých rostlin mohou nahradit listovou zeleninu. V dnešní době(2016) je finačně a časově neefektivní jíst plané rostliny. Aby se situace změnila, tak by museli nastat takové změny, které si nedokážu představit.

Nejchutnější listy má žabinec, ale nepodařilo se mi nikdy ho vypěstovat bez větší časové náročnosti.

Při pěstování je na záhonech dost štavnatých planých listů, ale řepy maji štavnatější. Tak jen zezobnout.

Složení listů je podobné, tak je zbytečné znát stovky planých rostlin, protože to vyjde na stejno, když znáte jen 10.

Dokončít:
Zkusit usušit žabinec.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
« Odpověď #5 kdy: Listopad 22, 2016, 11:33:54 dopoledne »
naprosto souhlasím, jen bych vyzdvihnul kopřivu, s jejím jedinečným složením a obsahem dusíkatých látek, schopných bezezbytku nahradit bílkovinnou, i masitou stravu.Dá se v příhodných místech a dobrém počasí sklidit 4x a pohodově obrůstá.
Nechutná jako pečený bůček, ovšem obsahem kyseliny listové se nenechá zahambit nikým jiným.
Je to nutriční klenot a spadá mezi léčivky, to je bez debat. Dá se pohodlně podusit a osolené zavařit do sklenic pro zimní použití, nasušit, zamrazit, nasolit.Ekonomicky se to nedá řešit, ale v dobách, kdy jiného nebude to může zachránit život, a to i dnes, kdy jsou lidi přecpaný denaturovanejma šitama....

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
« Odpověď #6 kdy: Listopad 22, 2016, 12:55:10 odpoledne »
No mě třeba zaujal jitrocel. Tuhle jsme byli po prvních mrazech v naší oblíbené lokalitě, všechna zeleň už znehodnocená zimou, jen jitrocel v trávě vypadal, jako kdyby právě vyrostl - svěží, zelený, šťavnatý. Jo a vlastně ještě šťovík vypadal docela dobře. Budeme tam jezdit celou zimu, tak to letos budu sledovat, jak si vedou  :)

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #7 kdy: Listopad 22, 2016, 02:10:35 odpoledne »
No, a protože jitrocel znám, pak se musím zeptat, zdali jsi jej jedla, myslím tím oběd z jitrocele.....Nemyslím dva lístky, ale plnou mísu, když to uvaříš, zbude tak pro dva dosyta.Jitročel obsahuje mnoho rozličných látek a já ho ještě nejedl. Takže, jedla jsi ho?
Já jedl kostival, kterej je podobně výživnej, jako kopřiva a.....zlatá kopřiva, i když vím, že kostivalem se dá vykrmit prase....
I když, hlad je nejlepší kuchař.....Ještě tak bršlici, nějakej ten okřehek a pak fakt nevím, protože třebas štovík bych nežral, právě kvůli kyselině štavelové, která umí nádherně odkecat ledviny.....

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #8 kdy: Listopad 22, 2016, 06:19:59 odpoledne »
Ne, mísu jitrocele jsem fakt nejedla  :) . Mně ani tak nejde o to přežívat celou zimu na jitroceli nebo na šťovíku, ale o možnost v případě potřeby obohatit jídelníček čerstvou surovinou. Nebo i výjimečně doplnit akutně chybějící potraviny.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #9 kdy: Listopad 22, 2016, 06:40:52 odpoledne »
Jo takhle, potom jeden o voze, druhej o koze. Já myslel harcore stravu , kdy už nic není, a ty zob sem, zob tam... Tak to mám svoji zdivočelou lichořeřišnici, mladou pampelišku, řebříček, pupavu, kořen babuše, mladá křídlatka, bršlice..

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
  • Mus uni non fidit antro.
« Odpověď #10 kdy: Listopad 22, 2016, 06:43:49 odpoledne »
Teď se zeptám jako naprostý diletant,ale rád bych se od znalejších nechal poučit. Z knížek vím, že dříve byl žádanou potravinou v období nouze tuřín. Ale nikdy jsem jej nejedl - nebo o tom alespoň nevím a nemám ponětí, jaké má nároky na pěstování. Roste to třeba i v přírodě planě? Nebo to musím pěstovat cíleně jako zelí?Dá se to skladovat jako třeba kořenová zelenina v písku ve sklepě? Dá se to připravit i jinak než-li salát? Poučte mě prosím. Jde mě o to, zda existuje nějaká snadno pěstovatelná rostlina, která by se dala rychle vysadit, prakticky kdykoliv a pomohla by překonat období nedostatku. Vepřové a jiné pamlsky Votroubku neřeším...jde opravdu o možnost nouzového stravování vlastním přičiněním, když člověk nemá zkušenosti, techniku, ale má třeba políčko či zahradu a řekněme 6-9 měsíců času.

Offline MDobromila

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #11 kdy: Listopad 22, 2016, 07:01:35 odpoledne »
Moje zkušenosti s tuřínem jsou jen a jen dobré...tedy co se jídla týká.
Pěstebné zkušenosti jsou horší...bulvy nedorostly závratných velikostí, letos některé menší bulvičky byly spíš dřevnaté a napadené nějakým drátovcem...ale budu na zlepšování pracovat, protože tuřín mi moc chutná.

Dávám do polévek na kousky i rozmixovaný jako krémová polévka. Dělala jsem nahusto...podle babiččina receptu...kvakový prívarok. A pak na syrovo do salátů....mňam.

Nevím o tom, že by rostl planě.

A uchovat se dá...postupně scvrkává.

Nouzově na zahrádce 6-9 měsíců bych řešila fazole, nějakou dýni, brambory...a pak několikrát otočit ředkvičky a špenát....toto jako zákld.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #12 kdy: Listopad 22, 2016, 08:28:02 odpoledne »
Moje strategie je čistě nutričně logická.Brambory ano, ale jen odolné, tuřín, ale jen napůl fialovej, mrkev, červená řepa, zelí , dýně, česnek a cibule, porek a kapusta, slunečnice a mák, fazole , později čočka, koření, šrucha zelná, kterou drůbež ráda a umí udělat z vajíček elixír mládí....
Kvašená zelenina bude základ, ve směsi se štouchanejma bramborama, nebo dýnovou kaší.
Tyhle věci dobře semenařím a nemám potíže s mutacema.
Tuřín tedy dalibor, má rád lehčí , dobře živené půdy s dostatkem vláhy. Při výsadcích vláhy občas zdřevnatí.Obsahuje nějaké látky, které vedou k regeneraci organismu.Jako polívka, kaše, zapékaný,kvašený, ve studeném sklepě, lépe v krechtu.
V německu i rakousku prodávají kvašený, zapoměl jsem, jak se to jmenuje...

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #13 kdy: Listopad 22, 2016, 08:41:26 odpoledne »
Mluvíme každý o něčem jiném, to máš pravdu  :) . Já jsem reagovala na plané rostliny V ZIMĚ, kdy jitrocel je ještě zelený a šťavnatý, zatímco ostatní už je suché či spálené prvními mrazy. Najít něco zeleného na jaře a v létě už takový problém není.

Jo takhle, potom jeden o voze, druhej o koze. Já myslel harcore stravu , kdy už nic není, a ty zob sem, zob tam... Tak to mám svoji zdivočelou lichořeřišnici, mladou pampelišku, řebříček, pupavu, kořen babuše, mladá křídlatka, bršlice..