Autor Téma: Recepty s topinambury  (Přečteno 9313 krát)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #50 kdy: Duben 05, 2015, 10:29:48 odpoledne »
My si vystačíme samy...s topinamburami...a vypadá to, že se k nám přidá Anakin. @-->

Já topinambury preferuji především proto, že je to opravdu skvělá plodina pro PA...nenáročná na pěstování, mrazuvzdorná a univerzální pro použití...

Ormien, nenech se odradit a experimentuj...a až napíšeš kuchařku, zamlouvám si několik výtisků... ;) @-->

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #51 kdy: Duben 05, 2015, 10:32:18 odpoledne »
divočák: Tak vymysli nějaké nové.  :) Nebo vyzkoušené. Od toho tady diskutujeme, abychom si vyměňovali praktické zkušenosti.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinambury
« Odpověď #52 kdy: Duben 05, 2015, 11:25:29 odpoledne »
Milý Divočáku, nezlobím se. Bohužel ale nic zajímavějšího na sdílení nemám - video o tom, jak jsem odpoledne dělala branku z jedné zahrady do druhé, by Tě bezesporu nudilo taky (možná až na ten zábavný moment, kdy jsem si vrták utáhla ve vrtačce tak, že jsem ho nemohla povolit) stejně jako moje bojůvka se slepicemi, které mi neustále oždibovaly vysazované jahodníky. Ani mé vyprávění o úskalích překladu instalační příručky elektromagnetických pohonů pro zavírací ventily bys asi neocenil...
Nicméně mě překvapuje, že Ty jako pokročilý prepper pohrdáš topinambury - ale asi máš pravdu, je přece tolik rostlin, které Tě 12 měsíců v roce nakrmí a zasytí, jsou léčivé, dietní, zásadotvorné, jedlé zasyrova a univerzálně zpracovatelné na slano, na sladko i na kyselo, prakticky netrpí chorobami; rostlin, ze kterých můžeš vyrobit sirup, kávu, líh, papír, použít je k výrobě bioplynu, nakrmit s nimi dobytek; rostlin, které nevyžadují rytí, sázení, pletí ani okopávání ani budování skladovacích kapacit...

To máš tak, příteli - někdo šíří zášť, jiný se baví tím, že do lidí rejpe (asi ve snaze zkazit jim náladu, jinak si to neumím vysvětlit), a někdo jiný si zase šťastně hraje s topinambury... Každý jsme holt jiný...

Až budeš mít cestu do Brna, stav se, uvidíš, že Ti mé topinamburové výtvory budou chutnat:) A až zase nebudeš mít co dělat a zachce se ti psát další přínosné příspěvky, přijď - jsme tu ;D
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline divočák

  • ***
  • Příspěvků: 154
Re: Recepty s topinambury
« Odpověď #53 kdy: Duben 05, 2015, 11:46:55 odpoledne »
PS. Celý blbě. TEN topinambur, TY topinambury, recepty s topinamburY a nikoliv topinamburami... Ach jo, češtine, co mi to děláš :-[ ::) ??? :(

Omlouvám se za nesprávné označení toho topinamburu. Příště snad označím správně.

Ormien, kdyby jsi tak opravovala i ostatní příspěvky, nejen moje. ;D
Najdeš, pokud hledáš. Pokud vidíš, uvidíš.Používej sluch nejen na vábení.
Každý má svůj osud ve svých rukou.
Pokud řekneš na vše ne, nediv se.

Offline divočák

  • ***
  • Příspěvků: 154
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #54 kdy: Duben 05, 2015, 11:50:13 odpoledne »
Ormien, ještě že jsem citoval. Nějak mi tvůj příspěvek zmizel.
Najdeš, pokud hledáš. Pokud vidíš, uvidíš.Používej sluch nejen na vábení.
Každý má svůj osud ve svých rukou.
Pokud řekneš na vše ne, nediv se.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #55 kdy: Duben 05, 2015, 11:51:31 odpoledne »
Myslím, že Ormien opravovala sebe...nebylo to na tebe, divočáku.
A já jsem zvyklá na topinburAMI, tak to tak budu psát... @-->

Offline divočák

  • ***
  • Příspěvků: 154
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #56 kdy: Duben 05, 2015, 11:54:24 odpoledne »
Dobromilo, díky.
Najdeš, pokud hledáš. Pokud vidíš, uvidíš.Používej sluch nejen na vábení.
Každý má svůj osud ve svých rukou.
Pokud řekneš na vše ne, nediv se.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinambury
« Odpověď #57 kdy: Duben 06, 2015, 08:15:41 dopoledne »
Ormien, kdyby jsi tak opravovala i ostatní příspěvky, nejen moje. ;D
Opravovala jsem sama sebe, Divočáku, nauč se aspoň číst, když už jen pořád kritizuješ a kazíš lidem náladu - jestli to je Tvoje představa podpory myšlenky prepperství, pak by sis možná měl založit své fórum, protože tady děláš jenom škody. Pojem "konstruktivní kritika" Ti asi moc neříká... Jestli nemáš na víc než na popichování, tak by Ti možná neuškodil bobřík mlčení.

Ormien, ještě že jsem citoval. Nějak mi tvůj příspěvek zmizel.
Možná by to chtělo i brýle, Divočáku. Můj příspěvek nezmizel, ani jsem na něm nic neopravovala.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinambury
« Odpověď #58 kdy: Duben 06, 2015, 08:49:12 odpoledne »
A co nasladko, jako pyré, přesnídávka...to by také šlo...a aby se nedegradovaly přidáním cukru, tak třeba rozmixovat se sladkou hruškou nebo osladit sirupem...obilným, popř medem... ;)
Pořád mám dojem, že jsem na něco podstatného zapomněla. Myslím, že existuje způsob, jak topinambury zbavit té jejich zvláštní příchuti (aspoň zčásti), ale nevím, jak jsem k té domněnce přišla - znáš to, jak člověku pořád v hlavě krouží ta neuchopitelná myšlenka, o které si myslí, že je v ní řešení, akorát mu pořád uniká... P:-/ Kromě toho myslím, že existuje třetí "skupenství" topinamburu - vedle syrového a uvařeného - totiž topinambur zmražený (aspoň -30°C) a následně rozmražený. Biochemicky se tam musí dít spousta zajímavých věcí...

Udělala jsem mouku, a to z jedné plné sušičky (5 "talířů" o průměru 32 cm) s jednou vrstvou topek nastrouhaných na štěrbinovém struhadle. Mixér to zvládl slušně, výsledek jsem přesila sítkem, které oddělí krupicově hrubou mouku od hladko-polohrubé (říkám jí "jemná"). Výsledkem je hrstka jemné a půl hrstky krupicové mouky (podobně to dopadá s kukuřicí). Mouka je nasládlá, jak se ostatně dalo čekat. Z hladké zkusím uvařit jinou verzi topkového pudinku. Kromě toho jsem nasadila znovu celou sušičku s cca 1/2 cm tlustými plátky...

No, jdu na tu zmrzku, jsem zvědavá, jestli to mixér ustojí:) Nemá to chudák se mnou lehký...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #59 kdy: Duben 06, 2015, 09:02:57 odpoledne »
Ormien, klobouk dolů...já jsem dnes ani nevařila... ;)

Jsem na tu mouku zvědavá...takže další akce na dlouhé zimní nebo předjarní večery...sušení a mletí... ;)
Nechceš dávat fotky? Tech tvých dobrůtek a pokusů?

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinambury
« Odpověď #60 kdy: Duben 06, 2015, 10:04:22 odpoledne »
A jsem zas přejedená:( Na focení zpravidla nestačím ani pomyslet, tady se žije hrozně rychle - není čas na hrdinství... A vymejšlej aranžmá, když Ti za krk slintají hladoví strávníci...

Banánovo-topinamburová zmrzlina
4 banány oloupat a zamrazit, 2 velké topinambury oloupat, nakrájet na cca 1/2 cm tlusté plátky, vyráchat ve vodě s trochou citrónu, osušit a zamrazit (nakrájení na plátky usnadní život mixérovi). Po min. 4 hodinách v mražáku obé uložit do odolného mixéru, podpořit 2 kelímky kysané smetany, šťávou z půlky citrónu a 2 vrchovatými lžičkami hnědého cukru nebo ekvivalentním množstvím medu + dvě kapky vanilkové příchuti, příp. 1-2 lžičky rumu - rozmixovat, nalít na dětské piškoty, doplnit šlehačkou a podávat...
Na středu si děti objednaly jahodovo-topi zmrzlinu a bezpochyby dojde i na jablkovo- a kiwi-topi verzi.
Není-li odolný mixér, možná by stačilo to zamrazit nastrouhané na jemno...

Jednu zamražnou topku jsem nechala rozmrznout - podle mého názoru musí změknout, protože zamražením se roztrhají buněčné struktury a uvolní se enzym inulináza, který inulin rozkládá na fruktózu. Čili to bude měkké (= snáze zpracovatelné), byť i trochu sladší. Poreferuju ráno - chci zkusit jako základ rybičkové pomazánky  P:-/
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #61 kdy: Duben 06, 2015, 10:09:32 odpoledne »
Ty jsi úžasná...jak čtu o té zmrzce, sbíhají se mi sliny... ;)  @-->

To by mě ani ve snu nenapadlo, když jsem s topinamburami začínala...že budu slintat nad zmrzlinou či pomazánkou... :)


Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinambury
« Odpověď #62 kdy: Duben 06, 2015, 11:06:14 odpoledne »
Mám obavy, že bude hůř - topinamburová limonáda, topinamburový chleba a rohlíky a jsem v pokušení zkusit to fakt zavařit jako sladkokyselé okurky. Z kvašených topek nahoře začínají váhavě utíkat první bublinky:)

Mj. jsem se dočetla, že topinambury zvlášť miluje černá zvěř. Není ten náš Divočák nějakej divnej???

Objednávám ranou a nízkou odrůdu topinambur - odmítám na další úrodu čekat do listopadu...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinambury
« Odpověď #63 kdy: Duben 08, 2015, 10:33:56 odpoledne »
Tváří v tvář hromadě topinambur z posledního kopečku (viz foto) zvící asi 8 kg (https://www.youtube.com/watch?v=IZnx_1yQ6gg&list=PLmuotdzSNKKRvBZz4kdL77kDcPXxbWr2o&index=2 - video o tom, jak lze ze dvou rostlin topinambur sklidit 11,5 kg hlíz...) začínám uvažovat o výrobě topinamburového sirupu. U nás nacházím jen komerční (300 ml za pouhých 5,40 EUR) a na:

http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=45221
Topinamburový sirup s cukrem
250 g topinamburů + 250 g hnědého cukru - topky postrouhat, smíchat s cukrem, nechat 2 hoďky odstát, pak nacpat do skleněných lahví a nechat 2 dny v lednici. Přefiltrovat, vymačkat, filtrát přivést k varu a 10 minut vařit - uchovávat v lednici.

http://www.lichtarbeiter-forum.de/fruchtzucker-aus-topinambur-gewinnen-t1637.html
Topinamburový sirup bez cukru
Hlízy očistit, nastrouhat, doplnit vodou, aby nevyčnívaly, cca 3/4 hodiny povařit, přefiltrovat, vymačkat, filtrát zahustit dle libosti na sirup nebo na tuhý materiál, který lze pomlet na hnědý cukr. Tomu moc nevěřím, nedokážu si představit, že to někdy dokáže uschnout do nelepiva, ale ok, možná je to jen nedostatek mé fantazie...

https://www.youtube.com/watch?v=188dO_nkMSA
Topinamburový džus
Zde příslušný zoufalec za dlouhého okecávání hlízy nadrtí, vymačká a filtrát skladuje v lednici 3 dny, než ho vypije. A je z toho 5minutové video - cesta ke slávě...

Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinambury
« Odpověď #64 kdy: Duben 08, 2015, 10:42:24 odpoledne »
Zdrojem zajímavých receptů by mohla být kniha Netradiční plodiny pro diabetiky od autorů: Fernández Eloy, Viehmannová Iva a kolektiv (ISBN 978-80-247-6469-6 pdf verze) - ukázky:
https://books.google.cz/books?id=xXhaAgAAQBAJ&pg=PA42&lpg=PA42&dq=topinamburov%C3%BD+sirup&source=bl&ots=bNB5_WTxAk&sig=U8Ena_Za3sdB0l5fg0ehbkgvLzI&hl=cs&sa=X&ei=2YglVY_cMYzmarm5gKAB&ved=0CEIQ6AEwBTgK#v=onepage&q=topinamburov%C3%BD%20sirup&f=false
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #65 kdy: Duben 08, 2015, 10:44:44 odpoledne »
Mě by třeba zajímalo, jestli to jde ogrilovat v alobalu spolu s nějakým grilovacím kořením, česnekem...  :)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinambury
« Odpověď #66 kdy: Duben 08, 2015, 11:08:33 odpoledne »
Odpovím Ti šalamounsky - nedokážu si představit, proč by to nemělo jít. Prostě to musíme zkusit, zní to lákavě a mohlo by to být dost dobrý.
Jéje, to je úroda smajlíků :bee:, ti jsou miloučcí...

Mimochodem, přednosti topinamburů:
http://www.dynovysvet.cz/topinambury/

A fotka topinamburové mouky, vlevo jemná, vpravo "nejemná" :bee:
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #67 kdy: Duben 08, 2015, 11:12:59 odpoledne »
Topinambury pochází ze Severní Ameriky

Jak můžou pocházet ze Severní Ameriky, když se tomu říká židovské brambory a klasické brambory je vytlačily?

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinambury
« Odpověď #68 kdy: Duben 09, 2015, 08:09:41 dopoledne »
S tou historií je to zajímavé a plné omylů. I k názvům přišly topky omylem - když je do Paříže v roce 1610 poslali přeživší hladomoru ze Severní Ameriky jako objev, který učinili u kanadských indiánů (kteří topinambury údajně nepěstovali, jen je prostě hledali a jedli), stalo se tak v době, kdy se tam motal na návštěvě kmen jihoamerických indiánů, kteří si říkali Topinambá - a lidem to jaksi splynulo. I název v angličtině je omyl - Italové tomu správně říkali girasole articiocco (slunečnicový artičok) (r. 1612) a Angličani to překroutili na jeruzalémský artičok (s výslovností angličtiny to není zas až takový problém)... Neobratným překladem vznikl pojem "židovské brambory"...
(http://abecedazahrady.dama.cz/clanek/znate-topinambury-zidovske-brambory, http://de.wikipedia.org/wiki/Topinambur)

Šíření brambor a topinambur šlo prakticky paralelně - v 17. století se topinambur pěstoval jako potravina i krmivo. Brambory topinambury vytlačily v polovině 18. století mj. díky lepší chuti a skladovatelnosti v zimě - brambory vydrží ve sklepě, topinambury tam dost rychle zaschnou a zgumovatí a venku je nasněženo a půda je zamrzlá, takže je odtud jen těžko lze dostat.

Velmi zajímavý přehled živin viz http://de.wikipedia.org/wiki/Topinambur (tabulky jsou srozumitelné i v němčině). Podstatné je, že sama hlíza obsahuje 78,5 % vody, cca 12,5 % vlákniny, 2,5 % bílkovin a 4 % stravitelných sacharidů a cca 0,5 % tuku.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinambury
« Odpověď #69 kdy: Duben 09, 2015, 08:33:39 dopoledne »
http://healthywildandfree.com/the-5-worst-sweeteners-and-their-organic-replacements/#sthash.4mCvhADd.dpbs
uvádí pět sladidel, kterým se má člověk údajně vyhnout: cukr, aspartam, sukralózu, kukuřičný fruktózový sirup a sirup z agáve, ke kterému uvádí jako alternativu topinamburový sirup, protože sirup z agáve je prakticky čistá fruktóza, zatímco topkový sirup obsahuje i inulin a řadu minerálů.
Je nejvyšší čas začít zkoušet ten topinamburový sirup...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #70 kdy: Duben 09, 2015, 10:18:27 dopoledne »
Dnes mi přišel balíček  "hold"

chpslst

  • Host
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #71 kdy: Duben 09, 2015, 11:05:28 dopoledne »
ormien, ako si ju mlela /dostala do stavu že je mletitelná/?
ktorú skorú odrodu ideš kúpiť /rád by som tiež pár kusov zobral/ ?
zo zvyšku sa pečie koláč... pridáva sa ešte aj múka /klasická/?

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinamburami
« Odpověď #72 kdy: Duben 09, 2015, 11:40:05 dopoledne »
Anakine, jsem ráda, že je balíček na místě, z České pošty mám vždycky trochu špatné spaní:)

Chlaste, plátky jsem nasušila v nejobyčejnější sušičce a pomlela je v tříštivém mixéru (ten stroj mě musí dost nesnášet:) )... Výsledek jsem přehnala přes sítko na čaj (holt jsem hračička, přiznávám...)

Raná odrůda je Topstar (150 cm, nakvítá v srpnu a dozrávají semena, nedávno jí doběhla patentová ochrana), nechám si ji poslat z Německa. Vydrž do podzimku...

Zbytek po topinamburovém sirupu buď:
- na koláč nahoru s ovocem (nepřehánět, někdo může být na tu chuť háklivý)
- přímo do těsta, důkladně promíchat (nepřehánět, max. 10% konečného objemu těsta)
- nebo skrmit dobytku - slépky, králící, čuníci...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #73 kdy: Duben 10, 2015, 08:15:30 dopoledne »
Citace
Chipsy mám na programu, jako ideální vidím nakrájet na plátky, osušit, protřepat se směsí oleje, trochy soli a koření a navrstvit na plech, šoupnout do trouby a postupně odebírat ty, které budou podezřele zlátnout. Vzhledem k tomu, že to není nosné jídlo, zatím tento recept čeká, až na něj dojde řada.

Dal jsem na to grilovací koření. Jinak postup výroby chipsů jsem dodržel, tak jak je uveden.
200°C dozlatova..

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinambury
« Odpověď #74 kdy: Duben 10, 2015, 09:06:55 odpoledne »
Tak první pokus s jemnou topinamburovou moukou:
1. varem nehoustne ve smyslu vytváření "lepidla" jako škroby (kukuřičný nebo bramborový),
2. nýbrž tím, že nasákne vodu, čímž připomíná kokosovou mouku, čili najemno umletý kokos - v jídle jsou malinkaté kousky, které jsou cítit na jazyku. Možná kdyby se to déle vařilo, rozvařily by se, má trpělivost stačila tak na 10 minut.
Čili pravý topinamburový pudink se z toho udělat nedá, ale má to tu typickou příchuť topinambur. Pokusný "pudink" (35 g jemné topinamburové mouky v 300 ml mléka) jsem vylepšila kapkou vanilkového extraktu a pár kousky čokolády, ale i tak to nebylo nic moc (ovšem zbytek mi sežral kocour...:), snad se tou čokoládou neotráví). Tudy cesta určitě nevede...
Nicméně do pečení mouka bezesporu půjde docela slušně použít - poměr, v jakém tím lze nahradit pšeničnou mouku, ale nebude vysoký, protože to má vyšší nasákavost a prakticky nulovou soudržnost. Vzhledem k pracnosti výroby a dostupnosti jiných druhů mouky zatím tento směr experimentování nebudu dále sledovat (zbytek, asi 30 g jemné mouky zapeču do nějaké buchty). To, co jsem nasušila, radši konvertuju na cikorku:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinambury
« Odpověď #75 kdy: Duben 17, 2015, 09:35:57 odpoledne »
Tak jsem konečně zkusila udělat ten topinamburový sirup a mám z toho vélmi smíšené pocity.

Zpočátku špinavě šedohnědá směs dala po vylisování hrnec stejně vyhlížející kapaliny. Zahušťovalo se to celkem ochotně až do stadia tmavohnědého sirupu, který jsem málem připálila.

Výsledná chuť mě ovšem zklamala. Je takřka nepopsatelná, s přídechem hořkosti, málo sladká (aspoň s ohledem na to, co by člověk od sirupu očekával) a rozvíjí se postupně s tím, že jeden chuťový vjem je vzápětí vystřídán dalším, budícím stejné rozpaky - co se ovšem neztratilo, je typické topinambuří aroma, to je zřejmě nezničitelné...

Koukla jsem do složení komerčních sirupů a po zralé úvaze jsem lžičku svého "sirupu" smíchala s několika kapkami citrónu (hořká chuť "sirupu" svědčí o přítomnosti zásad, čili by to mohla neutralizovat kyselina). Výsledek byl chuťově o poznání lepší, nicméně i nadále málo sladký. Jako sladidlo se to prostě použít nedá - kaše slazená topinamburovým sirupem by byla přiměřeně sladká až ve fázi topinamburového sirupu lehce říznutého kaší. Víc zahustit se to taky nedalo, i tak to po vychladnutí takřka zkamenělo, aniž to přestalo lepit...

Čas na další hraní s topinambury bohužel není, zahrada a práce mě dokážou zaměstnat na 48 hodin denně, takže to musím odložit na podzim.
Přemýšlím, co mohu udělat jinak, abych dosáhla použitelného sirupu. Napadá mě několik variant a budu vděčná za všechno, co k věci pozitivně podnětného napadne Vás:
1) smíchat s cukrem podle níže uvedeného receptu
http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=45221
Topinamburový sirup s cukrem
250 g topinamburů + 250 g hnědého cukru - topky postrouhat, smíchat s cukrem, nechat 2 hoďky odstát, pak nacpat do skleněných lahví a nechat 2 dny v lednici. Přefiltrovat, vymačkat, filtrát přivést k varu a 10 minut vařit - uchovávat v lednici.
- tohle bych nechala jako poslední variantu, až selže všechno ostatní. Na výrobu sirupu z cukru nepotřebuju žádné topinambury...
2) zkusit udělat kombinovaný sirup z topinambur a cukrovky - řekla bych, že výsledkem bude melasa s příchutí topinambur. Neodolatelná přestava...  P:-/
3) zkusit při výrobě topinamburového sirupu filtrát okyselit, takže při zahušťování proběhne kyselá hydrolýza inulinu na fruktózu. Přítomné minerály se tím konvertují na citronany, ze kterých se v zažívacím traktu minerály vesměs dají celkem slušně vstřebávat (buď přímo nebo po intervenci spřátelených bacouchů). Na to je ale třeba víc kyseliny než 0,01 %, jak uvádí složení komerčního sirupu, který se mezitím pro velký úspěch přestal vyrábět:( Řádově to bude chtít min. 1 % kyseliny citronové... Soudíc podle ochutnané lžičky mého elaborátu, na chuti se tak vysokým procentem kyseliny citronové nic zkazit nedá.



Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinambury
« Odpověď #76 kdy: Duben 20, 2015, 03:41:55 odpoledne »
Doplněk k variantě 3) kyselá hydrolýza za normálních okolností vyžaduje nejen zvýšenou teplotu, nýbrž i vyšší tlak a silnější kyselinu. Tak nevím...
Nicméně...
... mě napadá varianta 4), totiž nechat hlízy přemrznout. Tím se aktivuje enzym inulináza, která inulín odbourává, tj. rozkládá na fruktózu. To bude předmětem pokusů na podzim (jestli vůbec ještě nějaký mráz bude - přinejhorším ho nasimuluju malou ledničkou zapnutou naplno - účelem není topinambury zničit, nýbrž je probudit, aby začaly svůj inulín rozkládat samy - nemusíme se dřít pořád jenom my, ne?)  :bee:

Kromě toho jsem ochutnala topinamburové výhonky. V zelené verzi je to poněkud hořké, aniž to ztrácí typické topinambuří aróma - nakrájet do salátu to bezesporu půjde bez problémů. Teď jsem na ně přiklopila starý lavór a uvidíme, co poví výhonky vybělené.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinambury
« Odpověď #77 kdy: Duben 27, 2015, 05:03:41 odpoledne »
Slila a promyla jsem kvašené topinambury a světe div se - je to jedlé a NEMÁ to tu typickou topinambuří chuť! A dokonce mi to i docela chutná, což o kysaném zelí rozhodně říct nemohu...  :D
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Recepty s topinambury
« Odpověď #78 kdy: Duben 29, 2015, 09:15:47 odpoledne »
Za jak dlouho taková topka vyleze ze země? Jako brambory?

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinambury
« Odpověď #79 kdy: Duben 29, 2015, 09:17:40 odpoledne »
Tak nějak - některé už lezou (zejména ty, které nemají:), jiné si dávají na čas.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Recepty s topinambury
« Odpověď #80 kdy: Duben 29, 2015, 09:24:24 odpoledne »
Zatim mi nic neleze  ;D Snad je poznám od plevelu  :-[  @-->

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinambury
« Odpověď #81 kdy: Duben 29, 2015, 09:52:03 odpoledne »
Zítra Ti nějakou lezoucí vyfotím. Vylézá asi jako malíček tlustý svazek listů, taková štíhlá růžice, světle zelené lístky, okraje listů trošinku vyhnuté ven.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

SoňaR

  • Host
Re: Recepty s topinambury
« Odpověď #82 kdy: Leden 12, 2016, 09:34:16 odpoledne »
Moje babička měla vždy topinambury v takovém nevzhledném koutě zahrady, kde by těžko rostlo něco jiného. Říkala tomu židovské brambory a krmila tím králíky. Moji rodiče je s vypětím všech sil zlikvidovali a já se je teď chystám vysadit zpátky na stejné místo  :D . Moc mě na nich baví, že se vlastně sklízet nemusí. Když potřebuješ, tak si prostě vykopeš, třeba i uprostřed zimy, když to půda dovolí. Ideální krizová potravina - díky za výše uvedené recepty, určitě je vyzkouším. Jen musím nejdřív sehnat tu sadbu  :)

chpslst

  • Host
Re: Recepty s topinambury
« Odpověď #83 kdy: Leden 13, 2016, 06:05:22 dopoledne »
trochu im to tam nahnoj /prípadne kompost/. ja som na miesto kde som mal ešte donedávna ich "škôlku" premiešal pôdu aj s prachom z dreveného uhlia. topinambura skvele rastie v pôde so živinami a keď sa nemusí prebíjať kameňmi a tvrdou pôdou.
je pravda že v presadenej lokalite /len v načochranej pôde/ sa jej tiež darí, ale v spomínanej škôlke /asi 1x0,5m/ sa rozrástla úžasne...

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinambury
« Odpověď #84 kdy: Leden 14, 2016, 09:47:53 odpoledne »
Ideálně se topinambuře daří na starém kompostu. Na podzim se zaháže všemi rostlinnými zbytky, které se na zahradě vygenerují, a když je pak třeba ji vykopat, zbytky se jen odhrnou, půda pod nimi zpravidla není zamrzlá. Ovšem vědí to i myši a hryzci, takže není-li účinná obrana proti nim, zpravidla sklidí pod hromadou zahradního odpadu dříve než majitel...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Magnity

  • ***
  • Příspěvků: 169
Re: Recepty s topinambury
« Odpověď #85 kdy: Únor 25, 2016, 09:25:30 dopoledne »
Hlasim sa do topinamburoveho bratstva :) Dakujem za recepty, niektore vyskusam, aj ked mne topinambur chuti asi najviac bud rovno surovy, alebo upeceny s maslom a solou :)
Ak zlyhá plán A, je tu stále plán B, ak zlyhá B, je tu možnosť C, ak padne C... abeceda má stále dosť písmen. ;)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Recepty s topinambury
« Odpověď #86 kdy: Červen 17, 2017, 08:47:40 odpoledne »
Neměl by, prosím, někdo pár hlíz na sadbu? Tak dlouho jsem se o úrodu dělila s hraboši, až mi letos zmizely úplně...chtěla jsem si jich pár vysadit na novou zahradu...a není co sázet...

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Recepty s topinambury
« Odpověď #87 kdy: Červen 17, 2017, 09:19:33 odpoledne »
Na podzim budu moc dodat bílé a červené pokud bude uroda.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Recepty s topinambury
« Odpověď #88 kdy: Červen 17, 2017, 09:23:30 odpoledne »
Ok...pokud neseženu dřív,  ozvu se...diky

SoňaR

  • Host
Re: Recepty s topinambury
« Odpověď #89 kdy: Říjen 26, 2019, 01:53:53 odpoledne »
Teda letos to vypadá na pořádnou úrodu. Zkusila jsem dvě rostliny a hlíz je spousta,  jsou krásné a velké. Tak konečně vyzkouším většinu těch výše uvedených báječných receptů od Ormien a Retti  :bee:

SoňaR

  • Host
Re: Recepty s topinambury
« Odpověď #90 kdy: Listopad 04, 2019, 12:38:42 odpoledne »
Tak už jsme si všichni oblíbili topinambury "jako ředkvičky", tedy nakrájené na plátky, rozložené na talířku, lehce posolené (já raději bez pepře)... přikusované k chlebu s máslem  :)

A před chvílí jsem dopekla jednoduché zapečené topinambury:

Jednoduché zapečené topinambury

Topinambury podusíme s trochou vody, máslem a solí doměkka. Rozmačkáme je šťouchadlem na brambory, smícháme s rozšlehaným a osoleným vejcem, nebo s vejcem rozšlehaným se solí v troše mléka. Vlijeme do vymazaného a strouhankou vysypaného pekáče, povrch můžeme pokapat máslem a posypat strouhankou, nebo posypat sýrem.

Do tohoto základu lze podle chuti a možností vmíchat leccost - strouhanku na zahuštění, sýr, cibulku, zbytek vařených brambor či kořenové zeleniny... atd.