Autor Téma: CUKROVÍ  (Přečteno 4558 krát)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
CUKROVÍ
« kdy: Prosinec 10, 2016, 06:16:18 odpoledne »
MEDOVÁ PERNÍKOVÁ SRDÍČKA

Původní recept:
400 g hladké mouky, 150 g moučkového cukru, 10 g sody, 50 g mletých ořechů, 75 g másla, 4 lžíce teplého medu, 2 vejce, 2 lžíce kakaa, kůra z 1/2 citronu, trošku kypřícího perníkového prášku, 1 lžička mleté skořice, 8 rozdrcených hřebíčků.
Vypracovat těsto, nechat 3 dny odpočinout. Vyválet, vykrájet srdíčka a upéct. Pekla jsem na 180 st. asi 6 minut.

Hladkou mouku jsem nahradila moukou celozrnnou a špaldovou hladkou (půl na půl). Cukr jsem použila třtinový (100 g) a přidala 1 lžíci medu.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 10, 2016, 06:25:13 odpoledne »
PRACNY (zdravější, ale stejně chutná verze)

1/2 hrnku celozrnné pšeničné mouky (jemně mleté a prosáté), 1/2 hrnku špaldové hladké mouky, 3/4 hrnku mletých ořechů, 3 lžíce třtinového cukru s vanilkou, 1/3 kostky másla, 1 menší vejce, 1 vrchovatá lžíce kakaa, 1/2 lžičky skořice, 6 tlučených hřebíčků
Vypracujeme těsto, necháme přes noc odpočinout. Vtlačíme do formiček a upečeme. Ještě teplé obalíme v cukru s vanilkou. (Cukr si připravíme tak, že pomeleme 1 a 1/2 hrnku třtinového cukru společně se 2 vanilkovými lusky nakrájenými na kousky.)





Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 10, 2016, 10:42:06 odpoledne »
VANILKOVÉ ROHLÍČKY

Tento jednoduchý recept peču už 20 let...

Původní recept:
1,5 hrnku hladké mouky, 1 hrnek mletých ořechů, 3/4 kostky másla, 3 lžíce moučkového cukru, vanilkový cukr na obalení

Můj recept:
1,5 hrnku mouky (celozrnná pšeničná a špaldová), 1 hrnek mletých ořechů, 3/4 kostky másla, 2 lžíce panely (sušené šťávy z třtinového cukru, může být nahrazeno třtinovým cukrem nebo moučkovým), 1 lžíce třtinového cukru s vanilkou, na obalení třtinový cukr s vanilkou (recept je popsán výše)

Jsou velmi křehké, proto je potřeba obalovat opatrně.

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 10, 2016, 11:29:08 odpoledne »
Jeden typ od mé maminky na vanilkové rohlíčky: přidat špetku skořice na zvýraznění chuti ořechů.mkj

SoňaR

  • Host
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 11, 2016, 08:54:36 dopoledne »
Dnes budu dělat pro syna do školky tyto ultrakalorické kokosové čtverečky:

250 g strouhaného kokosu
1 vanilkový cukr
100 ml smetany na šlehání
200 g moučk. cukru
1 máslo
1 lžíce rumu
200 g hořké čokolády, příp. kvalitní čokoláda na vaření
kokos na posypání

Máslo pomalu rozpustíme, vmícháme moučkový a vanilkový cukr, zamíchat, přidat smetanu a pět minut vařit na mírném ohni a stále míchat. Pak přidáme kokos a rum, ještě chvíli se to celé míchá a prohřívá, aby se to spojilo, hmotu rozválíme na plechu vyloženém pečícím papírem na placku cca 1 cm, necháme vychladnout. Rozpustíme čokoládu, polijeme placku a posypeme kokosem. Šoupneme do lednice a druhý den krájíme na čtverečky.

Offline siedler

  • ***
  • Příspěvků: 519
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 11, 2016, 11:12:22 dopoledne »
Moje žena dělá výborné perníčky, plněné marmeládou a polévané čokoládou.

SoňaR

  • Host
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 11, 2016, 02:06:14 odpoledne »
hezké  :) ... recept by nebyl?  :)

SoňaR

  • Host
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 11, 2016, 07:08:01 odpoledne »
Při pátrání po nových receptech jsem dnes našla toto (zdroj viz odkaz)... nezkoušel jste to někdo? Já mám spoustu povidel, tak bych do toho šla (nebo do něčeho podobného) :)

Švestkový kmen

Potřebujeme:

40 g švestkových povidel,
25dkg třtinového cukru,
tlučenou vanilku,
kandované ovoce
mandle podle chuti
Postup: Všechny suroviny pečlivě promícháme, pak je vyválíme do tvaru kmenu, posypeme cukrem a zabalíme do pergamenového papíru. Takto připravený kmen se dá do chladu a jakmile ztuhne, můžeme jej krájet na plátky.

http://www.dagmar.estranky.cz/clanky/cukrovi/nepecene-cukrovi.html

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #8 kdy: Prosinec 11, 2016, 08:48:22 odpoledne »
To musi bejt pekelne sladky. Priznam se ze mne nejvice oslovuji recepty 2-4, tedy klasika.
Nedelate nekdo slane cukrovi? Ja to videl a ochutnal jen jednou u kamarada a prislo mi to jako zajimavy napad. Kdyz uz cloveku leze to sladky i usima, tak se muze pro zmenu prezirat zase necim slanym, nebo lehce korenenym.

BTW vite jak se deli vanoci obdobi? Na dve. Prvni - NEZERTE TO! a druhe - PROC TO NIKDO NEJI?
Praktikující cynik

SoňaR

  • Host
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #9 kdy: Prosinec 11, 2016, 08:53:54 odpoledne »
No taky jsem si říkala, že mi tam chybí něco, co by bylo chuťově relativně neutrální a ta povidla by to tak jako "zahustilo"... třeba do nepečeného šípkového cukroví se dává mandlová "mouka"... tak jsem chvíli hledala a našla jsem podobný recept, kde tam ale do povidel přidávali jemné ovesné vločky... tak určitě to bude zdravé  ;)

Asi bych zkusila vynechat ten cukr a dát tam třeba namletý ořechy nebo nějaký semínka neb tak něco...

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7598
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #10 kdy: Prosinec 12, 2016, 01:09:59 dopoledne »
Ja enem tak trochu od témy. Ale pri čítaní týchto receptov som si spomenul na mé mládí:

Cesto: "nejedz to, veď je to surové"

Po upečení: "nejedz to, to je na vianoce"

Na vianoce:"jedzte to, čo to vyhodím?"

Po vianociach-vyhodené :D
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline siedler

  • ***
  • Příspěvků: 519
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #11 kdy: Prosinec 12, 2016, 11:38:58 dopoledne »
hezké  :) ... recept by nebyl?  :)


Mňamkové perníčky
 
250g medu
250g trstinového cukru
100g masla
Štipka soli
15g perníkového korenia (dalas om vitanu, ale asi je to jedno)
1čl sódy bikarbóny
600 g hladkej múky
20g kaka
2 celé vajcia
+lekvár a čokoláda
 
Postup: cukor, maslo a med rozpustíme na miernom ohni v menšom hrnci, občas zamiešame, musí sa dobre rozpustiť cukor.
Potom pridáme soľ, korenie (perníkové, nie čierne J )a zamiešame. Necháme vychladnúť.
Múku si preosiema, pridáme kakao a sódu a do toho nalejeme perníkovo-medovú zmes.. Pridáme vajcia a vypracujeme cesto.
Necháme ho cez noc uležať v ladničke.
Klasicky ho vyvaľkáme na pomúčenej doske, doporučujem si ho zase z ladničky trošku nechať povoliť, tak minimálne na hodinu.
Potom vykrajujeme tvary (nie veľmi veľké, lebo fakt napučia, priemer tak max 4 cm) do vykrojeného tvaru, napr. Srdiečko, ja urobím dolíček a do toho dám lekvár (výborný je ríbezľový) vykrojím rovnaký tvar. Ten ja trošku roztiahnem, položím na vrch a pritlačím kraje, aby zostal lekvár vovnútri.
Pečiem na 180 stupňov asi 12-14 minút
Po vychladnutí namáčam vršok do čokolády. Je sa to už samo J
Dobrú chuť

chpslst

  • Host
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #12 kdy: Prosinec 12, 2016, 12:00:08 odpoledne »
priznám sa že na pečenie moc niesom, ale dnes som sa dostal k úžasnému receptu.
bola by škoda to nevyskúšať...
niekde to mám zapísané, niečo s vodou a škrobom. proste mňamka. keď sa mi to vydarí, určite to aj moje deti ocenia...

SoňaR

  • Host
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #13 kdy: Prosinec 12, 2016, 12:45:45 odpoledne »
 ;D ;D ;D To si piš, že to děti ocení  ;)

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #14 kdy: Prosinec 12, 2016, 10:57:12 odpoledne »
BAKLAVA

Listove testo
Smes:
300 g vlasske orechy nadrobno nasekane (mozne varianty s pistacii, kesu, pekan)
1 - 2 lzicky skorice
( 1 - 2 lzicky kakaa )
Cukrovy syrup:
Cukr a voda 1:1

Opakovane vrstvime 2 platky testa, posypat smesi, zalit 2-3 lzicemi slunecnicoveho oleje, atd... Posledni, vrchni vrstva je 1 platek testa. Nakrajet na dilky cca 4x4cm (ctverce, kosoctverce), upect do zlatova, nechat vychladnout/dojit a nasledne zalit horkym sirupem. Pote v chladu nechat odlezet 1-2 dny.

Praktikující cynik

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #15 kdy: Prosinec 15, 2016, 10:43:40 odpoledne »
KOKOSKY

12 dkg cukr moucka
2 bilky
6 dkg kokos strouhany
3 dkg strouhanka

Jamalalicha, i paprťála, chánua, chánua, e chánua, e chánu, džalala, džalala-a, a paprťála. Tasparta maznalika zamáz piskurty, jarda, piskurty, patláma, patláma, patláma a… žbrluch!
Praktikující cynik

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #16 kdy: Prosinec 15, 2016, 11:04:52 odpoledne »
Retti, kolik druhů pečeš cukroví??? Já jsem asi závislák. Cukroví nejím, ale když dopeču 3 druhy. hned dělám těsta na další a pořád dokola. Pak rozdávám a zbytek jde do mražáku. Když přijde návštěva, hned se to pak hodí. Po vánocích je teprve pak ta nejlepší chuť.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #17 kdy: Prosinec 15, 2016, 11:12:12 odpoledne »
Tak kolem 10...ty svoje " babičkovské"....a pak si každý člen rodiny řekne 2- 3 oblíbené... :bee:


Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #18 kdy: Prosinec 15, 2016, 11:16:08 odpoledne »
Pečeš Marokánky ??? ty jsou u všech velmi oblíbené.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #19 kdy: Prosinec 15, 2016, 11:21:31 odpoledne »
Ano...kalorická bomba...dělám je ze smetany... :bee: o víkendu dám recept s fotkou...ještě mají oblíbené pařížské tyčinky a bílé kokosové kuličky...

Jaké máte nejraději u vás?

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #20 kdy: Prosinec 15, 2016, 11:26:17 odpoledne »
kokosové pusinky, úlky, kokosové kuličky, všechno s rumem máme rádi, škvarkové pracky, vanilkové rohlíčky, podle starých knih občas zkusíme nové staré,,,

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #21 kdy: Prosinec 15, 2016, 11:39:40 odpoledne »
Kokosové kuličky neznám, pošli recept, prosím.

Offline Baboo

  • ***
  • Příspěvků: 25
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #22 kdy: Prosinec 15, 2016, 11:57:03 odpoledne »
Kokosové kuličky
Není to špinavé, je to rozbité

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #23 kdy: Prosinec 16, 2016, 12:10:46 dopoledne »
baboo, ráda mám i postup. I tak děkuji.

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #24 kdy: Prosinec 16, 2016, 12:18:45 dopoledne »
Retti, nevím, proč zrovna smetana. Není rozdíl s mlékem. Také nevím, proč kalorická bomba. Málo mouky, málo cukru, kandované ovoce a oříšky. Jo nakonec čokoláda.

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #25 kdy: Prosinec 16, 2016, 12:48:26 odpoledne »
Prosím o recept na kokosové kuličky

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #26 kdy: Prosinec 16, 2016, 02:56:12 odpoledne »
Dělám to od oka, takže přesné poměry nenapíšu...drcené piškoty, sušené mléko, kokos, cukr moučka .... od každého přibližně stejně, máslo( na 2 hrnky sypké směsi asi 100g) a rum (docela dost - několik lžic). Když je směs sypká, přidat máslo; když je moc lepivá, přidat kokos, popř. piškoty. Tvořit malé kuličky a obalovat v kokosu.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #27 kdy: Prosinec 16, 2016, 03:07:25 odpoledne »
Marokánky ze šlehačky....ty nám právě chutnají více než z mléka...

Do kastrůlku vlijeme 1 smetanu ke šlehání, vmícháme 2- 3 dkg mouky a moučkový cukr dle chuti ( asi 3 lžíce) . Přivedeme za stálého míchání k varu. Do hmoty vmícháme 8 dkg krájených mandlí a oříšků a 8 dkg kandovaného ovoce a brusinek. Na plech s pečícím papírem klademe malé hromádky, které pečeme v předehřáté troubě do zrůžovění okrajů ( hromádky se rozlijí na placičky). Po upečení a částečném vychladnutí opatrně obrátíme a necháme úplně vychladnout. Potřeme rozpuštěnou čokoládou a necháme ztuhnout.

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #28 kdy: Prosinec 16, 2016, 04:52:53 odpoledne »
Dělám to od oka, takže přesné poměry nenapíšu...drcené piškoty, sušené mléko, kokos, cukr moučka .... od každého přibližně stejně, máslo( na 2 hrnky sypké směsi asi 100g) a rum (docela dost - několik lžic). Když je směs sypká, přidat máslo; když je moc lepivá, přidat kokos, popř. piškoty. Tvořit malé kuličky a obalovat v kokosu.

Mama delala presne stejnym postupem suky/salamy. Jen do toho davala jeste trochu rozinek a nadcene vlasske orechy. Uhnacalo se to, uvalely se z toho takove pulmetrove klacky, Obalili se v kokosu, a v alobalu. pak se to vrazilo na mrazak. Byl to muj favorit, takze tohle se jako jedine cukrovi delalo i pres rok. Pred konzumaci se to nakrajelo sikmo na takova ovalna kolecka, no proste jako salam. Na mrazaku to vydrzi klidne pul roku (teda jak kde a jak komu)
Praktikující cynik

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #29 kdy: Prosinec 17, 2016, 10:47:11 dopoledne »
Retti, díky za recept na kokosové kuličky. Ty jsi psala několik lžic rumu, asi jsem to přehnala a musela jsem dosypávat sypké hmoty. U nás pod kopcem sušené mléko nemají, ale sušenou smetanu ano.
Kuličky jsou super, díky za recept, jen asi nejsou pro malé děti.
Nevím zda znáš či děláš.

NEPEČENOU KOKOSOVOU ROLÁDU.
1. bílé těsto: 10 dkg másla, 10 dkg sukru, 10 dkg kokosu
2. černé těsto: 15 dkg pomletých piškotů, 15 dkg cukru, 15 dkg másla, 1 lžíce kakaa, trochu zcezené černé kávy, trochu rumu..
Těsta necháme odležet, poté uválíme půlcentimetrové placky, dolů dáme černé těsto, nahoru bílé, válečkem přitlačíme a pak srolujeme. Já obalím pečícím papírem, nechám ztuhnout a krájím také zešikma na plátky.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #30 kdy: Prosinec 17, 2016, 11:28:23 dopoledne »
Ano, znám...dělá ji moje mamka....my si vždycky některé druhy vyměníme...a já od ní dostávám tuhle roládu a pak také žloutkové ořechové řezy...ty jsou luxusní....

Do kuliček se mi také rum často ulije... ;)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #31 kdy: Prosinec 17, 2016, 01:25:18 odpoledne »
Rumové cukroví je u nás zbožnováno obecně, úlky plněné vaječným koňakem zbožnujem nejvíc....Teda, vaječnej koňak taky, i ten karamelovej.

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #32 kdy: Leden 08, 2017, 06:03:30 odpoledne »
PERNÍČKY

5 dkg másla
20 dkg moučkového cukru
35 dkg hladké mouky
2 celá vejce
2 lžíce medu
citronová kůra
1 kávová lžička sody
koření celkem 3 kávové lžičky ( mletý badyán, mletý hřebíček, anýz, skořice)
pokud chcete tmavší perník, tak trochu kakaa. Já nedávám.

Rozpustit máslo a med, do toho vmíchat koření a nalít do sypké směsi.
Těsto zpracováváme tak dlouho, až se leskne.
Zabalit do folie a nechat odpočinout nejméně do druhého dne.
 
Pečeme při 180 stupňů asi 6 minut na pečícím  papíru. Po upečení ihned potírat rozšlehaným vejcem.

Poleva na zdobení: 14 dkg mletého cukru, 1 bílek, trochu citronové šťávy, 1 lžička škrobu.


SoňaR

  • Host
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #33 kdy: Leden 08, 2017, 06:22:35 odpoledne »
Super, píšu si a vyzkouším. Díky!  :rose:
A toto těsto určitě můžeš nechat zrát v lednici několik týdnů.

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #34 kdy: Leden 08, 2017, 06:40:56 odpoledne »
Ještě jeden fígl, pokud ho neznáte. Můj dodavatel medu mi udělal dřívka na stejnoměrné rozválení těsta.
Šířka 2 cm, délka 40 cm a výška dle těsta. Na větší tvary perníku mám 5 mm, na menší 4 mm, na linecké 3 mm.
Je to velká výhoda. Trochu těsto rozválím, pak z obou stran dám dřívka a vyválím na stejnou tloušťku.
Pro méně chápavé, po dřívkách jezdím válečkem. :D :D :D :D :D

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #35 kdy: Leden 08, 2017, 07:17:15 odpoledne »
Štika obecná, konstruktivně diskutující.. To se musí podporovat!
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Nalim

  • Host
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #36 kdy: Listopad 12, 2019, 10:48:09 dopoledne »
MRKVOVÉ ŘEZY
Těsto:
4 vejce
12 PL (polévkových lžic) polohrubé mouky
8 PL cukru krystal
asi 1/2 dl oleje
2 PL zakysané smetany
kůra a šťáva z 1/2 citronu
2 velké mrkve najemno nastrouhat
1 velké jablko nastrouhat nahrubo
hrst najeno nasekaných ořechů
1 ČL (čajová lžička) jedlé sody
skořice
Těsto: bílky vyšleháme s asi polovinou cukru do sněhu, zašleháme žloutky. Pak postupně vmícháme ostatní ingredience.
Nalejeme na plech vyložený pečicím papírem, pečeme asi 30 min na asi 180°C

Krém navrch: ve 1/4 l mléka uvaříme celý vanilkový puding, do teplého (ne horkého) pudingu přimícháme 1/3 kostky másla. Přidáme 1 vaničku tvarohu + 2 PL zakysané smetany + cukr (třeba vanilkový) dle chuti. Natřeme na moučník a povrch "počmáráme" čokoládovou polevou.

SoňaR

  • Host
Re: CUKROVÍ
« Odpověď #37 kdy: Listopad 12, 2019, 11:14:33 dopoledne »
Ó to vypadá krásně, asi už vím, co budu péct na víkend. Díky!  :rose: