Autor Téma: Recepty s topinambury  (Přečteno 9326 krát)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Recepty s topinambury
« kdy: Březen 08, 2015, 01:58:17 odpoledne »
Když jsem včera vysvětlovala paní sousedce, že ten kopeček na zahradě jsou topinambury, tvářila se velmi udiveně. A co to prej je. Vyrýpla jsem jí jednu hezkou kulatou hlízu, abych jí mohla dát rovnou vzorek místo teorie. A co že s tím má dělat. Takže tohle vlákno budiž majákem všem, kdo tápou ohledně využití topinambur.

Sladký salát s topinamburem (sváča pro dva dospělé)
1 menší mrkev, 1 menší červená řepa, 1 větší topinambura, 250 ml jogurtu a 2 lžičky medu.
Zeleninu očistit, nastrouhat na jemno, smíchat s jogurtem a medem, sbaštit jako salát s kouskem rohlíku/chleba/vánočky nebo dát místo jogurtu tvaroh a skrmit jako sladkou pomazánku.
Variace: jakékoliv ovoce - jahody, jablko, hruška, banán, atd. atp. - nebo vhodná zelenina např. jakon.

Zeleninový salát s topinamburem (příloha pro 4 osoby)
1 mrkev, 1 větší topinambur, 1 menší tuřín, hrstka bylinek, 4 lžíce jogurtu/majonézy/tatarky, sůl, pepř.
Postup přípravy analogický, podávat jako přílohu k hlavnímu jídlu nebo s rohlíkem/chlebem jako svačinu nebo s vhodným pomazánkovým základem ozvláštní jakoukoliv pomazánku.
Variace: jakákoliv zelenina, topinambur lze nahradit i černým kořenem.

Retti, prosím prosím, dopiš sem ten svůj recept na bramkaši s topinamburem, ať je to všechno pokupě.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #1 kdy: Březen 08, 2015, 02:23:41 odpoledne »
Právě jsem se vrátila z chalupy...a dovezla jsem si...topinambury. f-)

Takže bramkaše je úplně jednoduchá...
brambory a topinambury v poměru 1:1, sůl, máslo, trochu mléka
Nejdříve se dají vařit brambory do poloměkka. Poté se přidají topinambury, které stačí povařit kratší dobu.
A pak je postup stejný jako u klasické kaše...přidat máslo a mlého a vše rozšťouchat nebo ušlehat do hladké kaše.

Někdy kombinuji i s petrželí nebo pastinákem (ten se dá vařit zároveň s bramborami).

salát si udělám na zítřek do práce a pak mám chuť na krémovou polévku. Musím vymyslet ještě přesně recept a asi zkombinuji s celerem...:)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinamburami
« Odpověď #2 kdy: Březen 08, 2015, 07:38:10 odpoledne »
Ano, myslíme na stejné věci, Retti - já dnes vykopala předposlední hromádku. Holt končí zima a je třeba uvolnit záhony pro sázení. Zdá se mi ale, že tohle téma kromě Tebe a mne tady nezajímá vůbec nikoho...

Jeden recept na polívku je tady:
http://www.lidovky.cz/jaka-je-nejlepsi-zelenina-na-polevku-nenapadny-topinambur-p3b-/dobra-chut.aspx?c=A131206_125659_dobra-chut_mc

Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #3 kdy: Březen 08, 2015, 07:48:40 odpoledne »
dneska sem si dal surove topinambury. Ala jablicko, prose jen umiju a snim ......
jinak se mi povedlo z asi 200 kilo kterych mam cast prodat tak jsem trochu rad. minuly rok sem mel problem to vsechno vcas snist
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #4 kdy: Březen 08, 2015, 07:57:18 odpoledne »
"Ala jablíčko" jsem ještě nechutnala  ;).

Ormien, vyrobím nějakou podobnou krémovou...už to mám v hlavě...topinambury, celer, brambor...na přepuštěném másle (at to hezky voní)...a na talíři sypat "celerovým špekem"...k tomu domácí chlebík...dnes upečený s klíčenou pohankou.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #5 kdy: Březen 08, 2015, 08:25:35 odpoledne »
Ormien, navnadila jsi mě na salát... ;)

Přidala jsem ještě po lžíci kukuřice a hrášku sterilovaného, co mi zbyly (na oběd jsem dělala rizoto). Vše jsem smíchala se lžičkou domácí bylinkové soli a se 2 lžícemi zakysané smetany.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinamburami
« Odpověď #6 kdy: Březen 09, 2015, 08:43:39 dopoledne »
Marinovaný topinambur
1 kg topinambur, 3 cm čerstvého zázvoru, 375 ml vinného octa, 2 PL soli, 2 PL cukru
Očistit topinambury, nakrájet na plátky cca 1/2 cm silné. Zázvor očistit a nakrájet na malé špalíčky. Ocet smíchat s 375 ml vody, přidat sůl a cukr plus nakrájenou zeleninu, uvařit ji do měkka (asi 10 minut). Vybrat zeleninu z octa, uložit ji do sklenice. Nálev nechat ještě jednou přejít varem a nalít na zeleninu, sklenice zavřít a uložit v chladu.

Recept je z kuchařky mojí babičky a takto se topinambury nakládaly na jaře v rámci vyklízení záhonů. Moje maminka ale topinambury neměla ráda, takže se to dělat přestalo a topinambur jsem pak dlouhá léta viděla jen u babičky, když jsem tam byla bez rodičů:( Babička vystěhovala i rostliny topinamburu kvůli soustředěnému nátlaku mojí maminky za plot. Škoda - možná moje maminka nemusela umřít v 60 letech na infarkt...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinamburami
« Odpověď #7 kdy: Březen 11, 2015, 10:02:33 dopoledne »
Bramboráčky ze zbylé bramkaše s topinamburem
Zbytek bramborové kaše (3 vrchovaté PL) smícháme s 1 vajíčkem, 2 PL polohrubou moukou, 1 PL konopné mouky, 1 velkým nastrouhaným topinamburem (anebo celerem anebo černým kořenem), přidáme 1 stř. cibulku nakrájenou nadrobno, majoránku, prolisovaný česnek, sůl, pepř, z výsledného těsta děláme malé lívanečky. Podáváme se salátem anebo zakysanou smetanou/tatarkou.
Variace: různé druhy mouky (špaldová, teffová, kaštanová, dýňová ...), změnu zajistí přídavek různých bylinek (hořčice, oregáno, tymián, barborka, petržel, celerová nať, ...) buď do těsta nebo do smetany/tatarky
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #8 kdy: Březen 18, 2015, 08:02:26 odpoledne »
Zavařujete topinambury? Bez cukru? Jak je pak použijete? Samotné nebo je dáte do nějakého receptu?

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinamburami
« Odpověď #9 kdy: Březen 18, 2015, 08:28:00 odpoledne »
Myslím, že topinambury nemá smysl zavařovat, protože jsou celou zimu uchovatelné bez jakékoliv námahy a investice - prostě se nechají v hlíně. Jsou jedlé i narašené a jejich výhony lze bělit a jíst jako jednu z prvních jarních zelenin. A pak už je jídla dost... Leda by byly zavařené nějak výjimečně dobré, ale nemám bohužel ani čas, ani síly to zkoušet:(
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #10 kdy: Březen 18, 2015, 08:43:28 odpoledne »
ja je zavaruji. minuly rok je zavaroval. na sladkokyselo. takze i s trochou cukru.smysel to ma. kdyz na jare vykopes svych 200 kilo topinamburu a ne vse dokazes rozdat atd tak ti to ve sklepe shnije.nemam dobrou skusenost s jejich trvalnlivosti. Tak sme jich zavaril a reknu ze jsou dobre. dalsi vec je ze ja tu nemam okurky bydlim moc vysoko, tak mi zavarovane topinambury nahrazuji zavarovane okurky. nemyslim si ze je to zbytecne zavarovat. jak chces takove mnozstvi uchovat?
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinamburami
« Odpověď #11 kdy: Březen 25, 2015, 09:10:52 odpoledne »
Část lze přikrýt a nechat v teple vyrašit - výhonky (zelené nebo vybělené) jsou údajně jedlé a dobré. Část nechám vyrašit bez zakrytí a dám je na pospas slepicím.

Topinamburový pudink
4 velké topinambury, půlka citrónu, 30 g škrobu (přednostně kukuřičného), cukr/med dle chuti, několik zrnek soli
Očištěné topinambury uvařit s trochou citronové šťávy (stačí i kyselina citronová), rozmixovat a nechat vychladnout, hmotu doplnit do 500 ml vodou. V části rozmíchat škrob, uvařit pudink a dochutit šťávou z půlky citrónu a cukrem dle chuti.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #12 kdy: Březen 25, 2015, 09:36:19 odpoledne »
Já se na topinanbury vždycky koukal s despektem, ale jak to tady čtu, asi je taky zkusím.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinamburami
« Odpověď #13 kdy: Březen 25, 2015, 10:45:46 odpoledne »
Byli tu dva kamarádi, chlapi jak hory, a pudink spořádali raz dva - ještě se olizovali. Pudink vypadá, jako když člověk do misky chytí mráček - průsvitně bílá, jemně zakalená hmota. Podobně vypadá anglický lemon curd, ale je to přízračně bílé, nikoliv žluté... Příští várku budu muset vyfotit:)

Dávala jsem doteď topinambury svým pipuškám. Naučily se to tak dobře, že jim stačí hodit do výběhu pár hlíz a ozobou si je samy. Ale ty velké, skoro hladké hlízy mi bylo líto skrmit (sem starej lakomec ::)). Dokud budou, budu experimentovat dál...

Tak třeba:
Topinamburový eintopf
500 g topinambur, 300 g mrkví, 300 g růžičkové kapusty, 2 cibule, 1 stroužek česneku, 300 g hovězího masa, 2 PL oleje, 1 PL rajského protlaku, 750 ml hovězího vývaru, sůl, pepř, 2 bobkové listy, 2 hřebíčky
Hovězí nakrájet na kostky velikosti malých jednohubek a osmahnout na oleji. Přidat oloupanou nakrájenou cibuli a oloupaný prolisovaný česnek, zalít vývarem. Nechat cca 15 min mírně vařit. Mezitím očistit a nakrájet zeleninu, přidat do polévky a nechat dalších 15 minut mírně vařit. Podávat s bylinkami dle aktuální situace na zahradě. Mlsouni si do talíře mohou přidat lžíci kysané smetany...
Ještě musím zkusit, co to udělá s červenou řepou.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinamburami
« Odpověď #14 kdy: Březen 27, 2015, 08:54:01 odpoledne »
Topinamboráky
600 g topinambur, 1 malá cibule nadrobno, 2 KL provensálského koření, 2 KL mouky, 1 PL škrobu, sůl, pepř
Omyté topinambury se uvaří ve slupce do skoroměkka, uvařené se ochladí ve studené vodě a oloupou (většinou to jde snadno, často stačí vidličkou přimáčknout jeden konec hlízy a topinambur vyklouzne z kůže jak had - nejde-li to jinak, zkuste dužinu vydlabat lžičkou), nahrubo se nastrouhají nebo rozmačkají vidličkou a smíchají se všemi přísadami. Do rozpáleného tuku se sází malé hromádky, které se po chvíli otočí a vidličkou rozplacatí.
Použijete-li jinou než pšeničnou/žitnou/ječnou/ovesnou mouku, je výsledek bezlepkový a dietní. Hromádky lze stejně dobře vysázet na plech pokrytý pečicím papírem a druhým pečicím papírem je zplacatit.
Pro zvýraznění chuti přidávám trochu nastrouhané nivy nebo čedaru, ale to v původním receptu nebylo:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinamburami
« Odpověď #15 kdy: Březen 28, 2015, 10:40:27 odpoledne »
Toasty mj. s topinambury
Stejné hmotnostní množství očištěného celeru, topinamburu a tvrdého sýra nastrouhat najemno, přidat nakrájenou cibuli, dochutit solí, příp. vylepšit nakrájeným salámem, anglickou slaninou, dobře uvařeným předním hovězím rozděleným na vlákna nebo dobře upečenou vepřovou pečení rozdělenou na vlákna. Smíchat (zpravidla to zpracuji rukou protlačováním mezi prsty, aby to bylo víceméně homogenní). Do misky naskládat chleba nebo housky, převrstvit výše popsanou směsí a dát zapéct do trouby (cca 15-20 minut při 200°C, prostě až to shora začne hnědnout).

Variace: oživit např. nadrobno nakrájenou paprikou, přidat černý kořen, posypat čerstvými bylinkami atd. atp.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #16 kdy: Březen 28, 2015, 10:44:31 odpoledne »
Ormien, ty bys mohla napsat topinamburovou kuchařku...při čtení každého receptu se mi sbíhají sliny...škoda, že sezóna topinambur je u konce...tedy u mne...zas tolik jich nemám a nějaké jsem musela nechat na záhonu...

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinamburami
« Odpověď #17 kdy: Březen 29, 2015, 12:01:06 dopoledne »
Tos neměla psát, kamarádko, dodělám účetnictví a pak s tím pohnu. Varuj sousedku před novým balíčkem:) Stejně Ti ještě dlužím tu olejovou dýni, co jsem Ti slíbila, jen ověřuju, jestli semínka klíčí.

Pro ilustraci, jak topinambur dobývá naše državy:
Udělala jsem salát coleslaw a na čtvrtku zelí jsem tam přidala větší topinambur. Starší dítě salát sluplo, ani se nestačil zaležet.
O dva dny později projevil potomek nezvyklou péči o zbývající čtvrtku zelí, prej aby se nezkazila, tak ještě jedna várka coleslawu. Když jsem to chystala, motala se kolem mě jak Pavlovův pes. Zpozorněla, až když jsem donesla topinambury.
"Ty tam snad podle receptu nepatřej, nebo snad jo?"
"No, v tom minulém byly..." zatvářila jsem se nevinně. S dětmi to někdy bez manipulace nejde.
"Hmm. No tak to tam teda dej..." vycouvala nerozhodně.
Na oběd dorazilo i druhé, mladší dítě se svým dítětem a nad coleslawem si chvíli unisono notovaly, jak chutná čerstvě a křehce.
"Mami, co do toho dáváš, já ho takhle udělat nedokážu..." konstatovala ta mladší.
"Chceš to fakt vědět?" napínala jsem ji.
"No, jo, ale klasika - počkej, až dojím..." (u nás platí pravidlo "Nemusíš to jíst, ale musíš to ochutnat" - a protože jsem obě děti naučila jíst to, co dřív nejedly, postupným zvyšováním dávky od skoro ničeho, prozrazovala jsem složení až po jídle, aby jim předsudky jídlo neznechutily).
Dojedla a ta starší povídá rozpolceně:
"Ani se neptej - dává do toho - topinambury..."
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #18 kdy: Březen 29, 2015, 01:45:33 odpoledne »
Také bych slintala jsko Pavlovův pes.

Já dnes poslední dávku asi 200 g dala do zapečené rýže...mňam.

Uvařenou rýži jsem smíchala s hráškem (může být i kukuřice) v poměru 2 hrnky rýže a 3 lžíce hrášku. Na lžíci přepuštěného másla jsem osmahla doměkka na plátky nakrájené topinambury a jemně je osolila. Do zapékací mísy (no, misky, páč zbytek rodiny jedlo tak přízemní jídlo jako je znojemská s rýží a všichni pohrdali mým skvělým a tuze zdravým pokrmem)...tak tedy do zapékací misky vymazané olejem jsem vsypala rýži s hráškem, na to jsem pokladla plátky topinambur a nahoru nastrouhala nahrubo sýr s modrou plísní...zapékalo se to asi 12 minut.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinamburami
« Odpověď #19 kdy: Březen 29, 2015, 05:44:22 odpoledne »
Šikulka, tomu říkám invence:) Na chatě mé topinambury objevily myši, takže se přiživily - sklidila jsem všechno, co se rozplevelilo samo. Příště musím prohlídnout jednotlivé odrůdy, už vysázené, jestli tam ty chlupatý andílci něco nechali na letošek:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinamburami
« Odpověď #20 kdy: Březen 30, 2015, 08:52:13 odpoledne »
Tak jsem se jen náznakem probrala tím, co všechno lze udělat z topinambur - skoro se divím, že je ještě nikdo nezakázal. Počínaje topinamburovým kafem, přes topinamburovou mouku, sladkokyselé a kvašené topinambury až po palivo pro bioplynové stanice (nať), líh a bionaftu. Lze-li z něčeho udělat bionaftu, lze z toho udělat i plasty. Odrůdy, které kvetou na podzim, se trefí do doby, kdy je uvítají včelky...
Dále jsem se dočetla, že topinambury netřeba loupat, což je fajn, protože některé uzlovité hlízy by se loupaly věru blbě...
Včera večer jsem je namixovala čerstvé na kašičku, kterou jsem použila jako základ třené nivy...

Takže, Retti - čím začneme? Třeba moukou - to bude chtít nastrouhat, usušit v sušce a pak rozemlet na mlýnku. Teď je ideální doba na sušení - suška kromě usušení topinamburů i přitopí...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #21 kdy: Březen 30, 2015, 09:15:36 odpoledne »
Ale já už žádné nemám...jen ty, co raší na záhoně...ty tvoje zasadím taky...nebo mohu z několika zkusit mouku...a nezanese mi to kameny na mlýnku...jako Vegeta? Dají se vyčistí, ale musím to rozebrat...
Mně zatím nikdy moc nevykvetly...pro včelky tam mám jinačí pastvu  :)

A s tou nivou...mňam... :)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinamburami
« Odpověď #22 kdy: Březen 31, 2015, 09:40:40 odpoledne »
No, nevím, jestli mě nezmlátíš, až Ti balíček dorazí... Mouka je prý těžká, kameny na mlýnku Ti asi zanese, takže to možná radši ani nezkoušej. Zkusím to namixovat ve starém tříštivém kafemlejnku. Nahrazuje se jí pšeničná mouka jen asi z 1/5.
Zato jsem objevila recept na kafe:
https://books.google.cz/books?id=z_yezcnaUHQC&pg=PA215&lpg=PA215&dq=jerusalem+artichoke+coffee&source=bl&ots=9j-dzujMmt&sig=d3P5-6PNk4_E9EbXh1GcHKl42eE&hl=cs&sa=X&ei=FvMaVeH4BZCx7QaJuIFg&ved=0CCAQ6AEwAA#v=onepage&q=jerusalem%20artichoke%20coffee&f=false
Topinambur se nakrájí na plátky a peče nasucho v troubě při 120°C 1-2 hodiny, až jsou tmavě hnědé a křehké. Pak se pomelou jako kafe. Výsledek je prý sladší než obyč kafe. No to jsem zvědavá...

Co se týče kvetení, existují nejen nízké, nýbrž i rané odrůdy. Snad nejznámější je ruská odrůda Urodnyj, která dorůstá jen asi metr a kvete od konce července, čili dospěje i k plodům (nejedlé a vyžadující stratifikaci, chce-li někdo pěstovat topinambur ze semene).
V Rusku topinambury šlechtili, kromě odrůdy Urodnyj je dost známá i odrůda Sachalinskyj. Viděli v topinambuře dobrou rezervu pro případ neúrody, preppeři by si z nich měli vzít příklad:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #23 kdy: Březen 31, 2015, 09:47:46 odpoledne »
To měli...však si bereme... ;)

Mě topinambury celkem uchvátily...už jen proto, že jsou výborné nasyrovo i vařené...na mnoho způsobů...a ještě k tomu zdravé @-->

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinamburami
« Odpověď #24 kdy: Duben 01, 2015, 09:18:48 dopoledne »
Mimochodem jsem narazila i na destiláty z topinambur, topinamburový likér, topinamburovou pizzu (topky buď v těstě nebo jako obložení), topinamburový dort (dtto) atd.
Myslím, že mám na hraní volné pískoviště, dokud budou vypěstované topky stačit:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #25 kdy: Duben 01, 2015, 09:34:56 dopoledne »
Nikdy jsem to nejedl. Teď už je asi pozdě rozhodnout se že to chci pěstovat, co?

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinambury
« Odpověď #26 kdy: Duben 01, 2015, 09:51:44 dopoledne »
Není, vysadit lze i během dubna. Jestli chceš sadbu, SZ.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinamburami
« Odpověď #27 kdy: Duben 01, 2015, 11:19:22 odpoledne »
Příprava na topinamburový víkend:
Kvašené topinambury
Topinambury umýt a okartáčovat (dobře se čistí vodou pod tlakem), nastrouhat na hrubém struhadle do kbelíku.
Lák: 1 litr vody, 1 PL soli, 1 PL dobrého octa, 1 PL startovací dávky baktérií, např. živý jogurt, koření dle chuti - kmín, jalovec, kopr, ...
Lák se dobře promíchá s nastrouhanými topinambury. Je ho zapotřebí tolik, aby topinambury byly zcela ponořené. Pak se to zakryje kusem plastu a posadí se na to kbelík s vodou tak, aby k tomu nemohl vzduch. Nechá se 3 týdny odstát, nejlépe v lavóru, protože to občas může trochu přetéct.
Po 3 týdnech se to promeje na cedníku, nacpe do sklenic a zalije novým lákem. Sklenice se zavřou a postaví do chladu (lednice, sklep). Používá se podobně jako kyselé zelí, příp. se opláchne pod vodou, jestliže to někomu připadne moc kyselé.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #28 kdy: Duben 01, 2015, 11:19:54 odpoledne »
Tak můžeme tvořit... ;)

http://www.mytaste.pl/s/topinambur.html

Ještě jednou děkuji  @-->

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #29 kdy: Duben 01, 2015, 11:23:55 odpoledne »
Tak na ty kvašené jsem zvědavá... ;)

Budu muset přirýt záhonek... :)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinamburami
« Odpověď #30 kdy: Duben 01, 2015, 11:30:13 odpoledne »
Ještě tak umět polsky jako Ty... Zaujal mě zejména recept na "wolowinu z topinamburem"...:
http://www.mytaste.pl/umina/moje-ulubione/wo%C5%82owina-z-topinamburem-i-pasternakiem-55268585.html
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #31 kdy: Duben 01, 2015, 11:32:27 odpoledne »
wolovina = hovězí...bude to něco jako hovězí v kapustě...

Je tam plno jednoduchých receptů...mně se líbí i ty krémové polévky s dýní... ;)

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re: Recepty s topinamburami
« Odpověď #32 kdy: Duben 02, 2015, 12:18:32 dopoledne »
Není, vysadit lze i během dubna. Jestli chceš sadbu, SZ.
Děkuju za nabídku. Asi bych to neměl kam dát. Ale do budoucna bych to zkusil.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #33 kdy: Duben 02, 2015, 04:15:43 odpoledne »
Když je ten Zelený čtvrtek....vaříme nazeleno... @-->

KRÉMOVÁ POLÉVKA Z TOPINAMBUR A MEDVĚDÍHO ČESNEKU

Na 1 lžíci přepuštěného másla zpěníme 1 středně velkou cibuli nakrájenou na drobné kostičky. Přidáme 2 drobně nakrájené stroužky česneku a 6 topinambur na kostky (asi 250 g). Zalijeme 1 l zeleninového vývaru, osolíme lžičkou soli a vaříme doměkka. Přidáme 2 hrsti nakrájeného medvědího česneku a povaříme jen chvilku. Rozmixujeme tyčkovým mixérem a dle chuti dosolíme.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinamburami
« Odpověď #34 kdy: Duben 04, 2015, 05:57:27 odpoledne »
Zelený čtvrtek máme už naštěstí za sebou, mně se podařilo vyexpedovat všechny děti různými směry na různé hory, takže si užívám klidu. Je s tím spojeno ovšem i dojídání, takže:
Topinamburové "co týden dal"
1 velkou cibuli nakrájíme a zpěníme na sádle/oleji/přepuštěném másle, přidáme nahrubo nastrouhaný velký topinambur, osolíme a chvíli mícháme, až se tuk vsákne. Přidáme zbylou rýži anebo nudle, prohřejem, spojíme jedním vajíčkem - hotovo. Vylepšíme pepřem a bylinkami (např. medvědím česnekem :) ) a spořádáme s vědomím, že nám do toho konečně po dlouhé době nikdo nekafrá ;D
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinamburami
« Odpověď #35 kdy: Duben 04, 2015, 06:04:00 odpoledne »
Náhodou jsem narazila na recept pro diabetiky:
http://livelovefruit.com/2015/02/green-juice-recipe-that-stabilizes-blood-sugar/
Zelený džus ke stabilizaci krevního cukru
Mj. se tam praví, že topinambury obsahují měď, hořčík, mangan a zinek, které všechny mají antidiabetický vliv. Lopuchový kořen údajně čistí krev a ledviny a jako bonus ještě navíc čistí pleť...??? Koktejl má údajně stabilizovat krevní cukr a dodat energii, ale nemajíc lopuchový kořen (zatím), nemohu to vyzkoušet:
Ingredience:
3 velké topinambury, 1 šálek lopuchového kořene, 1 okurka, 6 stonků celeru, 1 svazek lístků koriandru, 1 svazek špenátu (2-3 šálky), 1 svazek kopru, 2 jablka, 1 oloupaný citrón - vše smíchat, rozmixovat a zkonzumovat.

No, nevím, toho musí být jak pro armádu a nejsem si jistá, jestli naše vojsko zaslouží tak strašně zelený trest... Zejména teď, když je jim ještě asi blbě po zeleným pivu:(

Mimochodem, stránka http://www.sunchoke.org/sunchokediet.html tvrdí, že pomocí topinambur lze vyléčit diabetes. Stačí zakoupit za pouhých 25 USD instruktážní DVD - no nekup to...

Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinamburami
« Odpověď #36 kdy: Duben 04, 2015, 06:28:58 odpoledne »
Tak něco schůdnějšího (nebo svůdnějšího?):
Topinamburový likér
je úplně jednoduchý: 250 g topinambur očistíme a nakrájíme na kousky, přidáme 400 g kandovaného cukru a 0,7 litru vodky. Celé to vpravíme do nádoby nepropouštějící světlo a zapomeneme na 2 - 3 měsíce v nějakém tmavém koutě. Poté by už měl být kandovaný cukr rozpuštěný. Výsledek několikrát zfiltrovat a filtrát (čili to, co proteče filtrem) naplnit do lahví a v nich nechat "uzrát" min. 2 měsíce...
No, zkusíme a na vánoce to můžem otestovat, jestli nás to nezabije:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinambury
« Odpověď #37 kdy: Duben 05, 2015, 10:29:57 dopoledne »
Zpráva z experimentálního topinamburového víkendu č. 1:
1. Kontrolní telefonát mé mladší dcery v sobotu večer:
"Ahojky mami, tak jsme po prvním dnu živí a zdraví, najedení a utahaní. Jak se máš ty - co děláš, bylas na chatě?"
"Jo, už jsem taky doma, živá, zdravá, najedená a unavená:)"
"A cos jedla?" (děti ví, že na chatě zapomínám na hlad, a z nějakého důvodu mají pocit, že na mě musí dohlížet - po mně tohle teda určitě nemaj, spíš mi připomínají svého tátu...)
"Dojedla jsem rýži a nudle s topinamburou a vajíčkem. A co vy?"
"Najedli jsme se v restauraci, ale je to drahý a nic moc. Je tu kuchyňka, jídlo s sebou mám, takže není problém. A co budeš vařit zítra?"
"Na oběd smažené topinambury se zeleninovým salátem."
"Hmm... A na večeři?"
"Topinamburová pizza..."
"No potěš - ale aspoň se ty hromady topinambur spotřebují..."

2. Topinamburová káva - první zkušenosti
Při sušení co nejtenčí plátky - řádově tak 2 mm je horní hranice, ideální je to, čeho dá dosáhnout nastrouháním na štěrbinovém struhadle. Sušit v elektrické troubě nebo v sušičce na potraviny, protože v plynové troubě je moc vlhko. Teplota ne vyšší než 120°C, jinak se to začne připalovat. Ke konci, když už jsou plátky dobře hnědé, nechat troubu pootevřenou na vařečku, aby mohla unikat vodní pára, jinak se to do křupava prakticky nedá dosušit. Tříštívý mlýnek si s tím poradí bez problémů, akorát je výsledek tak jemný, že je třeba kávu po svaření filtrovat přes papírový filtr (např. papírové filtry používané do starších kávovarů).
Ale výsledek je báječný a naléhavě mi připomněl dětství, když jsme přišly domů ze sáňkování a koulování celé mokré a dostaly jsme hrnek s teplou cikorkou, mlékem a medem a opřené zády o hřející kamna jsme koukaly, jak babička vaří. Určitě si nasuším topky do zásoby přes léto, zatím jen "na bílo", a dle potřeby se buď opraží dál na kafe nebo použijí jinak.
Orientační spotřeba: 1 dkg pomleté kávoviny na šálek (viz: http://recepty.vareni.cz/obilna-kava/).

3. Topinambury ke zkvašení už bydlí ve své flašce od okurek a zdá se, že je jim tam dobře. Jen tak na okraj mě napadlo, že by se ze sušených topinambur možná dala hrubým namletím vytvořit drť na obalování např. řízků, jakýsi topinamburový analog hrašky... První sušička topinamburových plátků je hotová, takže jdu na to.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinambury
« Odpověď #38 kdy: Duben 05, 2015, 01:51:37 odpoledne »
Aby Ti, Sahawe, nebylo líto, že tu vedeš monology sám, pokračuju v tom svém:)

Topinambury smažené v těstíčku
Jsem lenoch, takže na trojobal mě moc neužije, obaluji v těstíčku z 1 vejcete, čtvrt lžičky soli, PL mléka a 2 PL hladké mouky + 2 PL nastrouhaného čedaru.
Testovala jsem tři varianty plátků (tlustých cca 7-8 mm), a to:
- syrový topinambur
- topinambur předvařený v osolené vodě (na 1/2 litru vody půl lžičky soli), var cca 10 min, poté okapaný a osušený papírovou utěrkou
- topinambur předvařený v octové vodě (na 1/2 litru vody 1 PL obyč. octa), var cca 10 min, poté okapaný a osušený pap. utěrkou

Procesní zjištění: v octové vodě topinambur měkne podstatně pomaleji, ve výsledku se kyselá chuť octa projeví jen náznakově.
Výsledky: tam, kde byl polotovarem syrový topinambur, je ve výsledku nejvíc cítit typická příchuť vařených topinambur, kterou někteří nemají moc rádi (ani já ne, ale už si začínám zvykat). Je to křupavé a dobré.
Polotovar předvařený v osolené vodě je šedivý, nicméně je jednotně měkkoučký, ne však mazlavý, jen vnitřek pevnější (al dente). Typická příchuť vařených topinambur skoro žádná, ale přesto to není mdlé, ba naopak velmi dobré.
Polotovar předvařený v octové vodě je krásně bílý, ale výrazně křupavý. Varem v octové vodě topinambur přišel nejen o typickou příchuť, ale i o skoro všechnu další chuť, takže je to spíš nuda.

Závěr: jako chuťově nejlepší varianta se mi jeví předvařit topinambur v osolené vodě.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #39 kdy: Duben 05, 2015, 08:54:47 odpoledne »
Ormien, skvělé recpty...ty chipsy jsi ještě nezkoušela?

No, já budu zítra odlehčovat, páč dnes to bylo hotové obžerství  ;)

Topinamburovou pizzu jsi dělala z topinamburového těsta nebo jsi dávala navrch?

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #40 kdy: Duben 05, 2015, 09:01:57 odpoledne »
Nějak jste mě nahlodali. Asi někde zreju kus zeminy a prdnu je tam. Zatím to vypadá že kromě Sahawa, Dobromily a Ormien to nikdo nejedl  ;D Já to snad ani neviděl v obchodě, že bych jako ochutnal.  :P

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #41 kdy: Duben 05, 2015, 09:07:49 odpoledne »
Já už je konzumuji 3 roky...sice jen v omezeném množství, co mi poskytne můj záhonek, ale letos mám sadby dost... :) @-->

Na chuť si musíš zvyknout, ale mně chutnaly od začátku...a kaši v kombinaci s brambory nebo polévky jsem naučila jíst i zbytek rodiny.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinambury
« Odpověď #42 kdy: Duben 05, 2015, 10:02:24 odpoledne »
Od oběda nemám hlad, takže jsem se na výrobu pizzy vrhla čistě ze setrvačnosti, protože to mám v programu.

Pizza s oblohou s topinambury
Základ na pizzu (vyrobený či koupený) se naolejuje, potře se topinamburovým krémem a obloží se dle zvyklostí. Topikrém: 100 g topinambur, půlka střední cibule, osmahnout na oleji 5', přidat 100 ml vody a půlku kostky zeleninového bujónu a dusit 20', rozmixovat.
Výsledek: jsem totálně zneschopněná. Topinambury mi nikdy moc nechutnaly, ale vzhledem k jejich vitalitě a kvalitám jsem je pasovala na adepta na obohacení svého jídelníčku č. 1. Vycházela jsem z toho, že když budou pro organismus prospěšné, začnou mi chutnat. A vida - chutnají, potvory...

Chipsy mám na programu, jako ideální vidím nakrájet na plátky, osušit, protřepat se směsí oleje, trochy soli a koření a navrstvit na plech, šoupnout do trouby a postupně odebírat ty, které budou podezřele zlátnout. Vzhledem k tomu, že to není nosné jídlo, zatím tento recept čeká, až na něj dojde řada.

Anakine, topinambur je zatím "nejprepperštější" rostlina, která se mi dostala do rukou. Hodlám je šířit, co mi budou síly stačit. Je jich tu dost a dost, ráda Ti jich pár pošlu - větší ochutnáš, menší zasadíš. Stačí je hodit za plot pod vyrýpnutý drn, není třeba nic rýt. Chtějí jen půdu bohatší na dusík (jako kopřivy, ale vyrostly a slušně odplodily i na suchém jílovém záhonu ve svahu...). V létě Ti vytvoří živý plot... A těch, kdo mají zkušenosti s topkami, je tu víc - Bartolomej tuším psal, že je chroupe nasyrovo, stejně tak Votroubek (ten to nepsal, říkal nám to při komentované obhlídce svých držav).

Tak co si dáme zítra? Snídani asi vynechám, přes oběd jedu na chatu a večer se vrátí škůdci, což vidím na topinamburovou zmrzlinu s topinamburovo-tvarohovou bábovkou...

Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Recepty s topinambury
« Odpověď #43 kdy: Duben 05, 2015, 10:06:45 odpoledne »
PS. Celý blbě. TEN topinambur, TY topinambury, recepty s topinamburY a nikoliv topinamburami... Ach jo, češtine, co mi to děláš :-[ ::) ??? :(
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline divočák

  • ***
  • Příspěvků: 154
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #44 kdy: Duben 05, 2015, 10:12:35 odpoledne »
Ormien, nezlob se, Ale když se přihlásím po pár dnech , tak od tebe čtu jen topinambury, topinambury. Máš i jiné recepty (tedy kromě topinambur).?????
Schválně se koukni na své příspěvky. Nic jinak proti tobě-
Sahawovy příspěvky naštěstí nečtu.
Karlova hudba je super.
Najdeš, pokud hledáš. Pokud vidíš, uvidíš.Používej sluch nejen na vábení.
Každý má svůj osud ve svých rukou.
Pokud řekneš na vše ne, nediv se.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #45 kdy: Duben 05, 2015, 10:14:46 odpoledne »
Zmrzlinu... :o ::) :) @-->

To je fuk...jak se to skloňuje...také píšu s topinamburami a asi se to nepřeučím. :-[

Já asi vyzkouším ty chipsy... ;)

A co nasladko, jako pyré, přesnídávka...to by také šlo...a aby se nedegradovaly přidáním cukru, tak třeba rozmixovat se sladkou hruškou nebo osladit sirupem...obilným, popř medem... ;)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #46 kdy: Duben 05, 2015, 10:16:53 odpoledne »
Ale no tak, divočáku...my momentálně žijeme topinamburami...já tedy kromě dnes, kdy jsem tvořila velikonočně božíhodově...tak nás nechej...

Já jsem vděčná za recepty, protože jsem topinamburami nadšená... @-->

Však to nemusíš číst...a můžeš jen poslouchat Karlovu hudbu  @-->

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #47 kdy: Duben 05, 2015, 10:23:39 odpoledne »
Divočáku, od tebe jsme se žádné recepty nedozvěděli. Náhodou je to zajímavé a tohle téma mě nahlodává k pěstování této plodiny.  ;)

Offline divočák

  • ***
  • Příspěvků: 154
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #48 kdy: Duben 05, 2015, 10:26:45 odpoledne »
Dámy, já vám to nechám. Klidně 20 receptů týdně. Já jen, že se nikdo neozývá, že tominambury nemá, nepěstuje nebo nezná.
Raději bych měl třeba 20 receptů na špenát, fazole, mrkev .......atd atd
Nezlobte se dámy, ale tominambury mi nejsou zrovna vhod.
Najdeš, pokud hledáš. Pokud vidíš, uvidíš.Používej sluch nejen na vábení.
Každý má svůj osud ve svých rukou.
Pokud řekneš na vše ne, nediv se.

Offline divočák

  • ***
  • Příspěvků: 154
Re:Recepty s topinamburami
« Odpověď #49 kdy: Duben 05, 2015, 10:28:45 odpoledne »
Ale Anakine, nebudu dávat recepty, které jsou zde již ve velkém popsány. Proč opakovat.
Najdeš, pokud hledáš. Pokud vidíš, uvidíš.Používej sluch nejen na vábení.
Každý má svůj osud ve svých rukou.
Pokud řekneš na vše ne, nediv se.