Autor Téma: Ochranné prostriedky - masky, obleky, filtre  (Přečteno 8557 krát)

Offline Akutol

Re: Ochranné prostriedky - masky, obleky, filtre
« Odpověď #100 kdy: Červenec 31, 2020, 04:27:01 odpoledne »
Našiel som na nete respirátory s aktívnym uhlím od rôznych výrobcov, v triede ffp2 a 3.
Zaujimalo by ma ako sa v takomto pripade vypočítava priepustnosť...
Dvojkový filter má zachytávať okolo 94%. S uhlím však podla mňa funguje ako trojkovy do doby až je zahlteny. Čo bude zrejme rychlejšie ako u trojkoveho. I keď klasicky trojkovy zas postrada vrstvu uhlia, čiže?...
Čert sa v tom vyzna...

Offline hulltrix

« Odpověď #101 kdy: Červenec 31, 2020, 10:04:37 odpoledne »
Podle me je aktivni uhli ciste na zachytavani molekul plynu, oderu atd.

Online k.vancura

• Praktikující prepper
« Odpověď #102 kdy: Srpen 01, 2020, 09:42:30 odpoledne »
Moje rada, možná už jsem ji sem i dával: polomaska 3m 6300 (nebo jiná dle velikosti nebo i jiná řada ale tahle je asi nejlevnější a mám s ní zkusenosti) a  filtry 3m 6035. Třída P3 je shodná co do ochrany s ppf3. Sada vyjde na cca 1000 korun a vydrží mnoho a mnoho používání. Pak stačí pouze dát nový filtr.

Offline Akutol

« Odpověď #103 kdy: Srpen 02, 2020, 01:56:10 odpoledne »
Podle me je aktivni uhli ciste na zachytavani molekul plynu, oderu atd.
To ale nieje tak iste. Aktivne uhlie by malo zachytiť predsa všetko. Čiže zrejme aj covid a podobne svinstvo. Preto si myslim že ffp2 s uhlim je vlastne ffp2+ (ffp3?)

Offline Akutol

« Odpověď #104 kdy: Srpen 03, 2020, 11:40:29 dopoledne »
Minuly tyždeň som kupil v domacich potrebach respiratory polskej vyroby... na pohlad kvalitne spracovane. ffp2 a ffp1. Cena za kus 1,7€ a 1,12€. Ceny sa konecne dostavaju do normalu. Tie jednotkove su fajn. Žena si ich pochvaluje proti pelu a ked sa praši doma... ffp3 si drzia cenu okolo 8€. Tie som nekupoval. Dnes ked som sa tam stavil mali aj napriek cene už len posledny kus...

Offline Goof

• Praktikující prepper
« Odpověď #105 kdy: Včera v 09:09:42 dopoledne »
Vzhledem k tomu že jsem koupil roličku, filtru z nanovláken viz odkazy výše ve vlákně, tak jsem přemýšlel o jejich další možnosti využití a narazil jsem na "respirátor / masku", která se nechá poskládat z kuchyňské utěrky, ve stylu origami.

Video návod:
https://www.youtube.com/watch?v=q20OWV8Oxrk&t=68s

Zkoušel jsem to poskládat z nanovlákenného materiálu a byl jsem překvapen, že v pohodě funguje, dá se dýchat a není ani takový problém s nasávaným vzduchem kolem nosu jako u látkových roušek, docela pěkně sedí. Jako další vylepšení bych viděl ještě vložit do nosní části masky kousek drátku na formování kolem nosu. Je nezkutečně jednoduchá a při troše cviku i produktivita výroby je minimální na časovou náročnost.   

Jediný problémek na který jsem narazil při skládání je že není tak krásně vidět a nedrží přehyby, materiál má tendenci se tolik nedeformovat ohybem, jako papírová utěrka.
První kus byl trochu boj, ale další vypadají slušně.

Dále ke spotřebě materiálu, jelikož se maska skládá ze čtverce, je limitována šířkou 20 cm a tedy výchozí rozměr je 20x20 cm. Z role 50 m jste schopni poskládat cca 250 masek a při cenně kolem 600Kč za tuto roličku vyjde maska i s gumičkami a sponkami kolem 3 Kč/ks, což mi cenově vyhovuje, na možnost "použít a zahodit roušku".   

"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)