Autor Téma: Výsevové substráty - zeminy  (Přečteno 2225 krát)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Výsevové substráty - zeminy
« kdy: Únor 25, 2015, 12:49:06 odpoledne »
09.06.2014
Jak tak vyhodnocuju úspěšnost vlastního předpěstování sadby letos na jaře, musím konstatovat (a už jsem to telefonicky probírala s Glochem), že některé výsevné substráty jsou k ničemu. Klíčivost v nich je velmi nízká, rostlinky, které vylezou, často "zamrznou" ve stadiu prvních dvou lístků, a ty, které vypadají použitelně, pak venku vykazují sníženou odolnost a velmi často zajdou. Bohužel jsem nesledovala, který substrát jsem kdy použila:( To zařazuji na pořad dalšího výsevného období.
1) Máte podobné zkušenosti?
2) Které druhy výsevných substrátů (od jakých výrobců) se Vám osvědčily?
3) Máte vlastní recepty na přípravu výsevných substrátů?
Jestli jsem to dobře pochopila, pak výsevný substrát má být schopný držet vodu (např. rašelinu) a obsahovat spíš méně než více živin, aby klíčící rostlinka byla nucena vytvořit si bohatý kořenový systém. Kromě toho má obsahovat "protispékavou" látku, aby zůstal sypký (např. jemný písek). Dále je substrát nějakým způsobem vysterilizovaný, aby neobsahoval plísně a bakterie. Může obsahovat i stimulátory růstu. Ale asi těch aspektů bude víc, to je jen zjednodušený přístup laika.
25.02.2015
Tolik má konstatování ve vlákně Předpěstování sadby z června 2014. Tehdy k tomu kromě Sahawa nikdo nic nenapsal a já se tím dále nezabývala, nebyl čas. Zato teď už je třeba si čas udělat.
Mé hledání receptů na výsevový substrát vedlo k nejsnáze realizovatelné směsi v domácích podmínkách:
1 díl jemného písku (říční, maltařský) + 1 díl rašeliny + 1 díl perlitu

Dále zvažuji přepečení substrátu v troubě (příp. v mikrovlnce) v rámci eliminace plísní a plevelů.

Pak je otázka, zda a co případně do substrátu přidat (a jak). Možné alternativy:
- růstový stimulátor
- Polyversum proti množení plísní (zaléváním?) - prevence tzv. padání semenáčků
- výtažky z mořských řas (jak tady vloni kdesi nadhodil Richard - i nadále mi to připadá jako trochu drahý špás)
- různé jíchy apod. k podpoře růstu (kopřiva, kostival, moučka z vojtěškových semen atd.)
- mykorhizní preparáty
- ???
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Výsevové substráty - zeminy
« Odpověď #1 kdy: Únor 26, 2015, 07:59:56 dopoledne »
Blbá otázka: Jestli rostlina přijmá živiny pomocí bakterií v půdě, tak pokud je zabiju v troubě, tak se moc rostlince nebude dařit.

Pokud se objevují houby a plísně, tak to značí, že půda je hodně mokrá a v místnosti je dost vlhko. Tohle jsem zkoušel předtím v paneláku, kde v jedné místnosti bylo dost vlhko, kde se dělala plíseň na zdi a pak v druhé, kde se neděla plíseň.  Tedy podle mně.

Ja se spolehám radši na kvantitu než na kvalitu, protože kvalita vyžaduje svícení, teplotu atd.



Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Výsevové substráty - zeminy
« Odpověď #2 kdy: Únor 26, 2015, 10:14:56 dopoledne »
Kdysi kdosi řekl, že "není blbých otázek, jsou jen blbé odpovědi". Konečně jsem pochopila, co tím myslel - díky Tvému příspěvku o popsané stopce, Sahawe, který mezitím zmizel. Přemýšlím o něm už pár dnů, takže bych výše uvedený citát přeformulovala:
"Máte-li pocit, že vám někdo klade blbou otázku, může to být i tím, že nejste schopní vidět věc z jiného úhlu".
V té souvislosti se omlouvám za svou blbou odpověď...

Otázku přepékání výsevového substrátu a přidávání přísad jsem sem postavila úmyslně. Ještě to rozvedu, momentálně není čas...:(
 
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Výsevové substráty - zeminy
« Odpověď #3 kdy: Únor 26, 2015, 09:30:00 odpoledne »
Mám dojem, že přepékání substrátu ve smyslu sterilizace teplem není úplně nesmyslné. Eliminují se tím nejhorší nepřátelé - plevele a plísně - a semenáčku se tím dává šance přežít těch pár dnů, kdy je nejcitlivější a nejvíc bezbranný. Nemá sice nic, co by mu pomohlo, ale s tím, co měl v semínku, si zpravidla vystačí na prvních pár dnů až týdnů, kdy si vytvoří lístky a začne aktivní fotosyntézu. Výsevový substrát mu má dodat základní živiny na tuto dobu, kdy si vybuduje kořenový systém a zajistí si vlastní zásobování energií. Pak se malá rostlinka přesadí do normální hlíny a musí se porvat s nepřáteli, přitom ale už nachází v půdě spojence - mykorhizní houby.
Ty lze dodat i do výsevního substrátu spolu se stimulátory a jinými podpůrnými látkami, ale je třeba si uvědomit, že v semínku je zpravidla potenciál k tomu, aby celá rostlina vyrostla jen ve vodě (viz nakličování semínek). Takže bych asi zůstala u přepečeného substrátu dle popisu výše (kdesi jsem našla radu, že substrát lze přepékat v mikrotenových sáčcích, aby se tím nezasmradil celý byt:)...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Výsevové substráty - zeminy
« Odpověď #4 kdy: Únor 26, 2015, 09:53:22 odpoledne »
Já používám mikrotenové sáčky - nepřepékám, ale vařím ve vodě a občas - spěchám li použiji mikrovlnku.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Výsevové substráty - zeminy
« Odpověď #5 kdy: Březen 19, 2015, 11:34:02 dopoledne »
Co krtince? Ty malé hromády zeminy po krtkách? Maji nějakou super vlastnost nebo to je jen zkypřená půda?

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Výsevové substráty - zeminy
« Odpověď #6 kdy: Březen 19, 2015, 03:07:50 odpoledne »
Je to zkypřená půda...používám je ráda do záhonů...smíchám se zralým kompostem...

Letos máme na našem pozemku 2 (slovy dva) krtince a soused vedle asi 150... ::)
Slíbila jsem mu, že mu je uklidíme...chci spravit  a doplnit vyvýšené záhony  ;)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Výsevové substráty - zeminy
« Odpověď #7 kdy: Březen 20, 2015, 08:20:36 odpoledne »
Jel jsem si pro krtince, i když si tohle neudělal krtek. Ale zemina je velmi dobře zpracovaná, tak sázet do ní bude krásné.

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Výsevové substráty - zeminy
« Odpověď #8 kdy: Březen 20, 2015, 09:54:25 odpoledne »
Mám starý hnojník na zahradě, kde se střídavě házel králičí hnůj, shnilé seno, kupy shnilých jablek bez jakéhokoliv vrstvení, pak také posekaná jemná tráva, opět velké kupy. Posledních 6 let se tam házela jen ta tráva a shnilá jablka. Nyní pod vrstvou trávy a listí z loňska, kterou jsem použil do vyvýšených záhonků, je vrstva černozemě, poměrně udusaná. Dá se nějak využít pro zahradničení, třeba smíchat s hlino-písčitou zeminou z krtinců a výkoupu pro vyvýšené záhony? Jde mi o to, že výše uvedený hnojník rozhodně nesplňoval nikdy pravidla správného kompostování, kdy máme jednotlivé vrstvy odpadu prokládat, nikolv bezmyšlenkovitě házet co zrovna potřebujeme vyvézt  8). Nicméně se to již vše rozložilo. Je to bez žížal. Určitě do toho zkusím zasít nějakou zeleninu a uvidím, ale stejně ocením tipy.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Výsevové substráty - zeminy
« Odpověď #9 kdy: Březen 21, 2015, 06:18:01 dopoledne »
To je otázka na Ormien.

Osobně bych to nějak neřešil. Přivezl bych na zahony a jen to rozhazel. Ono pri sázeni sazeniček dojde k menšímu promýchání. a až přijde zalévání a dešť, tak dojde konečnému promýchání. Tedy pokud záhon je rovný.

Bral jsem zeminu z hromady, kde se dávala jen posekaná tráva a i z hromady, kde se dávalo vše. A vždy mi  něco vyrostlo. Jen u té hromady z posekané trávy byla zemina strasne lehká.

Prokládaní je dobré, když člověk má hodně všeho materiálu nebo se bojí, že bude kompost smrdět.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Výsevové substráty - zeminy
« Odpověď #10 kdy: Březen 21, 2015, 08:16:17 dopoledne »
Složení: posekaná tráva a králičů hnůj je dusíkatá složka, jablka obsahují kyseliny, které to zčásti rozředily. Mám na chatě podobný kompost, tleje to pomalu, ale rozebírám to taky pomalu...

Použití: myslím, že Sahaw intuitivně navrhuje použitelný postup - rozházet obsah hnojníku v tenké vrstvě na záhony, příp. smíchat s jakoukoliv normální zeminou, s listím, dřevitou štěpkou (podrcené větve), ideálně před deštěm, který z toho vylouhuje část živin a zatáhne ji do půdy. Na posekanou trávu bacha, může obsahovat semena plevele, která se v hnojníku nezničila, protože proces tlení nedosáhl dostatečně vysokých teplot - což je vlastně odpověď i pro Saladinův dotaz ohledně likvidace semen plevelů v kádi s vodou vystavenou slunci. V přiložené citaci označují ohřev kompostu tlením jako "hygienizaci" a zmiňují se o 60°C:
http://hobby.idnes.cz/komposter-cvh-/hobby-zahrada.aspx?c=A130717_091922_hobby-zahrada_bma
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Výsevové substráty - zeminy
« Odpověď #11 kdy: Březen 21, 2015, 08:37:14 dopoledne »
No většinou se tam dávala jen drobná tráva, kterou vzala košová sekačka. Občas nějaké to shnilé seno, které už semena obsahovalo. Řekl bych že vespod toho bordelu ty vyšší teploty mohly proběhnout.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Výsevové substráty - zeminy
« Odpověď #12 kdy: Březen 21, 2015, 08:53:10 odpoledne »
Moudré hlavy tvrdí, že to musí mít aspoň kubík, aby to dosáhlo teplot potřebných pro patřičnou "hygienizaci". Neznám rozměry Tvého hnojníku, posuď sám.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Výsevové substráty - zeminy
« Odpověď #13 kdy: Březen 23, 2015, 06:08:50 odpoledne »
Starý hnojník 3x3 metry, původní zásyp vysoký asi 140 cm, dnes slehlo na cca 60 cm a vznikla tato černá zemina.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Výsevové substráty - zeminy
« Odpověď #14 kdy: Květen 31, 2015, 05:24:27 odpoledne »
Udělal jsem si vlastní krtice pomocí síta. Prosel jsem zeminu a vznikla mi písčitá jemná půda. Vysázel jsem na zkoušku fazole a len. Můj hlavní záměr bylo udělat slepicím popeliště, ale mám malé sítko, tak jsem se zaměřil pokus se sázení. Udělat 1x1m popeliště s hloubkou 20cm by mi zabralo 14 dní.:)








Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Výsevové substráty - zeminy
« Odpověď #15 kdy: Červen 02, 2015, 11:20:12 dopoledne »
Perlinka a přepravka.A hned je kbelík zeminy očištěn.:)