Autor Téma: Mobilní "katr" z motorové pily  (Přečteno 8047 krát)

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Mobilní "katr" z motorové pily
« kdy: Únor 13, 2015, 11:12:06 dopoledne »
Máte někdo? Videa jsou zajímavá, ale zajímalo by mě, jestli to je taková pohodička i vreálu a hlavně, jaké jsou s tím výsledky ... myslím kvalitu řezu a držení roviny.

https://www.youtube.com/watch?v=8Cqdf0YLJho

a návod na várobu:

https://www.youtube.com/watch?v=-saNcuLoPnU

Jasně, nechá se to koupit, viděl jsem to na netu kolem 5  - 6.000 korun, alepřijde mi nesmysl za pár svařených kusů železa vyhazovat peníze, když si to dám dohromady za pár stovek a pár hodin práce, takže se na tuhle blbůstku nejspíš nachystám a vyrobím...

Takže, pokud by někdo měl praktocké zkušenosti, velice rád se poučím, hlavně teda teď váhám, jestli to mám dělat ze železa anebo z hliníkových profilů (kvůli hmotnosti) ...

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7582
Re:Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #1 kdy: Únor 13, 2015, 12:23:02 odpoledne »
poznám tu dvoch, čo majú gáter, kde je základ motorová pila. Obaja však po čase vymenili motor z pily za elektromotor. 

Inak potrebuješ k tomu pilu s poriadnym výkonom a samozrejme ostrú reťaz. Ja mám stilku tuším s 3,3KW a na pozdĺžne rezy je to trápenie.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re:Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #2 kdy: Únor 13, 2015, 01:16:34 odpoledne »
To je mi jasná, že to nemůžu dát na nějaku hračku z OBI. S takovou bych nemohl jít stejně do lesa, leda tak čistit nálet.

Jdemi o to, že když se pustím do lesa, abych nemusel vozit domů celé klády, ale pěkně si to alespoň v základu naporcoval přímo na místě v lese - hranoly a fošny. A ne na jemnou práci, ale nechci být závislý na přívodu elektriky ani teď, ani potom.

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re:Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #3 kdy: Únor 13, 2015, 02:19:09 odpoledne »
Je to blbosť.  Nikdy to nereže úplne rovno, široký rez čo znamená veľa pilín ale aj veľa odpadu. Drevo je cítiť od oleja, ktorým sa mastí reťaz a lišta. Používali sme dvojmužnú pílu Stihl.  Núdzovo použiteľné to je. Potom sme prešli na okružnú pílu a nakoniec sme si spravili pásovú pílu kde je rez 2 mm.  V porovnaní s rezom reťazovej píly alebo okružnej kde je rez 5-6 mm je to veľká úspora materiálu.
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re:Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #4 kdy: Únor 16, 2015, 03:40:23 odpoledne »
Plenty, neměl bys prosím plánek na tu pásovou pilu? Zajímalo by mě to a ta úspora materiálu (nehledě na další věci) je značná. Předem díky.

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re:Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #5 kdy: Únor 16, 2015, 05:11:25 odpoledne »
k.vancura,  my sme to postavili podla videa :)   cca 15 rokov dozadu. 

dnes by som kúpil toto:

http://pilous.cz/wood/kmenove-pasove-pily/manualni/ctr-520/

je aj verzia s benzínovým motorom:

http://pilous.cz/wood/kmenove-pasove-pily/manualni/ctr-520-gx/

prípadne verzie kde je posuv píly do rezu na samostatný pohon - netreba pílu tlačiť:

http://pilous.cz/wood/kmenove-pasove-pily/elektricke/ctr-750-e/

jednoduchá doma spravená pásová píla: 

https://www.youtube.com/watch?v=JZmxLForOlc
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re:Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #6 kdy: Únor 17, 2015, 07:54:57 dopoledne »
Díky Plenty, jdu studovat.

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re:Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #7 kdy: Únor 17, 2015, 11:54:06 dopoledne »
Skús pohľadať aj v starých číslach " Udělej/ Urob si sám"  z 80.-tich rokov minulého storočia.
Keď ta dôjdi na návštevu s metrom a posuvným meradlom. Alebo keď máš pod posteľou 180 strieborných uncových dolárov tak sa vieme dohodnúť vrátane zaučenia ako píliť, šrámkovať a brúsiť pilové pásy ....
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7582
Re:Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #8 kdy: Únor 17, 2015, 12:18:37 odpoledne »
Ono hlavne si treba zvážiť, k čomu to potrebuješ. Vyrábať niečo, čo bude doma zavadzať, aby si si narezal občas dosku, či iba na svoj krov na chalupu, tak to nemá zmysel vyrábať a ani kupovať. Len človek, ktorý nemá o danej práci ani páru, má pocit, že ušetrí, ak si to urobí sám.  ;D

Napríklad, u nás stojí porez okolo 20 eur za meter reziva. Na krov potrebujem dajme tomu 10 metrov, to mám za 200 eur.
Ak to budem chcieť riešiť doma, musím mať priestor, treba prirátať cenu elektriky, pilových plátov, šrankovačiek a brúsok. Tak mi to nakoniec výjde, že som skoro na tom istom, akurát s tým zabijem pár dní, ktoré som mohol využiť dáko zmysluplnejšie.

Ušetriť sa dá lepšie nákupom dreva.
Napríklad gulatinu si viem kúpiť okolo 10-20eur/samovýroba/   30-50eur /Vyťažená pripravená na skládke/  za meter. Porez za cca 20 eur za meter. Cena kúpeného reziva sa pohybuje okolo 200 eur.
Tu je vidieť, že úspora nie je v tom vlastnom rezaní, ale vo vlastnom menežovaní.

Pohybujem sa okolo dreva dosť dlho. Mal som aj gáter, aj vozím zo svojou V3Skou drevo, aj ťažím a aj sadím stromy....
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re:Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #9 kdy: Únor 17, 2015, 05:09:35 odpoledne »
Po PA budú samozrejme všetky gátre a pásové píly bežne dostupné  :)

Ja som rezal 250 m³ dreva pre svoju potrebu. S toho 200  m³ boli smrekové výrezy dĺžky 220 cm a hrúbky 60-90 cm t.j. nadrozmerná guľatina v cene 15 € za m³ s dovozom. Dĺžku 220 cm neporeže žiadny gáter bez toho aby to narezal krivo. Gátristi odmietajú také klátiky dávať na vozík ku píle.  Smreková guľatina u nás ide v cene za 70-90 € 3 B kvalita  a 3 c od 30 do 50-60 €. Po poslednej kalamite sa výrez 3 C  (dĺžka 220 cm) predával niekoľko mesiacov za 15-20 € v závislosti od kúpeného množstva. Samovýrobou si možeme nachystať len palivové drevo do dĺžky 110 cm. 

Keď si spočítam 200 m³ x 20 € za porez + 5 € za prepravu = 5000 €   to je asi toľko čo stojí nová pásová píla
Porez 20 € je za jednostranné pílenie.  Ak potrebujeme obojstranný porez t.j. omietané rezivo tak cena 30 € (hranoly, stavebné rezivo). O úspore materiálu porezom na pásovke oproti gátru ani nehovorím.

No ale keď chce niekto len niekoľko dosák na kurník či latrínu tak mu stačí kúpiť hotové rezivo na píle a nemusí si robiť starosti.
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re:Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #10 kdy: Červen 26, 2015, 11:00:39 dopoledne »
Jak mi tady před časem radil plenty, pohledal jsem, početl, prošel inzeráty a nechal si udělat nabídky, propočítal a vyšlo mi, že pro moji potřebu katr ani jinou takovouto pilu nepotřebuju, neb na to, co potřebuju pořezat, se mi to jaksi nevyplatí a dlouhodobě tolik dřeva nemám, abych to uživil do budoucna.

Jelikož jsem člověk od přírody nedůvěřivý k různým firmám, které neznám a k některým z tech, které znám ještě nedůvěřivější, raději bych se obrátil na našince. Chci letos v zimě skácet les. Z moderní techniky na tuto oblast mám akorát tak motorovku (když nepočítám kaprovku a sekery), lesje ve stráni, takže se to bez dobrého traktoru neobejde (ten se ale půjčí, to není problém) a odvoz na dvůr tedy snad zajištěný. Jenomže....stromyjsou převážně modříny a duby velikosti, že z nich mám sám strach (většinu těch stromů neobejmu ani omylem, některé ani na dvakrát).

Byl by tady někdo, kdo by měl mobilní kart, byl ochoten v zimě přijet, pokácel to, pomohl svozit a pořezal na dřevo, jaké potřebuju - latě, prkna, trámy a fošny?

Ptám se předem, snad s dostatečným předstihem, aby se to dalo domluvit, abych si zajistil všechny povolení (před pár lety jsem je už měl, jen jsem se k tomu nějak nedostal - takže jejich vystavení není problém zda, ale en časový) a tak dál. A jasný, zadarmo to nechci, jen si u toho prostě chci bejt a ne to nechat odvézt někam na pilu a čekat, co a kolik se mi toho vrátí.

Řádově jsou to desítky kubíků, který chci pokácet a pořezat. Dejte prosím vědět, na kolk byste to šacovali. Jasný, nevíte kolik toho je (to já takyne přesně), tak za nějakou jednotku. Jo a je to kousek od Čáslavi, pro představu kvůli dopravě. No a jasně, pak budu zase počítat...

Díky předem.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re:Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #11 kdy: Červen 26, 2015, 03:40:29 odpoledne »
Setiku, jasný, to je samozřejmě řešení, jenomže co budu dělat s katrem, který při kotouči 70 má průžez 35 cm - něco x 2, dejme tomu 60 cm, když mám stromykterý neobejmu (to je problém číslo jedna), a co pak s katrem, kterým nehnu a:

1) nebudu pro něj pak mít krmení (les jaksi za mého života znovu nevyroste)
2) do budoucna nevyužiju, protže pak už tolik dřeva dělat nebudu a potřebovat hlavně nebudu
3) rozebírat to pak je docela škoda, ale kdyby to zůstalo, tak to bude zavázet

Jinak ano, na menší kulatinu je to dost dobrý řešení a pro někoho, komu to nebude překážet a kdo bude dělat hodně dřeva to dost ulehčí práci. To zasejc jo.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #12 kdy: Únor 19, 2019, 12:57:16 odpoledne »
Tak, už uběhlo hodně vody v řece. A nakonec jsem si aljašský kart přece jen pořídil.

Takže, mám kulatinu, modříny, 60 a víc cm průměr. Teď kácím a rovnou v lese řežu na potřebné fošny. Rozměr fošen: síla kmenu (takže cca těch 60 cm), tloušťka 2 palce (52 mm) a délka 4 metry.

Výchozí stav (pouze vyzkoušeno, nevyhovující): nástavec na pilu Granberg 36 palců (cca 8.000,-), lišty Oregon 36 palců, odpovídající řetěz pro podélný řez od Oregonu (3 řetězy + lišta cca 7.000,-), pila Hecht 962 (7.000,-) objem 62 ccm, výkon 3 kW – pilu jsem nekupoval, ale již měl a používám. Celkem tedy cca 22.000 korun. Odzkoušeno na jednom 4 metrovém kuse – 6 ks fošen. Katastrofa. Naprosto nedostatečný výkon, řetěz se tupí, pila trpí, zasekává se, dusí se. Ale výsledek není tak špatný, jak by se mohlo zdát. Ale 5 fošen za 2 dny práce.

Revize stavu, koupena nová profesionální pila Stihl MS 661, jelikož má jinou lištu, tak i lišta, 90 cm neodlehčená. Celkové náklady na pilu s lištou lehce přes 30 tisíc. 5etízky jsou použitelné z předchozího nastavení. Tedy, s touto novou pilou a odečtením zbytečně kooupené lišty na menší pilu Hecht náklady cca 43 tisíc korun (se 3 řetízky, každý cca 1.400 – lze tedy ušetřit ale nedoporučuju – je jednodušší řetízek vyměnit, než z lesa běžet brousit nebo brousit přímo v lese).

Výsledek, za další 3 dny s tímto setupem pořezáno 24 fošen. Respektive, je v tom pokácení 6 stromů, nejtlustší 87 cm v průměru v řezu, uklizení větví na hromady, rozporcování na 4 m kusy a nařezání těch 24 fošen. Spolupráce pily Hecht na kácení a odvětvování a Stihlky na fošny. Práce od cca 9 do 16 s přestávkou na svačinu a na oběd. To mi přijde jako celkem dost slušný výkon.

Ke katru jsem koupil ještě naviják, abych ho nemusel po kmenu tlačit, ale zjistil jsem, že mi to víc vyhovuje bez navijáku. Je to naviják přímo k tomuhle forichtuňku.

Takže, celkové hodnocení je více než pozitivní. Sice celkem nemalá investice, ale v porovnání s pásovou pilou této kadence se jedná o investici zanedbatelnou. Celé smontované zařízení má něco kolem 20 kilo, dále potřebuju žebřík a olej a benzín. Nic víc. Pro jednoho člověka na dvojkolák úplná pohodička. A nařežu prkna, fošny, trámy jak potřebuju. Délka je omezena pouze délkou žebříku nebo jiné podpěry, kterou zvolím pro první řez (další řezy se provádějí už bez podpěry po rovině prvního řezu na kládě) a maximální hloubka řezu je 12 palců, tedy něco mále přes 30 cm. Pro detaily, jak že to funguje si najděte na youtube výraz „alaskan mill“. Je jich tam nepřeberně, od angličtiny (je to US vynález) až po ruštinu

Setup, se kterým funguju a který můžu doporučit:

Pila:
https://cz.hecht.cz/hecht-962-benzinova-retezova-pila  pro kácení, odvětvování
https://www.stihl.cz/Produkty-STIHL/Motorové-pily/Silné-motorové-pily-pro-lesnictví-a-záchranářská-pila/22574-131/MS-661.aspx pro podélný řez, vybavené 90 cm pilou Stihl

Přípravek:
https://shop.toolsko.cz/cs/003-alaskan-mk-iii-katr/119-granberg-alaskan-mk-iii-katr-91-cm-36-012714544367.html

Řetěz pro podélný řez:
https://www.oregonobchod.cz/pilove-retezy-oregon-na-podelne-rezani/2256-pilovy-retez-na-podelne-rezani-38-16mm-115-clanku-75rd115e.html?search_query=75RD115E&results=1

Tento setup mám odzkoušený. Jistě jde koupit i jiné pily, ale z vlastní zkušenosti, musí to být něco co má fakt výkon a sílu – prostě profi mašina. Údajně se používají i Husqvarna 390 a 395 nebo Dolmar 7910. Ani jednu z těchto pil nemám vyzkoušenou, nevím tedy, jak se chovají. Vzhledem k tomu, že se ale taky jedná o renomované značky si myslím, že by to mělo fungovat. Ale z praxe mám odzkoušenou jen tu Stihlku.

Pro prepperské účely má tento „katr“ obrovský potenciál. Relativně lehký (cca 20 kg) katr, který nestojí svět, pila je navíc prostě pila … takže s jinou lištou a řetězem normálně kácím a řežu. Je to malé, schovám to bez problémů do kredence třeba ve stodole nebo v dílně, nikde to nepřekáží. Je to pomalejší než kmenová pila (pásová i kotoučová), ale zase nikdo to si nebude chtít ta komerční pořez dřeva. A v porovnání s kmenovou pilou která v této dimenzi stojí stovky tisíc, je to levné, univerzální a lehce transportovatelné. Pásový katr prostě nepřenesu na zádech a bez traktoru nebo sehraného páru koní těžko dostanu kulatinu ke katru.



Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #13 kdy: Únor 19, 2019, 02:53:19 odpoledne »
Tak ten přenosný katr mě docela zaujal, ale popravdě já nekácím stromy přes 30-35 cm a většinou zpracovávám jen nálet a polomy. Z tohoto pohledu je na mě výkon pily 5,4kW zbytečný a spíš potřebuji něco lehkého a obratného na prořezávku. Což jsem řešil nejprve Dolmarem 450 a nyní už druhý rok mám japonskou ECHO 501 (váží 4,7 kg, má asi 52cm3 a 2,6 kW s 16" kovanou lištou)  a je to malá obratná mrška již v profi třídě za 11t....alternativa od STIHLA je cca 16-17t a je o něco těžší. Tuhle pilku mi doporučili chalani z lesa, že je to fakt dobrý kup a já zatím musím říci, že měli pravdu, startuje perfektně i v mrazu  a na 1l paliva pokácím, odvětvím a na 33cm našpalkuji cca 2-2,5 PRMR ....ale dělám okolo 15 m3 ročně, takže by stačila i slušnější hobby....Já zatím nestavím nic tak velkého, bych nevystačil s trámy většími než 14x14 cm případně prkna a fošny do 25 cm a na to by i tato mohla stačit. Takže otázka zní, zda by se mohl nějaký takovýto katr použít i na zpracování dřeva z polomů o menším průměru....prostě co smrk, to trám. Ono i hmotnostně pokud se má člověk v lese tahat se 4m kulatinou o průměru 60 cm .....už to je na těžší mechanizaci a v jednou si to nedovedu moc dobře představit, aby ta práce byla efektivní.

Budu rád, když se K.Vancura podělí o popis technologie....alespoň se rád přiučím.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #14 kdy: Únor 19, 2019, 06:25:25 odpoledne »
Technologie je strašně jednoduchá. Pokacis strom. Strom leží. Orezes větve. Uriznes si z kmenu délku, jakou potřebuješ. Odvalis u kousek, abys měl kolem tak půl metru prostoru. Nic víc, nic míň. Položíme na kmen žebřík (pro rovinu) a rezes. Prostě na místě, kde to padne.

Jinak, mají i menší játry, myslím na 45 cm nebo tak. Na to by asi ta menší pila stačila. Výrobce tvrdí mít aspoň 50 kubíků motor

Najdi si na YouTube, je to daleko výstižnější než jakýkoli popis.

Nalim

  • Host
Re: Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #15 kdy: Únor 19, 2019, 07:21:10 odpoledne »
Úžasná technologie


Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #17 kdy: Únor 19, 2019, 08:20:34 odpoledne »

To je jednoduchý. Babička se narodila ve 31 roce. Vzala si dědečka, prožili spolu skoro 60 let a děda je už 14 let po smrti. Když se s babičkou vzali, tak prý už to byl vzrostly dospělý les. Takže proto takové stromy. Dejme tomu 150 let až 200 let. Největší strom modrinu tam má kolem 110 cm průměr a největší dub co tam roste má dost přes 120...

Takže, mám kulatinu, modříny, 60 a víc cm průměr.

Pro prepperské účely má tento „katr“ obrovský potenciál.


To, co u vás roste je obdivuhodné. Největší strom, jaký byl u nás v lese měl 7 kubíků.  :christmas:

Potenciál to má rozhodně. Já mám traktor a nakladač, takže to odvezu na pilu a nic mě nenutí si něco takového pořizovat. Ale po VP si k fošně nepomůžu, jsi o krok napřed. "hold"

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #18 kdy: Únor 19, 2019, 11:39:54 odpoledne »
Díval jsem se na videa a chci se zeptat, zda používáš originál "žebřík" na udržení roviny, respektive zda se to na křivém kmenu neprohýbá nebo jak zajistíš zafixování roviny....viděl jsem, že to předpínají šrouby, ale nejak se mi nechce věřit, že by se ten hliník nebo dural neprohýbal. Jakou máš zkušenost je to stabilní? Přeci jen je to 2,6m dlouhé, pila něco váží, vibruje a pokud se lišta sevře, začne se na vodící žebřík přenášet i část kroutícího momentu....

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #19 kdy: Únor 20, 2019, 07:36:47 dopoledne »
Ne, používán normální hliníkový žebřík, který jsem na několika místech provrtal a na šprusle jsem samořeznýma šroubama přidělal latě 4x6 cm, které to celé ještě zpevnily.

Aby se mi nehroutil tenhle vyztužený žebřík, tak když ho položím na kmen, tak ho na několika místech přišroubuju zase samořeznýma šroubama přímo ke kmenu a v místech, kde je mezi žebříkem a kmenem velká mezera tak žebřík vypodložím dřevěnýma klínkana, aby se to nehýbalo.

V podstatě pila jako taková by, pokud je žebřík přidělaný alespoň trochu slušně ke kmenu, neměla s rovinou hnout. Pila přes přípravek leží na vodící rovině (žebříku) a bokem má přípravek něco jako doraz ve formě ližin, které se opírají už přímo o kmen stromu, takže i když se pila "kousne", tak nepohne do strany žebříkem. Umím si představit, že pokud bude kmen slabší než šířka žebříku, tak se přípravek nebude posouvat dorazem po kmeni, ale bude klouzat svojí konstrukcí po hraně žebříku a může s ním pohnout. Osobně jsem tohle ale neřešil. Nepotřeboval řešit, mám kulatinu dostatečně tlustou.


Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #20 kdy: Únor 20, 2019, 10:16:07 dopoledne »
Děkuji za podrobný popis, zní to zajímavě a asi bych si s tím i hrál kdyby byl dostatek času, což je u mě limitující faktor. Ale je dobré vědět, jak na to, pokud by byl člověk nucen něco stavět a současné pily byly mimo provoz. ono i na většinu dnešních staveb krovů se dá vystačit s kulatinou do těch 20-30 cm....A v Pa pokud člověk přežije se budou stavět ohrady, palisády, stáje, krovy....a velký vysoký strom si raději nechám na pozorovatelnu.....V mém případě bych tedy asi svařil uzší "žebřík" přímo z profilové konstrukční oceli....bude to samo o sobě tužší a pokud by se přišrouboval přímo na kmen, mělo by to také fungovat....princip jsem pochopil. A určitě k tomu mít kupu klínků jednak jak říkáš na podkládání žebříku, jednak na rozevírání řezané části, aby se pilka zbytečně nedřela....mám jen 2,6 kW což je limitní....

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #21 kdy: Únor 20, 2019, 10:22:55 dopoledne »
úplně přesně, v podstatě jakákoli tužší rovná konstrukce stačí. i jsem viděl přidělané dvě podpěry které byly ve váze na každé straně kulatiny (mínění kolmo k rovině plánovaného řezu) a na nich položené jak latě, tak i profily...prostě cokoli, co zajistí rovinu je dobré.

K té tvé pile. Myslím si, že pro tebe by stačilo to malé udělátko, na řezy  do 30 cm by to asi mělo stačit (čím vyšší výkon, tím větší rychlost řezání)...ale nemám samozřejmě odzkoušeno. Jinak s tím co se bude případně používat, máš pravdu, já vycházel z toho, že primárně to není určeno pro PA, ale pro momentální potřebu. A momentálně mám k dispozici stromy téhle velikosti. Kdybych měl kolem půl metru, nekupoval bych býval nic z tohohle a nechal si to pořezat. Pil co zvládají průměr max 60 cm je kolem dostatek, případně i několik mobilních pásových pil ... ale prostě mám velké stromy...

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #22 kdy: Únor 20, 2019, 12:53:05 odpoledne »
Má maličko jiné zuby, neumím to popsat, takové jako štíhlejší, ale na první pohled to není vidět, až srovnáním dvou řetězů vedle sebe - pro příčný a pro podélný řez. A broušení zubů je na rozdíl od klasického řetězu pouze 10 stupňů. To je ten hlavní rozdíl.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #23 kdy: Únor 25, 2019, 07:23:47 dopoledne »
Tak ještě update stavu řezání, celkem za 8 dní práce včetně kácení a úklidu v lese klestí a větví na hromady, je výsledek za těch 8 dní po cca 5 - 6 hodinách práce za den, tedy celkem asi 45 hodin práce celkem, kde to kácení, odvětvování a uklízení zabralo cca polovičku, tak zatím je celkový výsledek 76 desek, tloušťka 5 cm, délka 4 metry a šířka fošny mezi 30 a 80 cm, takže nějaký průměr kolem 50 cm. To všechno pouze přepočítané na jednoho člověka. část práce jsem si dělal já sám, v pracovních dnech jsem měl zjednaného jednoho lesníka Ukrajince. Myslím si, že výsledek je celkem ucházející. Nebo alespoň já jsem spokojený.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #24 kdy: Únor 25, 2019, 09:43:43 dopoledne »
Dobrá otázka. Nevím. Zatím si s tím hlavu nelámu, protože se na dřevu stále pracuje. Odkorněná a v hráni je zatím pouze menší část.

Jinak počítám s tím, že pokud to vyjde, tak je nechám prohnat profi sušičkou. A tam snad budou vědět, jak to optimálně udělat. Pokud to nevyjde, tak zvažuju několik kurt a až bude vyskládaná celá hráň, tak natvrdo stáhnout kurtama co to půjde. Tím by se mělo eliminovat to, že vrchní řady nejsou zatížené a tudíž jsou náchylné ke kroucení.

Nalim

  • Host
Re: Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #25 kdy: Únor 25, 2019, 03:12:28 odpoledne »
Stažení hráně kurty pomůže, ale jsou potřeba dávat zhruba max. po metru od sebe, a kurty průběžně dotahovat, jak se hráň sesychá, aby nevznikla vůle pro borcení roviny některé z horních vrstev. Zvrchu zakrýt proti dešti, a tam, kde je potřeba, důsledně zaclonit proti přímému sluníčku - přitom ale musí hráň průvanem větrat.
Při ukládání do hráně je dobré s povrchu fošen docela pečlivě seškrábnout nalepené piliny, aby povrch vysychal rovnoměrně a nevznikla možnost borcení ploch fošen nerovnoměrným vysycháním.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #26 kdy: Únor 26, 2019, 07:18:38 dopoledne »
Tak se dřevem to není lehké, je horší než miminko co se nároků týče. Takže mám ho uložené pod otevřenou částí stodoly, takže snad v pohodě.

Na hráni je zatím jen něco kolem polovičky, co je už ručně odkorněný pořízem, zbytek postupně, takže dneska večer bude dalších pár vrstev...

Připadám si, že mám na dvoře malý dřevařský závod. Za fotky se omlouvám, dělal jsem je včera večer už za tmy.

Jedna fotka s kolegou z Ukrajiny, jak se s tím dělá.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #27 kdy: Únor 26, 2019, 07:24:11 dopoledne »
Tak ještě ten slíbený kolega

CyPro

  • Host
Re: Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #28 kdy: Únor 26, 2019, 07:42:16 dopoledne »
Vidím tam modřín, co s tím budeš dělat?

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #29 kdy: Únor 26, 2019, 07:59:05 dopoledne »
Jsou to jenom modříny, teda ty fošny. Půjde to na stropy. Zůstanou staré trámy, na to přijdou ty fošny, pak prokládka / rošt z trámků a izolace a na půdu buď prkna nebo desky. Takhle to nevynikne, ale naživo má ten modřín nádhernou kresbu.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #30 kdy: Srpen 08, 2019, 04:59:33 odpoledne »
Tak abych dokončil téma s fosnama...

Po pořezání byly chvilku asi 2 měsíce sestosovane a proložené, pak si pobyly na sušičce, potom jsem je velkým tesařským hoblíkem (180 mm) srovnával, doladil stopy po hiblikovani flexou s brusnym kotoučem, následně vydratkoval / vykartáčovat a lehce zahladil excentrickou bruskou - 320 grit. Následovalo napuštění olejem. Výsledek na stropě je mi dostatečnou odměnou za šílenou práci, co s tím byla...

Trámy jsou původní, podle chlapa co mi to přestavuje odhaduje cca 400 let

SoňaR

  • Host
Re: Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #31 kdy: Srpen 08, 2019, 06:08:21 odpoledne »
Nádhera!  "hold"

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #32 kdy: Únor 18, 2020, 09:52:34 dopoledne »
Tak s odstupem cca roku od řezání fošen si dovolím malý zaver a shrnutí.

Aljašský katr není levná záležitost. Jeho cena aby se jednalo o skutečné funkční řešení se skoro rovná malým pásovým kmenovým pilám. Pásová pila má navíc tu výhodu, že je výrazně rychlejší a má mensi prorez.

Při zpracování dřeva je každopádně dobrá motorová pila nutnosti, takže je otázkou, o kolik je ten finanční rozdíl skutečně tak velký.

Neskonalá výhoda tohoto udelatka je v tom, že všechno co potřebuju k výrobě se dá naložit na dvojkolak a můžu směle vyrazit do lesa, kde si strom pokacim, odvětvím, naporcuje na požadovanou délku a rovnou nádrží prkna, trámy, fošny...co já vím. Limitován nejsem v podstatě ničím, pouze délkou podpěry/žebříku.

Nezastupitelnou výhodu to má tam, kde se dá jen těžko dostat s technikou. Na některých místech je problém vůbec kmen dostat z lesa (to byl i můj případ). A to se bavíme o dobe, kdy ta technika je k dispozici. Pokud se budeme bavit o PA, tak bude problém jak s traktory (koňů do tahu taky není nadbytek), pak zda bude fungovat nějaká ta pila v rozumném okolí a podobně. Převážet náklad klad i pokud to bude možné sem a tam bude jistě taky ne úplně pohodlné a může to být i nebezpečné. Takhle udělám na místě z klad řezivo a mám vystaráno. Předpokládám že 2t motory by měly vydržet i případný EMP (to je ale jen domněnka, nevím to jistě).

Prostě se dle mého názoru jedná o ideální zařízení pro práci v odlehlých či těžko dostupných místech a o úplně dokonalé zařízení pro případné PA.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #33 kdy: Únor 18, 2020, 01:13:26 odpoledne »
V dnešní době je to ideální třeba pro stavbu skautského tábora v lese....lovecké chaty, kdy na místě lze zpracovat veškerý materiál a v 1-2 lidech nadělat práce za 5....nedávno jsem se o tom bavil se známým co chová koně a musí v oboře opravovat kilometry plotů....les mu patří, takže když vezme auto nebo čtyřkolku, pilu a katr tak si řezivo udělají na místě opravy. Docela ho to nadchlo, takže si ten menší asi pořídí.

Nalim

  • Host
Re: Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #34 kdy: Únor 18, 2020, 02:40:26 odpoledne »
I podle mne je to úžasné, naprosto soběstačné řešení.

Někdo tu vzpomněl problém s podélným řezáním - měl by se na to používat řetěz s jinými řeznými úhly - stačí se domluvit v brusírně, kde řetězy brousí. Při řezání trochy paliva je to celkem fuk, ale při podélném řezání je to znát.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #35 kdy: Září 17, 2020, 09:53:43 dopoledne »
Update po nějaké době:

našel jsem nedostatek, který tohle řešení má (kromě výše popsaného - rychlost, prořez a pod.).

Potřeboval jsem nadělat prkna na zahradní altán / pergolu. Mám složenou hromadu smrkové kulatiny na topení a tak jsem se rozhodl, že prkna kupovat nebudu, ale udělám je. Dělal jsem něco kolem 100 prken, délka 2,6 metru. Problém nastal v tom, že průměr klád je nějakých 20 cm. Pár jich bylo silnějších až do 30 cm, halda je slabších než těch 20, ale ty jsem vyřadil a nechal fakt pouze do kamen. Takže jsem řezal klády 20 - 30 cm v průměru, spíš ale kolem těch 20 cm.

Takhle malé klády jsou problém. Je problém na ně připevnit vodítko (žebřík) aby se to neklinkalo, je problém, aby se neklinkala celá kláda a celé je to takové nestabilní a furt to má tendenci se vrtět a se skoro 20 kg pilou s tím udělátkem a 90cm lištou je to celkem opruz. Samozřejmě, jde to. Těch 100 prken bylo otázkou 2 dnů, palivovka mě stála 390 za metr (PRMR) a trocha benzínu a oleje. Takže jsem ušetřil odhadem za 2 dny práce (která mě navíc baví) kolem 2 tisíc korun. Ale nebylo to pohodlné.

Podle studia na internetu jsme nalezl 2 alternativy, které by to kompenzovali. Stále je to mobilní řešení, i když ne tak mobilní jako aljašský katr, a stále je tam hlavní motorová pila - podélný řez. Ale neznám osobně ani jednu z nich, proto se ptám na názor, pokud to někdo má:

1) Lavice LOGOSOL (www.logosol.cz) asi netřeba moc představovat, stabilní dráha pro pojezd pily a hýbe se výškově nastavitelnou stolicí, na které je položená a ukotvená kláda. Ale je to drahý. Hodně drahý.

2) Norwood Portamil PM14 - třeba tady: https://www.youtube.com/watch?v=2RXLLhZ88SQ
Má to asi nejblíž k normálnímu katru a nechá se to v Německu (v ČR jsem nenašel nikoho, kdo by to prodával) koupit za cca 1.100 - 1.200 EUR.

Nemáte někdo zkušenosti? Sice to neplánuju koupit, ale na doplnění a pro kompletnost tohohle vlákna by to asi bylo dobrý a myslím si že je to stále ještě z ranku "prepperské" neboli skladné a mobilní a provozovatelné v jednom člověku a jednak by to mohlo fungovat na menší průměr klád.

Takže pokud má někdo osobní zkušenost, prosím podělte se.

Mr.Builder

  • Host

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #37 kdy: Červen 06, 2023, 10:28:35 dopoledne »
Trvalo mi dlouho, než jsem se rozhoupal a po pravdě, přesvědčila mě teď jejich jarní slevová akce.

Tak mám doma od minulého týdne ten logosol f2.

Píšou, že to dává kmeny do průměru 50-60 cm, upřímně, na to to nepotřebuju, na to mám už dříve zmiňovaný Granberg. Ale na to ostatní malé je to super. Hrál jsem si s tím 3 odpoledne, celkem tak asi 8 hodin celkem. Za tu dobu mám nařezaných 30 hranolů a něco přes 110 prken, délka 2+ metry. Krásně a úplně intuitivně se na tom řežou jak kanty, tak nesánované hrany. Musí se teda trochu přemýšlet a počítat kvůli nastavení, ale to je vpohodě.

Není to tak mobilní jako Granberg, ale je to podstatně výkonnější a na sámovaná prkna a hranoly je to úžasný. Jasně, není to nejlevnější (stál s novým krytem na uchycení pily skoro 50 tisíc), ale prostě to stojí za to. Alespoň mě. Max délka, co na tom v tom setupu co mám jse udělat je 3,8 metru, ale jde to rozšiřovat, takže co do délky vlastně neomezeně (omezení jsou samozřejmě finance).

Celkově se jedná o tak jednoduchý a blbovzdorný nápad a konstrukci, že to je prostě geniální.

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2358
Re: Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #38 kdy: Červen 06, 2023, 04:17:46 odpoledne »
Můžeš dát prosím odkaz na ten obchod? Díky 😉
You cannot kill me as I am already dead!

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #39 kdy: Červen 07, 2023, 12:55:24 odpoledne »
jednoduché, www.logosol.cz případně originál Švédsko www.logosol.se

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2358
Re: Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #40 kdy: Červen 07, 2023, 01:11:28 odpoledne »
Ok, díky. Myslel jsem, jestli ta akce není u nějakého prodejce. Takže je to přímo u nich.
You cannot kill me as I am already dead!

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #41 kdy: Červen 12, 2023, 09:08:38 dopoledne »
Tak jsem zatím strávil řezáním 3 odpoledne, celkem nějakých 8 - 9 hodin včetně přípravy dřeva z hromady klád.

Výsledek je 113 prken tloušťky 1 palec (tak napůl hraněná a nehraněná) a 30 trámků 3x4 palce (cca 75 x 100 mm). délka všeho řeziva 2-2,5 metru. Jako řezací "hlava" posloužila pilka STIHL MS 661. A k tomu 3 vozíky za zahradní traktůrek pilin (což je pro mě super, používám jako mulč).

Shrnul bych to asi následovně. Pokud má člověk dostatečně výkonnou pilu, má přístup ke dřevu (kulatině) a potřebuje řezivo pro vlastní potřebu, je to úplně super nástroj a řezivo vyjde ve finále za hubičku.

Pokud bych k tomu měl extra kupovat ještě výkonnou pilu, musel kulatinu kupovat za dnešní normální tržní cenu a potřeboval dřevo všeho všudy na kadibudku a domeček na nářadí, tak je to krutě drahý špás, který ve finále (s tou pilou) vyjde ke 100 tisícům.

ALE...když mám už dostatečně výkonnou pilu (logosol dodává jako minimum Stihl MS 391), mám svoji kulatinu nebo mám možnost ji koupit za dobrou cenu a vím, že toho řeziva budu potřebovat fakt hodně, ale zase ne najednou třeba celý kamion, tak je to super věc, která ve výsledku dokáže ušetřit hodně velké peníze.

U mě rozhodla teď jarní sleva, kterou měli a pak to, že potřebuju nový dřevník a budu příští rok přestavovat stodolu. Spočítal jsem si, že pokud bych kupoval hotové řezivo, bude mě to stát kolem 120 tisíc. Takhle jsem investoval "jen" asi 45 tisíc. S tím, že zpracuju vlastní kulatinu co už mám doma nějakou dobu a na pile by mě s tím vyhodili (fakt se mi to stalo). Pilu mám už delší dobu a navíc mi samozřejmě zbyde ta pořezová lavice do budoucna na další projekty, které přijdou.

Co ale v žádném případě nemůžu pochopit a už vůbec ne doporučit, je používat to na kšeft. Viděl jsem inzeráty, kdy borec nabízí, že na tom pořeže dřevo za úplatu. Ta efektivita není taková, aby se to vyplatilo jako "výrobní prostředek". Jo domluvit se s kamarádem, přijet někam na víkend a tam mu pořezat pár klád třeba na kůlnu, večer nějaké to pivko a maso na gril, to klidně ano a super. Ale počítat s tím, že budu objíždět fušky a že mě to uživí je blbost. Ono ne nadarmo je to označení F jako farmářský, tedy vlastně pro vlastní potřebu.

Takže když to shrnu, vřele doporučuju, ale pouze pokud máte přístup ke kulatině a vlastní potřebu přísunu řeziva a ideálně rozloženou v čase. Pak je to značka ideál.
Nedoporučuju to někomu, kdo by na tom chtěl provádět komerční pořez. Nebo někomu, kdo potřebuje teď rychle koupit kamion kulatiny a mít to za 2 týdny hotový, protože to dřevo nutně rychle potřebuje.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7582
Re: Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #42 kdy: Červen 12, 2023, 10:16:35 dopoledne »
Tie piliny s olejom od mazania reťaze sú veru "super" na mulč ba aj na udenie.  8)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Mobilní "katr" z motorové pily
« Odpověď #43 kdy: Červen 12, 2023, 12:58:32 odpoledne »
Ono tam toho oleje moc není. A jako mulč to dávám tam, kde chci, aby nic nerostlo. Olej je ale stejně eko, takže po určitém čase se odbourá. Na zahradu jako mulč, který má za cíl se rozpadnout na "kompost" jsou piliny tak jako tak zcela nevhodné. S olejem nebo bez oleje.

Ale o tom ten příspěvek nebyl. Ten byl o tom, že pro člověka s přístupem ke dřevu a dostatkem času je to super, jinak jako výrobní prostředek spíš nevhodné, i když samozřejmě možné. Určitě daleko efektivnější než aljašský katr (odpadá nekonečná příprava prvního řezu) a umožní to pohodlně zpracovat i malé průměry, které jsou pro aljašský katr v podstatě nezpracovatelné nebo zpracovatelné pouze velice obtížně.

Ta "koza" je z hliníku s povrchovou úpravou, takže to může být klidně na dešti, sněhu a nemělo by to vadit.

Z pohledu PA situace, pokud by si to chtěl koupit jednotlivec, tak jen jak jsem psal, pokud má přístup ke kulatině a dřevo z dlouhodobé perspektivy potřebuje a nebo pokud pro něj investice okolo 100 tisíc není nijak omezující (platí samozřejmě i pro "normální" dobu). Na druhou stranu pro komunitu vidím kombinaci tohohle udělátka s aljašským katrem jako super investici. Taková komunita bude jistě mít k dispozici několik motorovek a tohle je univerzální. A v komunitě ta potřeba dřeva bude si myslím velká. Zase platí teď i v PA. Vždycky se to nevyplatí dovézt na pilu, když je toho pár kousků. Takhle si kdykoli můžete nakrouhat pár prkýnek nebo trámků, když je zrovna potřeba nebo jsou zrovna k dispozici nějaké klády.

Osobně vidím jako super právě v kombinaci. Podle výrobce to je na kulatinu do 50 cm (nebo 60...já si to možná pletu s tím f2+ který je robustnější), ale na takové průměry mi přijde lepší už ten aljašský katr, hlavně z důvodu manipulace a bezpečnosti. Na druhou stranu, cokoli je pod 20 cm je na aljašském katru téměř nezpracovatelné (neříkám, že to nejde, ale hodně blbě) a pod 40 cm to taky není příjemné. Takže kombinace malého dřeva na tomhle a velkého na aljašském katru. Nebo na tom aljašském udělat fošnu třeba 15 cm a hodit na logosol a nařezat trámky...

Ale je to pro jednotlivce celkem velká investice. Hlavně najednou. Dát dohromady tohle kombo s příslušnými řetězy a lištami a pilou by dneska vyšlo někam kolem 150 tisíc, což je celkem dost. Jednak hodně narostly ceny pil (já dával za MS 661 novou nějakých 26 tisíc a dneska šplhá ke 40) a nahoru šlo všechno...takže bez přístupu ke dřevu a bez potřeby řeziva ta investice z dnešního pohledu nedává moc smysl.

Na druhou stranu, až nebude žádná pila nikde v okolí a bude potřeba postavit stodolu, prasečí chlívek nebo nařezat na vazbu, bude tohle prostě k nezaplacení.